Skocz do zawartości

Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc


adamjttk

Rekomendowane odpowiedzi

  • Zasłużeni forumowicze

https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/hurtowe-ceny-energii-bija-kolejne-rekordy-tak-moga-wzrosnac-nasze-rachunki-za-prad/d12lbhx


Cena energii na rynku hurtowym zbliża się do złotówki za 1 kWh. Jeśli te ceny się utrzymają albo o zgrozo pójdą do góry (zobaczymy co przyniesie zima jak Niemcy z niedoborami gazu zostaną) to nie nie będzie taniej, jazda w perspektywie 1-2 lat bedzie tylko droższa i to jeszcze przed opodatkowaniem drogowym. Na razie wyglada na to ze rząd dopłaca gospodarstwom domowym do energii lekka ręka licząc złotówkę za każda 1 kWh. Za rok wybory a po wyborach jak ceny nie spadną oj bedzie się działo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Ta wysoka opłata handlowa to jest cios we właścicieli pv i mrzonkach o prądzie za darmo

Moze rzeczywiscie czas zaczac rozgladac sie za 70-80kWh bateria z uzywanego elektryka i przejsc na off grid.

Jednorazowy wydatek bardzo duzy ale satysfakcja z rezygnacji z uzaleznienia od dostarczanej ropy i pradu bezcenna.

Wtedy mozna z popcornem ogladac to co sie wyrabia na swiecie :roll:

"Sprzedaż najdroższych modeli BMW pikuje do góry" - słonik40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
To jest niestety tylko mokry sen. Moja instalacja produkuje 70-75 kWh dziennie w słoneczny dzień. W zimę przez 3 miesiące będzie około zera. Magazyn musiałby mieć ze 3000 kWh.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest niestety tylko mokry sen. Moja instalacja produkuje 70-75 kWh dziennie w słoneczny dzień. W zimę przez 3 miesiące będzie około zera. Magazyn musiałby mieć ze 3000 kWh.

 

tak sprawdziłem jak to u mnie wygląda (instalacja 9,8 kWp);

w czerwcu było 1,41 MWh;

dla porównania:

listopad - 146 kwh

grudzień - 90 kWh

styczeń - 143 kWh

luty - 307 kWh

marzec - 864 kWh..


W firmie mam instalację 49,9 kWp - produkcja w czerwcu 8,08 MWh..

jak na offgrid - to nadwyżkę chyba trzeba zainwestować w giga zbiorniki i zrobię zestaw szczytowo pompowy :mrgreen:

z bmw > r1150r rockster > k1200r beaster > f30 328 sport > g30 520xd

RIP - audi S5 460PS - stolen...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie czerwiec to 1,69 MWh no ale instalacja jest nowa wiec po roku powinien być zauważalny spadek.

 


u mnie też jest nowa, ale nie mam stricte na południe.

połowa paneli na wschód, połowa na zachód.

z bmw > r1150r rockster > k1200r beaster > f30 328 sport > g30 520xd

RIP - audi S5 460PS - stolen...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
No to i tak bardzo dobrze a masz wieksza pewność ze napięcie nie wzrośnie zbyt mocno i falownik się nie wyłączy. Ja swoją ustawiłem idealnie na południe, instalacja na gruncie, centralna Polska.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy

Przecież jutro może cena energii elektrycznej wzrosnąć o 400%, dziś nic nie jest pewne.

Baryłka leci, Orlen swoje. Książkę można napisać, tu nie można wniosków wysnuć w tym środowisku środka wulkanu.

Edytowane przez Ponta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Ja tam poki co przemieszczam się na nogach między basenem, barem a plaża :D auto gdzieś tam rdzewieje na parkingu zapomniane. Odnośnie lecącej baryłki chciało by się rzec a nie mówiłem?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co tu taka cisza? Chyba wszyscy kupili elektryki i nie ma o czym pisać...

No mój się wyprodukował, ale ma status "hold". :mrgreen:

 

Klakierek, "Będzie Pan zadowolony"


Moim i4 jeżdzę już czwarty miesiąc. Zrobiłem ponad 6 tyś. kilometrów i z każdym kolejnym gęba mi się śmieje coraz bardziej.

Sprzedam koła zimowe do E84 WZ-318 7,5X17 ET-34 5X120, Opony Pirelli Sottozero 2 225/50/17
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Z półtorej tygodnia temu w sobotę widziałem w Poznaniu w okolicach malty rude i4 m50 śmigające miedzy autami zygzakiem. Wychodziło to mu całkiem żwawo i duża masa nie stanowiła najwyrazniej problemu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Bedac w Polsce zauwazylem, ze znaczaco wzrosla liczba ladowarek Orlenu, zaczynaja byc realna konkurencja dla Greenwaya.

Nie robia juz tej smiesznej przedplaty 200 PLN (rotfl!) przy ladowaniu, apka dziala praktycznie bezblednie.

Nadal najwiekszym bolem jest to, ze sa to pojedyncze ladowarki i ciezko na nich polegac w trasie - natomiast zaczynaja sie pojawiac "na kazdym kroku", co cieszy bo mozna skorzystac "przy okazji".


Stadion w Gdansku

52214011816_13a3b61429_o.jpg


Zaczynam tez doceniac ladowanie 11kW AC - wpadamy na 2-3h na stadion, silke, do kina czy centrum handlowego na zakupy etc - i mozna sobie uzupelnic 30-40% baterii w aucie "przy okazji", cena jest znaczaco nizsza niz przy pradzie DC (1,2 PLN/kWh) i nie ma presji, ze trzeba po 45-60 minutach auto przeparkowac (bo zaczynaja naliczac oplaty dodatkowe).


Z ciekawostek - odwiedzilem pierwszy raz stacje Superchargerow w Neumünster w Niemczech, przy duzym centrum handlowym.

Chyba sa przygotowani na "zmiane turnusu" - 20 ladowarek 250kW, wystarczy doslownie 20-25min i mozna jechac dalej - zaczyna to juz miec rece i nogi (przepustownosc 50-60 BEV na godzine), ciekawe kiedy w PL beda budowac takie lokalizacje :roll:


Podjechanie na taka stacje, gdzie wiesz, ze na pewno bedzie wolne miejsce, a predkosc to 250kW w porownaniu do pojedynczej stacji jakiegos Greenwaya 50kW to jak niebo a ziemia jezeli chodzi o przyjemnosc z uzytkowania elektryka.

Ladowal sie akurat model Y w pieknym czerwonym lakierze i musze powiedziec, ze wygladal bardzo ladnie z bliska :roll:


52214011706_7567e89428_o.jpg


52213003272_50f95e0ca1_o.jpg


52214286159_f71e055ed7_o.jpg


52214286094_fe3f8a9922_o.jpg


52214027738_7a6014d65a_o.jpg

"Sprzedaż najdroższych modeli BMW pikuje do góry" - słonik40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z półtorej tygodnia temu w sobotę widziałem w Poznaniu w okolicach malty rude i4 m50 śmigające miedzy autami zygzakiem. Wychodziło to mu całkiem żwawo i duża masa nie stanowiła najwyrazniej problemu.

 

Mimo dużej masy w praktyce auto sprawia w czasie jazdy wrażenie "dosyć lekkiego", myśle że to efekt z jednej strony nisko położonego środka ciężkości, dobrze skonstruowanego zawieszenia i potężnego momentu obrotowego no i mocy dzięki czemu i4 rozpędza się w piorunujący tempie.

Po 4 miesiącach i przejechaniu 6 tyś. kilometrów zupełnie nie czuje tej masy i nie chce się wychodzić z auta:)

Sprzedam koła zimowe do E84 WZ-318 7,5X17 ET-34 5X120, Opony Pirelli Sottozero 2 225/50/17
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Mam takie pytanie do ładowarek 11kw. Czy sa to rzeczywiście tylko 11 czy raczej 22?

Ladowarki sa 22kW (niektore wrecz 43kW) natomiast znakomita wiekszosc BEV przyjmuje tylko 7/11kW w AC niestety.

Z tego co kojarze 22kW przyjmowaly stare Tesle model S (przed liftem), MB EQS (za doplata jest wew. ladowarka 22kW) i Renault Zoe(!)

 

Mimo dużej masy w praktyce auto sprawia w czasie jazdy wrażenie "dosyć lekkiego", myśle że to efekt z jednej strony nisko położonego środka ciężkości, dobrze skonstruowanego zawieszenia i potężnego momentu obrotowego no i mocy dzięki czemu i4 rozpędza się w piorunujący tempie.

Kurcze ja po jazdach testowych mialem niestety inne wrazenia apropo "lekkosci" :roll:

Do jazdy na wprost -> rewelacja - zawieszenie swietnie zestrojone + pneumatyka z tylu, wyciszenie swietne - sporo lepiej od TM3

Na rondach/zakretach -> przy predkosciach porownywalnych do TM3 --> i4 opony piszczaly niemilosiernie a auto "wyrzucalo" z luku jazdy - brakowalo zwinnosci/lekkosci / porownywalem auta bezposrednio po sobie na tych samych lukach/rondach/ :cry:

"Sprzedaż najdroższych modeli BMW pikuje do góry" - słonik40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Prezes-URE-Prad-zdrozeje-co-najmniej-o-kilkadziesiat-procent-8374838.html


Czyli mozna bezpiecznie zalozyc, ze w przyszlym roku cena 1kWh wzrosnie do 1,1-1,2 PLN

Wydaje sie, ze ludzie, ktorzy zainwestowali w fotowoltaike, zrobili dobry deal.

"Sprzedaż najdroższych modeli BMW pikuje do góry" - słonik40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Ja chyba będę podwójnym zwycięzca bo zeby postawić pv i nie demolować ogrodu ani dachu dokupiłem ponad pół hektara ziemi. W przyszłym roku posadzę pyry, marchewkę i pietruszkę i się obronie także przed skokiem cen żywności :D źródło ciepła tez mam zdywersyfikowane bo mogę grzać gazem, klima bądź tez w ostateczności kominkiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze



kilka "cytatów" z filmu:

1.Osiągi są "chore", ale pytanie gdzie je możecie wykorzystać.

2.Zasięg przy przepisowej jeździe 450 km.

3.Jak ktoś myśli, że to elektryczny odpowiednik M3 to się bardzo myli.

4. Auto jest małe i ciężkie.

5. Ostatnio tankowałem Audi R8 przy autostradzie za 950 zł !!! :mad2:

6. Wybieram M340i za 300 tys zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chyba będę podwójnym zwycięzca bo zeby postawić pv i nie demolować ogrodu ani dachu dokupiłem ponad pół hektara ziemi. W przyszłym roku posadzę pyry, marchewkę i pietruszkę i się obronie także przed skokiem cen żywności :D źródło ciepła tez mam zdywersyfikowane bo mogę grzać gazem, klima bądź tez w ostateczności kominkiem.

 

You are the boss.

IMG_6104.PNG.8fd0433272655eff0993e663d10ad490.PNG 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



kilka "cytatów" z filmu:

1.Osiągi są "chore", ale pytanie gdzie je możecie wykorzystać.

2.Zasięg przy przepisowej jeździe 450 km.

3.Jak ktoś myśli, że to elektryczny odpowiednik M3 to się bardzo myli.

4. Auto jest małe i ciężkie.

5. Ostatnio tankowałem Audi R8 przy autostradzie za 950 zł !!! :mad2:

6. Wybieram M340i za 300 tys zł.

 


poz 1 oraz 2 - czyli tak jak m2/m3

poz 3 - waga robi swoje...


poz 7 - fakt, że mieszkając w bloku (w sensie brak własnej fotowotaiki) to też bym wolał 340i..

btw - u mnie w garażu podziemnym, tylko moje miejsce postojowe ma gniazdo 230/380v i podlicznik w rozdzielni.. aczkolwiek cena prądu bije rekordy, ale dalej taniej niż benzyna;

z bmw > r1150r rockster > k1200r beaster > f30 328 sport > g30 520xd

RIP - audi S5 460PS - stolen...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie się wydaje ze obecne elektryki to taka wersja rozwojowa, i kiedy wejdzie solid state bardzo stracą na wartości bo nikt tego nie odkupi na rynku wtórnym, teraz to tylko wynajem a póżniej niech się martwi firma wynajmująca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.