Opis ten powstał dla wszystkich u których nagle przestało działać zdalne sterowanie centralnym zamkiem. Jeżeli w Twoim aucie nagle przestaje działać zdalne sterowanie z kluczyka, natomiast ręczne otwieranie grotem lub przyciskiem z konsoli działa bez zarzutu, to albo padły akumulatorki/baterie w pilotach albo uszkodził się moduł FZV tzw. wzmacniacz antenowy. O ile sprawa z akumulatorkami jest w miarę prosta to wymiana wzmacniacza wymaga trochę więcej pracy i wkładu finansowego. Opis dotyczy wersji e46 Touring, jednak sama diagnoza jest podobna dla wszystkich wersji nadwoziowych. 1. Zaczynamy od otwarcia tylnej klapy oraz uchylanej tylnej szyby a następnie nie zamykając ich odłączamy minusową klamrę akumulatora. http://img545.imageshack.us/img545/321/94018052.th.jpg 2. Zamek tylnej klapy najlepiej zablokować poprzez zatrzaśnięcie np. śrubokrętem po to aby podczas pracy przez przypadek nie zamknęła nam się klapa. Tylną szybę najlepiej zabezpieczyć przed zamknięciem podkładając szmatkę. (pracujemy bez zasilania z akumulatora więc w razie zamknięcie byłby problem z otwarciem) http://img816.imageshack.us/img816/1509/41643907.th.jpg 3. Podnosimy samą szybę i demontujemy plastikową osłonę zaznaczoną na żółto. Trzyma się ona na pięciu kołkach które widać na kolejnych zdjęciach. Osłonę najlepiej ostrożnie podważać drewnianym klinem tak jak pokazuje strzałka na rysunku. Zwróćcie uwagę na metalowe zaciski na kołkach, powinny zostać w gniazdach klapy. Jeżeli któryś został na kołku, zdejmijmy go i umieśćmy w gnieździe. http://img254.imageshack.us/img254/9480/54022748.th.jpg http://img341.imageshack.us/img341/696/90536013.th.jpg http://img202.imageshack.us/img202/4599/16173722.th.jpg 4. Gdy uporamy się z osłoną, ostrożnie odkręcamy cztery śruby kluczem nasadowym nr10. Jednocześnie uważamy bo po odkręceniu wszystkich śrub, spojler może sam odpaść od szyby urywając przewody. http://img525.imageshack.us/img525/3545/93709919.th.jpg 5. Do spoilera dochodzi z lewej strony wężyk od spryskiwacza który możemy odczepić. Z prawej strony jest przewód zasilający trzecie światło STOP, też go odczepiamy. Naszym oczom ukaże się wzmacniacz antenowy przykryty foliową uszczelką. Na moich zdjęciach tego nie widać ponieważ ja już wcześniej go demontowałem w celu diagnozy. Możemy próbować powoli odklejać oryginalną folie ochronną aby na koniec wykorzystać ją ponownie, jednak ja oderwałem ją cała. Gdy odkleimy folię ochronną możemy odczepić taśmę która łączy spojler z wzmacniaczem. Na zdjęciu żółtym prostokątem zaznaczyłem obszar zakryty folią ochronną. http://img339.imageshack.us/img339/6108/59966425.th.jpg 6. Gdy spojler leży już sobie bezpiecznie na ziemi możemy przystąpić do diagnozy wzmacniacza. Do diagnozy nie jest potrzebna taśma która wychodzi ze spojlera ponieważ odpowiada ona za antenę fal średnich AM. Podłączamy klamrę akumulatora. Ustawiamy multimetr na pomiar napięcia stałego na zakres odpowiadający kilkunastu woltów. Pomiary wykonujemy w czarnej wtyczce, pierwszej z lewej. Na pinie nr1, licząc od lewej, powinno być stale ok +12V, drugi pin nas nie interesuje ponieważ jest on od sterowania samym wzmacniaczem fal FM. Na trzecim pinie powinno być ok +5V, natomiast po naciśnięciu przycisku na kluczyku pilota, napięcie powinno pulsacyjnie spadać do +2,5V. Miernik powinien wskazywać wartości napięcia od +2,5 do +4,5 V. Jeżeli któreś z tych napięć się nie zgadza, zapewnie mamy uszkodzony wzmacniacz. Sam demontaż wzmacniacza polega na odpięciu pozostałych wtyczek i odkręceniu centralnej śruby, po uprzednim odpięciu klamry minusowej akumulatora. http://img832.imageshack.us/img832/4683/76763073.th.jpg http://img715.imageshack.us/img715/3681/90715685.th.jpg http://img835.imageshack.us/img835/8581/70082213.th.jpg http://img524.imageshack.us/img524/5166/34116710.th.jpg 7. Po zamontowaniu nowego wzmacniacza należy go odpowiednio zabezpieczyć. Można zakupić w ASO nową folie ochronną w cenie 50zł jednak dla mnie to trochę zbyt wysoka cena jak za kawałek worka :) Wykorzystałem więc do tego celu wodoodporną dwustronną taśmę klejącą (power tape), a następnie z grubszej folii wyciąłem odpowiedni szablon. W miejsce w którym wchodzi taśma ze spojlera wkleiłem trochę cieńszą taśmę dwustronną aby po nałożeniu taśmy przykleić jeszcze jedną warstwę taśmy klejącej która "chwyci" folię do taśmy. http://img109.imageshack.us/img109/4544/92153489.th.jpg http://img266.imageshack.us/img266/8955/55084393.th.jpg http://img21.imageshack.us/img21/6679/56627154.th.jpg http://img842.imageshack.us/img842/567/23478839.th.jpg http://img844.imageshack.us/img844/786/92126178.th.jpg http://img840.imageshack.us/img840/7263/28765935.th.jpg 8. Całość skręcamy w odwrotnej kolejności. Jeżeli zdecydowałeś się na wymianę swojego wzmacniacza to masz dwie opcje. Albo kupić nowy albo poszukać używanego. Cena nowego to ok 900 zł w przypadku touringa, w pozostałych modelach chyba podobnie więc warto poszukać "używki". Z tego co widziałem produkowano kilka odcieni tych wzmacniaczy, nie wiem co w nich zmieniano ale w przypadku touringa nie ma to wpływu na działanie co przetestowałem na własnej skórze. Natomiast w przypadku sedana/coupe ważna jest data produkcji ponieważ tam różnice są już znaczne. Jednak jak będziemy się kierować numerami OE to na pewno kupimy dobry. Dodam jeszcze że istotna jest też częstotliwość, dla europy wynosi 433,92 MHz. O różnicach wzmacniacza w sedanie można poczytać tutaj http://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=662688 Fotka przedstawia mój "oryginalny" wzmacniacz który uległ uszkodzeniu. http://img80.imageshack.us/img80/6374/image0641024x768.th.jpg A to wzmacniacz który kupiłem jako zamiennik, widać że ma wcześniejszą datę produkcji, numer OE się zgadza ale poprzedni wzmacniacz miał za numerem liczbę 3 cokolwiek to oznacza :) http://img40.imageshack.us/img40/2844/image0651024x768.th.jpg Jeżeli wymienialiśmy wzmacniacz na nowy warto przez zmontowaniem wszystkiego sprawdzić jego działanie. Ja osobiście musiałem ponownie wkodować swoje kluczyki aby zaczęły działać. Procedura wkodowania kluczy poniżej. 1. Wsiąść do samochodu i zamknąć drzwi 2. Włożyć kluczyk do stacyjki i przekręcić na pozycje nr1 (zapala sie kontrolka AIRBAG) maksymalnie na 5 sek. i wyjąc kluczyk z powrotem 3. Nacisnąć i przytrzymać przycisk otwierania. Nie puszczając tego przycisku nacisnąć krótko, trzykrotnie w ciągu 10 sek przycisk zamykania 4. Puścić przycisk otwierania jeśli próba się udała to centralny zamknie się i otworzy zaraz. Jeżeli posiadacie inne kluczyki z pilotem (łącznie do 4 szt. do tego auta!!), trzeba je również wkodować, każdy w ciągu 30 sekund po poprzednim. Nie wolno przy tym poruszyć zamka kierownicy. Rozmieszczenie wzmacniacza zależy od wersji nadwozia. W touringu jest pod spojlerem. W sedanie i coupe w lewym tylnym słupku. W kompakcie w klapie tylnej poniżej szyby. No a kabrio to już inna historia bo tam jest to zintegrowane w lusterko wewnętrzne.