Skocz do zawartości

Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc


adamjttk

Rekomendowane odpowiedzi

To, ze deweloper mowi z automatu "nie" na jakakolwiek propozycje zmian w ogole mnie nie dziwi bo dla niego to zawracanie du**, co nie zmienia faktu, ze kupujesz za ciezko zarobione pieniadze sobie dom i chec zainstalowania gniazda elektrycznego na zewnatrz nie jest nie wiem jaka fanaberia :roll:

Dziura w elewacji nie może być zrobiona byle gdzie. Nie może kolidować z innymi instalacjami, których jest wiele. Zacieki jak słonik pisał - Ty sobie puścisz jeden kabel, a zaciek leci do sąsiada. Zabezpieczenie otworu - toż tracisz szczelność ściany i skąd deweloper ma mieć pewność, że to dobrze zabezpieczysz.


Tzn to wszystko da się zrobić, ale po co, łatwiej powiedzieć "nie", bo dla dewelopera to tylko martwienie się/załatwianie czegoś, co nie przyniesie mu ani złotówki, a ryzykuje stratą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Dziura w elewacji nie może być zrobiona byle gdzie. Nie może kolidować z innymi instalacjami, których jest wiele.

Oczywista oczywistosc, nie mowimy o sabotowaniu wlasnego domu przeciez.

Nowe budownictwo, jest dokumentacja, tutaj nie ma zadnego problemu.

 

Zacieki jak słonik pisał - Ty sobie puścisz jeden kabel, a zaciek leci do sąsiada.

Wytlumacz mi prosze jak z dziury zrobionej w swoim domu szeregowym, metr nad ziemia --> zaciek moze leciec do sasiada do domu obok?

Bokiem sie wije, jak waz? 5 czy 10m w lewo albo prawo wbrew prawom grawitacji?

 

Zabezpieczenie otworu - toż tracisz szczelność ściany i skąd deweloper ma mieć pewność, że to dobrze zabezpieczysz.

To Twoj dom i w Twoim interesie jest zeby bylo to zrobione/uszczelnione dobrze.

Jezeli bedzie zle i bedzie dookola dziury gromadzic sie wilgoc --> logicznym jest ze w tym konkretnym miejscu deweloper sie wypnie na gwarancje.

Ale nie wypnie sie na gwarancje elewacji calego domu bo wywierciles dziure fi 0,5cm w scianie, ja Cie prosze, chcialbym przeczytac taka argumentacje, ze odmawia naprawy popekanego tynku czy zawilgocenia na tylnej scianie domu bo na przedniej jest wywiercona dziura :norty:

 

Tzn to wszystko da się zrobić, ale po co, łatwiej powiedzieć "nie", bo dla dewelopera to tylko martwienie się/załatwianie czegoś, co nie przyniesie mu ani złotówki, a ryzykuje stratą.

Tak, dokladnie tak jest, dla dewelopera to najlepiej by bylo gdyby ocieplony dom stal pusty i w nim nikt nie mieszkal.


Natomiast nie robmy z takich banalnych rzeczy wyprawy na Marsa gdy w Zakopanem co drugi dom to samowola budowlana a w polskich puszczach rosna zamki


FOUR_THREE_1280

"Sprzedaż najdroższych modeli BMW pikuje do góry" - słonik40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w sumie założyłem, że skoro jest taki zakaz i jest deweloper, to nie mamy zwykłej szeregówki, tylko raczej ktoś mieszka nad kimś w jakiejkolwiek formie.

Co do dokumentacji, już pisałem, że to raczej nie w PL. No i ostatecznie samowola zostaje, IMHO warta spróbowania, jeśli sąsiad tego nie zobaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy
Dziwne, też mieszkam w szeregówce i każdy „pion” jest wg dokumentów i aktów własności osobnym domem, na dobrą sprawę każdy robi co chce. Z tym że u nas już dawno po gwarancji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Sa różne szeregowki i różnie skonstruowane umowy. Zdarzają się takie, ze górę ma jedna rodzina a dół inna.


Ja tak z innej beczki czy zaczęliście zbierać już chrust na zimę? Jesteśmy świeżo po eksplozjach na dwóch gazociągach norę stream 1,2. Jamajski jest zamknięty. Zima będzie ciekawa. Brak gazu to nie tylko problem ogrzewania ale także braku pradu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe budownictwo, jest dokumentacja, tutaj nie ma zadnego problemu.

Nie ma żadnej dokumentacji dotyczącej rozkładu instalacji elektrycznej, nic, wiercisz w każdym przypadku na ślepo i tak robił mój wykonawca. Na zasadzie doświadczenia życiowego - tam gdzie jest mniejsze prawdopodobieństwo kabli tam wiercisz. Wydaje mi się że trochę zapomniałeś o standardach w PL.

 

Zacieki jak słonik pisał - Ty sobie puścisz jeden kabel, a zaciek leci do sąsiada.

Wytlumacz mi prosze jak z dziury zrobionej w swoim domu szeregowym, metr nad ziemia --> zaciek moze leciec do sasiada do domu obok?

Bokiem sie wije, jak waz? 5 czy 10m w lewo albo prawo wbrew prawom grawitacji?

Tak jak koledzy słusznie zauważyli - to nie jest typowa szeregówka że każdy pion to osobny dom/mieszkanie. Tu dodatkowo jest klatka schodowa z łącznie dwoma lokalami i jedno mieszkanie na parterze a drugie na piętrze. Tak więc w teorii kogoś można zalać. Dlatego też jest wspólnota, zarządca, płaci się wysoki czynsz i nie można robić co się chce. Zarządca bardzo mocno we wszystko ingeruje. Taka sytuacja z weekendu: chciałem odpowietrzyć podłogówkę. Oczywiście nie mogę tego zrobić samodzielnie bo klucz od kotłowni ma tylko zarządca i nikomu nie da z uwagi na gwarancję na piec. Tak więc musiałem czekać 3 dni aż przyjdzie wysłany przez niego fachowiec i zrobimy to wspólnie. Z jednej strony fajnie bo nie musze się niczym martwić, a z drugiej czasami bywa upierdliwie...

 

Ale nie wypnie sie na gwarancje elewacji calego domu bo wywierciles dziure fi 0,5cm w scianie, ja Cie prosze, chcialbym przeczytac taka argumentacje, ze odmawia naprawy popekanego tynku czy zawilgocenia na tylnej scianie domu bo na przedniej jest wywiercona dziura :norty:

Przedniej ściany pewnie nie jak będzie dziura na tylnej, ale przez malutką dziurę na tylnej na bank wypnie się na całą tylną ścianę gdy coś się stanie. Biorąc pod uwagę że mam 2 ściany tylko to przez głupi otwór leci gwarancja na połowę mojej elewacji, tak więc gra nie warta świeczki. Tym bardziej że g20 mają klepać do 2027 roku, g60 wychodzi w przyszłym roku i też będą spalinowe silniki, więc z kupnem spalinówki nawet za 10 lat nie będę miał najmniejszego problemu.

 

Ja tak z innej beczki czy zaczęliście zbierać już chrust na zimę? Jesteśmy świeżo po eksplozjach na dwóch gazociągach norę stream 1,2. Jamajski jest zamknięty. Zima będzie ciekawa. Brak gazu to nie tylko problem ogrzewania ale także braku pradu.

Podwyżki prądu dla przedsiębiorców będą tak wysokie, że może całkowicie przestać się opłacać jeździć elektrykiem. Ładując w domu też od razu wpadnie się w taryfę powyżej 2000 kWh rocznie, więc nie mam czego żałować :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż można napisać - kiepski deweloper.


Ja mieszkam w typowym szeregu i nikogo nade mną nie ma. Deweloperowi niejednokrotnie pomagałem, więc wiedziałem co kupuję i się nie zawiodłem. Przez 5 lat zero problemów. Co ciekawe, na 32 domy tylko jeden narzeka, tzw. budowlaniec, więc go spytałem skoro się tak na wszystkim zna to czemu sam sobie domu nie wybudował tylko kupił od, jak to określa, złodzieja. No i przestał się do mnie odzywać...

W garażu mam siłę i teoretycznie można tam by było ładować elektryka, ale zasięg jest dla mnie nie do zniesienia, a koszty ładowania też nie będą niskie po podwyżkach.


Co do chrustu :lol:

Mam 5 metrów sześciennych drewna, ale ja palę w kominku tylko rekreacyjnie. Wystarczy na 2 lata. Aktualnie ceny drewna kominkowego są horrendalne i z dostępnością jest problem. Poczekam i zapas uzupełnię na wiosnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Ja kupilem 2 lata temu palete opalu kominkowego za jakies smieszne pieniadze (chyba 700zlotych). Jako ze w zeszlym roku z lenistwa nie odpalilem kominka ani razu bedzie jak znalazl :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe budownictwo, jest dokumentacja, tutaj nie ma zadnego problemu.

Nie ma żadnej dokumentacji dotyczącej rozkładu instalacji elektrycznej, nic, wiercisz w każdym przypadku na ślepo i tak robił mój wykonawca. Na zasadzie doświadczenia życiowego - tam gdzie jest mniejsze prawdopodobieństwo kabli tam wiercisz. Wydaje mi się że trochę zapomniałeś o standardach w PL.

 

Dokumentacja instalacji elektrycznej jest - tylko, że pewnie opisowa, bo innych się nie robi :)

 

Zacieki jak słonik pisał - Ty sobie puścisz jeden kabel, a zaciek leci do sąsiada.

Wytlumacz mi prosze jak z dziury zrobionej w swoim domu szeregowym, metr nad ziemia --> zaciek moze leciec do sasiada do domu obok?

Bokiem sie wije, jak waz? 5 czy 10m w lewo albo prawo wbrew prawom grawitacji?

Tak jak koledzy słusznie zauważyli - to nie jest typowa szeregówka że każdy pion to osobny dom/mieszkanie. Tu dodatkowo jest klatka schodowa z łącznie dwoma lokalami i jedno mieszkanie na parterze a drugie na piętrze. Tak więc w teorii kogoś można zalać. Dlatego też jest wspólnota, zarządca, płaci się wysoki czynsz i nie można robić co się chce. Zarządca bardzo mocno we wszystko ingeruje.

 

Nie przetłumaczysz... A co do wody kolego adamjttk, to tak - leci jak chce, nawet pod górę - polecam sprawdzić hasło "podciąganie kapilarne". No, ale co ja tam wiem, Auto-Świata praktycznie nie czytam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Tak jak koledzy słusznie zauważyli - to nie jest typowa szeregówka że każdy pion to osobny dom/mieszkanie. Tu dodatkowo jest klatka schodowa z łącznie dwoma lokalami i jedno mieszkanie na parterze a drugie na piętrze. Tak więc w teorii kogoś można zalać.

Dobrze, ze wyjasniles, teraz mamy jasnosc sytuacji :cool2:

Ciezko to w takim razie nazwac typowym domem szeregowym w ktorym masz mozliwosc ladowania sie i imho nalezysz do grupy budynku wielorodzinnego z brakiem mozliwosci ladowania, tak jak piszesz nie jestes i tak zainteresowany PHEV/EV wiec na szczescie nic strasznego :cool2:


52381169940_953e44c36c_o.png

 

Nie ma żadnej dokumentacji dotyczącej rozkładu instalacji elektrycznej, nic, wiercisz w każdym przypadku na ślepo i tak robił mój wykonawca. Na zasadzie doświadczenia życiowego - tam gdzie jest mniejsze prawdopodobieństwo kabli tam wiercisz.

Proponuje nie korzystac wiecej z uslug tego wykonawcy :roll:

https://allegro.pl/oferta/bosch-gms-120-detektor-wykrywacz-metali-przewodow-11857491918


Ogolnie podsumowujac ciekawe 3 ostatnie strony dyskusji nadal sie nic nie zmienia --> polowa Polakow ma sie gdzie ladowac w nocy i NIE JEST to problemem dla zakupu PHEV/EV.

Problemow nalezy szukac gdzie indziej --> cena, mentalnosc kupujacych, niedostateczny zasieg na autostradzie, wciaz uboga oferta modeli.

"Sprzedaż najdroższych modeli BMW pikuje do góry" - słonik40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogolnie podsumowujac ciekawe 3 ostatnie strony dyskusji nadal sie nic nie zmienia --> polowa Polakow ma sie gdzie ladowac w nocy i NIE JEST to problemem dla zakupu PHEV/EV.

Problemow nalezy szukac gdzie indziej --> cena, mentalnosc kupujacych, niedostateczny zasieg na autostradzie, wciaz uboga oferta modeli.

 

A może tak: połowa Polaków nadal nie ma gdzie ładować w nocy EV? Co więcej, zabudowa szeregowa też nie od razu oznacza, że możesz.

A o problemach piszemy od początku: cena i zasięg vs prędkość ładowania, bo przecież gdyby można było ładować baterię w kilka minut (jak nalewanie paliwa) to mogę i co 400km na stację zajeżdżać.


W tej chwili wciska się tą technologię ludziom na siłę - chyba pierwszy raz w dziejach świata. Nigdy nie trzeba było namawiać ludzi do zmiany na lepsze - lepsze od zawsze wypierało gorsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
A może tak: połowa Polaków nadal nie ma gdzie ładować w nocy EV?

Szczerze? W ogole mnie to nie martwi na dzis.

W Norwegii elektromobilnosc pedzi jak szalona (sprzedaz nowych aut >80% EV) a na drogach biorac pod uwage wszystkie auta jest poki co ~15% EV raptem.

Te zmiany maja olbrzymia bezwladnosc i moment kiedy ponad polowa Polakow bedzie POTRZEBOWALA miejsca do ladowania swojego EV jest jeszcze bardzo odlegly.

 

W tej chwili wciska się tą technologię ludziom na siłę - chyba pierwszy raz w dziejach świata. Nigdy nie trzeba było namawiać ludzi do zmiany na lepsze - lepsze od zawsze wypierało gorsze.

1. Kazda nowa technologia jest "wciskana na sile" czy tez regulowana - nie mozesz nie miec RCD w rozdzielnicy, nie mozesz kupic 100W zarowki zarowej w sklepie, nie mozesz podlaczyc sobie gazu w nowo wybudowanym mieszkaniu czy kupic diesla bez DPF. I na kazde z tych usprawnien ludzi psioczyli i psiocza dalej.

Toyota ma przeciez swietne hybrydy a mimo to wprowadza 30 modeli elektrykow do oferty ktorych podobno ludzie nie chca kupowac. Zwariowali czy chca przepalac pieniadze?

GM zebralo juz 100k rezerwacji na Hummera EV i musialo wstrzymac zamowienia bo by sie zrobil backlog na kilka lat, w tym roku nie zdolali wyprodukowac nawet 1k sztuk takie jest ssanie na rynku na baterie.

Czy tym ludziom tez ktos na sile wciska elektryki? EU Amerykanow zmusza?

https://elektrowoz.pl/transport/general-motors-przestalo-przyjmowac-zamowienia-na-hummera-ev-w-pol-roku-wyprodukowano-372-egzemplarze-auta/


2. Ciebie na szczescie nikt nie zmusza, do 2035 beda produkowane podobno ICE, kolejne 10 lat mozesz jezdzic niesmiertelnym 320d czyli z grubsza masz jeszcze 20 lat spokoju w jezdzeniu do Chorwacji 180km/h :cool2:


PS. Auta drozeja, szybko

https://www.wnp.pl/logistyka/rzeczpospolita-samochody-beda-drozec-i-to-nawet-o-20-procent,626725.html


"Średnia cena nowego auta wyniosła w sierpniu 153,6 tys. zł i była o 13,9 proc. wyższa niż rok temu."

"w najbliższych 12 miesiącach nowe auta w Polsce mogą zdrożeć o kolejne 20 procent"

"Jeśli uwzględnić, że w ciągu roku trzymiesięczny WIBOR wzrósł z 0,24 proc., do 7,15 proc., to koszt zakupu auta z finansowaniem (leasing, kredyt) zwiększył się o 47,5 tys. zł, a nie o 18,7 tys. zł, jak wynikałoby z porównania cen katalogowych (obliczenia dla pięcioletniego kredytowania bez wkładu własnego)"

"Natomiast według wyliczeń Carsmile, na które powołuje się dziennik koszt zakupu auta w skali roku może wzrosnąć o 35 procent."


I z ciekawostek ze swiata BMW (skora vs skaja):

https://www.press.bmwgroup.com/global/article/detail/T0403389EN/on-the-market-from-2023:-bmw-and-mini-models-with-vegan-interiors?language=en

https://www.shropshirestar.com/news/motors/2022/09/07/bmw-group-to-launch-fully-vegan-interiors-from-2023/


"Replacing leather reduces CO2e emissions by 85 percent"

"The BMW Group plans to launch its first vehicles featuring completely vegan interiors in 2023"

"With a steering wheel made from a high-quality vegan surface material, we are fulfilling the wishes of our customers who do not want to make any compromises in terms of look, feel and functionality."


Znowu bedzie problem z kategoryzacja marki, no bo jak, premium za pol banki ze skaja, jak w jakiejs plebejskiej Tesli? :norty:

Dzien w ktorym znikna liczniki naprzeciwko kierowcy w 3-er bedzie dniem zaloby na forum a stawiam dolary przeciwko orzechom ze za kilka lat takie "rewolucyjne" rozwiazanie sie pojawi :norty:

Edytowane przez adamjttk

"Sprzedaż najdroższych modeli BMW pikuje do góry" - słonik40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

nie jest tak zle, dzisiaj pokazali XM, oczywiscie z opcjami w pelnej skorze :D


W Norwegii pedzie elektromobilnosc jak szalona bo Vat na elektryki to 0% i akcyza zapewne tez. W cenie M3 ma sie 2-3 tesle, to i pedzi :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili wciska się tą technologię ludziom na siłę - chyba pierwszy raz w dziejach świata. Nigdy nie trzeba było namawiać ludzi do zmiany na lepsze - lepsze od zawsze wypierało gorsze.

1. Kazda nowa technologia jest "wciskana na sile" czy tez regulowana - nie mozesz nie miec RCD w rozdzielnicy

 

Znowu pleciesz... Powietrze w koła też mi wciskają :lol:

 

nie mozesz kupic 100W zarowki zarowej w sklepie

 

Mogę :)

I ludzie kupowali zwykłe żarówki dopóki LEDy kosztowały po 30 zł.

 

nie mozesz podlaczyc sobie gazu w nowo wybudowanym mieszkaniu

 

?????

:lol:

 

czy kupic diesla bez DPF.

 

Kolejna "dobra" zmiana - a potem te DPFy się myje albo wyrzuca na śmietnik, wszystko tak ekologiczne jak elektryki zasilane elektrownią węglową :lol:

 

2. Ciebie na szczescie nikt nie zmusza, do 2035 beda produkowane podobno ICE

 

Kolejne kłamstwo. Prowadzona polityka zmusza ludzi już teraz do odchodzenia od ICE. Z każdym rokiem będzie tylko gorzej. Czas pokaże, w którym momencie osiągniemy punkt krytyczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, ze deweloper mowi z automatu "nie" na jakakolwiek propozycje zmian w ogole mnie nie dziwi bo dla niego to zawracanie du**, co nie zmienia faktu, ze kupujesz za ciezko zarobione pieniadze sobie dom i chec zainstalowania gniazda elektrycznego na zewnatrz nie jest nie wiem jaka fanaberia :roll:

 


Jako, że robię w branży budowlanej, takie zapisy deweloper umieszcza po to, żeby przy przeróbkach np instalacji elektrycznej korzystać z ich usług, która jest zdecydowanie wyższa niż średnia rynkowa.


btw - nie słyszałem o domkach jednorodzinnych działających na zasadzie wspólnoty.

z bmw > r1150r rockster > k1200r beaster > f30 328 sport > g30 520xd

RIP - audi S5 460PS - stolen...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma żadnej dokumentacji dotyczącej rozkładu instalacji elektrycznej, nic, wiercisz w każdym przypadku na ślepo i tak robił mój wykonawca. Na zasadzie doświadczenia życiowego - tam gdzie jest mniejsze prawdopodobieństwo kabli tam wiercisz. Wydaje mi się że trochę zapomniałeś o standardach w PL.

 

dziwne, standardem jest, że kupujący dostaje projekt budowlany.

ja dodatkowo dostałem zdjęcia cyfrowe powykonawcze instalacji (wod-kan, co, elek) przed tylnkami / posadzką.

z bmw > r1150r rockster > k1200r beaster > f30 328 sport > g30 520xd

RIP - audi S5 460PS - stolen...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia instalacji wodno-kan tak samo dostałem na płycie, podłogówki również. Ale jeśli chodzi o instalacje wyłącznie była rozpiska gdzie są źródła światła i gniazdka, co zresztą można gołym okiem zobaczyć. To jak biegną przewody jest owiane tajemnica...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Ja tez porobilem zdjecia. Efekt jest taki, ze mam kilkaset zdjec z czego wiekszosc ciezko na dzis dzien dopasowac, ktora to sciana i najszybciej jest wziac czujnik do wykrywania przewodow i sprawdzic gdzie leci kabel. Jesli instalacja jest zrobiona zgodnie ze sztuka (kable leca rownolegle\prostopadle do scian, odpowiednie odleglosci zachowane) to nie jest to problem :D :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat z tym problemów nie mam, bo na budowie byłem praktycznie każdego dnia i wszytko pamiętam. Zdjęcia lustrzanką, wysoka rozdzielczość, sporo na dosyć szerokim kącie, więc jest też perspektywa.

Elektryk po wykonaniu instalacji się śmiał, że jeszcze na tym osiedlu takiego czegoś nie robili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja w grudniu 2017. Ale budowę "nadzorowałem" od stanu zerowego.


Swoją drogą oczywiście deweloperzy są różni. "Mój" pozwalał na w zasadzie wszelkie modyfikacje, ale znam takich, którzy nawet innych punktów w zakresie elektryki nie pozwalali robić - wszystko jak w oryginalnym projekcie, a potem przeróbki po odbiorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.