Treść opublikowana przez Fuser
-
Wyciek
Wygląda na to, że bywa tu gościnnie :)
-
Wyciek
Najlepiej będzie usunąć ten wyciek.
-
530i Tuleja wahacza tylnego dolnego, pomoc w doborze częsci
Dlatego pisałem, że z tego co wyczytałem tam musi być bardzo twarda guma, żeby to banglało jak należy. Na Twoim miejscu jak już zrobiłeś geo to bym tak zostawił. Może ta tuleja lemfordera przeniesie większość obciążenia i będzie działać. Zrób zdjęcia i porównaj za 10kkm czy coś się nie uklepało, nie przesunęło.
-
[528i] Bicie przy hamowaniu
Może niekoniecznie wahacze w całości, ale jak sworzeń jest dobry to tuleję samą wystarczy wymienić.
-
530i Tuleja wahacza tylnego dolnego, pomoc w doborze częsci
To ciekawe co piszesz. A patrzyłeś na czescidobmw.pl ? Ten numer właśnie stamtąd wziąłem. Może dla twojego VINu faktycznie inaczej będzie :roll: Natomiast tutaj temat o tulejach tej firmy jak pisałem wcześniej.
-
530i Tuleja wahacza tylnego dolnego, pomoc w doborze częsci
E38 ? A nie miało być 00083910 ?
-
[528i] Bicie przy hamowaniu
Pytanie - czy było mierzone bicie tarczy przed toczeniem ? Może problem leżeć w złym montażu jak sam pisałeś, np względem piasty, albo krzywa sama piasta. Dodatkowo jak zacisk ciężko chodzi w prowadnicach to od razu po założeniu owszem jest w stanie "pływać" i nawet przy krzywej tarczy (lub źle zamontowanej) nie będzie bicie tak odczuwalne, ale z czasem robi się bardziej sztywny i nie nadąża się przesuwać wraz z krzywizną tarczy. Zależy jaki smar poszedł w prowadnice, czy gumy nie są już przyciasne. Jest wiele składników tej układanki do zweryfikowania. Oczywiście bez sensu wymieniać na pałę wahacze czy tarcze. Trzeba najpierw zbadać co jest przyczyną. Można zmierzyć czujnikiem zegarowym bicie tarczy. Oczywiście dokręconej śrubami do piasty. Dopóki autor tematu nie zacznie robić po kolei to co mu się proponuje to będziemy sobie dywagować :8)
-
[528i] Bicie przy hamowaniu
To żadna wyrocznia, niestety. Jakbyś trochę poczytał, to byś znalazł, że problemem są często tuleje w bananach. Nie musi być luzu, wystarczy, że będą już zbyt miękkie. Trzeba wiedzieć czego szukać i jak sprawdzać. Laik stwierdzi to dopiero jak wyjmie wahacz. Na SKP przeglądy przechodzą auta z wylanymi amortyzatorami, bo maszyna pokazuje, że jeszcze zostało 50%. Tak miałem w E36. Wracając do tematu - Sprawdziłeś jak się obracają koła ?
-
[528i] Bicie przy hamowaniu
I tematów też cała masa :) Kilka linijek niżej był podobny temat. Bicie masz tylko przy hamowaniu ? Jesteś pewien, że to wina tarcz, a nie zawieszenia ? Też o tym mnóstwo było. Chcesz sprawdzić tarcze to podnieś auto i zakręć kołami. Zawsze będzie lekko ocierać, ale jeśli w pewnym miejscu mocno czepia to tarcze/piasty krzywe lub dużo brudu między. Możesz też sprawdzić na SKP jaki jest opór na rolkach. U mnie jest lekko krzywa prawa tarcza i wyszło 0,20, a na drugim 0,13. Objawia się to lekkim ściąganiem i lekkim biciem przy hamowaniu.
-
530i Tuleja wahacza tylnego dolnego, pomoc w doborze częsci
Strongflex zaleca twardsze (żółte) i zwróć uwagę, bo się różnią przednia/tylna i sedan/touring średnicą śruby.
-
530i Tuleja wahacza tylnego dolnego, pomoc w doborze częsci
Domyślam się, że chodzi o ten wahacz w kształcie litery H. Jeśli tak to kiedyś z ciekawości czytałem o tych tulejach, bo nie występują oficjalnie jako część zamienna oprócz właśnie tedgum. Znalazłem, że ktoś to wymieniał, ale, no, jakby to powiedzieć, nie był do końca zadowolony z tej naprawy... Może coś się zmieniło od tego czasu, natomiast podobno problem występuje w jakości mieszanki, bo musi być bardzo, bardzo twarda. Dlatego też jedynym wyjściem jest zastosowanie poli i to w wersji żółtej. Ja tego nie sprawdzałem, piszę to co wyczytałem.
-
[E39] Wymiana amortyzatorów przód
Nie wiem czy to pomoże, ale jak kiedyś czytałem o wahaczach TRW to nie było dobrych opinii.
-
[E39] Wymiana amortyzatorów przód
No przecież pisałem, że Super Touring nie nadają się do obniżonych sprężyn, bo mają normalny skok, a ma być skrócony. O ile oczywiście masz niższe sprężyny. Odboje też muszą być krótsze SACHS 900 084 ! Możesz też pomyśleć nad MTS. Pewnie wielu powie, że to badziewie, ale ja miałem je w E36 i zrobiłem 50kkm na tych samych trasach co teraz E39 i dopiero zaczęły stukać. One mają skrócony skok, ale pasują do sprężyn standardowych i obniżonych więc nie musisz się zastanawiać jakie masz u siebie.
-
[E39] Wymiana amortyzatorów przód
Masz rację w imadle i owszem, ale jak auto stoi na kołach to amortyzator nie jest rozprężony na max tylko gdzieś mniej więcej w środku skoku. Jak odkręcisz śrubę to nic się nie stanie. Dopiero jak podniesiesz auto to wyskoczy z górnego mocowania. pozdrawiam :)
-
[E39] Wymiana amortyzatorów przód
Tak, tylko, że z tego jak widziałem jak wyjmował jeden wahacz to sworzeń wychodził razem z tulejką i mówił, ze to się często zdarza. Tulejka od nowości siedziała tak mocno na sworzniu, że trzeba było go potem obciąć, żeby resztkę wybić i tulejkę znowu do zwrotnicy. Potem już mnie nie było. To bym musiał sprawdzić dwie od wahaczy plus dwie od drążków, a nie wiadomo czy uda się bezinwazyjnie wyjąc sworznie...
-
[E39] Wymiana amortyzatorów przód
Tak, też myślałem o tych tulejkach, niestety ja sam nie wymieniałem wahaczy :( Da radę sprawdzić bez wyciągania wahacza ? Na SKP gość mi to sprawdzał jak szarpał kołami, niestety nic żeśmy nie znaleźli i rozłożył ręce...
-
[E39] Wymiana amortyzatorów przód
Robiłem tak, że na SKP gość włączał trzepaczkę, a ja trzymałem palcami za górne mocowanie amortyzatora w łożysku i nic nie wyczułem. Łożyska były zmieniane wraz z amortyzatorami, też lemforder. Skoro piszesz, że po pewnym czasie siada to znaczy, że od razu po założeniu jest wyżej ? U mnie po wymianie na dedykowane SACHSy auto stoi z przodu wyżej. Nie chcę się spierać, bo nie o to tutaj chodzi i każdy może mieć swoje zdanie, ale mnie uczono na fizyce, że jeśli dwie siły działają w tę samą stronę to wypadkowa jest ich sumą. Oczywiście mówimy o przypadku gdy auto jest w spoczynku. Jeśli ktoś ma ochotę to można to sprawdzić organoleptycznie. Jeśli auto stoi na kołach wystarczy odkręcić górną śrubę na amortyzatorze i wciskając tłoczysko obserwować czy auto zacznie przysiadać czy nie. Ja nie sprawdzałem.
-
[E39] Wymiana amortyzatorów przód
Tak, tylko, że ja wymieniłem całą zawiechę plus drążki/końcówki kierownicze, gumy stabilizatora, łączniki, wszystko Lema i zostały tylko amortyzatory. Precyzja prowadzenia auta się poprawiła, ale stukanie na krótkich nierównościach zostało, bardziej z prawej strony. Nie wiem jak jest amortyzator w środku zbudowany, ale kiedyś czytałem, że tam coś może w środku stukać jak się poluzuje czy coś... No i zostały poduszki silnika, ale mają 25kkm.
-
[E39] Wymiana amortyzatorów przód
Tak, masz rację. Jak amor jest wylany to się płynie jak łódką na falach :) Ja natomiast w tym drugim aucie mam taki efekt, że stuka, tłucze na małych wybojach - kostka, pinezki. Wymieniłem wszystko oprócz amortyzatorów. Na przeglądzie 78% oba choć oczywiście wiem, że to nie jest żaden wyznacznik. Ewentualnie została jeszcze maglownica, ale ta nie ma żadnego luzu. Amortyzatory suche, łożyska (poduszki) bez luzu, jeździ się normalnie, ale po równym. Na nierównościach stukot aż czasem kierownica wpada w drgania. ABS się jakby częściej włącza na takiej nawierzchni i sterowność też jest gorsza. Weź teraz kup nowe SACHSy do M paka, a jak nic się nie zmieni ? :(
-
[E39] Wymiana amortyzatorów przód
Kolego, z całym szacunkiem do Twojej wiedzy, ale pozwolę sobie się z tym nie zgodzić. Też tak kiedyś myślałem, ale okazało się, że jest inaczej. Każdy amortyzator, który ma w sobie gaz pod ciśnieniem będzie prężył dodatkową siłą do góry i ta siła będzie się sumowała z siłą wywieraną przez sprężyny. Spróbuj ścisnąć taki amortyzator wyciągnięty z pudełka, nie jest to takie łatwe. Stań z boku auta i chwyć za błotnik. Nie trzeba wielkiej siły, wystarczy 2-5 kg jak pociągniesz do góry i auto będzie stało wyżej. Jeśli amortyzator jest już jak flak to auto automatycznie idzie w dół. Dodatkowo sprężyny dostają po tyłku przy niesprawnych amortyzatorach i też się uklepują. Jak założysz nowy sprawny to prześwit musi się zwiększyć. U mnie tak było i jak widzę kolega miał to samo: i to jest normalne. SUPER TOURING są do zawieszenia standardowego. Ja takie założyłem właśnie. Nie nadają się natomiast do skróconych sprężyn. ADVANTAGE są do zawieszenia M, ale już dużo droższe. Oba typy są aluminiowe. Najlepiej zrobić całe zawieszenie na raz, bo wymienisz jeden element i zaraz poleci inny słabszy. Dlatego policz dokładnie ile kasy chcesz wydać i jak długo jeździć tym autem. Zależy jeszcze po jakich drogach będziesz jeździć. W drugim aucie mam ADVANTAGE i po 40kkm już tłuką na nierównej drodze (jazda miejska i podmiejska) więc nie oczekuj cudów i zastanów się czy warto tyle kasy ładować czy może kupić tańsze i zmienić dwa razy. Kwestia matematyki.
-
[E39] Wymiana amortyzatorów przód
To jest samopoziomowanie, ale dotyczy chyba tyłu. Jeśli nie masz w VIN zawieszenia M to powinny być zwykłe amortyzatory, natomiast nie wiadomo co było kombinowane ze sprężynami. Jakby nie było po założeniu nowych amorów może pójść przód do góry jeśli stare są zmęczone. Tu jest ładnie opisane, które amortyzatory kiedy zakładać. https://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic.php?p=631321
-
[E39] Wymiana amortyzatorów przód
Ale, żeby dobrać amortyzatory to zależy jaką zawiechę masz wg VINu.
-
Chwilowa utrata mocy przy butowaniu 530d E39
Np. pompa progowa.
-
E39 530d ciężko pali INPA błędy
Chodzi o uszczelki F01M100278 regulatora (nr 20) na pompie CR. Zostaw to na koniec diagnozy. Jak uszczelki nie trzymają to spada ciśnienie na listwie i nie może odpalić. Nie wiem co może syczeć przed uruchomieniem silnika. Nie czujesz paliwem pod maską ? A filtr nie jest zapchany ?
-
E39 530d ciężko pali INPA błędy
Będzie tak pompować, u mnie też tak jest. Podaj jej ciśnienie, bo bez tego nie ruszymy dalej.