Treść opublikowana przez madseason
-
Siła wspomagania układu kierowniczego
Odnosząc się do pierwszego pytania, myślałem, że BMW tak mają, bo każde, które miałem kręciło ciężej niż inne marki samochodów. Ale miesiąc temu zrobiłem experyment, kupiłem 3 litry zielonego CHF do wspomgania, przepłukałem 3 czy 4 razy, po każdym odciągnięciu płynu ze zbiornika (po około 700ml) i zalaniu mowego czekałem aż się nagrzeje i pojeżdziłem trochę kręcąc do ocinki w każda stronę, aż syf cały się wypłukał i kolor zmienił się na prawidłowy i ... wspomaganie chodzi zauważalnie lżej. W sumie teraz się dziwie sobie, że od razu po zakupie tego nie zrobiłem, bo raczej od nowości nie był wymieniany. (Dla jasności, mam zwykła maglownicę, bez systemów utrzymywania pasa itp)
-
Czy run flat jest konieczny?
Czemu nie pójść krok dalej i wymieniać cały samochód jak się opony zużyją 🙃 Osobiście nigdy nie miałem problemu z oponami ani felgami, ale mam dobry warsztat. Po zakupie f07 nic mi nie drgało a mimo wszystko mi naprostowali 2 felgi i efektem było dużo mniej odwazników i nadal idzie znakomicie i do tego na Pirelli RF, tak samo zero problemów na Michelinach zimowych też z RF. Jedyna wibracje jakie były u mnie to od problemu z aluminiowym giubo po nastulatach i 150k km najechanych na nim.
-
M57n2 kilka spraw
Regulacja nie może się skończyć, chyba że u patałacha robisz co będzie kręcił na wywalonych tulejach. Po robocie powinieneś dostać wykres na krótym powinno być wyszczególnione jak przed i jak po wyglada wszystko z zakresami olerancji. Już z 15 lat jak robie po różnych firmach to takie dostawałem, a jak coś miałem uwalone to mówili, że szkoda robić jeśli coś jest do wymiany w zawieszeniu. A dlaczego wtryski chcesz wymeiniać, coś się dzieje? Moja e61 400 tysi najechała na jednych bez problemu. Jak korekty dochodziły do 1.0 to przepłukałem kilkoma puchami Liqui moly i spadło do 0.4 - 0.6. A przerabianie to ciekawe własnie jak to robią, czy rozwiercają końcówki, czy o co chodzi, ale tak czy inaczej, nawet na tych co masz pewnie coś by szło podciągnąć na mocy, jeśli na tm Ci zależy.
-
Wymiana żarówki D1S w BMW E61 – szczegółowy opis
A ja wymieniałem bez zdejmowania lampy 🙃
-
[BMW F10 535ix / ZF8HP] Szarpie przy wrzuceniu D
Ja bym obstawiał jakieś zawory w mechatronice. Kilka razy tak mi się zdarzyło jak po trasie parkowałem, przy wrzucaniu D trochę szaprało, raz nawet po wymianie obu guibo i flanszy xDrive, więc raczej można to wykluczyć. Po dynamicznej wymianie oleju w skrzyni jeszcze nie miało to miejsca, może się przemyło i przeszło, ale czas pokaże.
-
Bmw e61 wyciszenie szumów dochodzących z zewnatrz
Teraz też mam niestety panoramę w f07, na próbę przykleiłem na przyssawki matę zamkniętkokomórkową i nie odsłaniam jej wcale. Prawdopodobnie za jakiś czas utwierdze się w przekonaniu, żeby zakleić te okna w dachu na stałe, szczególnie jak się jedzie z boxem - jest to głośne strasznie. Ale f07 mimo, że ma pano, to i tak jest cichsze z fabryki niż moje e61 po modyfikacjach. Póki co wykleiłem sobie przednie drzwi matą alu-butyl z pianką, trochę jest na plus, dodatkowo delikatnie podkleiłem ścianę grodziową za nadkolami - też trochę się polepszyło. Zostały mi tylne drzwi i nadkola do zrobienia i pewnie dach na około panoramy, bo tam czuje że dźwięk jeszcze idzie. RF też mam na letnie i na zimowe, letnie są bardzo ciche mimo RF, z kolei zimówki były już wyząbkowane i strasznie głośne, więc domniemam że coś masz nie tak z letnimi już.
-
M57n2 kilka spraw
Sterowniki żarowych sypią się, chyba najlepiej oryginał do regeneracji wysłąć. Beru 2 chyba w 8 lat zmieniałem. Intercoller miałem tego typu i dobrze działał, pasował po lekkich modyfikacjach plastików: https://allegro.pl/oferta/intercooler-sportowy-fmic-ta-technix-05bm009-bmw-e63-seria-6-635d-15131223747 Wtryski szukaj na czescidobmw, są nowe i regenerowane fabryczne torchę taniej. Odma słyszałem, że tylko ori i jak taką zamontowałem (a próbowałem też febi z filterkiem) wyszło, że najlepsza. A ogólnie to sprawdź turbo czy też się nie nadaje do wymiany - regenerowane garreta podobno najpewniejsze, bo z tym też jaja miałem, po regeneracji szybko mi padło, drugą zrobiłem i dopiero jakoś to działało. Koła nie mają być pochylone, jak są to tuleje pływające masz uwalone.
-
F10/11 N57 rzeczywiste ciśnienie oleju
Na to już mam program wgrany z XHP, stage 1 z podniesionymi schift-pointami.
-
Bmw e61 wyciszenie szumów dochodzących z zewnatrz
Wymieniałem tuleje i łożyska w tym samym podejściu, więc możliwe, że łożyska wyciszyły, a tuleje poprawiły kąt kół pod obciązeniem i prowadzenie samochodu - tyle zauważyłem. W pierwszej mojej e39 z kolei miałem na tyle wytłuczone już po zakupie (byłem zielony w temacie) zrobiłem trasę do Chorwacji i z powrotem, szumaiało okrótnie, jak dyfer w polonezie xD i opony zjedzone były od środka. Po wymianie i ustaiwniu geometrii, mimo, że opony były te same nastała błoga cisza. No dużo ciszej w samochodzie się zrobiło, szczególnie to było odczuwalne w tunelach i przy mijaniu samochodów z naprzeciw, praktycznie stają się niesłyszalne. Wszystko przez to, że cała powierzchnia drzwi to jedna wielka blacha która przenosi drgania z zewnątrz, a w e60 wygłuszenie jakieś wyrafinowane nie jest.
-
F10/11 N57 rzeczywiste ciśnienie oleju
@WojtekX może wiesz coś w temacie panewek w n57? Gadałem sobie z mechanikiem o tym jak długo tą furą jeździć po wymianie oleju w skrzyni na temat wykodowania EGR itp, mówi, że może warto prewencujnie panweki też wymienić... 180 tysi nalotu, do tej pory miał olej zmieniany co roku, czyli 10-15 tysi - 5w30, za mojej kadencji jak w zegarku co 10tysi 5w40. Żadnych problemów w silniku nie ma, wszystko chodzi idealnie. Myślałem pod kątem ewentualnej prewencyjnej wymiany zębatki pompy oleju, tylko czy to w ogóle może mieć sens.
-
Bmw e61 wyciszenie szumów dochodzących z zewnatrz
A maiłeś jakiegoś dzwona czy coś? Ja okleiłem tylko drzwi matami bitumicznymi i efekt był taki, że przy 80km/h na dobrym asfalcie nie było słychać, że się jedzie, a do 200 mozna było normalnie rozmawiać bez podnoszenia głosu. Dużo ciszej też się zrobiło po wymianie wszystkich łożysk i tulei pływających z tyłu, już były wystukane przy 300 tysiakach jak się za nie zabrałem. I kolejne pytanie, czy masz osłonę pod silnikiem.
-
Skrzynia rozdzielcza do wymiany G30 xDrive
To też mocno zależy na jakich drogach jeździsz. w e61 miałem 400 tysi nastukane już na ori wahaczach i żadnych innych oznak zużycia nie dawały jak sprzedawałem. Jedyne co było wymieniane - 2 tuleje z przodu prowadzącego, tuleje pływające z tyłu i wszystkie łozyszka. Reszta elementów fabryczna bez oznak zużycia - geometria ideał, nic nie sciągało przy dowolnej prędkości. Ale po polskich wertepach tylko okzajonalnie jeździła. Niemcy pewnie projektują zużycie na swoje autobanki, nie na off-road.
-
Skrzynia rozdzielcza do wymiany G30 xDrive
Nie ma co porównywać wady fabrycznej układu napędowego do wahaczy czy hamulców, bo idąc tym tropem wyjdzie, że wymiana silnika co 200 tysi też normą serwisową będzie 😅
-
Skrzynia rozdzielcza do wymiany G30 xDrive
Trochę z przekorą, trochę nie, bo można tu wyczytać, że są fabrycznie z defektami i długo nie wytrzymują, oraz, że używki pewnie też już mogą być zajechane. Pytanie jak z regeneracją, czy sa w stanie to poprawić na dłuższy okres, czy trzeba będzie regenerować w interwałach znowu. W moich xDrive przez większość roku mam wyłączone za pomocą xDelete, olej wymieniany od razu poza zakupie i w interwałach pewnie co 30-50 tysi, więc możliwe że przy takim uzyciu można by te interwały nawet między regeneracjami przedłużyć. Osobiście, poza wyjazdami w góry gdzie faktycznie jest szansa pojeździć po śniegu i lodzie nie widzę żadnej zalety tego systemu, ale pewnie usłysze, że mam za mało kucy pod maską 😉
-
Skrzynia rozdzielcza do wymiany G30 xDrive
To co? Wywalić to dziadostwo i wrzucić wał od RWD? 😄
-
530XD GT madBMW-5
Kilometry lecą, kolejny serwis porobiony, : - olej w silniku (jak co 10 tysięcy) - olej w skrzyni - dynamicznie tym razem 20l poszło żeby doprowadzić do odpowiedniego koloru - wygląda na to, że statycznie 30k km temu dużego wrażenia na skrzyni nie zrobił, więc warto było poprawić - filtr paliwa, odpowietrzenie za pomocą bimmer-tool - płyn wspomagania - 2 razy odciągnięty zbiornik wyrównawczy po porządnym pokręceniu i w końcu pojaiwł się zielony kolor. a kierownica zaczęła chodzić lżej - klimatyzacja - pełen serwis z odgrzybianiem A z dodatkowych rzeczy w ciągu ostatnich 2 miesięcy: - miechy z tyłu - lewa strona siadała (dzięki Yaz za pomoc!) - wyważanie wału po akcji z zerwaniem giubo rok temu - jeden krzyżak miał luzy, plus małe doważenie i malowanie w pakiecie - czujnik ciśnienia za turbo - rura odmy z oringiem pokrywy zaworów - na szybko trochę wygłuszenia w nadkola udało mi się wrzucić przy okazji sprawdzenia klocków z przodu
-
Klimatyzacja, ogrzewanie
Odłącz czujnik AUC (jakości powietrza) pod maską koło wlotu powietrza. Możliwe, że od tego wariuje.
-
Serwis G60 - ASO
Jak zależy Ci na bezawarynym silniku (chcesz nim jeździć dużo dłużej niż do końca gwarancji) to rób we własnym zakresie zmiany oleju conajmniej 2 razy częściej. Olej silnikowy spełnia normy smarowania do 10-15 tysięcy km.
-
Uszczelki na krawędzie drzwi
Na "water spoty" najlepiej sobie pojechać ceramiką (armor shield - tani i dobry) albo chociaż porządnym woskiem - woda spływa jak po kaczce. Taka uszczelka może coś też dać ale to chyba bardziej chodzi i opływowość i mniejsze zawirowania powietrza tworzące szum podczas jazdy.
-
E39 sworzeń ogranicznika drzwi
Robiłem to kiedyś w swojej e39. można kupić te bolce w ASO za kilka zeta i założyć nowe.
-
Wymiana oleju w skrzyni biegów ZF - cena ASO
Temat bardzo prosty. Rok temu robiłem statycznie, zamówiłem zestaw ZF i za kilka stówek robocizny - po temacie. Wystarczy zdjąc michę, odczekać aż zleci trochę, założyć nową z filtrem i dolać do przelewu przy odpowiedniej temperaturze w skrzyni i pomachać trochę biegami, żeby mechatronika się zapełniła. Jak się nie ma znajomego mechanika to pewnie będzie marudzenie, że swoje części ktoś przywozi, ale wole wiedzieć co jest wrzucane i sam wszystko zamawiam. Jak ktoś woli dynamicznie, to sama micha z filtrem 300, a oleju to w zależności jak mocno jest zużyty, bo płuczą aż będzie ładny kolor na przelewie. W e61 poszło mi chyba 20l przy przebiegu 300k km, więc sporo więcej niż statycznie.
-
E61 535d 2005 - Audio - Przestała grać prawa strona
Ale wiesz, że android to jest tylko jak tablet - wyjście dźwięku ma puszczone na AUX - jesli nie będziesz miał sprawnego oryginalnego radia to android Ci nie pomoże.
-
kąt pochylenia koła z tyłu
Więc teoretycznie komplet. Możesz też sprawdzić czy łożyska nie kończą się. Ale to na geometrii jako podstawę powinni zrobić. Dokręcanie tylei gumowych w wahaczach powinno się odbyać też na obciążonym kole - jesli nie to moga się zerwać. I pytanie bonusowe - jakiej marki części. Kiedyś miałem przygodę w e39, mechanik wymienił wszystko w zawiasie na Lema, poza jednym wahaczem, który kupił SRL - jeśli dobrze pamiętam - no i oczywiście, po tysiącu km ten wahacz zsunął się z tulei i koło też bokiem stanęło. Sprężyny też mogą powodować nierówne ułożenie, jeśli nie są zamontowane dokładnie w miejsca. (może być z przodu albo z tyłu i samochód będzie przekoszony).
-
kąt pochylenia koła z tyłu
Całe zawieszenie wymienione? Co konkretnie? Tuleje pływające z tyłu też, łożyska?
-
E61 535d 2005 - Audio - Przestała grać prawa strona
Po co JBL, weź sobie załóż wzmacniacz na wejście AUX - miałem coś takiego, w to wpięty moduł BT i działało to bardzo dobrze - dźwięk AUX grał tak samo głosno jak radio. Miałem jakiś inny nie moge znaleźć, ale coś takiego też powinno dzialać, pamiętaj, żeby miał zasilanie jakieś, inaczej nie podbije: https://allegro.pl/oferta/mini-przenosny-hifi-wzmacniacz-sluchawkowy-wejscie-i-wyjscie-aux-3-5-mm-17532750309 Albo takie coś, ale nie wiem czy ma wyrównanie głośności: https://allegro.pl/oferta/adapter-bluetooth-dla-bmw-e60-e61-bezinwazyjny-17599401619?bi_s=ads&bi_m=productlisting:desktop:query&bi_c=YjQyNjBmZjUtMjYzMC00ZjNkLWI2ZTItNDM4YTIzODliMDc3AA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=a1e6faf8-0953-4695-88b7-b5a66e0931cc