Treść opublikowana przez adamjttk
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Przeciez wystarza 3 minuty w oficjalnym konfiguratorze MB zeby zweryfikowac te bzdety ktore wypisujesz n/t wielkosci kol jako czynniku decydujacym EQE SUV AMG 43, kola 21" --> zasieg w konfiguratorze MB --> 469km EQE SUV 500, kola 19" --> zasieg w konfiguratorze MB --> 583km EQE SUV 500, kola 21" --> zasieg w konfiguratorze MB --> 573km
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Na norweskiej stronie Mercedesa jest ten sam blad? Wyglada na to slonik ze zostales ZE-ZLO-MO-WA-NY przez kolege Jac3kBMW i kolejny raz sie skompromitowales swoja niewiedza i dlatego nie dziw sie ze masz ksywe czlowiek-metka. Widzisz "AMG" --> znaczy sie najszybsze, najlepsze Widzisz "Burmester" --> znaczy sie najlepiej grajace A jak Ci ludzie udowadniaja na cyferkach ze bredzisz to robisz wygibasy jak GIMNAZJALISTA Niedawno opiekun BMW Cie wydymal bez mydla ze dokupisz sobie przez apke ogrzewane siedzenia w iX1 a teraz MB Cie dyma na specyfikacji swoich SUVow. I dobrze ze siedzisz na forum w tym watku bo przynajmniej troche zmadrzejesz 🤣 Nie ma to jak porownywac segment D (za polowe ceny) do segmentu E Ot tak fanboje niemieckiego premium sie dowartosciowuja ze ich auto segmentu E za 2x tyle pieniedzy jest PRAWIE tak samo szybkie, czy PRAWIE zajedzie tak samo daleko jak crossover segmentu D 😄 Nie zdarzylo mi sie na autostradzie. Zwariowales? Gdyby mi auto zaczelo samo hamowac na autostradzie to w zyciu bym wiecej nie wlaczyl bo to zagraza bezpieczenstwu. Mialem kilka razy przez te 3 lata fantomowe zahamowania/zwolnienia na pustej drodze podmiejskiej (powiedzmy z ~90 do ~50-60 km/h) jak na zakrecie nagle oslepilo maksymalnie slonce zza gor -> wtedy ja nic nie widzialem i pewnie kamery oslepilo i auto zglupialo i zwolnilo mocno predkosc. Ostatni raz tak mialem zeszlego lata. Na autostradzie mi sie nie zdarzylo. Za miesiac zwiedze kilka krajow i zrobie ~4000km autostradami to Ci zdam relacje czy wydarzy sie taka sytuacja.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
O kurcze, a w Tesli o tym wiedza? ^^ Zadzwon do nich ze wygoglowales ze maja byc 2 niezalezne systemy i ze ich praca nad FSD jest bez sensu i tak, moze sie zreflektuja jeszcze ^^ To sie nazywa tempomat aktywny z utrzymaniem pasa ruchu i jest od 20 lat w autach, lacznie ze Skoda Fabia. Niezle porownanie, poziom dyskusji widze zachowany 😄
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
A tymczasem ludzie z pieniedzmy w portfelach kulturalnie sie nie zgadzaja: Tesla Model Y Was Europe's Best-Selling New Car Last Year (motor1.com) A slonik za miesiac bedzie jechal w Alpy swoim AMG, naladuje sie w domu z wallboksa Tesli i po drodze bedzie sie ladowal na SC Tesli (gdzies w krzakach podobno). Znajac Twoja hipokryzje jestem na 99% pewny ze w ciagu najblizszych kilku lat kupisz jakas Tesle, mojej szydery nie bedzie konca ^^
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Czesto to powtarzam - smutne jest to, ze fani BMW bronia sie grupa VW umniejszajac Tesli ^^ I niesamowite, ze jezeli chodzi o osiagi i technologie Tesle zestawiac trzeba z Porsche bo swieta niemiecka trojca premium - BMW, Audi, MB nie ma w ofercie w tym segmencie NIC o chocby zblizonych osiagach do TMYP 🤣 W segmencie E w sumie roznica jest jeszcze wieksza jezeli chodzi o osiagi 😲 Tymczasem wracajac do segmentu D SUV: Audi - najmocniejszy q4 55 etron --> 340KM, 5,4 do setki, 180km/h vmax MB - najmocniejsze EQC 400 --> 408KM, 5,1s do setki, 180 km/h vmax BMW - najmocniejsze iX3 --> 286KM, 6,8s do setki (!), 180km/h vmax i plebejskie TMYP za 250k PLN --> 530KM, 3,7s do setki, 250 km/h vmax I trzeba Porsche z Macanem AD 2024 zeby pokazac w koncu cos co ma 600KM i ~4,0s do setki. A za kwartal lifting TMYP i pewnie dokoksuja model zdrowo..
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Nie zrozumiales nadal, spoko, od czego jest forum 😉 Ochroniarz kazdorazowo wylaczal walboksa w rozdzielnicy bo "dmuchal na zimne", ot takie przesady jak "elektryki sie pala" czy "bez gwiazdy nie ma jazdy" Rownie dobrze moglby wylaczac TV czy piekarnik w domu fizycznie (wyjmowac wtyczke z gniazda) wychodzac do pracy - nic to nie daje ale jakos tak czlowiek spokojniejszy na duchu. Nie ma to NIC wspolnego z softem walboksa a jedynie przesadem wlasciciela. Teraz jak o tym mysle to podejrzewam chcialbys zarabiac na swoim walboksie? 😄 W sensie przyjezdza jakis Stefan, podaje Ci VIN przez telefon (badz inny sposob uwierzytelniania ala PIN czy cos), Ty szybko dopisujesz do GUI i moze sie ladowac? I z tego co rozumiem chcialbys to robic zdalnie, nie bedac na miejscu, minimum wysilku i kasa leci? 😜 To po co w takim razie kupowales wlaboksa Tesli, trzeba bylo poszukac jakiegos innego ktory taka opcje umozliwia, sa w ogole takie? Mialem lepszy bo ze znaczkiem BMW ale wstyd mi bylo nim moje plebejskie Tesle ladowac dlatego zdegradowalem 😜 PS. Nikogo na zakup Tesli nie namawiam, wrecz odradzam niektorym, mam nadzieje ze bedziesz wspieral europejska motoryzacje do konca swiata i jeden dzien dluzej 😆 ------------------- Apropo utraty wartosci jeszcze, ciekawy artykul norweski (mozna sobie translatorem przetlumaczyc) apropo zachowania dealera MB w Norwegii przy zakupie EQC Mercedes-Benz EQC: The new electric car fell NOK 180,000 in one year (tv2.no) W skrocie - rok temu wchodzil podatek od elektrykow w Norwegii na przelomie 2022/23 (VAT na wartosc auta powyzej 500k NOK) - wiec przed koncem roku bylo szalenstwo zakupowe BEV bo "bedzie drozej". Tytulowy bohater zamowil auto 29.12.2022 bo dealer wmawial mu ze za 3 dni bedzie spora podwyzka. Na pytanie czy czarne sa dostepne (najczesciej kupowane) dostal odpowiedz ze musza sie naszukac, ze zostalo bardzo malo etc (w miedzyczasie na stocku bylo 200-300 sztuk w kraju ^^) Podwyzki po nowym roku zadnej nie bylo, podatek dealerzy wzieli na siebie a "efekt Tesli" spowodowal ze producenci zaczeli sie przescigac w promocjach. I tak jak tytulowy bohater po 11 mies i 17k km przebiegu dostal oferte odkupu swojego auta za 75% ceny (przy wymianie na nowego MB w tym samym salonie) - czyli do zainkasowania 25% utraty wartosci po niecalym roku. W miedzyczasie w ofercie dealera pojawily sie najmy dlugoterminowe w cenie niecalych ~15% utraty wartosci rocznej wiec auto roczne jest niesprzedawalne bo duzo taniej wziac nowe z salonu.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Slonik, co Ty mi probujesz udowodnic? Jeszcze raz Ci napisze, po raz trzeci, bo NIE DOCIERA, jak grochem o sciane. 1. "Tesla Destination Charging" to wallboksy Tesli AC sluzace do ladowania Tesli w hotelach etc (nie Twoj walboks Tesli w domu!) - jest ich na mapce Tesli cos pomiedzy 40-50k sztuk. Ustawione powinny byc na "Only Tesla" i wtedy laduja sie na nich tylko Tesle (czyli wg zalozen Tesla Destination Charging), zadne inne auto elektryczne sie nie naladuje. Wtedy nie potrzebny ochroniarz, nie potrzebne wylaczanie obwodu, klodki czy bog wie co jeszcze. 2. Jeszcze raz zeby Ci do glowy weszlo - zalozeniem Tesla Destination Charging jest to, zeby mogly sie tam ladowac dowolne Tesle, DOWOLNE. 3. "Authorized Teslas Only" sluzy do domowego walboksa Tesli zebys mogl ladowac tylko swoja Tesle czy Tesle tesciowej. Zeby sasiad ze swoja Tesla sie nie podlaczyl. 4. Ustawienia wszystkie BEV/wszystkie Tesle/wybrane Tesle robi sie raz przy konfiguracji, ewentualnie za kilka lat jak kupisz sobie nowa Tesle - po kiego wala mialbys to robic zdalnie? Oczekujesz ze Henio z ochrony w apce bedzie VIN do kazdej kolejnej Tesli kazdorazowo dodawal zebys mogl sie naladowac w hotelu? Czy Ty jestes chlopie powazny? Wez sprzedaj te walboksy Tesli jak Ci tak wadza i kup sobie wallboksa MB, w sumie jestem zdziwiony ze przy zakupie AMG za pol banki nie dodawali jednego wallboksa gratis, musi byc z tym Mercedesem naprawde slabo finansowo juz, Tesla rozdaje te wallboksy na lewo i prawo za jakies polecenia, BMW pamietam rozdawalo te wallboksy przy zakupie i3 tak samo a w MB widze strasznie dziaduja. Tutaj jest prawdziwa technologia premium MB: wallbox-ładowarka-samochodowa (zasadaauto.pl) "Autoryzacja dostępu jest kontrolowana za pomocą przełącznika z kluczem." Tyle w temacie technologii.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
To co piszesz, to antylogika. Rownie dobrze moglbys sie czepiac, ze MB produkuje takie beznadziejne samochody, ze w Madisonie w Gdansku zakazuja im wjazdu na parking podziemny. Czy to wina wg Ciebie Mercedesa? Zakaz wjazdu dla aut elektrycznych. Czy ktoś pójdzie w ślady Madisona? - GDAŃSK, GDYNIA, SOPOT (trojmiasto.pl) Napisalem Ci juz raz wyraznie - w GUI ladowarki ustawiasz ladowanie dla "Tesla vehicles only" i masz w 100% zastosowanie wg zalozen Tesla Destination Charging. A to jak ktos uzywa tych ladowarek na swoim terenie nie ma nic wspolnego z sama Tesla, jest to tylko widzimisie wlasciciela.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Hej, dzieki za mile slowa. Po pierwsze - jako ze jestesmy na forum BMW - polecam zawsze przejechac sie tez i4 M50 przed podjeciem ostatecznej decyzji n/t elektryka! Co do Tesli: 1. Przy 160 km/h zuzycie TM3 LR to bedzie minimum 25-26kWh/100km, w TM3P pewnie z 28kWh/100km, przy 75kWh baterii przejedziesz wiec w LR 100-10% maks 260-270km przy tej predkosci, w TM3P okolice 230-240km. Wiec prosta odpowiedz brzmi - nie, nie dojedziesz przy tej predkosci bez ladowania (340km). Bedziesz musial zrobic ~15-20 min stop na SC w Ciechocinku. Zeby sie nie zatrzymywac na SC musialbys jechac okolice ~120-130 km/h 2. Pytanie subiektywne. Jak masz 440i to podejrzewam, ze blizej Ci do modelu Perf. niz LR, ma obnizone zawieszenie, 20" kola, lepiej sie prowadzi. Ale i zasieg odrobine mniejszy niz LR (~50km). Ma tez jakies detale estetyczne typu czerwone zaciski, lotka karbonowa, alu nakladki na pedaly czego nie ma w LR. Nowa wersja Perf. bedzie tez miec fotele z lepszym trzymaniem ciala po bokach niz wersje LR. Jezeli piszesz, ze elektryk bedzie Ci sluzyl glownie do miasta to jak dla mnie wybor pomiedzy nimi jest tylko jeden, roznica w cenie pomiedzy LR/Perf. jest smieszna imho i zal nie wybrac mocniejszej wersji i ZDECYDOWANIE bym poczekal na premiere nowego Perf., tym bardziej ze znajac zamilowanie Muska do "dopiekania" konkurencji podejrzewam ze bedzie mial osiagi lepsze niz nowa M3 G80 😉 3. Znowu - subiektywna sprawa. 247k PLN za TMYP to rozboj w bialy dzien imho, kawal auta ze swietnymi osiagami. Wychodzi lift za kilka mies (nie bedzie manetek od kierunkowskazow) ale bedzie wentylacja foteli czy lepsze wyciszenie. Tez bym poczekal przed zakupem kilka mies i wyprobowal nowa wersje chociaz 247k PLN jak za takie auto to imho mega dobra oferta. Nie bez powodu jest to obecnie najczesciej kupowane auto w Europie. Co do doplat - nie jestem kompetentna osoba, musisz sie doktoryzowac na google. Pamietaj tylko, ze wrazenia z jazdy pomiedzy TM3P a TMYP sa zgola inne, to 2 rozne auta dajace zupelnie inna frajde z jazdy (pomimo podobnych osiagow). PS. Nie wiem jaki masz budzet ale w czwartek jest premiera Macana EV ze 100kWh bateria - to auto bedzie mialo na pewno swietne osiagi, swietne prowadzenie i duzy zasieg ze wzgledu na baterie --> to moze byc juz blisko do jednego, jedynego auta ktore sie bedzie rowniez nadawalo w trasy (nie bedzie potrzebne x3 spalinowe wtedy)
-
E91 320d M Sport Edition
Mi sie wydaje (jestem zupelnym laikiem jakby co) ze przy konwersji HIFI-->HK/Gladen etc jest juz niewiele roboty bo HIFI ma przeciez ten 200W wzmacniacz juz zamontowany, w slupkach masz juz tweetery tez. Ja mialem podstawe wiec musialem wymieniac slupki te plastikowe, wzmacniacz montowali w gornej czesci bagaznika (nie bylo nic widac prawie), ciagneli kable do akumulatora i sygnalowe, montowali zwrotnice etc W Twoim przypadku to chyba tylko pozostaje wymiana wzmacniacza i wymiana glosnikow a okablowanie juz jest na miejscu (moje gdybanie tylko). HIFI tragicznie nie brzmi i da sie z nim zyc w sumie, u mnie przy zamianie podstawa--> Gladen mialem usmiech na twarzy przez wiele miesiecy (bardzo lubie muzyke w aucie), wg mnie to byly dobrze wydane 5 czy 6k PLN 😉 Tak czy inaczej gratki, swietna fura i nie tracaca juz nic na wartosci, w Norwegii takie okazy spadly do ~40k PLN (m-pakiet i 2010/11) i juz nie tanieja jak sa zadbane od conajmniej 4-5 lat nic.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Komercyjne zastosowanie jest takie, ze montuje sie to najczesciej w hotelach i samo ladowanie jest najczesciej DARMOWE (czy tez wliczone w cene parkingu ktory kosztuje zwyczajowo 40-50 PLN/dobe i tak) Korzystalem 2 razy (oba za free) i w rzeczywistosci wygladalo to tak ze za kazdym razem przychodzil pan z ochrony, otwieral kluczykiem rozdzielniczke obok, wlaczal obwod i ladowanie startowalo (przezorny zawsze ubezpieczony najwyrazniej ^^) W ladowarce w GUI mozna ustawic ladowanie "Tesla vehicles only" wiec i tak nikt kto nie powinien sie ladowac sie nie naladuje nawet jakby bylo dostepne 24h/dobe dla wszystkich. Takie ekskluzywne chargery AC Tesli to drobnostka (w sensie kosztow dla hotelu) a sprawiaja ze w tym roku tez odwiedze Babylon np, po prostu mily (i uzyteczny) dodatek.
-
E91 320d M Sport Edition
Sliczna E91, mam najwiekszy sentyment do tego auta, tez mialem kilka lat temu wersje Edition 💪 Po korekcie lakieru wyglada jak nowe (!), srodek jak na 200k km wyglada niewiarygodnie 😮 Mi do pelni szczescia brakowaloby tylko HK, pokusilbym sie o ten zestaw Gladena dedykowany do E90 (wszystko plug&play) jezeli lubisz sluchac muzyki w aucie, razem ze wzmacniaczem np Audisona i montazem wszystko jakies ~6k PLN a robilo naprawde robote 💪 PS. Uklad kierowniczy w E90 to klasa sama w sobie PS2 M193 (jeszcze w ferric grey) tez miazga, felgi zimowe przy nich wygladaja tak sobie 😉
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Ciezko sie nie zgodzic 👍 20 lat temu mielismy E60 z 2004 roku Mialo np: - aluminowe listwy ozdobne, siatki w fotelach, lamane komforty, poduszki pod kark: - 20 lat temu montowali nawet ogrzewane fotele z tylu, 20 lat minelo a ja znam takich co nie maja ogrzewanych foteli nawet z przodu (personalizacja im za mocno weszla :P) bo opiekun im powiedzial ze dokupia sobie w abonamencie ale na forum dowiedzieli sie, ze sie jednak nie da a tylek marznie 🤣
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Masz racje. Tylko co z tego? Mam tydzien wolnego, robie objazdowke z dzieciakami, nie jade od strzalu 1500km czy wiecej i to 160km/h, kto tak w ogole robi poza jakimis hardcorowymi "swirami"? Z dziecmi? Na wakacjach? Gdybym mial VANA i robil zawodowo kursy Warszawa-Frankfurt to bym Ci pierwszy przyznal racje i powiedziel "elektryki to gowno nie nadajace sie poki co do jezdzenia". Ale prywatnie? Czesto stopy sa w miejscach gdzie mozna dojechac na 10% baterii, podlaczyc sie i naladowac i wieczorem czy nastepnego dnia jechac dalej majac znowu 100% Babylon (frikowe ladowanie na Tesla Destination Charging AC): Energylandia: Suntago: Te miejsca dla aut elektrycznych sa bardzo czesto tuz pod sama glowna brama wejsciowa co jest dodatkowa zaleta. I kolejna rzecz - ludzie kojarza ladowarki Tesli tylko z Superchargerami DC. A Tesla ma olbrzymia siec szybkich i darmowych ladowarek AC (Tesla Destination Charging), w Polsce oczywiscie to raczkuje ale ogolnie tego jest ponad 40.000 punktow (!) Czyli po noclegu mozemy znowu wyruszac w dalsza trase majac 100% baterii, swietna sprawa. https://www.tesla.com/en_eu/destination-charging
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
haha, ot clue obecnosci slonika w tym watku 😁 Najpierw plucie na Tesle i elektryki, pozniej kupono 2xelektrykow i pozostalo tylko plucie na Tesle niestety. slonik, obiecaj nam tu ze nie kupisz nigdy Tesli bo zrobi sie nudno w watku. Ale jak juz widze, ze screeny z ABRP i EQE sie pojawiaja znaczy sie, ze plan "pozycze auto spalinowe od tescia jak bede jechal na narty" juz jest nieaktualny ^^ A ile to sie czlowiek nasluchal o hotdogach, o 10 stopach po drodze i siku na krzywy, o placzacych dzieciach czy przelotowej 160 km/h bo inaczej zona marudzi ^^ @słonik40 czekam na relacje z tej trasy w Alpy, pamietaj ze jak sie jezdzi SUV AMG z gwiazda to dozwolone stopy sa tylko w porzadnych, ekskluzywnych restauracjach nie tam jakies podrabiane ladowarki Tesli "w krzakach" :D:D Wszystkie te trasy wygladaja rewelacyjnie i podobnie do ICE, tzn przy takich odleglosciach 2-3 stopy po 20-30 min na rozprostowanie nog i jakas przekaske to zadna ujma i tak jak klepie tu od lat - na dzisiaj jezdzenie BEV to praktycznie zadne wyrzeczenie w porownaniu do ICE przy dobrej sieci SC/Ionity. Nawet te 1500km i 6 stopow to zaden deal breaker, ja za miesiac w ferie zimowe biore TMY (z raptem 75kWh bateria) i zwiedze Tropikalna wyspe pod Berlinem, Babylon w Czechach, Tatralandie w Slowacji czy Terma Banie w Bialce i mam w nosie auta spalinowe, korona mi z glowy nie spadnie ze bede jechal 130km/h zamiast 150 km/h raz czy dwa razy w roku.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Slonik, ja moj bolid kupilem bo ma 3,5s do setki i GENIALNE zawieszenie, reszta to tylko mile dodatki 💪 Wsiadaj i jedz, zdasz relacje praktyczna a nie ze strony www 💪 Pierwszy stop na jakims Greenwayu w jakims CH w Bydgoszczy, trafisz w piatkowe popoludnie, bedziesz tam wjezdzal i wyjezdzal przez pol godziny a na miejscu sie okaze ze ladowarka nie dziala albo akurat ktos laduje plugina przez najblizsze 2h i sie zesrasz na kolorowo 😄 4 ostatnie stopy to ladowarki Tesli, ot jak wyglada w praktyce siec Ionity (MB jest wspolwlascicielem) i jezdzenie Mercedesem po Europie, premium pelna geba 😄
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Dlatego nazywam Cie czlowiek-metka 🙂 Ty naprawde myslisz, ze bieda absolutny golas segmentu C jest jakims "pulapem" poprzez aklamacje bo ma znaczek BMW ^^ A w realu to jest auto z przecietnymi na tle konkurencji osiagami, na 17" balonach, w srodku bieda az oczy pieka, plastiki twarde jak skorupa, brakuje 3/4 wyposazenia ktore jest dostepne u popularnych producentow juz nie wspominajac o producentach premium. W tym Twoim konkretnym egzemplarzu szczerze nie potrafilbym wymienic 3 rzeczy premium na tle popularnej konkurencji typu Kia czy VW 😮 Zeby to auto mialo jakikolwiek sens to trzeba w nie wrzucic 50-60-70k PLN bo inaczej jezdzi sie wyrobem samochodo-podobnym, BMW w sumie o tym dobrze wie dlatego w wiekszosci rozwinietych krajow nie mozna w ogole dostac takich golasow bo psuja po prostu renome firmie (nie zakladaja nawet chyba, ze ktos moze nie dokupic chocby za 10-20% ceny wyposazenia) I musze sie przyznac do malego bledu, ludzie sa tak slepo zapatrzeni na metki, ze BMW moze chyba bez obawy ogolacac i degradowac dalej swoje auta do kosci a mimo wszystko wielu ludzi bedzie nadal uwazalo, ze kupuje "premium" i nazywalo to "pewnym pulapem", majsterszczyk PRowcow 🙂 ----------------------- Przyjrzalem sie tym wysmiewanym "zdegradowanym" przyciskom w i5 do otwierania szyb: W poprzedniej generacji BMW: segment C, np iX1 -- przyciski byly podstawowe, ot kawalek taniego plastiku bez fajerwerkow, zadnych detali finezji, przetloczen etc segment E, np 5-er - przyciski wygladaly sporo lepiej, powierzchnia przycisku odlewana w 2 plaszczyznach, bogatsza w detale, pomiedzy rzedami aluminiowa ekskluzywna listwa, mozna bylo dokupic tez opcje "galwanizowane" ktore w 7-er byly w standardzie (cala reszta panelu w 7-er byla identyczna jak w 5-er) Obecna generacja aut - panel przyciskow w iX1 (segment C) jest identyczny jak w i5 (segment E) 🫤 iX1: i5: Dopiero w 7-er wyglada to inaczej, bardziej luksusowo: Ktos moze powiedziec - ee tam, to tylko przyciski, "nic sie nie stalo" - ale pomiedzy 5-er a iX1 sa 2 segmenty roznicy, kierowane sa do zupelnie roznego klienta, takich innych "pierdol" ktore BMW zdegradowalo w segmencie E sa dziesiatki, a to tylko to co widac golym okiem. Z kazda taka zdegradowana pierdola ulatuje poczucie obcowania z ekskluzywnym produktem. Wyglada to tak jakby BMW zdegradowalo segment E od obecnej generacji i zostawilo prawdziwe premium na 7-er, segment F.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Jak dla mnie obserwujemy schylek europejskiej motoryzacji. Tak jak Europa jest bez gaci jezeli chodzi o popularne RTV (konsole, telewizory, komputery czy telefony) tak zostanie bez gaci jezeli chodzi o samochody w najblizszych kilku dekadach. Chiny po prostu beda wolumenowo zalewac nasz rynek, jak widze po tym Geely odrobili juz lekcje domowa z designu, z wnetrza, tak teraz najwieksze wrazenie zrobilo na mnie GUI - piekne, czytelne, responsywne i ogolnie user-friendly, bardzo mi przypomina GUI Tesli, robi mega wrazenie (od 6 minuty). Gdzie te cygansko-burdelowe GUI z MB do tego czy te mikro ikonki BMW ktore wygladaja wlasnie jak chinskie produkty 10 lat temu, niebywale jakie to wszystko przewrotne.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Twoje argumenty nie maja logicznego sensu. Kupiles BMW iX1 w cenie pod doplate, to auto, w tej wersji, ma jedno JEDYNE zadanie - podbierac klientow Skody i VW wlasnie. Czyli mam ~200k PLN, nie kupie srednio wyposazonego Enyaqa czy ID3 tylko kupie gole iX1. I piszesz mi za BMW nie uprawia zapasow w blocie z markami popularnymi typu VW. Brzmisz komicznie po prostu 😄 Napisze wyraznie, na dzis podstawowy Golf benzynowy kosztuje 125k PLN i ma 130KM, podstawowe 1-er kosztuje 135k PLN i ma 110KM, oba uata sa FWD, wnioski sobie sam wyciagnij czy i jakie zapasy uprawia BMW. PS. Na Golfa 15-20% rabatu nie dostaniesz w salonie 😜
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Do czego w takim wypadku potrzebny jest produktowi premium 318i z silnikiem 150KM z przyspieszeniem 8,5s do setki (w cenie Mondeo czy Passata) jak nie do zapasow w blocie z Fordem czy VW wlasnie? ^^ Do czego wg Ciebie jest potrzebne w cenniku 116i za 130k PLN (10,5s do setki, FWD, 109KM na 16" kolach) jak nie do zapasow w blocie z Golfem wlasnie?
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Kolego, chyba nie rozumiesz istoty tego watku. W sensie chcesz mi powiedziec, ze zarzad BMW o tym nie wiedzial i przez to dal sie przescignac w sprzedazy autu elektrycznemu, ktore jest produkowane w Chinach i USA? Czy jednak wiedzial a pomimo tego nie umial (badz nie mial checi) tego wykorzystac? Bo ja Ci przypominam stanowcze stwierdzenia decydentow BMW sprzed kilku lat, przeczytaj je uwaznie, Ci ludzie kierowali polityka BMW przez wiele lat: Nobody wants EVs, says BMW - carsales.com.au “If we have a big offer, a big incentive, we could flood Europe and sell a million cars but Europeans won’t buy these things,” Frölich insisted." “Customers in Europe do not buy EVs. We pressed these cars into the market and they’re not wanted." “We can deliver an electrified vehicle to each person but they will not buy them.” “I think we are coming at the right time because we don’t have enough consumers who buy these cars. We need €70,000-€100,000 and this is not the market segment where you can make volumes. “You have to pay for range, this is what people don’t seem to understand,” he insisted. No i jak zawsze, przyszedl ktos inny, kto "nie wiedzial ze sie nie da" i zrobil to co konkurencja nie chciala/nie umiala, historia jakich tysiace. Nie patrz na statystyki, one sa tylko skutkiem wieloletniej polityki legacy (nie tylko BMW), zastanow sie po prostu co do takiej a nie innej statystyki doprowadzilo, o tym jest ten watek, nie umiem prosciej wytlumaczyc. ----------------- cos pieknego: Battery price war: CATL, BYD pushing battery costs down further - CnEVPost ---------------- no i o audio tyle bylo w nowej 5-er, moc to przeciez nie wszystko, jak to sie mowi liczy sie brzmienie ;P, z watku obok: no i w sumie ciekawe podsumowanie z ktorym ciezko sie nie zgodzic 😜
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Byc moze, ale z faktami ciezko sie dyskutuje: https://www.wyborkierowcow.pl/najlepiej-sprzedajace-sie-samochody-w-europie-w-2023-roku/ "Średniej wielkości SUV marki Tesla – Model Y jest pierwszym samochodem elektrycznym, który zdobył tytuł najlepiej sprzedającego się samochodu w Europie." "Tesla osiągnęła jednak znacznie więcej niż tylko pozycję numer 1 w sprzedaży aut osobowych w Europie. Model Y to także pierwszy samochód elektryczny w historii, który zakończył rok na miejscu nr 1. Model Y to również pierwsze auto klasy średniej, pierwszy samochód klasy premium, pierwszy nieeuropejski samochód, który znalazł najwięcej nabywców w Europie." No i chichot losu: "Na ironię zakrawa fakt, że Tesla została także najlepiej sprzedającym się samochodem elektrycznym w Niemczech." BMW czy inne Volkswageny sa z pewnoscia z siebie dumne: I jeszcze jedna ciekawostka - w Europie w zeszlym roku sprzedalo sie 99k sztuk Tesli model 3 i 85k sztuk BMW 3-er Co poszlo nie tak? Oba auta zaczynaja sie w cenniku od ~200k PLN, realnie do kupienia od ~170k PLN, BMW oferuje przeciez miazdzaco popularniejsze wciac benzyny, diesle, hybrydy w 3-er a mimo to klienci w tych samych pieniadzach wybieraja czesciej te elektryczne TM3 ktorymi sie nie da jezdzic podobno w trasy i ktore maja tyle problemow jakosciowych w porownaniu do solidnego niemieckiego premium. Ciezko zwalac wine na typ nadwozia, oba to sedany, ciezko zwalac na cene, na co mozna zwalic wine? Mode? Ekologie? Fanbojstwo?
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
oj tam oj tam, przeciez Tesla opuscila 20k czy 30k PLN (!) zeby wyprzedac przedliftowa wersje, pioruny z jasnego nieba, w recesji marki premium notuja zwyzki za to 😉 https://gotowedoodbioru.audi.pl/ I jeszcze ciekawostka: W zeszlym roku w Polsce BMW sprzedalo 392 sztuki i4 https://www.press.bmwgroup.com/poland/article/detail/T0439037PL/2023-rok-w-bmw-group:-bmw-z-silną-pozycją-w-segmencie-premium-i-mocnym-wzrostem-rejestracji-modeli-m-high-performance-rekordowe-wyniki-mini Tesla model 3 sprzedala sie w ilosci 1849szt czyli jakies 5x wiecej. https://magazynauto.pl/wiadomosci/wszystkie-karty-rozdane-podsumowanie-roku-2023-na-rynku-nowych-samochodow-osobowych-w-polsce,aid,3849 No i kolejna ciekawa rzecz - kolejne 95 sztuk i4, 25% sprzedazy zeszlorocznej(!), czeka na stocku u dealerow, gotowe do odbioru: https://www.bmw.pl/pl-pl/sl/stocklocator#/results?filters={"MARKETING_MODEL_RANGE"%3A["i4_G26E"]} 480k PLN za grubo doposazone i4 M50 z zeszlego roku, klienci pewnie wala drzwiami i oknami, ciekawe jaka tutaj bedzie utrata wartosci od ceny z katalogu za 3 lata ^^ Zadzwoni ktos z ciekawosci i sie spyta o rabat dla Kowalskiego z ulicy? 20%? 25%? Szkoda ze BMW nie pochwalilo sie sprzedaza iX3, mielibysmy porownanie z TMY (2502 sztuki sprzedane w PL w zeszlym roku), tutaj pewnie wspolczynnik by byl w okolicach 1:20? 1:25? BMW w elektromobilnosci nie zaspalo nic a nic...
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Tesla widze zaczyna naprawde wojne cenowa, target 2,5M sprzedanych elektrykow w 2024r sam sie nie zrobi. TMY doslownie zaleje Europe w przyszlym roku, ciezko przejsc obojetnie obok 200k PLN za wersje LR (po doplatach), kawal samochodu za taka cene. Mam nadzieje ze za wolumenem sprzedazy pojda tez grube inwestycje w dalsza rozbudowe sieci SC i w wieksza ilosc serwisow. Az zerknalem na strony Tesli i Ionity: Tesla --> ponad 55.000 ladowarek juz na swiecie, w Europie ~12000 szt Ionity --> 3300 https://supercharge.info/charts https://ionity.eu/en/network/network-status W Europie siec SC (nalezy do jednej firmy!) jest 4x wieksza od Ionity (joint venture MB, VW, BMW, Forda i Hyundaia) 😮
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
@BMFun, odpowiem Ci dlaczego TM3 czy Y maja generalnie duzo nizsza utrate wartosci od przykladowej 3-er. Powod jest w sumie jeden - brak opcji dodatkowych, kazde auto jest wyposazone tak samo (bardzo dobrze) i tyle samo kosztowalo w momencie zakupu (przynajmniej w teorii bo jak widzimy sa wyprzedaze przed liftem, sa wtopy z FSD - mowie ogolnie). Personalizacja polega na wybraniu koloru nadwozia i koloru tapicerki czy ew. o 1" wiekszych kol, niczego wiecej - na cene na rynku wtornym nie ma to w praktyce zadnego znaczenia, moze byc ewentualnie czynnikiem przewazajacym do zakupu danego egzemplarza czy doplaceniu kilku zlotych ekstra. Jedynym w sumie wyznacznikiem w wycenie TM3/Y jest (poza rocznikiem oczywiscie) - przebieg. (zakladam oczywiscie bezwypadkowosc czy ogolnie podobny stan wewnatrz aut etc) Tzn w Norwegii jezeli wezmiesz przykladowe TM3 z 2021r to jak masz 100 sztuk na sprzedaz - to wszystkie powinny byc kupione w tej samej cenie i w podobnej cenie sa sprzedawane. Roznice wynikaja naturalnie z przebiegu i oczywiscie odrobine z checi/musu sprzedazy, co bardziej zdesperowani obniza odrobine cene jak im sie spieszy ze sprzedaza. W przypadku np 3-er jest problem taki, ze opcje dodatkowe moga byc warte 0% bazy a moga byc warte 50% bazy. Jak wiemy niemieckie marki premium maja cenniki dlugie na kilkadziesiat stron a to glownie na opcjach dodatkowych jest nienaturalnie powiekszona utrata wartosci. Przy odsprzedazy robi sie problem z mocno doposazonymi autami bo malo kto chce doplacac duzo ekstra jak obok jest 5 "podobnych" modeli, gorzej wyposazonych ale 20-30% tanszych. Takie golasy zanizaja cene aut dobrze wyposazonych a reszte robi psychologia. Jak wezmiesz do porownania 3-er, z popularnym silnikiem typu 330i, ktora kupiles z 20% upustem od dealera, z opcji dodatkowych wezmiesz jedynie m-pakiet czy ogrzewane siedzenia i NIC wiecej to wtedy utrata wartosci bedzie niska i podobna do modelu 3 i tu pelna zgoda. Jak zaczynasz klikac opcje dodatkowe (a kto chce jezdzic golasem??) to automatycznie utrata wartosci robi sie sporo wieksza niz w TM3/Y. I zanim dyskusja znowu zejdzie na manowce - mowie z grubsza bo oczywiscie jak zaczniesz pisac o skrajnych przypadkach typu - wyprzedaze przed liftem, ktos sie nie zalapal na dofinansowanie 30k PLN, dolar skoczyl o 30% w ciagu roku i cena sie zmienila nagle czy mamy covid/kryzys z polprzewodnikami i producenci moto akurat strzyga BO MOGA etc - to wtedy moja generalna teoria nie bedzie miec zastosowania ale to sa wyjatki od reguly i tak jak sie zdarzaja w Tesli tak samo sie zdarzaja wtedy w BMW i poglebiaja problem czy roznice w utracie wartosci.