Treść opublikowana przez madseason
-
Tarcze i klocki przód, 520d
W e61 jak miałem problem z ATE po 20 tysiakach nowego zestawu to się okazało, że łożyska już dogotywały, po zmianie łożysk, tarcz i klocków zero problemów.
-
Ściąganie samochodu podczas jazdy i hamowania
Tylko na przodzie? Przecież to bez sensu. Całość się ustawia.
-
Ściąganie samochodu podczas jazdy i hamowania
Tuleje pływające z tyłu sprawdzone? Jak sa wytrzaskane to i geometria nie pomoże, bo na maszynie będzie ok a na drodze rozjazd.
-
M57B30 - Odma, filterki i branie oleju - wnioski po latach.
Odma odmą, u mnie to turbo po "regenereacji" jednak nadal waliło w dolot...
-
N47, N57 w serii F - Zatarte panewki i pęknięte wały - analiza tematu
Weź księżniczko udzielaj się konkretnie w temacie, bo więcej śmiecia produkujesz niż wiedzy w temacie swoimi fochami, zdawkowymi odpowiedziami i kubusiami.
-
f07 yazg.o.t.
Chyba nigdy nie przestanie mnie dziwić jaką to ma więlką dupę 😅 Rób tą galerię @rbk
-
f07 yazg.o.t.
Przebijam, moja była ładniejsza w tym kolorze 😄
-
f07 yazg.o.t.
Może coś w tym być, u mnie w 2 e39 turingach żadnego problemu z wiązką w klapie nie miałem, ale w e61 pod koniec już padło otwieranie szyby, wycieraczka i sprysk 😄 Znalazłem dla Ciebie tylko Hellrot i do tego nie e39, ale lepiej będzie pasowało do reszty ekipy 😄 https://www.autoscout24.ch/de/d/bmw-540i-v8-10928643?slide=1
-
Zmiana temp plynu chlodzacego po wymianie termostatu bmw f10 535ix
W weekend sprawdzałem tą wskazówkę u siebie z BimmerTool w ręce monitorując olej i chłodziwo - to jest temperatura płynu chłodzącego - do tego tak z +10 stopni(przynajmniej u mnie). Nie wiem co oni odwalili i dlaczego tam ikona od oleju jest, ale u mnie jak teperatura chłodziwa dobijała do 90' to wskazówka staneła w pionie, a olej dopiero wszedł w temperaturę roboczą - powyżej 60 stopni. Rację mają Ci co mówią, żeby nie pałować zanim wskazówka do pionu nie dojdzie. 😄
-
f07 yazg.o.t.
Wow, Garaż marzeń, z sentymentu jeszcze e39 bym dorzucił w sedanie 🤩
-
f07 yazg.o.t.
Dobra robota kierowniku, cieszę się, że inspiracja zadziałała i też, że nie trzeba klepać po linkach, żeby obejrzeć co się dzieje 🙂 Ja się zastanawiam, jak Ty żyjesz mając 2 takie wozidła, ile czasu rano dumasz decydując, który kluczyk wybrać 😅
-
N47, N57 w serii F - Zatarte panewki i pęknięte wały - analiza tematu
Przede wszystkim fakty i sposoby na przedłużenie żywotności silnika, jak napisałem w pierwszym poście. Ale już wszyscy wiemy, że naprawiasz i się znasz, więc po co się przepychać? Temat skrzyni może faktycznie słusznie poruszony, ja wychodze z założenia że w D bez programu chodzi na skandalicznie niskich obrotach i jeśli wgrywaąc program jesteśmy w stanie podnieść ciśnienie oleju -jestem na tak. Na nawet jeśli nie miałoby to znaczenia z perspektywy długowieczności to na pewno wpływa bardzo pozytywnie na jakość codziennego użytkowania z perspektywy odmulenia samochodu. Ale o tym mamy osobny temat Dla potomnych:
-
N47, N57 w serii F - Zatarte panewki i pęknięte wały - analiza tematu
Koledzy, na takie przepychanki załóżcie sobie osobny temat albo na priv i wrzućcie podsumowanie. bo szkoda zaśmiecać tym co mocniej dymi a kto więcej silników naprawił 😄
-
N47, N57 w serii F - Zatarte panewki i pęknięte wały - analiza tematu
W poprzedniej M57 sprawdzałem LM spulung, korekty z około 1.0 na skrajnym spadły o połowę. Ale też akcję zrobiłem konkretną - 2 puchy na rezerwę, kolejna na pół baku (czy jakoś tak mniej więcej bo gdzieś opisywałem, ale nie w galerii niestety). Do tego już też 2 puchy poszły - jedna na 1/4 baku, druga na 3/4. Ale nie ma tak spektakularnych rezultatów, pozostaje wiara, że działa na podstawie doświadczenia 😄 bo korekty jak były ok, tak są nadal.
-
N47, N57 w serii F - Zatarte panewki i pęknięte wały - analiza tematu
w e61 2 wymiany zrobiłem na Ravenolu, koszt 2x motula, a różnicy jakiejś drastycznej nie poczułem. Częstsze wypalanie DPF może też być związane ze zużywającymi się wtryskami. Może warto sprawdzić.
-
N47, N57 w serii F - Zatarte panewki i pęknięte wały - analiza tematu
A jaki olej polecasz? I jakiej marki filtry? Widziałem porównania i wychodziło, ze MANN miał najlepszej jakości (ilość zawinięć i długość filtra, małą restrykcje przepływu, klejenie i plastik w środku z od prowadzeniem oleju.)
-
N47, N57 w serii F - Zatarte panewki i pęknięte wały - analiza tematu
Nie ma możliwości, korekty 0.0 to brak połączenia albo silnik zgaszony 😆
-
N47, N57 w serii F - Zatarte panewki i pęknięte wały - analiza tematu
Egr da sie ograniczyć, jak w M57 to miałem zrobione za pomocą bimmertool? Czy całkowicie usunąć, tak zeby nie waliło błędem ale zachowując pseudo-ekologie na przegląd? Z plulanki moze zrezygnuje, na dzień dobry zrobiłem 2 wymiany oleju z ceratekiem i plukankami w odstępie 1500km zeby odsyfić silnik. A ceratec z tego co wiem to po prostu dodatki olejowe, ale w większym stężeniu nic stosują producenci. Lubie prowadzić eksperymenty, to w tym silniku pewnie będę stosował, ewentualnie ograniczę do co 2,3 wymiany oleju. Niby ma byc skuteczny przez 50kkm, ale tez dawkę na 5L oleju stosuje - 300ml.
-
N47, N57 w serii F - Zatarte panewki i pęknięte wały - analiza tematu
Fajnie by było jakbyś uzasadnił dlaczego mam nie stosować ceratec i plukanek. Olej jaki leje to motul 5w30, LL04 C3. W M57 tez zmienialem na ten olej, tez wrzucałem ceramizer, jakiś inny i bez wymiany rozrządu (wbrew forumowym czarnowidzom) dobił bez problemu do 380 tysi. I pewnie bez problemu jedzie dalej.
-
N47, N57 w serii F - Zatarte panewki i pęknięte wały - analiza tematu
Mój plan który wdrożyłem to - wymiany oleju 10-15 tysi - (zależy jak będzie możliwość, może się uda bliżej 10) z płukanką i ceratec - regularne płukanie układu paliwowego (LM Diesel spulung) - monitorowanie wtrysków O efektach powiadomię w ciągu kilku lat 😅
-
N47, N57 w serii F - Zatarte panewki i pęknięte wały - analiza tematu
Od kiedy planowałem zmianę e61 z M57 na coś nowszego zacząłem zgłębiać temat z N57. Przejrzałem już pewnie kilkadziesiąt filmików różnych jutuberów, przeczyałem sporo wpisów z problemami w tych silnikach i oto rezultaty. Teza 1 - najbardziej popularna - wały korbowe z gównolitu - pojawiają się mikropęknięcia, wał się krzywi, wywala panewki i zaciera silnik. Zapobieganie - wymiana wału z panewkami zanim zacznie stukać, bo wtedy to już całkowita katastrofa - łącznie z wymianą słupka Żródło np: M&M cars Teza 2 - słabe ciśnienie w pompie oleju, prowadzi do zacierania wału i panewek. Zapobieganie - którsze niż zalecane interwały olejowe, dodatkowo wymiana koła na pompie olejowej, lub zmiana pompy olejowej na wydajniejszą od M550d Źródło np: Profesor Chris Teza 3 - którą możliwe, że chodzimy do sedna tematu bo brzmi dla mnie najbardziej wiarygodnie i koleś mówi, że utrzymuje flotę kilkunastu N47 które dobijają do 400k km bez problemu: Przyczyną całego nieszczęścia są lejące wtryski. Wtryski rozcięńczają olej w silniku, co prowadzi do słabego smarowania korby, a pęknięte i zatarte wały są tylko efektem tego, nie samą przyczyną. Zapobieganie - poza skróconymi interwałami olejowymi, regularna wymiana wtrysków, które z regóły mają żywotność około 180k km. Źródło: RommieRen https://www.youtube.com/watch?v=6a6nUR_avpk No to zapraszam do dyskusjii walki na argumenty, jeśli można prosić to nie na przesądy 😄 Jeśli można to chętnie też bym poczytał jak sprawdzić wtryski, w jaki sposób określić czy już leją. Czy bimmertool wystarczy ze swoimi korektami, czy ISTA ma lepsze narzędzie do analizy, czy jeszcze coś innego? Sam dobijam w moim nabytku do 160 tysi km i chciałbym żeby bezproblemowo pojeździło jak poprzednik conajmniej do 400k 😅 Póki co u mnie korekty tak wyglądają
-
Bezpiecznik pompy paliwa e61
Filtr paliwa może zapchany?
-
Opłacalność pakietu Service Inclusive
No ale też, nikt kto planuje sprzedać czy oddać furę i wziąć nową po 3-5 latach nie będzie się rzucał na dodatkowe serwisy olejowe wbrew powszechnej logice i wytycznym. Sytuacja którą opisujesz, czy też mój kumpel - to tylko kiedy ktoś planuje sobie wykup samochodu i trzymanie go dłużej. Szuakłem ostatnio 5GT i na kilka obejrzanych samochodów tylko jeden miał interwały olejowe w miarę - poniżej 20 tysięcy, a to tylko dlatego, że właściciel kisił go ponad 10 lat, był to trzeci samochód w rodzinie - weekendowo/wakacyjny i nie miał pakietów, po prostu regularnie co roku oddawał do ASO na przegląd i kazał wymienić olej i zrobić resztę serwisów zgodnie z wytycznymi. Oczywiście oleju w żadnym komponencie poza silnikiem też nie wymienili, bo to niezgodne z polityką ASO. Efekt taki, że na 4 samochody tylko ten który kupiłem (a wszystkie miały 150-180 tysi nalotu) nadawał się do dalszej eksploatacji bez większej ingerencji w silnik (po samych korektach na wtryskach miały od na skrajnie 2,5 do 3.7 i telepały się jak szalone). Nie jest to zarzut dla nikogo poza debilnymi dyrektywami ekologicznymi EU i producentów którzy je stosują w skrócie wyglądają tak - oszczędzimy przyrodzie trochę przepalonego olejku, ale złomowanko całego samochodu przy 200 000 (bo koszt naprawy silnika dobija do wartości samochodu) to już żaden problem i jest bardzo eko, a przy okazji producnet przecież też więcej zarobi sprzedjąc nowe i wskaźniki ekonomiczne się poprawią. 🥲
-
Opłacalność pakietu Service Inclusive
Ale w serwisie jak przyjedziesz wymienić olej zanim na kompie wyskoczy to palcem nie tkną. Kumpel tak pojechał ze swoim mercem po tym jak się naoglądał filmików i odesłali go z kwitkiem, mimo pakietu robił poza i jeszcze się obawiał, że gwarancję mu przez to odbiorą 😄
-
e39 malowanie czy oklejanie
Pod jedno i pod drugie musisz przygotować blachę, więc to praktycznie różnicy nie robi. Jak masz gdzieś zaczątki rudej to i z pod folii wyjdzie z czasem i spod lakieru. Różnica będzie taka, że jak coś się stanie to folii po roku dzałana słońca już nowej nie wkleisz pewnie bo będzie w zupełnie innym odcieniu, a kolor lakieru sobie dobierzesz i zblendujesz. Jak nie chcesz tracić majątku i przy okazji coś się nauczyć możesz sam się zabrać za blacharkę i malowanie, albo oklejanie. Rok temu w wakacje się za to zabrałem z bratem, bo czasy oczekiwania conajmenij chore w mojej okolicy, a i z jakością różnie. Więc zakupiliśmy sprzęt w cenie na jaką była wycena malowania jednej fury po stłuczce i coś się działa jak trzeba. Piersze malowania średnio, ale za każdą próba lepiej szło i w 2 tygodnie na tutkach z jutubach opędziliśmy temat, wychodzi jak od średniego lakiernika nadal, ale satysfakcja jest i zawsze jakiś skill w łapie zostaje 😄