Treść opublikowana przez Skimir
-
skrecanie kol
Niekoniecznie, jeśli wspomaganie działa tak jak trzeba to nic nie ruszaj. Zawsze na krańcach pracy układu kierowniczego będzie coś słychać bo pompa jest mocno obciążona i pewnie część ciśnienia schodzi przez zawór nadciśnieniowy. U mnie też słychać takie syczenie ale trzeba stać obok samochodu. W poprzednim samochodzie skrajne dobicie w prawo lub lewo tak obciążało pompę, że aż pasek się ślizgał - jeździłem tak parę lat, aż do sprzedaży samochodu. Dla zasady powinno się unikać przetrzymywania kół w „dobiciu”. Jak sam zauważyłeś wystarczy przestać cisnąć kierownicą i dźwięk odpuszcza.
-
skrecanie kol
Pompa wspomagania buczy a jak jest pisk to może nawet stawiać taki opór, że pasek wieloklinowy się uślizguje. Im pompa bardziej zużyta tym objaw się nasila. Rozumiem, że masz tak jak dobijesz kołami w skrajne położenie - lekko odpuścisz i objaw znika?
-
e53, zatrzaśnięte drzwi kierowcy, problem z centralnym
Może być tak, że jak szarpałeś za klamki aż te się pouszkadzały (mróz) to uszkodziło się też coś w mechanizmie zamka... Jest dosyć złożony. Może siadł jakiś czujnik... Niestety zamek jest praktycznie nierozbieralny, tzn jest rozbieralny ale trzeba rozwiercać dwa nity więc przy składaniu będzie problem. Najlepiej jakbyś miał jakiś na podmianę aby zobaczyć co i jak.
-
Ringi
Ja zamówiłem z ali... pierwsze markery (5W) wytrzymały 1,5 roku. Kupiłem na zapas - jak żarówki. Według mnie wszystko co jest powyżej 5W to chwyt marketingowy a jeśli już, to szanse na dłuższe świecenie są znikome. Trochę bawię się latarkami LED i przy diodzie 5W zasilanej prądem o dopuszczalnym natężeniu tak aby te 5W wyciągnąć, latarka się mocno nagrzewa. Mam latarkę z 4 diodami po 5W czyli maksimum 20W - latarka ma obudowę kilka razy większą od tych markerów LED (w końcu muszą się jakoś do reflektora zmieścić) - przy pracy z pełną mocą po kilku minutach latarka zaczyna parzyć w ręce a automatyka obniża prąd na diodach aby ich nie spalić. Tak więc te markery co mają 80W to wiecie... Swoją drogą, czemu to się nazywa "marker"?
-
[E53] Jaki rozmiar opon wybrać.
Mieszany komplet zimówek na 19" z homologacją powinien znaleźć. Można ryzykować coś sprawdzonego bez homologacji. Są takie zestawy ale nikt nie zagwarantuje czy nie będzie to miało negatywnego wpływu na x-drive. Do tej pory miałem letni komplet opon mieszanych bez homologacji - Nokian Z-Line SUV (285/45/19 i 255/55/19) - kupiłem z takimi oponami i trzy sezony jeździłem - bez problemów (teraz już na lato założyłem inne opony z gwiazdką - zobaczymy). A co do zimówek. Ta koncepcja jest dobra. Kupić zestaw kół 18" - wybór spory. Z takimi samymi oponami więc nie ma takiego parcia na homologację. Jak będziesz szukać kompletu to pasują też od e70 ale mają większy otwór centrujący i trzeba tulejki dokupić.
-
Niveauregulierung inaktiv
Jak rozkodujesz VIN to będzie widać jakie ma być zawieszenie. Raczej nie ma możliwości aby w samochodzie było coś fabrycznie zamontowane jeśli nie wynika to z VINu. Przy NIVO przełącznika w samochodzie i tak nie ma bo samopoziomujące się zawieszenie ma tylko poduchy z tyłu i nic się nie reguluje. Może ktoś probował coś kodować w modułach samochodu i dodał wyposażenie w NIVO. Połączył bym się np. Istą i sprawdził czy nie są „podwieszone” moduły z którymi nie ma komunikacji.
-
Kodowanie - numer biegu, temperatura w lusterku
Witam Czy ktoś z Was może natknął się na ślad, może sam to zrobił kodując odpowiednie moduły… 1. Chciałbym aby na zegarach był wyświetlany nr biegu w trybie D i S. Teraz wiadomo - numer biegu wyświetla się tylko po przejściu w sterowanie ręczne. 2. Mam w lusterku wyświetlacz kompasu. Fajne ale bezużyteczne :-) Zauważyłem, że w matrycy wyświetlacza są symbole stC i stF. Czy jest możliwość zakodowania jakiego modułu aby wyświetlacz pokazywał temperaturę a nie kierunek świata w którym jadę?
-
Skrzynia automatyczna 6hp26
Dołączę się do wątku bo chodzi o ZF 6hp Jaki powinien być luz promieniowy na wałku wchodzącym do skrzyni? (od strony konwertera). Jeśli ten luz jest zbyt duży to jakie łożysko podtrzymuje ten wałek? To jest w pompie lożyskowane? Panewka?
-
Wyciek płynu chłodniczego z otworu w pokrywie rozrządu
Tak. Rurka teleskopowa jest sporo droższa od oryginału ale aby zamontować oryginał trzeba dosyć mocno silnik rozebrać. Kupiłem jakieś dwa lata temu tą rurke od wspomnianego gościa - wykonanie bardzo dobre, montaż rownież prosty. Dziś można takie rurki kupić taniej ale nic nie mogę powiedzieć o ich jakości. Jak już chcesz się dobrać do tego wycieku to przy okazji warto wymienić kilka uszczelek - jak nie były ruszane to puszczą niebawem. Dosyć krytycznym elementem jest pokrywa tej rurki. Są dwie szkoły: Tylko wymiana na nową pokrywę bo uszczelka jest z nią zwulkanizowana lub uszczelnianie klejem do tego typu montażu (nie silikon). Ja za pierwszym podejściem uszczelniałem - zrobiłem to zgodnie ze sztuką ale szybko puściło. Kupiłem nową pokrywę, trzyma. Roboty specjalnie dużo nie ma - w jeden dzień spokojnie zrobisz.
-
xDrive a wymiana opon - przestroga - WAŻNE
Tak przy okazji opon homologowanych - w sumie co oznacza ta homologacja? Mamy mieszany zestaw opon: Tył 285/45/19 Goodyear Eagle F1 Asymetric Przód 255/50/19 Goodyear Eagle F1 Asymetric Opony ROF, XL, z homologacją BMW (gwiazdka). Niech to będą jakieś modele sprzed 5 lat... Firma zmienia linię produkcyjną dla danego modelu i produkuje nowszy model z tej samej serii - Goodyear Eagle F1 Asymetric 3. Czy homologacja powoduje, że można wymienić np. tylko tył i będzie gwarancja tej samej średnicy?
-
Ringi
Eee, no w sklepie to ja znalazłem ale 90zł… :-( Ja ich szukałem w domu bo musiałem gdzieś wcisnąć, przecież bym nie wyrzucił :-)
-
Ringi
No właśnie :-) Kupiłem kiedyś takie tanie markery LED na ali. Normalne 5W na stronę, nie jakieś tam 80W. Kolor ringów faktycznie zrobił się bardziej zimny ale po pewnym czasie jakoś się znudził i chciałem powrócić do oryginału, no i zonk… Tydzień szukania oryginalnych żarówek i jak kamień w wodę :-) Zostałem przy LEDach…
-
X5 3.0i manual 5 AWD na RWD
Jeśli nawet byś tak zrobił to zwiększysz dwukrotnie prędkość przekazywaną na wał tyny - to trochę zbyt dużo (tak jakbyś zamiast dyfra z głównym przełożeniem 1:4 dał 1:2). Druga sprawa - tak zablokowany dyfer pożyje tylko chwilę - przecież tam całe obciążenie poszłoby na koła satelitarne - szybko by się zmieliły. To tak w ramach teoretyzowania - nie ma szans. Szukaj dyfrów przedniego i tylnego z mniejszym przełożeniem albo to olej. Taki urok silnika 3.0 w ponad dwutonowym klocu.
-
X5 3.0i manual 5 AWD na RWD
No to właśnie Denoon chyba sobie to tak z tym mechanizmem wykoncypował. Jak masz zwykły mechanizm różnicowy i zatrzymasz jedną wałek wyjściowy to drugi zaczyna się kręcić z podwójną prędkością :-)
-
Ringi
Łatwo nie będzie. Albo zostaw tak jak jest, co najwyżej możesz wsadzić zamiast oryginalnej żarówki jakiś marker LED, który spowoduje, że ringi bedą miały bardziej zimny kolor - zbliżony do ksenonu. Z tej konstrukcji DRL nie zrobisz. Albo, kupujesz jakieś chińskie ringi DRL dedykowane do tych lamp. Będziesz musiał rozkleić lampy, przerobić, skleić. Jest szansa, że będzie to zbliżone do dziennych ringów w nowszych modelach BMW ale: lampa straci homologację i bardziej dociekliwy policjant zabierze DR, jak Ci się te chińskie ringi spalą to ich wymiana zajmie pół dnia.
-
Kradnie Prąd. Auto nie usypia się
Miałem taką sytuację gdy padał czujnik zamknięcia drzwi. Pół biedy gdyby był uszkodzony całkowicie i cały czas sygnalizował drzwi otwarte lub zamknięte. Niestety w przypadkowych chwilach symulował zamknięcie drzwi a za chwile otwarcie… W ten sposób samochód się nie usypiał i po wekendzie już aku był rozładowany.
-
BMW E61 wersja dla zimnych krajów
Na wyposażeniu były dwa wełniane koce w schowku bagażnika. :-)
-
[E53] Szarpnęło i zablokowało koła
Problem w tym, że kolega ma 4.4 a Ty mu podsyłasz dyskusje o dieslu. W poliftowym 4.4 było jeszcze inne przełożenie bo 4.10 i z tego co gdzieś czytałem były to bardzo trwałe dyfry. Więc najlepiej takiego poszukać.
-
Mechanizm składania lusterka
Cały mechanizm kupisz na ali - aczkolwiek nie wiem jakiej są jakości. Możesz też szukać tanio używek z anglików - sam mechanizm pasuje. Spróbuj też ten co masz poskręcać - tam się czasem luzują takie wkręty i zaczyna to latać. Może też się okazać, że masz poblem z tymi mikroprzełącznikami - obejrzyj dokładnie, może dźwigienka spadła i nieskutecznie przełącza. Spróbuj coś podgiąć...
-
Elektryczny SUV BMW iX
No właśnie o tym pisałem. Naładowałeś 55kWh w 35minut czyli ładowarka miała moc 100kW... Jeśli teraz założymy że mamy 10 stanowisk ładowania na stacji (aby choć w połowie pokryć zapotrzebowanie dzisiejszego ruchu) to już mamy 1MW a przepustowość takiej stacji dalej nie będzie zbyt wielka (gdy już ta elektromobilność osiągnie jakiś konkretny poziom). Teraz jak jeszcze w imię eko włączymy w to transport ciężarowy to już nie będziemy mówić o ładowaniu 55kWh tylko 550kWh na samochód.
-
Elektryczny SUV BMW iX
O tak, inne źródło energii i być może będzie OK. Sam nie jestem zwolennikiem spaliniaka jako takiego. Silnik elektryczny jest lepszy ale ten zbiornik na energię no i ogólne zasady jej dystrybucji. A co do szybkości? Nie ścigam się więc nie będę kalkulować czy to dwie godziny więcej czy mniej. Bawi mnie tylko zestawienie super parametrów w folderze reklamowym z rzeczywistością :-) No właśnie jest ten eko-paradoks - chcesz być trendy - elektryk, chcesz praktyczny - spaliniak (no i mamy dwa samochody).
-
Elektryczny SUV BMW iX
wookiee.chewbacca - oczywiście, że jestem w stanie sobie wyobrazić wszystko, nawet żagle słoneczne do napędzania samochodów :-) Tylko, że jeśli chcemy uwalić dostęp do samochodów to mówmy o tym w prost a nie pod przykrywką eko-obietnic tworzy się jakieś szczytne wizje. Zawsze można rowerem... Co tam. Przecież chodzi o hodowlę ludzików w blokach, którzy rano wstaną, zostaną dowiezieni elektryczną komunikacją zbiorową do korpo aby pracować nad wdrażaniem nowych ekologicznych wizji wspaniałego świata. A jak ktoś będzie chciał trochę wolności i sam zdecydować czy jedzie w prawo czy w lewo - cóż - przecież jest internet (już niektórym ekran całkiem skutecznie zastępuje realne życie). Sprawdzi się teoria sprzed lat gdy w Chinach podstawowym środkiem transportu był rower a w Europie już samochód - teraz nastąpi zmiana dekoracji... Nie mniej jednak elektromobilność to w dalszym ciągu utopia. Może i firmy ładują w to pieniądze i jednocześnie się reklamują aby się odkuć. Patrząc na sytuację geopolityczną to plany producentów samochodów sięgające dziesięciu lat mogą być TYLKO planami bo coś trzeba motłochowi rzucić aby się ekscytował - przecież teraz głównie chodzi o to aby być trendy. Ciekawe jest to, że na technologię zasilania wodorem jest spuszczana zasłona milczenia - o czymś to może świadczyć... PS: Z tym bezczelnym łamaniem przepisów 130-150km/h to pojechałeś :-) Normalnie szaleństwo jak cholera... Jeszcze biorąc pod uwagę zawyżanie szybkościomierza :-)
-
Bmw e53 n62b44 Nagły wyciek płynu chłodniczego
Gdzie tam masz węże z prawej strony? Takim dziwacznym połączeniem jest króciec wody wchodzący to chłodnicy skrzyni, czy oleju (nie wiem dokładnie. W prawym dolnym rogu chłodnicy. Tylko patrz od dobrej strony :-)
-
Problem z otwarciem samochodu
Też nie potrzebuję a i akumulator mam dobry... Pytam w celu zbierania faktycznej wiedzy. A nóż się przyda...
-
Bmw e53 n62b44 Nagły wyciek płynu chłodniczego
Na mój gust może to być rurka odpowietrzająca głowice. Zaraz nad pompą, pod kolektorem z obu głowic wychodzą króćce, do nich wężyki gumowe, schodzą się w takim niesymetrycznym trójniku i dalej do zbiorniczka wyrównawczego. Ten trójnik z czasem przepuszcza. Też miałem taki objaw, zarzuconego płynem chłodniczym z przodu silnika (wentylator jeszcze ten płyn rozdmuchiwał). Jeśli to to, to masz dwie opcje - kupić cały wąż (sam trójnik nie występuje oddzielnie) lub pokombinować z jakimś metalowym trójnikiem i kawałkiem węża tak aby to było szczelne i łączyło się z tym wężykiem idącym do zbiorniczka. Aby mieć dobry dostęp to w zasadzie trzeba zdjąć kolektor choć możesz probować czy dasz radę po zdjęciu przepustnicy. Co prawda nie miałem tego powiązanego ze sposobem jazdy ale n62 ma taki ciekawy ekoterrostyczny fjuczer - przy łagodnej jeździe miejskiej grzeje się do wyższej temperatury niż gdy mu dasz w palnik (sterowanie termostatem). Jak masz jakąś drobną nieszczelność to układ zaciąga powietrze, przy wysokiej temperaturze następuje lokalne wrzenie płynu (zbyt niskie cisnienie w układzie) i wywala płyn tam gdzie najłatwiej… Druga opcja wyrzutu z przodu to rurka valeypan a dokładnie jej uszczelka. Wymiana trochę bardziej skomplikowana bo aby zastosować oryginał trzeba rozebrać pół silnika ale są sprytne zamienniki - droższe ale do ogarnięcia w trzy godziny :-) A jak już ogarniesz wycieki to pokombinuj z zamiennikiem termostatu aby się nie grzał tak w mieście.