Skocz do zawartości

adamjttk

Zasłużeni forumowicze
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez adamjttk

  1. co to znaczy? PS. w TM3 3 tony wagi nie przejda wsrod klienteli, to nie rolls niestety. PS2. Masz audio w EQE za doplata 5900 PLN (dla bazowego modelu), tak jak pisalem wczesniej jest to odpowiednik HK w G30, dostajesz to za co placisz, jakosciowo ~ audio Sony w Mondeo Vignale ale oczywiscie 3 dlugosci lepiej niz w Twoim iX1 👍
  2. Ten burmester to jakis zespol disco polo czy o co chodzi? Czy sluchasz napisu na maskownicy? 😜 Ale na powaznie - jak juz gadamy o audio, ciekawy temat, sprawdzilem z ciekawosci ten Twoj "Burmester" w EQE: Information on the Burmester® 3D surround sound system | EQE SUV March 2023 MBUX | Mercedes-Benz No i co widzimy? 15 glosnikow, 710W Co mielismy w G30 przy HK? 16 glosnikow, 600W Co mamy obecnie w G60 przy "Bowersie"? 18 glosnikow, 655W Slowem - jeden i ten sam "shit" pod inna nazwa dla fanow "metek" bo specyfikacja jaka jest kazdy widzi. Oczywiscie przyznam racje BMFun - zaden z tych systemow nie brzmi zle, ot zwykle, poprawnie brzmiace audio nie wyrozniajace sie niczym szczegolnym biorac do porownania chocby jakies lepsze audio w Passacie czy innym Mondeo. Wyzwaniem w i5 na pewno bedzie nowy HK o zabojczej mocy 205W, juz widze te madre miny kupujacych i chwalacych sie "ja mam Harman Kardon w mojej i5", a to ze gra to gorzej od Dynaudio w Golfie, no coz. HK jak widac przyklei swoje logo do najwiekszego badziewia, kasa nie smierdzi. Zaden z tych wszystkich systemow nie ma sie nijak do Bowersa ktory byl w G30, mial tyle samo glosnikow (16), a ponad 2x wiecej mocy (1400W). G30 Audio system Diagrams (bimmerpost.com) Wiec tak sloniku, rozkoszuj sie nieskazitelnym dzwiekiem w EQE, jestem pewny ze w porownaniu do podstawy iX1 brzmi wysmienicie, niestety nic ponadto, tak jak mowilem - metka, tyle.
  3. Dealer sprzedał 59 aut za ponad 1 mln zł każdy - GDAŃSK, GDYNIA, SOPOT (trojmiasto.pl) Jak widac design to nie wszystko, elektryki Porsche slabiutko poki co. Czekamy na Macana EV, to powinien byc punkt zwrotny dla marki jezeli chodzi o BEV 911 - 88 sztuk 718 - 29 Cayenne - 91 Macan - 178 Panamera - 29 Taycan - 20
  4. Slonik nie pekaj, BMW za kilka lat ta technologie "za pare zlotych" tez bedzie implementowac. Moze nie w iX1 bo tam w bieda wersjach jeszcze walcza z montazem wzmacniacza i tweeterow (klienci przekonuja ze nie potrzebuja, cos jak Michael O’Leary mowil ze za odpowiednia cene ludzie by wybierali miejsca stojace w samolocie 😜) 1. Wymienisz te marki motoryzacyjne i konkretne auta co maja 30W systemy i "potrafią nagłośnić duże pomieszczenie"? 2. Rolls Royce to np dobry przyklad "mentalność bazarowa" - ich "Phantom Bespoke" ma 1300W i 18 glosnikow PHANTOM BESPOKE AUDIO SYSTEM (rolls-roycemotorcars.com)
  5. Jeszcze apropo audio, to dla mnie bardzo istotne. W i5 B&W to w rzeczywistosci 600W HK ze zmienionymi napisami na maskownicach. W nowej TMS system audio pisza to 960W, 22 glosniki i aktywne wyciszanie szumow (ANC), podobno cuda i orzeszki. Zapomnialem sprawdzic na testach niestety ^^ Wg Ciebie te zestawy graja podobnie? Mozesz rozwinac? Porownywales moc/glosnosc, scene, detale etc? W jakim dokladnie sensie wg Ciebie te systemy graja "na tym samym poziomie"? Ach te usczypliwosci ^^ Odpowiem w ten sposob - niektorzy po prostu LUBIA twarde zawieszenia. Dam Ci przyklady anegdotyczne (moje) 1. Kiedys, z 10 czy wiecej lat temu mialem E90 ktore wyszlo z fabryki na standardowym zawieszeniem. Po kilku mies pobieglem do sklepu po nowe, krotsze sprezyny bo bylo za miekko. 2. Przez 3 lata jazdy F10 (ktora miala topowe zawieszenie - pelen adaptive drive z EDC) nie wlaczylem trybu komfort nawet razu, jezdzilem zawsze na sztywnym, sportowym. Dla mnie 10k czy ile ta opcja kosztowala w cenniku - pieniadze wyrzucone w bloto. 3. Po 30 min jazdy testowej odswiezona TM3 LR - nie kupilbym tego auta ze wzgledu wlasnie na absolutnie miekkie i komfortowe zawieszenie oraz bardzo miekka i nijaka przkladnie kierownicza - tryb sport nie dawal subiektywnie NIC (moze sie usztywnial przy wyzszych predkosciach, nie wiem, w miescie byl dramat - jak w jakichs chinskich autach, zero czucia i oporu, brak "miesa") Chociaz rozumiem ze jestem w mniejszosci bo tendencja jest jednoznaczna. Co gorsza facet w salonie Tesli powiedzial ze odswiezona trojka performance bedzie tez duzo bardziej miekka od obecnej, jezeli okaze sie to prawda i dodac do tego te lipne kierunkowskazy to moze sie okazac ze bedzie to troche kapiszon, nawet pomimo lepszych osiagow, pozyjemy zobaczymy Wybor zawieszenia w standardowych 3-er (zwykle, m-pakietowe) w BMW to jedna z rzeczy ktorych zazdroszcze, to akurat oznaka premium jakby nie patrzec.
  6. Tak na dzisiaj wygladaja dla mnie auta spalinowe po kilku latach obcowania z BEV Polecam obejrzec caly filmik, kwadratura kola od poczatku do konca 😮 Dla przypomnienia - w standardowym BEV - 8 lat i 160-200k km gwarancji zarowno na baterie jak i na uklad napedowy, spokojny sen bezcenny jezeli chodzi o najbardziej kosztowne elementy auta. ------------------ @BMFun - nie chce mi sie juz odpisywac bo droczysz sie dla droczenia bez zadnych argumentow w sumie. BMW nie zaspalo nic a nic, ich auta to crem de la crem, szczyt motoryzacji, to ze amerykanski elektryczny crossover w cenie 200-250k PLN jest najpopularniejszym autem w Europie bez wzgledu na segment/naped nic nie znaczy w sumie bo to nie premium i nie ta liga co BMW, co prawda BMW nawet FWD 116i wciska po 130k PLN tyle ze nie wiadomo czemu sie nie sprzedaje i ludzie wybieraja ten z dykty, zle wyposazony, zle wyciszony, z niepotrzebnym OTA samochod od Tesli. Ja mam na to teorie - ludzie po prostu nie doceniaja odpowiednika - iX3 - auto w kazdym wzgledzie lepsze, lepsze wyciszenie, lepsze resorowanie, prawdziwa skora, ladniejsze, soft nie wymagajacy OTA bo doskonaly od poczatku - powinno dzis byc na szczycie sprzedazy w Europie, sprzedaz kilkadziesiat razy mniejsza od modelu Y bo BMW chce byc po prostu ekskluzywne, nie chce sprzedawac aut tyle co jakas Skoda czy Fiat. Czas zakopac wojenny topor - mam nadzieje ze Tesla sie opanuje i wprowadzi UWB do CA, pozbeda sie tych durnych gier i Netflixow, poprawia wyciszenie i zwieksza mase zeby ich auta byly bardziej komfortowe i bezpieczne, dadza w koncu odpowiednia personalizacje przy zamawianiu (ludzie chca wybierac czy chca miec ogrzewane siedzenia czy nie, czy wzmacniacz audio jest potrzebny czy nie!), dadza prawdziwa skore z krowy a nie jakas cerate. I powinni zmniejszyc czas przyspieszenia, od 2-3s do setki kreci sie w glowie i robi sie niedobrze, mysle ze 6-7s to optimum, wiecej nie potrzebujemy do jezdzenia za TIRami 🙂
  7. Czyli porownujemy TMS 2016 z i5 2023? Niezle 😉 7-8 lat na dzis w elektromobilnosci to wiecznosc. W 2016r to BMW mialo i3 z 20kWh bateria a o Ionity nikt jeszcze nie slyszal. Wiec tak, te 7 lat temu 75kWh robilo wow i "dalo sie" jezdzic w trasy/nabijac km (majac siec SC) Oferowanie w 2023/24 w segmencie E 80kWh to niesmieszny zart gdy VW oferuje tyle w segmencie C za ~30-40% ceny, wiesz o tym po prostu sie droczysz, nie mam z tym problemu. Glosuj portfelem - kup takie auto 😉 Czyli po kolei: 1. Detale. Detale charakteryzuja produkt premium. Jezeli na dzis BMW nie oferuje konkurencyjnych osiagow/efektywnosci/technologii w porownaniu do takich tuzow jak Tesla czy chocby KIA (tak..) to powinno chociaz oferowac DETALE. Porzadne fotele, audio, soft, cokolwiek. A ja tu o "zawieszeniu" od roku slucham i ambientach czy "dywanie swietlnym". Jak bardzo smutny upadek klienteli/marki. 2. Bowers i oburzenie tych co nie kupuja. "Nie stac cie" wiecznie na czasie 😄 Zmartwie Cie - oferowanie rzeczy niedostepnych konkurencji czy tez lepszych od konkurencji to jest wlasnie to mityczne "premium". Jezeli BMW usuwa Bowersa, robi rebranding HK-->B&W (oszukujac w miedzy czasie klientow, bo nawet fani nie rozumieja co sie dzieje tylko na forum w watku Tesli trzeba to tlumaczyc bo przeciez BW to BW, nie?) to samo wypisuje sie malymi krokami z premium wlasnie. Odcina kupony z chlubnej historii rozmieniajac sie na drobne, zupelnie jak z 30 znaczkami "M" - BMW robi sie firma ze znaczkami a bez jakosci premium. Bez konkurencyjnych osiagow, bez konkurencyjnej technologii. Smutne. 3. Fani BMW widac zbytnio nie narzekaja ze pogorsza im sie produkt, przeciez tlumaczysz firme na 100 sposobow ze to cale DZIADOWANIE nie ma realnego wplywu na odbior produktu premium. Chlopie - brak CA w tylnych klamkach czy 80kWh bateria w segmencie E za pol banki czy wstawianie literek M w aucie o osiagach gorszych od KIA to PLUCIE KLIENTOWI w TWARZ, udajesz ze pada deszcz, nie ma sprawy, klient glosuje portfelem 🙂 Wreszczie, czyny a nie slowa, TO MI SIE PODOBA, podniesie merytorycznosc dyskusji 😄 Porownamy za kilka lat ROI, watek nabierze rumiencow i tresc bedzie wiecej wazyla. Moje akcje usrednione w Tesle sa po 196$, pochwalisz sie punktem odniesienia swoich akcji zebysmy mieli odnosnik? Okolice 100$, mniej? Model S? Mysle ze sa 2 ktore zamykaja od razu cala dyskusje 1. Efektywnosc napedu/baterii 2. Siec SC W model S wsiadasz i czy jestes w Europie, USA czy Chinach - po prostu jedziesz - gdzie chcesz i kiedy chcesz. 1000, 2000, 3000km nie ma znaczenia, nawigacja i infrastruktura prowadzi Cie za raczke i podroz nie rozni sie od auta spalinowego. Sprobuj wsiasc do i5 i pojechac bez myslenia gdziekolwiek dalej niz 300km - fikusne apki, infolinia, niedzialajace badz zajete ladowarki, ot rzeczywistosc jezdzenia autem producenta dla ktorego elektromobilnosc to smutna koniecznosc bo chcialby dalej zarabiac na swoich autach spalinowych a mu kaza robic "elektryki". OTA nie musi byc "game changerem" (chociaz jest :D), rownie dobrze mozesz jezdzic autobusem/rowerem, po co Ci auto. OTA to kolejna cegielka do 10x wiekszej kapitalizacji Tesli od BMW, technologiczna przepasc ktora dzieli producentow czy tez roznica w SWIATOPOGLADZIE firmy ktora wyznacza motoryzacyjne trendy i firmy ktora jest pogubiona, miota sie i jedyne co probuje dzis to nie odpasc z peletonu kopiujac co sie da ze swiatopogladu m.in Tesli i zaspokaja azjatyckich klientow czy tez akcjonariuszy. Gdyby nie prawie 10% dywidendy to akcje BMW by dzisiaj ryly po dnie, Ty to wiesz, ja to wiem 🙂 OTA to przede wszystkim nie zawracanie klientom dupy z pojawianiem sie w serwisie. Co mi dala? Ano np dala mi jezyk polski w komendach glosowych. Masz takie cos w swoim premium? Czy tez brakuje hardwaru by to zaimplementowac? Znowu - dla mnie plucie klientowi w twarz przez BMW, dla Ciebie deszcz i "nic sie nie stalo". Daje np posiadaczom LR fabryczny chip i <4s do setki bez koniecznosci odwiedzania serwisu. Dala mozliwosc konfiguracji kol dzieki czemu wskazania zasiegu/routing sa dokladniejsze. Dala Tidala z HIFI dla ludzi ktorzy slysza roznice pomiedzy Spotify z ich 256kbps Dala mi pelna automatyzacje ogrzewania siedzen/kierownicy w zaleznosci od temperatury, kilka przyciskow mniej do klikania na codzien. Dala mi podglad z kamer przy kierunkowskazach, dala podglad z kamer w apce Dala nowe gry, nowe apki, nowe ustawienia w menu, zreszta co ja sie wytezam, BMW nie potrafi do dzis automatycznego hamulca parkingowego ogarnac czy wyrzucic przycisk start/stop ktorym tak naprawde nie wiadomo co sie wlacza - ekran? No popatrz, a ja powiem odwrotnie - prowadzenie i4 to druga liga w porownaniu do TM3P, to profanacja literki M juz abstrachujac od 100 lat legendy BMW. Co to znaczy wg Ciebie "lepiej"? Ze lepiej hopki wybieral? Auto ma gumowy uklad kierowniczy, 2,5 tony w zakretach to jest CRINGE i nazywanie tego auta "M" to juz nawet najwytrwalsi fani pluja pod nosem, gdzie Ty widzisz to lepsze prowadzenie? No chyba ze wracamy znowu do zawieszenia i w 500KM aucie najwazniejsze jest plynne pokonywanie nierownosci, zupelnie jak w 120KM Toyocie Avensis. Co jest zlego w nizszej cenie? Nizsza cena (przy lepszych osiagach, lepszej efektywnosci zespolu napedowego, lepszym sofcie, nowoczesniejszej i dedykowanej platformie) to zwykla przewaga technologiczna. Ot jeden producent utrzymuje kilkudziesiecioletnie, zacofane fabryki aut spalinowych, ktore obsluguja niemieccy emeryci, ktorych zwiazki zawodowe nie pozwalaja wyrzucic na bruk, a drugi producent buduje nowoczesne fabryki, z dzisiejsza nowoczesna technologia i skrajnie nowoczesnymi rozwiazaniami jak gigaprasy (ktore BMW tez bedzie za chwile kopiowac jak wszystko inne od Tesli).
  8. Rozmawialismy o modelu S, segment E I teraz: 1. bronisz sie segmentem F, ktory przy podobnych (nadal gorszych) osiagach zaczyna sie od 800k PLN, a doposazony banke 2. Siec SC to zadna zaleta. Ok, ciezko polemizowac z takimi argumentami 😉 3. bronisz sie Porsche 4. bronisz sie Lucidem Czyli standardowo - Tesla kontra reszta swiata, to tylko pokazuje jak fantastyczna robote robia! Nie wiem co Kriss wklejal ale zasieg modelu S wg WLTP to 720km, to jest 200km wiecej niz i5, to sa 2 deklasacje i sam ten jeden czynnik mozna powiedziec przekresla ta 5m limuzyne z jakiegokolwiek praktycznego zastosowania (jezeli rozmawiamy o segmencie E). Auto bedzie po prostu bulwarowka dla tych co jezdza wokol komina i potrzebuja do tego segmentu E. Ilosc klientow bedzie homeopatyczna imho, wiekszosc bedzie sie wolalo kulac iX ze 100kWh bateria. Nie moja wina ze BMW jest na tyle tepe ze nie wypuscilo Touringa przed sedanem. Pewnie cos sie za tym kryje jak zawsze bo decyzja jest nielogiczna, poczekamy na premiere i zobaczymy, obstawiam ze zasieg bedzie mniejszy o kolejne 50km od sedana, ot sztuka dla sztuki. Dawalem cala liste, kilkanascie punktow, kilka stron temu (w porownaniu do G30) Od tego czasu doszlo kilka nowych punktow jak np CA, DZIADOWANIE przez duze "D" ktore juz przemilczasz bo nie pasuje do Twojej teorii, ktora lansowales, ze znikaly rzeczy nieistotne, ze z tego nikt nie korzystal, nie? 😉 Przyznaj na glos, to nie boli - BMW w segmencie E (!) DZIADUJE zeby marza byla o 1-2% wieksza na koniec kwartalu, lepiej sie poczujesz 🙂 Do tego dodaj cala liste rzeczy ktore ma TMS jak kazda Tesla a ktorych nie ma w BMW, lacznie wyjdzie lista na 20-30 punktow easy. Jedna z rzeczy ktorych nie rozumiesz bo nie uzywasz, nie znasz. OTA w BMW, ze wzgledu na prymitywizm technologiczny (nazywam rzeczy po imieniu), abstrachujac juz od tego ze nie dziala prawidlowo (dziesiatki tematow na naszym forum, niektore wrecz zalosne i godne politowania) - tyczy sie jedynie rzeczy nieistotnych tak jak piszesz bo w tych autach nie ma praktycznie zadnej integracji - OTA moze co najwyzej poprawic uklad menu czy zmienic ikone apki, ot taka to technologia. Zupelnie jak u VW. OTA w Tesli dodaje apki, dodaje funkcjonalnosci GUI, zmienia/poprawia mechanike aut, zalatwia czesto sprawe wizyt serwisowych i recalli - nie masz pojecia o czym piszesz kolego. Na upartego mozesz argumentowac ze wszystko powinno byc tiptop od wyjazdu pojazdu z fabryki i czesciowo sie zgadzam, tyle ze czasy mamy inne, klient chce wiecej, szybciej, auta sa okrutnie skomplikowane softwarowo dzis, lacza sie z telefonami, z ladowarkami DC i regularne poprawki softu to dzis codziennosc i przykra koniecznosc. To co nowe dzis za 2 lata traci juz myszka i spieralismy sie o to tutaj dziesiatki razy i nigdy nie przyznales racji. Masz swoje iX3 - wiele rzeczy od premiery BMW w npowych modelach ma juz zaimplementowane, dostales cos z tego przez OTA? Taka glupote jak kluczyk za pomoca telefonu? Tlumaczysz sie bezpieczenstwem i UWB czy jak to sie tam nazywa ten skrot? SLABE kolego. Tak, wszyscy znamy fascynujace uklady kierownicze czy hamulce i4, i5 czy i7. Lata swietlne przed konkurencja ;PP Zawieszenie sie nadal broni, te setki kilogramow gdzies musza procentowac i tu sie zgadzam chociaz z tego co pamietam model S ma pneumatyke wiec tam chyba nie bylo narzekania na zawieszenie, czy sie myle? No i dlatego jezdzisz iX3. I tak jak Ci wklejalem, na kazde 70 osob jedna osoba ma podobne zdanie do Ciebie i je wybiera a pozostale 69 osob idzie do konkurencji na litere T, pewnie nie maja pojecia o motoryzacji jak Ty 😉 Swoje wybory mozna uzasdniac na sto roznych sposobow, rozmawialismy o wszystkich roznicach w markach na setkach stron, nie ma sensu sie powtarzac, powtarzam Ci do znudzenia - "klient glosuje portfelem" - mowilem o tym w 2020r, powtarzam w 2024r, bron sobie BMW ile chcesz a co sie dzieje i kto kopiuje czyje rozwiazania/filozofie kazdy widzi. Komu i o ile sprzedaz aut rosnie, co wybieraja ludzie tez kazdy widzi - z mojej perspektywy BMFun ja moge tylko czekac, patrzec i sie smiac i wklejac linki, a Ty sie tlumaczysz i tlumaczysz a ludzie kupujac nowe auta jakos nie za bardzo podzielaja Twoje opinie. I na koniec - za kilka lat i tak puenta tego forum bedzie slonikowa madrosc - "niewazne, ze BMW sprzedaz spadla do miliona z dwoch milionow, na tym polega przeciez premium i to wlasciwie zaleta, poza tym Tesla to Toyota, na prawdziwe premium Cie nie stac, a to ze kapitalizacja firmy spadla 3 krotnie nie ma zadnego znaczenia bo przeciez nie o to chodzi ile jest firma warta przy wyborze auta" czy cos w tym stylu. Imho - fundamentalne niezrozumienie watku, mi tam juz lotto, jaki jest kon kazdy widzi.
  9. Ja bym tez dodal, ze z duzo gorszymi osiagami (pomimo szumnych literek "M"), DUZO gorszym zasiegiem, mniejsza iloscia miejsca na bagaze, wieksza masa, brakiem dostepu do SC, slabym GUI, slabym OTA, uposledzonym wyposazeniem etc etc I dlaczego skoro to marka premium i powinna takie marki jak Tesla gniesc w wiekszosci z tych dziedzin (premium cena=premium cechy) Nappe czy wyciszenie mozna sobie w Tesli za 20-30k PLN dolozyc bez problemu, zasiegu o 100-200km nie wydluzszy, sekund na setke nie urwiesz, ot clue tego watku od tylu lat. -------------- https://obserwatorlogistyczny.pl/2023/12/31/chiny-czterokrotnie-zwiekszaja-eksport-aut-i-staja-sie-swiatowym-liderem/
  10. BMFun, powiem tak bo od 3 lat jezdze TM3 Performance, przesiadlem sie z 4-letniej F30 330e wyposazonej pod korek. 1. Narzekanie na "komfort zawieszenia" w aucie "Performance" ktore ma sztywne nastawy, obnizone zawieszenie i 20" kola jest DEBILIZMEM. Serio, nie da sie inaczej tego nazwac. Ten samochod MA BYC TWARDY, to jest jego feature. Jak ktos tego nie rozumie i narzeka ze usportowione 500KM auto jest malo komfortowe czy nie resoruje tak komfortowo jak jakis Avensis jest po prostu ignorantem/idiota. 2. Wyciszenie wnetrza - tak, TM3 jest slabo wyciszona. F30 tez bylo beznadziejne pod tym wzgledem, w TM3 jest chyba nawet gorzej. Lifting 23" poprawil bardzo duzo w tym temacie i jest juz powiedzmy standard jak na segment D. 3. lotne serwisy - przez 3 lata mialem bodajze 4 zgloszenia serwisowe z tego 3 razy przyjechali pod dom/prace i raz odstawilem auto pod serwis bez spotykania sie z pracownikiem ASO. Serwis Tesli z mojego widzenia oceniam na 5+, BMW na 3+ co najwyzej po ~6 latach z F20, F10, F30 w NO. 4. Jakosc wnetrza w mojej TM3P jest bym powiedzial gorsza o 10-20% od F30. Funkcjonalnosc/ergonomika za to 50% lepsza. Dla mnie, po 10 latach jezdzenia BMW 1-3-5 - absolutnie satysfakcjonujaca. Dacia Logan MPI? Nie wiem czym jezdzi na codzien komentujacy, jak jakas nowa S-klasa to rozumiem aluzje i przejaskrawienie, nie mam z tym problemu. Standardowo - klient glosuje portfelem, Tesla po 3 latach od rozpoczecia watku jest gdzie jest, poczytaj pierwsze strony tego watku, przed Gigaberlin, jak to BMW i niemieckie premium zmiazdza Tesle jak karalucha, jak to Toyota pokaze jej gdzie raki zimuja, jak ta wydmuszka zniknie z rynku. A poki co sprzedaz roczna to ponad 1,8 miliona aut, model Y to najpopularniejsze auto w Europie, kapitalizacja Tesli na dzis to 10x kapitalizacja BMW, ja w przyszlym roku pewnie kupie swoja 4ta Tesle. A w BMW w segmencie E usuwaja siatki, listwy, ambienty i CA bo marze przestaja sie zgadzac, na szczescie za to w Neue Klasse nie bedzie juz licznikow, bedzie podwojna ladowarka, beda gry i Netflix i kto wie, moze sie nawet na elektryczna klapke zalapiemy. AHa - elektryki do piachu, long live diesel, hybrydy i wodor! Szczesliwego nowego roku dla wszystkich 🙂
  11. Ja na chlopski rozum podchodze do tego w ten sposob w 2023/24r: Tesla model 3 - cena w katalogu 206k PLN, wciaz moze byc pomniejszona o 20-30k PLN doplat. WLTP - 550km Gwarancja na naped i baterie to 8 lat/160k km (pojemnosc minimum 70%) Jezeli producent jest pewny swego i daje taka gwarancje to jestem calkiem spokojny o zywotnosc akumulatorow, w koncu do interesu nie doklada. Po 8 latach auto bedzie warte ile zakladajac ~10-15% utraty wartosci co roku? 60-80k PLN? Nawet zakladajac najbardziej skrajny wariant ze bateria po 8 latach bedzie miala powiedzmy te 75% pojemnosci pierwotnej (tuz nad minimum niekwalifikujacym sie do wymiany gwarancyjnej) - mamy nadal auto o zasiegu ~400km (WLTP) za dzisiejsze 60-80k PLN. Nadal sie bedzie spokojnie nadawalo do miasta i na okazjonalne trasy. Probka elektrykow jest juz calkiem spora - w Norwegii jezdzi pelno modeli S ktore maja juz dekade a to przeciez mozna powiedziec ze juz dzis "sredniowieczna" technologia, od tego czasu powstalo miliony elektrykow a kazdy rok to nowe usprawnienienia technologiczne.
  12. Rozumiem. Na naszym forum jest rzeczywiscie duzo postow o parujacych przednich lampach, o tylnych bardzo malo - dla mnie to zadna roznica (dla producenta wg technicznych biuletynow tez) Ale jak przerzucimy sie na ang. fora jest juz mnostwo przykladow dla lamp tylnych. Nie wiem, dla mnie to sa pojedyncze wtopy wystepujace w absolutnie kazdej marce i w kazdym segmencie przy sprzedazy idacej w 2M aut rocznie, nie demonizowalbym akurat Tesli z tego powodu. Dla przykladu: https://www.2addicts.com/forums/showthread.php?t=1625138 https://g20.bimmerpost.com/forums/showthread.php?t=1890959 https://f87.bimmerpost.com/forums/showthread.php?t=1303629&page=2 https://g05.bimmerpost.com/forums/showthread.php?t=1852847 https://www.i4talk.com/threads/condensation-in-headlights-taillights.4734/#replies
  13. Nie rozumiem Twojego toku myslenia - co za roznica przednie czy tylne? Czyli przez analogie jak w Tesli przednie nie paruja to lampy w Teslach przednie sa lepsze niz w BMW? Kolega deusexe2 z G20 z naszego forum: lewa: prawa: Kolega Marchall z G05 z naszego forum: Kazdy producent ma takie wtopy, lampy dostarczaja podwykonawcy i jedna na sto czy jedna na tysiac jest wadliwa, wyciaganie na podstawie tego jakichs wnioskow n/t BMW czy Tesli jest imho bezsensowne, po to jest serwis, po to gwarancjea zeby takie rzeczy wymienic i zapomniec. Ruganie Plaida czy Tesli jako takiej i mowienie ze w BMW tak nie ma jest imho niepowazne.
  14. wspisz w wyszukiwarke forumowa "parujace klosze/reflektory", bedziesz mial kilkadziesiat wynikow na przestrzeni kilku lat, po co zaklinac rzeczywistosc i brnac dalej, BMW w tym temacie nie jest zadnym wyjatkiem w porownaniu do Tesli Pierwsze z brzegu (jak wpiszesz "parujace" masz 130 trafien😞 https://www.bmw-klub.pl/forum/search/?q=Parujące&quick=1
  15. Huehue, na naszym forum znajdziesz 10 watkow nawet, nie zartuj sobie
  16. Nie, nie zartuje. Tzn nie mowie ze auto sie kapalo w Wisle ale jezeli to auto na wynajem krotkoterminowy to rozni ludzie uzytkuja i nie dbaja zbytnio - moze ktos wjechal w jakas gigantyczna kaluze, moze do uszkodzenia doszlo na myjni wysokocisnieniowej, nie wiem, zgaduje - dla mnie te objawy wygladaja jakby jakis sterownik byl zalany czy zawilgocony bo ewidentnie elektryka "wariuje" w roznych miejscach tego auta. Nie pamietam jak jest w nowym modelu S ale u mnie w TM3P sa w tylnych kloszach lamp sa 2 takie mikro dziurki (po jednej na kazda czesc lampy) wlasnie po to by w srodku nie zalegala wilgoc. Jezeli pomimo tego sa dlugotrwale zaparowane to powiedz koledze zeby zglosil do serwisu mobilnego - przyjada i mu wymienia bez mrugniecia okiem w ramach gwarancji - to samo sie tyczy wszelkich nierownosci w karoserii (drzwi, maska) - facet od serwisu reguluje na miejscu. -------------- ogolnie z tego co kojarze w Tesli jest tak, ze auta z fabryki nie sa idealnie spasowane - ostateczne korekty powinien zrobic salon przed wydaniem auta, jezeli problem jest nagminny to ewidentnie wina konkretnego salonu/pracownikow imho
  17. Nie bronie ogolnie modelu S bo wg mnie w tej cenie (450k za LR) to rzeczywiscie slabe value (w porownaniu do modelu 3 LR chociazby za ~polowe ceny) - brakuje ewidentnie slabszej wersji w cenie ~330-350k PLN. To powiedziawszy: 1. Ten konkretny model jest rzeczywiscie jakis felerny - problemy z frunkiem, z bagaznikiem, z szybami, z portem ladowania - tutaj wyglada jakby auto bylo zalane? i wariowala cala elektryka, jakis sterownik etc - tu nie ma co nagrywac filmikow tylko wzywac serwis, dac liste rzeczy z problemami i nie odbierac auta dopoki wszystko nie bedzie naprawione na tiptop - z tego co obejrzalem po zgloszeniu problemu w aplikacji oddzwonili do niego po 4 minutach wiec serwis nie umywa rak tylko reaguje natychmiast 2. Nie znam historii tego auta natomiast zgadzam sie, ze za takie pieniadze czlowiek oczekuje ze wszystko bedzie dzialalo idealnie. Natomiast w rzeczywistosci jest jak jest i to nie tylko problem Tesli - patrz slawny filmik z MB ponizej. Apropo tego samochodu - czy te problemy sa od nowosci czy pojwily sie nagle? 3. Mialem nowiutki model S LR na jezdzie testowej i wg mnie auto sprawialo bardzo solidne wrazenie, duzo bardziej premium/ekskluzywne od modelu 3, nie zaobserwowalem zadnych problemow tak jak na tym filmiku, wyciszony byl ok, dzwiek zamykania drzwi byl "premium" a nie zadna Honda Jazz, materialy w srodku bardzo dobre i pasujace do segmentu E.
  18. Teoretycznie tak tyle, ze problem oszczednosci/dziadowania nie jest problemem Tesli i jej niskiej ceny, bo ta przynajmniej oferuje swietne value (osiagi/bogate wyposazenie standardowe/soft/ladowarki/OTA etc) No bo jezeli kupujac nowe 5-er w 2 litrowym dieslu za ponad 400k PLN mamy wykastrowany CA z tylu, brak glupot typu siatki czy listwy progowe, slabe wyciszenie bo pojedyncze szyby, brak ambientow z tylu i dziesiatki pomniejszych rzeczy tak ze recenzentom pieka oczy to jak to nazwac? Kierownica w miekkiej nappie jest 3x przyjemniejsza od tej w Tesli, to jest niezaprzeczalny fakt. Tyle ze to wg Ciebie oszczednosc a wg mnie po prostu filozofia marki (sustainability) czy tez specyficzne podejscie marki do technologii ala "best part is no part" Nijak nie idzie mi polaczyc oszczednosci/dziadowania typu brak czujnikow ultradzwiekowych czy tez kierownicy z nappy w Plaidzie ktory kosztuje pol banki - gdy producent jednoczesnie montuje wszedzie np topowe audio czy wszystko elektryczne lacznie z siedzeniami, kierownica, klapka ladowania etc. W trojce producent zydzi wg Ciebie na nappie a jednoczesnie dodaje za free wentylowane fotele ktore w i4 kosztuja prawie 10k PLN? Imho nie trzyma sie to kupy i ma to raczej zwiazek z "sustainability", recyklingiem i innymi popularnymi problemami pierwszego swiata. Chociaz jak ostatnio syn kopnal mi w trojce w maskownice glosnika w drzwiach i odpadla to jak wzialem ja w rece to slowo "cheap" samo sie cisnelo na usta ^^ Ciezko mi sie z tym zgodzic, mysle ze odsetek ludzi dla ktorych to bedzie deal breaker jest relatywnie maly. Tesla to wie, tak samo jak BMW wie, ze odsetek ludzi ktorzy testuja 5-tke i zrezygnuja z zamowienia ze wzgledu na delikatne oszczednosci "tu i owdzie" tez jest pewnie niewielki, szczegolnie gdy konkurencja robi wszedzie to samo.
  19. Wszystko jasne, myslalem ze jak auto jest z biezacego roku (2023) to najnowsze, moja pomylka W takim razie, jezeli najnowszy model z cherlawym 2l dieslem potrafi bez problemu przebic 400-450k PLN to w obliczu takich premier BEV: Nawet Chińczycy mówią, że to absurd. Ceny Zeekr 007 od 209 900 yuanów, równowartości 115 000 złotych | SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – www.elektrowoz.pl nadejdzie imho chwila prawdy dla niemieckiej motoryzacji bardzo szybko jak Europa pozostanie dalej bierna. Tzn klienci beda decydowac portfelem czy obecne ceny maja wciaz uzasadnienie/value na tle tego co oferuje konkurencja. Z tego co widze Niemcy uciekaja jeszcze bardziej w "premium" windujac ceny, tyle ze z mojego punktu widzenia nie idzie za tym jakosc (wnetrze, oszczednosci) ani technologia/osiagi (2l silnik wysokoprezny z 7-8s/100km to w tym segmencie to na dzis kpina z klienta) Popcorn w rece i obserwujemy, patrzac na kapitalizacje gieldowa takiego MB ktora 15 lat temu wynosila tyle co dzis, a inflacja od tego czasu zezarla 40-50% wartosci pieniadza - wyglada to slabo po prostu. -------------------- Bylo o cenach energii elektrycznej to mamy newsy ze swiata benzyny/oleju napedowego Opłata paliwowa w górę. Minister infrastruktury podwyższa stawki - Bankier.pl
  20. Tak z ciekawosci zapytam (nawet nie wiedzialem o jakims liftingu). Oprocz standardowego pier... producenta typu: - "przemodelowane wloty powietrza" - "nowy design swiatel dziennych" - "ulepszone nastawy zawieszenia" (typu bardziej miekki o 10% czy bardziej twardy o 7%) - nowy kolor "premium zielen oazy Sahary" - 6mm dluzszy i 2 kg lzejszy etc etc Sa jakies realne roznice pomiedzy wersjami przed/po liftingu? Mowie o osiagach, spalaniu, jakichs nowych funkcjach etc etc
  21. Chyba tylko po to zeby dawac upusty po 30% zeby sie klient cieszyl ile "zaoszczedzil" https://www.otomoto.pl/osobowe/oferta/mercedes-benz-klasa-e-220-d-4matic-business-edition-mb-motors-janki-ID6FI6RA.html sprzedaz sedanow/kombi pikuje, sprzedaz diesli pikuje, rownie dobrze moga zadac 700k za te dinozaury z 8s do setki i kle kle
  22. Spodziewalem sie dokladnie takiego opisu bo przez gardlo ciezko przechodzi ze sie jednak czlowiek mylil 😉 Kazdy oczywiscie wyciagnie wnioski samemu z opisu ale co ja slysze: 1. Slonik przez ostatni rok jak ma elektryki nie wypozyczyl auta spalinowego czy to z wypozyczalni czy to od rodziny, jezdzi tylko BEV, czy to w trasy czy na codzien (jego pitstopy na trasie 500km dziennie to 2x15min czyli mysle ze w tym czasie mozna sie czyms zajac, jakas kawa czy kanapka czy przejrzeniem maili) 2. Zamiast jezdzic 180km/h (nieprzepisowo bardzo) jezdzi przepisowo (120-130 km/h czyli jak 90% ludzi w PL na autostradach) - z pozytkiem dla bezpieczenstwa swojego, jego rodziny i przede wszystkim innych uczestnikow ruchu drogowego 3. Nie rozumiem tylko tej oszczednosci 200k PLN - wielokrotnie tu pisal, ze w trasie sie jedzie BEV max 120-130km/h wiec wystarczy nawet 100KM, w miescie limit 50km/h wiec wystarczy 100KM - wiec po co AMG jak mozna bylo kupic slabszego ICE i te trasy nadal 180 km/h smigac tak jak sie lubi. Dla oszczednosci na benzynie w przypadku auta za pol banki? Utrata wartosci jest przeciez 5x wieksza 😉 No nijak sie nie kalkuluje, tyle razy bylo tu o to bicie piany, zadnych innych zalet elektryki podobno nie maja, wiec czemu nie 1 BEV a druga hybryda, 1 BEV a drugi diesel etc. Czemu 2 elektryki? W imie 500 PLN miesiecznie oszczednosci na paliwie ale w nagrode znaczek AMG na klapie? 😉
  23. @słonik40 Skoro tyle lat tu plules na elektryki i przede wszystkim trasy - zdaj prosze relacje jak sobie radzisz na dzis. Interesuje mnie przede wszystkim: - czy jak masz jechac w trase 300-500 czy ile km - bierzesz z wypozyczalni auto spalinowe czy tam pozyczas od tescia (jak mowiles) czy jednak bierzesz swoje BEV z garazu? - czy jezdzisz 90km/h za ciezarowkami czy w miare normalnie na ile przepisy pozwalaja? - jezeli w trasy jezdzisz BEV to co robisz na postojach? Patrzysz sie bezczynnie w niebo pol godz czy moze godzine kontemplujac jak marnujesz sobie zycie bezczynnie z powodu tragicznej technologii, doktoryzujesz sie z hotdogow na Orlenie czy znajdujesz jakies zajecie? Bylo tu na forum duzo problemow i niejasnosci w tym konkretnym temacie. Konkretnie i na temat zeby czytelnicy wiedzieli na co sie pisza jezeli mysla o zakupie BEV w PL.
  24. 1. Apropo elektromobilnosci w PL odpowiedzialem w kontekscie czy sie nam oplaca czy nie oplaca dotowac elektryki w kraju. Wg mnie BARDZO oplaca, jest to w naszym zywotnym interesie zeby elektromobilnosc wjechala do Europy na pelnej i te pieniadze to nie jest darowizna dla bogatych, te auta za kilka lat wroca na rynek (tansze) i beda cieszyc kolejnego posiadacza i kolejnego. 2. Mnie "upadek" europejskich marek w ogole nie martwi (calkowity i tak jest nierealny). Takie zaklady VW pod Poznaniem - fabryki gotowe masz, linie produkcyjne masz, wykwalifikowana kadre masz, logistyke (drogi, tory, pomieszczenia socjalne, hotele etc etc) masz - a czy zarzad bedzie niemiecki czy za chwile chinski - nie ma ZADNEGO znaczenia. Szwedzi na wykupie Volvo przez Geely zle nie wyszli, Slowacy na wykupie Skody przez Niemcow zle nie wyszli, ot bedzie "under new management" i tyle (z punktu widzenia podatkow dla PL czy pracownika fabryki). Wiadomo ze w marzeniach czlowiek chcialby zeby to wszystko bylo polskie ale jest jak jest, na dzis jest to nierealne, Izera to byla mrzonka i mis od poczatku. Mnie to autentycznie cieszy jezeli tak jest, nie jestem ortodoksyjnym wyznawca "Tesla albo nic" - Tesla pokazala droge innym firmom, ze trzeba sie wziac za infrastrukture DC jezeli elektryki maja byc w mainstreamie, jezeli konsorcjum Ionity wzielo sie do roboty - chyle przd nimi czola. Bo taka Toyota i jej myslenie typu - my zbudujemy auta na wodor, a Wy (panstwa) zbudujcie stacje wodorowe - to widzimy ze nie ma to na dzisiaj zadnego sensu i nic z tego poki co nie bedzie. Jezeli Ionity dziala jeszcze plug&play i jest zintegrowane z GUI auta jak w Tesli - bije czola podwojnie bo tak powinno to wygladac od poczatku jezeli Kowalski ma jezdzic bezstresowo elektrykiem. Predzej czy pozniej bede chcial sie przesiac na cos innego niz Tesla i wtedy takie ionity, jezeli bedzie dzialalo dokladnie jak SC, to bedzie dla mnie swietna sprawa.
  25. Nie zebym byl przeciwko Krabom ale wbrew pozorom pomimo braku wlasnych aut galaz moto (elektromobilnosc!) u nas w gospodarce kwitnie nadzwyczaj dobrze 😆 https://www.wnp.pl/energetyka/polska-swiatowa-potega-w-produkcji-baterii-do-samochodow-elektrycznych,695947.html "Polska zajmuje drugie miejsce na świecie pod względem wielkości produkcji baterii do samochodów elektrycznych. Akumulatory litowo-jonowe stanowią już ponad 2,4 proc. całego polskiego eksportu. A produkcja baterii w Polsce ma jeszcze szansę mocno wzrosnąć. Wartość sektora baterii wzrosła 38-krotnie w ciągu ostatnich sześciu lat z około 1 mld zł w 2017 r. do ponad 38 mld zł w 2022 r." A z przymruzeniem oka: - szefie jak duzy montujemy ten table w nowym Passacie? - tak ^^ ciekawe od kogo inspiracje czerpali 😉 na plus za to widze kierownica wraca do normy, ta ich haptyka w id3 to byl jakis horror i dramat w jednym

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

Konto

Nawigacja

Szukaj

Szukaj

Skonfiguruj powiadomienia push w przeglądarce

Chrome (Android)
  1. Stuknij ikonę kłódki obok paska adresu.
  2. Stuknij Uprawnienia → Powiadomienia.
  3. Dostosuj swoje ustawienie.
Chrome (Komputer)
  1. Kliknij ikonę kłódki na pasku adresu.
  2. Wybierz Ustawienia witryny.
  3. Znajdź Powiadomienia i dostosuj swoje ustawienie.