Skocz do zawartości

Fuser

Moderatorzy
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez Fuser

  1. Mierzyłem miernikiem we wszystkich pozycjach. W wyłączniku nie ma mostków. Są dwa styki on/off, a na ośce jest krzywka, różna w zależności od numeru przełącznika. Działa to jak dawniej programator od pralki. Zrobię zdjęcia to zobaczysz jak to wygląda wewnątrz. Jak odpiąłem wtyczkę to na desce zapaliło LIGHTS ON, czyli tak jakbym pozostawił na światłach po wyjęciu kluczyka. Dlatego napisałem, że po zakodowaniu RLS standardowy przełącznik nie będzie działać, bo wtedy kodowanie załączania świateł jest inne.
  2. Przeróbka standardowego przełącznika świateł na automat nie wydaje się zbyt prosta. Założyłem, że pozycję "A" można uzyskać w pozycji za światłami mijania. Tam jest ogranicznik w postaci kołka, który jak się wyłamie to uzyskujemy dodatkowe położenie, natomiast kodowanie przełącznika automatycznego jest inne w pozycjach postojowe i mijania, tzn. po zakodowaniu auta do RLS nie będzie działać zwykły wyłącznik tak jak trzeba. Namalowałem schemat 6909779, może komuś się przyda.
  3. Fuser odpowiedział(a) na 520i temat w E39
    OK, znalazłem ten temat. https://www.bmwklubpolska.pl/forum/topic/213908-kierownica/page/2/
  4. Fuser odpowiedział(a) na 520i temat w E39
    OK, zatem sytuacja wygląda tak, że to jest jak najbardziej poprawny numer 8379091. Jeśli kierownica była grzana to w fabryce dawali taśmę ze wszystkimi pinami, jeśli nie to wtyczka 2-pin jest pusta. Nowa taśma kupiona jako część zamienna posiada wszystkie styki. Zdjąłem poduszkę w drugim aucie, bo tam była kiedyś wymieniana taśma (2014) i faktycznie są wszystkie styki. Starą taśmę mam z tamtym pudełkiem i brak dwóch pinów, numer na pudełku jest ten co podałem. W E39 mogło tak być przed 03/1999, tak wnioskuję ze zdjęć na aukcjach, bo okablowanie kierownicy inaczej wygląda. Może ktoś potwierdzi. Jeszcze pytanie, jak wygląda samodzielne obszycie kierownicy, materiał, jaki efekt, ewentualne trudności, czy to w ogóle ma sens samemu robić ?
  5. Fuser odpowiedział(a) na 520i temat w E39
    Właśnie nie. Tak jak Szumrak pisał, lewe gniazdo 2-pin w taśmie jest nieaktywne bez opcji grzania. Ta czwarta wtyczka na tamtym zdjęciu wchodzi do przycisków po prawej stronie, a tam akurat jest niepodpięta.
  6. Fuser odpowiedział(a) na 520i temat w E39
    Tak, w polifcie nie ma osobnego modułu. Właśnie nie mogę znaleźć na realoem opcji taśmy z grzaniem. Jest tylko 8379091 od 03/1999.
  7. Fuser odpowiedział(a) na 520i temat w E39
    Nie mam MFL, właśnie chciałbym dołożyć. Ta wtyczka po lewej nie ma u mnie pinów. Czyli do grzania się ten zwijak nie nadaje, ale bez grzania będzie OK ?
  8. Fuser odpowiedział(a) na 520i temat w E39
    To jest okablowanie takiej samej poduszki jak moja tylko z przyciskami. Wygląda, że dodatkowa biała wtyczka jest pod gniazdo 4-pin, które u mnie jest wolne. Myślisz, że jeszcze trzeba dokładać jakieś kable ? A kierownica grzana potrzebuje innej instalacji (zwijak) ?
  9. Fuser odpowiedział(a) na 520i temat w E39
    OK i to jest P&P jeśli chodzi o okablowanie ? A panele z przyciskami różnią się przedlift/polift ? Takie mam gniazda. To od lewej nie ma pinów, puste.
  10. Fuser odpowiedział(a) na 520i temat w E39
    Czy trzeba zmieniać całą kierownicę, żeby dołożyć MFL, czy wystarczy poduszkę z przyciskami ? Auto polift, taka kierownica teraz jest:
  11. Fuser odpowiedział(a) na Areggs temat w E39
    To jest to samo turbo.
  12. Fuser odpowiedział(a) na mrciekaw temat w E39
    Może skrócony amortyzator byś wyciągnął, ale w normalnym zawieszeniu raczej nie. Na szczęście sam tego nie musiałem robić, ale Autodoc na filmie pokazuje, że ściągał całą zwrotnicę.
  13. Fuser odpowiedział(a) na 520i temat w E39
    Może błotnik miał wadę, albo auto było po kolizji i nie trzyma wymiarów. Wymieniałem u siebie błotnik "made in Taiwan" i spasował się bardzo dobrze.
  14. Okey, ja byłem przekonany, że na szybie jest jakiś filtr optyczny, a tu wynika, że podstawka pełni rolę filtra. Faktycznie, nie ma co kombinować z jakimiś protezami, może się trafi sztuka w odpowiedniej cenie.
  15. Coś takiego. I dopiero na tę podstawkę przyklejoną na żelka do szyby zatrzaskujesz puszkę z czujnikami.
  16. No, tak jak się trafi z podstawką. I przykleiłeś to do zwykłej szyby (?), bo tam jakiś filtr jest oryginalnie namalowany czy coś ?
  17. Tak właściwie to chyba nie ma sensu sterować światłami przy pomocy mikrokontrolera. Wystarczy czujnik zmierzchu na fotorezystorze XH-M131, który przekaźnikiem zasymuluje załączenie świateł mijania zamiast przełącznika 🤔
  18. Światła mijania zapalane po zmierzchu. Pomijam automatyczne wycieraczki, wg mnie zbyt duży koszt, funkcjonalność z mojego doświadczenia jest średnia. Od 09/2001 zamiast czujnika deszczu 6904012 jest czujnik RLS (deszczu i świateł) 6923954. Czujnik drogi i mała dostępność. Dużo tańsze są od E60 i pochodne, wyglądem identyczne, ale komunikacja jest po CAN, chyba, że jakoś można to przerobić na I-bus. Mimo wszystko i tak problematyczny będzie montaż na szybie, bo podstawka niedostępna jako część osobna, wydaje mi się, że występuje łącznie z szybą. Ewentualnie wykorzystanie tylko czujników zmierzchu z całego sensora, aczkolwiek pod Arduino jest kilka dedykowanych. Nie wiem czym się różnią i jak dobrać do tego zastosowania tak, żeby, np. światła nie gasły podczas jazdy pod lampami ulicznymi lub w przypadku oślepiania z innego samochodu. Kwestia wyciągnięcia z oryginalnego czujnika komunikatów odpowiadających za sterowanie światłami i zakodowanie modułu. Nie wiem, który LCM obsługuje RLS, podejrzewam, że te wyższe i jak to ugryźć bez wymiany jeśli nie obsługuje. Jeśli INPA pokazuje to mogę odczytać co jest u mnie. Na koniec S8 Light Switch 6909779, również mała dostępność i wysoka cena, ale może da radę przerobić standardowy 8363683, już go rozbierałem. W tygodniu postaram się wymontować ten z automatyką świateł i zobaczę jak koduje światła do czujnika zmierzchu, bo w schematach tego nie znalazłem. Jest tylko zwykły wyłącznik.
  19. Fuser odpowiedział(a) na mrciekaw temat w E39
    Szansa jest, ale nikt gwarancji nie da. Jak masz jeszcze stare amortyzatory to porównaj wymiary, bo nowe albo są za długie, albo za wysoko osadzone w zwrotnicy. Talerzyk jest zdecydowanie za wysoko w stosunku do opony. Osłony przeciwkurzowe powinny cały czas zasłaniać tłoczysko, bo inaczej nie mają sensu.
  20. @szumrak myślałeś, żeby na tym projekcie zrobić automatyczne światła mijania ?
  21. Fuser odpowiedział(a) na mrciekaw temat w E39
    1. Sprężyna ewidentnie źle założona. Zdjęcie pokazuje gdzie powinien zaczynać się zwój, a u ciebie w tym miejscu nic nie ma. 2. Na amortyzatorze masz oznaczenie R i L, w zależności od strony pojazdu literka ma się pokrywać ze szczeliną obejmy. 3. Amortyzator ma przewężenie ograniczające głębokość osadzenia w jarzmie. Jeśli te trzy warunki są spełnione to wtedy można szukać innych przyczyn oczywiście jeśli wymiary starego/nowego amortyzatora są identyczne.
  22. Fuser odpowiedział(a) na Fuser temat w E39
    Kupiłem ładne lusterko od E46 ze wszystkimi detalami na trzy kable - plus, minus i sygnał wstecznego. Sprawdzałem na stole, ładnie ściemnia, wieszak pasuje. Potrzebuję jeszcze złącze do listwy bezpiecznikowej, bo nr 21 okazał się u mnie pusty. Najwięcej roboty będzie z podpięciem do LCM'a, bo tam ciasno 😒
  23. Wymień tę skrzynkę, przecież jest zgnita. Na dole obrazka jak nakrętki są utlenione to załóż nowe, a u góry w czarnej puszce też powinna być jakaś masa.
  24. Niestety nie mam takich doświadczeń z masami. To co ja bym zmierzył - napięcie ładowania w komorze silnika, na akumulatorze, na żarówkach. LCM wykrywa zwiększoną rezystancję żarówek, żeby pokazać błąd. W takim wypadku przydałby się miliomomierz taki jak do mierzenia rezystancji ogniw. Wtedy możesz zmierzyć oporność masy minusa każdej lampy w stosunku do minusa aku oraz samą masę na LCM. Jeśli nie masz takiego miernika to zmierz napięcie w miliwoltach na minusie żarówki względem minusa aku gdy świeci. Jak będzie więcej niż zero to znaczy, że masa słaba. Tak, w kodach wyposażenia ZCS, to samo co masz w VIN.

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

Konto

Nawigacja

Szukaj

Szukaj

Skonfiguruj powiadomienia push w przeglądarce

Chrome (Android)
  1. Stuknij ikonę kłódki obok paska adresu.
  2. Stuknij Uprawnienia → Powiadomienia.
  3. Dostosuj swoje ustawienie.
Chrome (Komputer)
  1. Kliknij ikonę kłódki na pasku adresu.
  2. Wybierz Ustawienia witryny.
  3. Znajdź Powiadomienia i dostosuj swoje ustawienie.