Skocz do zawartości

adamjttk

Zasłużeni forumowicze
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez adamjttk

  1. Czytaj wyraznie co napisalem i co cytujesz to nie bedziesz sie spinal niepotrzebnie. Przy wylaczonym ekranie palcowanie bedzie zawsze widac - oczywista oczywistosc i napisalem to tez. Ale po to sie robi male ramki, po to sie nie uzywa piano black wokol ekranow, i po to nie stosuje sie w dzien czarnego tla zeby zminimalizowac zarowno tluszcz z palcow jak i kurz. To sa podstawy podstaw ergonomii, to ze BMW sie wyklada na takich glupotach jest zalosne jak na marke ze 100 letnia tradycja i know-how w motoryzacji. Beton, beton i jeszcze raz beton - podobna wtopa byla ostatnio z krysztalowymi pokretlami od idrive - dziennikarze po minucie juz psioczyli ze w sloncu masz refleksy w aucie i jest to wrecz niebezpieczne bo moze oslepic. Mozesz miec tak: badz tak: Na jednym i drugim ekranie jest tyle samo kurzu. Juz nawet Koreanczycy maja wiecej rozumu w glowie od inzynierow BMW Jak kiedys testowalem iX3 to tez byly podobne kwiatki - piano black, premium pelna geba - to auto mialo kilkaset km przebiegu :norty:
  2. To sa rzeczy ktore sie zauwaza po sekundzie od wejscia do samochodu, takich rzeczy jest dziesiatki i swiadcza o inzynieringu na kolanie, o kopiowaniu bez wiekszego pomyslunku. To moze geniuszu zrobic mniejsza obudowe ekranu zamiast wiekszy ekran? :shock: Czy ten plastik dookola ma jakies strategiczne znaczenie? Alternatywnej mapy? Po co poprawiac idealna dedykowana mape? To tak jakbym w Iphonie robil jailbreaka i instalowal GUI z Xiaomi :norty: Takie rzeczy sie robi jak ma sie ulomne rozwiazania w aucie i trzeba je zastapic czyms lepszym, nie na odwrot :twisted: Jest jakas powloka oleofobowa, palcowanie przy wylaczonym ekranie w sloncu oczywiscie widac widac natomiast dzieki temu ze ekran jest zawsze wlaczony a ramki minimalne - nie ma z tym zadnego problemu i nie widac ani kurzu ani palcowania w codziennym uzytkowaniu. W e-tronie pamietam tez wygladalo to TRAGICZNIE
  3. Patrz, jakas randomowa stopklatka, przeciez to jest jakis skansen technologiczny, czy oni te ekrany z alibaby kupowali? Ratio uzytecznego ekranu do obudowy idzie chyba na jakis nowy niechlubny rekord :shock: Druga sprawa, czy ten uje*** kurzem ekran wyglada jak cokolwiek co przypomina premium technologie? Romby licznikow to pewnie pomysl jakiegos podkupionego stazysty z marki DS Hmm, jakby sie zastanowic, to moze ta olbrzymia obudowa i mikro ekran to nawiazanie do swietnosci malej navi z E90 :norty:
  4. Zapewniam Cie, ze sa duzo wdzieczniejsze modele do plucia - 330e, byle X5 40e czy 740e z 2l silnikiem, FWD 1-er, minivan 2-er i mnostwo innych. znowu Schopenhauer, sprobuj prosze sie powstrzymywac od takich docinek jezeli nie chcesz znowu zanizac dyskusji i dostawac w zamian podobne kuksance ode mnie (o co wielokrotnie wnioskowales) :cool2: 1. Nigdy nie kupilem nowego BMW, mialem 2 czy 3 szt z PS, to juz dawno temu ustalilismy, w razie watpliwosci slonik moze zaswiadczyc i przypomniec. Wiesz o tym dobrze wiec znowu Schopenhauer. 2. Przeciez te same 10% rabatu mozemy zalozyc w salonie VW, czy masz na ten temat inne dane? 1. Nie rozmawiamy o i4 a o iX3 - no chyba ze rozkminiamy premium marki jako calosc a nie poszczegolne modele. 2. To ze masz preferencje BMW nad Skode czy Hyundaia nie ma nic wspolnego z premium, mozna nie cierpiec jezdzic E-klasa a przeciez nikt nie bedzie mu ujmowal premium. 3. Generalnie ja premium iX3 czy i4 widze nadal w ladniejszym, agresywniejszym designie (bo jest nadal "spalinowy" ze wzgledu na platforme) - tyle ze to ma przelozenie na mase innych wad, w lepszych plastikach/skorach (tutaj BMW rzadzi nadal pomimo ze jakosc leci ostatnio), w niektorych opcjach (lasery czy swietny headup), natomiast ogolnie w technicznych/technologicznych rzeczach oraz user-experience czy GUI czesto jest "tak sobie" czy wrecz slabo niestety. Mialki argument, moglbym odpowiedziec, ze BMW czerpie z Rollsa :roll: Nie trzeba spedzac tygodnia w aucie, zeby wywalic z Twojej listy czujniki parkowania czy szyberdach czy pompa ciepla jako argumentach w dyskusji o premium ;) Generalnie powtorze - mieszasz argumenty iX3 kontra TMY i iX3 jako premium vs konkurencja w swojej liscie - nieczytelne to troche sie bedzie czytac ale dzialam :>
  5. sloniku, rozmawiajmy o jednej rzeczy na raz bo robi sie wieza babel. BMW iX1 to auto segmentu C, kompaktowy SUV, TMY to auto segmentu D - porownujesz jablka z pomaranczami. Nie wiem czy chwalenie sie prawie identycznym zuzyciem energii (roznica nadal 7% na korzysc Tesli) w aucie o 25cm krotszym, o 20cm mniejszym rozstawem osi, i o ~30kg ciezszym (pomimo segmentu nizej) w sytuacji gdy TMY jezdzi na 19" kolach o szerokosci 255 a BMW na 18" i 225 - jest jakimkolwiek powodem do chluby dla napedu czy marki BMW :roll:
  6. Nie ma sprawy, nie chcialem ciagle o Tesli i TMY gadac bo przerabialismy to milion razy i znowu bedzie, ze dam 50 przewag i zacznie sie dyskusja po co komu frunk, po co komu Netflix, nikt nie korzysta z 3,5s do setki a tak w ogole to jestem przeciez fanbojem Tesli etc etc. Chcialem sie skupic na iX3 i jego mitycznej "przewadze technologicznej" nad konkurencja (badz jej brakiem) czyli aspektach premium z grubsza z definicji. Bo to wciaz akcentujesz a ja to delikatnie neguje. Ale chetnie podsumuje Twoja liste tez w kontekscie TMY oraz przykladowego ID.4 czy Ioniqa5, elektrykow na platformach dedykowanych (i autach nie-premium jednoczesnie). Bo nie licz, ze przejda Twoje argumenty typu - iX3 ma audio HK badz czujniki parkowania w kontekscie przynaleznosci do segmentu premium - bo od tego cala dyskusja sie zaczela a Ty usilnie starasz sie ja od kilkunastu postow przeniesc do dzialu "lubie iX3, to fajny samochod i dlatego go kupilem". Nie o tym byla rozmowa i mam nadzieje sie tu zgadzamy? "pewnie", "moze" - duzo tego w Twoich argumentach, proponuje skupic sie na oficjalnym cenniku i oficjalnych danych, przypuszczalne rabaty z argumentacja w ASO, ze "model sprzed 6 lat" moga byc odrobine naciagane delikatnie mowiac ^^ Troche nieladnie z Twojej strony teraz, dajesz liste 30 punktow o "przewadze" iX3 w dyskusji o premium, a pozniej asekurancko piszesz zawczasu, ze jakosc BMW sie obnizyla w nizszych segmentach a marek popularnych podwyzszyla, ze ceny sie zrownaly w BMW i innych markach wiec nie mozna oczekiwac przewagi czy premium. To albo iX3 jest premium i bije konkurencje w wielu kategoriach (i rowniez cena) albo nie jest premium, kosztuje oraz oferuje pi raz drzwi tyle co VW ID4 czy inna Tesla Y i zamykamy temat przynaleznosci iX3 do segmentu premium a skupiamy sie na zaletach/wadach poszczegolnych marek, Twoja decyzja.
  7. Miod na moje uszy! :handshake: Wlasnie dla takich postow jest stworzone forum, czytelnicy wyniosa duzo dobrego :cool2: Odniose sie ze szczegolami do kazdego podpunktu, dodatkowo mysle, ze wypozycze z salonu VW (marka absolutnie nie-premium) VW ID.4 GTX zeby porownac 1:1 wiele podpunktow premium/nie-premium ktore wg Ciebie wyrozniaja marke BMW od konkurencji :)
  8. slonik, boze czlowieku wez Ty sie naucz czytac ze zrozumieniem :duh: przeciez pisalem wyraznie o iX1 i iX3 a Ty mi o sky lounge i 32" telewizorze :duh: ile z tej listy jest w tych 2 modelach "premium"? albo napisz od razu - "BMW ma w ofercie premium i7 za banke, tam jest telewizor i lodowka do szampana wiec poprzez aklamacje czyt. rodzinne konotacje moje iX1/iX3 tez jest premium" i wtedy przybije Ci piatke i nie wracam wiecej do tego tematu
  9. To dlaczego nazywac to auto premium? Auto premium powinno oferowac z definicji wiecej od konkurencji, lepiej od konkurencji, miec ekskluzywne osiagi/atrybuty/jakosc/wyposazenie etc etc. Z tym mam wlasnie zgrzyt. Jezeli widze V8 550i z Merino czy taka X5M to od reki mozna wymienic 10 rzeczy ktorych nie ma popularna konkurencja w tym samym segmencie. Ale w takim iX1 albo iX3? Absolutnie nic ponad to co oferuje VW czy Skoda, czy to technologicznie, czy to osiagi czy wyposazenie :roll: Tu wlasnie jest miedzy nami ogromna roznica w zdaniu i dlatego nazywam to auto e-Golfem od BMW. Gdyby to iX3 wyszlo w 2017 roku rownoczesnie z wersja benzynowa i dieslem czy hybryda to pialbym z zachwytu i na 99% bym je kupil piszac tu na jego temat peany na forum. Ale w 2022 czy 2023r? 5-6 lat pozniej? To jest plucie w twarz klientowi imho gdy Hyundai czy Kia robia lepsze elektryki, z lepszymi osiagami czy rozwiazaniami technologicznymi. Tylko o to mi chodzi, o timing, o zaspanie, o tym jest ten watek w sumie. BMW to nie jest firma krzak produkujaca 50k aut rocznie zeby musiala przychodzic na gotowe rozwiazania wypracowane przez zamozniejsza konkurencje (jak wielu tu sugeruje), sprzedajac 2M aut rocznie i obracajac miliardami euro kwartal w kwartal, zamiast wyplacac dywidende po 10 euro czy topic pieniadze w wodorze powinna wypuscic Nueu Klasse juz 2-3 lata temu. Ale to niestety nie z bylym betonem za sterami R&D. Zgadzam sie, jest tyle samo wielbicieli co i hejterow, jak z kazda popularna rzecza w sumie. Z marka BMW jest przeciez podobnie. Ladowanie BMW ma ogarniete bardzo dobrze pomimo 150kW, zgadzam sie. Zerknij tylko na wyniki 1000km challenge Nylanda dla iX3 vs TMY LR i zrozumiesz, ze ladowanie to tylko jedna strona medalu. Druga to efektywnosc napedu a nie technologia baterii od poddostawcy ;) Chociaz jest DUZA liczba ludzi (np w Norwegii), ktorzy tym BEV jezdza co najwyzej po bulki (albo maja 2-gie, 3-cie auto w domu) a wtedy 1000km challenge maja gleboko w powazaniu i jezeli lubia ekosystem BMW czy lepsze materialy w srodku to wcale sie nie dziwie, ze wybieraja np iX3 zamiast Tesli :cool2:
  10. Rezygnuje z marzy? :D Zejscie z 30% na 20% nazywasz rezygnacja? :D Dla przypomnienia bo widze, ze leksykologia szwankuje :D Dopoki w miejskim crossoverze jest 250km/h max predkosc, ladowanie 250kW, 3,7s do setki i dzialajace OTA a u monachijskiej konkurencji (podobno premium?) 180km/h, 150kW, 7s do setki i OTA ktore malo kto na oczy widzial, jestem spokojny o premium Tesli :)
  11. I troche newsow EV z Chin gdzie mowi sie juz o prawdziwej "wojnie cenowej", ktora wywolal Musk obnizkami Tesli Wyglada na to, ze dobrze byc dzisiaj chinskim konsumentem rozgladajacym sie za nowym elektrykiem ^^ https://ithardware.pl/aktualnosci/tesla_wykancza_konkurencje_wojna_cenowa_zmusili_do_dzialania_30_producentow_w_chinach-26487.html https://cnevpost.com/2023/03/09/bmw-dealers-offer-discounts-of-up-to-usd-14360-for-i3/ https://www.nytimes.com/2023/04/17/business/china-electric-vehicle-prices.html https://finance.yahoo.com/news/china-ev-price-war-reaches-142902732.html
  12. Teraz bedzie pieknie widac "klient glosuje portfelem" opcja A - klient bedzie wolal czekac rok czasu na iX3 czy EV6 czy inny Mach-e i bedzie jeszcze sklonny doplacic za te auta 20-30% w porownaniu do TMY i wtedy bedziemy mieli dalsze obnizki cen TMY bo zwiekszajaca sie produkcja musi byc upychana na biezaco opcja B - klienci beda jednak wybierac TMY (~1-3 mies dostawa) wtedy obnizek na razie nie bedzie ewentualnie opcja C - FED/EBC zakonczaja cykl podwyzek stop, zaczynaja obnizki, witaj z powrotem darmowy kredycie i sprzedaz nowych aut bije kolejne rekordy, wszyscy producenci znowu podnosza ceny bo popyt bedzie znowu przewyzszac podaz PS. Akcje Tesli przedsesyjnie polecialy 7% wiec akcjonariusze ewidentnie niezadowoleni z Q1. Ja zdania nie zmieniam, pozniej 150$ zaczynam dalsza akumulacje :twisted:
  13. Ja na to patrze tak: sprzedaz aut Q1 2023 - Tesla --> wzrost 44% yoy sprzedaz aut Q1 2023 - BMW --> spadek 1,5% yoy marza EBIT Q1 2023 - Tesla (po ogromnych obnizkach) --> 18,3% marza EBIT - BMW - wyniki za Q1 poznamy 4 maja, historycznie tak: Ogolnie dla fanow BMW polecam wiedziec co w trawie piszczy: https://www.bmwgroup.com/content/dam/grpw/websites/bmwgroup_com/ir/downloads/en/2022/investor-presentation/BMW_Investor_Presentation_2022.pdf
  14. czerwiec 2019 Klaus Frölich - BMW’s director of development "“There are no customer requests for BEVs. None,” “There are regulator requests for BEVs, but no customer requests.” "We could flood Europe and sell a million (BEV) cars but Europeans won’t buy these things,” "From what we see, BEVs are for China and California and everywhere else is better off with PHEVs with good EV range." "European customer is not prepared to take the risk on an EV because the infrastructure is not there, resale is not known," “Customers in Europe do not buy BEVs. We pressed these cars into the market and they’re not wanted." “We can deliver an electrified vehicle to each person but they will not buy them.” "In Munich, it’s 50c per kWh and a four-cylinder diesel is cheaper to drive than a BEV,” "We are not late to BEVs. I think we are coming at the right time because we don’t have enough consumers who buy these cars. We need €70,000-€100,000 and this is not the market segment where you can make volumes." "The difference between 350km and 600km of BEV range will be 10,000 euros. You put them both out there and see how many people will buy the 600km car." “The shift to electrification is overhyped." https://www.forbes.com/sites/michaeltaylor/2019/06/27/bmw-says-european-customers-arent-demanding-evs/?sh=7b5c81e5141b ---------------------------- kwiecien 2023
  15. BMFun, wracam do tego dlugiego posta z 633 strony bo sie napracowales a nie mialem kiedy sie odniesc na spokojnie. Tak jak mowilem wczesniej - dzieki za merytoryczny wklad, zgadzam sie czy nie - szanuje poswiecony czas :handshake: Tutaj wchodzimy w leksykologie i przepychanki slowne, impas. Zgadzam sie, ze rozwoj to NIE TYLKO zwiekszanie wartosci firmy i wzrost sprzedazy aut. Nie zgadzam sie z porownaniem auta 20 lat temu i dzis - to sa zmiany w motoryzacji jako takiej i nie maja nic wspolnego z sama marka BMW - to ze dzisiaj masz ABS, matrixy czy CA czy 10 poduszek powietrznych to nie rozwoj BMW a rozwoj ogolnie motoryzacji/technologii. NIe zgadzam sie tez z "bogactwem oferty" - Nokia miala i 100 modeli telefonow jak dzis BMW wersji aut i nie przeszkodzilo to firmie zawinac sie z rynku za garsc miedziakow. Lepiej miec kilka dopracowanych modeli (wg mnie) niz dziesiatki niedopracowanych (a za takie uwazam np iX3 czy i4 jako auta elektryczne) Rozwoj nalezy imho laczyc bezposrednio ze sprzedaza aut (jej wzrostem) bo to glownie wzrost sprzedazy oraz oczywiscie marze warunkuja wzrost wartosci firmy na gieldzie. Wraz ze wzrostem wartosci firmy ida wieksze srodki na R&D i nowoczesniejsze rozwiazania technologiczne, na rozsadne poszerzanie oferty, na nowe fabryki, na lepszych pracownikow, na wiecej serwisow/salonow etc etc Argument nietrafiony. Ferrari w dekade (2013-2022) zwiekszylo sprzedaz z 7k na 13k, to jest 85% wzrost sprzedazy aut. Kapitalizacja firmy wynosila w 2016r (poczatki gieldowe) 10B$, dzisiaj to 50B$, 5x wiecej (!) BMW w dekade (2013-2022) zwiekszylo spredaz z 1,96M na 2,4M, to jest 22% wzrost sprzedazy aut. Kapitalizacja firmy wynosila w 2013 55-75B$, dzisiaj to 60-75B$, zadnej zmiany, stagnacja a nie rozwoj. Ke? :oops: Tutaj chyba zaczynamy myslec o roznych rzeczach - Porsche SE i Porsche AG Porsche AG zadebiutowalo na gieldzie niecaly rok temu, a wartosc firmy wzrosla w tym czasie juz o 60% Wzrost sprzedazy aut Porsche? - w 2013r 162k sprzedanych aut, w 2022 310k - to jest wzrost o 91% Cenom Tesli duzo blizej do BMW niz do Toyoty, nie wiem czy celowo deprecjonujesz marke czy ki grzyb. (tzn wiem ale ok, zbijam argumenty dalej) Byly wrzucane statystyki ze w 2022r srednia cena sprzedanej Tesli byla wrecz wyzsza niz srednia cena BMW. Sprzedaz BMW nie stoi X5M czy XM bo to promil promila sprzedazy, sprzedaz BMW stoi 116i, 320d czy 520d, aut z poziomu 200-300k PLN, zejdz na ziemie. To, ze w ofercie Tesli jest S/X za 600-700k PLN tez nie zmienia tez niczego, sprzedaz stoi TM3/TMY LR za ~250k PLN Sprzedaz aut Toyoty stoi autami za 100-150k PLN. Tutaj winien jestem przeprosiny, myslalem ze wyrazilem sie jasno natomiast za slonikiem dostaje od Ciebie wyjasnienie 1 klasisty o dywidendzie, znaczy sie ze nie wyrazilem sie dosc jasno znaczy sie, moja wina. Twoja teza - BMW wyplaca dywidende, gdyby nie ona to akcje dzisiaj bylyby wyzsze o jej skumulowana wartosc (~30%) wiec wszystko spoko, kapitalizacja spolki moze stac w miejscu przez dekade a firma sie nadal "rozwija" i akcjonariusze powinni byc zadowoleni. Moja teza - przywolales Ferrari - Ferrari rowniez wyplaca dywidende od poczatku gieldowego debiutu w 2016 (chociaz fakt, jest ona duzo mniejsza niz dywidenda BMW), co nie przeszkadza firmie zwiekszac swojej wartosci (500% wzrostu w 7 lat!) oraz "rozwijac sie". Mysle, ze akcjonariusz Ferrari jest bardziej zadowolony (niedopowiedzenie oczywiscie ^^) z tego, ze jego akcje sa warte 5x wiecej niz w dniu zakupu (+ mniejsza dywidenda) niz akcjonariusz BMW, ktory dostaje wieksza dywidende co roku a wartosc jego akcji realnie topnieje. Dlatego tu prosilem o porownanie i wyjasnienie. Stad analogia do tlustego kota - BMW wyglada na firme ktora stanela przed sciana jezeli chodzi o rozwoj i wzrost sprzedazy i oddaje spora czesc wypracowanego zysku akcjonariuszowi bo najwyrazniej NIE MA POMYSLU jak zainwestowac zyski/zwiekszyc sprzedaz i rozwijac dalej firme. Osiedli na laurach. Moje rozumowanie jest proste - nie rozwijasz sie --> giniesz, na rynku jest dosc glodnej konkurencji ktora odda ostatnia krople krwi zeby wykroic sobie kawalek tortu BMW. Sprzedaz dzisiaj spada zamiast wzrastac, zobaczymy co bedzie w przyszlych kwartalach. Analogicznych sytuacji w branzy bylo sporo - Alfa Romeo, Lancia, Saab, Volvo etc etc Plynnie przeszedles od "rozwijania sie" do "stopnia rozwoju", dyskutujesz sam ze soba Mozna. BMW sie nie rozwija a zmienia/ewoluuje w cos innego. Ewoluuje w Skode premium dla Chinczykow. Nie nazywam tego rozwojem a rebrandingiem. Tak, tu zgoda, ja o tym pisze tu na forum od 6-7 lat conajmniej ^^ Nie, nie zgadzam sie. Mowilem od lat - rynek moto jest rynkiem z grubsza zamknietym, jedym rosnie innym spada, bilans wychodzi na zero. Od lat powtarzam - jezeli Tesli bedzie rosnac, to w ten czy inny sposob odbije sie to na sprzedazy BMW (i Audi, i MB, i Toyoty zeby nie bylo) Przegralbys zaklad. Mam na dzis zainwestowane dlugoterminowo duzo pieniedzy w Tesle bo zyjac w Norwegii (ktora jest na czele peletonu jezeli chodzi o elektromobilnosc) widze co sie dzieje na ulicach jezeli chodzi o Tesle i BMW. Jedna firma zalewa ulice swoimi produktami, druga jest w duzym ODWROCIE - pisze o tym OTWARCIE od 3 lat. I jak jeszcze 3 lata temu byla szydera i gadanie o "lokalnym" folklorze norweskim, ze w Polsce z okien elektrykow "nie widac", tak dzisiaj w Europie Tesla ZALEWA rowniez rynek swoimi samochodami i dynamika tylko przyspiesza. Polecam Ci poczytac jak sie zmienila narracja w tym watku przez 3 lata - od Tesli jako startupa i wydmuszki do "Toyotowatosci" bo sprzedaz idzie w miliony. W BMW nie zainwestowalbym zlamanego grosza na dzis, gdyby nie Tesla wolalbym wrzucic pieniadze w Porsche, VW, Kia czy chocby BYD patrzac na to w ktorym kierunku zmierzaja wszystkie firmy. Nie mozesz sie bardziej mylic. Dzisiejsza Tesla to nie Tesla Motors sprzed dekady. Auta to jedno, magazyny energii, najwieksza siec DC na swiecie, FSD, panele sloneczne - do wyboru do koloru, jak sie firma rozwija i powieksza kapitalizacje to dolacza do portfolio kolejne i kolejne galezie przemyslu. Ot zaleta coraz wiekszej wartosci firmy i wolnej gotowki na przejecia czy R&D w innych segmentach. Ogolnie smiac mi sie chce jak porownujesz BMW i Tesle - jedna firma ma przed soba sciane i czeka na sciecie ze strony mlodych wilkow, druga firma na dzisiaj to top topow jezeli chodzi o technologie, porownywanie tych firm na dzisiaj jest juz naprawde malo smieszne i kazdy kolejny rok czy wrecz kwartal to tylko mocniej akcentuja. Ty mowisz dywersyfikacja, ja mowie miotanie sie bo sie nie wyczulo trendu i mialo zlych/skostnialych decydentow. O wodorze nie chce mi sie juz nawet pisac, kto jeszcze wierzy w ten naped w autach osobowych jest dla mnie fascynujacym przypadkiem odklejenia od rzeczywistosci. Nie martwie sie, postawili na zlego konia (hybrydy i wodor, romans z Toyota), teraz bedzie kilka lat chudych i nadganianie przez dekade konkurencji ale mam nadzieje ze w koncu sytuacja sie ustabilizuje, pozyjemy zobaczymy. W najgorszym razie przyjdzie Pan Chinczyk i kupi jak kupil Volvo. Klientom to chyba nawet na lepsze wyszlo :roll: Z mojego punktu widzenia - zaluje ze nie sa na czasie jezsli chodzi o elektryki bo tak jak mowilem sto razy wolalbym dzis jezdzic elektryczna 3-er a nie TM3. Ale nie kosztem dwudziestu kompromisow i wmawiania ze "jest ok" bo nie jest, az takim funem marki nie jestem. Tak jak wyzej - mozesz to tez odniesc do portfolio Tesli. Natomiast wartosc Apple Iphonem 14 stoi i glupio to negowac imho. Zdanie powtarzane do znudzenia (serio, ile mozna), probujesz deprecjonowac moje doswiadczenie bo ostatnia posiadana BMW przeze mnie bylo F10 i F30? Mylisz natomiast przyczyne ze skutkiem - testowalem praktycznie wszystkie nowe BMW, wielokrotnie tu opisywalem wrazenia i jezeli technologicznie te auta odstaja na 2 dlugosci od Tesli dzisiaj to mam pojsc kupic za garsc miedziakow G20 czy G30 zeby Ci udowodnic ze to co pisze ma wiecej wagi? Wtedy bede bardziej wiarygodny? Zbijaj argumenty a nie ciagle Schopenhauer kolego. To ja moze niesmialo przypomne, ze srednio 3 kolejne generacje Iphonow wygladaja identycznie i za bardzo to ludziom nie przeszkadza. Natomiast zgadzam sie z jednym - osoby dla ktorych "znaczek" jest wazny zwracaja o wiele wiecej uwagi na agresywne przetloczenia na zderzakach i nie przeszkadza im polaczenie 318d z m-pakietem i beda preferowac to w tej samej cenie zamiast osiagow czy technologii TM3P. Ja do tych ludzi nie naleze ale rozumiem presje tlumu i "co sasiad pomysli". Orlem czy nie orlem, pisze o tym od 3 lat, najpierw ludzie szydza, pozniej przyznaja racje i udaja ze zawsze tak mysleli, norma tu na forum. BMFun - ja sie w 100% zgadzam z tym co napisales o BMW iX3 - ot przyzwoity e-Golf od firmy BMW, z calym dobrodziejstwem inwentarza BMW. Ale nie odpowiedziales na pytanie - wiec jeszcze raz - czy czujesz jakakolwiek "przewage technologiczna" BMW iX3 w porownaniu do konkurencji (piszesz o tej przewadze technologicznej BMW czesto tu na forum) - nie musi byc Tesla, moze byc Ioniq 5, Taycan czy ID4. Jestes w stanie wymienic chociaz kilka rzeczy, ktore BMW ma technologicznie lepsze od konkurencji? Szczegolnie mowie o rozwiazaniach dotyczacych elektromobilnosci? Ale moga tez byc i inne - infotainment etc Bo ja w Tesli wymienie 10-20 rzeczy technologicznie nowszych i lepszych od reki, czesto ekskluzywnych dla marki. I pozniej tylko sie droczymy co i komu jest potrzebne, ze klapka to a frunk tamto, a Netflix to glupota a 0-100 jest dla dzieci etc etc. To, ze nadwozie jest z 2016r nie jest wymowka a raczej wada, tak jak pisalem 10 razy i to nie wina Tesli, ze BMW nie ma platformy dedykowanej, nowszej. PS. https://www.investing.com/news/stock-market-news/tesla-q1-earnings-preview-margins-in-focus-after-recent-price-cuts-432SI-3058066 Marza 23% po obnizkach takich, ze TMY jest w cenie 318i. Prawdziwy dramat sie szykuje i armageddon Tesli w 3 aktach ^^
  16. Trzeba by bylo sprawdzic na hamowni iX3 czy ma rzeczywiscie 286KM czy jest jednak dokoksowane. Nie widze info na internecie, moze kiedys sprawdzisz swoja? Jezeli ma tylko 286KM to zgadzam sie, kudos dla BMW wtedy :cool2: Wieksze zuzycie energii, brak frunka, wieksza srednica zawracania, gorsza dynamika jazdy przez wieksza mase, mniej przestrzeni w srodku, wieksze wymiary zewnetrzne, a pewnie wiele rzeczy zapomnialem/nie wiem - troche tego jest jednak. https://teslastats.no/ RWD to raptem 2,5% sprzedazy wszystkich Y, ale dopiero co wprowadzili to auto do oferty wiec malo mowi. Performance to 23%, reszta LR
  17. Tak, baterie LFP ladowane bezproblemowo na codzien 0-100% i 300KM. Tutaj screen z dowodu rejestracyjnego w NO: Ogolnie powiem tak, abstrahujac juz od lubienia/nie lubienia Tesli - to auto w Norwegii kosztuje dzis nowe z salonu 175k PLN a w Polsce po doplatach ciut ponizej 200k PLN. Jak na to, ze ma realnego ~400km zasiegu po miescie i 7s do setki i jest praktycznie w pelni wyposazone - lacznie z asystentami, CA, super audio, elektryczne i ogrzewane fotele, elektryczna i ogrzewana kiera, 19" felgi etc etc to jest naprawde wg mnie swietna oferta :shock: W tej cenie konkurencja sprzedaje hatchbacki ID.3 czy Megane-e ^^ W Norwegii do dzis (raptem 1 kwartal) sprzedali tego 9k sztuk, na drugim miejscu elektryczna Toyota ma 1800szt sprzedanych, to auto idzie na jakis rekord wszechczasow w Norwegii. W ogole mnie nie zdziwi jak Tesla sprzeda 2 miliony aut w tym roku :shock:
  18. Wersja LR to ~400KM, nie 500KM. SIlniki sa mocniejsze ale softwarowo moc przycieta. ---------------- Tak mnie teraz mysl naszla po 3 latach o roznicach pomiedzy Norwegia i Polska jezeli chodzi o motoryzacje - co sie zmienilo na dzis. Gdy zaczynalem ten watek to: - cena benzyny w NO byla ~7-8 PLN a w PL po 5 PLN, dzisiaj w obu krajach ceny sa juz bardzo podobne, w NO nadal 7-8 PLN, w PL okolo 7 PLN, prawie sie zrownaly :shock: - auta spalinowe w NO byly sporo drozsze niz w PL, dzisiaj ceny aut spalinowych w PL sporo nadgonily, dosc powiedziec, ze 320i dzis kosztuje 207k PLN gdy w 2020r bylo po 158k PLN (+31%), 318i dzis kosztuje 192k PLN gdy w 2020r bylo po 134k PLN (+43%). Z ciekawosci sprawdzilem ceny hybryd - takie 330e zarowno w PL jak i w NO kosztuje dokladnie tyle samo - 260k PLN :shock: - pojawily sie dotacje do aut elektrycznych w PL, pozwalajace obnizyc cene auta o 20-30k PLN - infrastruktura DC jest w PL duuzo lepsza niz byla 3 lata temu Wszystkie te czynniki wg mnie beda mialy spory wplyw na wzrost popularnosci BEV w Polsce w najblizszym czasie.
  19. U mnie w pracy jest takie niezbyt eleganckie powiedzenie "shit in = shit out" :norty: Masz zle zalozenia poczatkowe wiec wyliczenia nie maja merytorycznego sensu. W rzeczywistosci: 1. Uzytkownik Octavii co 2 tygodnie jedzie na stacje, spedza tam powiedzmy 5 min za kazdym razem, to nie chodzi o 3 min w lewo czy prawo a sam fakt docelowego jezdzenia i tankowania co 2 tygodnie) 2. Uzytkownik elektryka nie spedza 15s na podlaczaniu, nie spedza 10s ani 5s, robi to przy okazji bedac przy aucie w domu. Nie wiem jak wyglada u Ciebie ladowanie domowe - ja mam wallboxa na scianie domu na zewnatrz, wjezdzam samochodem tylem na podjazd i raz w tygodniu chwytam wtyczke (jest doslownie pol metra od auta) i wkladam do gniazda ktore otwiera sie po dotknieciu reka (badz otwieram je jeszcze z tabletu przed opuszczeniem auta). Robie to mimochodem - otwierajac drzwi synowi z tylu czy idac do bagaznika po zakupy. Nie zarejestrujesz tego czasu :roll: Napisze Ci to inaczej - moj przyjazd do domu i nie ladowanie auta z wallboxa a moj przyjazd do domu i podlaczenie ladowania auta z wallboxa trwa tyle samo, moglbys stac co tydzien ze stoperem i nie byl bys w stanie zmierzyc nawet sekundy roznicy. Jestem swiadomy oczywiscie, ze rozni ludzie maja roznie ogarniete wallboxy, kable, przedluzacze,garaze etc i byc moze moja sytuacja jest specyficzna (chociaz watpie bo wiekszosc ludzi kupujac elektryka i instalujac wallboxa robi to tak zeby bylo jak najwygodniej/najszybciej/najergonomiczniej). Pozostaja ladowarki w trasie i tutaj tez cos koslawo piszesz - przykladowa trasa 800km to pierwsze 300-350km z ladowania domowego na 100% (nie liczymy), ladowanie i 250km jazdy, ladowanie i 250km jazdy i jestesmy u celu (z ~pusta bateria) i jezeli nie chcesz po tych 800km od razu wracac do domu kolejne 800km to podlaczasz ladowanie na noc (jezeli jest gdzie) i tyle. Mi wychodzi 2 ladowania po pol godziny a nie 4 na trase 800km. A powiedzmy sobie uczciwie - 800km trasy to z jednego konca Polski do drugiego. Jezeli zamiast tego wezmiesz do obliczen 4 trasy po 400km to wyjdzie Ci, ze w trasach w ciagu roku na ladowarkach DC spedzisz 4 razy nie po pol godziny a po ~10 minut :norty: Ta opcja na bookingu po cos jest i miejmy nadzieje bedzie sie powiekszac: Wiec reasumujac - Kowalski/GUS etc - 4 ladowania na trasie po pol godziny (2 dni w roku) vs jezdzenie na stacje benzynowa co dwa tygodnie, nawet na 3-5 min. Ja wiem po 3 latach co jest przyjemniejsze :cool2: Oczywiscie to wszystko rozwazania akademickie bo ile ludzi tyle przypadkow. Na koniec pozwolilem sobie zmontowac zdjecie, dzieki Slawomir, ktos musi sie zrzucac na te dotacje do BEV w PL, na budowe lepszej infrastruktury DC etc etc :handshake:
  20. 1. Inflacja dziala zawsze, bez dwoch zdan :cool2: 2. Slabo wg mnie maja dzis tylko Ci co kupili Tesle w PL tuz przed podwyzkami i musza z jakiegos powodu ja nagle sprzedac po kilku mies - zainkasuja kilkadziesiat tysiecy straty bez dwoch zdan. 3. W moim przypadku bardzo prawdopodobne, ze po 3 latach wymienie TM3P na odswiezone TM3P i jezeli byla obnizka i taniej sprzedam, to tez taniej kupie nowa - z mojego punktu widzenia bez roznicy w sumie. Chociaz w Norwegii tak jak wklejalem - w sumie zadnych wiekszych zmian nie ma w cenniku. Jezeli myslisz, ze sprzedasz 2-letnie uzywane iX3 za 250tys PLN, gdy w salonie jest nowka TMY LR za 260tys PLN to powodzenia :norty: Wystaw ja na otomoto za okazyjne 220k PLN i zobacz jaki bedzie odzew, ludzie powinni sie pchac drzwiami i oknami wg Twojej teorii :cool2: Przypomne CI jak to wyglada w Norwegii - iX3 od poczatku tego roku sprzedalo sie 44 sztuki, przy prawie 9000 sprzedanych TMY, wnioski wyciagnij sam. Szczerze mowiac na Twoim miejscu pozbyl bym sie tego auta jak najszybciej, to jest skansen nawet porownujac do iX1 juz po roku - moc, AWD, GUI etc Standardowo - kierownica juz prawie odpadla, dach trzyma sie na ostatniej kropli kleju, lakier schodzi platami etc etc :cool2: Napisalem Ci w poprzednim poscie - ~20% utraty wartosci w 2,5 roku, dla mnie rewelacja i nie bede mial w grudniu zadnych wyrzutow sumienia wymienic na LCI przy takiej utracie wartosci :cool2:
  21. Jako, ze w grudniu minie 3 lata odkad jezdze TM3P sprobuje wg Twojej teorii odpowiedziec sobie na pytanie czy jestem "przegrany" i czy cena poleciala "na łeb i szyje". Cena zakupu 2,5 roku temu - 514k NOK Cena nowego dzis - 539k NOK Na norweskim allegro 80szt Performance (rocznik modelowy 2021) w cenie 400-500k NOK, czytaj utrata wartosci po 2,5 roku ponizej 20% (te pierwsze kilka egzemplarzy tansze to wersje sprzed liftu, mozna rozpoznac po kolach czy chromie) https://www.finn.no/car/used/search.html?model=1.8078.2000501&q=Performance&sort=PRICE_ASC&wheel_drive=2&year_from=2021&year_to=2021 No nijak Ci powiem nie czuje sie tym "przegranym" PS. w Polsce TM3P kosztuje dzis 257k PLN, na poczatku 2021r kosztowala 260k PLN wiec ceny po prostu wrocily do "normy" sprzed covidu/niedoboru polprzewodnikow etc Inflacja oczywiscie zrobila swoje i cala masa producentow podwyzszyla ceny o kilkadziesiat % i poki co nie chce obnizac - zobaczymy co sie bedzie dzialo ze sprzedaza, czy beda taniec, czy beda rabaty etc Kupowanie na dzis golej 318i za 200k PLN to jest dopiero imho "wyczyn" ale pozyjemy, zobaczymy :) Nie wiem i nie chce mi sie szukac po ile chodza teraz wersje uzywane TM3P 2-3 letnie na polskim allegro (pomozesz?), ciekawy jestem jak wyglada utrata wartosci. Zeszly chociaz do 200k PLN? Wtopili odrobine Ci, co kupili w ciagu ostatnich miesiecy kiedy wszyscy producenci przescigali sie z podwyzkami i ceny TM3P doszly do 300k PLN? Ale Ci ludzie beda tymi autami jezdzic przez kolejne kilka lat wiec problem utraty wartosci beda rozwazac za te kilka lat, do tego czasu duzo rzeczy moze sie jeszcze nie raz zmienic. No chyba ze ktos wzial leasing kilka mies temu, jest pod woda i probuje sprzedac polroczne auto - taka osoba na pewno bedzie musiala zainkasowac duza strate.
  22. Drogi Slawomirze, nadal nie trafia do Ciebie wiec pisze po raz sto osiemdziesiaty osmy, nie zrazam sie od 3 lat :cool2: A wiec: 1. Dla znakomitej WIEKSZOSCI uzytkownikow BEV ladowanie na stacjach DC jest ladowaniem OKAZJONALNYM. Powtorze zebys uslyszal - LADOWANIE SIE NA STACJI DC DLA WIEKSZOSCI UZYTKOWNIKOW BEV JEST OKAZJONALNE. Kiedy Ty zajezdzasz na Orlen co tydzien bo MUSISZ, uzytkownik BEV zajezdza na ladowarke DC jak jedzie w trase powyzej 300-400km. Statystyki GUS znamy, zdarza sie to kilka razy w roku, raz na 2-3 mies w znakomitej WIEKSZOSCI przypadkow. W pozostalych przypadkach uzytkownik BEV laduje sie u siebie w domu, trwa to 2x3s raz na tydzien, nie 3 minuty czy 10 minut. Rece kulturalnie myje w domu chociaz paleczek okreznicy na ladowarce nie powinno byc bo tylko uzytkownik BEV z niej korzysta :cool2: 2. Co do mgr inz i SC i BEV i ICE - zawsze pisalem, ze zaleta Tesli jest siec dedykowanych SC. Jest to zaleta Tesli w porownaniu do innych elektrykow. Ty piszesz o hipokryzji, cytuje: Powiedz mi gdzie ja napisalem, ze przewaga technologii BEV jest siec SC Tesli? Przeciez to jakies Twoje urojenia, dyskutujesz sam ze soba? 3. Co do brudnych pistoletow przy dystrybutorach - moze 1 na 20 jest uwalony, akurat ten co wkleiles jest odpychajaco brudny, nie odpowiedziales na pytanie, czy w tych 3 min uzyles rekawiczki foliowej badz umyles rece czy pozniej drapales sie po twarzy tymi rekami po macaniu tego pistoletu ktory macalo przed Toba 100 innych osob tego samego dnia? W sumie nie musisz odpowiadac, znam odpowiedz :cool2: :cool2:
  23. Nielogiczne zdanie troche - najpierw porownujesz 10-15 letnie auto do nowego (ze jakby chcieli to byloby "stac"), a pozniej przechodzisz z segmentu E (Audi A6) do segmentu C (Skoda Octavia). Nowa Octavia to 120-150k, nowe A6 to 300-500k, zupelnie rozne budzety. Lawirowanie segmentami aut a rocznikiem to u nas w PL wieki tradycji i tu 100% zgody, ale nie mowmy, ze ludzie kupuja 10-15 letnie mimo ze stac ich na "nowe" (takiej samej klasy) bo to nieprawda - stac ich na nowe ewentualnie o segment czy 2 segmenty nizej co najwyzej najczesciej w takich przypadkach. Tu w 120% racja, pisalem o tym wielokrotnie tutaj i to wg mnie jest tez duza "kloda" na drodze elektromobilnosci w PL. Przeglady techniczne po macoszemu tez maja swoj niechlubny udzial niestety. 300KM TM3 z doplatami, praktycznie w pelni wyposazona, jest tansza od bazowej 318i, golasa. 3 lata temu jak zaczynalem ten watek - rzecz nie do pomyslenia bo Tesla kosztowala wtedy z 60-70% wiecej (130-140k vs 200k) Cos pieknego, cos czuje ze Tesli w PL bedzie przybywac teraz wykladniczo, jak karaluchow - a co za tym idzie, serwisy i SC tez beda rosly.
  24. 1. Udowodniles, ze da sie zatankowac w nocy bez kolejek w 3 min, nie neguje tego, nadal podtrzymuje teze, ze dla przecietnego Kowalskiego bedzie to blizej 10 min, gdy idziesz do kasy, jest 1-2 osoby przed Toba, dokupujesz kawe czy gazete etc. 2. Czy w tych 3 minutach uzywales tez rekawiczki foliowej badz myles rece po tankowaniu? Pytam bo dystrybutor jest uje*** jak wysypisko smieci (wyglada odpychajaco a nie jestem zbytnim higienista szczerze mowiac) i jezeli tego nie robiles, to kal brudasa, ktory tankowal przez Toba grzebiac sobie przy okazji w niemytej du***, jest teraz na Twojej kierownicy :cool2: 3. zalety splikacji Tesli i SC za zaletami wsrod aut BEV, nie ICE, przykro mi ze mnie nie zrozumiales do tej pory :shock: 4. 100 PLN za 100km jest zadnym problemem dla przecietnego Kowalskiego, proponuje dorzucic "zmien prace, wez kredyt" :cool2:
  25. Ceny BMW ciągle rosną i myślę że g60 będzie sporo droższe od g30. To juz chyba wiem czemu sprzedaz spada :cool2: slonik, jak kupisz drugiego elektryka to: 1. serdecznie Ci pogratuluje zakupu oraz tego, ze b. zmadrzales przez ostatnie 3 lata 2. nazwe Cie OLBRZYMIM HIPOKRYTA, ktory od 3 lat tutaj plul jadem na elektryki, zobrzydzal je wszystkim i z nich szydzil na kazdym kroku, zeby na koncu kupic 2 sztuki bo zalozyles fotowoltaike i te oszczednosci na benzynie jednak rekompensuja 180 km/h do Chorwacji (i te 40 minutowe hotdogi na Orlenie) :norty: @BMFun - do Twojego posta (za ktorego serdecznie dziekuje tak apropo bo wlozyles w niego sporo czasu, doceniam to) odniose sie w weekend, za duzo zeby na szybko cos odpisac :cool2:

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

Konto

Nawigacja

Szukaj

Szukaj

Skonfiguruj powiadomienia push w przeglądarce

Chrome (Android)
  1. Stuknij ikonę kłódki obok paska adresu.
  2. Stuknij Uprawnienia → Powiadomienia.
  3. Dostosuj swoje ustawienie.
Chrome (Komputer)
  1. Kliknij ikonę kłódki na pasku adresu.
  2. Wybierz Ustawienia witryny.
  3. Znajdź Powiadomienia i dostosuj swoje ustawienie.