Skocz do zawartości

Rozmiar opon a komfort i spalanie


Drakul

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Zastanawia mnie wpływ wielkości opon na komfort i poziom spalania etyliny.

 

Ja mam zamontowane opony zimowe 225/60 R 15. I pali mi więcej, niż katalogowo bo około 16,1l /100km (wg BC).

I nie wiem, czy to cena za większe opony? [choć w normie]

 

A co do komfortu - to nie mam pojęcia. A jakie jest Wasze zdanie?

pozdr

:: Moje auto ::


:: Nieważne czym jedziesz, ważne dokąd ::

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie moża również zapominać kwestii jazdy po polskich drogach, czyli po koleinach. Im szersza gumka tym musisz mieć więcej pary w łapkach, żeby utrzymać auto na wybranym przez Ciebie pasie. Temat ten już przerabiałem w swoich autach i u rodziny/znajomych dlatego teraz mam u siebie seryjne ogumienie 205/60/15, zarówno letnie jak i zimowe.

Brat ma 528i na kapciach 235/45/17 i pali mu srednio 12l gazu, wiec jeżeli Tobie pali 16 no to coś tu nie tak albo z Twoim samochodem albo z Twoją prawą stopą :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To spalanie to jakiś kosmos :jawdrop: ja mam 523i i w mieście (małym czyli co chwile ruszanie i hamowanie) ale benzyny palił ok 12l a gazu pali od 13 do 14l więc to Twoje spalanie jest dość wysokie :?

Opony mam 205/55 R16 a i depnąć lubie :wink:

http://www.maszty-flagi.com/bmw/E39_forum.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Ja mam co prawda tds'a, ale spalanie nie uległo mi zmianie-może o 0,5litra.

Zmieniałem z 225/60/r15 na 225/40/r18, prędkości takie same a spala i tak w granicach 10-12ltr przy dynamicznej jeździe w trasie.

Spalanie moze wynikać z kiepskiej jakości jazdy polskich kierowców i ciągłego hamowania a nie z rozmiaru opon-różnica w spalaniu jest minimalna :D

Poszukujemy tunerów !!

Forum samochodowe, forum motoryzacyjne, forum tuningowe

http://samochody.kei.pl/zdjecia/logo_phpBB2.gif

Randki: dates

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moje 520i na letnich 235/45/17 pali miedzy 14,6-16, po zmianie na zimowki 205/60/15 spalanie nie uleglo zmianie za to komfort duzo wyzszy, zero walki z koleinami, a i nierownosci wybiera jakos ladniej ;) Edytowane przez pSyl0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Ja na lato mam 225/55/16 i według mnie na takich oponkach doskonale jeździ się po równej nawierzchni której w naszym kochanym kraju jak na lekarstwo :? bo w mieście jazda po koleinach to na takich gumach koszmar :evil:

Ostatni zmieniłem na zimówki 205/60/15 i tutaj koleinki nie są już odczuwalne ale za to na trasie a zwłaszcza przy pokonywaniu zakrętów z większą prędkością autko troszkę ucieka :?

Co do spalania to nie widzę różnicy :naughty:

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do spalania i szerokości opon się nie wypowiadam, bo i tak uważam, że szerokość opon ma mniejsze znaczenie, niż "ciężar kopytka".

 

Letnie mam 225 na felgach 16' z M3 E36 (podobno, tak mi powiedzieli znawcy felg). Nie chwalę sobie tego kompletu... Przy idealnie zrobionej geometrii i tak ciągnie w każdą koleinę, każdą dziurę czuć na rękach. Dodatkowo huczą, jakby się łożyska kończyły...

 

Zimówki za to - jazda miód. Mam Klebery 195 na oryginalnych fabrycznych felgach alu 15' z E34. Cisza... auto jedzie prosto mimo kolein i dziur, nie ciągnie... Uwielbiam jeździć na tych zimówkach.

Kai
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To spalanie to jakiś kosmos :jawdrop: ja mam 523i i w mieście (małym czyli co chwile ruszanie i hamowanie) ale benzyny palił ok 12l a gazu pali od 13 do 14l więc to Twoje spalanie jest dość wysokie :?

Opony mam 205/55 R16 a i depnąć lubie :wink:

 

Kurcze to pali Ci tyle co golf III 1.8 mojego brata.

kiedyś


E32 730

E36 318

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje 520 przy normalnej miejskiej jeździe pali 10-12 litrów benzyny, żebym doszedł do Twojego wyniku, musiałbym ją mocno dusić, coprawda E39 jest chyba cięższa niż E34, ale silniki mamy chyba takie same. E34 520 M20 mojego brata pali 14 litrów gazu i to nawet prze bardzo spokojnej jeździe, E39 528 paliło też około 14, ale wystarczyło przycisnąć, by odrazu było 16-17 z tym że benzynki, bo gazu coś nie lubie :D

Potwierdzam, opony maja wpływ na spalanie i tak pomiędzy 195 a 225 może być różnica nawet jednego litra - sprawdzone :cool2: że o pływaniu w koleinach już nie wspomne, więc ciężko pisać tu o bezpieczeństwie na bardzo szrokich gumach, kiedy wyprzedzam z prędkościami 160 km/h, a auto tańczy i zaczyna sie przytulać do wyprzedzanego pojazdu :mad2: Dlatego jak dla mnie złoty środek czyli 205 :cool2:

Ale oczywiście, że cieżka noga ma tu decydujące znaczenie, wiec chyba troszke jej popuść :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szersza opona= wieksze spalanie ja przeszedłem z 205 na 195 i efekt był zauwazalny po pierwszych 100 km nie mowiac juz o spadku oporów toczenia i jazdy po koleinach. Mało tego widac tez roznice teraz gdy przeszedłem na zimówki -ten sam rozmiar a spalanie na trasie skoczyło prawie o litr. Wyraznie wzrosły opory toczenia - moze dlatego go trzyma bo teraz jak na dworze jest ponad 12 w dzien to guma za bardzo sie kleji. :(
DARK SIDE OF POWER!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o ja glupia c... !

tyle myslalem, dlaczego trasa Kijow-Krakow miala inne spalanie niz Krakow-Kijow: przeciez zmienilem gumy z letnich na zimowe (205 na 195)

no i po tym watku widze, ze w tym bylo wsio: musze przyznac, ze jednak roznica 1cm jednak dala znac w okolicach spadku spalania o ok 10%

zh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja latem jeździłem na kapciach 225/40/18- przód i 255/40/18 tył splanie na gaie z grnicach 18-19l. po założeniu zimówek 195/60/15 spalanie spadło do 14 l. nie wiem ile spali na trasie bo podane wyniki dotyczą jazdy po Krakowie

wyniki wskazują jednoznacznie na zależność spalanmia od rozmiaru opony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeździłem w 525 tds 225/60/15 i nie miałem większych problemów z koleinami.mam dokładnie takie same zimówki i też jest bardzo dobrze.przeszedłem teraz w 540iV8 na 225/55/16 dalej nie ma problemów z koleinami ,także doskonale sie prowadzi jest tylko nieco twardsze co odbieram jako zaletę.co do spalania zależnego od szerokości opon to musi sie nieco zwiększyć ze względu na opory toczenia ale myślę ,że od 205 do 225 będzie praktycznie niezauważalne.mój tds po mieście na oponach 225 palił w lecie ok.9.5 l/100 km a wcale nie jestem delikatny.540iV8 na 225 pali mi w mieście ok. 18 l/100km LPG a na benzynie paliła ok.16 do 17 l. a wcale delikatnie nie depczę z tym,że mam manual 6 biegowy i praktycznie biegi zmieniam przy ok. 2000 obrotów co i tak pozwala wykożystać niesamowitą dynamikę tego samochodu.
czasami się mylę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mój 3-litrowy dieselek bierze średnio 9,6 na trasie (mierzone Poznań-Wrocław-Kraków) - co uważam za rewelacyjny wynik, bo ani nie ograniczam się, ani nie śpieszę zanadto na autostradzie (160-200) czy na szosie (100-140). W mieście średnio też 10 litrów.

 

To wszystko na gumach 235/45/17 cali. Przedtem miałem 225/60/15 cali. Szczerze mówiąc nie zauważyłem zmiany spalania, ale można to złożyć na karb mojego zbyt krótkiego przebiegu na wąskich gumach.

 

I jeszcze jedno - zupełnie nie podzielam doświadczeń z "pływaniem" na koleinach. Oczywiście, że muszę uważniej trzymać kierownicę, ale bez żadnego siłowania się z nią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sam nie wiem jaka jest przyczyna tego stanu rzeczy. gazownik też nie ma pojęcia zwłaszcza, że nie tak dawno mieściłem się spokojnie w 13l. jeżdżę normalnie tzn. spokojnie ale większość w mieście. jak tak dalej pójdzie to wogóle zrezygnuję z gazu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak z komfortem jazdy?? ja w bmw5 zalozylem opony 225 i bylem niezadowolony na maksa poniewaz nie miescilem sie w niektore koleiny na autostradzie i mnie miotalo po drodze juz myslalem ze cos ze zbierznoscia itp nie tak i pojechalem na serwis i okazalo sie ze jest wszystko ok tylko mi powiedzieli ze to przez laczki a co do spalania to troche sie zwiekszylo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HI HI widzę, że niektórzy koledzy mają bicepsy jak Pudzianowski skoro na oponkach 225 i szerszych nie odczuwają kolein :mrgreen:

Ja niedawno zmieniłem z 225/55/16 na zimówki 205/60/15 i różnica w komforcie a zwłaszcza w czasie jazdy po koleinach jest kolosalna.

Co do spalania nie widzę różnicy :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.