Skocz do zawartości

mmw

Zasłużeni forumowicze
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez mmw

  1. mmw odpowiedział(a) na Majkii temat w E39
    Servotronic to przekładnia, która ma zmienną siłę wspomagania zależną od prędkości jazdy. Jeżeli nie masz takiej, to wygląda, że Twoja przekładnia była montowana ciągle ta sama w E39 przez cały okres produkcji, bo w 1999 roku zmienili tę z servotronic'iem, ale zwykłą klepali bez zmian do końca, więc powinna pasować każda od E39.
  2. mmw odpowiedział(a) na Andreus1979 temat w F10, F11
    Tylko że w 520d jest GA8HP45Z a w 530d i 535d GA8HP70Z. Jak już ktoś wcześniej pisał ta pierwsza przeznaczona jest na znacznie mniejszą dawkę momentu obrotowego.
  3. mmw odpowiedział(a) na Gutkos temat w E39
    Ja bym jednak stawiał na tuleje wahaczy górnych (najczęściej nie do sprawdzenia na szarpakach). Zresztą łatwo to sprawdzić. Będzie Ci biło kierownicą przy normalnym hamowaniu, a nie będzie nic się działo przy lekkim lub bardzo mocnym. Krzywe tarcze czuć bardziej na pedale hamulca niż kierownicy.
  4. mmw odpowiedział(a) na Majkii temat w E39
    W BMW niestety jest taka dziwna sprawa z przekładniami kierowniczymi, że numer BMW spisany z przekładni (w tym przypadku 1 093 675) rzadko, po wbiciu w ETK, daje rezultat. A po co Ci informacje o tej dacie? Masz Servotronic czy zwykłą przekładnie?
  5. Przy rocznych przebiegach rzędu 25 tys km to może się zastanów nad 530d albo zagazowaniu tego 528i bo inaczej będziesz strasznie dużo wydawał na paliwo. Między 523i a 528i masz taką różnicę, że ta druga daje Ci większą rezerwę mocy i tyle. Palą podobnie, części eksploatacyjne te same, więc koszty utrzymania podobne. Na pewno przez to 528i będzie zawsze droższe w zakupie, bo każdy z drugiej ręki woli wziąć 2.8. W Polsce mała szansa na zdrowe auto z prawdziwym przebiegiem, więc albo szukaj w DE albo bierz każde auto do dobrego serwisu na sprawdzenie i oglądaj tylko takie z udokumentowanym przebiegiem i to nie tylko książką serwisową, bo 90% sprowadzanych do Polski ma cofane przebiegi.
  6. mmw odpowiedział(a) na karolk temat w E39
    Powiem Ci, że to chyba jest coś więcej niż RS4. Stawiam, że ktoś coś grzebał przy tym aucie i zrobił z tego potwora. :) To co się dzieje ponad 200 km/h to chyba nawet RS4 tak nie jedzie. :) A jeszcze apropo spalania na krótkich odcinkach i różnic w użytkowaniu to kiedyś w autobild'zie zrobiono ciekawy test spalania na krótkim odcinku 3 km od ruszenia zimnym, świeżo odpalonym autem. Poniżej link do wyników. http://www.polcars.pl/foto/spalanie3km.jpg
  7. mmw odpowiedział(a) na karolk temat w E39
    To musisz kupić inne auto, bo 540i aż takiego szoku nie robi. ;) Kup auto z takimi osiągami jak to z linku poniższego, to wtedy będą ludzie myśleć "co to było?". ;) http://www.youtube.com/watch?v=KGMZinYWpKA&feature
  8. Auto flotowe, nie znaczy, że miało dużo najechane. Mogę Ci pokazać flotowe 525d, które przez 4-5 lat przejeżdżają 120-130 tys km. Plusem flotowych jest to, że mają gdzieś na pewno udokumentowany przebieg, jak nie w serwisie, to w firmie w której jeździły. Minusem na pewno jest wyposażenie, które rzadko bywa ponadprzeciętne.
  9. mmw odpowiedział(a) na kiko temat w E39
    No ja myślę, że to wystarczy na ogólne porównanie, bo tu nie chodzi o różnice rzędu pół litra na 100 km ale znacznie większe, ale oczywiście możesz mieć inne zdanie. :) A jeszcze apropo spalania na krótkich odcinkach i różnic w użytkowaniu to kiedyś w autobild'zie zrobiono ciekawy test spalania na krótkim odcinku 3 km od ruszenia zimnym, świeżo odpalonym autem. Poniżej link do wyników. http://www.polcars.pl/foto/spalanie3km.jpg
  10. mmw odpowiedział(a) na kiko temat w E39
    Ale ja się z Tobą zgadzam. Tylko powiedz mi czy wg Ciebie jednak największy wpływ na spalanie w tych konkretnych samochodach nie ma ich masa tylko mapy silnika i zestrojenie skrzyni? Wiadomo, że po to mapy silnika są inne i charakterystyka skrzyni biegów bo samochody te mają różną masę, opory powietrza itd. BMW musiało wziąć pod uwagę wiele parametrów żeby auto optymalnie wykorzystywało silnik i skrzynię do przyśpieszania i jazdy z różnymi prędkościami. Zgadza się?
  11. mmw odpowiedział(a) na karolk temat w E39
    Masz prawie 300KM pod maską i przy każdym wyprzedzaniu musisz deptać do końca? Może masz coś niehalo z tym silnikiem i masz 150KM zamiast 286KM, bo 540tką się wyprzedza muskając gaz, a nie dusząc go do dechy.
  12. mmw odpowiedział(a) na kiko temat w E39
    Ale nikt tu nie podważa tego, że źle lub inaczej dobrane przełożenia skrzyni biegów mają wpływ na spalanie. Oczywiście że mają, bo w jakimś celu w fabryce je dobierają optymalnie do każdego modelu, a ta sama skrzynia biegów montowana w 5 różnych autach (nawet innych producentów) zawsze ma inne przełożenie główne. Ja tylko próbuję przekazać to, że w porównaniu, które przedstawił założyciel tematu czyli pomiędzy 330d, 530d i 730d mówienie o różnicach spalania wynikających z przełożeń skrzyni nie ma sensu i jest zwykłym mądrzeniem się na siłę i wszystko w temacie.
  13. mmw odpowiedział(a) na karolk temat w E39
    Coś jest niehalo na pewno i to znacznie.
  14. mmw odpowiedział(a) na kiko temat w E39
    Ale o czym ty w ogóle piszesz? Ja nie napisałem, że po za masą nie ma nic innego wpływu na spalanie. Czytaj ze zrozumieniem co ktoś pisze, a nie się rzucasz i napinasz jak dziecko i czepiasz poszczególnych określeń. Postaraj się ogarnąć całokształt wypowiedzi, będzie ci łatwiej. Napisałem, że w konkretnym przypadku porównywania różnych beemek z tym samym silnikiem nie ma znaczenia to o czym piszesz, czyli przełożenia skrzyni, program silnika itd. bo mówimy o konkretnych modelach i jeżeli wg ciebie 730d pali więcej od 530d bo ma inne przełożenia skrzyni, to pozdrowienia. :) Pewnie jak zastosujemy w 730d jeszcze inne przełożenia skrzyni biegów to będzie spalała tyle co 330d albo mniej, bo tak można wywnioskować z twojej pyskatej wypowiedzi. A to, że twoja fura pali w trasie tyle co innym w mieście to już twoja wina a nie fury. http://www.spritmonitor.de/de/uebersicht/6-BMW/38-5er.html?fueltype=1&fuelsort=1&constyear_s=2004&constyear_e=2007&power_s=200&power_e=250&gearing=2&exactmodel=530d&powerunit=2 Tu masz dziesiątki niemieckich "bajkopisarzy". Pewnie napiszesz, że wszyscy walą same trasy. Ok.. na pewno. :)
  15. mmw odpowiedział(a) na kiko temat w E39
    Chłopie.. po co na siłę próbujesz coś udowadniać? Brniesz w głupoty i tyle. Po co te mądrości o programowaniu skrzyni itd? Auto wychodzi w fabryki z optymalnymi ustawieniami do użytku na co dzień i różnice w spalaniu między 330d, 530d i 730d wynikają tylko i wyłącznie z masy pojazdów a nie z takich detali jak przełożenia skrzyni itd, bo one są dobrane, jak już pisałem wcześniej, optymalnie. Jak chcesz bawić się w detale to się baw, mu tu piszemy o realnym spalani i użytkowaniu auta w normalnych, codziennych warunkach. Zapewniam Cię też, że moja znajomość mechaniki jest na odpowiednim poziomie i nie wiem po co te filozofie i oceny mojej wiedzy. Przykłady ze spalaniem podałem poglądowo, żebyś zdał sobie sprawę, że spalanie zależy od warunków użytkowania. Jak nie rozumiesz tego, że w ciasnej, zakorkowanej Warszawie auto spali nawet do 30%-40% więcej niż takie samo jeżdżące w małym mieście, lub na peryferiach dużego, to sorry, ale nawet 100 osób piszących na forum Ci tego nie wytłumaczy i możesz ich oskarżać o fantazjowanie i bajkopisarstwo, Twój problem. Oskarżasz mnie o brak znajomości mechaniki, a sam widocznie nie masz pojęcia o budowie sprzęgła hydrokinetycznego, skoro Cię dziwi fakt, że ktoś kto rusza i staje 20 razy na odcinku 5 km zużyje dużo więcej paliwa niż ten, który przejedzie ten odcinek płynnie, bez większych postojów (mówię o skrzyni automatycznej). Prawa fizyki też tu się kłaniają i to dotyczy zarówno automatu jak i manuala. ;)
  16. mmw odpowiedział(a) na kiko temat w E39
    A co ma piernik do wiatraka? Skrzynia ma takie przełożenia żeby jak najbardziej optymalnie wykorzystać osiągi silnika, więc Twoja teoria o skrzyni nie ma nic wspólnego z tematem. A co do spalania i fantastyki jaką wmawiasz niektórym. Wracałem teraz swoim E61 530d (manual) przez całą Łódź, ale już po za godzinami szczytu, bez większego stania w korkach, bardzo delikatnie i spokojnie. Spalanie 6,7 litra / 100 km. Jadąc tę samą trasę dwa dni wcześniej w korkach o innej porze dnia spalanie 10,5 l. Więc nie ma to nic wspólnego z fantastyką, a z warunkami jazdy.
  17. mmw odpowiedział(a) na kiko temat w E39
    Oj nie.. są pewne normy i warunki pomiaru spalania i producenci je realizują. Nie pamiętam dokładnie jak to się odbywa, pewnie by trzeba było pogrzebać w necie, ale na pewno każdy mierzy tak samo. Musimy wziąć poprawkę też na to, że w PL jest gorsze paliwo. Na niemieckiej ropie auto spali 10% mniej niż na polskiej. Zresztą musimy pamiętać, że wszystko zależy od warunków użytkowania, organizacji dróg w mieście itd itd. Jak ktoś ma miasto z jednym skrzyżowaniem to spalanie będzie miał 20% niższe niż ten co jeździ po ciasnej Łodzi czy Poznaniu. Podobnie z trasą.
  18. mmw odpowiedział(a) na mww temat w F10, F11
    No tu jest problem bo masz nowszą odmianę silnika i jest już jedna turbosprężarka a nie dwie jak w E90 i E60. Czy ktoś w PL potrafi to ogarnąć żeby nie skopać sprawy to już zagadka, a faktycznie może się okazać, że będziesz królikiem doświadczalnym. http://www.ziptuning.nl/pl/chiptuning/Bmw-535i-F10-306-pk.html#header Wg tej firmy Twój silnik ma gigantyczny zapas mocy, podobnie jak N54, ale dziwi mnie, że po tuningu osiąga identyczne parametry jak N54, może Panowie po prostu przekopiowali dane a takiego auta jeszcze nie robili. :)
  19. mmw odpowiedział(a) na Slawek44 temat w E39
    Miałem dwie E39 i żadnych problemów poważnych. BMW się psuje tak samo jak inne auta konkurencji i psioczenie na E39 bo się kupiło szrota za pół wartości jest głupotą. Zresztą akurat E39 to naprawdę dobrze skonstruowane auto i nie ma z nim wielu problemów. Powtarzam to zawsze i powtórzę jeszcze raz. Jak się kupuje "okazje" to potem się pompuje w auto kasę systematycznie na własne życzenie. Proponuję założycielowi tematu zacząć krytykować siebie a nie E39, bo to on jest kolejnym "znawcą" co "wyszukał okazję" i teraz się dziwi, że ma problemy. Szkoda, że jak kupował auto to nie zastanowiło go, że ten egzemplarz jest 2 x tańszy niż takie auto sprowadzone z Niemiec. No ale po co się zastanawiać, przecież handlarze "mają układy" to zdobywają w DE auta za 1/3 ceny. Lakier się świeci to na pewno auto jest malina, tylko brać. :mad2:
  20. mmw odpowiedział(a) na kiko temat w E39
    Generalnie tankujemy pod korek, używamy kalkulatora i wszystko wiadomo. ;)
  21. mmw odpowiedział(a) na kiko temat w E39
    ar_w.. No tak, ale w codziennych warunkach to powinien być ten sam średni przechył. Chyba, że jedziesz kilkanaście minut pod górę, ale to już wyjątkowe sytuacje są. Na co dzień raczej odchyłka jest minimalna, pewnie nie przekracza litra albo mniej.
  22. mmw odpowiedział(a) na kiko temat w E39
    Ale wtedy trzeba umieć liczyć, a to jak widać nie takie proste. ;)
  23. mmw odpowiedział(a) na kiko temat w E39
    Panowie. Znowu zaczyna się ta głupia dyskusja. Prawda jest taka, że diesel i benzyna w takim samym aucie z taką samą skrzynią biegów i z tego samego okresu technologicznego będzie paliło odpowiednio do siebie tak, że diesel spali 2/3 tego co benzyna. Jest tak zawsze i wynika to z wydolności danego typu silnika. Po prostu w przypadku oleju napędowego spalanie następuje przy dużo większej kompresji mieszanki niż w benzynie. Pozwala to na osiągnięcie z diesela większej wydajności a co za tym idzie mniejszego spalania. Handluje autami, więc przez to naprawdę mam orientację ile jakie auto pali w praktyce. Do tego mieszkam w dużym, ciasnym mieście, gdzie głównie osiąga się te wyższe wartości spalania. Wszystko zależy przede wszystkim od masy samochodu a nie pojemności. Polo 1.9 diesel o mocy 90KM spali w mieście 5-6 litrów. Ciężka Zafira z takim silnikiem (1.9 100KM) spali już 8-10 litrów. Dorzućcie do tej Zafiry automat i macie na bank ponad 10 litrów. Tylko, że Polo waży tonę a Zafira 1.6 tony. Tu już w zasadzie jesteśmy w pułapie masy E60 czyli te 1600-1700 kg i właśnie podobne spalanie ma 520d-530d. Oczywiście 520d spali trochę mniej niż taka Zafira o podobnej masie, bo jest autem nowocześniejszym technologicznie. Ma lepszy silnik i automatyczną skrzynie. 530d waży trochę więcej od 520d więc spali też więcej ale nie jest to jakaś duża różnica, bo nie pojemność decyduje przede wszystkim o spalaniu a masa pojazdu. Teraz co do benzyny. Jeżeli 530d spala w mieście 10 litrów to 530i spali 15 i będzie tak zawsze. Jeżeli komuś 530i spala średnio 12-13 to w tych samych warunkach jak by miał 530d spalałoby mu 8-9 litrów. Pisanie tu, że ktoś komu tyle pali 530d jest kłamcą i wymyśla itd jest bzdurą. Po prostu takie ma warunki użytkowania samochodu i tyle. Nie każdy wlecze się codziennie w korkach, niektórzy dojeżdżają do pracy drogami podmiejskimi i wtedy ich spalanie zbliża się do tego trasowego co w połączeniu z jazdą w mieście daje im średnie spalanie niższe niż tym co użytkują auto tylko w ciasnym mieście. Osobiście nie wiem co trzeba zrobić i jak jeździć żeby 530d spalało 14 litrów. Jeżeli są tacy użytkownicy to albo mają coś niehalo z autem albo po prostu ich codzienna trasa to w większości korki i krótkie odcinki a do tego mają automatyczną skrzynię. Innej opcji nie widzę.
  24. mmw odpowiedział(a) na kiko temat w E39
    Wniosek jest jeden. Ta 5tka pali dużo za dużo i wszystko w temacie.
  25. mmw odpowiedział(a) na sdawid1 temat w E60, E61
    Nie do końca takie bajeczki. Z jakiegoś powodu w 520d stosowana jest skrzynia GA6HP19Z a już 525d w górę GA6HP26Z. Ta druga jest przystosowana do znacznie większego momentu obrotowego. Oczywiście jest rezerwa, ale jak ktoś będzie takie podkręcone 520d katował ostro i przeciążał mocno skrzynię to na pewno szybciej podziękuje ona za współpracę niż tak samo katowana w standardowym 530d.

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

Konto

Nawigacja

Szukaj

Szukaj

Skonfiguruj powiadomienia push w przeglądarce

Chrome (Android)
  1. Stuknij ikonę kłódki obok paska adresu.
  2. Stuknij Uprawnienia → Powiadomienia.
  3. Dostosuj swoje ustawienie.
Chrome (Komputer)
  1. Kliknij ikonę kłódki na pasku adresu.
  2. Wybierz Ustawienia witryny.
  3. Znajdź Powiadomienia i dostosuj swoje ustawienie.