Skocz do zawartości

adamjttk

Zasłużeni forumowicze
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez adamjttk

  1. Kolejne obnizki Tesli (!) TM3P - 257k PLN TMYP - 282k PLN No to teraz beda prawdziwe dramaty petrolheadow, wybrac TM3P czy 320i w m-pakiecie ^^ Mega jestem ciekawy jak zareaguje BMW - i4 M50 kosztuje na dzis 100k PLN ekstra + wyposazenie czyli 50-60% wiecej :shock: PS. Dla porownania - co sie dzieje po obnizkach w Norwegii po 1Q: Tesla ~10.000 sprzedanych aut BMW ~800 sprzedanych aut Sprzedaz BMW po prostu stoi w miejscu, sprzedano do dzis 44 sztuki iX3 przy 9k sztuk TMY :oops:
  2. Kriss, nie chce mi sie juz, takie rzeczy moglem tlumaczyc 3 lata temu, teraz juz nie potrzebuje. Napisze Ci tylko jedno, przy 3,5s do setki w TM3P, z maksymalnym momentem obrotowym od 0 RPM, Twoje M2 w porownaniu prezentuje na codzien dynamike furmanki z weglem. I nie pisze tego zlosliwie wiec sie nie czepiaj prosze (!), mowie obiektywnie. Emocji wiecej w M2 (brum brum, masa), dynamiki duzo mniej. A czy jest z tego przyjemnosc? Idz na Formule 1 do Energylandii i daj znac czy Ci sie podoba - jezeli nie podoba, to i jazda TM3P nie dla Ciebie. Ja mam tam za kazdym razem duzy usmiech na twarzy :)
  3. sloniku prosze Cie o litosc :D To Ty nie rozumiesz tekstu pisanego najwyrazniej, jeszcze raz - BMFun argumentuje (a Ty wtorujesz) ze w BMW jest dywidenda przez to akcje nie rosna a kapitalizacja firmy stoi w miejscu i ze to normalne :duh: Ja argumentuje - ze w przykladzie podanym przez BMFun - Ferrari - firma wyplaca tez dywidende, i nie przeszkadzalo to w tym, zeby kapitalizacja firmy przez ostatnie 6 lat wzrosla 5-krotnie. Jedna firma sie ROZWIJA, druga stoi w miejscu czy tez raczej ZWIJA. Ot to sa drobne roznice ktorych fani BMW nie zauwazaja badz nie chca zauwazac. Tak, jestes genialny. Dostajesz rocznie dywidende warta coraz mniej ze wzgledu na inflacje a wartosc Twoich akcji po 10 latach jest w strefie euro warta mniej o 30% a w Polsce o 50%, no po prostu deal zycia :norty: :norty: Na akcjach Tesli za ostatnia dekade bylbys rok temu 2000% do przodu, dzisiaj 1000% do przodu (bez dywidendy) Na akcjach Ferrari od 2017r bylbys dzis 500% do przodu (+dywidenda) Czy widzisz roznice w firmach ktore sie rozwijaja i w firmach ktore sie zwijaja? Mozesz miec racje, pozyjemy zobaczymy. Tortu do podzialu jest duzo. Wez tylko pod uwage taka drobna rzecz ktora wyroznia Tesle od BYD - na jedna sprzedana Tesle BYD musi sprzedac 6 aut zeby zaraportowac podobny zysk - to jest ta "drobna" przewaga technologiczna, nie kolor ambientu czy jakosc plastikow. Zobaczymy za tydzien jak wygladaja wyniki finansowe po obnizkach, jestem ciekawy o ile poleca. Tak, to jest to co odroznia dzisiaj ta firme od Porsche ktora zaczela kopiowac to co robi BMW od 2 dekad - czyli walcza o klienta "Skody" - miejskie crossovery z dieslem czy 2 litrowa benzyna prestizu niestety nie przynosza. Pelnoletnie Cayenne w cenie gruzu na rynku wtornym rowniez. Temat na inny dzien. Elektryki nie musza wygryzc 100% aut spalinowych, jak wygryza 80% to reszta sie dostosuje chocby tupala nogami z calej sily. 5kkm miesiecznie przy rozwinietej infrastrukturze DC to idealny use case dla BEV - to jest ~250km/dzien roboczy czyli przy takich odcinkach ladujemy sie tylko w domu a przy 2x dluzszych odcinkach spedzamy na ladowarce DC 40 min co drugi dzien - absolutnie akceptowalne warunki dla jakiegos tam promila tak jezdzacych kierowcow. A jak szanuja/cenia bardziej swoj czas to niech placa po 10$ za litr e-paliwa, mi tam rybka.
  4. Ok, z grubsza: 1. Przyklad Ferrari do BMW jest zupelnie nietrafiony. Ferrari to marka bazujaca na ultraograniczonej podazy, nierozwadniajaca sie, majaca byc dla nielicznych z zalozenia. W tej firmie sprzedaz nie moze byc za duza bo wartosc aut by poleciala. Nie walcza iloscia, walcza indywidualnoscia i marzami. Generalnie dales przyklad przeczacy Twojej tezie nt rozwoju BMW. BMW to absolutna masowka, sprzedaje wiecej aut od Skody, jestem w szoku ze nie sprzedaja jeszcze kombivanow, pickupow czy dostawczakow - maja "100" modeli rozniacych sie od siebie najczesciej niczym, przetloczeniami, inaczej scietym dachem etc. I mimo takiego zapychania wszystkich nisz (cos jak Nokia kiedys) ich sprzedaz od kilku ladnych lat jest absolutnie stala, nic juz nie rosnie, wrecz preciwnie - SPADA (dokladnie tak jak przewidzialem 3 lata temu!) Natomiast nawet patrzac na cyferki Ferrari to rozwoj firmy jest stabilny - ostatnia dekada to 7..8..9..10..12.. tys sprzedanych aut - jak po sznurku. I dokladnie za tym rozwojem idzie wzrost kapitalizacji firmy, jak po sznurku. Zgadzam sie, stad BMW jest uwazana powszechnie za marke premium i marke aut luksusowych, Tesla nawet tam nie powinna aspirowac, nie ten klient, nie ta filozofia marki. Tu juz pokazalem, ze Ferrari zwieksza stabilnie sprzedaz aut, zwieksza kapitalizacje firmy wiec zupelne przeciwienstwo dzisiejszych poczynan BMW. 2. Nigdy sie nie smialem z Toyoty (nie tyczy sie elektromobilnosci) Nie cierpie tej firmy, odrzuca mnie, antyteza motoryzacji jak dla mnie ale szanuje ja, ktos kto produkuje i sprzedaje 10M aut nie moze sie mylic. Czy tez nie mylil sie do niedawna. Po prostu nie jestem targetem. Popelnili ten sam blad teraz co BMW, poszli ostatnie lata anty-EV i zaplaca za to niemilosiernie, prezes juz zaplacil glowa. Ich auta sa mdle, siermiezne, anachroniczne, nie daja frajdy z jazdy (95% gamy modelowej) - zupelne przeciwienstwo Tesli, stad zawsze sie dziwie gdy porownujesz te 2 marki ze soba a wspolnym mianownikiem jest jedynie duzy wolumen sprzedazy. Totalny bezsens jak dla mnie. Rozwiniesz? Czy Ferrari nie wyplaca dywidendy? Jak to wplywa inaczej na jej wycene i wycene jej akcji w przeciwienstwie do BMW. Wyjasnij prosze. Czyli Apple ze swoimi 3-4 telefonami nie jest innowacyjne? Trzeba miec 100szt jak Nokia? Raczysz sobie KPIC chyba. Spalanie czy osiagi przecietnego 2 litrowego 320d teraz czy 20 lat temu to kosmetyka niezauwazalna w codziennej jezdzie. Przemilcze z litosci. Co ma design to innowacyjnosci, rozwoju czy przewagi technologicznej?? Chinskie grille i 20 znaczkow ///M - tak, to jest dzisiaj innowacyjnosc BMW, pisze od tym od 600 stron. Fani TM3 sie ciesza bo na reddicie siedza pracownicy Tesli i notuja na co narzekaja uzytkownicy i SLUCHAJA (w przeciwienstwie do BMW) co mozna zrobic lepiej. Dlatego w Tesli masz Apple Music, masz Sentry mode, Dog mode, Joe mode, Netflixa, dlatego porzucili 12V olowiana baterie, dlatego soft ogolnie jest lata swietlne przed tym co oferuje betonowe BMW ktore do niedawna nie potrafilo ogarnac Androida/Apple i jednym telefonem otwierales auto a drugim mogles sluchac bezprzewodowo muzyki. Do dzisiaj jest tysiace ludzi ktorzy jezdza do serwisu albo nekaja innych na forum pytaniami dlaczego im OTA nie dziala - bo aku niedoladowane, bo samochod stoi nie idealnie poziomo (autentyk!), bo zla faza ksiezyca rotfl. Zdefiniowales ISTOTE postepu, postep nastepuje wtedy gdy masz leniwego goscia ktory zmienia warunki swojego bytowania, pyta sie "dlaczego tego nie zrobimy lepiej/taniej/szybciej" - BMW przestalo zadawac te pytania dekade-dwie temu, dzisiaj sprzedaja znaczek "///M" pod kazda postacia - nawet w 3 cylindrowym kompakcie FWD, to sie nazywa ODCINANIE KUPONOW - tym dzisiaj jest marka z grubsza, tlustym kotem ktory z rozpedu zarabia na bardzo przecietnych technologicznie samochodach. Jestesmy w watku elektromobilnosci i tutaj BMW jak i firmy japonskie (Toyota, Mazda etc) zbieraja zasluzone ciegi. Zaloz watek o szlachetnosci wykonczenia X5 czy 7-er w porownaniu do Tesli i bede przyklaskiwal, ze tam amerykanska marka nie ma czego szukac ze swoimi podrzednymi materialami. Lubie tez droge VW - firma do niedawna kojarzona ze skandalem i szwindlami a zmienila nastawienie o 180 stopni, wypuscila pelno dedykowanych platform/ modeli - ID3, ID4, Taycany etc etc Lubie tez adaptacje do nowej rzeczywistosci firm korenaskich - KIA. Hyundai - te firmy sa dzis rowniez awangardowe, wprowadzaja swoj lad do motoryzacji, imponuja mi. Tam mozna powiedziec, ze DESIGN sie rozwija (Ioniq!). To nie tylko tak ze Tesla kolego. Patrz co pisza o e-paliwach, miod na moje uszy ze w niemieckiej motoryzacji sa rozsadni ludzie ktorzy widza dalej niz czubek swojego nosa. https://electrek.co/2023/04/12/vw-brand-chief-not-concerned-with-e-fuels-by-2035-combustion-is-over/ Widzisz, a w plebejskiej Tesli za darmo i ja to szanuje. I ogrzewanie foteli w BMW skromne 2k, i recorder skromne 1k, i pakiet serwisowy skromne 3k, i ACC skromne 3k, CA 3k - i tak sie zbiera, zbiera i zbiera i na koniec do rachunku wyzszego o 50% dostajesz kilkaset kg nadwagi, tunel, brak frunka, gorsze osiagi, gorsza efektywnosc, starodawny soft etc. Tak to dzisiaj wyglada w BMW. Na koniec odpowiedz mi na pytanie - czy wsiadajac do swojego nowego iX3 - czy czujesz ta mityczna "przewage technologiczna" BMW w porownaniu do innych marek?
  5. Widze drobna roznice w rozwoju pomiedzy Ferrari jak i BMW jezeli juz przytaczasz ta firme. Do reszty jutro juz sie odniose, pozno juz. PS. Duzo robisz ostatnio osobistych uwag znowu, glupoty, infantylne etc etc Ciezko sie merytorycznie dyskutuje wtedy, Schopenhauerowe metody dyskusji zostawmy za drzwiami, znam na pamiec ;)
  6. BMFun, alez zaklinasz, jak mozesz pisac ze sprzedaz BMW rosnie (punkt 1.) kiedy sprzedaz zarowno grupy jak i samej marki BMW w calym 2022r spadla, sprzedaz aut w Q1 2023 rowniez spadla? Czy ja czegos nie rozumiem? O czym Ty teraz piszesz, o jakich wzrostach? Jak mozesz pisac, ze firma sie rozwija, kiedy sprzedaz aut wyglada tak: a wycena firmy na gieldzie wyglada tak: Firma obecnie produkuje tyle samochodow co 6 lat temu, a jej kapitalizacja na gieldzie jest taka jak DEKADE temu (juz nawet pomijajac 30% inflacje, bo tyle realnie wartosc firmy spadla i dywidenda tego NIE ZMIENIA wbrew temu co piszesz) Wiec o jakim wzroscie/rozwoju firmy obecnie piszesz kolego? Bo ja tu widze jedynie tlustego, najedzonego i leniwego kota, ktory juz nie poluje tylko je to co mu sie przyniesie do talerza. Tak jak mowilem wczesniej - BMW to bylo w awangardzie dekade-dwie temu, dzisiaj to betonowa firma odcinajaca kupony, nasladujaca nieudolnie konkurencje i slizgajaca sie na chinskim guscie od kwartalu do kwartalu. Co do "wplywu Tesli" - odpowiem Ci dyplomatycznie, kazdy milion sprzedanych Tesli rocznie to 50-100k mniej sprzedanych BMW rocznie. Wiec jak za 2-3 lata Tesla bedzie klepac 3-4M aut rocznie, to szykuj sie, ze sprzedaz BMW (marki, nie grupy) spadnie ponizej 2M - takie jest moje patrzenie na dzien dzisiejszy. Ale nie ma obawy, im mniejsza sprzedaz, tym marka bedzie bardziej premium wg slonika, niedlugo prestizem przeskoczy Porsche ^^
  7. Nie odpowiedziales na zadne postawione przeze mnie pytanie nadal :cool2: 10M aut Tesli to jest tylko kwestia czasu bo wbrew temu co Ci sie wydaje, na dzisiaj, takie firmy jak BMW odstaja jedynie bardziej i bardziej technologicznie niz nadganiaja :cool2: Technologia to nie 0-100 czy ladne plastiki wbrew obiegowej opini specjalistow z forum :norty: :norty: Co do potencjalu wzrostu - raczysz sobie zartowac co najwyzej chyba ^^ Niesmialo Ci nakresle, ze obecna produkcja Tesli to zajawka, dopiero poczatek rozwoju tej firmy. Poczekaj na pickupa w US, poczekaj na mniejszego, miejskiego crossovera na Europe. Chociaz nawet i dzis mozesz sie juz powoli przyzwyczajac, ze model Y bedzie za rok czy za dwa najpopularniejszym i najczesciej sprzedawanym autem w Europie :handshake:
  8. Ciekawa dyskusja sie widze zaczyna 1. Mozesz dac kilka przykladow/argumentow (powiedzmy za ostatnia dekade), potwierdzajace teze, ze firma BMW sie "stabilnie rozwija"? Co jest wg Ciebie tego indykatorem tego rozwoju? 2. Mozesz dac kilka przykladow, ze firma "slucha klienta"? Ja mam kilka przykladow na dokladnie odwrotne tezy wiec jestem bardzo ciekawy Twoich argumentow Jezeli oczekiwales tego w ciagu roku-dwoch od mojego posta to przykro mi, ze mnie nie zrozumiales. Takie procesy trwaja dlugie lata, bezwladnosc zmian jest olbrzymia, marka BMW to nie lokalny producent batonikow w Pierdziszewie Dolnym. Druga sprawa, to pamietaj, ze gdy pisalem te slowa, glowna osoba decydujaca o kierunku rozwoju BMW publicznie wypowiadala sie, ze absolutnie nie zmierzaja isc w BEV, ze nikt ich nie chce kupowac (Frochlich), ze stawiaja na hybrydy i wodor jak Toyota. Dziwnym zbiegiem okolicznosci ten mily, niekompetentny i krotkowzroczny pan zostal pozegnany z honorami kilka miesiecy pozniej ze swojego stanowiska a BMW nagle polubilo elektryki, tego oczywiscie nikt nie skomentowal :8)
  9. Ale to nie ja dzwonie, to nie forum ekonomiczne, BMFun chcial komentarz n/t wartosci firmy/akcji no to mu napisalem - akcje BMW sa warte obecnie mniej niz np 10 lat temu jezeli wezmiemy pod uwage inflacje :roll: Jezeli dla kogos to odpowiada i uwaza, ze firma jest prowodyrem technologicznym, ze jest na czele peletonu i ze wyznacza jeszcze jakiekolwiek standardy w branzy, gdy inne firmy motoryzacyjne, czy to amerykanskie, czy chinskie w tym czasie urosly 10 czy 20 krotnie, to ok, nie mam z tym problemu :norty:
  10. Rzuc innym okresem, policzymy. Wzialem 8 lat bo taka sama byla cena akcji z dzisiaj. Za ostatnie 20 lat (20 lat!) --> akcje BMW staly po 35 euro w 2003r Inflacja skumulowana za te 20 lat to 37% Czyli trzymajac 20 lat akcje BMW mamy dzis ~80% zysku. Zloto trzymane w skarpecie babci dalo 2x wieksza stope zwrotu przez ten okres czasu (liczac 60% inflacji na dolarze). To jest rozwoj firmy? To jest niemiecki beton i dinozaur czekajacy milosciciwe na pana z Chin, jakiegos BYDa czy innego Nio.
  11. Lokalny dolek jako argument? Za ostatnie 8 lat 1000% do przodu zamiast 2000%, rzeczywiscie tragiczny rezultat :cool2:
  12. Mam dla Ciebie podobny eksperyment :) Stan tuz przy pasach (dla dramaturgii wez ze soba dziecko w wozku) jak bedzie czerwone swiatlo i posluchaj 2 samochodow jak stoja i jak ruszaja (najlepiej dynamicznie, bo wiemy ze ICE sa tak dynamiczne jak BEV, nie?) Stojacy elektryk to 0dB, stojacy ICE to 0dB (jak ma odpalone start-stop), jak nie ma to 40-50dB? Pozniej posluchaj jak od 0 km/h oba auta dynamicznie przyspieszaja do miejskich 50 km/h i zdaj relacje z glosnosci. Posluchaj tez (i poczuj jak jestes w srodku) jak typowe auto spalinowe sie odpala na swiatlach majac aktywne start-stop. Tlumaczenie takich oczywistosci na forum jest juz powoli zenujace, za 3 tyg bede w Gdansku to nagram kilka filmikow, bedzie real-life przyklad do poogladania/posluchania. Skomentuje :cool2: Dzisiejsza cena akcji BMW - 102 euro, tyle samo co w styczniu 2015r czyli 8 lat temu. Skumulowana inflacja za ostatnie 8 lat na euro to 27% Innymi slowami - akcje BMW sa warte dzisiaj o 27% mniej niz 8 lat temu W 2015r BMW sprzedalo 2,26M aut, w zeszlym roku 2,39M aut czyli zaliczylo imponujacy, 5% wzrost sprzedazy pomimo wprowadzenia 3 cylindrow, napedu FWD, wiekszych grilli i ultra nowoczesnego napedu hybrydowego do kazdego znanego modelu. No i nie zapominajmy o najnowszej technologii wodorowej, Teslo boj sie, klienci szykujcie portfele^^ Imponujacy rozwoj firmy, imponujaca inwestycja, swietlana przyszlosc!!
  13. adamjttk odpowiedział(a) na Sebol1991 temat w X5 (G05)
    Niektorzy mogli by takie myslenie przelozyc na np wyposazenie dodatkowe w BMW i kupowaniu aut w opcji "abolutny golas" Bezpieczniej ludziom do portfela nie zagladac i tego typu komentarze apropo opcji dodatkowych czy silnika czy modelu zostawic dla siebie.
  14. 3 decybele to jest 2 razy głośniej wiec 2 decybele to jest bardzo duża roznica matko boska, po co ja sie fatyguje.. https://forsal.pl/motoforsal/motobiznes/artykuly/8695748,kosztowne-paliwa-syntetyczne-popyt-na-samochody-elektryczne.html "Według szacunków BloombergNEF wyprodukowanie syntetycznego oleju napędowego kosztuje od 3,50 do 7 USD za litr – około cztery do siedmiu razy więcej niż cena tradycyjnego oleju napędowego na europejskim rynku hurtowym." "Nawet po latach zwiększania produkcji, e-paliwa do samochodów osobowych prawdopodobnie pozostaną około cztery razy droższe niż benzyna z paliw kopalnych, podczas gdy ulepszenia technologii akumulatorów sprawią, że pojazdy elektryczne będą bardziej przystępne cenowo i poprawią ich osiągi" Daj Ci boze zeby te paliwa syntetyczne byly dozwolone po 2035r :cool2: Bedziesz sponsorowal rocznie kilku Kowalskim doplaty do BEV, wilk syty, owca cala, nie mam z tym zadnego problemu, win-win jak dla mnie, mowilem o tym wielokrotnie. https://tvn24.pl/lodz/kutno-a1-nagrali-zachowanie-kierowcy-bmw-teraz-szeryfa-z-autostrady-ukaral-sad-surowej-niz-wnioskowala-policja-6896358 Jakis kolega z forum co lubi/potrzebuje 180-200km/h po autostradzie? :norty:
  15. Ciekawy artykul, wlasnie sie dowiedzialem, ze przy 130 km/h VW Passat 2.0TDI generuje 62,5dB, dokladnie tyle samo co Audi A8 4.0 TFSI. Albo, ze podczas przyspieszania do 90km/h 5-er 520d jest o 2dB cichsze od najnowszego hybrydowego Lexusa LS IV Jak to mowi klasyk, jak nie widac roznicy to po co przeplacac :norty: :duh: Koniec internetow na dzis :shock:
  16. Podbijam stawke rowniez BMW G20 330i 245KM, po 20 latach rozwoju, 5.9s do 100, 250kmh, zasieg nie wiem, te same 850 km? Widzisz tu jakis progress oprocz wiekszej awaryjnosci, poziomu skomplikowania i ceny serwisowania? Ja progress mierze nie tylko 0-100 czy zasiegiem, mierze go np tym, ze po miescie moje auto pali mi 2l/100km albo nie zostawia plam oleju/benzyny na asfalcie czy nie SMIERDZI z rury wydechowej jak sie kolo niego stoi. Nie wiem co sadza uzytkownicy elektrowozu, ja jestem uzytkownikiem mojej TMY bez czujnikow ultradzwiekowych, jestem uzytkownikiem TM3 z czujnikami ultradzwiekowymi i opinie juz mam po dwoch tygodniach wyrobiona. Takze dziekuje za komentarz :cool2: Jest nas dwoch. Dokupywalem ostatnio znowu akcji Tesli :norty: Porownuje Turbo do Turbo, modele 4S sa sporo tansze, za 300-320k PLN z PA z symbolicznymi przebiegami ale glupio jezdzic Porsche ktore ma osiagi gorsze od TM3 LR za 200k PLN :roll: BMFun - mamy rozne pojecia slowa "toyotyzacja". Dla mnie nie jest problemem gdy Tesla bedzie produkowac 20M aut i beda one kosztowaly 80k PLN jak Dacia Sandero. Dopoki beda szybkie, sprytne, zwinne i z nienagannym softem beda jezdzil z usmiechem na ustach. Dla mnie Toyota to nie wolumen sprzedazy czy cena a absolutny brak frajdy z jazdy, siermieznosc, sredniowieczne GUI, zacofane (ale sprawdzone) rozwiazania technologiczne. Gdybym mial takie myslenie jak Ty to bym na BMW nie spojrzal nawet bo najpopularniejszym modelem jest 320d a wolumen sprzedazy jest wiekszy niz Skody. Z tego powodu mam Alfa Romeo jezdzic? Nie ma dla mnie zadnego sensu to co piszesz, mowilem o tym wielokrotnie. Tesla na dzien dzisiejszy w pelnym znaczeniu tego slowa jest o WIELE BARDZIEJ PREMIUM od BMW. Oferuje dziesiatki rozwiazan technologicznych premium ktorych prozno szukac u konkurencji, ergo jest "premium". Jest duzo mniej luksusowa oczywiscie od BMW i tu pelna zgoda. Klienci glosuja portfelem: https://www.arenaev.com/mercedes_to_go_full_electric_by_2030_facilities_already_being_repurposed-news-1158.php https://scandinavianmind.com/news/volvo-wants-to-be-fully-electric-by-2030-heres-how https://www.motortrend.com/news/alfa-romeo-ev-plans-2027/ https://newatlas.com/automotive/jaguar-electric-vehicles-2025/ etc etc :cool2:
  17. Nie Slawomir, nie zrozumiales przekazu czy tez raczej celowo placzesz. Yoke to beznadziejny pomysl, tyle, ze czym innym jest probowac przeforsowac jakis glupi yoke i po 5 min sie z tego rakiem wycofac a czym innym serwowac hybrydy z 50km zasiegu i wodorowe X5 w 2023r robiac dobra mine do zlej gry bo sie przespalo najwieksza rewolucje w motoryzacji od 100 lat "prostych rzeczach"? "prostych rzeczach"??? O kur, mamy tu fachowca ktory sie zna na wszystkim i dla ktorego autonomia miliarda aut na drogach, ktorej przez 100 lat nie potrafili ogarnac wszyscy producenci motoryzacyjni jest "prosta rzecza", kisne :D :D :D Ten cytat świadczy o wodogłowiu autora jak dla mnie :lol: Ja go rozumiem bo w praktyce uzytkuje elektryki od 3 lat i sie z nim w 100% zgadzam. I probowalem Ci to wytlumaczyc tu 10 razy ale nie masz pojecia o czym mowa bo elektryki testowales przez pol godziny depczac je 0-100 czy 0-200 i na tej podstawie wyciagasz opinie n/t technologii. Jezeli laduje auto raz w tyg u siebie pod domem i trwa to 3s to kazda wizyta na stacji benzynowej to dla mnie stracone 10 min zycia. Nie robilem tego od 3 lat (przepraszam, robilem z kilkoma wypozyczonymi spalinowymi autami, prawdziwe SREDNIOWIECZE, cos jak dokladanie wegla do pieca w domu ^^) wiec mam bezposrednie porownanie. Ale co ja bede Ci tlumaczyl jak dla Ciebie obowiazkowe przeglady w ASO to zaleta a V12 jest cichsze i kulturalniejsze od napedu elektrycznego, i Ty mowisz o "odklejeniu" :norty: Gratuluje zabawy, ja swieta spedzilem na stoku do ktorego jechalem moim elektrykiem 2h, autem spalinowym byloby te same 2h wiec na technologie nie moge narzekac. Tak jak pisalem kilka postow temu - klienci BMW wybierajac masowo i4 M50 pokazuja firmie jak bardzo zalezy im na zdolnosciach aut na torze. Smutny jestes chlopie w tym swoim zadufaniu :sad2:
  18. Porownujesz osiagi crossovera do limuzyny? Mam dla Ciebie bardziej adekwatne porownanie 20 letnich aut BMW X3 E83 https://de.wikipedia.org/wiki/BMW_E83 wersja 2.5si 218 HP - 8.9s/100 wersja 3.0i 231 HP - 8.1s/100 Zreszta jak tak patrze na E60 benzynowe to wcale lepiej to nie wygladalo: 525xi 218 HP - 7.9-8.4s PS. Przewaga technologiczna to nie tylko 0-100, jezeli ten Hyundai "pali" 1/5 po miescie tego co palily tamte 6-cylindrowce to mysle ze tu bym sie doszukiwal postepu. Buhahaha troll level ekspert :D Mozesz rozwinac wybuch szydery? Tak to mniej wiecej teraz dziala u mnie po update i tak jak napisalem wczesniej - nie widze roznicy pomiedzy tym a PDC w codziennym uzytkowaniu. Ciekawy punkt widzenia, w sumie nawet nie musze kontrargumentowac bo wyniki sprzedazy i raporty kwartalne ladnie mowia wszystko, nic tylko brac popcorn i ogladac (i zwalac wszystko na "putininflacje") :cool2: Nie umknelo mi, Taycan Turbo golas zaczyna sie teraz od 712k PLN :oops: W Norwegii 2-3 latki, swietnie wyposazone, z minimalnym przebiegiem 20-30kkm, z Porsche Approved, sa dostepne za ~400k PLN, zaczynaja sie robic calkiem dobrym value, design tych aut jest naprawde swietny :cool2:
  19. Dzieki za artykul, merytoryczny jak diabli, jak powiew swiezego powietrza jak sie porownuje z wysrywami spiderswebow :handshake: kilka cytatow pozwole sobie wrzucic :) Klaniaja sie statystyki GUS apropo jazdy Kowalskiego. Przytaczane tu przeze mnie 30 razy (i oczywiscie negowane 60 razy ^^) Az chcialoby sie kasliwie napisac - a gdzie wyjazdy do Chorwacji i na narty w Alpy co miesiac? :D Ja jak 2 lata temu napisalem to samo (a mowilem chyba o 5s) to o malo mnie nie zjedli tu na forum :norty: Wszystkie zalety tutaj sumiennie negowane - dynamika EV jak wiemy taka sama albo gorsza (kierownik robi cala robote wiadomo :norty: :norty: ), cisza BEV (w porownaniu szczegolnie do V12) zdecydowanie na minus, buspasy to jakies bajki z Wladcy Pierscieni a czas spedzony na ladowarkach liczony jest w dniach a nie minutach jak w przypadku aut spalinowych :norty: Ale na koniec zeby nie bylo - nie polecam BEV bez ladowarki w domu ;)
  20. Moda na eko? Wymuszanie kijem? Ja bym inaczej to tlumaczyl, zgola inaczej. Pomysl BMW na elektryki dekade temu to bylo - zrobmy jakiegos miejskiego szkradanego wygibusa ze 100km zasiegu i zobaczymy jak to ludzie przyjma. No i przyjeli tak jak przyjeli, z niechecia. Musk mial inny plan - normalne w miare auto, z rozsadnym zasiegiem, z siecia ladowarek. I ponadprzecietnymi osiagami ktore zainteresowaly ludzi nowa technologia. Dzisiaj w takiej samej cenie jedna firma oferuje 4 cylindrowe spalinowe auto ze slabym wyposazeniem, z 7s do setki, a druga firma oferuje auto elektryczne z 4,5s do setki i zasiegiem 400-450km na pradzie, w praktycznie pelnym wyposazeniu to klient kombinuje. Eko moda nie ma imho z tym nic wspolnego. To samo te mityczne "wymuszanie". Zmusil Cie ktos do iX3? slonika do iX1? Chodzicie na spotkania Greenpeace? Przywiazujesz sie do drzew? Pomysly typu yoke to mozesz przyrownac do duzych grilli BMW, to sa o 4 rzedy dlugosci innego kalibru pomysly niz naped/filozofia auta :roll: Moja TMY 2 tygodnie temu dostala przez OTA aktualizacje i auto radzi sobie bezproblemowo bez tych czujnikow, funkcjonalnosc z kamer jest identyczna :cool2: Z tego co czytalem, to jest oszczednosc 100$ na aucie, jak BMW produkuje 2M aut rocznie mowimy o 200M $ rocznie - stawiam dolary przeciwko orzechom, ze za 2-3 lata jak betonowy zarzad BMW wszystko przeliczy i ogarnie know-how --> pozegnamy ultradzwiekowe czujniki w BMW takze, nie omieszkam Ci tego przypomniec za jakis czas :) A tu co sie stalo? Jak sie jest prowodyrem technologicznym a nie miernota ktora jedyne co robi to kopiuje jak cygan od konkurencji to obsuwy sa imho czyms normalnym. Wole Teslowe FSD ktore latami dojrzewa i mozna patrzec jak ewoluuje niz propagandowe, cringowe filmiki BMW z jakimis duchami na YT apropo autonomii :duh: Co ma wspolnego TCO z zaspaniem, o czym Ty stary piszesz? Moja ~2,5 letnia TM3 stracila jakies 20% swojej wartosci, czy to jest powod do narzekania? Zyczylbym sobie zeby kazde moje auto mialo taka utrate wartosci ^^ Heh, tak, BMW po 10 latach produkcji elektrykow nie jest w stanie wyprodukowac 200tys elektrykow rocznie gdy Tesla produkuje ich obecnie 2M rocznie ^^ Faktycznie, depcza im po pietach :cool2: Wyniki sprzedazy i4 M50 pokazuja Ci dobitnie, co klienci BMW mysla o zaletach/przewadze analogicznych aut spalinowych np M3 na torze :cool2: Jakbys nie wiedzial to podpowiem - maja je gleboko w "du***" :cool2: Fakty 3 lata później: BMW sells 41,886 BEVs in China in 2022, up 91.6% from 2021. The automaker said it delivered 791,900 BMW- and MINI-branded vehicles in China in 2022 (https://cnevpost.com/2023/01/11/bmw-sells-41886-bevs-china-2022/) Moze inne fakty :cool2: Sprzedaz BMW w Q1 2023 spadla w Chinach o 6,6% yoy Sprzedaz Tesli w Q1 2023 wzrosla w Chinach o 26% yoy https://carnewschina.com/2023/04/10/tesla-china-sold-x-evs-in-q1-2023-in-china-up-x-than-q4-2022/ Czy te nie sa juz zbyt wygodne? Pandemia czy wojna maja taki sam wplyw na wszystkich producentow i nie sa zadna wymowka. Jedne firmy sobie z tym lepiej radza, inne gorzej ale nadal - zadna wymowka. Spokojnie, 3 lata sobie tu gadamy, sprzedaz BMW juz leci, widac to wyraznie. Rok rekordowych zyskow gdy mozna bylo kroic klientow w 2022r juz sie nie powtorzy, pozyjemy zobaczymy jak beda wygladac wyniki sprzedazy i zyskow za kolejne kwartaly 23' :cool2: Tesla inwestuje w kolejne i kolejne fabryki, w siec SC, w FSD, w nowa generacje baterii, o ich przyszlosc i wycene jestem spokojny, zanim sie obejrzysz bedzie jak z Amazonem - monopol i zgrzyt zebow konkurencji. Jezeli mi mowisz, ze takie BMW nadgania technologicznie to wybacz ale mam kasliwy usmiech tylko ;) Siedzac w swojej iX3 czujesz ta przewage technologiczna? Przeciez to nowoczesne auto, wyprodukowane rok temu? Badz tylko szczery :cool2: Faktycznie się przetasowało, połowa aut parkujących w garażu w moim bloku po 3 latach to Rivian, Lucid, Fisker, Faraday, Karma, a BMW i Mercedesy to tylko kolekcjonerzy tacy jak my mają ;-) Zaznaczylem pogrubionym tekstem niezrozumienie tekstu pisanego :cool2:
  21. Kolejne glosowanie na SC Tesli, mozna oddawac glosy na maks 5 lokalizacji :8) https://www.tesla.com/supercharger-voting/overview
  22. To taki trik marketingowy, wzrost dzialu "M" to nadal BEV :twisted: Tak tylko dla kontrastu wrzuce o czym jest ten watek od 3 lat: 1. Co BMW mowi o BEV 11.04.2023: https://www.press.bmwgroup.com/global/article/detail/T0412878EN/high-pace:-electric-vehicle-sales-bmw-brand-more-than-double-again-in-q1 2. Co BMW mowi o BEV 25.06.2019: https://www.carsales.com.au/editorial/details/nobody-wants-evs-says-bmw-119190/ “There is no customer requests for BEVs” "“If we have a big offer, a big incentive, we could flood Europe and sell a million cars but Europeans won’t buy these things” "“What they [Transport and Environment] ignore is that the European customer is not prepared to take the risk on an EV because the infrastructure is not there, resale is not known." "Customers in Europe do not buy EVs. We pressed these cars into the market and they’re not wanted." “We can deliver an electrified vehicle to each person but they will not buy them.” "We think the customers in Europe they are reluctant to buy BEVs and the plug-ins are the better option." Rece sie skladaja do oklaskow, brawo BMW!!
  23. Q1 2023 - sprzedaz aut grupy BMW rdr spada, sprzedaz aut marki BMW rdr spada. Tymczasem sprzedaz czystych elektrykow w grupie rosnie o 80%, a sprzedaz elektrykow marki BMW rosnie o ponad 110%. BMW wcale nie zaspalo, ludzie nie chca kupowac elektrykow :norty: https://www.press.bmwgroup.com/global/article/detail/T0412878EN/high-pace:-electric-vehicle-sales-bmw-brand-more-than-double-again-in-q1
  24. adamjttk odpowiedział(a) na Sebol1991 temat w X5 (G05)
    Jezeli przez kolejne 60-70k km musisz sie starac bo masz ciezka noge to znaczy, ze te mandaty dzialaja, a punkty pelnia dydaktyczna role :cool2:
  25. To chyba odwrotnie, ceny modelu 3/Y w Europie juz dawno sa duzo nizsze niz w US. Dla przykladu model Y LR: USA (cena bez VAT) - 53k USD (po obnizce z 55k USD) DE (cena bez VAT) - 55/1,16 EUR = 47,4k EUR = 52k USD PL (cena bez VAT) - 260/1,23 PLN = 211k PLN = 49k USD NO (cena bez VAT) - 507k NOK = 48k USD Ceny modelu S/X za to beda w US i w Europie spadac, poki co sa astronomiczne imho.

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

Konto

Nawigacja

Szukaj

Szukaj

Skonfiguruj powiadomienia push w przeglądarce

Chrome (Android)
  1. Stuknij ikonę kłódki obok paska adresu.
  2. Stuknij Uprawnienia → Powiadomienia.
  3. Dostosuj swoje ustawienie.
Chrome (Komputer)
  1. Kliknij ikonę kłódki na pasku adresu.
  2. Wybierz Ustawienia witryny.
  3. Znajdź Powiadomienia i dostosuj swoje ustawienie.