Treść opublikowana przez adamjttk
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
3 lata temu, wystarczyla mi pol godzinna przejazdzka TM3 LR, zeby moje hybrydowe F30 330e oddac nastepnego dnia do dealera. Czytalem, ze mnostwo osob tak ma po pierwszej przejazdzce, a pozniej wiernosc marce jest bardzo duza (w sumie podobnie jest z BMW, gdyby wtedy bylo i4 to pewnie bym kupil przymykajac oko na wiele jego wad). Tak sobie mysle, ze moze przez to uzytkownikow Tesli nazywa sie fanbojami. To nie to ze TM3 bylo "troche" lepszym autem, ona deklasowalo/miazdzylo/osmieszalo tak zwane premium F30 praktycznie w KAZDYM istotnym aspekcie posiadania samochodu, robilem kiedys tu liste, wyszlo chyba z 50 punktow. Musimy miec po prostu bardzo rozne punkty widzenia/siedzenia.. Pamietam, ze po kilku mies wsiadlem na testy do nowej G20, tyle ze 320d, pojezdzilem chwile i bylo tylko "bleee, zmienili zderzaki, cos tam upiekszyli i w sumie tyle, stary, odgrzewany kotlet, absolutnie nic interesujacego czy porywajacego". W Tesli od samego wejscia czulo sie powiew swiezosci w motoryzacji, a nie stare odgrzewane kotlety. Dzieki tym Plaidom, ciaglym update'om OTA, bzdurnym pierdzeniu czy zenujacych "lightshow" czy nawet idiotycznym yoke etc etc czlowiek jednak sie nie nudzi, ciagle cos sie dzieje, cos kombinuja, ulepszaja, probuja wytyczyc wlasna sciezke nie patrzac sie co robi AUdi czy MB - i wole takie "nowosci" niz ciagle zmienianie ksztaltu zderzaka/swiatel od liftingu do liftingu a tak naprawde czy masz E90 czy G20 to pryncypia te same, w sumie nawet gorzej sie prowadzi. BMW popadlo imho w straszna stagnacje i odrzuca od siebie wielu wiernych klientow - design jest bardzo dyskusyjny delikatnie mowiac, nadwaga aut bije po oczach, sam pisales, ze nie masz zamiaru oddac swojej M2 za nowa - to nie swiadczy dobrze o kierunku ktory obrala firma imho. MB ze swoja nowa C AMG to juz wogole odlecial w kosmos. offtop sie jak zwykle zrobil, sorry - podsumowujac, nie, nic mi politycy nie zarzadzili - wez jakiegos elektryka na kilka dni, weekend, jestes rozpieszczony to moze i7 czy jakiegos Taycana Turbo S czy EQSa - podejdz z chlodna glowa i napisz wtedy czy nie ma miejsca na takie auto w Twoim garazu.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
No nie zrozumiemy sie wtedy nigdy kolego. Jezeli pisze Ci wyraznie, ze od prawie 3 lat korzystam z 2 elektrykow na codzien (nie da sie miec bardziej "praktycznego punktu widzenia" :roll: ), jestem z tego powodu super szczesliwy, i jak MUSZE wsiasc do auta spalinowego (uber czy z wypozyczalni) to mnie juz odrzuca/mierzi - to co mam Ci wiecej powiedziec oprocz calej listy ktora napisalem, ze szczegolami, i z ktora podobno w wiekszosci sie zgadzasz? Wkleilem Ci tez ankiete randomowych 2000+ uzytkownikow BEV (praktyczny punkt widzenia) --> 92% ma zdanie jak ja, zaledwie 1% chce powrocic do napedu spalinowego (8% niezdecydowane) - tez do Ciebie nie trafia. Jak producenci motoryzacyjni mowia, ze wszystkie rece na poklad z EV pomimo tego, ze 2035r to odlegla przyszlosc --> nie trafia. Jak BMW mowi, ze uposledzone i4 jest juz najczesciej kupowanym "M" w ich portfolio ---> nie trafia. Jak Tesla buduje 4 gigafactory bo w ciagu kilku lat sprzedaz skoczyla z kilku tysiecy na poltora miliona sztuk rocznie --> nie trafia. Rav4 zwykle czy hybrydowe jest tansze od TMY, jakby bylo tak dobre jak mowisz to by ludzie glosowali portfelem i kupowali prawdziwa Toyote. Zamiast tego pewnie w tym czy przyszlym roku TMY bedzie najpopularniejszym autem w Europie. Toyode bez powodu spuscili w kiblu wg Ciebie? Twoje zdanie lepsze i praktyczniejsze bo wziales 3 elektryki z ASO na godzine, pobutowales kilka razy i triumfalnie mowisz, ze technologia gorsza i nie wiesz o co tyle szumu. Fajnie, na tym forum jest jednak pelno ludzi, ktorzy maja odmienne doswiadczenia z nowymi autami spalinowymi, lacznie z moderatorami watku. Negowanie poziomu skomplikowania budowy&awaryjnosci aut ICE w porownaniu do BEV jest nierozsadne, bardzo delikatnie mowiac. Jakosc Tesli (producenta ktory w ciagu kilku lat przeskalowal o tysiace % wolumen produkcji aut) i utyskiwania uzytkownikow na lakier, uszczelki czy szpary w karoserii jest znowu - nierozsadnym argumentem w dyskusji delikatnie mowiac. Bredzisz, nie da sie tego inaczej nazwac :duh: Skrzynia biegow to 1. awaryjnosc - predzej czy pozniej trzeba serwisowac 2. gorsze osiagi i sprawnosc auta 3. eksploatacja - wymiana oleju czy dwumasu w manualu 4. zajmowanie niepotrzebnie miejsca w aucie 5. lag i szarpanie (DSG) czy fatalny dzwiek (wycie CVT) Twoj argument - mi sie nie popsulo wiec sie nie psuja. 6-latek, no nie moge inaczej tego nazwac. Moj syn sie chowa za firanke i mowi - "nie widzisz mnie". Slepy nie zauwaza ze jest slepy bo sie przyzwyczaja. Jestes przyzwyczajony do halasu, nic wiecej. Wyjdz na srodek miasta i posluchaj warkotu silnikow, otworz uszy. Ja do Gdanska jak przylatuje i jestem gdzies w centrum przy glownej ulicy to dostaje migreny doslownie po kilku minutach, zaczynam sie robic drazliwy, halas od motoryzacji jest fatalny na codzien. Nie komentuje tego nawet, nie moj poziom. W sensie wada ale nie wada, ot mamy taki poziom dyskusji :cool2: No to o czym my rozmawiamy??? AUta elektryczne nie maja rozwiazywac zadnych problemow, maja byc LEPSZE od aut spalinowych, tyle wystarczy zeby ICE trafily na smietnik historii. One nie maja zbawiac swiata, wystarczy ze sa zauwazalnie lepsze technologicznie. Jak sie pojawi teleportacja czy auta na wode - zaloze nowy watek :cool2: Ja, ja, ja, mi, mi, mi... A dla mnie rozwiazuje - uszanuj. Jedna rzecz mniej w kieszeni do zgubienia/wymiany baterii, dzieci latwiej wysiadaja pod szkola, zmiesci sie wygodniej 3cia osoba czy dodatkowa torba. Skoro co drugi dziennikarz pisze o tunelu w aucie jako wadzie - to tez zauwazaja problem. Przyzwyczailes sie do tej niedogodnosci i tyle. Zmienia duzo, plynniejszy ruch na drogach (start spod swiatel), ludziom latwiej dolaczac do ruchu z podporzadkowanej, nie gasnie auto na swiatlach w napedzie elektrycznym etc etc Znowu - zgadzasz sie ale sie nie zgadzasz, w ogole nie rozumiem Twojego podejscia. Nie mam z tym zadnego problemu, M2 to fajna weekendowa zabawka, nikt nie twierdzi inaczej. Ale my nie o tym rozmawiamy - rozmawiamy o przewadze technologicznej ICE/BEV a nie ktore auto jest lepsza zabawka na weekend. Serio, argumentujesz mi, ze masz wiecej frajdy z 1,5 tonowego szkraba od 2-2,5 tonowych SUVow czy limuzyn? Elektryki nie maja byc zbawieniem swiata, wystarczy ze beda (i sa) lepsze o 2 dlugosci od ICE. Netflix czy OLED tez "niczego nie rozwiazuje" a sa nieskonczenie lepsza technologia od VHS czy telewizorow kineskopowych. Telefony maja po 6-7 cali bo to optymalny rozmiar - na tyle duze zeby czytac wiadomosci, robic i ogladac wygodnie zdjecia, grac w gry, sluchac Spotify i bezproblemowo klikac, a jednoczesnie na tyle male zeby sie jeszcze miescily w kieszeni i daly obslugiwac jedna reka. Jobs sie kiedys rakiem wycofywal ze swoich 3,5" tak samo jak Musk ze swoich yokow. Serio stary, naprawde nie rozumiem co probujesz udowodnic tutaj - jedna technologia potrafi wyprzec druga technologie jak jest zaledwie o 10-20% lepsza, w przypadku elektrykow to jest masakra, za kilka lat w Europie nie bedzie nowych aut spalinowych, nikt nie bedzie czekal do 2035r, to sie nazywa dysrupcja w technologii. Trzeba byc naprawde zatwardzialym fanatykiem zeby to dzisiaj negowac. PS. No offence jakby co, bardzo lubie z Toba dyskutowac tu na forum, nawet jak sie bronisz rekami i nogami i nie chcesz przyznac racji :twisted:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Tutaj niezmiennie sie zgadzam tylko nie wiem czemu wszystkie media motoryzacyjne ciagle zestawiaja z 3-er, A4 i C-klasa (i tym bardziej nie wiedziec czemu TM3 ciagle wygrywa lol), nawet tu w watku wklajalem z 20 roznych linkow do gazet i filmow, zawsze niemiecka trojca premium bog wie czemu. Naciesz oczy ^^ Co do Skody to czytalem inne porownania, hint - G20 przegrywa i to nie schowkami a osiagami rotfl ;) Nie zaszkodzi wkleic tez dawnego postu - porownanie TM3 LR z M2 Comp. przez kanal jakby nie patrzec petrolheadow, jeden z nich prywatnie posiadacz M2. Do Twojego przemyslenia (chociaz wiem, ze dalej bede sluchal o Octavii :duh: )
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Spytam prosto z mostu - mowisz z doswiadczenia czy z pozycji forumowego teoretyka-filozofa? Jezdziles jakims elektrykiem dluzej niz godzine i interesowalo Cie cokolwiek innego niz przyspieszenie? Zadales sobie chociaz tyle "trudu" zeby poobcowac z jakimkolwiek autem elektrycznym chociaz weekend czy kilka dni zeby zobaczyc jak wyglada codziennosc z BEV? Ja od ~20 lat jezdzilem autami spalinowymi, teraz od 3 lat jezdze autami elektrycznymi wiec mowie z doswiadczenia. Jestem typowym Kowalskim - tak jak piszesz, jezdze wlasnie na codzien do szkoly/pracy/sklepu autem elektrycznym, nie jezdze nimi na tor, nie smigam 200km/h autostradami co weekend. Wiec jeszcze raz Ci napisze, z mojej perspektywy (praktycznej) i nie bede juz zbijal Twoich "argumentow" bo nie maja one niestety pokrycia w codziennej rzeczywistosci - "nie martw sie o innych", "moje V12 jest szybsze bo jedzie 300 km/h" czy "cichsze na postoju bo w miescie jest i tak glosniej" --> cytaty oczywiscie niedokladne, nie chce mi sie szukac juz dokladnych, sens (czy raczej bezsens) Twoich wypowiedzi w miare zachowany mam nadzieje. - elektryki sa tansze w eksploatacji - milion Polakow z fotowoltaika, taryfy nocne - ludzie jezdza za 10-15 PLN/100km. Cena zakupu to inna sprawa, dla niektorych BEV juz jest konkurencyjna do ICE, przed innymi jeszcze dluga droga (brakuje wciaz malych BEV za 100-150k PLN). I uprzedzajac tak, cena paliwa jest BARDZO WAZNA - inaczej bys nie mial X5 3.0d tylko same V8 czy Panamery do niedawna w dieslu czy wynalazkow typu 2 litrowy diesel w CLS. - elektryki sa prostsze w budowie, przez to tez tansze w eksploatacji - turbiny, rozrzady, silniki spalinowe, EGRy, swiece, skrzynie biegow, wydechy i DZIESIATKI innych czesci mechanicznych w BEV NIE MA --> nie psuja sie, nie wymagaja kosztownych napraw, nie wymagaja odwiedzin w serwisie, MOZNA NA NICH BARDZIEJ POLEGAC mechanicznie. - elektryki sa prostsze w eksploatacji - klockow/tarcz praktycznie sie nie wymienia, oleju sie nie sprawdza, nie wymienia, ADBlue nie dolewa, DPF nie wypala, nie rozgrzewa turbiny/silnika rano, nie chlodzi po trasie - wsiadasz, jedziesz, wysiadasz, tyle. - elektryki sa CICHE, przy odpalaniu nie halasuja jak wiadro gwozdzi, nie przeszkadzaja domownikom, pod szkola, pod praca, w miescie, na dzialce -jest to jedna z ich NAJWIEKSZYCH zalet imho. Twoje opowiesci o "spokojnej" jezdzie ICE to fantasmagorie - sprobuj podjechac zaladowana V-klasa czy autem w dieslu z manualem pod jakakolwiek gorke - moze byc podjazd w galerii handlowej --> wycie zazynanego diesla slychac 50m dalej. To jest zanieczyszczanie powietrza halasem i jest tak samo niezdrowe jak zanieczyszczanie powietrza spalinami. - elektryki nie smierdza benzyna/dieslem/gazem - sa BEZWONNE jak rower czy tramwaj. Nie jezdza na frytkach, nie jezdza z wycietym DPF, nie kopca bo maja EURO1/2 jeszcze czy uwalona uszczelke pod glowica i nie biora litra oleju na 1000km jak niektore auta spalinowe. Wyjdz na spacer po parkingu podziemnym jakiejkolwiek galerii handlowej z dziecmi i powdychaj swieze powietrze z aut spalinowych, wrocimy do rozmowy zanieczyszczen. - elektryki sa DYNAMICZNIEJSZE od aut spalinowych - nie maja manuali, nie maja skrzyn biegow - przecietny elektryk z najslabszym silnikiem i 10s do setki jest w miescie o wiele dynamiczniejszy niz auto spalinowe z 6-7s do setki, widac to czesto chociazby na swiatlach, wiele ludzi wsiadajac do aut pokroju i3 czy inny Leaf jest mega pozytywnie zaskoczona dynamika nawet najslabszych aut elektrycznych. Elektryki maja PELNY moment obrotowy od 0 RPM, nie trzeba ich gazowac pod czerwona kreske zeby miec pelna moc - cos czego do dzisiaj nie jestes w stanie zrozumiec bo wynika to po prostu z Twojej niewiedzy/ignorancji (vide wklejane przesmiewcze filmiki z przegazowek 911) Twoje M2 jezeli go nieustannie (i halasliwie) nie palujesz ma jedynie czesc maksymalnej mocy, w elektrykach mozesz wykorzystywac pelnie mocy bez wiekszego zwracania na siebie uwagi bo naped elektryczny jest CICHY i nie przeszkadza ludziom DOOKOLA, nie zwraca na siebie uwagi. - naped i architektura auta elektrycznego jest bardziej efektywna pod wzgledem miesca w srodku i wymiarow zewnetrznych auta (dedykowane platformy dla BEV) - szkraby pokroju ID3 maja miejsca porownywalnie z klase wiekszym Passatem - zarowno dla pasazerow jak i dla bagazy. Frunk, brak tunelu to tylko przyjemne dodatki tej architektury. - kazde auto elektryczne ma WEBASTO ktore w autach spalinowych kosztuje 8-10k PLN, zima mozna zawsze miec nagrzane w kilka minut auto, latem przyjemnie schlodzone - stacja tankowania pod domem, czysta, zawsze pod reka, prad nie chrzczony jak to sie zdarza w szemranych stacjach paliwowych ^^ - miazdzaca wiekszosc elektrykow ma naped RWD albo AWD (z preferowanym RWD nadal), FWD jest rzadko spotykany - to, w polaczeniu z kilkaset kg baterii 15cm nad ziemia sprawia, ze elektryki prowadza sie o wiele przyjemniej, sprawiaja wiecej frajdy z jazdy w porownaniu do przecietnych ICE. Takich zalet/przewag aut elektrycznych jest DZIESIATKI innych, mniejszych i wiekszych, to dlatego satysfakcja z posiadania BEV jest jaka jest i pies z kulawa noga nie mysli o powrocie do auta spalinowego jak juz pojezdzi chwile elektrykiem. Najwieksza wada oczywiscie jest cena wejsca w BEV, na zachodzie z tym duzo latwiej, u nas gorzej. Opowiesci o Chorwacji od strzalu 160-180km/h juz sie nie chce komentowac nawet bo obecna infrastruktura DC juz spokojnie ogarnia a bedzie tylko lepiej. A mandaty nie sa coraz nizsze tylko coraz wyzsze. Ale wiadomo - na forum zawsze warto pomarudzic, poteoretyzowac i dodatkowo bronic swoich argumentow V12 (lol!), ktore jest tak przeswietnym napedem ze liczba chetnych na nie jest liczona na palcach jednej reki i dlatego praktycznie kazda firma wycofala sie juz z jego produkcji. Standardowe i niesmiertelne - klient glosuje portfelem. Meczacy ostatnio jestes Slawomir przyznam szczerze w dyskusjach, wez sobie wypozycz jakiegos elektryka na tydzien, pojezdzij i bedzie sie lzej rozmawialo o napedach i ich wadach i zaletach, moze tez i zona sie nawroci ;) Zauwazylem tez, ze odlatujesz z merytorycznoscia wypowiedzi prede wszystkim ze wzgledu na budzet - gro elektrykow to auta w cenie 250-400k PLN i rozmawiajac o wadach/zaletach warto miec to na uwadze i odnosic to do aut typu 330i/340i/X3 3.0d etc a nie wplatac do dyskusji jakies M760i za blisko banke bo to nie ma zadnego sensu - chcesz tam gadac o wyciszeniu czy materialach to wez do porownania jakies i7 czy EQSa. W tym budzecie tez koszta eksploatacji sa o wiele wazniejsze niz w autach luksusowych na co tez mocno przymykasz notorycznie oko.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Szcerze mowiac - nie czuje juz takiej potrzeby :cool2: Tego typu listy przewijaly sie tu w watku dziesiatki razy - na koniec dnia Slawomir caly na bialo i tak stwierdzi, ze jego najbardziej luksusowe auta z V12 i tak sa cichsze/szybsze/lepsze/bardziej bezawaryjne etc etc i kazdy Kowalski powinien sobie takie kupic bo elektryki sa teoretyczne i pelne subiektywnych bzdur a tak wogole to auta dla biedakow :) Ot prawdziwe odklejenie od rzeczywistosci ^^ 3 lata temu jak zaczynalem ten watek BEV to bylo yeti w Polsce, dzisiaj koledzy z forum, nawet najzagorzalsi przeciwnicy elektromobilnosci jak slonik - ida ze swoimi pieniedzmi do salonow po BEV, kolejki sa nierzadko na rok do przodu. Jak sie otworzy jakakolwiek gazete motoryzacyjna - polowa tresci to premiery nowych BEV. Tesla ze startupa zmienila sie w ciagu 3 lat w Toyote wypluwajaca 1,5 miliona elektrykow rocznie, kolejna Gigafactory na horyzoncie. Jak jeszcze zacznie robic tanie auta pokroju 1-er to w ogole bedzie placz i zgrzytanie zebow tradycyjnych producentow (a predzej czy pozniej do tego dojdzie). Moja misja juz niejako spelniona bo do technologii nie trzeba juz nikogo przekonywac, artykuly tego typu rosna jak grzyby po deszczu: https://electrek.co/2023/03/08/hyundai-says-the-new-kona-electric-will-outsell-gas-hybrid-variants/ To, ze w Niemczech triumfy swieci model Y jako najpopularniejszy BEV jest dla mnie wisienka na torcie, rzecz niewyobrazalna 3 lata temu jak zaczynalismy ten watek, gdy narracja sie przewijala - niech no tylko VW sie zabierze powaznie za ta elektryke. A tymczasem.. Ankieta nadal aktualna :cool2:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Mowisz, ze pisalem o braku kluczyka jako przewadze BEV? To na pewno jestes w stanie poprzec to moim cytatem, nie? :cool2: W innym przypadku - fantazjuj dalej, klawiatura wszystko przyjmie :cool2: Odpowiednikiem TM3 w BMW jest 3-er. Kupisz bez tunelu? Odpowiednikiem TM3 w BMW jest 3-er. Kupisz bez kluczyka? Oho, znowu logika mojego 7-letniego syna, brawo :cool2: Jak argumenty nie pasuja to zawsze mozna tak zakonczyc kazda dyskusje :cool2: Ulalo Ci sie Slawomir, niepotrzebnie :) Dopowiadasz sobie znowu. Poprosiles o przewagi a nie o "przewagi zmieniające życie", dla przykladu - dla piwniczaka to i auta na wode albo i teleportacja nie zmienia jego zycia, znowu sie podkladasz. Nie, przelomem jest BRAK skrzyni biegow jak to jest w 95% elektrykow. Niepotrzebny archaizm zaslugujacy na smietnik historii. Wtf? Czyli brak skrzyni biegow jest gorszy od skrzyni automatycznej? No tak, zapomnialem, brak obowiazkowych serwisow w Tesli tez jest wada wg Ciebie, wszystko sie zgadza :norty: Patrz - nawet niemieckie tuby propagandowe wiedza lepiej od Ciebie :norty: :norty: "Gdy ma sie dobry prad, to nie trzeba V12" :twisted: Rozumiem wszystko co piszesz, ale to nasza lokalne, polskie piekielko ktore nie ma nic wspolnego z elektromobilnoscia jako taka. Rownie dobrze moglbys powiedziec, ze skoro rocznie kilkadziesiat tysiecy osob jezdzi autem po pijaku - to nie powinnismy za to karac albo zbudowac osobne pasy dla pijakow. Nie, nie tedy droga, potrzebna jest praca u podstaw zeby te zwierzece zachowania zlikwidowac a nie rezygnowac z elektromobilnosci.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
... :whistle: Skad to wytrzasnales znowu? Pisalem Ci 5 razy - kup sobie 5 kluczykow i wsadz do kazdych spodni, jak masz problem z aplikacja. Do webasto tez osobnego pilota lubisz nosic w kieszeni czy nie korzystasz bo masz murzyna za najnizsza krajowa do odsniezania auta na zawolanie wiec to kolejna "subiektywna bzdura"? :norty: FSD level 5 to w sumie tez bzdura bo jak sie nabzdryngole w knajpie to przeciez zona mnie podwiezie (albo pracownica w Cayenne :norty: ), nie wiem po co oni takie bzdury wymyslaja z tymi autami.. Wiesz, dzwiek zazynanej SWINI V-klasy z 2.0 TDI pamietam od zeszlych wakacji wiec Twoje madrosci moge tylko skwitowac usmiechem politowania :cool2: W Twoim swiecie wszystkie auta spalinowe nagle jezdza "spokojnie"? Wtf, znowu argumenty z przedszkola :cool2: Hmm, trzeba by bylo popatrzec w statystyki - moze rzeczywiscie na wsi wiecej Tesli kupuja bo cenia cisze, w miescie nie ma sensu :cool2: Nie kolego, znowu glupotki opowiadasz, glosnosc aut spalinowych jest tak niepozadana, ze jest okreslona scislymi normami. Dzisiaj to 70-74dB, od przyszlego roku bedzie to 68dB. Jak zalozysz wies wydech to ani nie przejdzie auto przegladu, ani nie dostaniesz dowodu rejestracyjnego jak zatrzymaja Cie mili Panowie policjanci. Chcesz robic sobie brum-brum glosne, rob sobie w kabinie, na zdrowie. Poprzesz ta bzdure czyms merytorycznym czy mam Ci wierzyc na slowo? Mylisz cisze/natezenie dzwieku z jego brzmieniem. Juz nie mowiac o tym, ze mowisz o malej czesci aut. Wspolczesne napedy maja tak zalosne brzmienie, ze AS ma za zadanie imitowac basowe brum-brum zamiast uturbionego kle-kle. Jechalem kilka dni temu pociagiem relacji Warszawa-Gdansk za 200 PLN, smiem polemizowac ^^ BEV sa tansze w eksploatacji, o WIELE TANSZE, jedynie nie w Twojej alternatywnej rzeczywistosci :cool2: Cena zakupu a TCO to 2 rozne rzeczy, wiesz o tym ale trollowac sobie mozna np :lol: To moze inaczej, za 285k PLN kupisz segment D z 3,5s do setki, dostaniesz to samo w ICE za te pieniadze? Z odpowiednikiem spalania 2l/100km przy ladowaniu w domu? BEV jest tansze bo jest prostsze w budowie, doplaty sa po to by rozruszac swiadomosc ludzi i podaz producentow, na szczescie dinozaurow z Twoim mysleniem jest coraz mniej, podziekuja nam za To nasze dzieci. Za kilka lat wszystkie elektryki beda tansze w zakupie, na razie tego nie ma bo produkcja dopiero sie rozkreca i producenci maja w nosie skoro i tak sprzedaja wszystko na pniu a czasy oczekiwania nierzadko przekraczaja 12 mies. Ciezko sie z Toba nie zgodzic, V-klasa i najbardziej luksusowe auta/SUVy dla wszystkich, po 3 sztuki od razu :duh: Fajna logika, taka nie za madra :cool2:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
:handshake: @Slawomir - moglbym punktowac wiekszosc Twoich wypowiedzi bo sa mega niespojne i sam sie podkladasz ale powiem szczerze nie chce mi sie juz, znasz moje argumenty, wykladalem je wiele razy, uwazam, ze wiele z nich jest wielkim przelomem w motoryzacji natomiast Ty zbywasz je nazywajac je elokwentnie "subiektywnymi bzdurami". Jezeli dla Ciebie ktos, kto ma fotowoltaike i jezdzi BEV doslownie za grosze czy ze jego auto nie smierdzi i nie halasuje na drodze, czy ze nie musi uzywac pedalu hamulca na codzien, czy nie ma laga w napedzie jest "subiektywna bzdura" to nie mamy szczerze mowiac o czym rozmawiac bo to jest poziom przedszkola. Co do zony - proponujesz jej przejscie z auta za nie wiem 600-700k PLN na auto za 250-300k PLN, nie dziwie sie ze kreci nosem :norty: Poczekaj az jej kolezanki zaczna jezdzic Taycanami czy innymi Cayenne BEV to wtedy szybko bedzie Ci wiercila dziure w brzuchu ze chce elektryka bo to przeciez modne i jezdzenie ICE bedzie obciachem, kobiety sa jakie sa :)
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Zaloz i zaglosuj, mysle ze warto. Ladowarki Tesli otwieraja sie na inne marki juz praktycznie wszedzie (chociaz nadal nie w PL poki co), przyda sie na Pomorzu kilka dodatkowych sztuk 250kW na wakacyjne podroze BEV :cool2: No i nie mozna pozwolic zeby jakis Oman nas wyprzedzil :>
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Glosowac ino raz, Gdansk na 1. miejscu! :) https://moto.trojmiasto.pl/Szybkie-ladowarki-Tesli-w-Gdansku-Trwa-glosowanie-Mozesz-oddac-swoj-glos-n176025.html
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Wylamac moze by nie wylamal ale moglby haczyc, nie zdziwilbym sie, 2m wzrostu ma swoje konsekwencje, jak na moje TM3 to tez nie jest auto dla 2m czlowieka, nie zostalo pod taki wzrost projektowane. Dzisiaj jadac do pracy sprawdzilem moja pozycje za kierownica i przy 187cm i fotelu ustawionym pod siebie - mam kolana okolo 11-12 cm od deski rozdzielczej. Jednoczesnie kolyska i oparcie ustawione tak, zeby nadgarstki byly w miare na gorze kierownicy - taka pozycje uwazam za odpowiednia, nic nie hacze o ekran, noga pracuje bezproblemowo gaz/hamulec (rzadko i tak bo jest one pedal driving) Co do zachara - sa na to odpowiednie patenty: :norty: Bagaznik nie wiem jak licza ale podejrzewam, ze w TM3 nie brali pod uwage wneki pod bagaznikiem ktora jest olbrzymia, zmiesci sie tam spora torba/walizka. W TMY to juz w ogole mozna czlowieka tam schowac ^^ Moje odczucia po tescie i4 - z tylu jest zdecydowanie mniej miejsca na kolana, wsiadalem bezposrednio TM3/i4/TM3 oba auta ustawione dokladnie pode mnie wiec to nie byla kwestia subiektywna ;) I w zyciu bym tez nie zamowil tych foteli M do i4 - ta olbrzymia, plastikowa skorupa jest po prostu ochydna zarowno jak sie na to patrzy jak i dotyka. Widac jak bardzo postepuje degradacja materialow/ciecie kosztow w autach :duh: i - dla porownania Audi S4 sprzed 15 lat
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
To teraz spójrz Adam jak mocno sam jesteś nieobiektywny i na siłę nam wmawiasz że Twój wybór jest najlepszy. Liczby pokazują że Tm3 i i4 (który jest klasycznym coupé z założenia ciaśniejszym) ma praktycznie te same liczby, a w pewnych istotnych kwestiach i4 ma lepsze (np długość siedziska). Znajdź sobie historycznie jak się naśmiewałeś na ciasnotę w i4... BmFun - i4 jest zdecydowanie ciasniejsze z tylu od TM3 pomimo tego, ze jest o 9cm dluzsze, to nie jest moje widzimisie, jak masz mozliwosc to sprawdz oba samochody samemu ustawiajac fotel pod siebie. Na pewno nie pomaga tez fakt, ze jest duzy tunel w srodku. Co do cyferek - widze ze w auto swiat testowali 2 razy TM3 i za kazdym razem wyszly im rozne wyniki wiec niestety obiektywnosc tych cyferek nie jest najlepsza :roll: Na tym drugim obrazku wychodzi, ze TM3 ma 4-5 cm wiecej z tylu i to by sie mniej wiecej zgadzalo z tego co pamietam jak testowalem i4. Tutaj masz zdjecie przy fotelu przednim ustawionym pode mnie (187cm) - nie moglbym tak jechac sam za soba przez 1-2h, w TM3 nie ma takiego problemu. Dlugosc siedziska nie ma zadnego znaczenia, chodzi o kolana - wbijaja sie w fotel przedni jak w najtanszym budzetowym Wizzair ;) PS. Ja nie pluje na i4 - samochod, pluje glownie na spalinowa platforme bo jest to pojscie na maks skroty i tanizne byleby miec co sprzedawac (bo sie zaspalo ^^) A platforma spalinowa to bardzo duzo wad - waga, osiagi, rozwiazania technologiczne, przestrzen dla pasazerow/na bagaze etc Jak BMW sie ogarnie za 2-3 lata z typowo elektryczna platforma jestem pewny, ze bedzie DUUUUZO lepiej bo same napedy jak widac maja ogarniete juz a jakosc materialow wiadomo, ze lepsza niz w Tesli.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Artykul z dzisiaj. Warto pamietac jak sie pluje na Tesle i Muska jakim to on nie jest "wyzyskiwaczem" :roll: https://forsal.pl/biznes/artykuly/8676174,bmw-wykorzystywalo-bez-skrupulow-wiezniow-do-niewolniczej-pracy-polacy-wsrod-ofiar.html No i ten brakujacy lit: https://forsal.pl/biznes/energetyka/artykuly/8676213,drugie-najwieksze-zloze-litu-na-swiecie-w-iranie.html
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Stary, naprawde mozesz przekrecac to na milion sposobow i niczego to nie zmieni - centymetry nadal beda centymetrami. TM3 ma o 25cm dluzszy rozstaw osi od Golfa mk8, w kabinie z tylu masz 5-7cm wiecej na kolana jak oparcie przedniego fotela jest odsuniete o 1m od pedalu hamulca. Dla porownania mozna tez zerknac na i4 - auto od TM3 dluzsze o 9cm a z tylu miejsca minimalnie mniej (platforma spalinowa) Co do wiszacych ud - zgadza sie, siedzisko fotela w TM3 jest dosyc krotkie, jest 6cm krotsze niz w Golfie. Ogolnie fotele w TM3 sa dziwne - z jednej strony sa naprawde komfortowe i wygodne zarowno na krotkich jak i na dlugich trasach. Ale z drugiej strony moglyby byc odrobine dluzsze z lepszym podparciem bocznym. O wentylacji nie wspominajac. Do lamanych komfortow z 5-er dzieli je przepasc ale sa imho lepsze niz sportowe w 3-er, tam po 2-3h jazdy wbijaly sie w uda od dolu powodujac spory dyskomfort - nie pomagalo ani ustawienie kolyski ani tej wysuwanej czesci. No i nie byly zbytnio komfortowe (odrobine za twarde). PS. Pozycja za kierownica Zachara w Golfie jest absolutnie niepoprawna i przede wszystkim niekomfortowa - nie da sie tak jezdzic na codzien bo mialby skurcze w lydce po pol godziny - jak kolano sie wbija w deske rozdzielcza to jak on wciska pedal hamulca?? - do tego musisz podniesc kilka cm noge z pedalu gazu, przeniesc ja na pedal hamulca i czasami mocno/gwaltownie nadusic do oporu - przy jego pozycji jest to niewykonalne. Ogolnie - sadzanie 2m czlowieka samego za soba w aucie kompaktowym i udowadnianie ze "sie da" czy ze jest to w jakikolwiek sposob mozliwe/komfortowe jest bzdura :duh:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Przekrecasz to co pisze. Mowilem o tym, ze czlowiek robi sie "wygodny" w rozumieniu szuka rzeczy ktore mu idealnie pasuja. Nie pisalem o wygodzie/komforcie poszukiwania. Specjalnie doplacalem za obnizone zawieszenie, za 20" kola o profilu 35. Taka jazda sprawia mi przyjemnosc w polaczeniu z 3,5s do setki i kilkaset kg baterii tuz nad ziemia. Gdybym szukal komfortu/ciszy/prestizu to przesiadlbym sie z F10 na G30 z komfortami i AD i wozil sie dalej w kapeluszu. Zupelnie nie moja bajka poki co. 14 pro ostatnie co bym o nim powiedzial, ze jest ladny. Ma komicznie wystajaca wyspe, jest gruby i duzo ciezszy w porownaniu do S10/20. Z ipada i macbooka juz dawno nie korzystam, zegarek nosze najczesciej Garmina wiec z niczym mi sie ten tel. nie integruje. Za to zdjecia robi bajka i tak jak pisalem - bateria jest bardzo dobra przy intensywnym uzytkowaniu. Jezeli Ty albo Twoja zona macie inne zdanie - nie mam z tym zadnego problemu. Lubie takie porownania bo mozna "sprzedac" wszystko jak sie ma z tego benefity. Mialem tez Golfa, mam TM3 wiec wiem o czym pisze. Zreszta, spojrzmy na rzetelnosc "testu", nie wiem jak Ty ale ja z kolanami w kratce wentylacyjnej nie jezdze (do tego plecy prawie w pionie) :cool2: Jezeli chcesz ciagnac ta farse - wklej centymetry dla obu aut - sa standardowe testy (fotel odsuniety na 1m) i zobacz ile cm luzu jest z tylu dla obu aut.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Tak, różnia się sposobem tankowania oraz rozwiązaniami technicznymi, nieszczególnie zmieniającymi wiele. No to inaczej, jezeli dla Ciebie roznice pomiedzy tymi autami/technologia to niewiele (dla mnie wprost przeciwnie) - to czego bys oczekiwal od rewolucji w motoryzacji - teleportacji? Wody jako paliwa? Prawdziwego FSD level 5? Powiedziałbym, że między dieslem a LPG różnica tego samego typu. Inaczej się tankujesz, ale na niewiele to wpływa. Tankuje sie w domu, w pelnym komforcie, za grosze. Stacje DC odwiedzam 2-3x rocznie. Zarowno diesel jak i LPG SMIERDZA, moje EV jest bezwonne. Diesel i LPG halasuja, moje EV odjezdza spod domu w absolutnej ciszy. Stary, ja tez chcialbym teleportacji ale poki co roznica i tak jest dramatyczna. Wymień mi ile będzie różnic między zajechaniem Dusterem, TM3 i np. 911 do fryzjera. Moim zdaniem największa różnica będzie w komforcie foteli i zawieszeniu, ale końcowo niewiele to zmieni. To chyba zalezy od subiektywnego progu "bolu"/irytacji rzeczy zwiazanych z motoryzacja czy tez ogolnie z detalami. Im lepiej zarabiasz/wiecej posiadasz - tym bardziej jestes wygodny, chcesz by to otoczenie naginalo sie do Ciebie a nie odwrotnie. Dotyczy sie to najdrobniejszysz szczegolow - zarowno w motoryzacji jak i wszystkim innym. Jechalem kiedys Dusterem, to jest podauto, 90% rzeczy w tym samochodzie mnie odrzuca, sprawia, ze nie mam przyjemnosci obcowania w takim miejscu nawet chwili, wolalbym jezdzic 15 letnia sprawna E90. Rozumiem, ze sa rozni ludzie ale znowu wraca temat hipokryzji Slawomir - sprzedaj V klase i kup Partnera/Vivaro, przeciez te auta niczym sie nie roznia, nie? Czyli jak? Dojeżdżasz szybciej, mniej Cię tyłek boli, korki Cie nie dotyczą czy co? Serio, co Ci zmienia BEV? Tylko już pomińmy żałosne zalety tabletów, bo jak wspominałem, do F126p też iPada możesz włożyć z internetem i filmami.Dojezdzam ciszej, auto jest bezglosne. Czasem jak wyjezdzam o 6 rano a dzieci maja pokoj obok podjazdu - nie budzi ich dzwiek wiadra gwozdzi, a tak brzmi wiekszosc silnikow odpalanych na zimno. Dojezdzam taniej, BEV ladowany w domu kosztuje tyle co nic, auta spalinowe na zimno pala po 10-12 l bez problemu po miescie. Dojezdzam nie smrodzac wszystkim dookola - ani u siebie pod domem, ani pod szkola/praca - w PL to jest szczegolnie dramat, ludzie wycinaja DPFy, EGRy, jezdza na frytkach i WSZYSTKO inne co przychodzi czlowiekowi do glowy. Czasami wydaje mi sie ze nasz narod jest najbardziej kreatywny na swiecie jezeli chodzi o oszczednosci :norty: Elektryczne webasto, brak irytujacego tunelu, brak durnot jak glupie naciskanie przycisku "start", brak szukania kluczyka w kieszeni, brak hamulca postojowego (czy tez raczej automatyczny, nie absorbujacy uwagi), nie martwienie sie jakims "nie palowaniem na zimno", brak potrzeby wciskania hamulca bo jest fantastyczny one pedal driving, absolutny brak laga na pedale gazu i dziesiatki dziesiatek innych rzeczy do ktorych czlowiek przyzwyczaja sie w mgnieniu oka. O rozsterkach moralnych jak ruska ropa czy dieselgate nie wspominajac. Każdy nowy iPhone ściąga nowych klientów, bo jest nowy, a nie dlatego, że ludzie tego potrzebują. Ot, takie bezsensowne pompowanie konsumpcji w które wiele osób wpada, np. Ty ;) Wiele też Twoich opinii polega na wróżeniu przyszłości, a nie realnym przebiegu wydarzeń. Przy okazji, przepis o 2035 nadal nie jest klepnięty z tego co czytałem, jest opór mocny przeciwko bezmyślnemu pchaniu się w "nowoczesność".Kupilem 14 Pro (po wielu latach z Androidem) za jakies chore jak na telefon pieniadze. Rozstalem sie z S10 albo S20, nie pamietam juz, mial ze 3 lata. Jakosc zdjec nieporownywalna (wczoraj wrocilem z wakacji i milo bylo przywiezc duzo ladnych fotek, lustrzanki juz nikomu sie nie chce na wakacje targac), "trzymanie" baterii nieporownywalne, mozna od rana do wieczora robic zdjecia, korzystac z netu i sie nie martwic bateria, w poprzednim telefonie po pol dnia czlowiek skazany na powerbank niestety. Wiecej roznic (dla mnie) nie ma - czy to konsumpcja, czy to warte roznicy w cenie? - nie wiem, subiektywna sprawa. Moze jakis dedykowany RX100 za 1/2 ceny by zalatwil sprawe, ale komu sie chce chodzic z dodatkowym sprzetem w kieszeniach..? (cos jak z tym kluczykiem fizycznym) 340i lepiej buduje ego. No i jest większe. Reszta jest mało znacząca w gruncie rzeczy. To ja tylko dodam, że w zasadzie E32 spełnia moje oczekiwania jeśli chodzi o komfort podróżowania, gdyby nie było popsute, mógłbym tym jeździć na co dzień. Na pewno jest dobre 10 razy wygodniejsze od TM3, a do celu dojedzie i tak szybciej lub podobnie. W zasadzie wydaje mi się, że kwestia awaryjności starych aut jest powodem, dla którego większość z nas dąży do zakupu możliwie najnowszego modelu. TM3 tez jest wieksza od Golfa, to roznica segmentu, do tego dzieki BEV roznica w wymiarach zew/wew - wiecej miejsca z tylu, wieksza przestrzen ladunkowa etc. E32 - po czesci sie zgodze ale reanimowanie trupa jest czasochlonne i kosztowne, w krajach takich jak Norwegia nierealne wrecz bo ceny roboczogodziny serwisu beda 10x wyzsze od ceny materialow. W przypadku daily, jezeli nie jestes mechanikiem samochodowym z duza iloscia wolnego czasu to skarbonka bez dna. Co do ego sie nie zgadzam zupelnie - ego Kowalski buduje debadged 518d w m-pakiecie albo 15 letnia A6 3.0 TDI zamiast jakas Corsa/Astra nowsza o 10 lat. A nie 340i. Brzmisz troche jak stary czlowiek i morze, trzeba bylo smakowac motoryzacje mniejsza lyzka to bys dluzej usmiechniety chodzil moze?
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Pogubilem sie juz w tej argumentacji, serio, nie wiem co udowadniasz :roll: Ze TM3 i Golf to to samo dla Kowalskiego na codzien? Ze BEV i ICE to to samo? Dacia Duster czy inne Tipo za 80k PLN dla wszystkich bo wiecej nie trzeba/nie robi roznicy w codziennej jezdzie? Naprawde nie wiem stary o co Ci chodzi, mialem ~3 lata temu Golfa 7-mke i ~10 lat temu Golfa 5-tke. Teraz mam TM3. Jak dla mnie "troche" inne auta i do szkoly z dziecmi nie jedzie sie "IDENTYCZNIE" wbrew temu co mowisz :cool2: Roznica jest na tyle duza, ze nie mialem problemu isc do salonu po TM3, po kolejne TM3 czy niedawno po TMY. A jak wyjdzie odswiezone TM3 tez pewnie po nie pojde. Po Golfa czy innego Passata do salonu nie mam zadnej checi isc :oops: Podobnych do mnie przypadkow sa setki tysiecy rocznie a skoro bedzie niedlugo kolejna Gigafactory w Meksyku znaczy sie, ze coraz wiecej ludzi chce odwozic dzieci do szkoly Tesla a nie Golfem bo jednak zauwaza roznice wbrew temu co piszesz :oops: Ale zeby nadac tla dyskusji i zrozumiec Twoja argumentacje lepiej - jaki jest wg Ciebie powod dla ktorego wlasciciel powiedzmy A3 2.0 TDI idzie do salonu np po 340i? Czym te auta sie wg Ciebie roznia w codziennej jezdzie?
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
slonik, odpowiem dyplomatycznie - ani w iX1 ani w 5-er (zgadza sie?) nie masz automatycznie otwieranej klapy bagaznika z kluczyka (premium!) wiec dla Ciebie zadnej roznicy to i tak nie robi, mozesz zalozyc ze otwieranie z apki to taki gratisowy, bezsensowny feature :norty:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Kriss, czemu sadzisz, ze w Tesli nie mozna otworzyc bagaznika przyciskiem elektromechanicznym jak w kazdym innym aucie? Dotykasz i sie klapa unosi, nie musisz tego robic z apki :roll: Frunk jest bez guzika ale tam z reguly ludzie trzymaja kable do ladowania wiec az tak bardzo to nie wadzi. Slawomir, praktyka - polowe przypadkow otwieram bagaznik z tabletu bedac jeszcze w aucie po zajechaniu do domu (zajmuje to 0,5s bo guzik jest na stale na glownym ekranie), 30% przyciskiem na klapie jak podchodze do auta, i 20% z apki (trwa to 3-4 s, apka nie muli, nie laczy sie przez 20s z sutem etc, dziala blyskawicznie). Nigdy, PRZENIGDY nie zamienilbym tego rozwiazania na noszenie dedykowanego kluczyka w kieszeni, to jakis absurd. Tak samo pozbylem sie kluczy od domu zamieniajac zamki na elektroniczne. Powtorze po raz dziesiaty - masz taka oldskulowa potrzebe, zamawiasz sobie tradycyjny kluczyk, nie rozumiem Twojego problemu, serio. Co do porownan Tesli z Golfem czy Golfa 3 z 8, nie komentuje nawet bo gadasz od rzeczy, serio. Rownie dobrze mozesz napisac, ze obiektywnie nowe 7-er z V12 nie jest lepsze dla kazdego od Paska B5, ze to gorsza technologia bo wiecej pali, serio, odleciales z argumentacja ICE/BEV.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Slawomir, wybacz ale sie nie zgadzam, a czy to moj "fanatyzm" czy Twoja wybiorcza logika/argumenty to juz inna sprawa. 1. Kluczyk fizyczny jest do dokupienia osobno jezeli ktos jest zwolennikiem "kiedys to bylo" - na moim przykladzie mowie Ci, ze przez 2 lata nawet przez mysl mi to nie przeszlo. W testowanym przeze mnie modelu S byl dolaczony i czlowiek po 2 latach nieuzywania kluczyka patrzy na to jak na osobny kalkulator albo papierowa mape w kieszeni bo te w smartfonie sa przeciez "niewygodne", nie? 2. Nie wiem ile osob kupuje osobne kluczyki do Tesli, czytajac fora sa to jakies ladowe ilosci, podejrzewam, ze Tesla ma dokladne statystyki i gdyby bylo inaczej - wrocil by do lask jak okragla kierownica w modelu S/X. Cena kluczyka przy cenie samochodu raczej nie jest problemem, no chyba ze masz inny punkt widzenia? 3. Z mojego punktu widzenia - bagaznik otwieram raz na kilka dni a fizyczny kluczyk MUSIALBYM nosic w kieszeni ZAWSZE - jest to czystej krwi idiotyzm, to znaczy znowu wracamy do punktu wyjscia - wole "stracic" 5s na otworzenie bagaznika z apki raz na kilka dni (i to tylko jak jestem na zewnatrz auta bo w srdoku z tabletu trwa to ulamek sekundy) niz nosic w kieszeni ZAWSZE kluczyk fizyczny, dbac zebym go nie zgubil, przekladac w spodniach etc Identyczna sytuacja ktorej nie rozumiesz jest z "traceniem czasu" na ladowanie pol godzinne na DC w trasie - dla MNOSTWA osob na swiecie to jest ZALETA nad autami spalinowymi bo na codzien jezdza wokol komina i sie laduja w domu i potrafia przez pol roku nie jezdzic na stacje benzynowa i to, ze raz na miesiac czy raz na kilka miesiecy jadac gdzies ponad 300-400km musza zrobic pol godzinny stop w miedzyczasie idacsobie na siku czy hotdoga to nie jest zadna drama bo w ogolnym rozrachunku nadal oszczedzaja czas i jezdza po prostu wygodniej. Pisalem sto razy - kazda nowa technologia ma jakies kompromisy w stosunku do technologii wypieranej, nie inaczej jest z BEV. 4. Otwieranie klapy bagaznika przyciskiem jest nagle upierdliwe, ale to ze musisz otwierac manualnie wlew benzyny i miec upaparane rece co kilka dni nie jest juz problemem, nie? A elektryczna klapka ladowania w TM3 jest odwrotnie - bezsensownym gadzetem, nie? To wlasnie jest wybiorcza logika w Twoim wykonaniu imho. 5. anachronizm to anachronizm, piszesz ze wg mnie rozwiazanie starsze jest gorsze bo jest starsze - gdzie ja tak napisalem? Smartfona kazdy ma dzis w reku/kieszeni i aparat kompaktowy, papierowa mapa, kalkulator, dedykowany odtwarzacz mp3, kluczyk do auta, fizyczny pilot od webasto, notes z numerami telefonow, budzik czy slownik ortograficzny czy slownik polsko-angielski odchodza w niebyt czy Tobie sie to podoba czy nie, swiat idzie do przodu i trzeba sie z tym pogodzic, za rok czy dwa BMW tak samo sie pozbedzie fizycznego kluczyka, jestem gotowy sie zalozyc o flaszke jak masz ochote (BMFun napisze wtedy, ze w 1974r jakis inny producent juz to wymyslil i tak naprawde Tesla skopiowala pomysl :norty: )
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Bagaznik otwierasz z aplikacji/z tabletu/ dotykajac przycisk bagaznika. Kluczyk mozna dokupic jak ktos nie ogarnia nowych czasow, przez 2 lata nawet mi przez mysl nie przeszlo, byl z testowanym modelem S, ANACHRONIZM wywolujacy usmiech politowania. Zniknie jak bagnet oleju.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Mozesz rozwinac? Naladujesz auto w domu, w pracy i na dzialce? Pozbywasz sie tunelu z tylu, masz wiekszy bagaznk z tylu i bagaznik z przodu? Wiecej miejsca dla pasazerow w porownaniu do ICE przy takich samych wymiarach zew.? Handling auta w porownaniu do BEV z bateria w podlodze? Koszt eksploatacji/serwisu? Lawosc uzytkowania? I dlatego Toyota Mirai wazy 2,3 tony, oferuje w srodku mniej miejsca niz VW Golf i ma rowniez mniejszy od niego bagaznik? :cool2: Ciezko sie nie zgodzic, stad mamy wysyp tanich aut na wodor i rosnace jak grzyby po deszczu stacje ladowania wodoru :cool2: Mozesz rozwinac? Kiedys byl rzeczywiscie z tym problem, ostatnimi czasami czy BEV ma 80% czy 30% osiagi sa w miare powtarzalne. Czytales cos na temat osiagow i zasiegu aut na wodor w zaleznosci od predkosci jazdy? Powtorze obserwacje - wyglada jakby mocno pieklo i nie szukalbym fanbojow firmy po necie a zaczalbym w lustrze szukac hejterow bo zaczyna to naprawde groteskowo sie czytac :cool2: O Tesle sie nie musisz martwic, Toyota od dekady "sprzedaje" klientom Miraie tylko cos malo kto jest zainteresowany, sprzedali przez ostatnie 10 lat jakies 20 tys sztuk, wiekszosc GRUBO subsydiowana, chetnych na ta wspaniala technologie niewielu pomimo wydawania dziesiatkow milionow $ na reklamy i lobbowanie technologii gdzie tylko sie da ^^ Na papierze. A w rzeczywistosci? Piecze nadal. iX3 tak ma? Wiesz ile kosztuje zaadoptowanie stacji benzynowej do dystrybucji wodoru czy gdybasz? Albo inaczej, zdefiniuj "rozsadny koszt" :cool2: Hint - Obajtek mial swoje przemowienie ostatnio, sprawdz na liczby i $ i porownaj to z ladowarkami DC. Nadal piecze :cool2: Klienci Toyoty to rzesza 10 milionow ludzi rocznie, BMW walczy o tych ludzi tak samo jak Tesla, jedyna roznica miedzy tymi firmami jest to, ze Tesla nie zniza sie do poziomu oferowania aut 100-150KM, bez ogrzewanych siedzen, systemu audio jak w Ladzie czy manualu, z osiagami rzedu 10s do setki zeby wybrac ich produkt :cool2: W Norwegii rozwiazano to prosto jezeli chodzi o dzieci i przerwy wakacyjne/ferie. Terminy nie sa sztywne w calym kraju tylko roznia sie o tydzien-dwa w zaleznosci od "wojewodztwa". W ten sposob nie ma pielgrzymek po calym kraju jednego dnia.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
https://thedriven.io/2023/03/01/toyota-admits-tesla-model-y-is-truly-a-work-of-art-as-it-rethinks-ev-strategy/amp/
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Slawomir - jest taki cytat filmowy "I'm trying to tell you that when you're ready, you won't have to". Dobrze pasuje do sytuacji ;) Postaraj sie wyobrazic sobie, nie gdzie jestesmy w 2023r, a gdzie bedziemy w 2030r czy w 2035r. Sama Tesla ma w US prawie 10k szybkich ladowarek DC, do konca przyszlego roku zamierza ta liczbe podwoic. Tylko do konca przyszlego roku. To teraz wyobraz sobie ilosc ladowarek DC na drogach w 2030 czy 2035r gdy samochody elektryczne zaczna sie robic naprawde popularne. ~ miliard samochodow spalinowych nie zniknie z dnia na dzien z ulic :roll: Pamietaj, ze 2035r to data zakazu sprzedazy nowych aut spalinowych a nie data znikniecia aut spalinowych z drog, te na drogach beda jezdzic spokojnie do ~2050-60r W 2035r elektryki to bedzie powiedzmy 15-25% wszystkich aut na drogach. Mi to w ogole nie spedza snu z powiek - jestem pewny, ze czeka nas w najblizszych latach sporo odkryc/przelomow jak teraz cala kasa pojdzie w R&D w elektromobilnosc - jezeli taki Hyundai potrafi juz robic instalacje 800V i ladowac sie w 20 min 10-80% to za dekade dwie nie bedziemy spedzali na ladowarce dluzej niz 10 min i zatrzymywali sie raz na 3-4h.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
1. W wiekszosci stanow ograniczenia na autostradzie to 110-120km/h, tam nie lataja jak ulani po 180-200km/h 2. W realu w USA sama Electrify America i Tesla maja ponad 10k ladowarek DC, a zapowiada sie to co w linkach ponizej. A wiec wracajac do Twojej tezy - zaklinaj rzeczywistosc dalej, kibicuje z popcornem ;) https://electrek.co/2023/02/15/tesla-double-supercharger-network-us-opens-to-non-tesla-evs-white-house/ https://electrek.co/2023/01/30/travelcenters-ta-to-deploy-electrify-america-dc-fast-chargers/ ------------ Ciekawostka z Norwegii jeszcze Od poczatku roku BMW praktycznie nie dostarczylo zadnych elektrykow, wypadlo poza pierwsza 25-tke, wszystko co mieli musieli upychac kolanem przed koncem roku, a teraz wyrwa w dostawach, poszly pewnie na inne rynki.