Treść opublikowana przez Wioletta
-
[F10/F11] Wymiana oleju w skrzyni ZF 8HP
Zauważyłem, że ludzie z jednym postem i bez przywitania więcej tu nie zaglądają. Dziś dowiesz się od mechanika to, czego oczekujesz od użytkowników tutejszego forum.
-
N57d30 wymiana panewek
W czasach kiedy wszyscy jeździli na selektolu, shell był jeszcze olejem mało znanym, a przede wszystkim drogim. Krążyła też opinia, że jest olejem płuczącym. O ile dobrze pamiętam, nikt wtedy w Polsce nie słyszał o olejach syntetycznych, więc shell którego nabyłem pewnie też nie był syntetyczny. Znajomi mechanicy przestrzegali mnie, bym nie zalewał go do Łady, bo rozpuści nagar i silnik się "rozcieknie". Oczywiście gdybym go nie zalał, nie pisałbym teraz o tym. W samochodach z byłych demoludów trzeba było regulować zawory w silniku co kilkanaście tys.km. Miałem okazję porównać jak wyglądało wnętrze pod pokrywą zaworów przed zalaniem shella i po. Różnica była i to duża. Nagary rzeczywiście zostały rozpuszczone, ale wycieki z silnika nie pojawiły się. :D Mało tego, głowica zaczęła co raz bardziej nabierać koloru świeżego oleju. Natomiast dzisiejsze oleje syntetyczne już z założenia mają być płuczącymi. Raz się skusiłem użyć płukanki w M47. Miał ponad 200 tys.km. nalatane. Przed płukanką zakopcił jak mocno wcisnąłem pedał gazu. Po płukance puszczał większą chmurę czarnego dymu. Nigdy więcej płukanki powiedziałem sobie. :wink:
-
[F10/F11] Wymiana oleju w skrzyni ZF 8HP
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale ja nie mierzyłem ile zleciało starego oleju. Wiadomo było tylko, że powinno go być więcej. Jakoś nie przyszło mi do głowy mierzyć. Co miałby dać ten pomiar? Wszędzie sucho. Po wymianie praktycznie bez zmian. Co do iksów się nie wypowiem, bo nie miałem z takimi do czynienia.
-
co to jest za czesc - zdjecie
Zamówiłem odbojnik do maski silnika BMW F11, a przyszło takie coś... :roll: Czy ktoś wie do czego to przychodzi?
-
N57d30 wymiana panewek
Ciekawe, że ta legenda jest głoszona od "wieków". Nie ma filmu? Zostaje tłusta powłoka! To mało? Jak dużo czasu potrzeba, by panewka, czy gładź cylindra wyschła na pieprz?
-
Zdejmowanie kierownicy
Samoistnie nie zniknie. :(
-
[F10/F11] Wymiana oleju w skrzyni ZF 8HP
Dzięki za przestrogę! :cool2: Przy statycznej wymianie starego (czarnego) oleju zleciało dużo mniej niż powinno. Gdybym to ja wiedział wcześniej, dolałbym tylko świeżego oleju. Teraz zastanawiam się, czy robić następną statyczną. Na zimnym daje się wyczuć jak zmieniają się biegi. Na ciepłym tylko po strzałce na zegarze daje się zauważyć zmiany biegów. W vinie jest napisane, że mam skrzynię sport. Czy one tak mają, że rwą do przodu od pierwszego biegu jak manual? Silnik był mapowany na 313 KM przez poprzedniego właściciela.
-
[FXX] naprawa maty grzejnej fotela (komforty)
Podudzia. Siedzisko.
-
[FXX] naprawa maty grzejnej fotela (komforty)
Dziś dopiero znalazłem czas na pomiary. Nawet pofatygowałem się podłączyć pod maty zapasowy akumulator. Wyszło, że podudzia grzeją w obu fotelach. Natomiast nie grzeją siedziska i oparcia. Wziąłem miernik do ręki i nie wiem jak to jest (kiepski ze mnie elektryk), że mata w podudziach wykazuje minimalny opór, a grzeje. Natomiast w siedzisku ...
-
[FXX] naprawa maty grzejnej fotela (komforty)
Dzięki Ci kolego za pomoc! :cool2: Tak, moje sporty to półelektryki. Co do wtyczki... tak! Ale mniejsza o to, bo jest poprawione i błąd wykasowany. Tak jak radzisz, w obecnej sytuacji najłatwiej będzie zmierzyć opór na przewodach, które zakreśliłeś na zdjęciu.
-
[FXX] naprawa maty grzejnej fotela (komforty)
Muszę szukać innego magika. :cry: Błąd skasowany, ale nie tak od razu. Po pierwsze po wczorajszym rozłączeniu głównej wtyczki włączałem zapłon. Chciałem sprawdzić czy prąd jest we wtyczce. :8) Drugie, to moje niedopatrzenie. Przy rozbieraniu głównej wtyczki od fotela, nie zwróciłem uwagi, że przy składaniu spowrotem, trzeba wkładem (z kablami) trafić w wycięcie w obudowie. Poprawiłem i komp połączył się z fotelem. Sukces jest połowiczny, bo funkcje regulacji fotela wróciły, ale obydwa nadal nie grzeją. Komp pokazał tylko symbol (chyba ZGM). Nie dało się w to wejść. Domyślam się, że fotele są już zakodowane (pewnie na poprzedni samochód).
-
[FXX] naprawa maty grzejnej fotela (komforty)
Wielkie dzięki adam111 :cool2: Małe sprostowanie... dziś jeszcze raz zmierzyłem oporność wysuwanej części. Miernik wykrywa coś około 00,9 Ohm (20k - oznaczenie na skali miernika). Bałem się podłączyć bezpośrednio 12V. :mrgreen: Natomiast oporność maty siedziska jest dużo większa. 1 "z groszami". Można ją podłączyć bezpośrednio pod 12V? A tak na marginesie... moje fotele, to sporty. :wink: Nie mają żadnych mat na boczkach. Zdjąłem poszycie z siedziska. Maty wyglądają na całe. Znalazłem wtyczki (miejsca łączenia przewodów elektrycznych) od siedziska i oparcia. Nie widać na nich zmian. Tych typowych wypalonych miejsc nie zauważyłem, więc dałem sobie spokój ze zdejmowaniem poszycia oparcia. Kable i wtyczki wchodzące do modułu pod siedzeniem wyglądają dobrze. To było moje drugie podejście do foteli. Pierwszym razem po zamontowaniu foteli, błędu nie wywaliło, mimo że akumulatora nie odłączałem. Teraz fotel nie działa i oczywiście dalej nie grzeje, wyświetla błąd - świeci na czerwono air bag. Jeśli jutro okaże się, że maty grzeją po podłączeniu "na krótko", to może jednak trzeba podjechać do jakiegoś magika i te fotele zakodować, zaadaptować, zaprogramować, czy jak to się tam zwie. :idea: Bezpiecznik od grzania sprawdzony. Diody na panelu pracują. Prądy w głównej wtyczce pod fotelem dochodzą na każdym kabelku.
-
[FXX] naprawa maty grzejnej fotela (komforty)
adam111, czy mógłbyś dokładniej opisać i jak połączyłeś przerwane kable w wysuwanej części? Wejście pod poszycie wygląda dość solidnie obszyte. Mam wyjęty na zewnątrz fotel pasażera. Z uwagi na późną porę dnia, utknąłem na zdejmowaniu poszycia oparcia. Tam u zbiegu siedziska i oparcia dochodzą kable i chyba są jakieś wtyczki. Na koniec jeszcze raz sprawdziłem oporność wysuwanej części i okazuje się, że jest zero Ohm. :shock: Pewnie ta ruchoma część i tak nie ma wpływu na to czy oparcie będzie grzało.
-
Demontaż listew okiennych
Dziękuję bardzo adrian_pt! :cool2: Dodałeś mi otuchy.
-
Brak regulacji zasięgu świateł
Dzięki Paszczaku! :cool2: Pewnie bez dobrego komputera diagnostycznego się nie obejdzie.
-
[F10/F11] Wymiana oleju w skrzyni ZF 8HP
Masz rację Burza1234! :wink: Poczytałem trochę o tych skrzyniach, wymianach... Szykowałem się na dynamiczną, więc jeszcze dużo oleju mi zostało. Wkrótce jeszcze raz zrobię statyczną. Na razie nic niepokojącego się nie dzieje. Auto mam zamiar trzymać jeszcze ze 2 lata.
-
Demontaż listew okiennych
Wielkie dzięki adrian_pt! :cool2:
-
Adaptive led - pęknięcia lamp
Dzięki! Co prawda już musztarda po obiedzie, bo lampę wymieniłem, ale mógłby ktoś powiedzieć które to miejsce w lampie jest newralgiczne. :wink:
-
F10 maglownica elektryczna
Pozwólcie że się podepnę... nigdy nie miałem okazji jeździć samochodem z elektrycznym wspomaganiem. Czuję lekkie mrowienie na kierownicy. Czy to norma?
-
Demontaż listew okiennych
Wydaje mi się, że w moim ''górne'' listwy należałoby poprawić. Tak z 2 - 3 mm. Z jednej strony samochodu szczelina między listwami jest mniejsza. Czy ktoś z Was przerabiał temat demontażu i montażu tych listew? Czytałem już trochę o tym i wychodzi na to, że jest ryzyko pogięcia.
-
[F10/F11] Wymiana oleju w skrzyni ZF 8HP
Niewiele brakowało i załapałbym się na wymianę dynamiczną. :cry: Długo by opowiadać, więc krótko... jestem po wymianie statycznej. Poszło szybko i sprawnie. Trudno mi powiedzieć, czy coś się zmieniło, bo jest to pierwsze moje auto w automacie. Zaraz po zakupie postanowiłem profilaktycznie wymienić olej w skrzyni. Został zalany Ravenol. Fura miała przejechane 136 tys.km. W misce było czarno. Widocznie olej nigdy wcześniej nie był wymieniany. :cry:
-
Brak regulacji zasięgu świateł
Mimo że mało kto tu zagląda, zadam i ja pytanie zanim odkręcę reflektory albo i przedni zderzak. Reflektory nie reagują na regulację pokrętłem. Bimmer tool w wersji darmowej pokazuje, że błędów nie ma. :?
-
S62 Swap into Bmw E31 - FIRST TEST DRIVE !
Szacun za całokształt, ale najbardziej za umiejętność podłączenia silnika S62 pod stare zegary (na desce rozdzielczej). :cool2:
-
[E81/E82/E87/E88] Wszystko o oponach i felgach
Widzę, że ''taktyka'' cenowa opon, jak z biletami np. na samolot. :mad2: Co do nośności (W) opon... swego czasu też mnie interesował ten temat. Poczytałem w sieci, ale szczegółów nie pamiętam. Wiem tylko, że im wyższy współczynnik, tym lepiej.
-
[E81/E82/E87/E88] Wszystko o oponach i felgach
Możesz spokojnie zakładać 205/55/16. Ja na takich jeżdżę. Prawdę mówiąc, myślałem że właśnie taki rozmiar jest zalecany do 16''. Co do następnego pytania... jeśli założysz runflaty, to po co Ci zapasówka? Ale zakładając nawet że założysz 195'' i wyskoczy błąd, to auto będzie jeździć. Po zmianie opony (koła) na poprzedni rozmiar, błąd powinien dać się wykasować opcją zawartą w menu. Teraz dokładnie nie pamiętam, ale sam chyba nie będzie chciał zniknąć. To tak z mojego doświadczenia, kiedy zmieniałem koła z letnich na zimowe i odwrotnie.