Skocz do zawartości

adamjttk

Zasłużeni forumowicze
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez adamjttk

  1. Eee tam, magia gwiazdy, 4 pierscieni czy bialo-niebieskiego smigla bedzie jeszcze zywa przez dekady 😆 Nawet jak sie troche mala bateria zdegraduje i zostanie 150-200km zasiegu, otoczka niemieckiego premium bedzie wciaz sie tlila i do kosciola czy pracy bedzie mozna podjechac nadal z szykiem. Chinskie marki beda musialy sobie wypracowywac taka renome przez dlugie, dlugie lata, same kWh to nie wszystko. Mnie w Chinczykach poki co odrzuca GUI/soft przede wszystkim, jest naprawde slabej jakosci (i hardware i software) - mowie na podstawie BYD. Ciezko mi sie z Toba zgodzic, na dzis elektryki to ~30% zapotrzebowania na baterie na swiecie, jeszcze kilka lat temu to bylo <10% a proceder ktory opisujesz trwa odkad pamietam. A wtedy ciezko uzywac tego typu argumentow - cos ala - ja ukradlem 100 PLN to nic sie nie stalo bo tamten ukradl 2000 PLN i to on jest zlodziejem a nie ja, ode mnie sie odczepcie. Tego typu argumenty mozesz tez pisac o diamentach, tekstyliach, gastro - nie chce byc hipokryta ale calego swiata nie uratujesz.
  2. Do czego sie przydaja dotacje na elektryki? Ano do tego np: https://www.finn.no/car/used/ad.html?finnkode=333213309 4-letni e-tron (wciaz na rocznej gwarancji producenta), z przebiegiem 55k km, od pierwszego wlasciciela, 2 zestawy 20" kol, pneumatyka, headup, panorama, elektryczne siedzenia za .. 140k PLN Ok, bateria jest mikro jak na segment, raptem 70kWh, ale do jezdzenia po miescie/poza miastem (200-250km) wokol komina za ta cene? Pasuje jak ulal do tych mitycznych zimowych 5km odcinkow 😜 W Norwegii etronow wiecej niz w PL Passatow 2.0 TDI
  3. Ale wiesz, ze baterie litowo-jonowe w elektrykach to jakies ~30% ogolnego zapotrzebowania na baterie w gospodarce? I ze wszystkie najtezsze mozgi swiata pracuja nad tym zeby zmienic chemie ogniw na taka, ktora zuzywa jak najmniej metali ziem rzadkich? Przeciez juz nawet Krisowa TMY ma baterie LPF (litowo-zelazowo-fosforanowe) ktore maja zupelnie inny sklad chemiczny. Wiekszosc miejskich elektrykow w segmencie C-D uzywa juz LPF. A co do pozostalych 70% zapotrzebowania na baterie litowo-jonowe i Twojego oburzenia - mam rozumiec smartphonow nie kupujesz, tabletow zadnych nie masz, laptopy to zlo wg Ciebie, aparaty fotograficzne, banki pamieci, e-rowery etc etc? Wszystkie te urzadzenia sa splatane z tymi biednymi dziecmi w Afryce. Nigdy nie korzystalem z harmonogramu, w Tesli wlaczenie webasto to 2 kliki - apka Tesli i klik na ikone wiatraka, trwa to 3 sekundy. Robie to 5 min przed wyjsciem (jak nie zapomne) A jak zapomne i jest lod to zamiast skrobania czekam extra 5 min, jestem leniwy 😉 PS. Dzisiaj zrobilem identyczny test moja TM3P - ten sam odcinek do pracy 13km Auto nie ma ogrzewnia kierownicy, wylaczylem tez specjalnie ogrzewanie foteli. Na dworze dzis tylko troche zimniej niz wczoraj, 2C Zuzycie energii - niecale 17kWh/100km.. Czyli ogrzewanie kierownicy i foteli wychodzi mi dodatkowa ~1kWh/100km Powtorze - zuzycie Tesli jest smieszne nawet zima, nadal obstawiam przy swoim - all in all to ~20kWh dla przecietnego elektryka. PS. Zeby byc fair oczywiscie - poranna jazda to ziewanie, korki i korzystanie max ze 100KM (zeby nie bylo niedomowien) Slonik, nic nie przemilczalem, odnosilem sie do tego wszystkiego co mowisz, jeszcze raz: 1. Wczoraj i dzisiaj bylo u mnie 5C i 2C - takie temperatury zimowe sa tak samo czeste jak -5C czy -10C, to nie czasy prehistoryczne ze mamy zime i przez 6mies -20C 2. Odcinki 1-3km --> mozesz miec wtedy zuzycie i 50kWh/100km - jakie to ma znaczenie dla sredniego rocznego przebiegu? Zakladajac 50kWh/100km i 2x3km dziennie do pracy to bedziesz mial przebieg miesieczny rowny 22 (dni robocze) x 2 x 3 = 132km (miesiecznie!) Jak zuzycie bedzie 20 kWh to bedzie Cie to kosztowalo 25 PLN miesiecznie Jak zuzycie bedzie 50kWh to bedzie Cie to kosztowalo 60-70 PLN miesiecznie Mowimy nadal tylko o miesiacach zimowych. To jest nadal taniej od komunikacji miejskiej.. 3. Zima zuzycie jest troche wieksze, nie neguje tego chociazby z powodu gorszej rekuperacji czy uzywania ogrzewania kabiny, foteli, kirownicy etc. Ale zuzycie latem (sporo nizsze) je mocno rekompensuje, tylko tyle i az tyle. Ja ciagle pije do tych mitycznych 20-35kWh srednio rocznie, jest to po prostu nieprawda dla przecietnego Kowalskiego, te wartosci beda oscylowaly w okolicach 20kWh (all in all)
  4. ok, gotowe W drodze powrotnej przed odjazdem odpalilem webasto na 5-6 minut. Zuzycie energii w drodze powrotnej bylo odrobine wieksze, cos kolo 19kWh/100km, podejrzewam ze z powodu intensywnego deszczu i pracujacych szybko wycieraczek (moje zgadywanki tylko) A wiec startujac na zimno od 90%, po dojechaniu do pracy 14km: Po dojechaniu do domu, kolejne 14 km: I po ponownym doladowaniu do 90%: Przy tak malych wartosciach trzeba brac poprawke na zaokraglenia (nie podaje liczb po przecinku) ale z tego co widze to na 27km zuzyl 5kWh (czyli tak jak pisze ~18kWh/100km) i trzeba bylo doladowac auto 6kWh czyli 10% straty na ladowaniu (~0,5kWh) i kolejne 10% na webasto (~0,5kWh). Tak bym to z grubsza widzial biorac oczywiscie pod uwage duzy margines bledu ze wzgledu na krotki odcinek i brak liczb po przecinku. I jak na moje wychodzi tak jak pisalem - czy uzywasz webasto przed odjazdem czy jedziesz na trupio zimnej baterii --> zuzycie bedzie na krotkim odcinku bardzo podobne (energia pobrana z auta na podgrzanie kabiny badz energia pobrana z wallboxa na ogrzanie kabiny a bateria jak byla zimna tak jest zimna przed odjazdem i po przyjezdzie i 5 min ogrzewania nic nie zmieni) Dla mnie cala ta dyskusja jest czysto akademicka - w BEV dostajemy za friko webasto ktore w autach spalinowych kosztuje 6-8k PLN, prawie nikt tego nie kupuje bo to drogi luksus i droczenie sie o zuzycie 1kWh za 1 PLN w zamian za ciepla kabine i brak koniecznosci skrobania szyb, czizas, zaplacilbym za to i chetnie 5x wiecej byleby mi lapy rano nie kostnialy od skrobaczki. PS. Tak sobie przypominam, moje stare F10 530d RWD, 300KM palilo w identycznych warunkach wg komputera rowne 10l/100km. Z webasto to pewnie bylo blizej 11-12l. Gdyby je zamienic na jakies 550i, 500KM AWD z webasto to realne zuzycie w podobnych warunkach by bylo pewnie grubo powyzej 15l/100km. Nijak to sie technologicznie nie rowna efektywnoscia z mocnymi BEV.
  5. BMFun, ja wszystko rozumiem i lubie dyskutowac ale boj sie Boga chlopie piszac takie rzeczy 🤣 Tesla Plaid - 100-200km/h --> 3,9s BMW X5M Comp. 100-200km/h --> 9,1s https://fastestlaps.com/models/bmw-x5-m-f95 https://fastestlaps.com/models/tesla-model-s-plaid To nie jest deklasacja, to sa 2 deklasacje, to tak jakby porownywac Passata 2.0 TDI do M3 Jezeli Ty nie zauwazasz roznicy przy wciskaniu w fotel pomiedzy 4s a 9s od 100-200 km/h to generalnie nie mam slow 😄 Z autami spalinowymi jest wlasnie tak, ze robia brum-brum z glosnikow i czlowiek mysli ze wchodzi w predkosc nadswietlna a w rzeczywistosci ziew, obok elektryk jedzie jak TGV. Dobrze chociaz ze Holowczyc sie nie kryje z tym, ze jest to propagandowy filmik sponsorowany, kurtka BMW Sikora i mowi ze jest "zwiazany" z BMW Sikora. Nie neguje filmiku i tresci tylko nakreslam perspektywe i "rzetelnosc" PS. TMY sie laduje, za pol godziny wrzuce info co i jak i powiesz mi co z tego wyliczyles 😉 PS2 Tak jeszcze niesmialo wroce do tematu nowej 5-er - w dziale G60 doszlismy, ze BMW przydziadowalo na CA w tylnych klamkach zupelnie jak w F30. Ogladam sobie recenzje jakas i oczom nie wierze - podziadowali na lakierze uchwytow ISOFIX w tylniej kanapie (!!) Wiem ze to bedzie kontrowersyjne ale powiem Ci szczerze - jakbym kupil to auto, to dzien w dzien patrzylbym na te brakujace siatki, na miejsce po listwach progowych, na brak CA z tylu czy na ocynkowane i niepolakierowane uchwyty ISOFIX i jedyne o czym bym myslal to BIEDA i DZIADOSTWO, doslownie zabilo by mi to frajde z kupienia i posiadania auta "premium" Pisalem to kilka razy, napisze jeszcze raz - skala dziadowania/oszczednosci w tym modelu PORAZA nawet mnie, powiem szczerze nigdy czegos takiego nie widzialem 😮
  6. Nie rozumiem szczerze mowiac tego testu za bardzo 😕 Jezeli chcesz to moge jutro zrobic podobny test tylko ze z wczesniejszym grzaniem kabiny przez 5-10 min, jak na moje wyniki beda ~identyczne bo przez ten czas bateria i tak nie zmieni swojej temperatury, jakies odchylki o kilka % w zuzyciu beda spowodowane i tak rozna sytuacja na drodze. Ja tylko chcialem wykazac tym testem, ze nie trzeba uzywac rano webasto zeby jechac oszczednie nawet 5-10km zimowym porankiem, ze auto nie wymusza jakiegos sztucznego grzania baterii z ukrytymi stratami bo to po prostu nieprawda. Masz gorsza rekuperacje zimnej baterii. Tyle. Wyjezdzasz na zimnej baterii i dojezdzasz po 20 min nadal na trupio zimnej baterii, ogrzewanie idzie z pompy ciepla na kabine, kierownice i fotele i jest wliczone w zuzycie energii w BC. Jakbys te ogrzewanie foteli/kierownicy wylaczyl (albo ich nie mial w aucie jak w niektorych iX1 ;P) to zuzycie by w ogole bylo mikro i nie roznilo sie zbytnio od wiosny/jesieni. Nie, nie ladowalo sie (!) Napisalem wyraznie, ze bateria miala temperature taka jaka byla na zewnatrz czyli okolice ~2-3C przez noc. TMY naladowalem do 90% w piatek po poludniu i stala nieuzywana do dzisiejszego poranka. W weekend jezdzilem TM3 bo stala "na wylocie" - mam waski podjazd. Jezeli mi juz w takie rzeczy nie wierzysz to nijak Cie nie przekonam, nie sugerujesz chyba ze ukradkiem podgrzewalem baterie w nocy zeby tylko Ci udowodnic ze moja Tesla spala o 3kWh/100km mniej, badzmy powazni 😄 Bez kitu nie kupuj, nie wytrzymamy tylu Tesli w tym watku, czekaj na Neue Klasse albo idz w jakiegos Taycana 🙂
  7. Ewentualne zlosliwosci wynikaja ze zmeczenia materialu, przepraszam jakby co, nie bierz wszystkiego do siebie nawet jak odpowiadam Ci bezposrednio, bardzo szanuje Twoje wypowiedzi tutaj nawet jezeli czasami (czesto) sie z nimi nie zgadzam. Imho robisz z igly widly i przejaskrawiasz temat po prostu - niepotrzebnie! - ja Ci pisze ze zuzycie takie i takie, wklejam wlasne dane czarno na bialym a Ty ze Tesla/BEV oszukuja bo nie wliczaja tego czy tamtego, ja Ci pisze ze temperatura taka i taka - Ty ze Tesla oszukuje. Ciezko tak sie dyskutuje. Filmu Bjorna nie ogladalem bo dla mnie to juz wyzszy stopien doktoryzowania sie z elektromobilnosci i sztuka dla sztuki, jezeli mam po niecalych 5 minutach 21C w aucie wg apki to nie mierze temperatury dodatkowo z czujnikiem termowizyjnym, prosze Cie. Wsiadam, jest cieplo w srodku, odjezdzam. Wkleilem Ci dane (dokladne) z dzisiejszego zimowego poranka, widzisz ze nawet zima na krotkich dystansach zadnej tragedii nie ma i wcale nie trzeba podgrzewac baterii czy wlaczac webasto i straty tak czy inaczej zamykaja sie w 10% przy ladowaniu. Wiec chocbys nie wiem co pisal i co wklejal ja nadal Ci odpowiem - jezeli w moich 500KM TM3P czy TMYP, obie AWD, mozna bez problemu po kilkudziesieciu tys km miec srednie licznikowe zuzycie 17-18kWh/100km to znaczy ze nijak nie jest uprawnione pisanie przez Ciebie, ze TYPOWY elektryk (segment C-D i okolice ~200-300 KM na 18-19" kolach) bedzie zuzywal wiecej niz te 20kWh/100km. Nie bedzie. Koszt dla kazdego bedzie oczywiscie odrobine inny wg taryfy, fotowoltaiki etc etc ale nadal to bedzie ~15-20 PLN czyli spokojnie 3-4 razy taniej niz w przypadku auta spalinowego. Jak do porownania wezmiesz auta spalinowe o podobnej mocy 500KM to wyjdzie pewnie 5-6x taniej, mozesz sie np pochwalic spalaniem X5M z pierwszych 15km po miescie porankiem zimowym 😉 PS. Nie bierz do siebie gdy mowie "uposledzony elektryk" czy "uposledzona platforma" bo jezdzisz iX3 - trzeba nazywac rzeczy po imieniu. BMW zrobilo na kolanie cala game elektrykow bo chca zarabiac jeszcze przez dekade na sprzedazy i serwisie hybryd i aut spalinowych i kupujac takie auto trzeba brac to na klate - czy to gorsze rozwiazania technologiczne, czy gorsze osiagi, wieksza wage czy tez wieksze zuzycie energii. Takie dedykowane i3 jest lekkie jak piorko, zuzywa naparstek elektronow i nie widzisz mnie tu hejtujacego to auto z gory do dolu (moze poza dziwacznym wygladem do ktorego juz sie w sumie przyzwyczailem). Przydziadowali czy tez zaspali, wazne zeby klient o tym wiedzial przed zakupem i nie byl rozczarowany bo z zewnatrz wyglada ladnie a w salonie mowili ze "topowa technologia n-tej generacji".
  8. Czego sie nie robi dla forum! 🙂 Dzisiaj zeby rozprawic sie ostatecznie z klamstwami, polprawdami i przejaskrawieniami kolegi BMFun n/t zuzycia energii BEV zima jak i zuzycia energii calosciowo postanowilem sie poswiecic i nie odpalac webasto z rana tylko jechac na trupio zimnej baterii do pracy. W czapce 😄 Pacjent - Tesla model Y Performance, 500KM, AWD - ciezko uznac to auto za oszczedne czy "typowe", wiekszosc elektrykow dla Kowalskiego jest oszczedniejsza, lzejsza, ma naped FWD albo RWD, jezdzi na mniejszych kolach zuzywajac mniej energii. Czas - polowa grudnia, srodek zimy, na dworze ~5C, auto stalo cala noc pod chmurka, bateria trupio zimna po nocy, nie ladowana przez noc, nie podgrzewana etc. Typowy przejazd do pracy po miescie na odcinku 14 km w czasie 25 minut. Warunki jazdy - klimatyzacja nastawiona na 20C, wlaczone podgrzewanie obu siedzen z przodu, wlaczone podgrzewanie kierownicy, muzyka - slowem - normalna jazda jak kazdym innym autem. Po pierwsze - Tesla wbrew temu co pisze kolega BMFun nie oszukuje i wlicza do zuzycia energii odbiorniki takie jak ogrzewanie siedzen, kierownicy czy kabiny - pierwszy kilometr-dwa po starcie zuzycie energii siega 30-32kWh/100km bo bateria podgrzewa jednoczesnie wszystko w aucie. Po mitycznych 5km i 12 minutach jazdy srednie zuzycie energii spada juz do ~23kWh/100km Po dojechaniu do pracy - 14km i 24 min jazdy srednie zuzycie z tego odcinka wynosi 17kWh/100km (!) Przypominam - mowimy o zimie, raptem 3-4 mies w roku gdy bateria pracuje w skrajnie niekorzystnych warunkach gdy korzystamy codziennie z ogrzewania foteli, kierownicy i wnetrza kabiny. Wplyw tego niekorzystnego okresu na caloroczne zuzycie energii jest jak 1:4 patrzac na calosciowe zuzycie energii i jest tak jak pisalem wielokrotnie rekompensowany duzo mniejszym zuzyciem energii latem. Takie to w realu jest to "MARNOTRAWSTWO energii cieplnej" czy "30-100%+ w zimie i chłodne dni jesieni/wiosny na krótkich dystansach" Kolega BMFun NIE ROZUMIE pomimo wielokrotnego tlumaczenia, po prostu nie trafia do niego, ze webasto czy w elektryku czy w aucie spalinowym to luksus i nie ma nic wspolnego ze zuzyciem energii/spalaniem benzyny na 100km jako takim, jest to opcja dobrowolna a niekorzystne warunki zimowe maja ledwie ZNIKOMY efekt nawet przy bardzo krotkich i czestych dystansach jezeli bierzemy pod uwage caloroczna srednia zuzycia energii w elektryku. Moze gdybysmy rozmawiali o Jakucku czy Antarktydzie to rozmowa mialaby jakis wiekszy sens. Jezeli ktos jezdzi zima odcinki po kilka km to czy spalanie ma wartosc 20kWh/100km czy 40kWh/100km to nie ma to zadnego znaczenia w praktyce, jest to dyskusja akademicka, z powodu mikro przebiegow lacznych, bo jezeli ktos jezdzi 2x5km dziennie to znaczy ze pokona w miesiacu 200-300km czyli zuzyje energii za <100 PLN bez wzgledu na zuzycie energii, mniej niz kosztuje bilet miesieczny na autobus. A jezeli do tych mikro przejazdzek dodaje jednoczesnie dluzsze trasy to zuzycie energii calosciowe bedzie zupelnie inne niz podczas przejazdzek kilkukilometrowych zima. Wiec tak czy inaczej nie ma to ZADNEGO znaczenia w realnym swiecie. A wiec powtorze po raz n-ty - srednie zuzycie energii typowego elektryka w PL to bedzie grubo ponizej 20kWh/100km wliczajac juz w to ~10% strat na ladowaniu. Mowimy tu o 2023r bo za 5-10 lat beda to wartosci pewnie jeszcze zauwazalnie mniejsze gdy caly R&D wszystkich producentow moto pojdzie w dalsze udoskonalanie technologii elektromobilnosci. I na koniec - warto kupowac elektryki budowane i projektowane od podstaw jako elektryki - wtedy zuzycie energii jest zauwazalnie nizsze niz w uposledzonych platformach spalinowych na kolanie przerabianych na elektryki z racji ciecia kosztow - w takich uposledzonych elektrykach mamy wieksze zuzycie energii, wieksza mase, gorsze osiagi, tunel na wal, nmiejsce po zbiorniku paliwa, skrzyni biegow czy rurach wydechowych, kratery pod maska zamiast frunka i inne bzdury ktore wynikaja tylko z jednego - DZIADOWANIA producenta na R&D zeby marza na koniec kwartalu sie zgadzala i ceny akcji/kapitalizacja firmy nie uprawialy freefall. Tacy producenci chca jak najdluzej zarabiac na swoich autach spalinowych i hybrydach, przede wszystkim na usterkowosci tych napedow i na ich serwisowaniu i beda Wam do ostatniego dnia, dopoki EU nie wymusi kijem porzucenia ICE, wciskac kity jakie te elektryki sa niedobre, nieekonomiczne, nieefektywne, ze sie pala etc etc. Nie beda szczedzic $ na przekupywanie dziennikarzy, na wykupowanie reklam zochydzajacych elektromobilnosc etc etc A prawda jest prosta - naped elektryczny jest nieskonczenie lepszy od spalinowego praktycznie pod kazdym wzgledem. Potwierdzaja to nawet ludzie ktorzy potrafili pluc na elektryki przez wiele lat dopoki sobie sami takiego nie kupili 😉
  9. @BMFun odpowiem Ci 4 obrazkami zeby kazdy kto czyta to forum sobie sam wyrobil opinie n/t tego co piszesz, z mojej strony w temacie zuzycia energii eot 👍 Tymczasem w rzeczywistosci dla 500KM auta jezdzacego na 20" kolach srednia z 3 lat i 45k km: A spokojna trasa latem wyglada w oszczednym BEV tak:
  10. @BMFun Liczba polprawd i przejaskrawiania nie majacego zadnego poparcia w rzeczywistosci w Twoich ostatnich 2 postach jest ogromna, udowadniasz, ze jak odpowiednio dlugo bedziesz liczyl to 2+2=5, nic ponadto. 1. Artykul z wysokie napiecie jest o Antarktyce i -30C --> to jest argument w dyskusji? (strasznie dlugi artykul, jak sie myle to sprostuj albo daj jakis konkretny fragment) 2. Srednie straty na ladowaniu ~10% to jest to z czym sie zgadzam, jak auto pokazuje 16kWh/100km to naprawde "zuzywa" (czy tez raczej kosztuje Cie) niecale 18kWh/100km, tyle i az tyle. Nic ponadto. 3. Jezeli zima jest odrobine wieksze zuzycie energii na grzanie kabiny z pompy ciepla (nie ogrzewania baterii glownych, te sie nie zdaza rozgrzac w trasach zimowych przez kilka km (!!), cos czego nie rozumiesz chyba i nie akceptujesz tutaj) - to jest to wieksze zuzycie rekompensowane mniejszym zuzyciem rzedu 10-15kWh/10km latem - srednio wychodzi jeden pies, zrozum ta prosta rzecz 4. Podgrzewanie kabiny zima, z ktorego korzysta prawie kazdy uzytkownik BEV jest 1:1 odpowiednikiem webasto za 6-10k PLN w autach spalinowych ktore przepala benzyne. Jest to luksusowa funkcja elektrykow, nowoczesna, cicha, czysta i tania, ktora zwieksza zuzycie energii zima natomiast wliczanie jej do zuzycia energii elektrykow na 100km jest czystym IDIOTYZMEM. Inaczej - mozesz z tego nie korzystac i wsiadac do auta w czapce, skrobac szyby etc albo "zaplacic" 1-2kWh za komfort, Twoja decyzja, nie jest to przymus. Jezeli nie rozumiesz tej prostej rzeczy to mozemy dalej nie dyskutowac bo nie ma w sumie o czym. 5. Komputer BC w elektryku - naginasz i naginasz rzeczywistosc dalej. W ICE nie wlicza webasto, w BEV nie wlicza webasto, tyle, o czym tu dyskutowac? Nie chcesz to nie korzystaj, bedziesz mial "straty" duzo mniejsze, nikt w czapce jezdzic nie zabrania. Mozesz tez jak slonik garazowac auto przeciez 😉 Tesla nie oszukuje w BC, jak jestes w trasie i masz uruchomione podgrzewanie baterii przed ladowaniem DC (gdy w trasie jest postoj na SC w navi wbity) to zuzycie pokazuje duzo wieksze niz normalnie. 6. Pisanie o podgrzewaniu przez 40min przez Bjorna jest juz jakas wyzsza forma trollingu, TM3 podgrzewa sie z 3-5 min, po tym czasie kabina ma 21C, odrobine dluzej jezeli auto jest pokryte grubym lodem i nie chce Ci sie skrobac tylko chcesz zeby sam "splynal" z szyb. 40min? O czym Ty chlopie piszesz, co to ma wspolnego z rzeczywistoscia? Generalnie ilosc Twoich postow na ten temat mnie przeraza jako ze masz elektryka i wiesz jak to wyglada w praktyce, doslownie udowadniasz ze wielblad przejdzie przez ucho igielne, ludzie Ci pisza i wklejaja zdjecia, filmy jakie maja zuzycie, jakie sa straty, znakomita wiekszosc oscyluje w okolicach ~20kWh ze stratami czy tez wrecz z webasto dzien w dzien a Ty nadal wypluwasz elaboraty broniac tych 20-30 czy 30-35kWh/100km, ogarnij sie bo naprawde dyskusja jest czysto akademicka, jak bedziesz mi chcial udowodnic ze elektryki zuzywaja 50kWh/100km a 1kWh kosztuje 5PLN to tez da sie znalezc takie argumenty.
  11. Przedzial 20-30kWh/100km jest przedzialem dosyc niefrasobliwym, to przeciez rozrzut o 50%? Moze napiszmy 20-40kWh/100km, bedzie jeszcze dramatyczniej? 😉 Jezeli nie wiem, strzelam, 80-90% elektrykow w PL bedzie mialo realne zuzycie 18-22kWh/100 to ja bym powiedzial "okolice 20kWh/100km" a nie przedzial 20-30kWh/100km bo inaczej mozesz zaklinac dowolnie rzeczywistosc. Facet ma fure 300KM, segment D, jego zuzycie licznikowe to 16kWh/100km, realne 17-18kWh/100km, to mi nijak nie pasuje tu Twoj przedzial 20-30kWh/100km, to tak jakby facetowi jego Passat 2.0 TDI spalal dokladnie 9l/100km a Ty bys pisal ze przecietne spalanie diesli to 10-15l/100km - widzisz roznice czy dalej idziesz w zaparte? Przeciez to sa kompletnie rozne liczby 😜 Wg mnie popelniasz blad logiczny. Czy w tej roznicy pomiedzy 17kWh a 21,75kWh nie ma po prostu odpalanego codziennie ogrzewania postojowego rano czy po poludniu ktorego komputer pokladowy z oczywistych wzgledow nie wlicza do zuzycia energii na 100km? Sentry mode wlaczone? Camp mode, gry na postoju etc? @Kriss by sie musial wypowiedziec. Moje F10 530d tez nie wliczalo webasto odpalanego codziennie zima do spalania na 100km, jak i po co niby mialoby to robic, przeciez to nie ma zadnego sensu w jakiejkowliek rzeczywistosci bo pomiar ten by nie mowil nic o spalaniu na 100km a bylby pomiarem przepalanej benzyny w danej jednostce czasu w zaleznosci jak czesto grzejesz zima samochod? Nie mam sily/czasu na takie rzeczy, jest pelno tego typu opracowan w internecie, ja tak jak Ci wklejalem zuzywam ~25-30k kWh energii rocznie w domu i dla mnie tego typu dywagacje sa malo istotne. Bylem w ten weekend w Gdansku i tego typu dywagacje mysle sa juz malo istotne i w PL, tak jak pisalem - kubek kawy na stacji 15PLN wiec przy srednich przebiegach 1000km miesiecznie dyskusja o ~50kWh jest kuriozalna/akademicka jedynie.
  12. Apropo typowego zuzycia baterii jeszcze sprzed kilku postow, na przykladzie TM3 SR (RWD) https://www.auto-swiat.pl/ev/wiadomosci/pan-maciej-przesiadl-sie-do-elektryka-przejechal-tesla-50-000-km-w-18-miesiecy-czy/6weplpc?utm_source=facebook_extra&utm_medium=social&utm_campaign=Facebook_vertical&utm_term=autor_4 "Pan Maciej, użytkownik Tesli Model 3, w półtora roku przejechał elektrycznym modelem 50 tys. km. W ocenie pana Macieja już pierwsze tysiące kilometrów pokonanych Teslą pokazały, że użytkowanie tego auta nie różni się znacząco od korzystania z auta spalinowego. I to nawet wtedy, gdy podczas jazdy osiąga się dopuszczalne limity prędkości, tj. 120 km na godz. na drogach ekspresowych i 140 km na godz. na autostradach. Pan Maciej zwraca uwagę, że średnia prędkość podróży po Polsce w jego przypadku wyniosła ponad 90 km na godz. Co więcej, przejazdy Teslą nie ograniczały się jedynie do Polski i wielokrotnie prowadziły za granicę, m.in. do Francji, Holandii i Niemiec. Wtedy dzienne przebiegi sięgały ok. 1 tys. km. Jednym z atutów Tesli w ocenie pana Maciej jest niewielki koszt użytkowania pojazdu. Auto ładuje w przydomowym garażu co 3-4 dni ze zwykłego gniazdka 230 V i w ciągu ośmiu godzin (od 22 do 6) udaje się uzupełnić 40 proc. pojemności baterii. Kierowca zwraca uwagę, że stara się pamiętać o pobieraniu energii tylko w tańszej taryfie. Dzięki temu łączny rachunek miesięczny, za miesiąc jeżdżenia po mieście i pokonaniu 1-1,2 tys. km, wynosi 120-150 zł. Średnie zużycie energii na dystansie 50 tys. km wyniosło 15,9 kWh, przy czym najwyższe zużycie prądu zanotowano na niemieckiej autostradzie (19,4 kWh na 100 km) podczas jazdy z prędkością 150 km na godz. i więcej, a najniższe w Polsce na krajowej DK8 od granicy z Czechami do Wrocławia (9,4 kWh na 100 km)."
  13. No mniej wiecej tak to wyglada, do tego w zakupie V8 nierzadko drozsze 2x niz najmocniejszy elektryk. O kosztach eksploatacji, serwisu i tutaj pomijanej czesto usterkowosci i kosztach z nia zwiazana to juz w ogole szkoda gadac. Wiec tak, all in w elektromobilnosc. Za kwartal wyjdzie nowa TM3P co bedzie robic cwiartke w 10s to sie Kriss solidnie zastanowi ^^ U kazdego wyglada to podobnie - auta spalinowe zaczynaja sie kurzyc w garazu, okazji i checi (!) do przejazdzki coraz mniej i predzej czy pozniej ida do zyda. Psychologia ludzka tez odgrywa fascynujaca role, niby czlowiek kupuje auta po 300 czy 500k PLN gdzie utrata wartosci jest o rzad wielkosci wieksza od kosztow codziennej eksploatacji a jednak jakos tak lepiej sie czlowiek czuje jak sie nie marnuje zasobow i za 100km sie placi 15-20 PLN a nie 100 PLN. To nie chodzi o to ze nie stac, ze czlowiek zydzi tylko jezeli jedna technologia jest na codzien 5x tansza w eksploatacji od drugiej to czlowiek podswiadomie ja tez preferuje, nawet jezeli koszt wejscia jest nadal wiekszy - fotowoltaika, zarowki LED etc etc W Norwegii ceny dynamiczne za energie sa juz od dawna, pisalem o tym tu kilka razy. Dlatego popularniejsze i popularniejsze robia sie wallboxy ktore maja wbudowana apke ktora na biezaco monitoruje cene energii spot i laduje auto jak jest tanio (mozna sobie dowolne warunki brzegowe ustawic) Mi sie w to nie chce bawic i ogolnie mnie bawia te rozmowy na temat zuzycia 15kWh czy 20kWh bo przy 1000km przebiegu miesiecznie dywagujemy tutaj o 50kWh, w moim konkretnym przypadku czy ja zuzyje miesiecznie calosciowo 3000kWh czy 2950kWh czy 3050kWh zima to raczej duzo w moim zyciu nie zmieni 🤣 Niby masz racje ale biorac pod uwage, ze mamy juz ponad milion instalacji fotowoltaicznych w PL a aut elektrycznych 100x mniej to ciezko mowic, ze koszt instalacji fotowoltaiki ma cos wspolnego z zakupem elektryka, w sensie - instalacja juz jest, elektryka nie ma wiec po jego zakupie bierzemy sytuacje rzeczywista - ze cene energii mamy z uwzglednieniem istniejacej juz instalacji fotowoltaicznej. W innym przypadku musialbys do bezposrednich kosztow eksploatacji auta wliczac rate kredytu za wybudowanie garazu, podjazdu czy jak kupowalem 15 lat temu mieszkanie skasowali mnie 3000PLN za "udzial w drodze". Nie tedy droga imho, ktos kto ma instalacje fotowoltaiczna a pozniej kupuje elektryka ma takie a nie inne realia cenowe zwiazane z cena energii i trzeba to szanowac. Na dzis to jest promil promila ludzi jezeli mowimy o nowych autach. Cena zakupu jest abstrakcyjna w porownaniu do BEV, cena eksploatacji jest 2x bardziej abstrakcyjna (benzyna, serwisowanie a przede wszystkim porazajaco kosztowne naprawy w ASO) Odpowiedz mi szczerze, co bys wybral? https://www.finn.no/car/used/ad.html?finnkode=332544264 https://www.finn.no/car/used/ad.html?finnkode=327607218 Ogolnie jak patrze na ceny elektrykow w Norwegii to dzieki wieloletnim doplatom sa one na dzisiaj po prostu smieszne na rynku wtornym: - 3 letnie Audi e-tron 55 z 95kWh bateria sa do kupienia od dealera po 160-165k PLN (cena do negocjacji jeszcze, auta nadal na 2 letniej gwarancji) https://www.finn.no/car/used/ad.html?finnkode=330927184 https://www.finn.no/car/used/ad.html?finnkode=307434799 - roczne, +500KM Audi e-trony GT, na 4- letniej gwarancji jeszcze kosztuja 280k PLN - w PL te auta gole zaczynaja sie od 470k PLN 🫤 https://www.finn.no/car/used/ad.html?finnkode=332455733 https://www.finn.no/car/used/ad.html?finnkode=326914764 W sumie chyba sie wybiore na przejazdzke tym autem przed zlozeniem zamowienia na nowa TM3P, segment wyzej, moc podobna a komfort jazdy pewnie 2x lepszy, dedykowana platforma tez, pneumatyka, headup, bowers sporo bajerow i "value".
  14. 😮 ---------------- Polecam obejrzec i sie przysluchac historii ^^ 2007 rok, 16 lat temu, , wywiadu udziela 36-letni Elon Musk n/t Tesli Motors i SpaceX "serving as an example to the rest of the auto industry because right now the auto industry, the big car companies believe that: a) viable electric vehicle is not possible b) even if it was people wouldn't buy it so we need to show that neither of those are true, that the technology works, that people want to buy it" 2023r
  15. Wyjasniam: 1. Moje srednie zuzycie z 3 lat w 500KM TM3P wynosi 17,9kWh/100km Straty wg Nylanda dla TM3 wynosza pomiedzy 9-10% w domu i nawet odrobine mniej na SC/Ionity Skad wziales te straty 20%? To sa te "twarde dane"? https://elektrowoz.pl/porady/jakie-sa-straty-na-ladowaniu-samochodu-elektrycznego-z-gniazdka-nyland-kontra-adac-my-uzupelniamy/ Reasumujac - moje zuzycie energii w TM3P uwzgledniajac straty to niecale 20kWh/100km, o czym Ci pisalem w poprzednim poscie. Gdybym wzial do obliczen auta "normalne" typu 150-200KM z 17"-18" a nie 20" kolami, oszczedne, typu jakies Leafy, ID3, TM3 LR/SR czy inne Kony to srednie zuzycie ze stratami oscylowaloby w okolicach 16-17kWh/100km, nie 20, nie 25, nie 35 a blizej 15kWh/100km Co do cen energii - w NO pisalem Ci dane z faktury (ilosc kWh/koszt - totalny all in all) i wyszlo 0,57 PLN/kWh bodajze. Ale ok, to Norwegia nie Polska. Z ciekawosci sprawdzilem moje mieszkanie w Gdansku - zwykla taryfa G11 - wychodzi 0,96PLN/kWh - rozumiem ze sa jakies limity teraz calosciowe etc. Ale musisz tez zrozumiec ze ludzie maja tez fotowoltaike (ponad milion instalacji), ze stosuja taryfy G11 za pol ceny i wtedy te 15 PLN/100km a nawet i blizej 10PLN jest absolutnie realna wartoscia co sie przeklada na 2-2,5l benzyny/100km.
  16. I tak jeszcze mnie naszla mysl apropo BEV/ICE - mamy prawie 2024r - dla mnie dzisiaj zniknal w POLSCE argument ceny elektrykow, mamy nowe (chinskie otwarcie). Spalinowe Polo - od 100k PLN Spalinowy Golf - od 125k PLN. Dzieki chinskiej ofercie: https://elektromobilni.pl/elektryczny-mg4-zaskakuje-cena-model-moze-rozbic-bank/ https://elektrowoz.pl/auta/mg4-cena-od-125-200-zl-dla-51-kwh-lfp-od-141-900-zl-dla-64-kwh-ncm-najmocniejszy-mg4-xpower-za-169-900-zl-ostro/ MG4 - 125k PLN, minus doplaty - 100k PLN Nie chce nas elektryfikowac VW czy Renault, beda to robic chinskie marki. Te auta w przeciagu kilku lat zostana hitem sprzedazowym w PL, najpierw beda pojedyncze jaskolki a pozniej pojdzie lawina. Nagle sie okaze ze nie jest "obciachem" jezdzic nowym chinskim golfem elektrycznym z zasiegiem 300km a jest obciachem jezdzic 15-20 letnim A6 z euro3, troche tylko jeszcze mentalnosc musi dojrzec i realne spojrzenie na swoje potrzeby (i mozliwosci) codzienne. --------------- Tesla umie w reklamy ^^
  17. Zostawialem moje elektryki na tydzien-dwa na siarczystym mrozie, utrata energii jest niezauwazalna rzedu kilku % po 2 tygodniach w -10C Jezeli po nocy brakuje kilkunastu % to znaczy, ze: a) mial wlaczone sentry mode (zabiera ~5% baterii na dobe w zaleznosci od ilosci aktywacji) b) dogrzewal kabine przed jazda dodatkowo Innych opcji nie ma, nie rozsiewajmy mitow rodem z onetu Jest to nieprawda. W Polsce w domach jednorodzinnych mieszka ponad 50% Polakow. https://nieruchomosci.infor.pl/wiadomosci/5297101,Ilu-Polakow-mieszka-w-domach-jednorodzinnych-a-ilu-w-blokach.html @BMFun - wymyslasz niestworzone historie n/t zuzycia energii elektrykow podajac przejaskrawione i TEORETYCZNE przyklady, do tego anegdotycznie przyjmujesz dane na podstawie swojego SUVa, ktory ma slabe zarzadzanie energia z racji tego ze jest na platformie spalinowej. Wiekszosc elektrykow ma DUZO nizsze zuzycie energii. Twoje cytaty: a wiec wg Ciebie miasto (20-30kWh/100km) i trasa 23-35kWh/100km sa z DUPY (pisze z przymrozeniem oka zeby nie bylo ;P) Pokaz mi czlowieka ktory ma srednia 30kWh z miasta, musialbys jezdzic zero-jedynkowo, od swiatel do swiatel konczac bez prawka po maksymalnie tygodniu, nie ma innej opcji. Co do tras - pisanie o ladowaniu sie tylko na DC jezeli chodzi o trasy gdzie wiadomo ze pierwsze 300-400km jezdzisz na energii z domu jest takim naduzyciem ze w sumie wstyd ze piszesz takie rzeczy majac sam elektryka. Samemu sobie tylko laurke wystawiasz ze argumenty sa pod gotowe tezy. Na tego typu przejaskrawienia, uogolnienia i polprawdy (typu 5km odcinki zima etc) moge wkleic anegdotyczne zuzycie energii z mojej 300KM TM3 SR: (ktore tez ma malo wspolnego ze srednim zuzyciem energii calorocznycm, pokazuje tylko ze mozna kontrargumentowac te mityczne 5km zimowe odcinki a dla codziennego zuzycia BEV nie ma to zadnego znaczenia) - lato, trasa podmiejska 100km - zuzycie energii srednie - 11,9kWh/100km - lato, trasa autostradami i ekspresowkami 1200km (srednia predkosc ~120km/h) Norwegia-Polska - zuzycie energii 12,8kWh/100km - lato, mix miasta, drog podmiejskich i autostrad polsko-niemieckich lacznie 4400km - zuzycie energii 15,9kWh/100km Wiec powiedz mi gdzie Ty widzisz te 30-35kWh/100km - po co wypisujesz takie rzeczy? Moze sprowadze Cie troche na ziemie ale w PL bedziesz mial czestszy widok Leafa czy ID3 jadacego 80-120km/h i zuzywajacego ~15kWh/100km niz iX M60 czy EQE AMG jadacego 180km/h zuzywajacego ~30kWh/100km, wez poprawke troche na realia a nie jakies wyssane z palca przejaskrawione przyklady. Pomijasz instalacje fotowoltaiczne, pomijasz to, ze im wiecej ladowarek publicznych (Lidle, Biedry, zaklady pracy) i im wiecej inwestycji w zielona energie, atom --> ceny prady beda spadac a benzyny/oleju rosnac, nie na odwrot jak Ci sie wydaje. Nie chce mi sie odpowiadac na Twoje poszczegolne fragmenty bo z grubsza uwazam ze przekrecac i przejaskrawiac mozesz do woli i wyjdzie jak zwykle gownoburza natomiast negowanie sredniej powiedzmy ~18-20kWh/100km dla elektryka dla Kowalskiego (all in all, z calego roku, ze stratami wszystkimi, bez webasto, z lata i zimy, z miasta i tras wszelakich) jest IDIOTYZMEM bo jest na ten temat setki postow, watkow, screenow i sprawozdan wlascicieli BEV. I ostatnia sprawa dla podkreslenia - pisanie o 5km odcinkach zima w kontekscie zuzycia energii i udowadniania czegokolwiek jest SKRAJNA GLUPOTA, jak ktos takie odcinki pokonuje jedynie to robi dziennie 10-15km, czyli w ciagu miesiaca 300-400km czyli niech mu nawet elektryk 40kWh/100km (co jest oczywiscie przejaskrawieniem i bzdura) spala wtedy --> 4x40kWh w miesiacu daje 160kWh czyli te 160PLN miesiecznie liczac 1PLN/kWh, o czym tu jest w OGOLE DYSKUSJA chlopie?? Jezeli jezdzisz tylko takie odcinki krotkie zimowe to placisz malo z racji mikro przebiegow i zuzycie energii wtedy nie ma ZADNEGO ZNACZENIA, a jezeli te krotkie trasy to tylko jakas czesc Twojego codziennego jezdzenia to wtedy zuzycie energii jest zupelnie inne od tego o ktorym mowisz - w tym czy tym przypadku Twoje wyliczenia nie maja praktycznego sensu. PS. Zanim zaczniesz mi odpisywac na kazde zdanie - wez sie z reka na sercu zastanow czy mi odpisujesz z przekory zeby udowodnic swoje czy sie zgadzasz z grubsza ale tylko wyklocasz swoje racje dla samego wyklocania bo mam wrazenie ze lecisz w to drugie.
  18. Musze sprostowac sam siebie, sprawdzilem dzisiaj i po 3 latach lacznie mam w TM3P 45k km przebiegu. Srednia z tych 3 lat wynosi 17,9kWh/100km co przy cenie energii 0,57PLN/kWh daje zawrotne 10,2 PLN/100km Przeliczajac to na "spalanie", benzyna po 6,5 PLN/l to bedzie jakies 1,5l/100km I teraz niech mi ktos powie jaki sens ma doliczanie 5-10% strat na ladowanie (zamiast 10,2 PLN bedzie 11,2 PLN/100km) i inne podobne "problemy". Przeciez to sa tak smieszne kwoty w porownaniu do spalania benzyny (ile pali takie M340i czy M3? - dla przypomnienia TM3P ma ponad 500KM) czy utraty wartosci aut ze szkoda w ogole gadac, dzisiaj kawa na Orlenie potrafi 12-15 PLN kosztowac.
  19. Ano wlasnie, i to jest cos czego sie nie rozumie dopoki sie nie uzywa na codzien elektryka. To jest ta mityczna "przewaga technologiczna" o ktorej tutaj marudze do znudzenia od tylu lat. Kilka lat temu Kriss tu powtarzal cos ala "nie rozumiem gdzie ta przewaga, wszystko to samo robi moje ICE" a kompromisow mniej. Dlatego ciesze sie ze teraz kolego piszesz ze sie polubiles z BEV bo te auta naprawde ciezko nie lubic jak juz sie z nimi czlowiek oswoi. Zaluje troche ze slonik taki powsciagliwy tylko jest n/t swoich BEV - plul 3 lata, wysmiewal i szydzil na technologie ale odkad kupil 2 BEV i trzaska tysiece km swoimi elektrykami jakos tylko juz na Tesle pluje, a o zaletach elektrykow juz jakos tak nic nie mowi. Sam korzysta z technologii a innym tumaczy na forum ze w sumie zalet w porownaniu do ICE nie ma zadnych. Zakup to byl podobno czysty spontan i "value" 😉 Zaczynam myslec ze po prostu nie chce konkurencji na ladowarkach Ionity, taki cwany list troche ;PP Bedzie dobrze, Boxster elektryczny na ringu juz sie testuje!
  20. No ale polskie warunki tez sa specyficzne - mamy np milion instalacji fotowoltaicznych, mamy nocna taryfe G12 za pol ceny czego w NO nie ma. Nie, to nie jest prawda jak tlumaczylem wczesniej, nikomu realnie takie kwoty nie wychodza, inaczej by ludzie nie kupowali elektrykow tylko jezdzili dalej dieslami. Straty na ladowaniu, straty na "postoju" - to wszystko mocno przejaskrawiasz bo REALNY wplyw na calosciowe zuzycie energii ma to POMIJALNY, musisz albo mi zaufac albo wypozyczyc elektryka na miesiac-dwa i go po prostu troche realnie pouzytkowac. To jest akurat cos innego co staram sie tu od 3 lat tlumaczyc i w co ludzie nie wierza dopoki nie kupia auta elektrycznego. Nawet jak koszty eksploatacji elektryka beda identyczne jak i diesla to 95% spoleczenstwa bedzie WOLALO jezdzic elektrykiem z realnym zasiegiem 300-400km. I wiem ze ludzie w to nie wierza ale po kilku tygodniach obcowania z BEV zmieniaja zdanie o 180 stopni - popytaj tutaj Krissa ktory jest petrolheadem BMW fanem z M2 a jakos TMY chwali, zobacz czemu slonik po kilku mies pobiegl z pieniedzmi w zebach po drugiego elektryka mimo 3 letniego plucia na nie, popatrz na BMFuna ktory ma X5M a jednak kilometry swoim iX3 trzaska. Ciezko sie oswoic z mysla ze tak naprawde nie potrzebujemy 1000km zasiegu bo do tej mitycznej Chorwacji jezdzimy raz na 5 lat autem a nie co drugi weekend a stacje benzynowe i ladowarki DC sa juz na kazdym kroku. Nie mowie o 100% ludzi potrzeb ale o 95%. Te 5% poczeka na wodor, solid state czy inne bajki albo zmienia przyzwyczajenia, popsiocza i i tak sie przesiada. SC Tesli czy Ionity ludzie nawet 2 PLN nie placa, wiekszosc placi obecnie okolo 1,5PLN z tego co kojarze?
  21. Jest to nieprawda na podstawie mojego jezdzenia ponad 3 lata elektrykami. Moja TM3P ma niecale 50.000km przejechane. Ma 3 lata, za nia 4 sezony zimowe i 3 letnie wiec zarowno temperatury -10C jak i +20C. Powiedzialbym 70% to jezdzenie po malym miescie (50k mieszk.) a 30% to trasy, bylem nia kilka razy w PL gdzie jezdzilem wielokrotnie po drodze 150-200 km/h. Jezdze dynamicznie, mam zupelnie w nosie zuzycie energii i po 50k km srednie zuzycie z tego okresu wynosi 20kWh/100km. W 500KM aucie. Gdybym kupil wersje oszczedna (SR/LR) i jezdzil spokojnie to srednie zuzycie bez problemu oscylowaloby w okolicach 15kWh/100km - takie zuzycie deklaruje mnostwo posiadaczy elektrykow ktorzy lubia jezdzic "spokojnie" i wiekszosc km nabijaja po miescie. Dla przypomnienia - w autach elektrycznych jazda po miescie jest duzo oszczedniejsza od jazdy w trasie. BMFun - to co piszesz rozmija sie troche z prawda i tak jak mowilem nie ma wplywu na calosciowe zuzycie energii. Tlumacze: 1. Zima trwa 3 mies w roku, to jest 25% calosciowego okresu branego pod uwage jezeli chodzi o "spalanie". To wazne. Latem odwrotnie, rekompensuje. 2. Bateria jak jezdzisz praca-dom te "5km" jest trupio zimna jak wyjezdzasz i trupio zimna jak dojezdzasz, to nie jest tak ze auto ja jakas ogromna moca nagrzewa w 2 minuty przy zuzyciu energii 10xkrotnie wiekszej niz normalnie. Zuzycie energii jest troche wieksze, tu oczywiscie zgoda (i gorsza rekuperacja przede wszystkim) ale jezeli mowimy o odcinkach "5km" to moze byc i 2x wieksze a i tak nie ma zadnego zauwazalnego wplywu na calosciowe zuzycie bo sa to smiesznie male odcinki w porownaniu do ogolnego przebiegu auta. Mozesz 100x zrobic trase 5km zima przy "2x wiekszym" zuzyciu energii a zrekompensujesz to jadac sobie wiosna trase 2x250km przy zuzyciu mikro i nadal bedzie srednia zachowana. No chyba ze zakladamy use-case ze auto jezdzi TYLKO ZIMA, TYLKO trasy "5km" to wtedy zgadzam sie, zuzycie elektryka to rownie dobrze 30kWh/100km natomiast jest to teoria nie majaca nic wspolnego z realnym zyciem. I nawet gdybys mial tylko takie warunki to laczne koszty i tak bylyby smieszne z racji pokonywanych kilometrow. 3. Przy mrozach do ogrzewania wnetrza na krotkich odcinkach sluzy cieplo generowane przez pompe ciepla a nie cieplo resztkowe z ogrzewania baterii, to co mowisz nie jest prawda. Kabina samochodu jest calkiem dobrze izolowana (grube klejone szyby, dach) i mikro kubature (1m3?) mozna ogrzac BARDZO SZYBKO (kwestia kilkudziesieciu sekund) uzywajac duzej grzalki (o duzej mocy) - to ze zuzywa ogrom mocy nie ma znaczenia bo robi to przez 5-10 min na krotkich trasach. A na dlugich trasach dopiero w gre wchodzi cieplo z ogrzewania baterii. Kto pierwszy ten lepszy, to jest oczywiste. Im szybciej kupimy auto elektryczne tym dluzej bedziemy sie cieszyc roznymi przywilejami - tak samo bylo/jest w Norwegii. Kupujac dzis elektryka w PL mamy spokojnie minimum 10 lat "oszczednosci" w porownaniu do uzytkownikow aut spalinowych bo transformacja bedzie jeszcze dlugo przebiegala, spoleczestwo jest zamozne jakie jest, duzo osob bedzie jezdzic 15 letnimi dieslami bo bedzie wolalo doplacic miesiecznie kilkaset PLN na parking, olej napedowy, jakies oplaty drogowe etc niz kupic uzywanego elektryka za kilkadziesiac k PLN (juz nie mowiac o nowych). Natomiast pisanie DZIS o tym jako o wadzie elektrykow jest absurdem imho, rownie dobrze moge pisac ze za 30 lat bedzie tylko homeoffice albo bedziemy zyli w Zuckerburgowym metacerse wiec kupowanie jakiegokolwiek auta jest obarczone potencjalnym ryzykiem, oplatami etc.
  22. Analogicznie, majac webasto w moim dieslu i odpalajac je codziennie rano i popoludniu, powinienem pisac ze auto pali mi 15-20l/100 km? Nie, pali 10/100km a iles litrow idzie na komfort podgrzewania ktory nie ma nic wspolnego ze "spalaniem" co do tras "5km", nie jest tak, ja mam trupio zimna baterie czesto rano (zapominam o webasto) i spalanie nie jest duzo wyzsze. A jego wplyw na caloksztalt zuzycia energii jest zerowy/pomijalny az sprawdzilem moja norweska fakture za prad za listopad - cena energii "all in all" 0,57 PLN/1kWh. Srednie zuzycie z 50k km w TM3P i z 20k km w TMYP to 20kWh/100 km. Zawrotne 11PLN/100 km. W 500 KM autach. Mozesz dodac i 10 % strat na ladowaniu, wyjdzie 12 PLN/100 km. To mniej niz odpowiednik 2l/100 km. W NO bardziej ~1l/100 km bo benzyna po 9-10PLN.
  23. @--maly-- Dobrze ze masz sprecyzowane wymagania to na pewno podejmiesz dobra decyzje jak przyjdzie do wymiany auta! Elektryki nie spelniaja 100% wymagan poki co, tym bardziej w Polsce i wiaza sie z kilkoma kompromisami, jest to fakt niezaprzeczalny. Dobrze ze jest wybor, ktos te setki tysiecy hybryd plugin kupuje wiec ciezko powiedziec ze te auta sa zle, kazdy patrzy ze swojego punktu widzenia/uzytkowania, wiadomo. W moim przypadku bylo zdecydowanie mniej tras po 300km+ i predkosci przelotowe zupelnie inne wiec przesiadka byla po prostu latwiejsza. Jezeli bys sie zdecydowal na elektryka to kazda trasa wiazalaby sie z 20-30 min stopem na DC (przy predkosciach 140-150km/h+) a w zamian mialbys mniej bawienia sie w codzienne ladowanie pod domem czy troche mniej serwisu jednostki spalinowej, kazdy musi zdecydowac co mu bardziej pasuje. W Norwegii tych X5 e50 z silnikami R6 calkiem sporo jezdzi, tyle ze one sa sporo drozsze (~100k pln) przez akcyze od iX50 (w PL ~50k PLN tansze) wiec kupuje tylko ten co naprawde potrzebuje/lubi. Mi sie wydaje ze w Europie i tak bedzie wszystko zmierzalo do BEV w ten czy inny sposob i predzej czy pozniej kazdego czeka przesiadka --> obniza predkosci przelotowe (fotoradary, mierzenie predkosci odcinkowej na autostradach), podwyzsza ceny aut spalinowych, wprowadza te strefy czystego transportu, dowala podatki dla aut ze starymi normami EURO, producenci beda mieli coraz mniej ciekawych premier czysto spalinowych i w ten czy inny sposob cel bedzie osiagniety.
  24. Hybrydy maja o wiele wiecej wad oprocz tych o ktorych wspominasz: - dzien w dzien trzeba je ladowac jak sie korzysta z jazdy na prad, tym bardziej jesienia/zima gdy korzystamy z webasto - naped spalinowy trzeba serwisowac czy z niego korzystamy czy nie (oleje, swiece, rozrzad, hamulce etc etc) - nie ma przywilejow --> buspasy, darmowe parkingi, dofinansowanie - masa hybryd w praktyce nie rozni sie od masy elektrykow - takie 545e to ponad 2 tony - slabe prowadzenie w porownaniu do auto spalinowych czy elektrykow - na przykladzie Norwegii --> duzo wieksza utrata wartosci w porownaniu do ICE/BEV (czyzby dlatego ze baterie wkladaja coraz wieksze? 5kWh, pozniej 10kWh, teraz 20kWh i te stare sie szybko technologicznie starzeja) Hybrydy maja jedna OGROMNA zalete: Jak sie pojezdzi troche w trybie czysto elektrycznym nie uruchamiajac silnika spalinowego to sie czlowiek przekonuje do elektromobilnosci i kolejne auto wybiera juz czysto elektryczne ^^, tak tez bylo w moim przypadku
  25. Chinskie auta wygryza sobie u nas duzy kawalek tortu w Europie czy sie komus to podoba czy nie. Wszystkie europejskie firmy sprzedajace auta w Chinach musza byc w spolkach joint venture z chinskimi - cale know how apropo produkcji wspolczesnej, porzadnej motoryzacji Chinczycy juz maja. Kapital mozna powiedziec maja nieograniczony, wiekszosc baterii do elektrykow pochodzi tez od nich. Dam przyklad z Norwegii - XPENG P7 AWD Performance https://www.finn.no/car/used/ad.html?finnkode=327899383 https://www.heyxpeng.com/no/p7 470KM, AWD, 83kWh bateria i 500km WLTP, 4s do setki Wyposazenie - OTA, ACC, Dynaudio z 18 glosnikami, kamery 360, hamulce Brembo, siedzenia skorzane (do wyboru wege albo nappa za doplata), elektryczne z wentylacja, panoramiczny dach, ambienty, ladowarka indukc., pompa ciepla, 19" kola, elektryczny bagaznik, wszyscy asystenci jazdy - slowem - pelna opcja, wszystko co da sie upchac jest To auto nowka, na 5-letniej gwarancji kosztuje w Norwegii 480k NOK, to jest na polskie 180k PLN, do tego w cenie zestaw kol zimowych.. Wyglada tak: Inny Chinczyk - BYD HAN - 516KM - 220k PLN - auto wyposazone jak poprzednie, pod korek, lacznie z tapicerka w nappie, headupem etc Auto w najmie dlugoterminowym (48 mies, 10k km rocznie) jest bez wkladu wlasnego z rata miesieczna 1850 PLN, w cenie tez kola zimowe https://www.finn.no/car/used/ad.html?finnkode=308851663 https://byd.no/modeller/han-4x4/

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

Konto

Nawigacja

Szukaj

Szukaj

Skonfiguruj powiadomienia push w przeglądarce

Chrome (Android)
  1. Stuknij ikonę kłódki obok paska adresu.
  2. Stuknij Uprawnienia → Powiadomienia.
  3. Dostosuj swoje ustawienie.
Chrome (Komputer)
  1. Kliknij ikonę kłódki na pasku adresu.
  2. Wybierz Ustawienia witryny.
  3. Znajdź Powiadomienia i dostosuj swoje ustawienie.