Treść opublikowana przez adamjttk
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Z ciekawosci, jezdziles kiedys jakas Tesla? :D
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Forum BMW to kopalnia wiedzy, podstawowe 911 w cenie 7-er 750e (600k PLN+) to auto dla "wyższej klasy średniej" a 132l bagaznik to "swietne daily" i "bardzo czesto na to daily wybierany" :norty: Dla kontrastu (wiedza bezuzyteczna) - frunk na kable w modelu Y ma 115l pojemnosci ^^
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Twoje argumenty sloniku jak zawsze latwo i milo sie obala :cool2: dla przykladu - Taycan "dużo większe i praktyczne auto" mialo gorsza sprzedaz w 2022r od 911 "małym fun carem" https://insideevs.com/news/631126/porsche-taycan-global-sales-2022q4/
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Stawiam niesmiala teze, ze 95% Kowalskich bedzie bardziej zachwycona jazda elektrykiem niz M2 na codzien, ktore jest autem skrajnie niszowym, dobrym dopiero jako trzecie czy czwarte auto w garazu. Odsetek ludzi w PL majacy 3 czy 4 auta w garazu jest jaki jest stad i sprzedaz/popyt na auta typu M2 jest jaki jest, skrajnie niszowy. Albo inaczej - liczba zalet M2 w porownaniu do zalet elektrykow na codzien dla Kowalskiego jest praktycznie zerowa. Postaw Kowalskiego w salonie BMW - daj mu do wyboru i4M50 i M2, oba auta kosztuja dokladnie tyle samo - 360k PLN w Polsce. 9/10 klientow wybierze (albo inaczej - WYBIERA) i4 M50 I mozna tutaj tupac nogami, przywolywac koniec motoryzacji i wymarcie petrolheadow przez kolejne 600 stron a ludzie dalej glosuja swoim portfelem :norty: 1. 2. 3. Klaus Fröhlich na emeryturze (koloryzowane) Zaslepieni fanatycy tutaj na forum BMW moga sobie dalej tlumaczyc, ze to wina rzadow bo przeciez zmuszaja biednych ludzi do elektrykow (zakaz ICE juz tuz tuz przeciez, jedyne 12 lat ^^) albo ze te wszystkie i4 sprzedano pewnie w Norwegii bo przeciez kto by chcial auto, ktore na autostradzie musi jezdzic 90 km/h za ciezarowka a podroz z Gdanska do Zakopanego trwa 2 dni (jak sie nie spali po drodze oczywiscie bo wiadomo ze wszystkie elektryki sie pala predzej czy pozniej ^^)
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Tutaj na forum ludzie zapominaja, ze wiekszosc wlascicieli BEV mialo wczesniej 5, 10 czy 15 aut spalinowych. BEV to nie jest ich pierwsze auto w zyciu ^^ Maja wiec bezposrednie, realne porownanie ktory rodzaj napedu jest lepszy na codzien (pomimo dzisiejszych kompromisow elektrykow np na trasie). Na elektryki pluja i marudza ludzie, ktorzy najczesciej nie widzieli zadnego na oczy badz jezdzili nim w najlepszym przypadku przez pol godziny na jezdzie testowej i snuja swoje teorie.. -------- cos jeszcze o pozarach BEV vs ICE https://www.autoinsuranceez.com/gas-vs-electric-car-fires/
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Myslalem o tym ostatnio - tzn o modelu X i S. To nie sa zle auta - maja topowe osiagi, swietne rozwiazania technologiczne, duzo przestrzeni w srodku, duze zasiegi. Jak dla mnie one sa po prostu wycenione ZUPELNIE nieadekwatnie do ich wartosci i to nie ma znaczenia czy to Norwegia czy Polska czy US. Model X w Norwegii to 1,2M NOK, to jest prawie 2,5x wiecej od troche mniejszego modelu Y a imho oferuje moze 30-40% wiecej "auta w aucie". Dla porownania - etron Q8 od Audi startuje od 720k NOK, iX startuje od 730k NOK (oczywiscie zupelnie inne osiagi, mniejsze baterie ale nadal - segment ten sam). Przy takich roznicach w cenie model S/X nie ma prawa sie sprzedawac w jakichs wiekszych ilosciach, chocby i mialy 1s do setki i 1000km zasiegu. Problemy z jakoscia czy "stara buda" tylko to poteguja. Tutaj by musiala powstac jakas slabsza wersja w cenie 700-800k NOK zeby ludzie byli tymi autami zainteresowani imho. Kibicuje i5 bardzo bo w przeciwienstwie do i4 powinien juz miec rozsadna ilosc miejsca w srodku i jak dadza 100kWh baterie i 4-5s do setki to zrobi sie fajna limuzyna, wersja kombi juz w ogole powinna pozamiatac. Waga nie bedzie problemem bo nikt tym dynamicznie po zakretach i tak jezdzic nie bedzie. Dadza komforty, lasery, headup, 360, elektryczny hak i wersje kombi to jak rozsadnie wycenia moze byc hit i model S pozamiata jak mowisz, pozyjemy zobaczymy. Tutaj 2 dygresje, a nawet 3 1. Mowilem o tym sto razy - Norwedzy nie cierpia sedanow, TM3 sprzedawal sie bo nie bylo odpowiednika SUVa/kombi, teraz wybierze go moze co dziesiata osoba w porownaniu do modelu Y, w ogole mnie to nie dziwi. W innych krajach moze to wygladac lepiej ze wzgledu na odrobine lepszy zasieg w trasie, w Norwegii i przy jej predkosciach ten wiekszy zasieg nie ma zadnego znaczenia bo tu i tak na pelnej baterii przejedziesz 7-10h od strzalu. 2. Model Y a model 3 to roznica w cenie 5,5% w Norwegii, w racie tego nijak nie widac, a uczciwie trzeba powiedziec, ze Y to jednak "wiecej auta" - siedzisz wyzej i "bezpieczniej", zaladujesz do bagaznika duzo wiecej, jest modniejszy na dzis, bedzie pewnie lepiej trzymal wartosc niz TM3, a Tesli tez nie zalezy na sprzedazy 3 w Europie bo Berlin produkuje TMY jedynie i produkuje je taniej od modelu 3 przez te duze odlewy. Podejrzewam, ze po lifcie TM3, gdy uproszcza jego konstrukcje, cena bedzie sie roznila wiecej niz 5%. 3. Sprzedaz i4 troche ratuje wersja liftback i oczywiscie efekt nowosci ale przy obecnych cenach zainteresowanie spadlo drastycznie tez - na forum norweskim ludzie sa wrecz wsciekli bo czekali poltora roku na odbior a aut nadal nie ma, dilerzy nie dostarczyli na czas a od nowego roku wszedl podatek od wagi (2,4 tony..), wszedl VAT od 500k NOK a nie bylo oczywiscie gwarancji ceny jak u Tesli, i ceny i4 sa teraz sporo wyzsze i mnostwo ludzi rezygnuje (czy tez chce zrezygnowac nie placac 8% kary) z odbioru. To, ze na norweskim allegro jest setki sztuk swiezo odebranych i4 (bez przebiegu) po starych cenach (+maly zarobek dla sprzedajacego) nie pomaga sprzedazy tez. Tak samo premiera iX1 z AWD. https://elbilforum.no/index.php?topic=63621.0 https://elbilforum.no/index.php?topic=63529.0 Mowilem Ci juz sto razy, dla mnie to mialki argument. Dobre auto sie zawsze obroni, bez wzgledu na wolumen sprzedazy. 320d czy 330i w wiekszym miescie widzi sie czesciej od Mondeo czy Gulii i nikt z tego powodu szat z siebie nie zdziera. BMW sprzedaje 2 miliony aut rocznie, wiecej od Skody i kupujacych to nie odrzuca. Kolorow 3-er masz na ulicy 5 szt, kiedy ostatnio widziales zolte, zielone czy czerwone.. a czym nazwac business edition 318d za 119k PLN czy 518d za 149k PLN jeszcze 2-3 lata temu? W Ferrari tez narzekasz ze wiekszosc aut jest czerwone? W Applu Cie nie drazni ze na ulicy 90% ich telefonow to 2-3 wersje w kolorze czarnym i bialym? Ogolnie powiem Ci szalony argument imho wiazac ilosc wersji nadwozia do bycia prawdziwym fanem motoryzacji - uwazasz, ze Ferrari powinno miec 20 wersji nadwozia i 10 roznych silnikow bo inaczej nie roznia sie od siebie jak karaluchy? Pomoglo to Nokii miec 100 roznych modeli telefonow? Co to znaczy przeszacowane? Za drogie? Oczywista oczywistoscia jest to, ze polowa sukcesu sprzedazy TMY to cena, firma 10 lat kombinowala jak uproscic technologie i proces produkcyjny (odlewy, OTA, sprzedaz bezposrednia i dziesiatki innych) i nie widze powodu do wstydu ze moga miec nadal 20% marzy bedac tanszymi od konkurencji. Czy to zle? Czy to, ze TMYP ma niecale 4s do setki i AWD, lepszy zasieg, soft czy handling od takiego iX3 bedac jednoczesnie nadal tanszym jest wada wg Ciebie? Stary troche odlatujesz w antylogice i pluciu na Tesle imho, gdyby BMW robilo tak dobre samochody jak Tesla (platforma, soft, osiagi) i dorzucalo sobie 20-30% za premium (lasery, headup, lepsze plastiki czy skory) to imho bylby uczciwy deal, gdy oferujesz gorszy produkt w wyzszej cenie ladujesz na smietniku historii (czytaj - sprzedaz spada), wielkiej filozofii tu nie ma i standardowe "ludzie glosuja portfelem" zawsze na czasie. PS. Parkowalem dzisiaj kolo TMY w CH. Pamietam, ze byla rozmowa o "dog mode" ze to jakis wysr** nikomu do niczego niepotrzebny. Patrze a tu w TMY w srodku siedzi zostawiony kundel a na wyswietlaczu auta rysunek psa, ze klima na 21C i zeby sie nie martwic czy nie wybijac szyby. Czyli jednak sa osoby ktore z tego korzystaja jak widac i moze to byc nawet promil, niewazne, milo ze firma dba o tych klientow. Tym bardziej ze kosztuje to raptem kilka linijek kodu. Ale po co w ogole wspominac o jakims dog mode jezeli firma taka jak BMW NIE POTRAFI badz MA W DUPIE jezyk polski w nawigacji pomimo obecnosci na rynku od 30 lat. ZE-NU-JA-CE, jakby polski rzad mial jaja to by zakazal sprzedazy w PL aut BMW dopoki nie ogarna polskiego jezyka, szybko by sie ogarneli, (casus Mazdy i odbiornikow DAB np) - w dzisiejszych czasach auta polegaja bardziej i bardziej na sterowaniu glosowym a w PL jednak przymusu znania niemieckiego czy angielskiego nie ma, jezeli taki VW, Audi czy Tesla potrafia w polski jezyk, nie widze powodu dlaczego BMW ma miec ten kraj w 4 literach. PS Mam ciagle w pamieci obiecane porownanie TMY z iX3 ale powiem ciezko mi sie zebrac, strace 2h zycia, opisze wszystko z detalami a pozniej i tak bedzie tylko przerzucanie sie gow** z takim slonikiem ala szachy i golebie. Zaczynam chyba powoli dochodzic do wniosku ze jaki jest kon kazdy widzi, ludzie glosuja portfelem wyraznie i nie trzeba juz nawet nikogo przekonoywac czy udowadniac ze biale jest biale a czarne czarne.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Ale poczekaj, chcesz powiedziec, ze wystarczy miec 2 (slownie dwa) modele aut, z 1 (slownie jednym) rodzajem napedu i miec sprzedaz niewiele mniejsza niz BMW ktore ma ponad 40 modeli i 4 rodzaje napedu w cenniku? sorry za link z pudelka, nie chce mi sie liczyc samemu https://spidersweb.pl/autoblog/bmw-modele-zestawienie-oznaczenia-fabryczne/ I nadal 4x wiecej niz w styczniu 2020 ;) ALe ogolnie zgoda - akcjonariusze poirytowani, potrzebne nowe bodzce - Cybertruck na ktorego maja 1,5M rezerwacji na pewno bylby takim pozytywnym bodzcem. Tyle ze nowy typ baterii widac idzie jak po grudzie, zobaczymy pod koniec roku jak bedzie z obiecywana produkcja. Nie nazywalbym "desperackimi przecenami" 20% marz, raczej koncem basniowych 30%+ zyskow i urealnieniem wartosci produktu. Pamietaj, ze poza markami typu Ferrari czy Porsch o takich marzach inni producenci aut (a elektrykow to juz w ogole) moga co najwyzej tylko pomarzyc. Zerniknij tu i zobacz statystyki za 2023r https://elbilstatistikk.no/ model Y - 9700szt BMW iX1 - 570 szt BMW iX3 - 47 szt BMW iX - 46 szt Jak myslisz, jak dlugo BMW utrzyma swoje ceny w obliczu takiej sprzedazy? :cool2: Ja im daje maksymalnie kolejny kwartal i obstawiam 15-20% przeceny ich elektrykow. Wartosc spadla, fakt niezaprzeczalny, a to ze jest warta nadal 5 czy 6 krotnosc takiej marki jak BMW nie spedza mi snu z powiek, kierunek na przyszlosc nadal odpowiedni!
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Jako, ze minelo ponad 3 lata od rozpoczecia watku - pozwolilem sobie przytoczyc kilka ciekawych wypowiedzi n/t Tesli i elektromobilnosci ze stycznia 2020 (pierwsze ~10 stron watku). Zainspirowal mnie ten artykul z wczoraj: https://insideevs.com/news/664442/tesla-modely-europe-bestselling-car-2023q1/ "History is happening before our eyes as an electric car - the Tesla Model Y - has become the best-selling car overall in Europe during the first quarter of 2023." Lecimy: Na poczatek moje rozkminy - przypominam - styczen 2020 ;) edit 04.2023: - TMY Performance w Polsce (w pelni wyposazona) - 282k PLN - BMW X3 2.0d - 244k PLN (golas), wyposazona jako tako okolice ~300k PLN Moderator watku bezblednie: Tutaj niezbyt trafione prognozy: edit 04.2023 - Tesla w 2023r, po 3 latach od tego postu jest na dobrej drodze zeby sprzedac podobna ilosc aut co marka BMW ~1,8-2,0M To tez sie nie zestarzalo ladnie :norty: Warto tez posluchac doswiadczonych uzytkownikow forum :) Co prawda czasami emocje i drobne animozje biora gore ale meritum sie trzymamy :)
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Wszystko sie zgadza jezeli chodzi o doplaty ogolnie - mi chodzi o timing/ciaglosc tego procesu. W Norwegii rzad zgodzil sie na eksport energii do EU i teraz stawki za energie w NO sa europejskie wiec ludzie wkurzeni bo koncerny energetyczne czerpia niemilosierne zyski a ludzie zeby w sciane. Stad sowite doplaty od roku i juz zapowiedzieli ze beda sie ciagnac do konca 2024. Mi chodzi bardziej o cyrk - nadchodzi majowka, to obnizymy laskawie przez tydzien o 10gr cene benzyny dla plebsu, niech se plebs pojezdzi tyci wiecej i taniej przez ten tydzien. I koniecznie blogoslawi dobrodziejstwo laski Obajtkowej - powinni ta obnizke jeszcze w TV reklamowac :duh:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Laskawych mamy panow w PL :norty: Jak ja sie ciesze, ze majac elektryka, ten cyrk mnie juz bezposrednio nie dotyczy :cool2:
-
Hamulce ceramiczne czy stalowe na tor?
Fajnie, ze masz duzo doswiadczenia praktycznego z toru i sie dzielisz ta wiedza na forum :cool2: To powiedziawszy - styl wypowiedzi "brednie które wypisujesz", "argument w cebulowym stylu", "żenada" swiadczy tylko o kulturze osobistej i zadufaniu w sobie :roll: Argumenty o gadaniu przy obiedzie z tym czy tamtym to juz w ogole przedszkole w pelnej klasie. Pisanie o ceramicznych hamulcach, ze "Temat dotyczy jej przydatności na torze - a ta jest znikoma" jest zwykla nieprawda. Ceramika jest w ofercie po to, zeby miec efektywne hamulce, na ktorych mozna powtarzalnie polegac, wlasnie na torze, nie na drodze dom-szkola-praca-Biedronka przeciez bo tam jest niepotrzebna. To, ze jest bardzo droga w porownaniu do ceny mainstreamowych aut uzywanych na torze (czy to M3 czy 911) to oczywiscie prawda ale ciezko sama cena uzasadniac brak przydatnosci na torze per se, wszystko rozbija sie jedynie o budzet Kowalskiego a wiadomo, ze malo kto ma ochote na niespodziewana wymiane tarczy za 20k. PS. Z ciekawosci, czy wiekszosc torow ma zwirowe pobocze?
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
sloniku, tak jak pisalem - fantazje to jedno a rzeczywistosc to drugie :) 5 lat siedzisz tu na forum po wzieciu w leasing golej 530i. X3 i X6 to fantazje, moze gdzies sie kiedys takim przejechales, moze mama kupila czy sasiad, nie wnikam. Przed 530i jezdziles kompaktem od Volvo. Te A4 i E46 o ktorych wspominasz to jakies pelnoletnie gruzy ktore podobno miales dekade temu - to w nich tapicerka z alcantary wygladala "jak nowa" gdy sprzedawales je po przejezdzeniu od nowosci 100k km? PS. Tapicerka w Volvo V40 R-design z alcantary wyglada tak jak na zdjeciu ponizej - jest zupelnie rozna od tej z BMW gdyz w Volvo alcantara jest na siedzisku i plecach a boczki i zaglowki sa skorzane (identycznie jest w Audi) - w BMW natomiast z alcantary sa boczki i zaglowki a siedzisko/plecy z jakiegos ordynarnego materialu i estetycznie wyglada to DUZO gorzej, jest tez sporo gorsze w utrzymaniu. W F30 bylo to samo barachlo co w E90: Dopiero w G20 widze poszli po rozum do glowy (czy tez zgapili od konkurencji) i alcantara jest na siedzisku/plecach a boczki i zaglowek z wege/ceraty: (swoja droga wyglada to naprawde niezle i dalbym 7-8/10 w porownaniu do 3/10 z E90)
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Mozesz wymienic jakie to auta miales z alcantara? I wrzucic jakies przykladowe zdjecie swojego sprzedawanego auta "jak nowe" po 100k km? Bo z tego co pamietam od kilku lat jezdzisz 530i, wczesniej jezdziles jakims ramolem Volvo z 2l dieslem a obstawiam, ze przed tym Volvo byl jakis 15 letni Passat ^^
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Ano wlasnie. Pneumatyka wynika z ogromnej masy niestety. Dostrzegasz dzisiejsze wady marki, jestes po prostu delikatniejszy w wypowiedziach ;)
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
3/10 wygladalo to na siedzeniach w E90, nie oceniam podsufitki z alc. (nie mialem), nie oceniam alcantary np w Audi ktora wyglada imho sporo lepiej niz w BMW. Ta w E90 byla za jasna, zbyt siwa i wygladala naprawde slabo, jakby ciagle brudna i zuzyta, estetycznie bylo naprawde zle. Poza tym alcantarowe byly tylko boczki a siedzisko i plecy materialowe, spojrz tu inny przyklad (nie moje auto juz) W mojej starej F20 siedzenia z alcantary juz byly sporo lepsze niz w E90, bym powiedzial 5, moze 6/10 Tak, zgadzam sie, gorzej tak jak mowilem z estetyka i z wrazeniem "premium" - ale mialem ja tylko w E90 i F20, nie wiem jak to wyglada w serii G na przyklad. Auto bylo z 2012 (ostatni wypust, wersja edition wiec nie przesadzajmy z 20) ;) No ja mowie z praktyki jezdzenia ~5 lat z alcantara w E90 i F20 Kolor, analog ogolnie bez elektroniki, hydrauliczna maglownica - wszystko bylo super. Naped za to 2l diesel, wstawic tam elektryczne 300-400 KM i baterie 50kWh i moglbym jezdzic tym autem kolejne kilka lat :cool2: Bo wyciagasz pojedyncze rzeczy o ktorych wspominam i sie na nich fiksujesz - rozmawialismy o tapicerce, nic ponadto. E90 to bylo cudowne, cudowne auto, mialo kilka mankamentow ale ogolnie wspominam je swietnie (naped beznadziejny za to handling, uklad kierowniczy i waga swietne) Jeszcze raz - jestes zafiksowany na kazde moje negatywne zdanie o BMW i troche smiesznie to brzmi. BMW ma setki zalet i setki wad, jezeli ich nie dostrzegasz to jestes wiekszym fanbojem niz ja po prostu ;) Jak dla mnie kurs moze spasc kolejne 50$, bede mial wiecej czasu na akumulacje. Opinia slonika wiesz gdzie mi lata :)
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Jako, ze z merytoryka u kolegi ciezko, zamiast tego ciagle wycieczki osobiste/ad personam to chociaz kultury/netykiety kolege troche poucze. 1. piszemy "Ciebie", z duzej litery, to oznaka wzglednej kultury osobistej a nie wychowania w stodole 2. odpowiadajac na czyjs post bezposrednio pod nim nie cytujemy calych wypowiedzi, szczegolnie zdjec - podstawy forum/netykiety A co do meritum - nie porownuj ceraty z E90 (Sensatecu) z tapicerka TM3. Mialem E90 dekade temu z Sensatec i jest to zupelnie inny material. I kolejna sprawa - na Dakocie bez wentylacji czlowiek poci sie identycznie jak na Sensatecu, przetestowane zarowno w F30 jak i w F10. Dziekuje i milego dnia :cool2:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
"wiesniackie premium", "tjuning" - oj, chyba troche wychodzi sloma i piecze :) To, ze na rynku jest milion akcesoriow z alibaby w ogole mnie nie dziwi, kazdy chce sie ogrzac w blasku popularnosci Tesli i troche dorobic. Przyznam sie bez bicia nie widzialem w zyciu TM3/Y z aftermarketowym predkosciomierzem, a jezdzi ich w Norwegii dziesiatki tysiecy. BMW za to z otwarta klapka ladowania podczas jazdy zdarza sie widziec ^^ Co do headupa - zdecydowanie swietnie byloby go miec w TM3, ale z drugiej strony nie bylo go w moich E90 i preferowalem te auta nad F30 z HU wiec nie ma reguly. PS. Alcantara nie ma podejscia do tapicerki TM3, mialem taka wlasnie w jednej z moich E90 i wygladalo to tragicznie biednie Przyjemna w dotyku natomiast upierdliwa do sprzatania i estetyka 3/10 niestety.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
"Przekrzywianie sie" i "skolioza" bo zerkasz 15cm w prawo zamiast 15cm w dol?
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Po co komu premium klapka elektryczna zamykana automatycznie, mozna przeciez reka manualnie zamykac :cool2:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Klekajcie narody, rozwoj BMW widac golym okiem :D Wszyscy kierowcy nowych BMW w koncu skorzystaja z technologii premium i beda mogli w koncu zostawic kluczyki samochodowe w szufladzie, tam gdzie ich miejsce w 2023r :cool2: https://www.press.bmwgroup.com/global/article/detail/T0413528EN/android-smartphones-become-fully-fledged-vehicle-keys:-bmw-digital-key-plus-now-also-available-on-compatible-android-devices Mala lyzka dziegdziu - poki co auta produkcji +11.2022. Dodatkowo - jak mamy zwykly Galaxy S23 to chyba nie mamy szczescia.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
A ilu znasz ludzi, ktorzy jako daily uzywaja Aventadora albo 6,3 amg? Bo wyraznie napisalem "..jezeli to Twoje jedyne auto do jazdy na codzien"
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
elektryczne EQS z 2810 kg jest "nieprzyzwoite" spalinowe XM z 2710kg to "sheer driving pleasure" :norty:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Design obu aut _bardzo_ kontrowersyjny, co ciekawe zarowno z przodu jak i z tylu. Jednego nie mozna BMW odmowic - eksperymentuja z designem i po jakims czasie niektore modele rzeczywiscie juz "opatrzyly" sie. Ciekawe komentarze pod filmem: "The XM is the definition of not being an M car" :norty: Tutaj dragrace TMYP z RS4 - od 10.30 jest test hamowania ze 160km/h Gadalo sie wiele tutaj o slabych hamulcach Tesli - jak dla mnie wyglada na to, ze hamulce sa zupelnie akceptowalne i porownywalne z niemiecka "usportowiona" konkurencja premium. Jak nic dla odmiany posadzic sasiada w swietnie wyciszone i komfortowe 520d (AD+komforty) badz jak nie cierpi BMW w odpowiednik od Audi ;) Kazde auto sie nudzi, kazde. Mozesz jezdzic przez 3 lata nowa M3 i bedziesz po tym czasie tak samo znudzony tym autem jak jazda TM3 jezeli to Twoje jedyne auto do jazdy na codzien. Co robi BMW zeby auta w srodku sie nie nudzily? (przyklad) - porzycisk "volume" na kierownicy, seria 3: E46: E90: F30 pre-lci: F30 lci: G20: Konkluzja - przestawiajmy randomowo przyciski z lewej do prawej, z prostokatu w romb, z pozycji wertykalnej (naturalnej) do horyzontalnej (idiotyzm). Juz pomijam BETON, ktory sie nie uczy, ze naturalna kontrola glosnosci jest knob/potencjometr (czlowiek juz stracil nadzieje w BMW, przyciski forever) Nie zdziwie sie jak w nowej generacji przyciski wroca na lewa strone kierownicy, ot zeby cos zmienic dla zmiany i zeby fani nie marudzili ze sie "nudza" :cool2: Zapytaj Porsche i ich 911 ;) Jak dla mnie design mowego modelu S jest fantastyczny i ponadczasowy i absolutnie nie mialbym zadnych problemow kupic to auto w 2023 (patrzac tylko przez pryzmat negowanej przez Ciebie "starej budy") A jezeli ktos jezdzi 10 lat starym modelem S to nie dziwie sie ze go nie ciagnie do nowego bo to nie ma nic wspolnego z designem, a po prostu chce sie sprobowac czegos nowego i tutaj zadne przetloczenia/znaczki czy sztuczki designerskie nie pomoga. Mozesz miec za zone najlepsza modelke Victoria Secret a po 10 latach bedziesz sie gapil na sasiadke 7/10, ot natura czlowieka ;)
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Kilka ciekawostek: 1. Elektromobilnosc w PL Q1 2023 na tle Europy - jak zwykle jest moc :norty: 2. BMW musi miec rzesze oddanych kupujacych w Rosji, bo gdy spadla im sprzedaz w Europie w Q1 2023 o 1,9% (dla przypomnienia za caly rok 2022r w EU spadla im o 7,5% (!)) to ogolna sprzedaz aut w Europie w Q1 wzrosla o 17,9% :roll: https://www.acea.auto/pc-registrations/new-car-registrations-28-8-in-march-battery-electric-13-9-market-share/ https://www.reuters.com/business/autos-transportation/bmw-sales-fall-slightly-q1-2023-04-11/
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Slusznie prawisz, sprawdzic trzeba. Po sprawdzeniu - ekran w iX1 jest po prostu bardziej "budzetowy" w porownaniu do i4/iX W iX1 wyglada to naprawde zle szczerze mowiac, niesymetria az bije po oczach :shock: Do tego rombowy ksztalt obudowy ekranu dopelnia dziela :duh: W i4 ramki grube i niesymetria ekranow dalej ale chociaz rombow nie ma na obudowie: iX i i7 maja chyba identyczne ekrany co i4 na pierwszy rzut oka, nie chce mi sie w etce sprawdzac