Skocz do zawartości

Opony - czy musza byc runflaty


roseng

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 498
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

nie kolego, problem z intelektem ma ten kto nie rozróżnia nabijania się ze znawców przyczyn katastrof lotniczych, którzy już wiedzą, że to mgła, zamach itp., a samym faktem tragedii...

myśl i czytaj ze zrozumieniem

 

przenosimy to na fakt opon w BMW, że zaraz powstanie komisja pod przywództwem jedynego słusznego ministra i się dowiemy, że w sumie to była próba zamachu, poprzez koncern BMW ;)

 

PS- a potem się znajdzie naoczny świadek, który np powie, że limuzyna przybrała po prostu pobocza tak jak tu niektórzy sugerują ;)

Inteligencie, humanisto, wyrocznio i jakie tam superlatywy sobie zyczysz. Chocbys mnie obrzucil stekiem wyzwisk, to Twoj post jest dowodem na kompletny brak empatii i podstaw przyzwoitosci. To jest temat techniczny, a nie polityczny. Skoro nie zrozumiales tej malo zawoalowanej aluzji, to teraz masz napisane wprost.

 

Wysłane z mojego PLK-L01 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobocza nie złapali .

Relacja świadka,który jechał w tej kolumnie ( kopia z innego portalu ) :

 

"Jechaliśmy w kolumnie A4 na wschód. Między naszym Sharanem a prezydenckim BMW jechało jedno BOR-owskie audi. Na kolanach miałem komputer. Męczyłem Negatywy, choć właściwie raczej przeglądałem Twittera.

Minęliśmy Wrocław – droga zaczęła mieć awaryjny pas. Przejechaliśmy przez bramki, minęliśmy korek spowodowany przez wypadek, zmieniliśmy prowadzący radiowóz. Jedziemy. Ja z głową

w komputerze. W pewnym momencie kierowca [nie pamiętam jak] zasygnalizował, że się coś dzieje. Podniosłem wzrok i zobaczyłem, że z beemki lecą kawałki gumy. Samochód traci stabilność. Ściąga go w prawo. Kierowca kontruje. Łapie lewymi kołami trawę. Spod kół lecą kamienie. Zjeżdża z trawy. Ściąga go znowu w prawo. Kierowcy znowu się udaje z tego wyjść. Prawie. Opony już chyba nie ma. Auto wylatuje z drogi i tyłem wpada do płytkiego rowu. "

 

Zastanawia mnie jeszcze czy dla bmw to będzie reklama czy też antyreklama i jak sama firma odniesie się do tego zdarzenia, o ile w ogóle to zrobi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Członkowie klubu
Na różnych portalach jest teraz sporo opisów tej prezydenckiej 7. Auto waży 3800 kg! Czyli niezła ciężarówka. Jeździ na oponach PAX, które starczają maksymalnie na 10000 km i taka opona kosztuje kilkanaście razy więcej niż zwykła. Zwykły ROF 245/18 pewnie kosztuje 700-800 zeta więc wychodzi że PAX jedna sztuka to wydatek ponad 10k zł. Więc wcale bym się nie zdziwił gdyby jakiś nieogarnięty jełop wsadził z oszczędności zwykłą oponę o nośności mniej więcej 800 kg. A że z prędkością przepisową raczej nie jechali więc logiczne że wcześniej czy pózniej musiała się rozlecieć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:duh:

 

Z innego forum.

 

W poprzedniej firmie w której pracowałem zanim poszedłem na swoje mieliśmy okazję brac udział a i kiedys wygrać ze 2 razy przetarg na dostawy opon dla BORu. No i nigdy w zestawiniu opon do przetargu nie było opon PAX ! . Raz czy dwa pojawiły sie 2-4 sztuki opon Run-Flat. A były tam i 18 i 19". Nawet sobie to dzisiaj sprawdziłem bo mam na dysku kopię całej mojej poczty email z tamtych lat i znalazłem tam SIWZ z BORu z lat 2010-13.

 

Bez komentarza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz zaczyna zastanawiać mnie jak jest od strony formalnej w takiej sytuacji (samochód o dmc. pow 3,5 t) ?

 

1.Czy kierowca musi posiadać prawo jazdy min. c1 ?

2.Czy takiego pojazdu nie obowiązują przepisy dotyczące innych ograniczeń prędkości niż samochodów osobowych tzn. na autostradzie 80 km/h

3.Czy "kolumna prezydencka" nie musi stosować się do ograniczeń prędkości jeżeli nie porusza się jak kolumna pojazdów uprzywilejowanych ?

 

Może przy okazji ktoś wie jaki indeks prędkości mają te opony PAX ?

 

Zastanawia mnie także to czy jacyś specjaliści mogą dojść to wniosku że takie coś (pęknięcie opony - jeżeli tak było) ma prawo się wydarzyć nawet jeżeli wszystkie procedury zostały dopełnione, innymi słowy czy można coś takiego wyeliminować procedurami ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Może przy okazji ktoś wie jaki indeks prędkości mają te opony PAX ?

PAX'y są produkowane w różnych indeksach prędkości (jak również w różnych rozmiarach i nośnościach).

Omawiany samochód ma prędkość maksymalną ograniczoną elektronicznie do 210km/h, więc homologowane nań PAX'y nie mogą mieć indeksu prędkości niższego niż H.

Cena...? Koszmarna... Komplet opon do tego auta kosztuje ok. 10.000 Euro.

Ciekawostką jest fakt, iż największy wybór tego typu opon jest na stronach... rosyjskich :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet ograniczenie do 210 km/h dla samochodu o takim przeznaczeniu, geometrii i takiej masie daje do myślenia każdemu kto jeździł czymś cięższym :o i świadczy o dużej fantazji.

 

Może "interwencyjnie" przy ucieczce lub pościgu na prostej drodze można się do takiej prędkości rozpędzić na chwilę, ale na pewno nie jest to już bezpieczne - fizyki się homologacjami nie oszuka (w mojej subiektywnej ocenie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Członkowie klubu

Prawo jazdy odpowiednie pewnie musi miec. Ale z tymi ograniczeniami to raczej sobie glowy nie zawracaja :D Wkoncu jak prezydent chce gdzies szybko dojechac to sie nie beda przejmowac fotoradarami.

Natomiast jezeli to byl ROF zamiast PAX to i tak sie o tym nie dowiemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Natomiast jezeli to byl ROF zamiast PAX to i tak sie o tym nie dowiemy.

 

Z migawek w dzisiejszych Wiadomościach widać , że ten gumowy kołnierz wewnątrz na feldze jest .

Powiedzieli też , że to była opona michelin , podali nawet indeks ,wyprodukowana w ... 2010 roku .

Moim zdaniem tak starej opony nie powinno już używać się w aucie prezydenta nawet jeśli miałaby ona zero przebiegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2010 ???? chyba jest zakaz sprzedaży tak starych opon co świadczy o ich utraconych własnościach a co dopiero trzymaniem na kołach tyle lat !

to tak jakby nie wymieniać oleju w silniku przez 6 lat mimo przebiegu 5 tys km tyle że skala zagrożenia nieporównywalnie większa

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko to auto pomimo 6lat nie ma przebiegu 5 tys km

Nawet jak Number One leci samolotem to auto jedzie w Polsce na miejsce aby go odebrać i zawieść na miejsce docelowe. Przeloty będzie mieć raczej spore niekoniecznie z VIPem

Takie auta BOR wykorzystuje również do wożenia np. Papieża, dlatego tych z zabezpieczeniem GY7-GY9, o ile dobrze pamiętam sa 3 osobowe limuzyny. BMW (znane wszystkim), Audi A8 oraz Mercedes S, jest tez Land Rover to na pewno i Mercedes G klasse

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewidentnie niewłaściwe opony były na tej becie. Od 2010r to auto zrobiło masę km, jakby były PAXy, to zmiana musiałaby być pewnie kilka razy w roku... a wygląda na ROF - i powiem, że w moim odczuciu ROF się sprawdził, bo w ogóle jeszcze jest na feldze. Gdyby nie ROF to pewnie nic by tam nie było i mogło się to skończyć wiele gorzej. Jeżeli mam rację, to i tak od 2010r przy tak ciężkim aucie i sporych prędkościach zdał egzamin już dawno...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jeżeli jedna opona miałaby kosztować 10 tysięcy,to powinni takie kupić i zamontować i zmieniać na nowe jak tylko się zużyją.

Nie mogę pojąć,o ile to prawda,że te opony miały 6 lat i BOR ich dalej używał .

To chora sytuacja .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze ktos stwierdził ze to marnotrastwo pieniędzy wymieniać oponę co 10kkm. I te pieniądze lepiej na jakaś premie przeznaczyć. Rożne pomysły Ci nasi rządzący maja niezależnie od opcji.

Po to te systemy tyle kosztują, żeby takich sytuacji nie było. Niestety zawsze najsłabszym elementem najlepszego nawet systemu jest człowiek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może ta opona była niedawno wymieniana (jako nowa), lecz ze względu na popularność trochę przeleżała w magazynie....

Wiadomo że w przetargach główna rolę pełni cena. Opona starsza jest tańsza od młodej.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy inaczej ktoś pożałował na opony, czyli drut polski w całej okazałości.

Każdy właściciel mocnej beemki wie, że tylne opony to nie jest rzecz do której zdążysz się przywiązać ;), "a to, panie, nie są tanie rzeczy" jak mawiał Ferdek Kiepski. I tu dochodzimy do kolejnej prawdy ludowej: prawie każdego stać na jakieś bmw tylko mało kogo stać na utrzymanie jej w należytym stanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/wypadek-limuzyny-andrzeja-dudy-co-znalazlo-sie-w-raporcie-bor/8bweqt

 

"Jak pisze Wojciech Czuchnowski, jest jednak jedna rzecz, której ekspertyza nie uwzględnia - wiek opon założonych na koła bmw, którym podróżował Andrzej Duda. Zostały one kupione we wrześniu 2010 r., miały więc blisko sześć lat. Tymczasem dopuszczalny wiek ogumienia, dający gwarancję, że nie ulegnie uszkodzeniu, to według polskich norm 36 miesięcy. - Nikt tego nie przestrzega i ludzie masowo jeżdżą na starych oponach, które są sprowadzane do Polski, ale w tym wypadku sześcioletnia opona w tym aucie to duże przegięcie - mówi oficer BOR w rozmowie z "Gazetą Wyborczą"."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba pełniejsze wyjaśnienie jest tutaj:

 

http://wyborcza.pl/1,75478,19743562,bor-zmienia-opony-w-prezydenckich-limuzynach-zamachu-na-andrzeja.html

 

O czasie i przejechanych km już trochę napisano, a mnie zaciekawił fakt specjalnie kupionej przyczepy na taką bemkę :)

Czyli nie służy ona do cieszenia się jazdą na autostradzie, w trasie, a tylko aby trochę pojeździć po mieście :!:

Na autostradę są inne auta ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze chwila ,a okaże się że na nasze forum zaglądali borowcy i pytali jakie opony założyć do tego bmw :)

Po tych wszystkich informacjach jestem załamany tym bałaganem w PL .

To mogło doprowadzić do katastrofy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.