Skocz do zawartości

VANOS grzechotka


b320ultra

Rekomendowane odpowiedzi

...a dzień dobry...czy dowiedziałeś się coś z innego żródła co w końcu masz z tym motorem???? śledzę ten wątek ale nie mam takiej wiedzy by Ci pomóc, a wątek mnie interesuje bardzo. Co zrobiłeś????

pozdrawiam

Unnamed

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To lancuch. Mialem identyczny dzwiek, jeden mechanik (idiota) powiedzial mi ze to vanos. Pojechalem do szanowanego mechanika w swoim miescie ktory zna bmw od podszewki, powiedzial ze to napinacz i lancuch rozrzadu. Zrobil, 200zl i po zawodach. Zajechany vanos brzmi o wiele gorzej... pokazywal mi koles zajezdzonego vanosa bo akurat dziwnym trafem mial wlasnie taki przypadek na warsztacie w chwili mojego przyjazdu. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podpinam sie pod temacik...Mam ten sam problem,moj silnik grzechocze tak samo,tylko odrobine ciszej.Chcialbym sie dowiedziec czy to napewno vanos,czy moze cos innego??.Teraz ciekawa rzecz...przeczytalem kilka postow,stwierdzilem ze to na 100% bedzie vanos,zadzwonilem do serwisu (Zielona Góra) z zapytaniem o "zestaw naprawczy".W odpowiedzi uslyszalem cene 1600 zlotych :jawdrop: .....a z tego co wyczytalem taki zestawik kosztuje srednio od 160 zl i wiecej.Skad taka cena??Toz to szok....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mowie wam ludzie ze jesli wam grzechocze to nie jest to vanos.

Walniety vanos ma dzwiek czysto metaliczny, podobny jaki daje szlifierka. Daje po uszach i strasznie wyje. Grzechotka pod pokrywa silnika to wyrobiony lancuch rozrzadu ktory ociera o boczne szyny (prowadnice) do ktorych normalnie lancuch nie powinien dochodzic.

Dlatego tez przy leciutkich przygazowkach grzechota ale potrafi na ulamek sekundy sie wyciszyc.

Jeszcze jedno. Jesli vanos jest uszkodzony (vanos odpowiada za zmienne fazy rozrzadu, dzieki czemu nasze bmki maja kopa przy ok 4tys obr.) to auto przyspiesza rownomiernie w calym zakresie obrotomierza i nie ma zrywu przy wyzszych obrotach. Ten zryw jest bardzo odczuwalny wiec bardzo latwo mozna sprawdzic czy vanos dziala czy tez nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chlopaki ja mam e34...

 

2 dni temu bylem u goscia który naprawde ma wielka wiedze o BMW...powiedział mi jak zerknął na silnik ze mam Vanos ... a ja mając auto prawie 2 lata nic o tym nie wiedziałem i marzyłem miec taki hahahah ...ale do rzeczy... silnik klekocze ale nie mocno, gosc powiedział ze to vanos nawala o obudowe :cry: kazał mi ją złapać zebym poczuł jak bije :?

teraz jak czytam wasze wątki to zastanawiam sie ze moze to i nie jest vanos tylko ten łancuszek :)

 

Dzis byłem u mnie w Toruniu w sklepie z oryg. czesciami do BMW - vanos = 1600 zł ... pozniej jezdziłem po sklepach i tylko w jednym sprzedawca był na tyle "elastyczny" ze obiecał pomoc :D

 

Znalazłem tez nowego vanosa za 700 zł na necie...ale nie chce wydac nawet tyle jesli to ma nie pomoc i miałoby okazac sie ze to tylko jakiś łańcuch itd

 

czekam na odp ! pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lancuch 120zł, napinacz 30zł, robocizna 50zł. Zaplacilem tyle za wymiane i czesci w zwiazku z grzechotaniem.

Mysle ze jesli wasze bmki maja po 200tys przejechane to i tak oplacalne jest wymienienie lancuszka. Ja po porownaniu mojego zuzytego i nowego zauwazylem fajna roznice... ten zuzyty byl dluzszy o jakies 4cm. Niby BMW pisze ze lancuch rozrzadu wymienia sie po 500tys km. Ale przeciez to nie jest regula. Moj byl zjechany po 180tys. Mysle ze w to warto zainwestowac. 200zł to moze z jednej strony jakies znaczne pieniadze ale jesli chodzi o bmw to nie sa to duze koszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiej firmy kupowałeś ten łańcych i napinacz czy oryginalne tyle kosztują co podałeś, tez mam problem z grzechotką ale nie jest to az tak dokuczliwe i najbardziej słychac to na zimnym silniku przy ok. 2000 orotów i sam nie wiem czy to napinacz nie napina dobrze łańcucha czy vanos się odzywa. Jeżeli chodzi o przyspieszanie to jakoś wszysko ładnie ciagnie i nie ma jakiś szarpnięć czy skoków raczej płynnie a jednak coś grechocze, chodciaz nie jest to metaliczny dźwięk szlifierki tylko właśnie jaby łańcuch ocierał o szyny prowadzące. Może i było by słuszne zainwestowac w nowy łańcuch z napinaczem.

Pozdrawiam

BMW to pełnia życia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie też tak rzęziło, rozkopałem rozrząd a tu wszystkie łańcuchy i płozy wporządku. Zmieniłem mocowanie koła rozrządu na wałku ssącym i jak ręką odjął. Jest to dokładnie opisane na forum. Części w serwisie ok 180 zł.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D

Czesc

No to juz nic nie wiem czy to vanos czy lancuch???

:roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:

 

Ale rozebralem gurna obudowe i nic napinacz wyglada ok a lancuch tez chyba ze to ten co idzie od walu korbowego jak tak to i tak sie nic nie slyszy ani widzi.

:jawdrop: :jawdrop: :jawdrop: :jawdrop: :jawdrop: :jawdrop: :jawdrop:

 

A to ci frajda z tymi bmkami :mad2: :mad2: :mad2: :mad2:

 

Ale u mnie to tak slychac przy 2500-3000 obr. apotem jak by nigdy nic.

A auto ma wyrazne przyspieszenie od 3000-3500 a potem to nie wiem :mad2: :mad2: :mad2: :mad2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś komu auto identycznie grzechotalo jak na filmie może się wypowiedzieć jak rozwiązał problem - bo jak widzę są 2 wersje i obie prawdopodobne.

 

b320ultra - auto grzechocze tak samo na zimno jak i po rozgrzaniu czy na zimnym ciszej / wcale?

www.turboBMW.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zimnym silniku slychac bylo grzechotke przy 1500-2000obr. Na goracym silniku slychac bylo oprocz tego na biegu jalowym cykliczne grzechotanie na postoju. Takie pulsacyjne. Tak bylo u mnie.

Nie bylo to az takie glosne jak na filmiku u kolegi bo az do takiego stanu swojego autka nie zaniedbalem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie grzechocze tak od jakiegoś czasu, na zimnym prawie wcale, na ciepłym głośno, w zakresie 1500-3500obr.

Wykluczam słabe ciśnienie oleju - olej jest nowy i mam zegar pokazujący ciśnienie - takie samo na zimnym i ciepłym silniku. Może to jednak vanos, ale 300km temu składałem silnik i części (podkładki) były w idealnym stanie bez luzów.

www.turboBMW.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie ja mam to samo :( auto nie stracilo na mocy ani przyspieszniu a grzechotanie slychac w okolicy 2 tys obrotow i jakby spod pokrywy vanosa... pytalem u siebie w sklepie i powiedzieli mi ze lancuch rozrzadu 134zl a napinacz hydrauliczny okolo 160zl ZORKI jaki napinacz kupiles ze kosztowal cie tylko 30zl?? chcialbym to grzechotanie usunac bo boje sie o silnik POMOCY! :?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaka firma lancucha ani napinacza bo wszystko sciagal i zakladal mi mechanik. Pewnie jakies podrobki. Widzialem opakowania z tych czesci... nie pamietam dokladnie ale wydawalo mi sie ze to jakas niemiecka firma na L.... ale nie jestem pewny i nie mam pojecia. Wazne ze chodzi i nie zawodzi :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie słychać bardzo mocno grzechotanie na jałowym biegu i na niskich obrotach. jakoś nie przejmuje się tym narazie... własnie chciałem sie zapytać czy powinienem? silnik raczej troche zajechany bo auto czesto lata po 200km/h i ma przejechane 300tys. jaki jest w końcu całkowity koszt naprawy Vanos`a żeby przestał grzechotać? 200zł?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

MAM PODOBNY KŁOPOT. SILNIK JEST KUPIONY Z ANGIELSKIEGO SAMOCHODU 94r.BO W POPRZEDNIM PĘKŁY DWA ZAWORY I REMONT SIĘ NIE OPŁACAŁ.

MYŚLAŁEM ŻE KUPUJĄC SILNIK (IGŁA- JAK DEKLAROWAŁ SPRZEDAWCA) TO BĘDZIE SUPER. MECHANIK OD PRZEKŁADKI ZALAŁ NAJDROŻSZY OLEJ- SYNTETYK MOBIL 1, ALE PO MIESIĄCU ZAUWAŻYŁEM ŻE GRZECHOCZE! JEŻDZĘ NORMALNIE, RACZEJ POWOLI - WIADOMO DLACZEGO.SPRAWDZIŁEM SPECJALNIE Z SAMEGO RANA O CHŁODZIE JAKA RÓŻNICA JEST W ZWIĄZKU Z TEMP. SILNIKA: NA ZIMNYM SILNIKU NIE SŁYCHAĆ ZA TO SŁYCHAĆ NA ROZGRZANYM A SZCZEGÓLNIE PRZY NIEOBCIĄŻONYM SILNIKU PODCZAS NAGŁEGO ZEJŚCIA Z OBROTÓW ŚREDNICH I WYŻSZYCH. ODNOSZĘ WRAŻENIE ŻE TAK NAPRAWDĘ TO DELIKATNE SILNIKI. ZA TYDZ. JADĘ DO SPRAWDZENIA CO TO, BO SPAĆ NIE MOGĘ - PRZEŚLADUJE MNIE TEN CHROBOT NON STOP SPOKOJU NIE MAM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie problem dawno rozwiązany.

 

Powodem grzechotania była zerwana śruba trzymająca zębatkę nastawnika vanosa (chodzi o tę małą zębatkę wchodzącą do wałka). Zębatka ta jest przykręcona do ułożyskowanej płytki która umożliwia jej obracanie wraz z wałkiem.

 

Objawy to bardzo głośne grzechotanie identyczne jak na filmiku w 1 poście, nie jest to groźne bo urwany łeb śruby jest zamknięty wewnątrz nastawnika i to on chałasuje, z tego co się orientuję to vanos powinien działać tyle że z opóźnieniem - zębatka nie jest cofana przez nastawnik tylko przez wałek przy chamowaniu silnikiem.

 

Rozwiązanie: rozkręcić nastawnik i wymienić zerwaną śrubę... teoretycznie, bo tej śruby nie da się kupić :duh: Jest to bardzo nietypowa śruba - 6 z gwintem niemetrycznym, do tego lewym i o twardości 12,9 :shock: Pozostaje naprawa zerwanego łba spawarką lub wymiana nastawnika, nawet w ASO takiej śruby nie mają

 

Po naprawie silnik chodzi cichutko, nie jest konieczna wymiana płytek, przynajmniej u mnie. Jeśli ktoś jest zainteresowany mam do sprzedania i nastawnik vanosa i komplet płytek do upgrade vanosa - info na priv

www.turboBMW.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 10 miesięcy temu...
  • 3 lata później...
  • 2 lata później...
szukam i nie mogę nigdzie znaleźć konkretniejszych informacji na temat rozrządu, interesuje mnie napięcie łańcucha na zimnym, tak abym mógł zdiagnozować po rozebraniu czy jest sens wymieniać łańcuch i ślizgi, z tego co się orientowałem jeden jest dosyć tani drugi droższy a łańcuch i koła rozrządu być może mogą zostać stare.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.