Skocz do zawartości

TheApocalypse

Zarejestrowani
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez TheApocalypse

  1. Jeszcze dodam, że pisałeś o marży Tesli Model 3 "na poziomie 25-30%" - oczywistym jest, że musiałeś pisać o marży brutto, bo przecież EBIT Margin dla Tesli za 2020 wyniósł 6.3% (gdzie model 3 to 90% sprzedaży). W tym samym okresie dla BMW było to 4.9%. Później dodałeś jeszcze, że ten niezwykle wysoki EBIT Margin (6.3% Tesli vs 4.9% BMW) uzasadnia horrendalną wycenę akcji Tesli :mrgreen: Źródło: https://www.wsj.com/market-data/quotes/TSLA/financials/annual/income-statement https://www.wsj.com/market-data/quotes/XE/XETR/BMW/financials/annual/income-statement PS polecam korzystać z zewnętrznych źródeł jak powyżej, które w spójny sposób wyliczają takie metryki, jak EBIT. Niestety wskaźnik ten nie jest unormowany przez GAAP, przez co każda firma może wyliczać go na swój sposób.
  2. Tutaj, strona 29: https://www.bmwgroup.com/content/dam/grpw/websites/bmwgroup_com/ir/downloads/en/2021/q2/BMW-Group-Halbjahresbericht-2021-EN.pdf Rozdzieliłem w moim poście Automotive (18%) od Group (20%) aby nie mieszać z FS i innymi źródłami. Mini i Rolls należą do grupy BMW i są samochodami, w rachunku zysków i strat nie rozdziela się na marki, modele ani rozmiar buta klienta. To już jest jakiś hit hejterstwa :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: BMW FS konkuruje na wolnym rynku z innymi dostarczycielami usług finansowych, kredytów i leasingów. Klient zawsze może wziać leasing od BMW FS lub od PKO BP, więc nazywanie tego krojeniem klienta to jakiś absurd. Idąc tym tokiem myślenia producent powinien mieć jak najmniejsze zyski, bo im większy zysk tym bardziej został okrojony klient :lol:
  3. Nieprawda, marża Grupy BMW według najnowszego sprawozdania za H1 2021 to ponad 20%, zaś dla działu samochodowego to ponad 18%. Nie lubie jak mi sie zarzuca nieprawde i poswiecilem godzine na przestudiowanie raportu. Wklejam najciekawsze kaski, polecam sie zapoznac! Następnym razem zanim zmarnujesz godzinę, proponuję zapoznać się z definicją marży. To, co wyciągnąłeś z raportu, to EBIT Margin, zwany też Operating Margin, czyli po polsku wskaźnik rentowności. Marża to "koszt sprzedaży - koszt zakupu", po angielsku Gross Profit Margin, i wyrażona jako % w grupie BMW wynosi ponad 20%.
  4. Nieprawda, marża Grupy BMW według najnowszego sprawozdania za H1 2021 to ponad 20%, zaś dla działu samochodowego to ponad 18%.
  5. Przynajmniej w przeciwieństwie do Tesli S Plaid 2021 za prawie bańkę: Farba nie odpada świeżo po wyjeździe z fabryki Klamki nie blokują się co trzecie otwarcie A jakość wykończenia w środku nie przypomina Modelu 3 czyli troszkę żenada, a to dopiero początek bo Doug testował auto prosto z salonu. Niedawno oglądałem test używanej tesli model S, tuż po gwarancji padła lampa przednia (!) której wymiana kosztowała $3900 (!). I to tyle z "nie ma silnika spalinowego więc zero obsługi i kosztów, a jeździsz to praktycznie za darmo" :lol:
  6. Bingo
  7. BMW pokaże iX5 napędzane wodorem na wrześniowych targach IAA w Monachium https://bmwi.bimmerpost.com/forums/showthread.php?t=1850884 Być może prąd z gniazdka to nie jedyne, czym będziemy napędzać nasze samochody w przyszłości. BMW i Toyota zdają się zgadzać z tym twierdzeniem lub przynajmniej go nie wykluczać :)
  8. Normalnie, 180 na ręcznym i gonisz typa :lol:
  9. M340d to prawie klasyka gatunku patrzac w ktora to strone wszystko zmierza. - nie ma R3 - nie ma FWD - nie ma kuriozalnego grilla - nie ma szesciokatnej kierownicy - nie ma vege "skory" - nie jest SUVo-crossoverem - ma fizyczna galke "vol" - ma konfigurowalne przyciski 1-8 - klima na fizycznych przyciskach Za 10 lat bedziemy takie auta wspominac z rozrzewnieniem :norty: Uderz w stół... ;)
  10. No istne barbarzyństwo, zamknąć ten zakład i sprzedać wpizdu.
  11. Nie przejmuj się, mamy na forum parę osób, które nie uznają aktualnego BMW i wolą, żebyś nie nacieszył się za bardzo swoim nowym nabytkiem ;) Enjoy i dzięki za podsumowanie! Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, to wrzuć do galerii :)
  12. Tak po krótce się odniosę do głównych punktów, bo strasznie długie te eseje piszesz :wink: 1. "Tesla ma wysoką kapitalizację": kapitalizacja nie jest w czasach ogólnodostępnego dostępu do giełdy wyznacznikiem niczego. Sam pisałeś, że na Teslę jest hype. Teraz sobie wytłumacz skąd ta niedorzeczna wycena (bo chyba zgodzimy się, że jest niedorzeczna?). 2. "Grupa VW podwoiła swoją wycenę 2013 -> 2021": bardzo wybiórczo patrzysz na dane, podwoiła ją też Marzec 2020 -> Marzec 2021 (bo w marcu 2020 była warta tyle samo co 7 lat wcześniej), a także jej wycena nie zmieniła się 2015 -> 2021. Wg. Twojej logiki, kompletna stagnacja przez 6 lat. 3. "Od 2013 BMW nie wypuściło żadnego EV na rynek": przeczytaj mój poprzedni post, napisałem dlaczego. 4. "Hyundai sprzedał 1050szt w Norwegii": Znów, przeczytaj mój poprzedni post. Norwegia to mały rynek, gdzie ponad 50% nowych pojazdów to EV i jest absolutnym wyjątkiem w skali świata. Patrz globalnie. Zobacz ile tych EV Hyundai sprzedał w USA, w Europie, na świecie i zrozum że to dla BMW gra nie warta świeczki - konkurują z tym jak najniższym kosztem (konwersja z ICE), żeby w odpowiednim momencie wypuścić platformę EV. 5. "BMW ma 100 miliardów euro długu": no i bardzo dobrze, przecież żyjemy w epoce darmowego kredytu, zerowych stóp i ciągłego dodruku pieniądza. Tylko głupi by się nie zadłużył :)
  13. A ja myślę, że BMW i Mercedesem nie rządzą stare ślepe dziady, które przespały rewolucję zwaną elektromobilnością, tak jak się fanatykom Tesli wydaje. Oni bardzo dobrze wiedzą, co robią. Wiedzą, że ostatnie 5-10 lat to było za wcześnie na inwestowanie ogromnych pieniędzy w rozwój platformy elektrycznej w celu walki o rynek, który w 2021 roku w Europie stanowi 6% sprzedaży. I to jest najwyższy odsetek na świecie, w USA jest to bliżej 2%. Są marki, które musiały iść w EV. Volkswagen ze swoim Audi nie mieli wyboru po diesel gate. KIA i Hyundai próbują zerwać z wizerunkiem tanich, kiepskich aut. Tesla wiadomo. Mercedes i BMW walczą aktualnie o pozostałe 94% i 98% rynku - tam jest dziś pieniądz. A jak ci, którzy nie mają wyboru, przetrą szlaki, przeforsują legislację, przekonają ludzi, to BMW w 2025 wskoczy ze swoją elektryczną platformą na rynek, który nie będzie już stanowił 2-6% sprzedaży, a trochę więcej. Niemcy mają marki tak silnie zakorzenione w świadomości ludzi oraz tak duże finanse na rozwój, że wypuszczenie dedykowanego EV w 2025 to dla nich nie przespanie, a idealne wstrzelenie się w rynek i free-ride na doświadczeniach tych, którzy nie mieli wyboru.
  14. To może lepiej zacząć od zmiany stylu jazdy, a nie chłodnicy?
  15. Chłodnica i większe hamulce to też większa masa na przedzie auta + zwiększona masa rotująca. Więc dopóki nie jeździmy tak, że ta chłodnica cokolwiek chłodzi, to dopłacamy za gorsze osiągi i nic więcej. A większe hamulce nie zahamują w tym wypadku mocniej, tylko większą ilość razy zanim pedał zadnie wpadać w podłogę. Znów, jeśli nie jeździmy tak, żeby to wykorzystać, to nie ma sensu dopłacać. Zależy co kto potrzebuje. M340i Touring jest cięższy od sedana, a mimo tego pakiet M Technology nie jest nawet dostępny w konfiguratorze - bo nikt tego nie bierze na tor. Nie mówię nie brać, mówię - nie klikać w ciemno "bo tanie". Można dopłacić i pogorszyć swoje auto na swoje potrzeby.
  16. Chłodnica + większe tarcze z przodu. Chłodnica rzeczywiście jest słabo osłonięta i trafiłem na post z USA, gdzie facet nie dość że ją urwał, to jechał tak jeszcze kilka kilometrów, przez co zatarł silnik a BMW odmówiło naprawy gwarancyjnej. Dopóki nie jeździsz na tor, to raczej nie ma sensu. A jeśli jeździsz, to te hamulce i tak nie dadzą rady ;) Oczywiście dochodzą wyższe koszty wymiany klocków i tarcz z przodu.
  17. Według klasyfikacji BMW - M340i to jest M. Auta M mają silniki S ( wyjątek stanowi M2 , które ma nie emkowy silnik N , dopiero M2C dostało silnik S ). Auta M Performance np. M340i mają cywilne silniki N . Akurat M340i ma silnik B, więc Twoja teoria tak średnio ;)
  18. Udowadnianie, że ludzie w Polsce przesiadają się na elektryki, bo na forum jest dużo postów :lol: Tu proponuję poczytać, średni udział sprzedaży BEV w 1 kwartale 2021 w EU to 6.6%. Polska jest na ostatnim miejscu, z udziałem 0.8%. https://napradzie.pl/2021/05/31/europejski-rynek-ev-w-i-kwartale-2021-polska-jak-na-razie-w-tyle-stawki/ Jeszcze dłuuuuuga droga przed nami :) Tu sobie można pisać i dywagować, na 170 stron przekonywać, a ludzie i tak decydują portfelami.
  19. Po następnej wizycie na myjni przejedź palcem po wewnętrznej stronie felgi.
  20. Mamy w tym dziale wątek na 11 stron poświęcony tematowi HK vs HiFi: https://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic.php?f=215&t=375187
  21. No to nie ma się czym chwalić. Ciekawe jest to zjawisko, jak ludzie utożsamiają "chemię" z czymś złym. Przecież ta "chemia" jest właśnie od tego, aby oczyścić felgi z całego syfu zarówno z drogi, jak i z klocków hamulcowych. Możecie nie uwierzyć, ale producenci "chemii" wiedzą z czego stworzone są felgi i piasty i projektują ją tak, aby tych felg i piast nie niszczyła i korozji nie powodowała. Więc pisanie że "nie używam chemii więc nie powinno korodować" to jak pisanie "nie myję stóp żelem pod prysznic więc nie powinienem mieć problemów dermatologicznych".
  22. https://www.bmwblog.com/2021/03/09/bmw-idrive-8-coming-march-2021/ Do dziś wielu woli M340i 2020 niż 2021, bo oferuje lepszy dźwięk wydechu. Nowsze, nie znaczy lepsze, szczególnie jeśli chodzi o samochody :)
  23. Czy ja wiem czy kusi. Widziałeś ten środek z iDrive 8 i długim poziomym ekranem? Wygląd według przecieków też nie zapowiada się jakoś imponująco. Myślę, że wielu potencjalnych nabywców może szukać pre-LCI.
  24. A czy nie próbowałeś po prostu zatelefonować do ASO, na pewno wiedzą i powiedzą. Raczej chodzi o porównanie cen, każde ASO ma swoje :)
  25. To nieprawda. Jest to bajka opowiadana przez dilerów, aby zniechęcić ludzi do domagania się odsetek. I jak widać, działa.

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

Konto

Nawigacja

Szukaj

Szukaj

Skonfiguruj powiadomienia push w przeglądarce

Chrome (Android)
  1. Stuknij ikonę kłódki obok paska adresu.
  2. Stuknij Uprawnienia → Powiadomienia.
  3. Dostosuj swoje ustawienie.
Chrome (Komputer)
  1. Kliknij ikonę kłódki na pasku adresu.
  2. Wybierz Ustawienia witryny.
  3. Znajdź Powiadomienia i dostosuj swoje ustawienie.