Skocz do zawartości

adamjttk

Zasłużeni forumowicze
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez adamjttk

  1. I z ostatniej chwili - najnowszy test zasiegu elektrykow w NO, zwyciezca - Tesla model S LR przejechala 672km ^^ Biorac pod uwage tutejsze drogi to jest ~10-12h jazdy bez przerwy, ciezko sie dziwic ze w Norwegii nikt juz nie kupuje innych aut niz elektryczne. Zima to samo auto pokonalo 530km, na tej podstawie mozna ocenic spadek zasiegu zima ~20%. The range test in summer 2023 (motor.no)
  2. Ciezko sie nie zgodzic, promocyjne finansowanie robi cala robote w sprzedazy nowych aut na dzisiaj. Ludzie sie nie martwia za bardzo oprocentowaniem za 3 lata, jezeli dzis widza 2% i rozsadna cene w katalogu to wystarczy do podjecia decyzji o kupnie auta, Tesla mocno na tym teraz jedzie w No. Co do ceny za 3 letnie - dam znac jak sprzedam, pozyjemy zobaczymy. Tutaj ludzie inaczej sobie radza z finansowaniem uzywanych aut - bardzo popularne jest branie kasy z banku pod kredyt hipoteczny domu (zazwyczaj niskooprocentowany). Tzn powiekszasz hipoteke a kasa zamiast na remont trafia na auto bo nikt tego nie weryfikuje i dopoki wartosc hipoteki jest mniejsza od wartosci domu - nikomu to nie przeszkadza. Leasingi z tego co zauwazylem nie sa zbytnio popularne, pewnie nie ma z tego takich profitow podatkowych jak w PL. Masz 100% racji, za malo kawy z rana! Oficjalnych cennikow nie moge juz znalezc ale w artykulach z 2019-2020r pisza, ze ceny zaczynaly sie juz od ~470k NOK Prøvekjøring: BMW 330e - Bil og Motorbloggen - biltester og nyheter Som skreddersydd for Norge (motor.no) Chcociaz doposazone wersje to nadal sporo ponad 700k wychodzilo: Test BMW 330e xDrive Touring: Pris, 0-100 km/t, forbruk, rekkevidde, bagasjerom, toppfart (tv2.no)
  3. Jezeli chodzi o inflacje to zalezy o jakiej mowisz, jak o oficjalnej CPI, to ta w NO za zeszly rok wynosi teraz 6,3%. Kurs korony za to w odniesieniu do PLN czy EUR uprawia freefall. Mysle ze najlepiej na to spojrzec pod katem - za ile moge kupic nowe TM3P - a ta kosztuje teraz 539k NOK. Ja swoje kupowalem za 514k NOK czyli po 3 latach cena TM3P wzrosla o niecale 5%. Gdybys np chcial za sprzedana TM3P nakupowac sobie nowych Iphonow to inflacja by wyszla pewnie z 30% ^^ Co do 330i bedzie ciezko bo to silnik widmo w NO, tutaj kroluje 330e. Dzisiaj 330e (golas) stoi w cenniku za 639k NOK, doposazone to 700-750k NOK 330e 3-letnie (2020), praktycznie wszystko w m-pakiecie, z mikro przebiegami chodza po 350-450k NOK, utrata wartosci 40-50%. Biler til salgs | FINN Bil Albo inaczej, po 3 latach, nie wazne czy kupiles TM3P za 500k czy 330e za 700k - sprzedasz oba auta w NO za ~350-400k NOK co pokazuje mniej wiecej roznice w "trzymaniu wartosci" obu typow napedow/modeli.
  4. Sliczna ta nowa i7, jak to mowia nowoczesny "design language" 😉
  5. Nie wiem czy deperacja, na pewno mega agresywna sprzedaz. Co do "niemal za darmo" ciezko sie zgodzic bo pamietaj, ze nadal maja marze rzedu ~15% na aucie czyli wbrew pozorom wciaz maja miejsce na obnizki cen gdyby byla taka potrzeba. Na pewno wysokie stopy procentowe daja im sie mocno we znaki bo sprzedaz samochodow ogolnie sporo siadla, ludzie czesto wstrzymuja sie z decyzja zakupu bo odsetki gniota portfel a produkcja idzie pelna para i jest wciaz zwiekszana. A kolejna gigafabryka w Meksyku sie buduje 😉 Co do pytania - niedlugo bede znal odpowiedz bo bede przed koncem roku sprzedawal TM3P, szybko te 3 lata zlecialy 😲 Kupiona za ~510k, mysle ze pojdzie za ~370-380k, ~30% spadek wartosci w 3 lata mi pasuje. Ciekawe jak bedzie wygladal lift TM3P, jak usuna manetke od kierunkowskazow to bedzie raczej deal-breaker.
  6. Sprzedaz nowych aut w Norwegii TMY ponad 12k rejestracji, drugie miejsce ID.4 z niecalymi 3k rejestracjami, ciezko to inaczej nazwac niz KO Skad takie cyfry? TMY RWD (najtansza) kosztuje w PL 225k PLN, po doplatach mozna auto miec za 210k PLN czy wrecz za 200k PLN przy DG badz KDR. TMY RWD w NO kosztuje 431k NOK czyli na dzis 163k PLN I teraz co ciekawe - przy obecnej inflacji i wysokich stopach procentowych (drogie kredyty) kredyty na samochody sa dosyc drogie (w NO rzedu ~8%). Co robi Tesla? - pierwsze 3 lata sponsoruje oprocentowanie auta 1,99%. Jak to sie przeklada na finansowanie/raty? Przy zerowym wkladzie wlasnym i maksymalnie dlugim kredycie (120 mies) rata za auto wynosi 4060 NOK czyli ~1550 PLN brutto. Okres kredytowania jest oczywiscie absurdalnie dlugi ale przy tak niskich odsetkach splaca sie praktycznie sam kapital, czytaj - po 3 latach splacone jest ~30% wartosci samochodu, mozna auto sprzedac, splacic reszte kredytu i isc po kolejne. Perpetum mobile z mini ratka sponsorowane astronomiczna kapitalizacja firmy i bardzo glebokimi kieszeniami, ot mozna wrecz powiedziec agresywny dumping cenowy. Inni producenci maja olbrzymia zagwozdke na dzis czy isc na wojne cenowa i ciac swoje marze do kosci (czy tez ogolnie wszystkie koszta gdzie sie tylko da) czy patrzec na wciaz malejaca sprzedaz. A zapowiada sie, ze bedzie tylko gorzej, Giga Berlin pracuje wciaz na 1/3 gwizdka Jezeli ktos mysli, ze teraz na ulicach jest Tesli jak karaluchow, to za kilka lat..
  7. https://electrek.co/2023/06/03/tesla-reclaims-nurburgring-lap-record-new-model-s-plaid-track-package/
  8. Na zdjeciach w porownaniu z poprzednia generacja wyglada rzeczywiscie tragicznie Troche ala grill z 1-er Ogolnie proporcje sie nie zgadzaja optycznie bo nowa 5-er jest w rzeczywistosci szersza od G30 o kilka cm a wyglada duzo mniej agresywnie. Trzeba poczekac jak to w realu bedzie wygladac 🙄
  9. edit, jezeli chodzi o spalanie - ja sie mylilem jednak, w 2016r BMW podawalo nadal normy ECE (pochodna NEDC?) a nie WLTP. W 2021r wypuscili zaktualizowana specyfikacje dla G30 (LCI?) z norma WLTP i wg niej G30 520d pali 4.7-5.6l/100km Czyli spalanie G30/G60 520d powinno byc bardzo podobne a zasieg G60 bedzie o ~10% krotszy przez mniejszy bak paliwa jedynie. Specifications of the BMW 5 Series Sedan, valid from 03/2021. (bmwgroup.com) Co do wagi tez ciekawa sprawa - wyglada na to ze G30 wersja 520d przed liftem wazyla 1635kg, a po lifcie juz 1750kg. The new BMW 5 Series Sedan. (bmwgroup.com) Specifications of the BMW 5 Series Sedan, valid from 03/2021. (bmwgroup.com)
  10. Mylisz sie i z waga i ze spalaniem kolego. Oficjalne dane BMW: G30 - The new BMW 5 Series Sedan. (bmwgroup.com) G60 - The new BMW 5 Series Sedan. (bmwgroup.com) G60 520d - norma EU - waga - 1850kg G30 520d - norma EU - waga - 1635kg G60 520d - norma WLTP - spalanie - 5.1-5.6l/100km G30 520d - norma WLTP - spalanie - 4.1-4.5l/100km
  11. Calkiem mozliwe, pamietaj ze platforma jest spalinowo-elektryczna i w podlodze musi byc miejsce na akumulatory. Nowa 5-er jest ~3-4 cm wyzsza od G30 przez to. Co jeszcze ciekawego mozna zaobserwowac porownujac specyfikacje 520d G30 i G60: - nowa piatka ma 60l bak, G30 miala 66l - waga wzrosla z 1615kg do 1850kg, to jest 230kg wiecej.. - katalogowo nowe 520d pali srednio 1l ropy wiecej na 100km co w polaczeniu z 10% mniejszym bakiem da ~20% krotszy zasieg na baku
  12. 1. i5 jest 25cm dluzsza od i4 i ma 15cm dluzszy rozstaw osi - mam nadzieje, ze z tylu bedzie mozna komfortowo siedziec w 4 dorosle osoby. To jest najwiekszy dramat i4 (miejsce z tylu) 2. i5 M60 ma o 0,6m lepsza srednice zawracania od i4 M50 pomimo tego ze jest o 25cm dluzsza 3. i5 M60 jest tylko o 90kg ciezsza (EU 2380kg) od i4 M50, wyglada to calosciowo lepiej imho biorac pod uwage ze to 5m limuzyna segmentu E a nie mala, kompaktowa limuzyna. 4. Bagaznik lichy,470l, tylko 20l wiecej niz w i4, do tego brak frunka - tutaj lipa troche. G30 ma bagaznik 530l a pojemnoscia tez przeciez nie grzeszylo. 5. Najwieksza wtopa to bateria, jest taka sama jak w i4 M50, tylko 81kWh. i4 M50 zasiegiem nie grzeszy i nie spodziewam sie ze w i5 M50 bedzie cokolwiek lepiej przy wiekszych wymiarach i wiekszej masie (specyfikacja mowi o prawie identycznym zasiegu co w i4). Powinni wlozyc minimum 90-95kWh, na autostradzie przy 130-140 km/h bedzie w rzeczywistosci ladowanie co ~200km, maksymalnie ~250km. "Troche" slabo jak na 5m limuzyne za 500-600k PLN 😕 6. Brak pneumatyki na przedniej osi 7. Kiego czorta nazwali to auto i5 M60 jezeli osiagi sa identyczne jak w i4 M50..? Mieszkajac w PL wstyd sie przyznac wzialbym chyba jednak hybryde 6 cylindrowa a nie elektryka, chociaz poczekajmy na cennik hybryd bo tanio podejrzewam tez nie bedzie.
  13. Przydaloby sie wprowadzic punktacje plusy i minusy do kazdego posta i uzaleznic ranking nie tylko od ilosci postow. Dla przykladu widze ze mam "grand master 14/14" a wiem ze mnostwo osob nie cierpi moich postow na tym forum i by chetnie minusowala 😉 Co do kolorystyki - to wbrew pozorom bardzo wazne. Tak jak ktos napisal - w obecnej kolorystyce forum odrzuca i nie chce sie tu zagladac czy cokolwiek pisac. Jak zrobicie to dopiero za miesiac to polowa ludzi moze tu juz nie wrocic bo sie odzwyczai od przesiadywania na forum, szkoda by bylo. Dla przykladu, dobrze: zle (bardzo): Wrzucanie zdjec drag&drop jest super! (zeby nie bylo ze tylko narzekam ;P) PS. Nie za mala rozdzielczosc tych wrzucanych zdjec jest przypadkiem? (pikseloza)
  14. Home Activity Content I Posted In Co do nowej szaty graficznej - jest tragedia, wszystko jaskrawo biale/niebieskie i zlewa sie w jedna pulpe, w nocy wypala dodatkowo oczy. Da sie wybrac jakas wersje kolorystycznie spokojniejsza? - ciemno szara/niebieska etc
  15. Bedzie za jakis czas i5 e35 wersja najslabsza w rozsadniejszej cenie. Tyle ze na zasieg wiekszy nie licz bo to od pojemnosci baterii, rozmiaru kol i RWD/AWD glownie zalezy a czy silnik ma 700KM czy 200KM to juz nie ma praktycznie zadnego znaczenia, oba auta beda mialy bardzo podobny zasieg jak beda na tych samych kolach.
  16. https://www.press.bmwgroup.com/global/article/detail/T0416261EN/the-new-bmw-5-series-sedan Weganska kierownica i tapicerka, podwojna ladowarka indukcyjna, pochowane kratki wentylacyjne, gry w GUI - cos mi to przypomina :twisted: 530i/540i niedostepne w Europie 506 cm dlugosci, rozstaw osi 3m powinno dac mega komfortowe warunki podrozowania w porownaniu do i4 Szkoda ze bateria troche mala (taka jak w i4) - tylko 80kWh, mogli sie szarpnac na ~90kWh. Waga nie zabija - 2,2t dla RWD i 2,4t dla AWD M60 Ceny troche odlecialy ale to juz dzisiaj standard, ~450k PLN za doposazone RWD i ~600k PLN za doposazone M60
  17. Niestety. ^^
  18. Porownywanie 100KM kompaktu klasy C do 500KM limuzyny klasy E, brawo :norty: :norty:
  19. Ze wszystkimi argumentami nie sposob sie nie zgodzic, chcialem tylko nawiazac do zegarow w F10 (czy F30) - one byly tak nedzne, nieestetyczne i niewyrafinowane, ze te cyfrowe wygladaly przy nich 3x lepiej/nowoczesniej i dla mnie to akurat bylo mocno na plus (w przeciwienstwie do dzisiejszego nieczytelnego i nieestetycznego VC niestety)
  20. Az podliczylem faktury za prad za ostatnie 12 mies, za 29k kWh wyszlo 28,5k NOK (bylo sporo doplat) czyli wychodzi 1NOK/1kWh, jakies ~0,39 PLN/kWh po obecnym kursie. Przy 1,5 PLN/kWh (x4..) polowa Norwegow by zamarzla badz zbankrutowala ew. przestala placic rachunki i zdymisjonowala rzad :roll: Wiekszosc z tego pewnie to grzejniki elektryczne w praktycznie kazdym pokoju (dom ~200m2), prawie cala NO tak ogrzewa chaty a energii idzie sporo bo domy z tektury z praktycznie zerowa izolacja, standard budowania domow w NO troche inny jak w Polsce :roll: Oswietlenia duzo ale wszystko ledowe, AGD duzo ale energooszczednego (pralka, suszarka, zmywarka codziennie, zamrazarka, komputer, duze audio-video, boiler do wody, sporo ogrzewania podlogowego w lazienkach i pralni) i tak jakos sie zbiera :roll: 4-5k kWh rocznie to 2 auta elektryczne. Natomiast 3k kWh rocznie wydaje sie ultra malo, sama pralka+suszarka+zmywarka to z 1k kWh rocznie jak sie ma dzieciaki :shock:
  21. Mysle, ze jezeli korzystasz glownie z hamowania rekuperacyjnego to nie zmienisz klockow/tarcz ani razu - no chyba ze z powodu rdzy powierzchniowej po kilku latach. W Tesli jest zalecenie raz do roku przesmarowac hamulce bo jak nie sa w ogole uzywane to sie potrafia zapiec. Jak to wyglada w i4, jest to czynnosc serwisowa, wspominaja cos w instrukcji na ten temat? Ja takie zuzycie potrafie miec w ciagu jednego zimowego miesiaca ^^ Lacznie w zeszlym roku zuzylem 29k kWh, z czego okolo 4-5k kWh przypadlo na 2 elektryki
  22. Prezentacja majowa dla inwestorow BMW badz inaczej "co w trawie piszczy", polecam :cool2: https://www.bmwgroup.com/content/dam/grpw/websites/bmwgroup_com/ir/downloads/en/2023/investor-presentation/BMW_Investor_Presentation_2023.pdf
  23. W teorii sie zgadzam, sam pomysl brzmi swietnie. W praktyce - funkcjonalnosc jest na dzis zerowa albo bliska zerowej, moze za 10-15 lat bedzie to wygladalo inaczej. 1. Koszt auta, koszt instalacji DC/AC + ograniczenia producenta apropo cykli korzystania z v2g zeby ograniczyc degradacje baterii np VW ogranicza do 10k kWh https://elektrowoz.pl/magazyny-energii/dwukierunkowe-ladowanie-w-volkswagenach-z-ograniczeniami-4-000-godzin-lub-10-000-kwh-i-koniec/ 2. Auto bedzie musialo byc ciagle podpiete do wallboxa, cos ala hybryda co juz samo w sobie jest malo ergonomiczne i dla mnie byloby duza wada. 3. Przy cenie magazynu 10kWh 20-30k PLN (a bedzie pewnie nadal taniec), v2g wydaje sie przerostem formy nad trescia na dzis i nie widze praktycznego zastosowania - wyjatkiem sa sporadyczne sytuacje typu jakas kleska zywiolowa (jak ostatnio huragan w US) czy chociazby kilkudniowy blackout - ale nie oszukujmy sie, prawdopodobienstwo tych zdarzen jest jakie jest i zastosowanie v2g bedzie tak czeste jak np. airbagow. Reasumujac - fajnie miec "w razie w" taka funkcjonalnosc w samochodzie natomiast imho praktyczne zastosowanie jest zadne. Tym bardziej, gdy maly, stacjonarny magazyn energii to juz na dzis koszt rzedu ponizej 10% wartosci elektryka i majac PV wolalbym zainwestowac w dodatkowy stacjonarny magazyn np taki: https://www.thermika.com.pl/magazyny-energii/741-akumulator-litowo-jonowy-10-kwh-lg-chem-resu-10h-prime.html niz bawic sie w codzienne wpinanie elektryka do sieci. Takie 10kWh powinno spokojnie ogarnac wieczorne/nocne zuzycie energii w przecietnym domu?
  24. ROTFL, ale co ma mnie zapiec? Innowacje? "BMW i E.on chcą uruchomić" "dwukierunkowość ma zostać zaoferowana w perspektywie średnioterminowej, tj. najdalej za kilka lat" Dobrymi checiami to pieklo jest wybrukowane. Ile ja juz tych bunczucznych wypowiedzi slyszalem, jak to solid state juz sa za rogiem od BMW, jak to auta na wodor juz sa za rogiem od BMW, ze Tesla to sie zaraz zawinie z rynku jak tylko "powazni" producenci motoryzacyjni jak BMW sie wezma za te "elektryki" a na dzisiaj mamy 2023r i fakty sa takie, ze jedyne co BMW potrafi zrobic to konwersje ala e-golf z 2015r w kazdym segmencie oraz wciskac gdzie sie da nadal swoje zacofane (nawet w stosunku do wlasnej, niemieckiej konkurencji) hybrydy. Takze nic nie piecze kolego, fanboje BMW nadal karmieni "juz za rogiem" "juz tuz tuz", nie kupujcie Tesli, nasza Neue Klasse pozamiata rynek. A pozniej przyjdzie 2025r i bedzie tylko rozczarowanie bo konkurencja czy amerykanska czy chinska czy koreanska bedzie jeszcze bardziej z przodu czy to budzetem, czy R&D czy wolumenem sprzedazy. Co do meritum artykulu to miesza on chyba 2 rzeczy - "inteligentne ladowanie" z "dwukierunkowym ladowaniem" (albo ja czegos nie zrozumialem) Jezeli chodzi o "inteligentne ladowanie" to mowimy o wallboxie polaczonym apka z rynkowa cena energii i ladujacym sie w dolinach i nizszych cenach - ale takie rozwiazania sa na rynku juz od lat (moze BMW po prostu wypusci jakiegos nowszego wallboxa? - ale tu zadnej innowacji mowy oczywiscie nie ma) Co do dwukierunkowego ladowania - zaden elektryk BMW tego na dzis nie obsluguje rotfl wiec znowu gruszki na wierzbie. Kolejna sprawa - juz dzis jest sporo elektrykow na rynku z v2g i funkcjonalnosc tego jest zadna, nawet VW czy Kia/Hyundai to maja, istna rewolucja ^^ Pomysl moze sie przyda za 15-20 lat jak bedziemy mieli wiekszosc elektrykow na ulicach i beda one mialy realny wplyw na siec ee.
  25. https://www.press.bmwgroup.com/global/article/detail/T0415319EN/bmw-group-quarterly-statement-to-31-march-2023 https://www.bmwgroup.com/content/dam/grpw/websites/bmwgroup_com/ir/downloads/en/2023/bericht/BMW-Group-Report-2022-en.pdf Czytam raport finansowy BMW za Q1 2023 i za caly 2022 Lacznie w 2022 wyprodukowano 2.382M aut a sprzedano 2.399M (17k aut wiecej sprzedano niz wyprodukowano) W tym roku juz w Q1 wyprodukowano 677k aut a dostarczono zaledwie 588k (89k mniej niz wyprodukowano, ~13%) Te 90k aut czekaja na powiekszajacym sie stocku u dealerow. Warto obserwowac te liczby w Q2 pod katem obnizenia cen badz negocjowania potencjalnych rabatow. 20% spadek umow z klientami yoy tez daje do myslenia pod katem ew. promocji. Dla przypomnienia - Tesla miala nadprodukcje raptem ~18k aut w Q1 2023 i skonczylo sie to agresywnymi przecenami. (chociaz oczywiscie nie maja ~4500 salonow gdzie mozna te auta upychac wiec niekoniecznie sytuacja 1:1) PS. Tak patrze tez na Apple Q1, 30 miliardow $ zysku netto w jednym kwartale, marza brutto 43% ( :shock: ) i patrzac na wykresy - prawie 60% dochodu generuje sam Iphone :shock: :shock: wtf..

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

Konto

Nawigacja

Szukaj

Szukaj

Skonfiguruj powiadomienia push w przeglądarce

Chrome (Android)
  1. Stuknij ikonę kłódki obok paska adresu.
  2. Stuknij Uprawnienia → Powiadomienia.
  3. Dostosuj swoje ustawienie.
Chrome (Komputer)
  1. Kliknij ikonę kłódki na pasku adresu.
  2. Wybierz Ustawienia witryny.
  3. Znajdź Powiadomienia i dostosuj swoje ustawienie.