Skocz do zawartości

Wymiana oleju automat 3.0d


marciano1111

Rekomendowane odpowiedzi

sirAW1975 - sorry kolego ale bzdury piszesz i to straszne, nie poczytasz specyfikacji i się wymądrzasz. Nie masz doświadczenia a piszesz tylko wnioskując na swoim przykładzie.

Poczytał byś WDS to byś wiedział o co chodzi.

- bagnetu do oleju skrzyni niema bo nie wyobrażam sobie żeby był bagnet w układzie gdzie olej osiąga ciśnienie 32 barów, przy takim ciśnieniu bagnet by wyleciał w kosmos

- serwis nie wymienia oleju a raczej wymienia go jak jest wyciek, oczywiście nie chcą wymieniać profilaktycznie bo skrzynia która ma przejechanie ponad 150 tyś według specyfikacji powinna być wymieniona a nie naprawiana - tak jest napisane w specyfikacji BMW ( a serwisy żyją z napraw i wymian)

- pojedź do pierwszego lepszego gościa który skrzynie naprawia jakiekolwiek automatyczne i do wiedz się czy się wymienia olej czy tez nie, albo zadzwoń do producenta skrzyni GM albo ZF i zapytaj się czy oni zalecają wymianę oleju

 

Według mnie olej powinno się wymieniać co 100 tyś km do tego powinno się zrobić upgrade softu w sterowniku skrzyni bo po upgradzie softu skrzynia zaczyna lepiej działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 54
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

  • Zasłużeni forumowicze

To ja się wtrącę:

Skrzynie które były montowane w naszych bawarkach, montowali też inni producenci, (w końcu skrzynia pochodzi od GM).

To niech mi ktoś wytłumaczy, dlaczego ze wszystkich którzy wsadzali te skrzynie, tylko bmw nie zaleca wymiany oleju?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba musimy o to wszystko zapytać sirAW1975

On wie wszystko najlepiej. Ale lepiej nie zadzierać z nim bo zaraz zacznie innych obrażać.

Chyba w USA w bawarkach producent zalecał wymianę oleju co jakiś czas? Ale nie pamiętam na 100% o co się rozchodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja się wtrącę:

Skrzynie które były montowane w naszych bawarkach, montowali też inni producenci, (w końcu skrzynia pochodzi od GM).

To niech mi ktoś wytłumaczy, dlaczego ze wszystkich którzy wsadzali te skrzynie, tylko bmw nie zaleca wymiany oleju?

 

Z tego co ja wiem to od 2000 roku niema innych producentów jak GM i ZF, nie wiem jak było wcześniej ale skrzynie które spotkałem to były GM. BMW nie produkowało swoich skrzyń tylko korzystało z doświadczenia GM i ZF

BMW nie zaleca wymiany oleju bo ma w tym interes i nie jest to sprzeczne z polityką GM czy ZF bo oni zalecają a nie piszą ze jest wymagane.

 

Tak w USA zalecało się wymianę oleju w skrzyniach GM bo tam GM jest dużym potentatem na rynku i ważne dla niego jest aby marka GM była dobrze postrzegana więc wymusili aby zalecenia GM były stosowane w BMW.

W BMW Europa GM niema takiej siły przebicia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale zdaje się już w Oplach Omega, w których latały te same silniki M57D25 z BMW i te same skrzynie właśnie zalecenie wymiany oleju zdaje się było bo coś mi się kiedyś na którymś forum obiło o oczy.

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak padną regulatory w przednich lampach to BMW zaleca wymianę lamp na nowe-a kto tak robi-wszyscy kupują regulatory na allegro i naprawiają lampy...

 

idąc dalej tym tropem to samochód od początku do końca jego dni powinno się serwisować w ASO-zgodnie z zaleceniem BMW...a kto tak robi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy

Cytat z forum E38E39.pl

 

Re: BMW E39 wymiana oleju w skrzyni A5S 390R

przez teo » 30 lis 2011, o 21:58

A więc... skrzynia to produkt General Motors, więc na niej się skoncentruję (BMW stosowało również skrzynie ZF).

Skrzynia A5S390R wykorzystywana jest w wielu samochodach marki GM i chwalona w USA przez użytkowników. Skrzynia podobno nie cierpi dużych obciążeń (który automat to lubi..).Rozsądne traktowanie i odpowiednie serwisowanie gwarantuje długą żywotność.

Do skrzyni zalewa się olej klasy Dexron III - rekomendowany przez producenta (GM) olej dla tej skrzyni nie jest już produkowany (firmowany przez GM z resztą). Ja zalewam skrzynię olejem Texaco Texamatic ETL 7045E - cena ok 29zł litr, trudno dostępny w Polsce. Należy pytać firmy (niektóre serwisy Bosch mogą mieć), które mają dostęp do produktów firmy Chevron (właściciel marki Texaco).

W linku który podałem niżej, stoi iż zaleca się wymianę co 50 - 65 tys km. Na niemieckich forach wyczytałem, że dobrze jest wymieniać max co 100 tys km. Ja postanowiłem wymieniać olej co 80kkm, a filtr co 160kkm. Przy każdej wymianie zalecane jest płukanie chłodnicy ASB z opiłków. Nie wolno zapomnieć o wyczyszczeniu magnesu, który zbiera opiłki oraz wymianie korka spustowego oleju .

Jeśli chodzi o filtry, to robi je Febi oraz Meyle (równie wysoka jakość jak OE BMW, a cena dużo niższa).

Part number BMW OE zestawu filtr, uszczelka, śrubki: 24117557071

Link: http://realoem.com/bmw/showparts.do?model=DL81&mospid=47545&btnr=24_0996&hg=24&fg=15&hl=81

Link do filtra Meyle: http://opc.meyle.com/opc/productDetails/previewPdf?salesOrderItemKey=&paging=&previewTemplate=MeyleDruck.xsl&quantity=1.00&productKey=0144_314+137+0003%2FS

Przydatne linki:

Trochę info: http://forum.bmwautoklub.pl/viewtopic.php?p=30425#30425 - stary post, nie wszystkie linki działają .

DIY wymiana oleju w A5S390R: http://www.samnaprawiam.com/poradniki-1322-e46-wymiana-oleju-w-asb-fotki-diy-a5s390r.html

edit (06.01.2012):

Wymiana oleju w A5S 390R: http://www.diymybmw.com/e46/bmw-atf-change

 

A tutaj jest obszerna dyskusja na temat tych skrzyń.Automatyczna skrzynia biegów GM A5S 390R-jej wady

Co do bagnetu kontroli oleju w skrzyni to akurat tutaj nie ma,ale dużo skrzyń montowanych w samochodach osobowych i nie tylko je posiada.

ec2Wze6.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc wiekszosc osób twierdzi ze wymieniac?

Chyba i w swojej niuni musze zmienic bo cos po zimie przejscie z 2/3 zaczelo sie niemilo prezentowac, niezaleznie czy ciepla czy zimna za kazdym razem czuc zmiane...

Ale tylko z 2/3. Myslicie ze cos da wymiana? '98r i 230tkm.

Dodam że dwa razy miałem defekt chlodnicy oleju skrzyni, olej znalazl się na podlodze w garazu.

BMW E9 2800CS 1970. Coming Soon :p
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój steptronic czasem nie chce wrzucić piątego biegu mimo że prędkość jak i obroty są wystarczająco wysokie, jak używam sekwencyjnej zmiany nie ma problemu z wrzuceniem piątki. 204tkm przebiegu a czy olej był wymieniany nie mam zielonego pojęcia,ale profilaktycznie wymienię bo w bajki typu life time wierze tak jak w mikołaja z resztą trzeba być lekko tępawym żeby tak myśleć, no chyba że mówimy o polskim rządzie tam to wieczne złodziejstwo! pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Chyba musimy o to wszystko zapytać sirAW1975

On wie wszystko najlepiej. Ale lepiej nie zadzierać z nim bo zaraz zacznie innych obrażać.

Chyba w USA w bawarkach producent zalecał wymianę oleju co jakiś czas? Ale nie pamiętam na 100% o co się rozchodzi.

 

Nikogo nie obrażam i nawet nie miałem takiego zamiaru. (sam zacząłeś "pyskówkę") :nienie:

Drwin nie lubię (zresztą, jak chyba gro z nas), więc daj kolego spokój już.

Ja też nie jestem specjalistą a piszę o własnych doświadczeniach. Moja pierwsza "beemka" to e34 z '91r, też w automacie. Tym modelem miałem przejechane prawie 800tys. kilometrów i to bez żadnego dolewania czy też wymiany oleju w ASB. Dodatkowo, ponieważ miała hak, to "swoje" też przyciągneła. :D

Gro kilometrów to były autostrady niemieckie, holenderskie i belgijskie - to fakt ale i po polskich drogach też pojeździła. Na koniec "odkupił" ją ode mnie mój brat i pewnie by nią pojeździł jeszcze długo lecz "porywczy" był i miał "ciężką nogę" :wink: i auto wylądowało do kasacji.

Teraz mam e39 z '97r i mam dopiero ok. 400tyś. kilometrów przejechane, nie mam żadnych dziwnych objawów w ASB (z czego bardzo się cieszę) i dlatego, po tych moich dwóch autach śmiem sobie twierdzić, że nie ma potrzeby wymiany oleju GDY NIC SIĘ NIE DZIEJE z ASB.

Jeżeli kogoś moimi wypowiedziami niechcący uraziłem (np. danielxc717 :pray: ) no to sorry :handshake:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja tez nie wymieniam oleju w ASB tylko raz dolalem okolo 0,5 litra skrzynia pracuje bardzo dobrze.Mam na liczniku 262 tys km myslalem o wymianie ale zaden warsztat ktory sie zajmuje Bemkami nie daja gwarancji ze po wymianie skrzynia bedzie tak samo pracowac.Jezdze 4 rok narazie nie ruszam tego.Niestety uzytkowanie ma duzy wplyw na ASB kolega moj lubial palic kapcie, z D na R wrzucal podczas toczenia sie i po pol roku od kupna skrzynia padla. :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam!

Czy moglibyście polecić dobry warsztat na Śląsku, który wymieni olej w skrzyni E39 540iA 2002r.? Czy mieliście styczność z warsztatem zajmującym się wyłącznie ASB w Mysłowicach: ASB Palka? Dobrzy są, a może ktoś inny?

Jaki powinien być olej w tej skrzyni?

Słyszałem, że powinno się zrobić coś w rodzaju resetu komputera skrzyni i wykonać nową adaptację. Czy to standardowa usługa przy wymianie, czy Wy tak robicie? Jak wygląda taka procedura?

Z góry dzięki za pomoc

Dombrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam koledzy mam pytanie

posiadam BMW E39 30d automat i dzisiaj przy odpaleniu wciskalem gaz a samochod wogole nie chcial wprawic sie w ruch cos tam ciagnol ale nie chcial ruszyc z miejsca praktycznie oczywiscie na zimnym silniku.domyslam sie ze za malo oleju jest w skrzyni ale nie jestem pewny...wiecie gdzie w Bydgoszczy wymieniaja olej w skrzyniach i jaka jest cena?pozdr

 

 

RafMar Bydgoszcz ale osobiście polecam Autojózefów pod Warszawą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
  • Członkowie klubu
To ja mam taki problem ze po wymianie oleju skrzynia zaczyna szwankowac

kiedy to rozpoczynam jazde na zimnej skrzyni nic sie nie dzieje

natomiast na rozgrzanej zanikaja biegi a dokladnie 3 i 4

kiedy na moment przelacze w czasie jazdy na s i spowrotem na d

wszystko wraca do normy.dodam ze skrzynia nie szarpie.

Spotkal sie juz ktos z was z podobnym problemem ?

Podczas wymiany oleju w ASB należy uważnie przyjrzeć się staremu olejowy i co znajduje się na magnesach w misie olejowej. Jesli jest błoto zaleca się zdjęcie skrzyni biegów i sprawdzenie koła hydrokinetycznego. Należy pamiętać tez o przepłukaniu chłodnicy oleju oraz dokręceniu śrub płyty strującej kluczem dynamometrycznym.

Auto Classic Service - 603975574

BMW Partner

Diagnostyka, mechanika i elektryka BMW

Swapy i indywidualne modyfikacje

AUTOPOMOC

BMW M7 - 1:44.821 Tor Poznań

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja mam taki problem ze po wymianie oleju skrzynia zaczyna szwankowac

kiedy to rozpoczynam jazde na zimnej skrzyni nic sie nie dzieje

natomiast na rozgrzanej zanikaja biegi a dokladnie 3 i 4

kiedy na moment przelacze w czasie jazdy na s i spowrotem na d

wszystko wraca do normy.dodam ze skrzynia nie szarpie.

Spotkal sie juz ktos z was z podobnym problemem ?

No właśnie u mnie nieraz mam takie coś też mnie to zastanawia,słychać wtedy nawet,że silnik pracuje na wyższych obrotach a skrzynka zrzucić nie chce ,pomaga z D na S i z powrotem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W kwietniu, przy przebiegu okolo 300k wymienilem olej w mojej ASB produkcji GM. Byla to pierwsza wymiana od nowosci ( auto z wrzesnia 1998r). Minelo 9miesiecy, przejechalem ok 9k i nic sie zlego nie stalo. Nie zauwazylem ani pogorszenia ani poprawy pracy skrzyni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tez bede wymienial, a co:)

a co do tych dziwnych komentarzy ze sie nie wymienia i bmw nie zaleca i nie zrobia tego i koniec.

a czy ktos pytal ich " dlaczego nie, przeciez to nie bmw skrzynia tylko opla i ile u nich jest lifetime w latach czy km" cisza, nie wiedza :)

pozatym opel zaleca wymiane, ta sama skrzynia. magaia znaczka bmw chyba :)

jest duzo niewypalow bmw i nie przyznaja sie dotego nigdy

jakies klapki w dolocie w diesel, po co, moze odpadna kiedys

opony runflat, fajnie sie jedzie 200kmh a pozniej okazuje sie ze nie ma powietrza i mozna tylko jechac do 50kmh:) czujniki sa:) pokaze ze przebita, a nie jak powoli schodzi:)

w goglach znajdziecie ze w kazdej asb olej sie zmienia

za tydz napisze jak poszlo po zmianie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

witam ponownie

wczoraj udalo mi sie wymienic olej w ASB metoda dynamiczna w mojej e46 320d

czas oklo 2.5h mialem 9l oleju texaco etl7045e i bylo na styk wiec zalecalbym kupienie sobie 10l

przebieg 140tys km a olej wygladal jak bloto, definitywnie byl do wymiany

dzis wgralem nowy soft i wszystko to razem jest zajebistym polaczeniem, biegi sie idealnie zminiaja bez szrpniec i szybciej, reakcja duzo szybsza

 

co mnie zmusilo to zrobienia tego:

1.tzw efekt tarki przy obrotach 1500-2200

2.sam musialem bo nikt sie nie chcial zabrac za to, tylko wymiana statyczna czyli wymiana polowy oleju, czyli zmieszanie nowego z blotem,

raczej odpada, plus teorie ze skrzynia sie rozleci itp i oczywiscie cena spora za wymiane i za soft

 

satysfakcja ogromna

 

podziekowania dla forumowiczow za pomoc i wskazowki

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
witam zamierzam wymienic olej ,ale ktora tabliczka jest wazna do spisu numerow ta calkiem pod cpodem czy z boku na skrzyni i ktore numery ,acha i kolej ma warsztat z wymianami olejow i twierdzi ze moze bez problemu mi wlac elf ,czy ja moge taki wlac czy jak????pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.