Skocz do zawartości

F30 328i jaki olej, częstsze wymiany ?


macste

Rekomendowane odpowiedzi

jako, że nie wierzę w longlife'y i przebiegi do wymiany rzędu 30tyś km chciałbym w swoim robić wymiany co np. 15tyś km. Jeżdżę głównie w mieście robiąc 2x dziennie dystans ok. 17km. Rozmawiałem o tym z ASO i oczywiście można u nich wymienić np. po 15tyś km dając swoje materiały (olej+filtr) i to kosztuje ok. 200pln natomiast nie ma możliwości przejścia na inny sposób serwisowania np. co 15tyś km "na sztywno". W Audi to było możliwe albo na podstawie wskazań albo "na sztywno". Pan serwisant z BMW zaproponował np. wymianę po ok. 12tyś na nowy oczywiście płacąc za to i potem w/g wskazań komputera czyli średnio wypada co jakieś 25tys km (w ramach bezpłatnego serwisu do 5 at). W związku z tym mam parę pytań do Was:

 

1. jaki lać olej i jaki filtr oleju kupić, czy obowiązkowo za każdym razem filtr paliwa, jaki? W kwestii oleju to wiem, że leja std. longlife'a Castrol 0W30 lub 5W30 (w zależności od salonu) - wiecie dokładnie jaki to jest olej. Co lepiej lać - to na czym jeździ cały czas (st. z ASO) czy np. Millersa lub Motula, ale jakiej klasy lepkości - z tego co wiem ten silnik może jeździć na 0W ale osobiście mam pewne obawy. W zimie wszystko fajnie, zwłaszcza przy -30deg C ale przy upałach ponoć nie jest to dobry wybór ... Dodatkowo fakt zmian oleju przy co drugiej wymianie, chyba, że dawać im olej przy każdej wymianie, powiedzmy że dodatkowe 250pln za olej jestem w stanie rocznie odżałować przy okazji korekty wartości auta o kolejne grube tysiące :) Czy można to robić poza ASO oczywiście w dobrym zaufanym serwisie? Zawsze się boję że po prostu go nie wymienią, sytuacja 100% jaka miał mój kolega w ASO Forda :/

 

2. Czy ktoś z Was wymienia częściej i czy udało mu się inaczej ustalić z serwisem w kwestii wymian, np. na sztywno co 15tyś km? Czy wtedy wbijają to do książki serwisowej i kasują inspekcję? Być może każdy serwis to ustala autonomicznie i jeden lub drugi jest bardziej elastyczny w tej sprawie.

 

z góry dziękuję za poradę !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 62
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

 

2. Czy ktoś z Was wymienia częściej i czy udało mu się inaczej ustalić z serwisem w kwestii wymian, np. na sztywno co 15tyś km? Czy wtedy wbijają to do książki serwisowej i kasują inspekcję? Być może każdy serwis to ustala autonomicznie i jeden lub drugi jest bardziej elastyczny w tej sprawie.

 

z góry dziękuję za poradę !

 

ja mam zaprogramowane wymiany oleju na co 8tys km, zrobiłem tak po montażu boxa Hartge, nie trzymam się stricte ASO przy wymianach oleju, ale wymieniam tam, gdzie przybija pieczątki w ks. serwisowej np. Autoreduta w Wawie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy

Wymieniam olej w zwykłym warsztacie w połowie przebiegu do wymiany na komputerze, czyli wychodzi ok 12-15 tyś km.

Kupuję oryginalny olej i oryginalny filtr. Nie ma w tym żadnej filozofii przez którą nie można by było tego zrobić w zaprzyjaźnionym warsztacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Thomas, ale masz jeszcze samochód na gwarancji?

 

Ja jestem w identycznej sytuacji, nie chcę wymieniać oleju co 30tys km. Taka wymiana, nie może być dobra dla samochodu w dłuższej perspektywie :(

Rozważam różne opcje.

 

mój samochód jest już po gwarancji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy

Nie w ASO, tylko w sklepie internetowym jednego z kolegów z forum.

 

Jeśli chcesz inny to już wtedy przy zmianie w ASO też go przywoź bo to chyba bez sensu co 15 tyś zalewać na przemian millersem i OE BMW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robię to co Randall - po darmowym przeglądzie ASO (+filtr powietrza) po 12/14 tys km jadę do polecanego na forum serwisu i wymieniam olej (jak ASO tzn. 5W30 Castrol) i filtr oleju (BMW) a powietrza w zależności od stanu, nie kasuję inspekcji. Po kolejnych 12 tys km zjawiam się w ASO i darmowy serwis olejowy z kasowaniem inspekcji. Przyjmuję, że częstsze wymiany nawet z użyciem (tak niepolecanego) oleju Castrol dają na tyle dobrą ochronę, że nie trzeba kombinować z innymi olejami.

Z innej beczki (oleju): kupiłem angielskie wydawnictwo typu 'sam naprawiam' do innego auta (bez turbin!) i tam bardzo polecana jest wymiana co 10 tys.

Do rozważenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również wymieniam olej pomiędzy przeglądami,pierszy raz wymieniałem poza ASO przy przebiegu 5000tyś.km czyli po tzw.dotarciu,kolejną wymiane robię przy 20tyś.km i dopiero na 30tyś.km jade do ASO na wymiane w ramach pakietu, do diesla leje to co fabryka czyli oryginał BMW 5w30,kupuje u kolegaberlin.pl

Było:

e36 318i Cabrio

E61 525d

F30 318d Sportline

F36 420i M-Pakiet

Jest : G30 518d SportLine

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Bad_Boy

 

możesz rozwinąć, dlaczego Mobil 1 New Life 0W40 jest olejem najlepszym do benzynowych F30 (vs Castrol 5W30 LL lub 0W30)? Chodzi o lepkośc, szerszy zakres temperaturowy czy po prostu lepsze dodatki? Chciałbym decyzję podeprzeć jakaś wiedzą, której na razie nie mam ale może dzięki Wam ją zbuduję :)

Co do filtra powietrza to czasem jest tak, że zabrudzenia nie wiać a filtr już nie działa jak powinien dlatego moim zdaniem filtra co wymianę oleju, nie wiem ile kosztuje do F30 ale pewnie z 50pln Knecht'a :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obojętne co nalejesz z normą bmw to będzie ok,najważniejsza wymiana co 15 tyś.kma nie co 30. Ja tam testowałem w innych autach motule ,millersy i inne po ok.250 zł za bańke i jak dla mnie olej to olej,nigdy nie zauważyłem zeby silnik chodził ciszej czy coś,dlatego teraz leje originał bmw.

Było:

e36 318i Cabrio

E61 525d

F30 318d Sportline

F36 420i M-Pakiet

Jest : G30 518d SportLine

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Bad_Boy

 

możesz rozwinąć, dlaczego Mobil 1 New Life 0W40 jest olejem najlepszym do benzynowych F30 (vs Castrol 5W30 LL lub 0W30)? Chodzi o lepkośc, szerszy zakres temperaturowy czy po prostu lepsze dodatki? Chciałbym decyzję podeprzeć jakaś wiedzą, której na razie nie mam ale może dzięki Wam ją zbuduję :)

1 raz spotkalem sie z tym olejem jak mialem przyjemnosc uzytkowac e92 335i- super auto, jezeli sie o nie dbalo…

na niemieckich forach 90% uzytkownikow 335i jezdzi na New Life 0W40- nie grzeje sie tak silnik podczas dynamiczej jazdy i nie syfi.

Nawet byla adnotacja na tym oleju ze szczegolnie polecany jest do silnikow z turbinami (a wiec F30)

stracil tytuł Full Syntetik- bo wg nowego prawa EU mozna nazywac tak oleje skladajace sie przynajmniej z 80% z PAO

New Life ma 72%….

z moich osobistych obserwacji- na tym oleju temp i zuzycie oleju jesz zredukowane maxymalnie.

Cena rowniez atrakcyjna, ja innego oleju nie potrzebuje.

Nawet zalozylem temat- i na poczatku po polecaniu Castrola i innych olejow Bmw uzytkownicy i tak doszli na New Life 0W40 :cool2:

http://www.f30-forum.de/board1-f30-f31-f32-f33-f34-f35-f36-forum-allgemein/board4-motor-getriebe-auspuff/2044-öl-fur-328i/#post61308

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemanko.

 

Sam 3 tygodnie temu odebrałem F30 328i i właśnie też zastanawiałem się jak rozwiązać sprawę oleju. Myślałem nad wymianą przy około 3 tysiącach czyli po docieraniu (obecnie mam najechany około 1 tyś) i potem przy 15 tyś, a potem ze wskazaniem komputera czyli przy około 30 tyś jeśli się dobrze orientuje. Co myślicie o takim rozwiązaniu.

 

I czy jeśli wymieniłbym olej i filtr w innym serwisie niż ASO to czy tracę gwarancję na samochód czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy
Nic nie tracisz przecież obcy serwis nie będzie ingerował w historię serwisową. Po prostu zmienisz olej i nikomu nie musisz o tym mówić. Na filtrze nie ma żadnej plomby serwisowej, bez obaw :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiana oleju co 10kkm, max 15 o ile robisz dłuższe trasy.

Najbardziej degradują olej krótkie trasy i genialny system start/stop, przez co regularnie do oleju silnikowego przedostaje się niespalone paliwo po zgaszeniu silnika.

Ostre upalanie też potrafi zdegradować olej i to na duuuużo krótszym dystansie.

Bajki o longlife i przebiegach na oleju rzędu 30+kkm to zwykły eko-bełkot.

Osobiście na zimę polecam 5w30, a na lato 5w/50.

A jak kogoś szczypie taka rozrzutność, to może zmieniać filtr co drugą zmianę oleju i nie oglądać się na markę oleju, bo różnica jakościowa między np. lotosem a castrolem jest duuuużo mniejsza niż między olejem trzymającym parametry a przepracowanym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nie chciałbym być źle zrozumiany, bo widzę sens częstszej wymiany oleju. Sam jednak robię to co około 20-25 kkm, zgodnie ze wskazaniami. Chodzi mi o to, czy wśród wymieniających olej co 10-15 kkm jest ktoś robiący duże przebiegi roczne? Bo przy moich przebiegach musiałbym wymieniać olej 3-4 razy w roku, nie mówiąc już o tych, co jeżdżą naprawdę dużo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nie chciałbym być źle zrozumiany, bo widzę sens częstszej wymiany oleju. Sam jednak robię to co około 20-25 kkm, zgodnie ze wskazaniami. Chodzi mi o to, czy wśród wymieniających olej co 10-15 kkm jest ktoś robiący duże przebiegi roczne? Bo przy moich przebiegach musiałbym wymieniać olej 3-4 razy w roku, nie mówiąc już o tych, co jeżdżą naprawdę dużo.

Ja wymieniam 4 razy w roku, 2 razy w ramach pakietu serwisowego i 2 razy dodatkowo we własnym zakresie.

Wymiana poza ASO to 20min i koszt 200zł.

Ale jak ktoś jeździ długie trasy i nie piłuje silnika na wysokich, to 20kkm też ujdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robię 50tkm, więc w sumie nie tak dużo - wymiana 3 razy w roku, oczywiście auto starsze i wymiana na własną kieszeń. Specjalistą od środków smarnych nie jestem, ale prawdę mówiąc to po takich 25tkm właściwości oleju są w dużej mierze utracane, mam też drugie auto, zwykłe małe miejskie toczydełko ze stosunkowo prostą benzyną - wymiana również co 15tkm i to tylko z mojej oszczędności - optimum to 10.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Gołe kilometry to nie wszystko. Np.10tys. kulania,częstego odpalania po mieście spowoduje większe zużycie właściwości oleju niż 20tyś na długich trasach.Druga kwestia to jakość naszego paliwa.

 

Parą dni temu jakiś mądry facet o spraw smarnych wypowiadał się w telewizji że przesadnie częsta wymiana oleju nie służy dobrze silnikowi . Co mnie trochę zaskoczyło,pierwszy raz spotkałem się z taką opinią . Ponoć nowy olej w początkowej fazie eksploatacji nie ma max.ochrony musi się niejako ułożyć do danego silnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w każdym razie uważam, że jeśli rzeczywiście auto nie robi króciutkich dystansów, ani nie jest upalanie non stop to resurs 15tkm jest bezpiecznym i nie przynosi większych szkód. Co również potwierdza doświadczenie z serwisowania podobnych silników w trybie long life i skróconym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawa jasna, jeżdżę sporo w mieście, pewnie wyjdzie 60/40 miasto/trasa (kilometry) więc będzie wymiana co 12-15tyś zalewane takim samym olejem jak w ASO (co druga wymiana gratis w ASO, w/g kompa wychodzi co ok. 25tyś).

 

Pytanie - o ile filtra paliwa chcę wziąć oryginalny o tyle mam pytanie czy filtr powietrza wziąć np. Manna czy Filtrona? Do VAG wiem że ASO używa filtrów KNECHT'a, które z drugiej ręki są oczywiście tańsze o połowę, jak jest w Beemwu, który warto brać? Na pewno nie chcę mieć syfu w komorze silnka bo to go szybko zabije, mój koleś tak załatwił silnik filtrami sportowymi (przynajmniej najwięcej na to wskazywało).

 

Ile oleju wchodzi do 328i ? Na pewno coś pomiędzy 4 a 4,5l ale wolę to z Wami skonsultować.

 

Jaki filtr kabinowy i jakiej firmy? Oryginał/Mann/Filtron ? Warto brać węglowy?

 

z góry dzięki za info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.