Treść opublikowana przez Kowal
-
podlaczenie awaryjnych pod ostre hamowanie
Wszyscy mają rację. ABS moze skracac lub wydłuzac drogę hamowania a wszstko zalezy od warunków. Na dziurawej i pofałdowanej drodze wydłuży droge hamowania nawet w porównaniu z tym gdybysmy zblokowali koła a skróci droge hamowania wtedy, gdy nie dopuszcza do zablokowania kół i utrzymuje je na granicy przyczepnosci. Jednak głównym zadaniem ABSu jest mozliwość wykonywania manewrów autem przy maksymalnej sile hamowania i to jest jego największa zaleta. Niektóre auta mają wyłączany ABS i to jest dobre rozwiązanie bo można sobie wyłączyc jak chcemy wjechac na odcinek specjalny w rajdzie, czyli na co drugą naszą droge a pomaga ten wyłącznik tez w sytuacji gdy jedziemy na dojazdówce i z działającym ABSem chcemy zahamowac to dojazdóka bardzo łatwo traci przyczepność (zwłaszcza z tyłu) i wtedy lecimy sobie na hamulcach z pulsującym pedałem mimo ze nie jest slisko. ABS nie jest idealny ale suma sumarum wychodzi na plus w znacznej większości sytuacji i pomaga większości niedoświadczonych kierowców.
-
zamiana amorów z coupe do sedana
Są te same jesli nie mieszasz m-technika z standardowymi. Sprawdź sobie zresztą w realoem lub ETK.
-
uciekający płyn hamulcowy czy to wysprzęglik??
To wysprzęglnik. Wymieniasz go bez wyjmowania skrzyni trzeba tylko miec kanał, odkręcasz dwie nakrętki i przewód od pompy i zakładasz nowy. Zamienniki są w cenie grubo ponizej 100.
-
zamiana amorów z coupe do sedana
Normalne amortyatory da się założyć od coupe do sedana to sportowe pewnie tez.
-
sportowy wydech, filtr powietrza
O nim mówiłem. Mam nawet w garażu jego oryginalny wydech od iesa bo dał mi jak kupił supersprinta. A z tą 320 to nie przesadzaj bo moim 1.8is zrobiłem ponad 120tys i wiele 320 nie dało mu rady a jeździłem też 320 (min. brat ma) i poza faktycznie fajniejszym dźwiękiem i kulturą pracy to tylko więcej pali. Ale szóstka to szóstka:)
-
sportowy wydech, filtr powietrza
Kolega ma w swoim coupe E36 M42 supersprinta dedykowanego do tego modelu z podwójną końcówką i brzmienie ani trochę nie przypomina szóstki - jest tylko trochę bardziej basowy od serii, ale niewiele, a taki wydech trochę kosztuje. Co do wkładu K&N to kupiłem kilka lat temu passata i miał zamontowany taki wkład w puszce filtra a efekt był taki ze co prawda dźwięk był bardzo basowy ale bardziej było słychać dolot niż wydech a buczenie po dłuższej jeździe było męczące. Druga sprawa to czy jest to stozek czy wkładka nigdy tak dobrze nie zatrzymają pyłu jak filtr oryginalny a jeśli masz auto z tak niskim przebiegiem to nie szkoda ci silnika? Mnie jak w moim byłym M42 dźwięk denerwował a także osiągi i inne rzeczy to wywaliłem go i włozyłem 2.5 M50 i dźwięk się znacznie poprawił - stozek ci tego nie da.
-
Wspomaganie pedału sprzęgła - jest ? nie ma ?
Tak, w Polonezie jest już słoneczko ale nie ma tej lekkosci wciskania bo zamiast drogiej hydrauliki zastosowali linkę sprzegła (podobnie jak miały to już nowsze duże fiaty).
-
Wspomaganie pedału sprzęgła - jest ? nie ma ?
Jak będziesz kiedyś wymieniał sprzęgło albo wyjmował skrzynię to wyczyść prowadzenie łożyska wyciskowego papierem ściernym i wymyj benzyną a potem posmaruj smarem grafitowym i to samo zrób z łożyskowaniem dźwigni wyciskającej łożysko a takze wyczyść wielowypust wałka sprzęgłowego i otwór w tarczy i tez pokryj niewielką ilością smaru a sprzęgło po tym zabiegu będzie chodzic tak lekko ze na początku będzie aż głupio. Niewielkie znaczenie ma też czystość płynu w układzie hamulcowym i sprzęgła ale to możesz wymienic bez problemu. Natomiast pod pojęciem wspomaganie rozumiem użycie jakiejś dodatkowej siły pomagającej kierowcy typu podciśnienie z kolektora ssącego czy ciśnienie oleju, ale zawsze jest to jakas siła zewnetrzna. W bmw jak zrobisz porządnie przy sprzęgle to może pracowac jeszcze lżej niz w dużym fiacie bo tam w parze z sprzęgłem hydraulicznym w starszych modelach były stosowane dociski z dźwigienkami i sprężynami a w naszych bmw sa juz dociski z sprężyną centralną, tzw. słoneczka, które chodza lżej.
-
Gdzie jest pompka centralnego?
W E36 nie ma pompki tylko są siłowniki elektryczne w każdych drzwiach.
-
rozkładanie foteli
A w którym sedanie masz fotele z tyłu i do tego rozkładane? Natomiast jesli chodzi ci o składane oparcie kanapy to w niektórych limuzynach występowała ta opcja, ale znacznie częściej jest opacie nieskładane.
-
Wspomaganie pedału sprzęgła - jest ? nie ma ?
efendi: Jesli pedał chodzi ciężko to najprawdopodobiej przesuwa ci się na sucho łożysko wyciskowe po tulei prowadzącej. Natomiast co do fiata to żaden nie miał wspomagania sprzegła a jedynie starsze modele miały sprzęgło sterowane hydraulicznie, a to masz w każdym modelu bmw.
-
sportowy wydech, filtr powietrza
cinofree: Wejdż sobie na stronę jakiejś renomowanej firmy tuningowej typu Godula itp. i poczytaj co trzeba zrobic żeby w aucie coś poprawić po konstruktorach. Wiadomo produkcja wielkoseryjana, ale żeby poprawic a nie pogorszyć to na pewno nie droga poprzez jakis tandetny stożek, strumienicę, magnetyzer czy tłumik uniwersalny. Doprowadź lepiej auto do stanu fabrycznego, bo od tego zaczyna się tuning, a jak nie wystarczy to wtedy tuninguj.
-
Swap 1.8 e30 na 1.8 e36
strzelba: Między silnikami M42 od E30 i E36 różnica jest nie tylko w misce ale również w kolektorze dolotowym i wylotowym a dekiel w pierwszych M42 w E36 miał odmę tak jak E30 z przodu a dopiero później przeniesiono ją do tyłu silnika. Co do pytania kolegi o silnik M40 to posprawdzaj sobie numery części w realoem bo może jeszcze smok od pompy byc inny, ale raczej problemów nie będzie, a zawsze możesz tak jak kolega napisał, przełożyć samą głowicę jeśli dół masz zdrowy.
-
Filtr oleju od wspomagania ??
Niestety nie odkręcałem tej srubki a zbiorniczek płukałem kilkakrotnie benzyną i syf wyleciał ale płyn i tak się zabrudził pozostałościami z pompy i przekładni. Oczywiście że lepiej rozebrac przy wymianie i wymyc to sitko bo mogło zatrzymac też w sobie jakieś opiłki metalowe.
-
Przeplywomierz jaki i czy mozna zregenerowac?
Faktycznie, podałem zły numer. Prawidłowy to 501 572 451 a adres to [email protected] czynne 9 - 20.
-
Czemu mam koła na 4 śruby w e30 z 90r??
Przeczytaj dokładnie bo pisaliśmy że E30 w wersji M3 ma koła na 5 śrub.
-
Przeplywomierz jaki i czy mozna zregenerowac?
Jesli chcesz naprawiac to robi to firma z Krzeszowic koło Krakowa tel. 540 740 840 sprzedają regenerowane więc może i naprawiają a znajdziesz ich ogłoszenie na allegro. Co typu przepływomierza to numery zarówno według boscha jak i bmw masz na obudowie.
-
Czemu mam koła na 4 śruby w e30 z 90r??
Przód zawieszenia kompakta i innych E36 jest ten sam (poza Emką) a od E30 niewiele się różni, bo np można do e36 założyć wahacze przednie od E30 (i na odwrót), więc jest szansa że można tez przełozyć same piasty od E36(na pewno sa inne kolumny i zwrotnice, chociaz słyszałem ze przednie amortyzatory E36 po rozebraniu, czyli same wkłady są takie same jak u E30). Jednak to jest tylko luźna teza bo tego nie sprawdzałem a jeśli ktoś chce przerabiać to wszystko trzeba dokładnie pomierzyć i porównać bo to zbyt odpowiedzialne sprawy na prowizorki. Mozna też kombinować z zawieszeniem od E30 M3 jeśli ktoś takie dostanie lub szukac dystansów z przejściem z czterech srub na pięć ale wydaje mi się ze znacznie bezpieczniej i łatwiej będzie znaleźć odpowiednie felgi na 4 śruby.
-
pioneer DEH P4100R
Lepiej będzie zapytać w dziale Audio, Alarmy....
-
Czemu mam koła na 4 śruby w e30 z 90r??
Moze od kompakta E36 bo zawieszenie podobne jak u E30.
-
Przeplywomierz jaki i czy mozna zregenerowac?
Pięknie obfotografowałeś ten przepływomierz tak że nie ma watpliwości jak on wygląda. Mam u siebie taki sam ale mam lekko uszkodzoną obudowę i jakiś czas temu chciałem kupic używkę i najtańsze Bosche'155' zaczynały się od 200-220zł ale trzeba szukac na allegro. Jest ich trochę bo były stosowane w E36 325 vanos oraz E34 i chyba jeszcze w innych modelach. W razie czego jakbyś kupił inny to będziesz miał taniej bo mogę od ciebie odkupić ten uszkodzony bo potrzebuję obudowę.
-
Wymiana łożysk kół tylnich
Jest sposób na wymianę łożysk tylnych bez demontażu wahaczy ale znacznie lepszy i bardziej profesjonalny jest ten który zaproponował mechanik. Z geometrią jednak jedź lepiej do odpowiedniego warsztatu jeśli mechanik nie ma sprzętu do tego.
-
Sonda lambda
Uszkodzona sonda może jak najbardziej wpływac na spalanie ale temat był już tak wiele razy poruszany ze lepiej będzie jak poszukasz.
-
halasujaca pompa wspomagania po wymianie przewodów
Wydaje mi się że jednak masz nadal układ zapowietrzony jeśli pompa była idealnie cicha a teraz po wymianie ostatniego przewodu zaczęła hałasować. Żeby były na starych przewodach straty ciśnienia to płyn musiałby lać się z nich strumieniami a one się jedynie pociły na połączeniach. Spróbuj trochę pojeździć jednocześnie kontrolując co jakiś czas stan płynu. Jeśli masz płyn w układzie to pompie nic się nie stanie bo jeśli płynu byłoby o wiele za mało to zmalałaby również skuteczność wspomagania a to zauważysz.
-
Filtr oleju od wspomagania ??
Ja między innymi opisywałem taką wymianę płynu i wymiennego filtra jako takiego nie ma. Pewną formą filtra można nazwać dolną część zbiorniczka płynu która służy jako odstojnik w którym osadzają się zanieczyszczenia stałe w postaci szlamu i przy wymianie płynu wystarczy ten zbiornik wymontować i wymyć, o czym przy opisie wymiany płynu napisałem.