Treść opublikowana przez piotr520
-
Tuner BM54 aktualizacja softu, aktywacja AUX tagi MP3.
Witam. Na początku napiszę, że ten temat, to zbiorowa praca kolegi szumrak i moja. Temat raczej miał nie trafić na forum z dwóch powodów, po pierwsze trzeba mieć trochę sprzętu do tego, czyli stacja lutownicza i programator który obsługuje opisane układy a po drugie trochę umiejętności w posługiwaniu samą stacją lutowniczą, żeby nie uszkodzić sobie tunera. Musimy usunąć układy pamięci z płyty głównej za pomocą gorącego powietrza, zaprogramować i wlutować z powrotem. Pewnie niewiele osób skorzysta z tego opisu choćby, ze względu na brak sprzętu, ale nie spotkałem na żadnym polskim forum tematu o aktualizacji softu w tych tunerach, z resztą na internecie też tego wiele nie ma, dlatego temat wrzucam. Kolega szumrak zarzucił kiedyś temat odnośnie wyświetlania tagów, przez oryginalną zmieniarkę bmw montowaną pod koniec roku 2005 w e39, e46, e53, e83, czyli funkcję Audiotext i zaczęliśmy szukać informacji po różnych forach. Tunery bm54 z roku 2005 posiadały już te funkcję, młodsze nie. Przy okazji została wyjaśnione kwestia AUX, dlaczego jedne tunery po aktualizacji obsługiwały tę funkcję, a drugie nie. Ale do sedna. Co daje w ogóle aktualizacja pamięci tunera Funkcja Audiotext Tzw Tagi ID3, czyli funkcję Audiotext, wyświetlanie wykonawcy i nazwy utworów, odtwarzanych z płyt MP3 przez oryginalną zmieniarkę MP3 (I-BUS). Aktualizacja działa na tunerach bez względu na ich rocznik. Najprościej odróżnić zwykłą zmieniarkę od zmieniarki MP3 po napisie na naklejce NPF I-Bus i po braku bezpiecznika od spodu. Funkcja AUX- chyba nie trzeba opisywać. Płyty tunerów możemy podzielić na dwie grupy: -płyta uboga- brakuje około 20 elementów na pionowej płycie- tu nie uruchomimy funkcji AUX po aktualizacji tylko funkcję Audiotext -płyta bogata- nie brakuje żadnych elementów, ale ma stary soft, po aktualizacji zyskujemy funkcję AUX i Audiotext Na tych zdjęciach możecie zobaczyć różnicę w płytach Uboga wersja płyty Bogata wersja płyty Sam tuner bm54 posiada trzy układy pamięci: 29F400BC – główna pamięć procesora – numer 1 27LV010 – pamięć procesora DSP – numer 2 24C64 – pamięć I2C konfiguracja i ustawienia – numer 3 I teraz ważna rzecz, od oznaczenia na naklejce pamięci procesora DSP (numer 2) zależy, czy musimy zaktualizować wszystkie trzy pamięci żeby tuner działał poprawnie, czy tylko jedną. 1 Jeśli na naklejce widnieje SA35- musimy zaktualizować wszystkie trzy pamięci, wszystkie mają stary soft. Ta opcja wymaga więcej pracy i dodatkowo wymiany pamięci procesora DSP, ponieważ oryginalna pamięć jest jednorazowego zapisu i nie da się wgrać do niej nowego softu, musimy zaopatrzyć się w nową pamięć. Jedyny plus jest taki, że ta pamięć siedzi w podstawce, wyciągamy starą i wkładamy nową. 2 Jeśli na naklejce widnieje SA35 FTW , to oznacza że pamięć procesora (27LV010) i pamięć konfiguracji (I2C) są aktualne, wystarczy że zaktualizujemy tylko pamięć główną 29F400BC. Tu mamy mniej roboty. Trzeba ją wylutować, zaprogramować i wlutować z powrotem. Fotka wylutowanych pamięci, maleńkie toto :D i przygotowane w podstawkach do programowania Do programowania używam programatora TL866, radzi sobie z tymi pamięciami. Po wszystkim lutowanie pamięci i możemy się cieszyć dodatkowymi funkcjami naszego tunera. Myślę że opis jest w miarę prosty, roboty przy tym jest sporo, w razie pytań piszcie w temacie.
-
BMW E39 528i Błąd
Spotkałem się z takim błędem tylko przy grzebanych sterownikach, z czego to wynika u ciebie, myślę że tak jak w innych sterownikach jakiś błąd odczytu z pamięci albo coś w tym rodzaju.
-
Pasoft 1.3.6 pod port com-posiada ktoś?
Witam. Pany posiada ktoś starego pasofta 1.3.6 pod port com (rs232) który mu zalega i chciałby go spieniężyć? Potrzebuję takiego właśnie wynalazku.
-
BMW E39 528i Błąd
Ktoś grzebał we wsadzie sterownika.
-
gdzieś jest zwarcie bmw e39 520d 2001
Alternator jak najbardziej rozładuje akumulator , a jeśli zrobi to w 20 sek przy poborze 100A, to tylko raz, bo się zaświeci i usmaży, on już ładował nie będzie, będzie cały czas zwarty. Przynajmniej ja to tak widzę. Kolego sprawdź klemy, ładowanie.
-
gdzieś jest zwarcie bmw e39 520d 2001
Nie da się rozładować akumulatora w kilkanaście sekund. Albo jest nieładowany, albo stacyjka nie łączy, albo ews blokuje, albo rozrusznik uszkodzony. Co się dzieje po tych 20sekundach jak chcesz odpalić, słychać jak rozrusznik cyka, gasną kontrolki czy zupełnie nic? Musisz potem ładować akumulator?
-
Nawigacja MK4, czytnik DVD- problem
Nagrywanie programem imgburn na najniższej prędkości.
-
Po zmianie zegarów nie działa kontrola trakcji.
Najprościej przelutować pamięć ze starego licznika do nowego. Nie masz problemu z przebiegiem i odchodzi kodowanie.
-
Brak podświetlenia licznika i nawiewu E36 (nie takie proste)
Nic w tym dziwnego, tyle że nie działa regulacja.
-
Brak podświetlenia licznika i nawiewu E36 (nie takie proste)
Na przewodzie szaro czerwonym nie będzie napięcia jak go odłączysz od pokrętła regulacji podświetlenia. Podłącz przycisk i wtedy sprawdź czy jest tam napięcie. I masę na brązowym też sprawdź.
-
E39 wymiana stacyjki
Pewnie ci się urwał wałek kontaktowy, rozkręć i sprawdź, wałek kupisz na allegro za około 20-30zł.
-
problem na zimnym silniku w momencie załączenia LPG
Jak dla mnie to problem z wtryskiwaczami.
-
problem na zimnym silniku w momencie załączenia LPG
Może wtryskiwacze lpg kleją albo leją na zimnym. Podmień je miejscami to wiele wyjaśni. Ile kilometrów mają nalatane te wtryskiwacze.
-
[e36] Brak ABSu po swapie silnika i hamulców
Nie za bardzo mam pomysł jak to ugryźć. Połącz się z licznikiem pasoftem, i sprawdź jaka opcja jest zaznaczona dla ABS. Na starym liczniku kontrolka gaśnie?
-
[e36] Brak ABSu po swapie silnika i hamulców
Kolego, odczytaj błędy, bo co mogles sprawdzić to już sprawdzone, w sumie powinieneś to zrobić na samym początku.
-
E46 330Ci brak iskry
Jak wyżej, skoro synchronizacja nie daje rady, to posypał się EWS, często tak się dzieje po powolnym rozładowaniu akumulatora. Możesz jeszcze sprawdzić czy w ogóle da się odczytać ISN w module EWS i DME. Najprostrzy sposób to wgrać do sterownika silnika wsad bez EWS i po sprawie.
-
E46 330Ci brak iskry
Sprawdź jeszcze raz błędy w ews i dme, wykasuj jeśli nadal coś jest i zrób ponownie synchronizację.
-
E46 330Ci brak iskry
A w sterowniku silnika jakie błędy? Jaki miałeś błąd w EWS?
-
Kontrolka poduszek powietrznych podczas zmiany fotela
Nie musisz jeśli nowe są sprawne, druga sprawa, to nie masz czegoś takiego jak czujnik zapięcia pasa, z tego co wiem to tylko amerykańce miały, ale mogę się mylić. Nigdy nie odpinaj żadnego elementu poduszek na podłączonym akumulatorze, bo można sobie bałaganu narobić, odłącz akumulator, poczekaj parę minut i możesz wtedy dłubać.
-
Syczenie przy pedałach.
Wyjdzie bez ściągania tej plastikowej osłony.
-
BMW E39 2,2i Luźne świece.
Nie mam pojęcia dlaczego u mnie wystąpił taki problem ze świecami K20TT, raczej to nie wina głowicy bo luzowały się wszystkie, a ze świecami NGK wszystko było ok.
-
Syczenie przy pedałach.
Jakiś super ważny to ten czujnik nie jest, on pokazuje jaka jest temperatura wewnątrz auta jak ustawisz ogrzewanie albo klimatyzację. Ja bym ten wężyk trochę zacisnął żeby maił mniejszy przepływ i przestanie syczeć.
-
Syczenie przy pedałach.
Po stronie pasażera też tak syczy? Jak go wyciągniesz, to do niego jest podpięty wężyk, podciśnienie idzie z kolektora ssącego, po prostu zaciśnij trochę wężyk trytytką żeby zmniejszyć przepływ.
-
Syczenie przy pedałach.
To jest czujnik temperatury wewnętrznej, to syczenie powinno być cichutkie, na odpalonym silniku niesłyszalne.
-
INPA język angielski
Z tego co pamiętam błędy też powinny być po polsku. To jest Inpa 5.0.2