Treść opublikowana przez Pe.te
-
Opony - czy musza byc runflaty
Przecież o tym jest ten wątek (i kilka innych)... Czytałeś?
-
Siła wspomagania układu kierowniczego
Czyli co, wychodzi na to że F1x z hydraulicznym wspomaganiem (a więc głównie 6-cyl + xDrive) tak mają...? Słabo... :roll:
-
Nawigacja 6UN w x1 2018
Już o tym kiedyś dyskutowaliśmy - niestety w iDrive 5 tak jest :( Zresztą wszystkie nowe modele (łącznie z seriami „G”) tak mają i nie zapowiada się, zeby BMW to zmieniło... Gorzej, że nie zawsze wystarczy wpisanie „U” bo czasem trzeba jeszcze wpisać imię patrona ulicy, żeby znalazł... Do aktywacji AppleCar Twój samochód jest przygotowany, ale w Polsce póki co niestety nie da się go oficjalnie w BMW kupić/aktywować.
-
Apteczka, trójkąt itp...
Samochody z rynku PL mają trójkąt jak na drugim zdjęciu (w czerwonym pojemniku). Na pierwszym pewnie też jest trójkąt, tylko w innej wersji. Co do gaśnicy - nie wiem jak jest w przypadku aut ze schowkiem pod siedzeniem. W przypadku foteli sportowych schowek nie występuje i wtedy gaśnica jest tak jak napisałem (zreszta dokładnie w tym samym miejscu mam gaśnicę w F11 - fotele komfortowe i w F20 - fotele standardowe).
-
Apteczka, trójkąt itp...
Trójkąt - po wewnętrznej stronie tylnej klapy (w specjalnym zagłębieniu). Gaśnica - z przodu siedzenia pasażera, połowicznie schowana pod fotelem (w specjalnym uchwycie). Apteczka - w schowku bagażnika.
-
Otwieranie bagażnika
To się nie robi z pendrive, do kodowania wykorzystuje się najczęściej oprogramowanie E-Sys oraz kabel ENET. Za pomocą oprogramowania i kabla podłączasz się do auta poprzez port OBD, zaś samych zmian dokonuje się w odpowiednim sterowniku (gdyż auto ma nie jeden komputer, tylko kilkanaście). Wspomniane w tym wypadku kodowanie przeprowadza się w sterowniku BDC_BODY - jest to jeden z głównych sterowników auta (który w nowszych modelach, m.in. F48, zastąpił wcześniej stosowane oddzielne moduły FEM_BODY, REM, JBBF, IHKA). Jednak wykraczamy poza temat wątku - podstawy kodowania oraz inne informacje potrzebne do rozpoczęcia znajdziesz w innych działach forum. Poszukaj po hasłach: kodowanie, E-Sys.
-
Otwieranie bagażnika
Ja wszystkie auta użytkuję na przedłużonej 5-letniej gwarancji. Jednak nie wyobrażam sobie nie zmienić kilku opcji, choćby pamięci Auto Start-Stop. Do żadnego z trzech aut ASO nigdy nie miało żadnych zastrzeżeń - ale też zmiany, o których mowa nie wpływają na trwałość auta, więc to kwestia zdrowego rozsądku obu stron :)
-
Otwieranie bagażnika
U mnie było dokładnie tak samo, grzebiąc w bagażniku parę razy dostałem klapą w głowę :mrgreen: Na to jest jedna rada - wyłączyć zamykanie gestem, zostawić tylko otwieranie. A zamykanie realizować po prostu przyciskiem na klapie. Można to zrobić kodowaniem: BDC_BODY -> VAM_ENABLE_SMART_CLOSE = nicht_aktiv
-
Korozja w 4letnim aucie ???
Niekoniecznie wciskają kit, bo BMW w Niemczech ma politykę rabatowania aut dla pracowników i spora cześć tych aut wraca pózniej do BMW w ramach programu PS. Poza tym reguły nie ma, w tym programie zdarzają sie i auta zastępcze i demo, zdarza sie także całkiem sporo aut... z wypożyczalni samochodów, dlatego dużo aut z programu PS ma przebiegi rzędu 20.000 km i wiek 6-7 miesięcy. Moim zdaniem, jeśli auto było serwisowane zgodnie z planem i nie miało przygody wypadkowej - wszystkie z powyższych opcji sa dobre. Na pewno lepsze niż diesel z niedużym przebiegiem, ale eksploatowany tylko w mieście i „po małej stłuczce”... :wink:
-
zakup x1 f48 2.0d 190KM xdrive czy 2.0 B 192KM xdrive?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, właściwy wybór bardziej zależy od tego, gdzie będziesz użytkował auto i jakie przebiegi roczne robisz. Generalnie do jazdy głównie po mieście - wybrałbym benzynę, do jazdy w trasie - diesla. Poza tym auta z tymi silnikami mają praktycznie identyczne osiągi. 2.0d to już silnik B47, póki co nie ma większych skarg na tą jednostkę (to następca "demonizowanego" często N47 - przy czym problemy z N47 dotyczyły głównie roczników starszych niż 2012). 2.0i to z kolei B48, stosunkowo nowa konstrukcja (o ile się nie mylę zadebiutował w 2013 roku w Mini) i póki co też nie słychać o jakichś większych problemach. Zresztą ten silnik obecnie jest stosowany w bardzo szerokiej gamie modeli BMW i szerokim spektrum mocy (np. w "policyjnych" F30 w wersji 330ix też jest B48, tylko bardziej wysilony) :wink:
-
Otwieranie bagażnika
Jeśli mogę coś doradzić - to lepiej działa kick w przód, niż machanie nogą w bok. I lepiej działa jak się stanie w odległości "na wyciągnięcie ręki" niż zaraz za autem. Generalnie - to jak wspomnieli poprzednicy - kwestia wprawy, a nie zabrudzenie czujnika :wink:
-
Czy ta 528i ma aktywny tempomat?
Jeśli masz LCI i masz ten "drugi" przycisk od lewej (czyli Intelligent Safety), to zatrzyma się. Albo może inaczej - będzie hamował (i to bardzo mocno), a to czy zdoła się zatrzymać - to już inna kwestia :wink: Parę razy dyskutowaliśmy ten temat, np. tu https://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic.php?f=103&t=306955&p=2267874p2267874
-
BMW F10 530d Xdrive ściąga w prawo
Skoro razem z wymianą opon robiłeś korektę geometrii, to tak naprawdę nie ma pewności czy problemem były opony czy źle ustawiona geometria... Nie demonizowałbym RunFlat’ów :) U mnie auto prowadzi się jak po szynach. W F11 to czwarty komplet ROF (mam już drugi komplet letni i drugi zimowy). Tak samo było w poprzednim F20 (4 komplety) i w obecnym F48 (na razie 2 komplety) - nigdy nie miałem problemów.
-
Czy szyby są fabrycznie przyciemniane?
Szyby atermiczne, stosowane fabrycznie, mają współczynnik przenikania światła >=70%, bo tak stanowi prawo. Z reguły są barwione w odcieniu zielonym. W BMW nazywa się to "Szyby przeciwsłoneczne" i jest standardem dla wszystkich modeli. Czyli odpowiadając na Twoje pytanie - tak, wszystkie szyby są "fabrycznie przyciemnione" - BMW stosuje fabryczne przyciemnienie wszystkich szyb o ok. 25%. Nie tylko czołowej i tylnej, ale też przednich bocznych - być może dlatego nie widzisz różnicy pomiędzy szybami. Oprócz powyższego można dokupić opcję "Przyciemniana szyba tylna i tylne boczne" (czyli dodatkowe przyciemnienie szyb tylnej części kabiny, wykonane w technologii piecowej).
-
Pierwsza G01
A możesz sprawdzić w zamówieniu, czy masz podaną moc tego silnika (25d)? W konfiguratorze www jest niby moc 231 KM, ale... w polskojęzycznych materiałach drukowanych BMW oraz w materiałach prasowych jest mowa o mocy 155kW/211KM. Jest to o tyle dziwne, że nigdy wcześniej nie było takiej wersji mocowej - silnik debiutując miał 218 KM (N47s1), w 2015 r. został zastąpiony przez unowocześniony B47 o mocy 231 KM. Natomiast w niemieckich materiałach jest mowa o mocy 231 KM. Swoją drogą w DE oprócz wersji M40i można już zamawiać wersję M40d (326 KM/680 Nm; 4.9 sek. 0-100).
-
Pierwsza G01
@insertcoin, faktycznie bardzo ciekawy kolor - mało takich jeździ, obecnie większość biała, ewentualnie czarna, sporo też pythonic blue. Przynajmniej w moich okolicach :wink: No i ten koniak wewnątrz fajnie pasuje do lakieru, może nawet pasowałby z listwami w jakimś fajnym drewnie (choć nie każdy lubi drewno wewnątrz) :wink: @math, M-pakiet w chromie jest jak najbardziej OK, ale raczej za wyjątkiem białego. Do białego genialnie wyglądają czarne wykończenia na zewnątrz. BTW, czy ktoś z Was użytkuje wersję 25d...? Pojawiła się taka jakiś czas temu w konfiguratorze i prawdę powiedziawszy zastanawiam się nad nią. Mam ten silnik w swoim F11 (co prawda w delikatnie wcześniejszej wersji 218KM), zrobiłem nim prawie 100.000km od nowości i jestem z niego bardzo zadowolony. W G01 ten silnik jest trochę wzmocniony (do 231KM), a X3 jest lżejsze od serii 5, więc powinien zbierać się naprawdę dobrze.
-
światła do jazdy dziennej
Kodowaniem można zmieniać czułość włączania sie świateł mijania. Defaultowo sa ustawione na dość czułe, więc wiele osob ustawia mniejsza czułość, aby „dluzej jeździć na ringach”. Natomiast system używany przez BMW (a przynajmniej w tych autach, gdzie jest KAFAS) opiera sie nie tylko na zwykłym pomiarze jasności otoczenia. Dlatego auto potrafi czasem włączyć światła mijania także w środku dnia, gdy jest bardzo mocne słońce (które wbrew pozorom zmniejsza widoczność aut, wiec w takim wypadku włączenie świateł mijania faktycznie ma sens), albo w lecie gdy wciąż jest jasno, ale słońce wisi długo nad horyzontem i oślepia kierowców.
-
Dociąganie pasów
ActiveProtection składa się z "PreCrash", "PostCrash" oraz "Asystenta Koncentracji". System działa także, gdy auto nie ma w wyposażeniu systemu ostrzegającego przed kolizją. W tym wypadku wygląda na to, że z jakiegoś powodu zadziałał "PreCrash". Zgodnie z opisem działania systemu, przy braku systemu ostrzegającego przed kolizją, wyzwolenie działania "PreCrash" może nastąpić w wyniku: - gwałtownego hamowania - wystąpienia silnej podsterowności - wystąpienia silnej nadsterowności Po zadziałaniu "PreCrash" włączane są następujące funkcje: - automatyczne napięcie przednich pasów bezpieczeństwa - automatyczne zamykanie szyb - automatyczne zamykanie dachu przesuwno-uchylnego - automatyczne ustawienie oparcia fotela pasażera (w przypadku foteli komfortowych) Po wystąpieniu krytycznej sytuacji, jeśli nie dojdzie do wypadku przednie pasy zostaną ponownie poluzowane. Jeśli natomiast dojdzie do wypadku zadziała "PostCrash", którego głównym zadaniem jest automatyczne wyhamowanie auta, aby zminimalizować ryzyko kolejnych kolizji.
-
Automatyczne odsuwanie kierownicy i fotela kierowcy
Dokładnie, kiedyś zakodowalem sobie tą funkcje (jak rownież unoszenie kierownicy) i nie dalej jak po tygodniu wróciłem do pierwotnych ustawień. Jak pisze @saab - nie chciało mi sie czekać :) Może jak ktoś jest naprawdę „słusznej postury”, to jest to przydatna funkcja... ale w innym wypadku to raczej bajer...
-
Real Time Traffic Information (RTTI)
... a wzdłuż dróg (przynajmniej tych „główniejszych”) pojawią się kolory oznaczające natężenie ruchu. RTTI działa na każdej mapie, także w widoku perspektywy oraz na mapie interaktywnej (przynajmniej w LCI tak jest).
-
Kolorowy headup?
Tak jest w trybie nocnym. Zegary masz podświetlone na biało, czy tez na pomarańczowo?
-
F11 525d nie chce się naładować z prostownika
Ja używam Bosch C7, też zawsze ładuję w trybie AGM/śnieżka. Zdarza mi się sporadycznie, że prostownik nie chce ładować - ale tylko mojego F11, bo z żony F48 (a wcześniej F20) nigdy nie było takich problemów. W modelu C7 jest tak, że po włączeniu zasilania prostownik podświetla się na zielono i wtedy trzeba wybrać tryb ładowania przyciskiem "Mode" - zapala się dioda przy odpowiednim trybie, a prostownik podświetla się na niebiesko i zaczyna się ładowanie. Raz na jakiś czas mam tak, że prostownik jednak nie zaczyna ładowania (cały czas pozostaje w trybie podświetlenia na zielono, jakby czekając na wybór trybu). Jak wspomniałem zachowuje się tak tylko z moim F11 - może masz podobnie? Wydaje Ci się, że podłączyłeś i powinien ładować, a w rzeczywistości nie ładuje?
-
Dołożenie lusterka z pilotem
Nie wiem czy lusterko z US/CA ma takie same wtyczki/ilość pinów i czy da się je podmienić 1:1. Na pewno hardware'owo jest to inne lusterko niż europejska wersja lusterka z pilotem, choćby z uwagi na obecność kompasu. Jeśli masz takowe, to pozostaje Ci sprawdzić to organoleptycznie. Powyżej odniosłem się jedynie do kwestii zasilania KAFAS, które jest niezależne od innych układów wbudowanych w lusterko - więc obecność kamery w tym wypadku nie powinna mieć wpływu.
-
Dołożenie lusterka z pilotem
Kamera znajdująca się w stopce lusterka jest połączona z modułem KAFAS (który z kolei znajduje się pod deską rozdzielczą, w okolicy przestrzeni na nogi) za pomocą 10- lub 12-pinowego przewodu. Zasilanie kamery jest realizowane przez dwie spośród tych żył.
-
Dołożenie lusterka z pilotem
KAFAS jest niezależny od pilota. Kamera jest w stopce lusterka, pilot w obudowie. Kompas w lusterku to cecha charakterystyczna dla rynku US/CA. Wersje europejskie nie maja kompasu. A’propos tego co pisał kolega @Yarwa i F30 - faktycznie na rynku EU pilot jest dostepny dopiero od serii 5, w US/CA od „samego dołu”. Tak samo jest z serią X, za wielką wodą jest dostępne nawet dla X1.