Skocz do zawartości

Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc


adamjttk

Rekomendowane odpowiedzi

  • Zasłużeni forumowicze
my tutaj nie rozmawiamy o całej ludzkości, tylko właśnie o tym promilu ludzi "myślących inaczej" czy raczej wymagających :lol:

Gdyby tak bylo jak piszesz to w galeriach zamiast 100szt 520-530d w mpaku mielibysmy 100szt M2 ;)

"Sprzedaż najdroższych modeli BMW pikuje do góry" - słonik40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
No i miszcza elona tez dopadł problem łańcucha dostaw https://www.thetimes.co.uk/article/new-tesla-factories-are-burning-through-cash-says-elon-musk-w7ndhjpr6 po przeczytaniu tego artykułu tak się zastanawiam czy Chińczycy nie załatwia elona na amen przez zaangażowanie się w wojnę Ukrainy z Rosja. Elon ma u nich jedna fabrykę, pilnie potrzebuje od nich baterii oraz innych komponentów. Krotko mówiąc Chińczycy trzymają go za jaja i może się to dla niego złe skończyć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, ale o co chodzi z tym 4x4? :D

Temat trochę mocno już przegadany wszędzie, najważniejsze to fakt, że konkurencja mocno ciśnie i każde RWD auto, np. 800 konne Ferrari 812 jest wolniejsze od 320xd na śniegu. Na mokrym styknie jakie Subaru WRX i też 812 objedzie - na prostej do 100, moze do 200, w mieście na 100%.

Druga sprawa, to wspomniane bezpieczeństwo - jakby nie było, w RWD bez prawdziwej szpery wystarczy że uślizgnie jedno koło napędowe i masz ZERO napędu, który Cię wyciągnie z sytuacji krytycznej. W 4x4 mogę przyczepność stracić 3 koła, a nadal czwarte będzie mogło nadać kierunek jazdy.


I pomimo tego, 812 ma napęd na tył, podobnie jak połowa lub więcej najszybszych aut na ziemi, bo to w większości są auta, którymi nie jeździsz w złych warunkach, a wtedy RWD ma zalety - nie bez przyczyny F1 ma tylko RWD.


Co do bycia wróżką - nie wiedziałem, że jesteś, skoro nie popierasz tego badaniami ;) Ja np. wiem, że M2, które jak na M-kę jest turbo popularne, osiągnęło swój sukces nie z powodu osiągów 0-100 czy 0-200 bo ma średnie; tzn są okej, ale bez szału. Jednym z top10 najpopularniejszych samochodów sportowych wszechczasów jest Mazda MX5 - ani to mocne, ani szybkie, ani super ładne. Ale daje mnóstwo funu.


Natomiast bez wątpienia przyznaję rację, że dla typowego Janusza czas 0-100 ma znaczenie, stąd wszystkie 320d i podobne mają skrzynie biegów tak zestawione, że do setki jakoś jadą, a powyżej w ogóle :D W specyfikacji technicznej auta wygląda to dobrze wtedy i udaje "postęp".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Fajna odpowiedz Slawomir, taka dluga i zupelnie nie na temat ^^

Konkurencja cisnie, snieg i deszcz. No i zeby zadowolic Januszy, bo prawdziwy purysta ma wywalone na 0-100 i automat, liczy sie manual, czas na torze i

przyjemnosc z prowadzenia przeciez tylko :D

BMW klepie M3 od 30+ lat i nagle "snieg i deszcz" zaczal przeszkadzac, zupelnie nie ma znaczenia, ze z osiagami 0-100 doszli do sciany i byle diesle 4x4, hybrydy czy elektryki zaczely byc szybsze.

A to co Porsche z 911 robi to dopiero prawdziwa januszerka, w kazdej kolejnej generacji urywaja dziesiatki setnych sekundy 0-100 zeby zadowolic Januszy :cool2: :cool2:


Jeszcze raz spytam, jezeli te 0-100 jest takie pogardzane i niepotrzebne, to po co x-drive w M3, po co hybryda w SF90 - poprawiaja prowadzenie, poprawiaja handling na torze? Nagle kierowcy M3 zaczeli dbac o bezpieczenstwo zima? pfff, slabe te Twoje odpowiedzi, troche slonikowe ^^

"Sprzedaż najdroższych modeli BMW pikuje do góry" - słonik40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Adam a ja ci cały czas sugeruje wychyl trochę czasami nos z za excella i monitora. Po co komu xdrive? Bo klienci chcą 4x4.od kilku ładnych lat samochody z rwd sprzedają się słabo, klienci wybierają xdrive. U mnie wszystkie nowsze bmki, które jeżdżą po mieście maja xdrive, kiedyś w salonie handlowiec wprost powiedział, ze mało które bmw wyjeżdża bez xdrive, nawet w tych najsłabszych silnikach. Myślisz ze ktoś kto kupuje takie 320d martwi się czy będzie miał przyspieszenie 7,8 czy 7,9? Było tez wielokrotnie pisane ze 100-200 w xdrive jest dużo gorzej a ludzie jednak cały czas kupują. Sam zreszta pisałeś ze w Norwegii suvy bez 4x4 się nie sprzedają. Takie czasy, większość chce mieć napęd na 4 łapy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy

Wróciłem właśnie z urlopu z nad morza.

Łącznie 1900 km, jakieś 50% trasy S, 30% autostrady A1 i 20% krajówki.

Powiem Wam że nic tak nie poprawia bezpieczeństwa na drogach niż paliwo po 8+ pln :shock:

Jestem w ciężkim szoku, jakieś 70% osób jedzie zgodnie z przepisami, około 20% o 10-20 km/h wolniej niż można (!) a pozostałe jednostki szybciej o 10-20 km/h. Jeszcze rok temu jadąc zgodnie z przepisami ciężko się było wbić na lewy pas.

Ja jechałem sobie pomału (prawie cały czas 120-130 km/h, dwójka dzieci i mama z tylu między nimi :roll: ), spalanie 8,2. X3 30i załadowany po dach, 2+2 z dwoma ciężkimi isofixami.

Taki trochę trening przed elektrykiem wyszedł :)



D5-CB1-DD0-E104-4163-8746-F850-A292-A2-E6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Natłukł zes tych kilometrów więcej jak Adam z Norwegii :D


Trochę kwiatków z forum tesli

 

Bosko. Miałem Odbierac y perf w kwietniu potem na koniec maja, na pewno do końca czerwca. Auta dalej nie ma ta sama pewnie Pani ze napewno będzie na początku lipca a już widze ze pewnie nie w lipcu

 

Jest kilkanaście akcji serwisowych na trójki i modele y, większość zagraża bezpieczeństwu jazdy,


W Chinach tesla zareagowała od razu, w USA na pol gwizdka, a w Polsce jak w lesie


Ale nowych z wadami już nie wydają jak widać

 

T3sr+ maja np. ProbleMy z przednim zawieszeniem, produkowane pod koniec sierpnia 2021, a wydawane na początku grudnia


Tesla wiedziała ze auta maja wadę, ale wydawali je klientom z ta wada.


Niemcy tak nie robią. Jak maja świadomość ze auto może mieć problemy z bezpieczeństwem, to auto stoi na placu dealera tak długo, aż nie zostanie wykonana akcja serwisowa.

 

Cześć!:)


Odbierał ktoś białą y performance?


U Mnie odbiór miał być dzisiaj ... na 10 ... przestawiłem na 12...


I sytuacja wyglądała tak :)


Jesteśmy z Częstochowy wyjazd pociągiem o 7 rano żeby być na 10 w Wawie ....


4km do celu - dzwoni uprzejma Pani z Tesli ...( myślałem że zapytać kiedy będę..) jednakże otrzymuje taką wiadomość:

Samochodu nie można wydać bo jest jakaś cześć do wymiany więc przesuwają odbiór:)


Ja to rozumiem :) szkoda tylko że poświęciłem cały dzień... no ale co zrobić Tesla to Tesla będę prosił o zwrot kosztów podróży chociażby.


Byłem z dziećmi i to miala być niespodzianka :) no i teraz na szybko trzeba było wymyślić kolejną niespodziankę...- dobrze że jest centrum nauki Kopernik. W międzyczasie sprawdzam ... chcę kupić bilety powrotne ... I co ? Brak miejsc


Dobrze ze miłościwa Pani konduktor dała Nam szanse i koczujemy na podłodze


Jak u Was ?


Ktoś odebrał?

 

Oczywiście na smieciowozie cisza, zajęci opluwaniem innych marek :D

Edytowane przez słonik40
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Jako wieloletni mieszkaniec Trójmiasta zawsze mnie to dziwiło dlaczego ludzie z południa jadą nad polskie morze gdzie ciężko trafić z pogoda jak kilometrowo to samo a czasowo to i szybciej można dojechać do Chorwacji a tam przynajmniej pogoda gwarantowana. Dobrze ze chociaż teraz jest autostrada północ południe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy
Jako wieloletni mieszkaniec Trójmiasta zawsze mnie to dziwiło dlaczego ludzie z południa jadą nad polskie morze gdzie ciężko trafić z pogoda jak kilometrowo to samo a czasowo to i szybciej można dojechać do Chorwacji a tam przynajmniej pogoda gwarantowana. Dobrze ze chociaż teraz jest autostrada północ południe.

 

Ja zawsze byłem na nie ale moja żona ma jakiś sentyment do Bałtyku i trochę mnie nim zaraziła.

Druga sprawa to tematy pandemiczne + dzieci ostudziły nam troche zapał na eurotripy, mam nadzieję że jeszcze powrócimy na alpejskie przełęcze jak kiedyś ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako wieloletni mieszkaniec Trójmiasta zawsze mnie to dziwiło dlaczego ludzie z południa jadą nad polskie morze gdzie ciężko trafić z pogoda jak kilometrowo to samo a czasowo to i szybciej można dojechać do Chorwacji a tam przynajmniej pogoda gwarantowana. Dobrze ze chociaż teraz jest autostrada północ południe.

 

Ja zawsze byłem na nie ale moja żona ma jakiś sentyment do Bałtyku i trochę mnie nim zaraziła.

Druga sprawa to tematy pandemiczne + dzieci ostudziły nam troche zapał na eurotripy, mam nadzieję że jeszcze powrócimy na alpejskie przełęcze jak kiedyś ;)

Ja też tego nie rozumiem, ale jaki sentyment do Bałtyku? Ja widziałem w swoim życiu setki różnych plaż i nadmorskich i nad oceanem i nigdy w życiu nie widziałem tak złej jak w PL. Pewnie w Indiach jest gorzej, ale nie byłem :D Żona jak mówi, że jedzie nad morze, to jej odpowiadam zawsze to samo - jedź sama, ja dobrowolnie nie pojadę :D

 

Fajna odpowiedz Slawomir, taka dluga i zupelnie nie na temat ^^

Konkurencja cisnie, snieg i deszcz. No i zeby zadowolic Januszy, bo prawdziwy purysta ma wywalone na 0-100 i automat, liczy sie manual, czas na torze i

przyjemnosc z prowadzenia przeciez tylko :D

BMW klepie M3 od 30+ lat i nagle "snieg i deszcz" zaczal przeszkadzac, zupelnie nie ma znaczenia, ze z osiagami 0-100 doszli do sciany i byle diesle 4x4, hybrydy czy elektryki zaczely byc szybsze.

A to co Porsche z 911 robi to dopiero prawdziwa januszerka, w kazdej kolejnej generacji urywaja dziesiatki setnych sekundy 0-100 zeby zadowolic Januszy :cool2: :cool2:


Jeszcze raz spytam, jezeli te 0-100 jest takie pogardzane i niepotrzebne, to po co x-drive w M3, po co hybryda w SF90 - poprawiaja prowadzenie, poprawiaja handling na torze? Nagle kierowcy M3 zaczeli dbac o bezpieczenstwo zima? pfff, slabe te Twoje odpowiedzi, troche slonikowe ^^

Oj może w słońcu czytałeś tą moją odpowiedź i nie doczytałeś? Nie mam za bardzo czego dodać.


Ja to w sumie zawsze zastanawiałem się, jak kiedyś ludzie sobie radzili, nie mając nowoczesnych zimówek i 4x4 w Alpach :D Może kierowcy nie byli tacy głupi jak dziś? :roll:

qW2I9cD.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Wróciłem właśnie z urlopu z nad morza.

Łącznie 1900 km, jakieś 50% trasy S, 30% autostrady A1 i 20% krajówki.

Powiem Wam że nic tak nie poprawia bezpieczeństwa na drogach niż paliwo po 8+ pln :shock:

Dzisiaj autostrada Alicante-Calpe-Valencia jechalem ~200km w Hiszpanii, ograniczenie 120 km/h. Jechalem 130-135km/h, wyprzedzilo mnie slownie szesc samochodow przez cala trase, ja wyprzedzilem z 200-300. Tyle na temat problemow 160-180km/h w EV i elektromobilnosci. Benzyna/diesel po 2.15 euro czyli ~10 pln.

Ps jechalem wypozyczona v-klasa z 2016r, matko Chrystusa, to GUI, ten naped dieslowski, te pulsujace pedaly gazu/hamulca w rytm silnika. To jest jak podroz ze 2-3 dekady do przeszlosci w porownaniu do jazdy elektrykiem :shock:

"Sprzedaż najdroższych modeli BMW pikuje do góry" - słonik40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Akurat jeśli chodzi o płazy to mamy dużo ładniejsze niż w wielu miejscach Grecji, Hiszpanii czy Francji, problemem jest brak pogody. @adam co mnie obchodzi jak szybko mozna jezdzic w Hidzpanii? Tam wiekszosc lata samolotem a na miejscu najlepiej wypozyczyc Skuter lub motor albo cabrio. Napisz może lepiej jak wrażenia z przyklejania się do ceraty i grzania w czachę w tak ciepłym kraju :D coraz więcej ludzi na polskim forum tesli na to narzeka. Kiedyś odkopię wszystkie wady które wypisałem po jeździe testowej które tak obśmiałes i pokaże na przykładach innych jak wiele się nie pomyliłem :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
matko Chrystusa, to GUI, ten naped dieslowski, te pulsujace pedaly gazu/hamulca w rytm silnika. To jest jak podroz ze 2-3 dekady do przeszlosci w porownaniu do jazdy elektrykiem :shock:

 

Chyba za mało jeździłem elektrykiem, bo nie rozumiem o co chodzi. Czy ktoś Was to dostrzegł co Adam pisze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

matko Chrystusa, to GUI, ten naped dieslowski, te pulsujace pedaly gazu/hamulca w rytm silnika. To jest jak podroz ze 2-3 dekady do przeszlosci w porownaniu do jazdy elektrykiem :shock:

 

Chyba za mało jeździłem elektrykiem, bo nie rozumiem o co chodzi. Czy ktoś Was to dostrzegł co Adam pisze?

W zasadzie sam nie wiedziałem jak to skomentować, bo V-klasa aż tak się nie zmieniła od 2016 w stosunku do mojej z 2022. Nie potwierdzam ani jednej rzeczy co Adam pisze :D Mam też kilku znajomych i wszyscy wychwalają V-klasę, jeśli się uwzględni po co to auto jest, ja w mojej jestem zakochany jako w aucie użytkowo-rodzinno-turystycznym. W trasę wolę jechać tym niż np. Cayenne.

Edytowane przez Slawomir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Ja nie jestem pewien czy to ma znaczenie dla Adama, że jechał V klasą, wydaje mi się, że bardziej chodzi o to, że to było auto spalinowe. Zobaczymy jak się Adam odniesie. Dlaczego tak drążę ten watek? Otóż szukamy tutaj ciągle tej przewagi technologicznej elektryków nad spalinowymi, ale z moich doświadczeń wynika, że przy zmianie auta na nowsze, lepsze, tą różnicę najbardziej czuć jak już trochę pojeździmy tym nowszym, a potem przejedziemy się tym poprzednim autem. I właśnie na to stawiam, że o to Adamowi chodziło.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Ciezko oczekiwać od kilkuletniego vana zapewne o bardzo dużym przebiegu zeby prowadził się jak usportowiony sedan. Tak samo jak ciężko oczekiwać zeby w sedana wsadzić duża lodówkę w porównaniu z vanem. W vanie masz osobne wygodne fotele dla każdego a nie siedzisz jak na kibelku. Każde auto ma swoje zalety i sluza do czego innego, na dzień dzisiejszy elektrycznej konkurencji dla v klasy brak.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako wieloletni mieszkaniec Trójmiasta zawsze mnie to dziwiło dlaczego ludzie z południa jadą nad polskie morze gdzie ciężko trafić z pogoda jak kilometrowo to samo a czasowo to i szybciej można dojechać do Chorwacji a tam przynajmniej pogoda gwarantowana. Dobrze ze chociaż teraz jest autostrada północ południe.

 

Mi się zdarzyło jechać kilka razy 1100km (w jedna stronę) nad polskie morze :) Polskie wybrzeże (poza sezonem) ma cos w sobie, do tego ciągle niskie ceny w porównaniu do wielu miejsc w Europie i dużo nowych hoteli, chociaż ja akurat mam swoje mieszkanie. Zależy tez kto jak często jeździ na wakacje, ja w tym roku planuje spędzić 2 tygodnie nad morzem w Polsce ale byłem już w tym roku 2x w Hiszpania, Brazylia, Dubaj, Chile wiec polskie wybrzeże to mila odskocznia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciezko oczekiwać od kilkuletniego vana zapewne o bardzo dużym przebiegu zeby prowadził się jak usportowiony sedan. Tak samo jak ciężko oczekiwać zeby w sedana wsadzić duża lodówkę w porównaniu z vanem. W vanie masz osobne wygodne fotele dla każdego a nie siedzisz jak na kibelku. Każde auto ma swoje zalety i sluza do czego innego, na dzień dzisiejszy elektrycznej konkurencji dla v klasy brak.

Jak to brak, a EQV to co? :D

IMG_6104.PNG.8fd0433272655eff0993e663d10ad490.PNG 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy jakimś poważnym zakładzie o flaszkę, to dałoby radę ;) 80km/h, szósty bieg i broń boże żadnego hamowania :D

Elektryki maja to swietna zalete, ze hamowanie im nie straszne :cool2:

1. Przy hamowaniu odzyskuja energie do baterii (w spaliniaku paliwo nie wraca do baku podczas hamowania ^^)

2. Do hamowania uzywaja silnika a nie klockow hamulcowych (poza oczywiscie hamowaniem awaryjnym, mocnym)

 

No tak, zapomniałem, że w elektrykach wystarczy rozpocząć hamowanie i od razu akumulatory się ładują, potem znowu przyspieszenie i hamowanie... i tak można do 100% baterie naładować :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.