Skocz do zawartości

adamjttk

Zasłużeni forumowicze
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez adamjttk

  1. Ratuj sie kto moze, gdzie przyciski, gdzie ekran przed kierownica, gdzie pokretlo i-drive, gdzie kratki od nawiewow? ^^ Ja tam widze tylko duzy 15" tablet na srodku, REWOLUCJA 😄 Klamek w drzwiach tez nie widac no i przycisku do otwierania schowka 😜 No i klapka elektryczna, jupi 😜 PS. zaloze sie ze o naturalnej skorze tez juz mozna zapomniec 🤣
  2. "omsknęła się prawa noga i spadła z hamulca na pedał gazu" W grubej wiekszosc takich "durnych" stluczek za kierownica siedzi BABA Jezeli chodzi o mylenie pedalow gazu i hamulca sa na to zweryfikowane statystyki, ze kobietom zdarza sie to DUZO (ponad dwukrotnie) czesciej niz mezczyznom. Imho powodem jest to, ze nie umieja sie przyznac do bledu. Po prostu. Cisnie gaz zamiast hamulca i sama przed soba nie umie sie przyznac ze robi cos zle, zwala wine na auto i cisnie dalej zmiast odpuscic. Po prostu nie przyjmuje do wiadomosci ze sie moze mylic. Najczesciej zdarza sie to na parkingach oczywiscie gdzie sa pozniej cudowne kompilacje video jak jedzie taka jedna z druga przodem czy tylem i taranuje wszystko po drodze w najbardziej kuriozalny i niewyobrazalny dla przecietnego kierowcy sposob. https://www.latimes.com/business/la-xpm-2012-apr-14-la-fi-autos-women-drivers-20120414-story.html https://www.lederernojima.com/2021/08/female-drivers-more-likely-to-mistake-gas-pedal-for-brake-causing-accidents/
  3. BMW puszczają hamulce. Kilka tysięcy aut do naprawy - Moto - Bankier.pl BMW Issues 79,670-Car Recall over Potential for Brake Malfunction (caranddriver.com) "Usterkę wykryto w modelach: X5 M (F95) ..... ""recall involves a defect in the ABS and stability control systems that could cause power braking assistance to fail, potentially leading to the driver losing control of the vehicle drivers experience extended braking distance or potential loss of vehicle control, increasing the possibility of a crash." @BMFun Dbaj tam o siebie i nie bagatelizuj, przy tej mocy wypadaloby miec sprawne tez hamulce 😉
  4. https://insideevs.com/news/712077/porsche-macan-electric-orders-2024/ ------------ to juz koniec EV 😞 https://www.fxmag.pl/gielda/prawdziwy-krach-sektora-samochodow-elektrycznych-akcje-spolek-runely-o-nawet-99
  5. Albo piszesz maslo maslane albo po prostu nie chcesz sie przyznac ze nie masz racji. Golas to golas i nie ma co do tego dorabiac ideologii zadnej - auto w segmencie D ktore nie ma podgrzewanych, elektrycznych foteli, skorzanej tapicerki, tempomatu, wzmacniacza audio czy nawigacji to po prostu golas. Jezeli inne auto to wszystko ma w standardzie to nijak nie nazywa sie go golasem. Dla mnie eot w tym konkretnym punkcie bo to jakbym Ci tlumaczyl ze 2+2 to 4 a Ty mi na sile udowadniasz ze 5 bo masz na to argumenty takie czy inne badz semantyke taka czy inna. Kolor i wieksze felgi czy kupujesz w TM3 czy 3-er - jeden pies - nie ma nic do golasa czy wyposazenia, to jest estetyka. FSD --> nie ma zadnej potrzeby kupowania ani 1/1 ani 1/2 --> jest to na dzis, tym bardziej w PL, funkcja w praktyce bezuzyteczna. Jasne wnetrze ---> nie wiem nawet jak to skomentowac, to jest znowu estetyka i 90% ludzi tego nie wezmie nawet jakby bylo ZA DARMO. Tak jak napisalem wczesniej, argument do smietnika, podstawowa wersja bez doplacania nawet 1 PLN to w pelni wyposazone auto, zeby doposazyc BMW do tego poziomu to doplacasz 50-60k PLN. PS. Bialy kolor (darmowy w Tesli) to od lat najpopularniejszy i najczesciej wybierany kolor (lacznie z czarnym) aut (wszystkich, ogolnie) Tesla to firma nastawiona na zysk, jak kazda inna. Cena auta to wypadkowa akceptowalnej marzy i popytu na auta. Jezeli jutro zetna stopy do zera i klienci rusza po tanie leasingi ceny Tesli pewnie skocza do gory automatycznie o 20-30%. Argument z cyklu "gdyby ciocia miala wasy" --> poki co Tesla sprzedaje poltora miliona elektrykow rocznie, nie ma co narzekac na filozofie skoro na nich nadal zarabiaja. Zle zakladasz, to bedzie mocny dodatek do emerytury Ano wlasnie, jest duze zapotrzebowanie na dobrze wyposazone, tanie, szybkie i nowoczesne samochody. Do tego takie ktore wymagaja minimum serwisu. Ja nie oceniam kto co kupuje, nic mi do tego, gadalismy tylko o utracie wartosci i takich tam. Kolega wtopil z FSD, wtopil chyba z zawyzona cena z tego co zrozumialem i sprzedaje gdy Tesle sa rekordowo tanie --> splot okolicznosci ze zlym wynikiem a mimo to idzie po kolejna Tesle. Dla mnie to argument pozytywny (mocno) za marka. Zaprzeczalem bo wczesniej nie mialem takich sytuacji, w NO nie jezdze 130 km/h a na poprzednich tripach w PL tego nie bylo, musieli cos popsuc updatami, moze to ma cos wspolnego z tym dochodzeniem w USA apropo wypadkow na autopilocie i wola dmuchac na zimne, nie wiem, nie znam sie. Nic mnie nie kosztowalo napisanie tego, nie zartuj sobie, chetnie pisze o wszystkich wadach Tesli, nie ma ich duzo (z mojego punktu widzenia). Co do lidaru - mozesz miec racje, lepiej miec 2 systemy niz jeden i to jest na pewno fakt. Ale gdyby nie wariaci jak Musk to nie mielibysmy postepu dlatego mi poki co odpowiada "eksperymentowanie" z kamerami, z czujnikiem deszczu, PDC, manetkami, kierownica, brakiem guzikow i innymi dziwactwami --> czesc sie przyjmuje i inni nasladuja, czesc okazuje sie gownem i klienci protestuja i na koniec dnia mamy postep a klient glosuje portfelem. Gdyby to co robil Musk bylo zle --> ludzie omijali by Tesle szerokim lukiem a skoro Kriss ma M2 i nadal ja chwali, skoro w EU jest to teraz najpopularniejszy samochod --> ciezko zrzucac wszystko na karb "bo tania". Jest mnostwo tanszych samochodow ktore nie sa w polowie nawet tak popularne jak TMY. Klient glosuje portfelem, od lat to powtarzam i nie ma sie co na to obrazac. Cos ala nienawidze np RAV4 a sprzedaje sie to milionami -0 czyli musi to byc swietne auto, po prostu nie dla mnie.
  6. 1. Nie ma czegos takiego jak Tesla "golas" - to eufemizm. KAZDA Tesla ma wyposazenie dodatkowe ktore w podobnym segmencie w BMW kosztuje 50-60-70k PLN. Tesla "golas" = BMW "full opcja" mozna powiedziec bez zadnej przesady. Na dzis np TM3 posiada w standardzie -> systemy asystujace, 18" felgi, audio ala Harman Kardon, akustyczne szyby, recorder jazdy, ladowarka bezprzewodowa, elektryczne fotele, wentylowane fotele, elektryczna kierownica, ogrzewana kierownica, eSIM, ambienty, elektryczna klapa bagaznika, shadow line, ACC, dostep komfortowy, adaptacyjne LEDy, szklany dach i bog wie co tam jeszcze --> to wszystko w Tesli masz w cenie a w BMW np 3-er doplacasz kilkadziesiat tysiecy PLN. Mowienie o Tesli golas, bo trzeba doplacic za lakier czy FSD ktore w BMW nie ma w ogole odpowiednika, jest glupota. 2. Nigdy Cie nie namawialem (ani nikogo innego) ani nie udzielalem porad zebys kupil TMY 3. TMY LR w cenie 300k PLN byla moze przez ~10% czasu od momentu gdy pojawila sie w ofercie w PL. Pewnie nawet mniej niz 5% czasu, nie chce mi sie sprawdzac. 4. Co do akcji Tesli - nic sie nie przejmuj, je sie kupuje zeby miec godna emeryture za 10-20 lat a nie po to zeby plakac na forum za kazdym razem jak robia nura o 10 czy 20%. Spojrz na wykres BMW czy VW czy jakiejkolwiek innej firmy moto za ostatnie 20 lat. 5. Twoj kolega nie chce jezdzic TM3 dlatego inkasuje 60% straty i kupuje KOLEJNA TM3, tak, to jest ekonomiczny analfabetyzm. Swoja droga naprawde te Tesle musza byc straszne skoro ktos wtapia 60% w 3 lata jezdzac Tesla i kupuje kolejna, jakie sa Twoje przemyslenia na ten temat? Moze zaproponuj mu tym razem i4 M50 za 360k PLN + opcje, na pewno bedzie bardziej zadowolony i nie bedzie takiej utraty wartosci. To jest forum, tutaj sie pisze swoje zdanie, subiektywnie ocenia rozne rzeczy i nie widze powodu dla ktorego mialbym sie powstrzymywac od tego, przestan 😉 Aha. Zapomnialem dodac - zrobilem niedawno 4500km trip TMY i moge potwierdzic apropo tych fantomowych hamowan o ktorych kiedys wspominales --> zdarzylo mi sie tak co najmniej 5 razy, ze zaczal hamowac z powiedzmy ~130km/h tak do ~100km/h - zupelnie bez powodu --> nie bylo to jakos wielce niebezpieczne ale bardzo irytujace bo odczuwalne/nieprzyjemne przez pasazerow. Nie wiem czemu ale ewidentnie musza to poprawic.
  7. Przeinaczasz. Ten stary blok co wkleiles to srednia wieku auta tam to 15-20 lat. Ban na nowe auta spalionowe ma byc w okolicach 2035 czyli dla hardcorowych przeciwnikow BEV --> ludzie ci beda mogli kupic nadal swoje 15-20 letnie Passaty w TDI w okolicach roku ~2050. Do tego czasu to mozemy juz na Marsa latac czy bedziemy mieli ulepszony Covid 5.0 ktory wytepi 3/4 ludzkosci, to jest odlegla, odlegla przyszlosc i narzekanie na to w kontekscie elektrykow w 2024r jest zupelnie nie na miejscu. Co do gigantycznego kosztu utworzenia infrastruktury --> znowu przeinaczasz. Przecietny Kowalski to jezdzi w miescie 30 km dziennie, to jest jakies 5-7kWh energii dziennie i tyle to mozna sobie ladowac z najgorszego, najmniej wydajnego gniazdka chocby i do maszynki do golenia. Oczywiscie generalizuje bo chodzi o wiekszosc tzn bedzie na osiedlu 30 punktow ladowania i ludzie beda tam zagladac raz w tygodniu w praktyce. Kolejne 30 punktow bedzie pod praca, kolejne 30 pod CH Auchan, kolejne 20 pod Multikinem, kolejne 10 pod silownia etc etc Co nie zmienia oczywiscie faktu ze na dluzsza mete w perspektywie kilkudziesieciu lat samochody beda absolutnie wyganianie z centrow miast - beda zastepowac je rowery, autobusy, kolejki i tylko tych naprawde zamoznych bedzie utrzymywanie wlasnego auta w scislym centrum - to juz sie dzieje w Londynach czy innych bogatych metropoliach. Obecne ceny BMW w Polsce to jest abberracja, kazdy kto w obecnej chwili kupuje bez minimum 20% rabatu zostanie wydymany przez duze "W" w perspektywie kilku lat. Jak patrze na i4 M50 w PL ktore sie zaczyna od 360k PLN, a doposazone egzemplarze od 400k PLN to nie wiem czy sie smiac czy plakac. W Norwegii juz sie BMW ogarnelo z powodu konkurencji (czyt. Tesla) , znizki po 70-80k PLN na nowe auta od dealera, setki sztuk zalegaja do odbioru od reki a na rynku wtornym wrocila normalnosc, np: https://www.finn.no/car/used/ad.html?finnkode=344169383 Auto odebrane miesiac temu, 2000km przebiegu --> cena 210k PLN Dla mnie osobiscie jako klienta to co robi Musk (wojenki cenowe i ciecie cen do kosci) to piekna sprawa bo wbrew pozorom kazdy jeden producent bedzie sie musial dopasowac do nowych realiow albo jego kawalek tortu bedzie coraz mniejszy.
  8. Inflacja w Polsce za ostatnie 3 lata to ile, 40%? Czy wiecej? Wtedy tego typu wyliczenia biora w leb troche. Chociaz oczywiscie zalezy na co chcesz przeznaczyc te pieniadze ze sprzedazy - jezeli na nowe auto to trzeba patrzec na ceny aut dzis i 3 lata temu i moze wtedy realna inflacja bedzie mniejsza. Jak uncjowki zlote za to kupisz to porownujac do 3 lat temu duzo nie straciles rzeczywiscie Jako ze TM3P nie ma jeszcze nowej to zerknalem w Norwegii na ceny TM3 LR - 3 lata temu kosztowala 450k NOK, dzisiaj kosztuje 500k NOK czyli na tym samym samochodzie da sie odczuc 11% inflacji np. 60% utraty wartosci po 4 latach w jakimkolwiek samochodzie to jakis horror i ekonomiczny analfabetyzm imho. W takim przypadku bym chyba jezdzil tym autem kolejne 3-4 lata, tym bardziej ze mechanicznie etc nie powinno byc problemu. Z takiej przyczyny polecial np prezes Hertza za deal z TM3 😉 https://www.bloomberg.com/news/articles/2024-03-15/hertz-replaces-ceo-with-former-gm-cruise-executive-after-ev-bet-fizzles?leadSource=reddit_wall
  9. slonik - z ciekawosci, Porsche daje jakiekolwiek rabaty na Macany nowe czy cena katalogowa?
  10. Tu sie nie do konca zgadzam, gdyby tak bylo to olbrzymim zainteresowaniem cieszylyby sie tanie chinskie wynalazki (a tak nie jest). Magia Toyoty to przede wszystkim renoma i niezawodnosc (i obecnie calkiem przyjemny, nowoczesny design), "kup, tania eksploatacja (jak piszesz kilka l/100km) i zero problemow bo hybrydy mamy dopracowane od 20 lat" I cieszy to bardzo w sumie bo elektryki jak maja wyprzec auta spalinowe/hybrydowe maja tez byc od nich tansze (i w zakupie i w eksploatacji), nie moze byc tak ze za proste w konstrukcji i surowe w srodku (np ID3) VW zyczy sobie 200k PLN, to absurd jak za miejskiego hatchbacka, w tej cenie konkurencja oferuje w pelni wyposazone auta segmentu D.
  11. Temat sie zaczal w 2020. Minelo 4 lata. Jak dla mnie przez te 4 lata krajobraz zmienil sie monstrualnie na korzysc BEV. Nawet w PL. TMY jest najczesciej kupowanym autem na swiecie jak i w Europie co jest kuriozalne jak sie o tym w sumie pomysli. Ludziom jak widac nie przeszkadzaja dziwactwa Muska i jego wizja motoryzacji, wrecz przeciwnie. Norwegia sprzedaje ~85% aut elektrycznych i widze jak to wyglada w mojej bance. Toyota ma na dzis 1 model elektryczny. Moze nadgoni, moze nie, w Norwegii na dzis sa outsiderem. Co bedzie za 5 lat? Pozyjemy zobaczymy.
  12. Nokia sprzedala rekordowa ilosc telefonow rok przed premiera Iphona
  13. To Ty manipulujesz. Wysokie ceny gazu to byl kwiecien-grudzien 22', tyle. Jak na dziesieciolecia dzialania firm to jest pyl na wietrze, rzecz niezauwazalna w dluzszym horyzoncie (mowie ciagle o moto bo juz zmieniasz temat na cala gospodarke niemiecka) Co do: "- sankcje i zamknięcie rynku rosyjskiego który był dużym partnerem handlowym dla Niemców - słabsze EUR do USD - inflacja - wysokie stopy procentowe" Oczywiscie, sa to jakies argumenty, ale znowu - w biznesie raz lepiej raz gorzej - w tym roku gorszy kurs euro, w innym lepszy, w tym roku sankcje w Rosji a w drugim nowy rynek w Indiach czy innych Chinach - slowem nic nie jest constans i dobry biznes powinien byc na takie rzeczy gotowy, tym bardziej moto ktore jest na rynku niemieckim sto lat. Nie kolego, tutaj jest ewidentne trzesienie ziemi spowodowane elektrykami i nowa technologia w ktorej Niemcy czy cala Europa beda po prostu odgrywaly marginalna role w dluzszej perspektywie z tego co widac poki co. Przerabialismy to z RTV, przerabialismy z komorkami, przerabialismy z IT, przerobimy to i z moto. Niemiaszki sie bronily jak mogly normami, oszukiwaly ile sie dalo (VW, MB, BMW - jeden pies, wszyscy oszukiwali) a na koniec poplyna bo ani nie sa dobrzy z bateriami (Chiny) ani nie sa dobrzy w IT (US), nie ma co do tego dorabiac jakiejs wiekszej ideologii.
  14. Ja sie z Toba zgadzam co do meritum natomiast absolutnie zle to argumentujesz bo problem nie lezy w surowcach i ich cenie jezeli rozmawiamy o bankrutujacych firmach zwiazanych z moto w Niemczech. Tak jak Ci wkleilem wykresy cen zrodel energii - byl pik po rozpoczeciu wojny, trwal doslownie kilka miesiecy i tyle, wszystko wrocilo do normy. Co do dlugu to nie rozmieszaj mnie - spojrz na zadluzenie takiego VW ktory roluje ten dlug od dekad, jak firma jest zdrowa i rentowna to dlug nie jest duzym problemem bo zawsze sie znajda chetni go skupywac. Oczywiscie do czasu az firma przestaje byc rentowna i atrakcyjna a to sie wlasnie dzieje z niemieckimi firmami moto. Powoli ale sie dzieje. Niemiecki przemysl to samo przezywal kilka dekad temu z RTV - kto jeszcze pamieta takie marki jak Grundig, Telefunken, Loewe, Blaupunkt? Kiedys hity a dzis dinozaury w muzeum. Mnie to w ogole nie dziwi, ja jak wsiadam do dzisiejszego VW to nie wiem czy sie smiac czy plakac - jak oni chca za takie ID.3 200k PLN no to ostatni gasi swiatlo, to sa auta za 100k PLN i mozna sobie narzekac na ceny zrodel energii, na inflacje czy inne takie tam ale na koniec dnia czlowiek nie jest glupi i nie kupi takiego badziewia po prostu bo pan Chinczyk to samo badz wrecz lepsze produkuje i sprzedaje za polowe ceny. BMW tez nie jest wyjatkiem, to co wyprawia z cenami i przede wszystkim jakoscia nowych aut (np takie G60) skonczy sie po prostu zle a czy to bedzie za rok czy za 5 lat, Chinczycy maja czas, planuja na dekady do przodu. Ja juz sie nie smieje - Tesle z Chin, BMW z Chin, Volvo z Chin a marki wlasne chinskie wchodza z buta. Troche to potrwa ale liczy sie trend, a ten jest bezlitosny dla europejskiego moto niestety.
  15. Ja nie widze? Ja o tym lol od 4 lat w tym watku pisze 🤣 PS. Co do surowcow to nie rozsmieszaj mnie - cena gazu dzis jest NAJTANSZA od 15 lat rotfl GAZ ZIEMNY - Notowania surowców - Złoto - Ropa - Surowce - Bankier.pl Ropa naftowa kosztuje dzisiaj tyle co 15 lat temu, bez uwzglednienia inflacji lol Ropa :: Ceny surowców - Bankier.pl A najlepszy jest BMFun - plusuje Twoj komentarz, gdy jego iX3 wyprodukowano wlasnie w Chinach, to dopiero KOMEDIA 😄
  16. "this is fine.." https://wgospodarce.pl/informacje/138822-kroczacy-kryzys-niemieckiej-branzy-moto
  17. Mnie to wcale nie dziwi. Jezdzenie dieslem to przypal w Macanie (SUV+ diesel w Porsche to 2 potworki naraz = Ferdinand sie w grobie przewraca) Pozostaje R4 albo V6 - oba w sumie osiagi slabe, a V6 do tego srednio 15l/100km chleje. Myslalem tylko ze bedzie delikatny kwik bo bazowe R4 w Macanie kosztowalo prawie 300k PLN a bazowy elektryk to jednak +100k PLN a wiadomo ze wiekszosc kupuje "bude". slonik, tlumacz sie tu forumowiczom. Mowiles tu dziesiatki razy - w tygodniu jazda to kilka km dziennie (doslownie) i w weekendy robisz przebiegi w trasie. Czyli wiekszosc z tych 40k km natlukles na trasie mam rozumiec. Czyli jednak da sie jezdzic tymi elektrykami w trasie, nawet w PL? Jak to jest w koncu? ^^ PS. Oszczednosci na paliwie/energii w EQE/Macanie po 500k+ przyrownujesz do ceny najtanszego, golego, miejskiego elektryka w BMW? Przeciez to nie ma sensu, rownie dobrze mozesz to przeliczyc na Dacie Spring. Na koniec dnia utrata wartosci takiego Macana czy AMG bedzie miesiecznie 5 czy 10x wieksza od spalania/zuzycia energii. Wiec wybor tych aut w wersji elektrycznej (znajac kompromisy technologii ktore tutaj szeroko omawiales w tym watku) ma imho maly sens biorac pod uwage Twoje argumenty za/przeciw elektrykom. No chyba ze jednak nie jestes z nami tu do konca szczery 😄 No coz, madrzy czytelnicy forum umieja w matematyke i wiedza ile to 2+2. Jak nadworny wieloletni hejter elektrykow w ciagu 18 mies kupuje swojego trzeciego elektryka, to nawet jak nie chce przyznac, potwierdza tylko to o czym pisalem tu od lat --> przewaga technologiczna pod kazdym wzgledem.
  18. Macan Turbo to swietne auto, technologiczny top na dzisiaj, odstawia TMYP na 2 dlugosci bez dwoch zdan - osiagi, duza bateria i zasieg, szybkosc ladowania, pneumatyczne zawieszenie, premium wyposazenie, komfort i wyciszenie, premium materialy, prestiz - wszystko na plus. Wiadomo za co sie placi. Pogratuluje jak dojdzie bo z tym zamawianiem roznie bywa jak to kolega BMFun slusznie zauwazyl 😜 Jakze los jest przewrotny - najwiekszy hejter elektrykow stal sie po kilku latach ich najwiekszym fanem ^^ Jak to nie jest ta slynna "przewaga technologiczna" to nie wiem co nia jest 😉 Slonik, nie bylbym soba jakbym nie spytal: 1. Po co Ci Turbo? - przeciez osiagi elektrykow pisales od lat tutaj sa "teoretyczne". W miescie do 50-tki bedziesz sie scigal spod swiatel? Przeciez na autostradzie jak wiemy po godzinie cisniecia i tak bedzie koniec baterii. Twoje argumenty tutaj przez x lat przeciez. 2. Skoro wybierasz drogie EV to znaczy ze oszczednosci na benzynie/pradzie sa pomijalne biorac pod uwage utrate wartosci, mozna je wyrzucic z argumentow za elektrykami. Dlaczego wiec nie benzyna? Przeciez pisales tu sto razy ze przegram wyscig z Gdanska do Zakopanego chocby ze Skoda Kodiaq, juz nie mowiac o Twojej 530i. Dlaczego skazujesz sie swoimi ciezko zarobionymi pieniedzmi na orlenowe hotdogi i ogladanie majtek Grazyny z Zafiry jadac 90km/h za TIRem? Napisz po prostu ze elektryki sa zajeb&*&*, ich przewaga technologiczna nad autami spalinowymi dla Kowalskiego na dzis jest bezdyskusyjna i dam Ci spokoj 😉 PS. Tak jak wiele razy mi sie tu oberwalo za to, ze pisalem ze iX3 to "uposledzone" auto, nie majace nic wspolnego z "premium" w porownaniu do TMY (osiagi, technologia, soft etc) tak po premierze macana elektrycznego, szczegolnie w tej wersji turbo, mozna smialo napisac, ze na dzis TMY nie ma praktycznie nic wspolnego z premium w porownaniu do Porsche Macana - auto pod praktycznie kazdym wzgledem jest o 2 dlugosci "lepsze". Klient placi, wymaga i co najwazniejsze dostaje. Porsche zrobilo kawal dobrej roboty z tym autem.
  19. Odpowiedz Porsche na Tesla Plaid Wyscig zbrojen na pelnej, swietnie sie to oglada 🙂 Czas na Nurburgringu robi olbrzymie wrazenie (!) Porsche Taycan Turbo GT steals Tesla record as its fastest vehicle (electrek.co)
  20. A coz oni biedni za content maja wymyslic na tym etapie zeby sie klikalo? Wrocilem z wakacji, poltora tygodnia, przejechalem 4600km, srednie zuzycie 20kWh/100km (a nadal resztki zimy sa) -- wszedzie w praktyce max dozwolony jazda, bez zadnego zamulania (oprocz Niemiec gdzie jezdzilem 130-140 km/h) Norwegia, Niemcy, Czechy, Slowacja, Polska - wszedzie BEZPROBLEMOWO i SZYBKO mozna jezdzic jak sie chce elektrykiem. Ladowarki sa wszedzie, w wielu miejscach sa w miejscu docelowym wiec mozna dojechac na 10% i rano jechac zaladowanym na 100%, czesto wrecz za darmo. A w praktyce w wielu lokalizacjach wyglada to tak: Na dzisiaj Ci dziennikarze motoryzacyjni musza wymyslac rozne dramatyczne historie bo inaczej pies z kulawa noga by nie klikal. A jak sie wyjezdzie gdziekolwiek dalej to elektrykow juz napackane wszedzie, po Nieczech jezdzi juz tyle Tesli ze w szoku bylem. Kolejek na SC zadnych nie doswiadczylem niestety, jak na zlosc 😞 PS. TMY jest mega pakowna dzieki podwojnemu bagaznikowi i frunkowi - 4 osobowa rodzina, pelno bagazy, komplet nart, butow, kaskow --> wszystko bezproblemowo sie miesci. Za tunelem z tylu nie tesknie rowniez, wrecz przeciwnie lol.
  21. Prezes BMW Oliver Zipse niecale 4 mies temu "Nie jestesmy zainteresowani wojnami cenowymi" BMW Emphasizes 'No Interest' in Price War (bmwblog.com) A tymczasem w Norwegii z dnia na dzien promocja i obnizki o ~70k PLN Dosc powiedziec, ze na dzis wersja Fully Charged (bogate wyposazenie - lasery, ambienty, CA, hak, headup, przyciemniane szyby, ogrz kierow. etc etc) zarowno i4 M50 i iX3 kosztuje 225k PLN. W PL taka wersja na dzis to cennikowo >400k PLN 👍 BMW Kampanjer | Modeller og priser for deg som vil eie din BMW BMW i4 (G26): Priser, modeller, rekkevidde, lading & design | BMW.NO Taka cena to 20% drozej od TM3 LR i niecale 10% drozej od TM3P (w NO) Wlasciciele i4 M50 co tydzien temu odebrali swoje auta z salonu i sa dzisiaj z dnia na dzien 70k PLN w plecy (circa 25%) na pewno zachwyceni 😉
  22. BMFun, nie chce mi sie drazyc tematu bo zawsze z tego ten sam niemerytoryczny chlew wychodzi. Nie zagladaj ludziom do portfela, mamy juz od tego w tym watku slonika. Tylko tyle. Piszac o "odkladaniu srodkow", "rozmowach z szefem" czy "potrzebnych papierach" zachowujesz sie jak BUC (tu nie mam sie z czego reflektowac, nazywam rzeczy po imieniu), mozesz sobie odwracac kota ogonem, tlumaczyc co tam miales na mysli czy jakie tam miales intencje, nie pograzaj sie. Dla mnie temat wycieczek osobistych zamkniety, powiedzialem juz swoje.
  23. Tak jak mowilem, moje doswiadczenie z ubezpieczalniami jest zadne, takie sytuacje mam raz na kilka lat. Po kolei: 1. Mam drobna stluczke nie ze swojej winy, babka sie od razu przyznaje etc. 2. Zglaszam szkode do mojej ubezpieczalni, zaznaczam ze to nie moja wina. 3. Moja ubezpieczalnia wysyla mi namiary na najblizszy autoryzowany warsztat Tesli. 4. Oddaje tam moje auto, na parkingu czeka na mnie zastepcza Toyota klase nizej. Nie wyklocam sie o klase/marke samochodu, nie mam takiego charakteru zeby robic z igly widly, korona mi z glowy nie spadnie nawet jakby mi podstawili Yarisa. Myslalem ze likwidacja potrwa 2-3 dni w sumie a nie 2 tygodnie, moze popelnilem blad z tym zalozeniem. 5. Po 2 tygodniach odbieram auto, koszty, faktury etc warsztat wysyla mojej ubezpieczalni a oni sobie dochodza kasy od ubezpieczalni babki (z jej OC "wydaje mi sie", nic mnie to nie interesuje w sumie - ja tylko mam potwierdzenie z mojej ubezpieczalni ze szkoda nie jest z mojego AC, ze nie trace znizek etc etc) Ja propozycji zadnej nie dostalem, stala Toyka z Hertza pod warsztatem. Moze masz lepsze/drozsze ubezpieczenie a moze nie znam swoich praw przy szkodzie komunikacyjnej nie ze swojej winy, przy takich glupotach az tak bardzo mnie to nie boli, jakby to byla kilkumiesieczna naprawa to bym sie tematem zainteresowal z pewnoscia lepiej. Oczywiscie, ze wiesz i oczywiscie ze miales takie intencje. Po prostu sie czesciej hamujesz niz taki slonik ktory sie nie sili na pozory od poczatku watku 😉 Szkoda troche, ze zmuszasz mnie nazywac rzeczy po imieniu publicznie zebys sie zreflektowal. Ciesze sie ze pomoglo, mozemy wrocic do dalszej dyskusji bez osobistych wrzut 👍 Nie rozumiem tylko naprawde co Cie tak boli, jak po TM3P kupie sobie Taycana to przestaniesz robic te wrzuty czy bedzie Ci sie dalej ulewalo, ze jest np 4S a nie Turbo S? Imho bez sensu takie dogryzanie ale rob jak uwazasz, po prostu licz na symetryczne odpowiedzi. --------------------- PS. Byla kiedys gadka o tapicerkach w autach ze w TMS/X sa slabe i po kilku latach wygladaja zle. Jak na moje to tylko sprawa kierowcy (waga, ubior, czestosc wsiadania i dbanie o tapicerke za pomoca chemii) - dla przykladu - 7-letnia X5 z przebiegiem 130k km. Tapicerka indywidualna (nie wiem czy to Nappa czy Merino) - wyglada jak z jakiegos 20 letniego grata I ok - na jasnej bardziej widac zuzycie, ale na czarnej byloby ono identyczne - tyle ze oko by mniej bolalo bo byloby mniej widoczne. https://www.finn.no/car/used/ad.html?finnkode=330606322
  24. Moze masz racje, moze nie masz - z ubezpieczalniami mam stycznosc raz na kilka lat wiec moje doswiadczenie w tym temacie jest zerowe. U mnie w ubezpieczalni jest napisane przy aucie zastepczym - tej samej klasy badz maksymalnie 1 klase nizszy no to dali Toyke z segmentu C bo TM3 to segment D. W przypadku serwisu i4 myslisz bys dostal cos lepszego? Imho pobozne zyczenia ale ok, jak bedziesz mial podobna przygode daj znac.
  25. Znowu Ci sie ulewa BMFun, najczesciej przy weekendzie zauwazylem, zbieg okolicznosci? Toyota byla nowa, miala 1000km przebiegu , ciezko to auto nazwac zajechanym 😉 A wzialem to co dawali, to z czyjegosc OC wiec wyboru raczej nie mialem przeciez. Jak Ci baba w dupe wjedzie w Twoje X5M to myslisz M5 Competition z PZU dostaniesz na czas naprawy? Napisal bym Ci cos kulturalnie, ze schodzisz czasami do poziomu slonika, nie warto etc ale czasem trzeba Ci powiedziec na otrzezwienie zeby dotarlo - jestes zwyklym bucem i to czy zakladasz marynarke wsiadajac do X5M nic nie zmienia 👍

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

Konto

Nawigacja

Szukaj

Szukaj

Skonfiguruj powiadomienia push w przeglądarce

Chrome (Android)
  1. Stuknij ikonę kłódki obok paska adresu.
  2. Stuknij Uprawnienia → Powiadomienia.
  3. Dostosuj swoje ustawienie.
Chrome (Komputer)
  1. Kliknij ikonę kłódki na pasku adresu.
  2. Wybierz Ustawienia witryny.
  3. Znajdź Powiadomienia i dostosuj swoje ustawienie.