Skocz do zawartości

adamjttk

Zasłużeni forumowicze
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez adamjttk

  1. To teraz Kriss uwazaj, ja zadam inne pytanie - - czy chcac miec w swoim premium BMW listwe progowa (nie w tylnych drzwiach - bo ta juz zabrali dawno temu, ale w przednich drzwiach) - czy trzeba wybrac w katalogu BMW i7 (od 650k PLN) bo i5 (od 350k PLN) jest zbyt plebejskie na kawalek aluminium za 2$? @BMFun Jakis komentarz ciety apropo ciecia kosztow/oszczednosci? To nawet w Tesli czy VW Golfie az do takich oszczednosci producent sie nie posunal ^^ i7 i5
  2. Kriss, za oknem benzyna po 7 PLN/l, w Europie blizej 8-9 PLN/l. Takie V8 pali srednio ile, 15l/100km? Wiekszosc weglowodorow u nas na stacjach do niedawna pochodzilo z kraju ktory obecnie prowadzi wojne o ziemie z naszym sasiadem a jego czolowi politycy mowia wprost, ze nalezy odbudowac dawne imperium i obecne granice panstw europejskich nalezy "zrewidowac". To sie tyczy nas bezposrednio. Wydajemy setki (doslownie) miliardow PLN jako panstwo zeby byc gotowym do obrony i niepoprawne logicznie, politycznie czy moralnie jest transferowac zyski z weglowodorow do Rosji. A przynajmniej ani dnia dluzej niz to absolutnie konieczne. Dlatego elektromobilnosc bedzie tylko przyspieszac czy sie komus to podoba czy nie, 2035r to mrzonka, tu za kilka lat nie bedzie czego zbierac ze spalinowej motoryzacji, Chinczycy pokazuja tanimi elektrykami ze sie da jak sie bardzo chce. I na Niemcow nie beda czekac jezeli Ci beda mieli z tym problem. Najwyzej w Polsce jeden Janusz z drugim bedzie marudzil, ze zamiast 10-15 letniego prestizowego A6 w 3 litrowym dieslu bedzie musial kupic 5 letnie elektryczne Polo, Leafa czy inne Nio. Dzisiaj takie filmiki nabieraja troche kontekstu:
  3. W NO do 500k NOK netto nie ma VAT, powyzej 500k NOK doliczaja VAT 25% od nadwyzki ponad 500k. Czyli auto za 500k NOK = 500k NOK (0% VAT) Auto za 600k NOK = 500+100+25k = 625k NOK (laczny VAT ~4%) Auto za 700k NOK = 500+200+50k = 750k NOK (laczny VAT ~7%) Auto za 1M NOK = 500+500+125 = 1,125M NOK (laczny VAT 12,5%) Reasumujac - kupujac auto w segmencie D (TM3, TMY, i4, iX3, EQC etc) badz segment E z mala bateria - VAT jest zerowy badz prawie zerowy (ponizej 10%) Model S to slabe value, pisalem o tym podczas testow tego auta - najslabsza wersja LR kosztuje 1M NOK gdzie za polowe tej kwoty mozesz miec model Y ktory ma funkcjonalniejsze nadwozie i ma niewiele gorszy zasieg i niewiele gorsze wyposazenie. Tesla powinna miec w ofercie jakas padakowa wersje modelu S za ~30% wiecej od TM3/Y i to by sie sprzedawalo, a jezeli najslabszy model (LR) ma osiagi lepsze od i5 M60 no to o czym tu mowic. Model X to dokladnie ta sama filozofia. W niemieckich markach segment E (np 5-er) jest drozszy o 30-40% od segmentu D (3-er) przy podobnym napedzie. Gdyby 5-er zaczynalo sie od wersji 540i-550i za ~400k PLN to mysle tez niewielu by sie znalazlo chetnych na takie auto. Czemu Tesla ma taka filozofie? Nie mam pojecia, skoro w ciagu 3-4 lat dogonili juz prawie sprzedaza takie BMW, gdzie jeszcze kilka lat temu byli mozna powiedziec mala manufaktura, to ciezko ich krytykowac. Wiesz, jak juz fan BMW zaslania sie europejskim konglomeratem VAG, skupiajacym kilka roznych marek w roznych budzetach (od biedy Skody do Porsche) i ocenia sprzedaz w Europie porownujac do firmy ktora tak naprawde zaczela produkowac wolumenowo kilka lat temu - to ja mam tylko skurcze w brzuchu ze smiechu i znaczy sie ze Tesla idzie w bardzo dobrym kierunku. Za kilka lat to dopiero zredefiniujemy pojecie "duzo jak karaluchow" ^^ Tesla plans to build its $25,000 electric car at Gigafactory Berlin | Electrek
  4. Imponujace, jestem pod wrazeniem! Juz 15% sprzedawanych BMW dzisiaj to BEV, niezmiernie mnie to cieszy bo pokazuje, ze klienci glosuja portfelem i daja wyrazny sygnal firmie. Marza 10% to tez powod do zadowolenia, tyle ze poplute tu bylo na oszczednosci Tesli, to moze zerknijmy na przykladzie segmentu E (i5) co robi obecnie BMW zeby utrzymac marze na tym poziomie? (polecam caly watek, ostatnie kilka stron szczegolnie, fascynujaca lektura jak ewoluuje 5-er ^^) Ja sobie patrze na dynamike sprzedazy na moim podworku gdzie elektromobilnosc pedzi jak szalona i cyferki mowia poki co: BMW w NO sprzedalo w tym roku (majac 7 modeli w tym juz segment C (!)) 4316 elektrykow. Tesla w tym roku sprzedala w NO 22577 aut, czyli ponad 5x wiecej. Registreringer av nye elbiler i Norge (elbilstatistikk.no) Nie podejrzewam Norwegow o straszna biede, wybor maja juz spory w kazdym budzecie i wybieraja jak wybieraja. Moze BMW bedzie sie lepiej sprzedaz elektrykow toczyla w PL? 😉 Tak, wiem, 85% sprzedazy BMW to nadal auta spalinowe, zobaczymy jak dlugo uda sie na tym temacie ciagnac wyniki, moga mowic ze nie chca sie bawic w "price war", pamietam ze jak zaczynalem ten watek to mowili tez ze moga zalac Europe elektrykami tylko nikt ich nie chce kupowac, pozyjemy zobaczymy.
  5. Oszczednosci/ciecia kosztow w G60 w porownaniu do G30, makabrycznie to wyglada biorac pod uwage segment E i cene katalogowa auta, takie detale wlasnie decyduja czy klient zostawiajacy pol banki w salonie czuje sie wyjatkowo dobrze w danym aucie (premium) i wie za co doplaca w porownaniu do np Passata Porownanie na zdjeciach G30/G60 1. Listwy progowe w drzwiach 2. Wygluszenie komory silnika 3. Przyciski od okien w drzwiach kierowcy 4. Przyciski od sterowania fotelem 5. Oslony przeciwsloneczne 6. Tyl - usuniecie list progowych, usuniecie oswietlenia ambientowego, usuniecie siatek z foteli, usuniecie lamania foteli w komfortach i "poduszek" na glowe. O flokowaniu kieszeni nie wspominam bo to juz usunieto w F10->G30 7. Podlokietnik - mechanizm chowania otworow na kubki w G30 dla komfortu i estetyki jak ktos nie pije napoju tylko opiera lokiec, w G60 usuniete i sa dziury caly czas 8. Sposob otwierania podlokietnika - skorzany estetyczny pasek w G30, materialowy dzyndzel w G60 Co sie dzieje w miejscach ktorych nie widac na pierwszy rzut oka? Takich rzeczy sa dziesiatki, jakosc detali w G60, plastikow, szokuje biorac pod uwage ogolny wzrost masy auta (srednio +200kg) i ceny w katalogu PS. Prawie 10-letni Vw Golf ma flokowane, mile schowki w drzwiach w ktorych nic nie brzeczy czy podswietlane, aluminiowe listwy w drzwiach, w sensie wtf???
  6. https://europe.autonews.com/article/20170208/ANE/170209829/bmw-picks-skoda-exec-to-lead-design-at-core-brand
  7. To jak jestesmy przy testach to polecam jeszcze ten. Ogolnie miesiac miodowy dla BMW sie skonczyl, w kazdej recenzji juz jest wypominany tunel, wypominany krater pod maska, ze siedzenia trzeba recznie skladac bo na sprezynach zaoszczedzili 2 dolary, ze menu nedzne, ze jednak sporo twardego plastiku tez mozna znalezc - wajchy kierunkowskazow, okolice przelacznikow swiatel, drzwi na dole etc I dobrze, za tyle pieniedzy auto powinno byc DOPRACOWANE a nie byc robione na kolanie jako polsrodek. Kilka screenow wrzuce, najpierw krater, dla mnie osobiscie to jest beka smiechu, normalnie jakby w fabryce zapomnieli jakiejs czesci wlozyc do auta, normalnie dziura do podlogi, i na szybko zakryli plastikowa obudowa (jeszcze tak cienka i tandetna ze sie wygina w rece rotfl) - to w aucie za pol banki, nie do pomyslenia. Kolejna rzecz ktora ludzie punktuja - tunel, nieszczesny tunel na wal ktorego nie ma, do tego gole blachy w bagazniku jak w Fiacie i reczne skladanie foteli bo zal bylo zamontowac sprezyny, trzeba wracac do auta albo nurkowac do bagaznika, slabe to w tym segmencie I na koniec to o czym mowilem, GUI by BMW - przeciez to sie w glowie nie miesci jak takie cos moze byc w glownym menu - 3 ikony "wiadomosci", smartfony za 200 PLN maja lepiej zorganizowny soft, jeden wielki wstyd dla BMW nie umiec zatrudnic kilku inzynierow ktorzy by to posprzatali, przeciez 2/3 tych ikon w glownym menu przecietny kierowca nigdy w zyciu nie kliknie, nie mozna bylo tego jakos estetycznie pogrupowac i nie zasmiecac uzytkownika takimi bzdurami..
  8. slonik, z tymi czujnikami to jest tak jak kiedys z antena w obudowie Iphona - zmiana technologiczna, pierwsze wtopy, fatalny PR Jobsa typu "you're holding it wrong" etc. Dopracuja soft, za kilka tygodni/mies puszcza poprawki przez OTA i sprawa ucichnie i nikt o tym nie bedzie pamietal bo bedzie dzialalo 1:1 jak te ultradzwiekowe. BMW i inne marki tez na to przejda, tyle ze po cichu i potrwa to kolejne kilka lat. Przypomne Ci to jak ten watek bedzie jeszcze zyl. Co do kluczyka w telefonie - z tego co marekdrives mowil to jego tel. nie obslugiwal tego dziwnym przypadkiem. Wiec dziala czy nie dziala? Nie chce mi sie szukac kompatybilnych modeli, znajac BMW to trzeba miec smartphony pewnie max 2 letnie zeby banglalo. Jak sie myle to sprostuj. Gry? Kazdy recenzent mowi, ze dzialaja tak wolno (polaczenie i uruchomienie) ze jest to sztuka dla sztuki, uzywalnosc tego bedzie _zerowa_. O grafice rodem z Atari juz nawet nie wspominam. W Fallouta czy Beach Buggy czy SKy Force u mnie dzieciaki graja w kazdej wolnej chwili bo one po prostu dzialaja. Kilka sek i pykasz. Jakbym mial czekac minute dwie, skanowac jakies kody QR to ja Cie prosze. Genialnosc Tesli w wiekszosci polega wlasnie na jej sofcie, tam wszystko po prostu _dziala_, latwo, szybko i przyjemnie. Kupujac i5 za pol banki oczekuje dopracowania w kazdym mozliwym aspekcie, tam wszystko powinno byc przetestowane przez rzesze testerow, tysiace roboczogodzin, jak w jakiejs Ikei. I kazda glupota, kazdy najmniej nawet irytujacy szczegol powinien zostac usuniety - tym wlasnie jest premium. A tam Ci na ekranie wyskakuje ze masz olej kur** wymienic, no chlopie, przeciez to jest samozaoranie. Kupujesz auto za pol banki a tam Ci pan Stefan w fabryce zakryl pol metrowa plastikowa pokrywa dziure w silniku? I Ty to jeszcze tlumaczysz ze jest jakis powod tego, bo i w MB tak samo jest? Tak, jest powod - maja klienta w dupie, maja komfort klienta w dupie, kupujesz auto za pol banki i zeby sie naladowac na AC musisz walizki z bagaznika wyciagac, klapke recznie otwierac - gdy taka KIA robi to wszystko lepiej (elektryczna klapka, frunk etc) - to jest stary plucie klientowi w twarz a Ty udajesz ze pada deszcz. Na szczescie nie zapominaja o 15 znaczkach ///M, tutaj jest pelne premium i technologia pelna geba 😄 Mam takie pytanie jeszcze bo mi sie przypomnialo - pamietam ze w 3-er zeby zaoszczedzic 2 dolary BMW usunelo listwe ozdobna z progu tylnych drzwi i jest tam gola blacha. I usuneli fotochromatyczne lusterko od strony pasazera (sic!!!). Czy mozesz powiedziec jak wyglada to w Twoim iX1? I w iX3? @BMFun
  9. Spoko, przeciez sie nie musisz tlumaczyc, ja to rozumiem doskonale i gdybym byl napalony bez wzgledu na wszystko na konkretna marke to zrobilbym pewnie podobnie, iX1 chociaz ma naped AWD i osiagi przyzwoite, wyposazenie zenujace ale podstawa w postaci napedu jest. Ja bym doplacil do audio HK i reszte bym jakos przezyl jakbym byl turbo-psycho-fanem marki. Glupio tylko teraz brzmisz z tymi doplatami bo przypomne Ci, ze jeszcze 3 lata temu jak pisalem w tym watku ze potrzebne sa doplaty w PL zeby rozruszac sprzedaz BEV to wyzywales mnie od pasozytow, darmozjadow i komunistow ktorzy wyciagaja lapy po nie swoje pieniadze (cos w ten desen, nie chce mi sie szukac postu chyba ze ladnie poprosisz to poswiece 5 min zycia ^^). Czysta hipokryzja a w internecie nic nie ginie. Problem z iX3 jest taki ze jest to jedyna wersja tego auta w katalogu producenta. SUV bez AWD chociazby w kraju takim jak Norwegia gdzie pol roku pada i wszedzie sa gory jest ponurym zartem conajwyzej. Dzisiaj BMW polowe 3-er i 5-er sprzedaje w wersji AWD a SUVa w segmencie D wypuszcza RWD, przeciez tam ktos sabotuje firme najwyrazniej w zarzadzie. Ja nie mam nic przeciwko SUVom z RWD, jak ktos chce taka wersje to sobie kupi, problem jest wtedy gdy nie masz nic innego w cenniku. iX3 nie jest szybsze od TMY RWD (oba auta maja niecale 7s do setki), ma troche wiekszy zasieg bo ma wieksza baterie, jest lepiej wyposazone (jak sie doplaci ~70k PLN) i moze miec lepsze zawieszenie/materialy (jak sie doplaci oczywiscie). Czy jest lepszym autem od TMY RWD? To juz bardzo subiektywna sprawa, TMY RWD ma tez MNOSTWO zalet nad iX3, zarowno w technologii jak i w wyposazeniu, w GUI, w SC etc Natomiast cena kolego, Ty cos piszesz o 15-20% ^^ W Norwegii: TMY RWD, w pelni wyposazona - 452k NOK iX3 RWD, golas - 670k NOK, doposazona ~750k NOK To jest jakies ~60-70% wiecej, BMW nie chce tego auta sprzedawac (przynajmniej na rynku norweskim), widac ze wola pakowac poki co dostepne baterie do aut pokroju iX, i5 czy i7 gdzie maja na pewno wieksze marze. Nie chce mi sie sprawdzac ostatnich danych ale taktyka BMW do tej pory wyglada wciaz asekuracyjnie - sprzedaja tyle elektrykow ile musza i ani jednego wiecej zeby nie placic kar za emisje, nadal chca trzepac jak najwiecej kasy na autach spalinowych do ostatniego roku kiedy bedzie sie dalo. Efekty sa jakie sa, powtorze, na kazde jedno iX3 sprzedane w Norwegii sprzedaje sie ponad 70szt TMY, mozna powiedziec ze jezeli chodzi o ekskluzywnosc na ulicy iX3 to super-premium pokroju Ferrari ^^ PS. Zeby nie bylo - dla mnie to i5 (podstawowe) na pewno jest lepszym wyborem niz np i4 - oba auta maja okolice 5m a jednak komfort w 5-er powinien byc duzo lepszy, chociazby na tylnym siedzeniu czlowiek nie siedzi jak na kibelku z kolanami na boki jak w Wizzair ^^ Przyjemnosci z jazdy w zakretach nie ma ani w jednym ani w drugim aucie, szybka podroz z wyoskimi predkosciami tez nie wchodzi w gre wiec chociaz na komforcie podrozy mozna sie skupic, a ta na pewno w 5-er bedzie lepsza. Tylko jak czlowiek widzi takie screeny to rece opadaja, nie powiem, maja rozmach, bede sledzil sprzedaz ^^ PS2 Czesto gadam o "technologii" - jak czlowiek widzi ten krater pod maska gdzie w innej wersji jest silnik dodatkowy a BMW na ten krater naklada polac plastiku - to ja sie pytam - to za to sie placi pol miliona? To jest to mityczne niemieckie premium? Czy oni naprawde maja swoich klientow za takich debili? Technologia to nie jest pasek LED w kabinie z alibaby. Technologia to jest wlasnie zrobic auto o 200-300kg lzejsze a mimo wszystko szybsze, lepiej wyposazone, tansze, bezpieczniejsze. To co widac pod maska tutaj to jest skansen technologiczny i smutno sie na to patrzy jak czlowiek jest inzynierem, a pozniej zdziwko ze te auta 2,5 tony waza..
  10. sloniku, tyle przeklaman w jednym poscie ^^ wiem ze Ci gul skacze ze na dzisiaj BMW technologicznie w elektromobilnosci nie jest w stanie juz nawet ze Skoda konkurowac (serio, komedia!), nie mowiac w ogole o Tesli, ale prostujemy: 1. TM3, mimo wlasnie wchodzacego liftingu i braku zainteresowania stara wersja nadal sprzedaje sie lepiej od i4 w Norwegii wbrew temu co przytaczasz https://elbilstatistikk.no/ Po wzroscie sprzedazy listopadowej (kilkadziesiat szt w 3 dni) widze ze zaczely sie dostawy Highlanda wiec do konca roku sprzedaz laczna bedzie pewnie x2 niz to co jest teraz 2. Pisalem wielokrotnie - Norwedzy nie cierpia sedanow - model Y kosztuje ~10% wiecej niz TM3 wiec to raczej no brainer pod wzgledem value/uzytecznosci co wybrac w salonie. W przypadku BMW klient niestety nie ma poki co takiego wyboru bo chcac segment D, to zamiast i4 ma do wyboru iX3, ktore jak wiemy jest zenujaca karykatura elektryka, ktora w 2023r sprzedala sie lacznie w 286 egzemplarzach, co przy 20k sztuk TMY daje 1 sprzedane iX3 na ~70 sprzedanych TMY ^^ - a tu niektore jednostki na forum jeszcze bronia tego auta ze to premium i w ogole niczym Tesli nie ustepuje, ludzie tylko nie doceniaja w sklepie, pewnie za malo marketingu ;PPP Serio, takie tuzy jak BYD Tang czy ID BUZZ sie lepiej sprzedaja od iX3 w Norwegii ^^ 3x drozszy EQS sie lepiej sprzedaje 😛 3. i4 nie ma "podobno" nadwagi, i4 to tlusta locha, 400-450kg to nie jest nadwaga a skrajna otylosc w kategoriach medycznych 😄 Nadwaga to jak auto wazy o 50, 100 czy 150kg wiecej od konkurencji ale nie pol tony rotfl ^^ 4. model LR kosztuje w NO 500k NOK, Performance/Plaid nie ma ale byl o 50k drozszy wiec 550k NOK, i4 z 80kWh bateria stoi po 570k, wersja M50 za 660k wiec jak na moja matematyke bedzie to 15-20% drozej. WIem wiem, zaraz powiesz o opcjach dodatkowych ale jak przeciez wiemy wszyscy tu na forum na Twoim przykladzie - absolutne golasy tez sie jednak sprzedaja, nie? 😄
  11. Ten moment kiedy juz nie tylko MB ale i Skoda zawstydza hybrydowe BMW technologia <facepalm> - 25kWh bateria, ponad 100km zasiegu na pradzie - ladowanie AC 3-fazowe 11kW - ladowanie DC 50kW Na dzisiaj: BMW 5-er G60 530e 2023 - bateria 22kWh, max ladowanie AC 7,4kW, nie ma ladowania DC w ogole, nie ma ladowania AC 3-faz BMW 3-er G20 330e 2023 (lifting rok temu..) - bateria 12kWh, max ladowanie AC 3,6kW, nie ma ladowania DC w ogole, nie ma ladowania AC 3-faz Technologia premium!
  12. Oczywiscie ze TM3 ze sportem nic wspolnego nie ma, ale prowadzi sie O NIEBO lepiej od takiego i4, fizyki sie nie oszuka. W tescie losia te auta dzielila predkosc 10km/h, to jest przepasc. Natomiast 1,5 tony dzisiaj to niestety abstrakcja, katalogowo nowe M2 wazy 1800kg, w rzeczywistosci pewnie z 1850kg a to jest raptem ~6-7% mniej od TM3P. A gdzie ma M2 punkt ciezkosci (na jakiej wysokosci) a gdzie elektryk nie trzeba mowic co tez ma swoje przelozenie na odczucia z jazdy. Mowienie ze BMW nie ma problemu z waga jest oderwane od rzeczywistosci The all-new BMW M2. (bmwgroup.com) Tak, to tylko pokazuje "klient glosuje portfelem" - tzn generacja F nie miala AWD i byla przez to sporo wolniejsza ze startu. Klient chce szybciej i mocniej a handling i gracja w zakretach/na torze schodza na drugi plan. Nie ma sprawy, Twoja sprawa. Tutaj np dla BMW 330e BMW podaje ze katalogowe spalanie wynosi pomiedzy 1,3-1,8l na 100km. Tez w te dane katalogowe wierzysz? The new BMW 3 Series Sedan and the new BMW 3 Series Touring. (bmwgroup.com) Podejrzewam ze BMW podaje wage EU ogolocona ze wszystkich opcji i z najmniejszymi dostepnymi kolami a po doposazeniu w realu wyglada to jak wyglada. Pamietam ze byla kiedys w EU dyskusja o wadze aut ze producenci powinni podawac wage z czescia opcjonalnego wyposazenia ale nie pamietam na jakim etapie to utknelo. Fakt jest faktem ze dla przykladu: 1. TM3 jest w pelni wyposazona i wazy x 2. BMW mowi ze i4 wazy x+400kg a pozniej tak: - 19" calowe kola --> +20kg - szyberdach --> +20kg - elektryczny hak --> +5kg etc etc Na koniec dnia jeden z producentow rozmja sie z prawda o 50 czy 100kg, slabe to a to ze taki Bjorn to pokazuje/ weryfikuje na publicznej wadze dla aut w Statens Vegvesen (taka norweska stacja do badan technicznych aut) - kudos dla niego, ale to tylko moje zdanie.
  13. Volkswagen zmienia plany. Nie wybuduje ogromnej fabryki - Bankier.pl Tesla pumps the brakes on Gigafactory Mexico |
  14. Z ta waga w BMW to jest jak ze spalaniem. Katalogowo z 75kg kierowca to 2290kg a w rzeczywistosci masz 2400kg - Bjorn nie wazy nawet tych 75kg.. Dla porownania - M440ix (AWD) wazy katalogowo 1900kg (400kg mniej!!, to jest tak jakbys do M440ix wsadzil 5 doroslych facetow po 80kg kazdy) i juz jest tlusta locha, to co sie dzieje w przypadku i4 M50 to jest imho kuriozalne, to auto jest tak samo ciezkie czy tez wrecz ciezsze od konkurencji (tez tej niemieckiej) z segmentu E - e-trona GT, Taycana czy modelu S a te auta sa wieksze i maja wieksze baterie lol. Stary, ja wiem, ze na forum to mozna wszystko pisac ale pisanie ze BMW nie ma problemu z masa swoich aut to turbo odlot, TM3P wazy od i4M50 460kg mniej a ma sztywniejsza konstrukcje, ma ten sam poziom bezpieczenstwa (chociaz w euroncap wypadlo lepiej w sumie), w srodku ma wiecej miejsca dla pasazerow, przestrzen ladunkowa (cargo) jest tez wieksza. Rozumiem ze TM3 jest gorzej wyciszone ale biorac pod uwage 460kg roznicy to te i4 powinno byc pancerne/kuloodporne chyba 🙄 Natomiast jezeli katalogowo i4 M50 i i5 M60 waza ~tyle samo to znowu ten paplajacy dziad pertyn nie ma pojecia o czym gada, dziwie sie ze ktokolwiek oglada te jego paplanie jak on rozmija sie z prawda w przypadku takich podstaw jak dane katalogowe, wtf
  15. Mam odmienne zdanie apropo 5-er, generacja G30 prowadzila sie wg mnie zauwazalnie lepiej od F10. Mowiac lepiej mam na mysli - byla bardziej zwarta i "sprytna", sprawiala wrazenie mniej ociezalej, lepiej trzymala sie na rondzie drogi, agresywniejszy uklad kierowniczy, ogolnie sprawiala lepsze poczucie "sportowosci" z ktorej jest znana marka. To powiedziawszy - obie generacje to oczywiscie duze komfortowe limuzyny ktorych srodowiskiem naturalnym sa setki km po ekspresowkach i autostradach a nie miejskie korki (stad 80kWh w i5 jest absolutnie bez sensu w 2023r). I sprawiaja duuuuzo mniej frajdy na codzien w porownaniu do 3-er. Jezeli chodzi o i5 M60 - to auto jest dla mnie prawie ze bezsensowne, ono powinno miec ze 120kWh baterie, w obecnej formie bedzie mialo bardzo ograniczone zastosowanie, relacja ceny do tego co oferuje jest mizerna, podobne zasiegi oferuja auta polowe tansze, podobne osiagi oferuja auta polowe tansze, a komfort i wykonczenie na tym poziomie znajdziemy w wielu innych markach (i napedach niestety). Wyroznia je absolutnie NIC. Z przykroscia musze powiedziec, ze w tych samych pieniadzach duzo lepszym wyborem wydaje sie iX 50 ze 105kWh bateria. Na pewno plusem jest to, ze mimo segmentu E, waga jest prawie 100kg mniejsza od I4M50 (seg D), to znaczy ze BMW wie ze jest problem i optymalizuje. Serio, jak tak mysle to nie wiem gdzie mozna upchac prawie 2,5 tony w i4, to jest niewiarygodne.
  16. Jak bedziesz mial 100 lat jak ten dziad to pewnie tez tak bedziesz mowil ze i4 lepsze od M4 😜 A na powaznie - co chlop pier**** to nie mam pytan, ja kiedys dla beki napisalem mu komentarz pod jednym jego filmikiem kilka lat temu bo ogrom debilizmow po prostu porazal, opowiadal cos blackoutach w McDonaldach przy stacjach DC, 2 dniowej jezdzie elektrykiem z polnocy na poludnie Polski i takie tam. Szkoda mi zycia na ogladanie jego paplania bo chlop jest odklejony ale ten hit w 24:20 jest niezly - "w i4 nie poczujecie tej masy, nigdy, w zadnej sytuacji. Caly samochod jest tak zrobiony, tak wspiera uklad jezdny, ktory jest tak nieprawdopodobnie zestrojony ze nawet w sytuacjach skrajnych przeciazen nie odczuwacie bezwladnosci zwiazanej z masa 2400kg" Ja na jezdzie testowej jak wjechalem tyci ostrzej na rondo przy 45-50km/h to opony tracily przyczepnosc, to auto to tlusta locha i nijak sie tego nie da ukryc Smieszna rzecz powiedzial, i4 M50 jest o 80kg ciezsze od i5M60, takie cuda tylko w BMW ^^
  17. ^^ Ciezko sie nie zgodzic, dlatego w ciagu 5 lat sprzedaz wzrosla z 200k aut rocznie do 2 milionow, kapitalizacja firmy wzrosla do kilkuset miliardow $ a zwariowany guru sekty cos baka o sprzedazy 20 milionow aut rocznie a konkurencja nie wie czy sie smiac czy brac go na powaznie. Kierunkowskazow i licznikow nie ma, klaksonu nie ma, czujnikow parkowania nie ma, w aucie w sumie jeden tablet z alibaby a ludzie dalej do "salonow" ida (tzn klikaja "kup teraz" w internecie), cuda na kiju panie, zbiorowa halucynacja i mistyfikacja ^^ PS @Kriss33 czemu hybrydowej Corolli nie wziales chlopie za pol ceny (!), sprawdzony patent, rzetelna firma, sa czujniki parkowania, sa liczniki i prawilny klakson, kierunkowskazy, android auto, kluczyki - slowem zero oszczednosci. i latac 150km/h mozna po autostradach, i serwisow wiecej, no nijak sie nie da tej dezycji logicznie uzasadnic. Ekologia, moda, forumowy hype? 😜
  18. 8 lat gwarancji producenta na naped i baterie, bezcenny spokoj i komfort przed nieprzewidzianymi wydatkami, przewaga technologiczna 🙂
  19. Taka sytuacja z dzisiaj rana. W Norwegii juz zimowo, temp w nocy ponizej 0. Zapomnialem kilka minut przed wyjsciem do pracy wlaczyc webasto z apki (dokladnie 2 kliki - pierwszy to apka, drugi to ikonka wentylacji) jak to zwykle robie (auto stoi na podjezdzie nie w garazu). 6.30, przednia szyba skuta lodem. Wlaczylem wycieraczki i spryskiwacz - jedno wielkie chrobotanie wycieraczek bo lod na szybie gruby. Wlaczylem ogrzewanie auta na max i ogrzewanie przedniej szyby ale ze nie chcialo mi sie czekac bo chcialem odjechac szybko - wyszedlem z auta do schowka na narzedzia ogrodowe i przynioslem skrobaczke do szyb. Trwalo to minute, moze poltorej minuty max. Wracam do auta ze skrobaczka - patrze ze zdziwieniem a tam nie ma juz co skrobac bo caly lod stopnial 😮 W ~poltorej minuty po wlaczeniu na maxa ogrzewania i grzania przedniej szyby (!) Prawdziwy luksus i przewaga technologiczna napedu elektrycznego. Wiele lat temu mialem podobna sytuacje z autem spalinowym, chociaz duzo bardziej ektsremalna bo juz w srodku zimy, gdy poszedlem do auta calego skutego lodem bo stojacego przez tydzien na parkingu lotniskowym. Przy otwieraniu przednich drzwi myslalem ze wyrwe uszczelki (oczywiscie nigdy nie chce mi sie ich smarowac na zime), po ~10 minutach skrobania szyb skostnialymi rekami (przy wlaczonym silniku ktory i tak nic nie daje), nie dalo sie dalej otworzyc bocznych szyb (zamarzniete - mechanizm albo uszczelki), a auto sie nagrzalo i jako tako "odtajalo" i przestalo wydawac dziwne metaliczne dzwieki moze po kolejnych ~10-15 minutach jazdy. Sytuacja oczywiscie nie 1:1 ale w tym przypadku nadal, 5-10 min przed przyjazdem na parking kliknal bym w tel. i przyjechal do cieplego i rozgrzanego auta - nieporownywalny komfort dla siebie czy rodziny. Kazdy elektryk ma gratisowe webasto dzialajace z apki, elektryczne wiec dzialajace w mgnieniu oka (w porownaniu do spalinowego) - do tego nie dymi i nie smierdzi spalinami, mozna bez problemu uzywac nawet w zamknietych pomieszczeniach. Przewaga technologiczna napedu, wyraznie odczuwalna zima. Gadanie, ze mozna parkowac w garazu jest zwyklym idiotyzmem bo jest setki sytuacji gdy auto stoi zima na dworze - w pracy, pod kinem czy silownia, na parkingu pod centrum handlowym, w odwiedzinach u wujka, babci, na wszystkich swietych etc etc Tak sobie jeszcze mysle o moim dzisiejszym porannym wsiadaniu do TMY i ile codziennych drobnostek zostalo usprawnionych w porownaniu do moich poprzednich aut 1. Niepotrzebny kluczyk, kluczykiem jest telefon w kieszeni - po prostu podchodze do auta i wsiadam, nic nie wyciagam z kieszeni, nic nie przykladam do klamki etc 2. Na podstawie mojego telefonu i preferencji auto dostosowuje fotele, kierownice, muzyke, klimatyzacje, ustawienia zawieszenia, ukladu kierowniczego, regeneracji energii etc 3. Grzanie foteli i kierownicy jest automatyczne - tuz po odjezdzie fotele i kierownica grzeja na maxa bo sa trupio zimne by po kilku minutach przelaczyc sie tylko na lekkie, mile cieplo - nie trzeba manualnie zmniejszac ogrzewania i "klikac". 4. Hamulec postojowy - automatyczny - nie trzeba zaciagac wajchy czy codziennie klikac tego elektrycznego 5. Brak przycisku start/stop - po wejsciu do auta naciskamy hamulec, wrzucamy "D" i odjezdzamy - w nowych Teslach nawet tego juz nie trzeba robic bo auto na parkingu estymuje i wrzuca domyslnie D/R po nacisnieciu hamulca (poki co dziala slabo z tego co widzialem na YT ale pewnie za kilka mies. ogarna temat poprzez OTA (jak zwykle) i bedzie dzialalo jak powinno) 6. Muzyka - wczoraj wieczorem przed przyjazdem i zaparkowaniem akurat sluchalem muzyki streamingowanej przez BT z telefonu zamiast natywnego Spoitfy. Dzisiaj rano od razu po wejsciu - auto automatycznie sie polaczylo z telefonem i kontynuowalo granie tej muzyki. Taka glupota (!) a zaoszczedza codziennie rano kilka klikow z wybieraniem zrodla dzwieku i wlaczaniem od nowa muzyki. Motoryzacja zdecydowanie idzie do przodu 👍
  20. Tak, tylko ja rozumuje w ten sposob - kupujac ta TM3 czy Kie i placac za nia 250-300k PLN jestem w stanie zaakceptowac troche inny (wiekszy) poziom dyskomfortu czy tez kompromisow niz kupujac takie i5 za 600-650k PLN. Tzn wydajac te 250k licze sie z tymi okazjonalnymi hotdogami i akceptuje pewne ulomnosci na trasie i nizsze predkosci przelotowe poki co w BEV. Wydajac 600k+ PLN na auto ciezko by mi juz przychodzilo akceptowac takie kompromisy wynikajace z 80kWh baterii, ze na trasie to auto za grube pieniadze bedzie wolniejsze od ID3, TM3 czy tez tej Kii bo to jest w sumie absurdalne. No chyba ze kupujemy je juz z zalozenia ze mieszkamy w jakiejs Belgii czy Holandii i jezdzimy w trasy powyzej 200km raz w roku czy co to wtedy oczywiscie nie ma problemu. Tylko po co wtedy ponad 5m limuzyna za takie pieniadze, jedno wyklucza drugie w sumie, tego typu komfortowe limuzyny sa z zalozenia budowane i sprzedawane po to by zapewniac kierujacemu swietny komfort wlasnie na dlugich trasach imho, w miescie sa niezbyt poreczne przeciez, tam takie i3 sie lepiej o niebo sprawdza czy jakies baby-limuzyny czy hatchbacki. No chyba ze to auto ma byc np ekskluzywna taksowka dla VIPow na lotnisko ale to wtedy ani moc taka niepotrzebna ani buda nieporeczna bo iX bedzie lepszym wyborem wtedy. No nijak mi sie to "nie dodaje", limuzyny w tym segmencie powinny miec te 120kWh na dzis minimum, nawet te 90-95kWh to wydaje sie wciaz za malo jeszcze w takiej PL/DE/FR czy innych duzych powierzchniowo krajach z dobra siecia szybkich autostrad.
  21. Tez przed chwila obejrzalem, i5 wyglada na ladne i nowoczesne auto ale elektrykiem jest po prostu slabym ze wzgledu na wielkosc baterii i spalinowe nadwozie, taka sztuka dla sztuki w sumie. Ma 80kWh baterie (!), tyle co i4 czy hatchback VW id3, mamy 2023r, na dzis standardem w tym segmencie jest 90kWh (EQE) czy nawet 95kWh (model S). Na koniec dnia trzeba u dealera zostawic +600k PLN a na autostradzie to auto 200-250km przejedzie i juz trzeba na hotdogi zjezdzac, bezsens zupelny, 9 na 10 klientow szukajacych elektryka wybierze wtedy za te 600k PLN iX ktory ma modniejsze nadwozie i 105kWh baterie czyli podobny zasieg pomimo wiekszej bryly auta.
  22. Absolutnie nie, E90 to kawal swietnego auta, posiadalem 2 sztuki i mam z nimi zwiazane same pozytywne wspomnienia, do dzis tesknie np za ta przekladnia kierownicza 👍 F40, HB, 3 cylindry i FWD, nalezy kochac kazda motoryzacje ale to auto w sumie swietnie nawiazuje do tytulu watku dokad zmierza firma. To ja juz wole te parowki na Orlenie 🤣
  23. Wow, dzieki za ten wylew zolci 🙂 Mogna juz powiedziec obiektywnie, ze siegnales poziomu slonika, co jest nie lada wyczynem, gratuluje (!) Zaoszczedziles mi odpowiadania na swoje posty z ostatnich 2 stron, mialem prostowac i wyjasniac ale widze ze nie warto tracic czasu na zapasy z Toba w blocie, zaoszczedziles mi duzo pisania 👍 2 powyzsze rzeczy trzeba jednak zacytowac i sprostowac bo przeciez nie mozna szerzyc dezinformacji i niewiedzy innych uzytkownikow forum. Uzytkownik BMW jest przyzwyczajony do abonamentu za Connected Drive, uzytkownik Tesli wchodzac do auta z aktywnym hotspotem w telefonie ma automatycznie internet w aucie, nie trzeba nawet nic klikac, zadnych extra abonamentow nie trzeba placic tez oczywiscie za rzeczy typu Spotify czy Netflix. Ot takie tam drobne roznice pomiedzy firmami ^^ Tak patrze na "personalizacje" w nowej elektrycznej 5-er, rzeczywiscie, mozna personalizowac kazda opcje jak sie chce, prawdziwy wyznacznik premium jak to bylo tu pisane wielokrotnie: No i warto zerknac do sklepu Connected Drive, wszystkie zaznaczone opcje sa w KAZDEJ TESLI dostepne ZA DARMO, w cenie bazowej auta A nie, nakladek carplay nie trzeba bo sa lepsze, natywne aplikacje. No i serwis Inclusive niepotrzebny bo i nie ma obowiazkowych pakietow serwisowych
  24. Tak patrze na ten filmik i nachodzi mnie refleksja (znowu bedzie ze marudze) Prosta, najprostsza rzecz - regulacja glosnosci na kierownicy, wydawaloby sie - co mozna tam majstrowac, powinno byc super ergonomicznie, nic wiecej. Ewolucja 5-er, hold my beer 2007: 2010: 2014: 2018: 2023: Dla odmiany warto zerknac jak to wyglada np w Audi A6 - rolka (zwykla rolka, nie wymyslono NIC LEPSZEGO od dekad do glosnosci) - po prawej stronie kierownicy, od 20 lat w tym samym miejscu zapewniajaca wzorowa ergonomie, nie wymagajaca zadnych zmian (bo i po co??) To sa oczywiscie pierdoly, niuanse - ale po co zmieniac na sile cos co zmian nie wymaga, dla samej idei "postepowcow" w firmie? Juz przemilczam fakt, ze regulacja glosnosci na przyciskach to dno dna jezeli chodzi o ergonomie, nie ma zadnego logicznego uzasadnienia do stosowania przycisko zamiast rolki. A rzucanie tymi przyciskami randomowo po kierownicy regularnie co 4 lata w imie zle rozumianego "liftingu" to szczyt absurdu. BMFun - odpowiem Ci jak bede mial chwile bo poruszyles sporo rzeczy, nie wiem czemu znowu Ci sie ulewa, ostatnio chyba przechodzisz gorszy okres, za duzo stresu w pracy?

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

Konto

Nawigacja

Szukaj

Szukaj

Skonfiguruj powiadomienia push w przeglądarce

Chrome (Android)
  1. Stuknij ikonę kłódki obok paska adresu.
  2. Stuknij Uprawnienia → Powiadomienia.
  3. Dostosuj swoje ustawienie.
Chrome (Komputer)
  1. Kliknij ikonę kłódki na pasku adresu.
  2. Wybierz Ustawienia witryny.
  3. Znajdź Powiadomienia i dostosuj swoje ustawienie.