Treść opublikowana przez Skimir
-
X5 E53 Hak Holowniczy
Według tabliczki znamionowej moja X5 ma przyczepę 3650kg. Niestety w DR już tak nie jest bo ponoć nasze przepisy określają DMC przyczepy na podstawie DMC pojazdu.
-
E60 woda z klimatyzacji
Płyn hamulcowy jest taki paskudny w smaku.
-
Zmiana długości czasu gongu
Witam W jakim module jest zakodowany parametr określający czas trwania gongu ostrzegającego o niezapiętych pasach? Chciałbym skrócić ten czas do 5-10 sekund... Znalazłem opis dla nowszego BMW - moduł ACSM parametr GWF_SBR_WARNDAUER... Niestety w E53 takiego modułu nie ma. Zacząłem szukać zczytując inne moduły ale to jest takie szukanie igły w stogu siana bo i parametr może inaczej się nazywać.
-
Dolne mocowanie tylnych amortyzatorów BMW X5 E53
Nooo, ja proszę... :-) Definicja sprężyny :-) W e53 nie było tylnych amortyzatorów w sprężynie. Tam albo była sprężyna albo poduszka a amortyzator jest obok. Takie rozwiązanie jest w wielu pojazdach.
- E53 Alarm
-
Lusterka zewnętrzne
Temat jest opisany na forum. Jeśli lusterko składa się i rozkłada po chwili to masz uszkodzony mikrostyk w lusterku a konkretnie odleciała taka mała blaszka (przy minimum zdolności manualnych można to naprawić bez dodatkowych nakładów).
-
DMC przyczepy i pojazdu
Witam Mam trochę dziwny wpis w DR... Czy też tak macie namieszane? DMC samochodu - 2700kg. Maksymalna masa przyczepy z hamulcem - 2030kg DMC zespołu pojazdów - 6320kg. Trochę masy się gdzieś zgubiło: 6320 - 2700 = 3620kg. No i taką przyczepę można by teoretycznie ciągnąć, jednak w DR masa przyczepy to 2030kg. Błąd urzędnika? DMC samochodu i DMC zespołu jest zgodne z tabliczką znamionową samochodu.
-
Jakie klocki i tarcze hamulcowe
Mam w e53, więc choćby z racji masy samochodu lekko nie mają, klocki ATE ceramic. Jeżdzę normalnie, nie oczekuję jakiś wyczynowych parametrów. Hamują normalne, nie czuję aby trzeba było jakkolwiek mocno hamować, z prędkości autostradowej też wyhamowują normalnie. Nie piszczą. Czy zużywają szybciej tarcze? Trudno powiedzieć, nie zauważyłem. Natomiast faktycznie, nawet przy większym przelocie nie ma takich czarnych felg. Spokojnie mogę polecić choćby dla tego efektu bo w innym zakresie działają zupełnie normalnie.
-
system rdc
Czyj to był wymysł to nie wiem ale w innych markach też takie rozwiązanie jest spotykane.
-
Kolektor dolotowym 4.4 n62
Sławna rurka cieknie z przodu. Jak leci z tyłu po obudowie skrzyni to: - rozszczelniła się pokrywa valeypan lub; - cieknie z krućca do którego wraca woda z nagrzewnicy. Zdemontowanie kolektora nie jest jakieś specjalnie trudne. Demontujesz wszystko dookoła, osłony itp... Odkręcasz kolektor. Trzeba mieć klucze nasadowe dosyć małe aby dojść do nakrętek trzymających kolektor. No i uważać aby nic nie wpadło do silnika przez zawory ssące. Oczywiście odłączasz zasilanie paliwem, z tyłu kolektora masz podpięcie do silniczka. Jest trochę roboty ale nie ma jakiejś ekwilibrystyki. Uszczelki kolektora ssącego są teoretycznie jednorazowe...
-
Wymiana wahaczy
Jak nie zajechane to podejdą. Co ciekawe (nie rozumiem polityki firmy w tym zakresie) - np. do wahacza ze zintegrowanym sworznim lemforder nie daje nakrętki sworznia ale już do samego sworznia - w komplecie jest nakrętka i śruby mocujace do wahacza.
-
E53, M57TUD30, problem z radiem android.
No to po montażu chińskiego radia android, ciągniesz wiązkę przez cały samochód do tylnej wanny pod kołem zapasowym. Odpinasz oryginalne radio, wpinasz się z kostkami do instalacji (trzeba kupić dobrą wiązkę). Oryginalne radio może wyjąć. Do chińczyka podpinasz też oryginalną antenę ale ona kończy się w bagażniku, więc musisz do wiązki dokupić (jeśli nie ma w komplecie) kabel antenowy.
-
Wymiana wahaczy
Ogólnie to jest loteria. O ile np. lemforder to jeszcze jakaś firma produkująca na masową skalę i jeśli nie trafi na podróbkę to powinno być ok, to w przypadku różnych tańszych "zamienników" jest tak, że zależy co zapakują do pudełka albo z jakiej fabryki trafisz. Może być tak, że trafisz na część, która dorówna oryginałowi i będzie info, że jest OK ale kupisz tą samą część drugi raz i tej samej firmy - okaże się, że jest dziadostwo.
-
E53, M57TUD30, problem z radiem android.
Napisz jaką wersję audio miałeś. Duża nawigacja ze zmieniarką i czytnikiem navi w bagażniku?
-
E53, M57TUD30, problem z radiem android.
Co to oryginalna stacja multimedialna? Jaki miałeś wcześniej system audio? Jeśli miałeś tuner w bagażniku to po montażu radia android możesz go wyjąć. Oryginalną antenę z samochodu podłączasz do nowego radia.
-
Wymiana wahaczy
Lemforder?
-
E60 N53 obejma 18307560780 na rurze wydechowej.
Rury wydechowe są pod tą obejmą „do czoła” czy tam „na styk”. Nawet może być mała przerwa pomiędzy nimi. Kupujesz taką obejmę, usuwasz starą, czyścisz rury wydechowe... Rozkręcasz nową obejmę tak aby ją nasunąć na rurę. Odciągasz jedną rurę tłumika, nasuwasz obejmę na drugą, ustawiasz rury „do czoła” i przesuwasz obejmę tak aby złapała obie na raz. Warto sobie zrobić na rurach jakieś znaczniki aby się nie okazało, że jedna z nich jest złapana ledwo na krawędzi. Przed zaciśnięciem obejmy ustawiasz wydech tak aby był prosto (po jej zdjęciu może np. się trochę skręcić). Warto posmarować jakimś kitem do tłumików bo na starym wydechu zawsze będą jakieś wżery i może minimalnie przepuszczać. Jak chcesz kupić taką obejmę to szukaj oryginału lub zdrowej używki zrobionej z nierdzewki. Tanie zamienniki są z ledwo ocynkowanej stali i wytrzymują rok...
-
Pompa wody do wymiany, jaką wybrać co wymienić przy okazji
Dziwne to jest, że te pompy różnią się tylko materiałem z jakiego zrobiony jest wirnik. One mają dwa różne numery? Mało prawdopodobne.
-
Pompa wody do wymiany, jaką wybrać co wymienić przy okazji
Kiedyś czytałem wątek na pięć stron na temat pomp i ich wirników... Zaczęła mi trochę chrobotać pompa w n62 (jest na zewnątrz, kawał aluminium... więc cena nie mała). Zdjąłem paski - faktycznie jest luz... No to się doktoryzuję. Hepu dobra, SKF jeszcze lepsza, koniecznie z metalowym wirnikiem, z metalowym to są Hepu a może SKF... głowa rozbolała. Kupiłem SKF bo ponoć miała być z metalowym hipertrwałym wirnikiem. Przyszła - orzeszku... wirnik plastikowy. No dobra, trudno nie będę mieszać, założę tą SKF. Zdejmuję starą, oryginał ze znaczkami BMW i - wirnik plastikowy - WIĘC???
-
E60 Guma stabilizatora
Tuleja kosztuje pod 100zl. Nie jest to jakis specjalnie drogi element. Pracy nie jest jakoś nie wiadomo ile. Trzeba odkręcić wahacz... przyrządem wycisnąć stara tuleje i wcisnąć nowa, 2 godziny roboty na stronę (chyba, że coś przy okazji wyskoczy).
-
Źle zalozone klocki?
Kurcze, nie widzę. Jaka jest firma tych klocków?
-
BMW E38 728i
W nowym tez mogą się psuć różne rzeczy. Nie ma reguły. Jednego czego bym nie zrobił to wyjazd w długa trasę świeżo kupionym samochodem. Bałbym się niespodzianek, o których sprzedający nie mówił. Zrób trochę km wokół komina, jakieś przeloty autostradowe (lubią się wtedy ujawniać usterki jak przez dłuższy czas trzymasz samochód „na obrotach”. Zrób kontrole wszystkiego co się da, powymieniać elementy eksploatacyjne, które wymienia się okresowo - oleje, filtry, paski... No chyba, że kupiłeś z faktycznie pewnego źródła i wszystko było na czas robione. Jak się nie znasz to daj komuś co ogarnia takie tematy, niech pojeździ, posłucha - cześć podzespołów daje wcześniej znać, że ich żywot się kończy - niektóre łożyska, czasem pompa wody, rolki napinaczy itp. Natomiast wszystkiego nie przewidzisz. Elektronika startująca często pada bez wcześniejszych ostrzeżeń. Takie starsze samochody wymagają uwagi. Ja sobie sam w większości zakresu serwisuje i staram się przy okazji różnych prac sprawdzić to co jest w zasięgu - jak robię coś koło jakiegoś modułu czy wtyczki to ja przy okazji odepne, sprawdzę czy korozji nie ma, przesmaruje specyfikiem do kontaktów... Wiesz, nalot ponad 400 tys km może oznaczać agonię niektórych podzespołów ale i też, że zskończyly swój żywot 100 tys km temu i ktoś już je wymienił.
-
E60 Guma stabilizatora
Podczas wymiany tulei gumowych została zruszona tuleja pływająca poza jej normalny zakres pracy. Wciągnął się smar i na chwile mogło być dobrze. Wejdź pod samochód i niech ktoś buja buda - może się upewnisz co skrzypi. Jednak właśnie skrzypią sworznie lub tuleje bo maja budowę taka, że jak dostaną wody to się zacierają i skrzypia. Co ma skrzypiec w tulei gumowej?
-
Źle zalozone klocki?
A po czym wnosisz, że są słabej jakości? Widać to na zdjęciu?
-
BMW E38 728i
Trasa może mieć 50km a może mieć 5000km. Możesz wymienić nic a może trzeba będzie wymienić cały samochód. Nikt Ci nie odpowie rzeczowo na takie pytanie.