Treść opublikowana przez jasiuq1
-
Jaki olej do mojego BMW – wszystkie modele i silniki
...jest gwarancja i tylko z tego powodu się waham. Ten olej to LL-01 , nie 04. Zakładając czarny scenariusz itd... i bmw bada olej - to co im niby wyjdzie z takiego badania - chyba nie marka i typ oleju, ale jego parametry. Skoro są, albo mają być lepsze od innych olejów z dopuszczeniem bmw (a jest ich sporo, niektórych nikt chyba by nie chciał dobrowolnie używać) to nie widzę problemu. W końcu producent twierdzi, że ten olej przewyższa wymagania normy. Z drugiej strony - czy amsoil/dystrybutor nie wprowadza w błąd zalecając ten olej, skoro bmw go nie zaleca? A czy ktoś go wogóle stosował w nowszych silnikach? Sprawdza się? Ktoś tu pisał, że głośniej silnik pracował.
-
Jaki olej do mojego BMW – wszystkie modele i silniki
...a co polecicie do N55 z 2012r ? Myślę o Amsoilu european... 5w40
-
Wydajność reflektorów xenon
http://www.samar.pl/wiadomosci/laserowe-swiatla-bmw-wchodza-do-produkcji?locale=pl_PL :mrgreen: Pomylało mi się coś - już poprawione
-
Dylematy zwiazane z wyposażeniem - nowe 525d
A może i masz rację. Ja nie zaobserwowałem, żeby xenony potrafiły samą przesłoną " zakryć" samochód jadący z przeciwka, czy przed nami jak robią to ledy. Zwykle po prostu w odpowiednim momencie przesłona zasłania długie. Najwyraźniej nie jestem na czasie i są jakieś nowsze xenony. ....a może moje są zepsute :idea: to by dopiero było :mrgreen: i tak chyba jestem na czarnej liście w BMW Polska :norty:
-
Wydajność reflektorów xenon
Jak wspomniałem pomiar dwóch różnych palników w tej samej lampie może być ok, ale trzebaby luxomierz przymocować do czegoś, żeby mierzyć w tym samym punkcie. Niestety BMW ma coraz mniejszą przewagę nad konkurencją, a czasem, w pewnych sprawach jest po prostu gorsze. Nawet nie musi tu chodzić o jakieś patenty, a o jakość wykonania np. soczewki. Musisz też pamiętać, że reflektory z soczewką to tzw. Reflektory projekcyjne, świecą tam, gdzie trzeba. Natomiast refleksyjne - w dużym uproszczeniu - gdzie popadnie :norty: chociaż w oplu też chyba są soczewki. Projekcyjne tak nie oślepiają, ale na naszych drogach można odnieść wrażenie, że nie sprawdzają się w każdych warunkach. Ja mam wrażenie, nawet jestem pewny, że w mojej "nowej" piątce oświetlenie jest wyraźnie skuteczniejsze niż w starej E60. Ale w nowej trójce świeci jeszcze lepiej ( też xenon).
-
Dylematy zwiazane z wyposażeniem - nowe 525d
Jeśli chodzi o ledy to chyba zasada działania jest nieco inna. Poszukaj na youtube. Jak dla mnie super bajer. Jest jedno ale. Jeżeli żywotność leda okaże się krótsza niż być powinna, a już będzie po gwarancji, to pewnie trzeba będzie kupić nową całą lampę. Chyba będzie drogo w porównaniu do palnika xenonowego. Jest to nowość i nie liczyłbym na całkowitą bezawaryjność. Następne w kolejce są lampy laserowe, których produkcja do i8 już startuje. Pewnie więc ledów zbytnio nie będą rozwijać i usprawniać. Bajerów do wyboru masz dużo, ale nie staraj się brać wszystkich bo będziesz miał kłopot z konfiguracją następnego samochodu :norty:
-
Wydajność reflektorów xenon
Palniki muszą się trochę wygrzać, z czasem zblednie światło. Zresztą oświetlenie o zimnej barwie światła - bardziej niebieskie - jest mniej skuteczne. Co do Twojego pomiaru to należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Pomiar luxomierzem to pomiar natężenia oświetlenia. Zwykle mierzy się średnie natężenie np. W pomieszczeniu. Zwykle w związku z wymogami prawnymi stawianymi w zależności od przeznaczenia tego pomieszczenia. Tak więc pomiar dotyczy jakiejś powierzchni. Jest to poprostu iloraz strumienia świetlnego do pola powierzchni na jaką pada. Tak więc bardzo uprościłeś sprawę pomiaru! Każda oprawa oświetleniowa ma jakąś charakterystykę. Zazwyczaj jest obrazowana w postaci wykresu obrazującego strumień świetlny. Nie sądzę, żeby oprawa samochodowa była wyjątkiem i promieniowała we wszystkich kierunkach identycznym strumieniem. Dodatkowo masz jeszcze soczewkę, która jeszcze rozczepia światło. Zatem zmierzyłeś tylko "kawałek światła". Pomiar "luxów" czyli natężenia oświetlenia to nie pomiar źródła światła, ale układu gdzie istotna jest jeszcze oprawa i powierzchnia i inne warunki. Jak chcesz zmierzyć źródło światła to musisz zmierzyć światłość w kandelach. Zbytnio to kolego uprościłeś. Oczywiście porównawczo taki luxometr może dać wynik wiarygodny, ale trzeba zadbać o warunki. Jeżeli np. Lampa w BMW oświetla większą powierzchnię niż ta z Opla to porównanie jest do niczego! Luxometra mógłbyś użyć do porównania lamp xenonowych, ale badając natężenie w tym samym punkcie, w tych samych warunkach (nawet temperatura może być istotna) przekładając je do tej samej oprawy. ....ale się rozpisałem :mad2:
-
Bateria w pilocie.
Doskonały pomysł :mad2: Jak ją będziesz ładował to powinienieś wiedzieć, że jest spore prawdopodobieństwo wybuchu. Baterii się nie ładuje. Do ładowania są akumulatory. Jak chce się sprawdzić baterie to należy zmierzyć ją pod obciążeniem. Podobnie jak akumulator. Antalya - weź no kup baterię za te 2,5 zł i wymień. Jeszcze chwilę i kolejny "inżynier" poradzi budowę ogniwa paliwowego, albo reaktora jądrowego do zasilenia Twojego pilota. Wiadomo, że może być błędny komunikat, ale najłatwiej i najtaniej zacząć od baterii. Jako ciekawostka - u mnie (w e60) po wymianie komunikat nadal się pojawiał, przez kilka miesięcy. Resetowanie, kodowanie itd nic nie pomagało. Ustało samo od siebie. Ale tak było tylko z jednym pilotem. Poza komunikatem wszystko działało prawidłowo.
-
Płyn do spryskiwacza...
Ale co z tego? Wiatr nie ma prawa schłodzić nic do niższej temperatury niż sam ma! Odebrać ciepło to coś innego. Np taka szyba przednia, która jest podgrzewana z nawiewu może przez wiatr być schłodzona- na pewno nie do niższej temp niż temp. powietrza. Ale płyn , który jest zimny - ma temp. Otoczenia nie może zrobić się zimniejszy bo jedziemy 200 km/h!!!
-
Płyn do spryskiwacza...
Z dealerami bywa różnie :norty: Pamiętam narzekanie kogoś z forum i okazało się, że zesztywniały od mrozu wężyk się zaginał, chyba we wiązce do maski, i tylko na mrozie. To było o ile pamiętam w trójce. Ja miałem taki problem, że zostało trochę płynu letniego w wężykach do reflektorów i je porozrywało na mrozie. Po włączeniu spryskiwacza większość płynu wylewała się przez spękane węże. Po wymianie jeszcze się okazało, że przy pompce wężyk się zagiął, ja tego nie dostrzegłem, mechanik był lepszy, ale to nie było ASO :norty: . Spryskiwacze świateł mają osobną pompkę, ale w przypadku nieszczelności w jednym układzie ciśnienie z drugiego potrafi przezeń uciec. Przunajmniej tak miałem w e60. Szukaj nieszczelności , plamy płynu pod autem itp. No chyba, że masz wszystko zamarznięte. Parkujesz pod chmurką?
-
Płyn do spryskiwacza...
To nie kupuj z uporem maniaka płynu z orlena! Jeśli płyn do -20 i na dworze -20 to pewnie może się zdarzyć, ale teraz chyba masz cieplej. A może lepiej posprawdzaj czy wężyk się gdzieś nie zagiął - już był taki temat kiedyś na forum. W F10 pewnie tak samo jak w F07 jest szybkozłączka przy klapie - można rozłączyć i sprawdzić drożność. http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=SP21&mospid=52546&btnr=61_2409&hg=61&fg=45 Złączka wchodzi w spinkę - nr2 na zdjęciu. A na marginesie - dysze dają się regulować! Na srodku obudowy jest śruba - trorx -9, albo 10. Przekręcając regulujemy pochylenie.
-
Płyn do spryskiwacza...
Koledzy! Nie róbcie se jaj. Dorabiacie filozofię do oszukanego płynu. Jak płyn nie zamarza przy -20 stopniach to nie zamarza. Prędkości producenci płynów nie podają - zastanówcie się dlaczego! Albo kolega trafił na płyn oszukany - co w naszym kraju jest wielce prawdopodobne, albo miał resztkę letniego płynu w zbiorniku/wężykach.
-
opcja rozszerzenia pakietu Service Inclusive - czy warto???
Wszystko to na pewno nie jest w porządku kolego. Faktycznie jest poprawa po przeprowadzce, też jestem bardziej zadowolony, ale bez przesady. Zwróć też uwagę, że parę osób pracujących na serwisie przeszło od Sikory z Mikołowa. Parę lat temu działali na podobnym poziomie. Kilka spraw u mnie u Sikory poprawiali po Bawarii, ale poziom adrenaliny po rozmowie z doradcą/kierownikiem rósł równie gwałtownie. D Sikory w Mikołowie raczej się nie wybieram, w Bielsku to inna rozmowa. W Bawarii jest poprawa, ale zagrywki doradców (pewnie zalecane/opracowane przez zarząd, żeby nie powiedzieć - system) podobne jak kiedyś. Na myjni jest teraz gorzej niż na Kościuszki= zakaz mycia co jest bardzo kłopotliwe moim zdaniem. Uważam, że w Polsce ASO z prawdziwego zdarzenia BMW nie ma! Ja wybieram Bawarię w Katowicach jako mniejsze zło, ale żeby ich chwalić - jeszcze za wcześnie- do tego jeszcze długa droga :cry2:
-
F10 ogrzewanie lusterek
Dzisiaj +3,5 stopnia i lusterka ciepłe.
-
Realne spalanie 2.0d 2. 3.0d 3.5d 2.0i 2.3i 2.8i 3.01 3.5i
... Co prawda trochę cięższe bo GT ale poniżej 13 nie schodzę w cyklu mieszanym, w zasadzie trasa przeważa. Na letnich kołach +1L.
-
Zamawiam F07.
Gratulacje! Pisz konkretnie - co jest lepiej wykonane?
-
[F10/F11 550i] Wymiana płynu w układzie chłodzenia
...właśnie nich miałem na myśli. Chyba uczciwie Ci doradzą czy zmieniać już, czy za rok/dwa.
-
[F10/F11 550i] Wymiana płynu w układzie chłodzenia
...no dobra, masz rację, ale wymiana płynu to nie naprawa. Dawniej w TIS'ie było opisane co jak robić w taki sposób, że średnio rozgarnięty szympans by sobie poradził (dlaczego w ASO nie dawali rady to inna historia). Na pewno jest inna literatura opisująca m.in. procedurę wymiany płynu i odpowietrzenia układu i serwisy aso i inne współpracujące z bmw mają do niej dostęp (pewnie płatny). Z innej strony są warsztaty, które nie specjalizują się w BMW a potrafią np. w vanosie grzebać to i z wymianą wody sobie poradzą. Oczywiście jak się trafi na matoła to wszystko da się spier...... I że będzie to ASO nic nie zmienia. Za dwa, trzy i pięć lat nadal będą się uczyć a po czterech latach niby powinno się już wyminić. Lepiej niech Pemek jedzie na serwis i rzuci im temat, żeby mięli te "trochę" czasu na przemyślenie sprawy :norty:
-
[F10/F11 550i] Wymiana płynu w układzie chłodzenia
Myślę, że 2 lata to za wcześnie na zmianę płynu. Natomiast dobór nie jest taki prosty jakby się mogło wydawać. No chyba, że mamy dostęp do szczegółowych informacji co leje, czy zaleca lać producent, albo co mamy nalane. W Waszym przypadku wiadomo, ale jak chce się zmienić na lepsze... Znalazłem ciekawy artykuł - wszystko ładnie wyjaśnione: http://motofocus.pl/artykuly-uzytkownikow/6462/plyny-do-chlodnic-oraz-obsluga-ukladu-chlodzenia Pemek! Na śląsku masz sporo speców nieuatoryzowanych. Sam korzystam z serwisu w Mysłowicach i nie odczuwam stresu typowego dla pozostawienia samochodu w ASO. Pełna kultura, punktualność, jeśli brak wiedzy to na pewno mają do niej dostęp. Współpraca z BMW bez autoryzacji to chyba optimum dla klienta :cool2:
- Zamawiam F07.
-
Przycisk SOS - jak to działa ?
Super! Czyli We Władku można liczyć na pomoc :cool2:
-
Przycisk SOS - jak to działa ?
Czyli bez zmian w stosunku do serii E. Połączenie odbywa się bez udziału Twojej komórki. Udało Ci się nawiązać połączenie? Czy Cię rozłączyło?
-
Przycisk SOS - jak to działa ?
Spróbuj-nic złego się raczej nie stanie. Na pewno nie zostaniesz katapultowany :mrgreen:
-
Zamawiam F07.
Co prawda mam wersję przedliftową - zakładam, że dużych różnic nie ma- schowek jest faktycznie mały. W podłokietniku też szału nie ma i dodatkowo kształt nieforemny, niepraktyczny z tym uchwytem na telefon - skoro BT to uchwyt wydaje się zbędny może da się to wywalić. Nawiewu do chłodzenia napojów chyba nie ma. W drzwiach mieści się kilka red buli i wody w rozmiarze 0,3 i 0,5l - na leżąco. Cola też pewnie wchodzi. Cup holder w kokpicie też kiepski, kubki, butelki latają i zasłaniają klimę. Pewnie w X5 będzie z tym lepiej. GT zdecydowanie jest nastawione na komfort i elegancję , a nie na wypady do mcdonalda. Samochodem śmiga się bardzo wygodnie , cicho i dostojnie. Da się nawet szybko, ale raczej do szaleństw się nie nadaje. Duża masa jest odczuwalna, nie jakoś boleśnie ale jednak. Rozmiar też. Za kierownicą ja czuje się pewniej niż w x5. Osobiście znajduję w tym samochodzie więcej pozytywów niż wad - przynajmniej na razie. Podróżuje się naprawde z klasą. Czas płynie inaczej, człowiek przestaje się śpieszyć - gt nie prowokuje i nie zachęca do szybkiej jazdy przynajmniej w porównaniu ze zwykłą 5'tką. Nawet stanie w korku tak nie boli :wink: Regulacji wysokości pasów już chyba wogóle nie robią, ale niższe osoby mogą w końcu podnieść fotel!!!. Do pozycji za kierownicą trzeba się przez chwilkę przyzwyczaić. Bardzo wygodnie się wsiada i wysiada - nie jest ani za nisko, ani za wysoko. Nadmienię tylko, że 5gt nigdy mi się nie podobała i nigdy nie rozważałem zakupu. Wszystko się zmieniło gdy zasiadłem za kółkiem - inny świat. Komfort rekompensuje wszystkie inne wady. Poczytaj trochę ten dział - chyba wszyscy są ze swoich f07 zadowoleni. Chyba Tylko jeden użytkownik narzekał.
-
Przycisk SOS - jak to działa ?
Taaa. Wciśnij i się przekonaj. Pewnie usłyszysz :" ...wszyscy dyspozytorzy są zajęci, prosimy czekać". Kiedyś próbowałem połączyć się z E60 i zawsze się rozłączało. Albo ten super hero się rozłączał - chyba numeru nie widząc uznają że z anonimami nie będą rozmawiać. oczywiście łączyło z nr alarmowym 112. A może efki łączą się z assistance.