Skocz do zawartości

adamjttk

Zasłużeni forumowicze
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez adamjttk

  1. Lojalnie uprzedzam, ze poziom szydery wywali mi poza skale jak kupisz TM3 po 400 stronach plucia na ta firme. Zostan przy BMW 👍 Kolejna sprawa to marze, dla przypomnienia "know how" i technologia produkcji pozwalaja Tesli utrzymywac je po tych olbrzymich obnizkach nadal na poziomie >15% co dla wiekszosci producentow motoryzacyjnych jest absurdalnie nieosiagalne. Musk sie ostatnio odgrazal, ze jakby bylo trzeba moze sprzedawac wolumenowo auta na zerowej marzy i zarabiac jedynie na subskrybcjach i FSD, oby sie to nie ziscilo bo jak pobuduje fabryki w Meksyku i Indiach to wykonczy polowe branzy motoryzacyjnej, szkoda by bylo obserwowac upadek europejskiej motoryzacji.
  2. Jezeli to wypali (600 ladowarek 100kW) do konca przyszlego roku to nie widze juz zadnej przeszkody dla rozwoju elektromobilnosci w PL. Nowoczesne elektryki z bateriami pozwalajacymi przejechac na spokojnie 300-400km sa juz do kupienia ponizej 200k PLN czyli niewiele wiecej niz auta spalinowe, szybko ladowac je bedzie mozna na kazdym rogu dzieki Biedrze, polowa aut ma sie gdzie ladowac juz dzis w domu noca. Niepokoi mnie odrobine ten fragment: "Każda stacja dostępna przy wybranych sklepach sieci Biedronka będzie dysponować mocą 120 kW" - mam nadzieje, ze nie bedzie to jak w Niebieskim Szlaku Lotosu, ze 50kW CCS+50kW Chademo + 20kW Type 2 AC = razem 120kW
  3. Absurdalne przyspieszenia, 200-300km/h robi szybciej niz wiele aut 0-100 😜 Troche to trwalo od premiery Plaida (zdjecie limitera) ale w koncu dowiezli temat. Jednoczesnie dzieki ceramice powinno sie zakonczyc narzekanie na nieadekwatne hamulce. Szkoda ze bateria znika w oczach 😉
  4. Heh, swietne porownanie, bank z czarna dziura w ksiegach na ktorego zrobili "run" do producenta samochodow/magazynow energii/etc. Ja bym powiedzial, ze "headwind" w postaci stop procentowych 5% juz widzielismy i doprowadzil do sporej przeceny akcji (co mnie niezmiernie ucieszylo i pozwolilo mocno obnizyc usredniona cene akcji). Kazdy sam oczywiscie dba o swoje inwestycje, ja jezeli widze, ze nadworny forumowy hejter BEV, w kraju hejterow BEV, kupuje elektryka - jestem spokojny o przyszlosc Tesli 😜 Coz, gdybym tak myslal to kupilbym pewnie akcje Apple ale jakos sie nie kwapie. Wycena Tesli nie wynika z dzisiejszego zysku, wynika z tego co widzi coraz wiecej ludzi - gdzie prawdopodobnie beda tradycyjne firmy motoryzacyjne za 5 czy 10 lat. Jezeli jestes pewny, ze VW, Toyota czy BMW nadgonia technologicznie i za 10-20 lat BMW bedzie sprzedawac 2 miliony elektrykow zamiast 2 milionow aut spalinowych a VW analogicznie 10 milionow - nie ma sprawy, ja mam inny poglad na przyszlosc i od 3 lat sobie tu o tym gadamy. 1. Akcje zjechaly o 2/3 a nie o 100%, gdyby spadly o 100% to spolka by zbankrutowala. 2. Masz takie samo zdanie "spekulacyjna firma krzak" o Intelu, AMD, Mecie czy Amazonie ktorych akcje tak samo spadly o 60-80%? Czy ogolnie caly Nasdaq to "spekulacyjny krzak" i kase lepiej trzymac w JSW czy PZU? 😄 Tak, mowilismy juz o tym wiele razy, ten "maly wolumen" jest wiekszy niz wolumen Skody :D:D BMW zwiekszylo marze bo wyposzczeni ludzie po covidzie i kryzysie z polprzewodnikami przynosili do salonow pieniadze w zebach proszac o mozliwosc zakupu nawet wybrakowanych aut, bez dotykowej navi, bez audio etc - tym bardziej gdy zaczela szalec inflacja. Teraz stopy procentowe na calym swiecie poszly do gory, sprzedaz juz od 2-3 kwartalow leci na leb na szyje i BMW poki co jeszcze preferuje marze nad udzial w rynku ale cos czuje szybko zrewiduja swoje poglady, nawet nie trzeba sie o to zakladac bo ladnie widac to w raportach kwartal po kwartale i wystarczy tylko cierpliwie poczekac 😉
  5. Twoja wersja: Rzeczywistosc: "our internal production potential is actually closer to 2 million vehicles, but we were saying 1.8 million because, I don't know, there just always seems to be some freaking force majeure thing that happens somewhere on earth. And we don't control if there's like earthquakes, tsunamis, wars, pandemics, etc. So if it's a smooth year, actually, without some big supply chain interruption or massive problem, we actually have the potential to do 2 million cars this year. We're not committing to that, but I'm just saying that's the potential. So -- and I think there would be demand for that, too. Tesla (TSLA) Q4 2022 Earnings Call Transcript | The Motley Fool A gielda pokazuje czy firma dojezdza z planami/obietnicami czy nie (akcje urosly 7% po ogloszeniu sprzedazy za Q2 🙂 ) Ale spoko slonik, pluj dalej, w koncu wzrost sprzedazy 50% rok do roku to norma w branzy ^^ Czekamy na wyniki sprzedazy BMW za Q2 😉
  6. Gratulacje pieknego auta!! Te zdjecia to robione kartoflem czy forum przycina jakosc tak okrutnie? (jezeli to drugie to wrzuc zdjecia na jakis hosting zewnetrzny bo zasluguje na lepsze fotki)
  7. Tak jak pisalem ostatnio, idzie nowe w motoryzacji, slepiec juz tylko tego nie dostrzega. Mamy rewolucje technologiczna, firmy z Nasdaqa pra do przodu nie biorac jencow, tradycyjne motoryzacyjne firmy sa w odwrocie, ciezko im sie przystosowac do nowej rzeczywistosci. Samochody dzisiaj to coraz bardziej komputery na kolach, jak sie patrzy na takie dinozaury jak np Ford, ktorego wartosc dzisiaj jest taka sama (nie biorac pod uwage inflacji) jak 30 lat temu to o czym tu mowic. Tak jak pisze od 3 lat - elektryki to nowe rozdanie w motoryzacji, sporo firm ktore znamy za kilka-kilkanascie lat zniknie z rynku, zostanie wykupiona przez konkurencje za garsc orzeszkow. Minelo 3 lata od zalozenia watku - taka Tesla na dzis produkuje juz ~2M aut rocznie, tyle co takie BMW. 3 lata temu ludzie pisali o wydmuszce i startupie. Jakie perspektywy rozwoju maja te firmy, dokad zmierza jedna a dokad druga? Tesla (TSLA) crushes expectations with deliveries of 466,000 EVs | Electrek
  8. Ale wiesz, ze przecietny Smith nie uzywa w US napiecia 3-fazowego?
  9. Patrzac na to jak europejska motoryzacja zbiera baty jezeli chodzi o EV od amerykancow i chinczykow i biorac pod uwage ze wg mnie ICE czeka juz tylko smietnik historii postanowilem tez dorzucic troche grosza na gielde na 2 najbardziej rokujace firmy produkujace BEV w US - Riviana i Lucida. Lucid kupiony za 7$, Rivian za 13$. Obie firmy od ostatniej banki/hossy utracily ponad 80% wartosci, po cichu licze ze sie ogarna, zaczna wypuszczac bardziej wolumenowe modele jak niegdys Tesla i dadza za kilka lat porzadnie zarobic na kolejnej bance/hossie. Rivian (120$-->16$), Lucid (50$-->7$) PS. W USA juz wiadomo kto wyznacza standardy na rynku i do kogo lgna pozostali producenci: Volkswagen is in talks with Tesla to adopt NACS connector | Electrek
  10. Co do designu Tesli (model 3/Y) to oczywiscie zgoda - te auta sa jak zaby, oble i nie porywaja designem. Ale BMW ma dziesiatki lat tradycji robienia pieknych samochodow, stad jak sie widzi coraz wiecej potworkow na ulicach to sie czlowiek drapie w glowe "czemu". haha, +1 Tesla nigdy nie sciemniala ze bedzie budowac huby do ladowania z pachnacymi toaletami, kawa ze starbucksa etc. Buduja dziesiatki ladowarek na srodku pola, byleby bylo odpowiednie przylacze, zalezy im na ilosci ladowarek i szybkosci ladowania, reszte maja w nosie i to jest fakt. Najczesciej buduja sie przy centrach handlowych i stacjach benzynowych - wlasciciele nie narzekaja bo w zamian za wejsciowke do toalety kierowca kupi prase, kawe, redbulla za 10 PLN, jakiegos hotdoga etc MOPy to zafajdany obowiazek panstwa i to ich brocha zeby zapewnic infrastrukture jak chca zeby ludzie kupowali EV, mysle ze branza troche odrobila lekcje na Greenwayu ktory zainwestowal mnostwo pieniedzy polegajac na Morawieckiego "milion elektrykow w 2025", przejechali sie i teraz zeby utrzymac siec maja ceny ladowania najwyzsze w PL co jest kuriozum. Ogolnie mnie w ogole nie dziwi ze Tesla nie chce miec nic wspolnego z Gddkia, 😉 to sa 2 diametralnie rozne swiaty jezeli chodzi o poglady jak powinna wygladac przyszlosc.
  11. Volkswagen ma problem. Nie ma chętnych na elektryki - Money.pl Pieklo zamarza, Hans zaczyna preferowac amerykanskie i chinskie elektryki od niemieckich. Gdzie ten legendarny niemiecki gospodarczy patriotyzm?
  12. PS Jak sie sprawuje iX1? Widzialem wczoraj iX1 z bliska w jasnym kolorze w m-pakiecie i to jak makabrycznie zle wyglada ten grill to nie do wiary po prostu. To auto rownie dobrze mogl wypuscic Sssang-Yong, to nie jest design robiony dla Europejczykow juz wg mnie, to sa auta dla Azjatow. Nie wiem co sie dzieje z designem BMW zupelnie, ta marka w przeciwienstwie do Tesli miala zawsze sliczny design - agresywny, biznesowy, zadziorny ale i dostojny a teraz dramat za dramatem - jak widze na ulicy nowe 1-er, 2-er-, 7-er, iX1, X4 czy X7 to doslownie zbiera na wymioty 😞 Chyba ze jestesmy w jakims przelomowym momencie zmiany jezyka stylistycznego aut i mlodsze pokolenie narzuca zupelnie inna stylistyke a takie 40 letnie pierniki jak ja beda tylko marudzic "kiedys to bylo", sam juz nie wiem. Chociaz jak patrze na MB czy Audi to ich nowe auta wygladaja swietnie w przeciwienstwie do BMW (e-trony GT, nowa C klasa czy S-klasa), gdzies trzymaja to polaczenie nowoczesnosci z klasycznym designem i nie "szokuja" wulgarnoscia ta azjatycka.
  13. Masz racje, cisza w eterze. Nie wiem tylko czy to wina samego watku czy tez raczej nowej szaty graficznej forum. Forum chodzi obecnie wyjatkowo topornie, wolno sie laduje a kolory/szata graficzna jest mega nieczytelna, az sie nie chce tu zagladac niestety. Dramat jesli chodzi o "user-friendly" niestety w porownaniu do poprzedniej wersji forum. Co do trzymania wartosci EV ekskluzywnych w NO - jest MEGA slabo. Dla przykladu - nowy Taycan 4S w NO to dzis 1,2M NOK + opcje czyli spokojnie 1,5-1,6M NOK 3-latki, dobrze wyposazone, od dealera Porsche, z pozostala gwarancja do 2025, z przebiegami rzedu 30-50k km mozna kupic za 800-900k NOK. Ceny nowych aut premium troche odlecialy szczerze mowiac i to jest chyba glowny problem, a jak do tego dodac nieatrakcyjne oprocentowanie leasingow - sprzedaz drogich aut siadla zupelnie. Oczywiscie ceny tych Taycanow w 2020r byly sporo nizsze wiec utrata wartosci nie jest taka straszna dla wlascicieli(chociaz biorac pod uwage inflacje i obecna wartosc nabywcza korony mozna tez dyskutowac). Ale dzisiaj kupowanie nowego Taycana za 1,5M to gruby strzal w stope imho. Dosc powiedziec, ze w NO przez pol roku sprzedalo sie 63szt Taycanow czy 70 szt modelu S (przy ponad 15.000 szt modelu Y np). Widac ewidentnie ze ludzie zaciskaja pasa i tna wydatki/koszty, czasy gdy e-tron byl najpopularniejszym autem w NO juz za nami 😉
  14. Ciekawe rzeczy na rynku EV sie dzieja. Amerykanski startup Lucid bedzie dostarczal zespoly napedowe i baterie dla Aston Martina w zamian za ~4% ich akcji. Aston Martin and Lucid agree EV deal | Automotive News Europe (autonews.com) To pewnie nie ostatni taki alians tradycyjnych firm motoryzacyjnych ze startupami EV. Kiedys Toyota i Mercedes byly udzialowcami Tesli, Toyota miala ~3% akcji Tesli, sprzedala w 2016r za 50milionow $ (dzisiaj te 3% by byly warte jakies 25 miliardow $ ^^), Mercedes byl jeszcze lepszy, byl posiadaczem 9% akcji Tesli, sprzedal je w 2014r za niecale 800 milionow $ (zarobili na tym dealu 750M), dzisiaj te 9% sa warte ponad 70 miliardow $, mniej wiecej tyle ile wynosi gieldowa wycena firmyi Mercedes-Benz na dzis ) Toyota sells all shares in Tesla as their tie-up ends | Reuters Daimler's Now-Sold Tesla Stake Is Approaching Its Entire Market Cap (ccn.com)
  15. Tak, jezdzilem SUVem BYDa. Design naprawde moze sie podobac, materialy w srodku sa swietne, spasowanie rowniez, wyglada to ekskluzywnie i premium, nie mam pojecia jak bedzie z trwaloscia tego za kilka lat oczywiscie. Uklad kierowniczy byl zdecydowanie za luzny, za malo sportowy to mi sie niepodobalo. Soft/GUI byly tez "takie sobie" tzn tak jakby niedopracowane do konca i monitor mial slaba jakosc, o wiele gorsza niz w Tesli czy BMW. Czego bym sie obawial to wartosc rezydualna i serwisowanie. Wartosc rezydualna - jezeli wyjda jakies fakapy po drodze, materialy beda sie zuzywac powyzej przecietnej to moze byc slabo. Serwisowanie - podpisuja umowy z roznymi lokalnymi serwisami ASO typu Mazda czy Nissan i w razie jakichs problemow nie bedzie za bardzo wiadomo gdzie z tym autem jechac "zeby naprawili". Ale ogolnie jak patrze na "chinszczyzne" BYD, Nio etc to przypomina mi sie motoryzacja koreanska - kiedys wysrywy typu Deawoo, pozniej siermiezne, toporne i zapoznione technologicznie Kie a dzisiaj te auta jakosciowo i technologicznie NICZYM nie ustepuja jakiemus VW czy Renault a w wielu dziedzinach je wyprzedzaja (np w elektrykach) I cos mi mowi ze z chinskimi autami bedzie podobnie - ich udzial w rynku europejskim bedzie sie tylko powiekszal. A czyim kosztem to zobaczymy, ja stawiam na marki europejskie i japonskie.
  16. Auta General Motors również będą ładowane w sieci Tesli. Powstanie wielki monopol? - Forsal.pl
  17. jak wygladaja wspolczesne chinskie auta w sprzedazy w Europie - BYD Han, 500HP W Norwegii za 600k NOK (~240k PLN) https://www.finn.no/gallery.html?finnkode=305796239#image0
  18. Z ciekawostek ze swiata elektrykow - tym razem USA. https://electrek.co/2023/06/08/gm-announces-adopt-tesla-nacs-connector/ Najpierw Ford a teraz GM uznaly, ze teslowy standard ladowania BEV na stacjach DC jest najlepszym wyjsciem dla ich elektrykow i juz od 2025 wszystkie ich elektryki w USA beda mialy instalowany ten typ portu ladowania. Tym bardziej ze zapewni im to bezproblemowy dostep do najwiekszej sieci ladowarek DC w USA (i na swiecie). Reszta producentow w USA szybko i pokornie pojdzie za przykladem podejrzewam, ciekawy jestem jak sie do tego ustosunkuja europejskie firmy produkujace auta na US. W druga strone (Tesle idace na Europe) zaadoptowaly CCS w miare szybko i bezkonfliktowo.
  19. Czy ja wiem.. BMW X5M - 700k PLN BMW iXM60 - 609k PLN M5 - 618k PLN i5 M60 - 500k PLN M440ix - 345k PLN i4 M50 - 362k PLN
  20. Nie jestem moze na biezaco z ostatnimi zmianami 😕 Na fakturze ze stycznia mialem 0,85 PLN/kWh, sprawdzilem z ciekawosci ostatnia z maja i rzeczywiscie jest drozej - 0,96 PLN/kWh (all in all). Taka cena jest tylko do 2000kWh a pozniej placi sie wiecej? A co z taryfa nocna G12 za polowe ceny G11, dalej obowiazuje? (przy ladowaniu BEV w nocy raczej sie oplaca)
  21. Hej Wlodi, te stawki za prace 600 PLN pisalem o mechanikach samochodowych ASO w kontekscie potencjalnych napraw aut uzywanych, nie o stawkach za prace Kowalskiego na etacie. Na dzisiaj to juz ~900 PLN brutto za godzine (1800 NOK +25% VAT) Co do ladowania w domu - nie ma znaczenia w sumie czy ladujesz za darmo czy placisz standardowa stawke 0,8 PLN za 1kWh, przy przebiegu 250km/tydzien (13k km/rok) wyjdzie Cie miesiecznie 4tygx2,5x20kWh = 200kWh czyli 160 PLN. Generalnie stara prawda wraca jak bumerang - jak juz ktos kupi elektryka i pojezdzi nim kilka lat to do auta spalinowego nie chce juz po prostu wracac, i nie ma duzego znaczenia czy wydajesz miesiecznie 200 PLN na prad czy 600 PLN na benzyne, nawet jakby koszta byly takie same to kultura jazdy jest na innym poziomie.
  22. Mozesz mi powiedziec skad wziales te wyliczenia? (tzn wiem skad ale nie chce byc wulgarny :D) W 2020r TM3 LR kosztowala w Polsce 235k PLN, nie-biala 240k PLN. 40-45% spadku wartosci od 240k PLN to 132k PLN-144k PLN otomoto--> TM3 --> rocznik 2020 --> bezwypadkowy --> AWD --> masz 6 sztuk w cenach 160-210k PLN No chyba ze wracamy do punktu wyjscia i znowu bedziesz mi udowadniac, ze pan Janusz z komisu w Radomiu sprzedaje swoja TM3 sprowadzona z USA i nie zaznaczyl opcji "bezwypadkowa" bo przyrysowal zderzak pod hipermarketem i chce byc rzetelny 🤣
  23. Ta odpowiedz jest tak pokrecona w logice ze az przecieram oczy ze zdumienia. 1. Uzytkownicy Tesli maja problem ze dostaja w pelni wyposazony samochod gdzie w innych markach (np BMW) placisz za to samo wyposazenie 50-70k PLN ekstra??? 2. Opcje dodatkowe NAJBARDZIEJ traca na wartosci, jest to wiedza powszechna, im wiecej opcji dodatkowych zaznaczysz w BMW, tym wieksza bedzie utrata wartosci auta przy sprzedazy. Wiec albo bierzesz wszystko co chcesz i potrzebujesz i przy sprzedazy auta godzisz sie z absurdalna utrata wartosci albo przy zakupie 10 razy kalkulujesz czy da sie zyc bez np ogrzewanych foteli, elektrycznych siedzen czy klapy bagaznika. Problem nie dotyczy na szczescie Tesli (poza FSD dla ktorego utrata wartosci jest praktycznie 100% ) 3. Szklany dach - oprocz poczucia braku klaustrofobii, dzieki niemu masz o kilka cm wiecej nad glowa a przede wszystkim korzystajac zima z webasto nie musisz odsniezac dachu bo snieg splywa samoczynnie. W takiej i4 czy iX3 mozesz godzine grzac auto na parkingu a na koniec i tak musisz szczotka zgarniac snieg z dachu. To sa te detale ktore odrozniaja elektryki budowane od podstaw od aut na platformach spalinowych. Piszac ze opcje dodatkowe w Tesli powoduja ze auta maja wiekszy od BMW spadek wartosci osmieszasz sie, nie liczac ostatnich 2 lat gdzie mielismy zwariowane czasy z covidem, polprzewodnikami i szalonym wzrostem cen - spadek wartosci na jakiejkowliek doposazonej BMW rzedu 30-35% w ciagu pierwszego roku nie byl czyms niezwyklym - wystarczy postudiowac cenniki PS na mobile.de chociazby. 3 lata to najczesciej ~50% wartosci auta w kosz. 4. To ze 3-er nie jezdza napakowane na maxa nie oznacza ze ludzie nie potrzebuja opcji ktorych w tych autach brakuje, oznacza najczesciej ze ich po prostu na te opcje nie stac bo BMW wycenia je absurdalnie drogo a rynek wtorny szybko koryguje te wyceny. Mowiac "nie stac" nie mowie, ze kupujacemu auto brakuje 5k PLN na audio HK, mowie tylko ze jezeli przy odsprzedazy po 3 latach nie dostaniesz spowrotem za te 5k PLN zlamanego grosza - to ludzie maja to czesto w d*** i "jakos sie przemecze a nie bede wyrzucal 5k PLN do kosza". I pozniej jezdza po ulicach te smutne 3-er bez audio, bez szyberdachow, bez elektrycznych foteli, bez asystentow, za to najczesciej z 15-20 znaczkami ///M zeby byl szacunek na dzielni, ot premium pelna geba. Jakie przyklady? 20% rabaty to wg Ciebie byla codziennosc w BMW 3 lata temu, chwile po premierze G20, prosze Cie.. To ze ktos tam gdzies dostal bo chodzil rok czasu po dealerach sepiac czy mial rabaty flotowe/stockowe/lekarskie czy bog wie jeszcze jakie nie znaczy ze wiekszosc ludzi tak kupowala swoje samochody. PS. FSD 3 lata temu kosztowalo 28k PLN a nie 39k PLN jezeli juz rozmawiamy merytorycznie (nie zeby to cokolwiek zmienialo ale trzymajmy sie faktow)
  24. A tymczasem co sie dzieje w USA.. Tesla Model 3 now costs as little as $23K in California thanks to tax credits (yahoo.com) Tesla's Model 3 cheaper than Toyota's Camry in California with tax benefits | Reuters Na gieldzie chyba polubili te informacje 😉

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

Konto

Nawigacja

Szukaj

Szukaj

Skonfiguruj powiadomienia push w przeglądarce

Chrome (Android)
  1. Stuknij ikonę kłódki obok paska adresu.
  2. Stuknij Uprawnienia → Powiadomienia.
  3. Dostosuj swoje ustawienie.
Chrome (Komputer)
  1. Kliknij ikonę kłódki na pasku adresu.
  2. Wybierz Ustawienia witryny.
  3. Znajdź Powiadomienia i dostosuj swoje ustawienie.