Skocz do zawartości

maciek_w

Zasłużeni forumowicze
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez maciek_w

  1. maciek_w odpowiedział(a) na maja22 temat w X5 (G05)
    Pełna zgoda i znowu sorry za off-topic. Ten wątek o 40d/i...
  2. maciek_w odpowiedział(a) na maja22 temat w X5 (G05)
    Ja jeżdżę. Tu przykład (po drodze był postój na kawę i tankowanie…) EcoPro: w Warszawie, przez Trójmiasto, jakieś fragmenty trasy. Większość drogi na Sport
  3. maciek_w odpowiedział(a) na maja22 temat w X5 (G05)
    Niezależnie od ilości spalonego paliwa, przyspieszenie od prędkości A do prędkości B będzie "efektywne" - osiągnie się zamierzony rezultat (= efekt). Efektywne znaczy tyle, co skuteczne Pełna zgoda w tym, że to bycie efektywnym może być powiązane z bardzo różną wydajnością. W benzynie pożądany efekt (przyspieszenie) wymaga zużycia większej ilości zasobów (paliwa). W dieslu mniej. Diesel jest wydajniejszy, nikt z tym nie dyskutuje Jeśli Twoim celem jest wydajne bycie skutecznym (mało paliwa zużywasz przy przyspieszaniu), to nic diesla nie pobije - o tym już było. Korzyść wynika i z większej wydajności spalania dzięki konstrukcji silnika i z większej kaloryczności oleju napędowego vs benzyna Na koniec proszę o wybaczenie - nie chcę brzmieć jak kąśliwy przemądrzalec
  4. maciek_w odpowiedział(a) na maja22 temat w X5 (G05)
    Dla zagorzałych miłośników fajerwerków i na starcie i później… M60i ma tyle momentu co diesle i więcej mocy niż 40i. Best of both worlds… kto by się tam spalaniem przejmował w takich okolicznościach 🤣 (wybaczcie lekką prowokację; choć nadal szokująco niskie jest wg mnie spalanie w M60; od miesięcy na poziomie 13.5/100)
  5. maciek_w odpowiedział(a) na Katelo temat w X5 (G05)
    Jak dla mnie to trochę sobie przeczysz 😉 Skoro zakładasz komfort na 22non-RF na takim samym poziomie jak na 21RF, to nie może być tak, że “na 22 mimo pneumatyki będzie za twardo, a 21 pasuje najlepiej” 😉 Nie czepiając się, powtórzę z własnego doświadczenia: na letnich 22 non-RF jeździ się DOKŁADNIE tak samo jak na zimowych 21 RF. Nie ma absolutnie najmniejszej różnicy w komforcie, poza tym, że zimówki są delikatniej głośniejsze w środku (ale minimalnie) Powtórzę także, że ogólne odczucie komfortu w X5 z (tak unikanym ze względu na “twardość”) zawieszeniem M Adaptive Pro w połączeniu z moimi kołami (niezależnie czy 22 letnie non-RF, czy zimowe 21RF) jest co najmniej równie dobre (o ile nie lepsze) jak w mojej siódemce na pneumatyce (executive drive) na kołach 21” RF lato / 20” RF zima M Adaptive Pro jest niczym innym jak standardowym zawieszeniem w X5 na stalowych sprężynach połączonym z aktywnymi stabilizatorami przeciwdziałającymi przechyłom nadwozia w zakrętach. To zawieszenie z definicji nie jest twarde
  6. maciek_w odpowiedział(a) na Katelo temat w X5 (G05)
    To Twoje auto i wybierasz pod siebie. Idź za głosem serca A przed progami mocno zwalniam z przyzwyczajenia - zawsze tak robiłem w każdym aucie, niezależnie od zawieszenia Aha - ja właśnie oczekiwałem, że w SUVie będzie mi się jeździło jak w kombi, bez bujania. I z tym zawieszeniem, które mam, jest mega płasko. Idealnie jest w X5M, tamto zawieszenie jest najlepsze
  7. maciek_w odpowiedział(a) na Katelo temat w X5 (G05)
    Może to kwestia priorytetu wybierania zawieszenia. Dla mnie ważne było zachowanie w trasie, stabilność przy wyższych prędkościach, brak bujania w zakrętach. Mniej ważne zachowanie na progach lub nierównościach… w mieście jeżdżę powoli, dziury/ studzienki omijam, przed progami prawie staję, etc
  8. @buster12 jadę do nich w sobotę. Podzielę się konkluzją
  9. maciek_w odpowiedział(a) na Katelo temat w X5 (G05)
    A ciekawe… mam taki sam zestaw i przy zawieszeniu M adaptive Pro moim zdaniem komfort jest identyczny Co więcej, dla mnie w trasie MAdaptive Pro jest za miękkie w ustawieniu komfortowym i przełączam na sport… W ogóle uważam, że to M Adaptive jest mega komfortowe - na poziomie pneumatyki w siódemce, z której przecież przesiadłem się bezpośrednio do X5 Zupełnie nie bałbym się tego zawieszenia. Za to pneumatyka jest dla mnie nieakceptowalne miękka i bujająca (przód-tył i na boki)
  10. maciek_w odpowiedział(a) na Katelo temat w X5 (G05)
    W pełni potwierdzam. W eMkowych fotelach u siebie też nie mam masażu. Świadomie rezygnowałem - właśnie dlatego, że w moim odczuciu wygodniej siedzi się w fotelach bez masażu (więcej “gąbki”)
  11. Lej zalecany przez producenta. Albo Ravenol 0W30 Lepsze dla silnika będzie częstsze zmienianie, niż to, czy wybierzesz 5w40 zamiast 0w30. W moim V8 zmieniam olej co 10 tys km
  12. maciek_w odpowiedział(a) na Katelo temat w X5 (G05)
    Silnik: 40i Alcantara: tak Skrętna oś: 100%! Zawieszenie: bierz M Adaptive Pro; nie będziesz żałował Panorama: nie Kolor: Manhattan jest nietuzinkowy Sensafin: nie; dopłać do merino Listwy ozdobne: drewno będzie dobrym wyborem Fotele: komforty lub M Adaptive (u siebie mam te drugie i w kółko powtarzam, że to najlepszy fotel, jaki BMW robi) Systemy asystujące Professional: 100% tak (tempomat adaptacyjny…) Będzie Pan zadowolony 🙂
  13. maciek_w odpowiedział(a) na maja22 temat w X5 (G05)
    Dla mnie na przykład bez znaczenia jest różnica w zasięgu 40d i 40i. Nawet w M60i mój zasięg teoretyczny (550-570km na baku) jest anyway bez znaczenia. I tak częściej staję na kawę, albo dla zrobienia miejsca w pęcherzu na kolejną 🤣 Jednak przyznam, że jak ktoś lubi nieprzerwane długie przeloty, to 40d jest absolutnie genialnym wyborem
  14. I telefon, z którego sterujesz samochodem, musi być w zasięgu kilku metrów od auta
  15. maciek_w odpowiedział(a) na maja22 temat w X5 (G05)
    Ha! Ja napisałem do centrali. Oni przekierowali pytanie do polskiego dystrybutora, który odpowiedział j.w. W dzisiejszych czasach bardziej miarodajne jest 0-160, 80-120, albo 100-200
  16. maciek_w odpowiedział(a) na maja22 temat w X5 (G05)
    Akrap ma masę opcji do wersji nie-M. Ale w budach serii 2, 3, etc. Do X-ów nie-Mkowych nie robią. Pewnie wyszło im w excelu, że nie ma rynku
  17. maciek_w odpowiedział(a) na maja22 temat w X5 (G05)
    No to mam odpowiedzi od Akrapa Wymiana #1 Pytanie: co można zrobić z wydechem od X5M, żeby pasował do M60i Odpowiedź: nie mamy produktu do M60i (Dosłownie taka, bez odniesienia do faktycznego wątku w moim pytaniu; ergo w ogóle nie podjęli tematu i wykazali brak ochoty na rozmowę. Postanowiłem podrążyć…) Mail #2 Pytanie: ok, rozumiem, szkoda. Gdybym jednak chciał podjąć się dopasowania, to jakie wyzwania trzeba by przezwyciężyć? Odpowiedź: (cytuję dosłownie) “Nie mamy pojęcia, oraz informacji że ktokolwiek podjął próbę dopasowania do tego modelu” (spuszczenie po brzytwie, i to takiej z zadziorami; firma Akrapovic nie będzie na szczycie mojej listy, jak będę szukał czegoś do kolejnego auta; ja rozumiem, że można trwać w oferowaniu produktów dla bardzo wąskiego, wybranego i cennego segmentu rynku; ale dobry customer service na tym polega, że każdego pytającego traktujesz, jakby za chwilę mógł wysypać na stół zamówienie za milion; tutaj Pan z polskiego przedstawicielstwa Akrapa egzaminu nie zaliczył)
  18. maciek_w odpowiedział(a) na maja22 temat w X5 (G05)
    Jasne dam znać Tylko nie wiem, na ile moja odpowiedź będzie dla Ciebie miarodajna. Z Twojego podpisu wnioskuję, że masz M50i (silnik N63), a ja mam M60i (silnik S68). Z jakiegoś powodu wydechy nie są kompatybilne między tymi wersjami. Nie zgłębiłem jeszcze tematu na tyle, aby zrozumieć, czym różni się jedna rura od drugiej i dlaczego nie da się ich stosować naprzemiennie. Jakiś powód jednak musi być, bo nawet na forach w Stanach i Niemczech nie znalazłem relacji wariatów, którzy próbowaliby takiego Frankensteina zrobić (tj. zamontować do M60i wydech zaprojektowany z myślą o M50i)
  19. maciek_w odpowiedział(a) na maja22 temat w X5 (G05)
    Chyba bym oszalał z nudów jadąc 1000km z prędkością 90kmh... jak ja Cię podziwiam. Całkowicie serio
  20. As I said... ;)
  21. Możesz napisać coś więcej o tym, co zdaniem AutoRest trzeba zrobić w ASO? To tak na wypadek, gdybym dostał podobne zalecenie (już raz w ASO byłem i stwierdzili, że nie ściąga mi w prawo, a kierownica skręcona lekko w lewo tak naprawdę jest prosta… ehhh)
  22. Umówiłem się do AutoRest, dam znać, jak im poszło. Objaw: przy przebiegu ok 11-12 tys auto zaczęło lekko ściągać w prawo. Zamontowane były wtedy jeszcze letnie koła. Po przesiadce na zimowe ściąganie nadal występuje, zatem odpadła hipoteza o źle wyważonych kołach
  23. maciek_w odpowiedział(a) na maja22 temat w X5 (G05)
    Owszem, jeździ super. Choć... jak wiadomo, apetyt rośnie w miarę jedzenia i ja już czuję, jak czai się we mnie myśl, że następne BMW to będzie "prawdziwe M" 😅
  24. maciek_w odpowiedział(a) na maja22 temat w X5 (G05)
    Odpowiem na wszystkie 4 posty powyżej ( @savik79 & @Randall ) 1) Wydech dAhlera rozważałem, byłem w rozmowie m.in. z wydechowe.pl (ci od filmiku z M50i) -- efekt jest "średni" w najlepszym razie. Ten układ daje niezłą poprawę brzmienia w wersjach M60i na USA i inne rynki, gdzie nie montują OPF. W wersjach europejskich... krótko mówiąc: szkoda kasy. Z MGMotorsport też rozmawiałem, cena faktycznie proponowana była mi niższa niż za dAhlera, ale tam także póki co nie ma opracowanego wydechu dającego efekt WOW. Wszystko wynika z tego, że konstrukcja samego kolektora w M60i jest inna niż w M50i, co dobrze wpływa na ekologię, ale skutkuje akustyczną kastracją silnika Fakt drugi jest taki, że te wycięcia w zderzaku w wersji M60i są takie same jak we wszystkich innych wersjach X5 (diesle, 40i) - czyli małe. Trzeba by zmienić cały tylny zderzak na ten od X5M, żeby duże końcówki wydechu dobrze wyglądały. A to dodatkowo podnosi koszty całej operacji. Innym wyjściem jest rezygnacja z dużych końcówek wydechu i zostawienie takich kadłubków, jak seryjne 2) W M50i już seria brzmi o niebo lepiej od M60i (w co pewnie trudno uwierzyć słuchając nagrania z powyższego filmiku wydechowe.pl). Takiego efektu jak w M50i z otwartymi klapami to w M60i w Europie nie da się osiągnąć bez wywalenia katalizatorów z rur (a to rodzi ryzyko komunikatów o błędach i utratę gwarancji, etc. - jak dla mnie gra niewarta świeczki) 3) Akrapovica do M60i nie ma. A czy wersję do X5M da się zamontować do M60i? Nie wiem. Napisałem do Akrapovica i czekam na ich odpowiedź Krótko mówiąc, wykrzesanie z M60i dźwięku, którego człowiek nie będzie się wstydził nie jest łatwą sprawą...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

Konto

Nawigacja

Szukaj

Szukaj

Skonfiguruj powiadomienia push w przeglądarce

Chrome (Android)
  1. Stuknij ikonę kłódki obok paska adresu.
  2. Stuknij Uprawnienia → Powiadomienia.
  3. Dostosuj swoje ustawienie.
Chrome (Komputer)
  1. Kliknij ikonę kłódki na pasku adresu.
  2. Wybierz Ustawienia witryny.
  3. Znajdź Powiadomienia i dostosuj swoje ustawienie.