Treść opublikowana przez adamjttk
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Panowie, lepiej sie trzymac motoryzacji bo widze podjazdy sa ostatnio czeste "prawdziwi fani Tesli", "wlasciciele Xiaomi" etc Jak powszechnie wiadomo kierowcy BMW tez nie kojarza sie raczej z lekarzami czy innymi prawnikami, BMW Polska wrecz doplacalo swego czasu tym grupom zawodowym 10% przy zakupie auta szeby poprawic swoj zszargany wizerunek w PL Auta chinskie to ciezki temat, nie wiem na ile tam sa ceny dumnpingowe, na ile kraj doplaca producentom ale jezeli te 170k PLN za to auto to rynkowa cena to motoryzcja europejska skonczy jak Nokia, Ericsson czy inny Siemens bez 100% cel jak w USA.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
@BMFun nie czytaj bo sie przerazisz 😄
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Najsmieszniejsze jest to, ze oni wprowadzaja te cla a chinskie elektryki nie sa tam jeszcze nawet w ogole sprzedawane ^^ Dziadzia Biden juz wie, ze srodek ciezkosci jezeli chodzi o motoryzacje, przesunal sie na Azje. Ja juz kilka Chinczykow przetestowalem i pomacalem --> BYD, MG etc To juz nie jest kwestia "czy" tylko kwestia "kiedy", taki VW, Renault czy Peugeot na dzis juz niczym nie konkuruja z Chinczykami,nawet europejskiego prestizu juz w tych firmach nie ma, VW sie kojarzy ze smierdzacymi oszustwami co najwyzej a nie niezawodnoscia czy niemiecka renoma. Ich elektryki jak ID3 czy ID7 to zart co najwyzej. Jako kontynent zaspalismy i to zaspanie bedzie nas kosztowalo kolejna galaz przemyslu, z clami czy bez.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Upierdliwe, upierdliwe, chociazby trwalo 1s bo trzeba chociazby o tym po prostu pamietac 🙂 A to jest jedna rzecz wiecej o ktorej musisz pamietac kazdego dnia po przyjezdzie do domu (no dobra, nie musisz, ale wtedy po co 2,5 tonowa hybryda) Te podlaczanie codzienne to w sumie to co mnie najbardziej irytowalo w mojej 330e i bylo glownym powodem sprzedazy juz po niecalym roku. To nie straszenie a zwykle fakty 😉 U mnie w pracy 20-kilku latek kupil poltora roku temu Taycana Turbo z 2020r, kredyt prywatny na 100% --> 1,3 M NOK Wczoraj wrzucil ogloszenie sprzedazy z cena 1,1M NOK A dealerzy Porsche sprzedaja w miedzyczasie juz te auta po 850-900k, z promocyjnym finansowaniem, rozszerzona gwarancja etc Bedzie dobrze jak mu sie uda za 800k NOK sprzedac prywatnie, tym bardziej ze oprocentowanie kredytow na auta obecnie w okolicach ~10% I troche wtopa byc w plecy ~35% wartosci auta po 1,5 roku
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Moze po prostu Tesla Ci nie podpasowala, one sa mocno ascetyczne i nie maja za duzo sportowych akcentow? Probowales jakims Taycanem szybszym pojezdzic? Teoretycznie racja. Ja widze tu tylko kilka wad. 1. Waga. Nowa Panamera Turbo hybrydowa z V8 wazy uwaga 2435kg (EU, z kierowca). To jest makabrycznie duzo i zabija na pewno sporo frajdy z jazdy. Taki Plaid wazy 200kg mniej, Taycan Turbo S wazy 80kg mniej - a to sa przeciez elektryki, maja po pol tony baterii (!) No i kolejna sprawa - bateria jest 15cm nad ziemia i symetrycznie rozlozona, srodek ciezkosci niewiarygodnie nisko w porownaniu do silnika V8 pol metra nad ziemia z przodu --> to ma ogromny wplyw na handling. 2. Awaryjnosc - wiadomo, mozna miec pakiety serwisowe ale nadal --> silnik spalinowy z osprzetem w wielu modelach nie slynie z bezawaryjnosci, przy tak drogich autach rozszerzona gwarancja to mus a to swoje tez kosztuje. 3. Ladowanie, jak ktos akurat przez miesiac porusz sie tylko po miescie to praktycznie trzeba codziennie podlaczac sie dogniazdka, w BEV wystarczy raz na tydzien. Wazne zeby kupowac to co sie potrzebuje i dopasowac auto do swoich potrzeb 100% zgody, GTSy w Norwegii trzymaja duuuuzo lepiej wartosc, to samo wszystkie RSy
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Sloniku, czytaj wyraznie, nie pisze o 3-latkach tylko 5-6 latkach. Tutaj masz np z 2018r za ~320k PLN, sprzedawana przez dealera Porsche, wciaz na PAW ktora sobie mozesz przedluzac do 15 lat i 200k km, zaden ulep Bruktbil til salgs: Porsche Panamera - 2018 - Grå - 680 Hk - Kombi 5-dørs | FINN.no Hybryda Turbo z V8 w bazowej wersji jest po 1M PLN, doposazony pewnie okolice ~1,2M PLN Utrata wartosci kosmiczna, sporo ponad 100k PLN rok w rok ale jak ktos lubi brum-brum V8 i wysokie predkosci przelotowe (a w elektrykach z tym bida) to ta Panamera Turbo nowa to kawal swietnej technologii.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Polecam w takim razie Porsche Panamera Turbo e-hybrid z V8 680KM, 3,2s do setki a 11,3s do 200, ~80km na pradzie po miescie a poza miastem Vmax 315 km/h Tyle ze drogo, bo bazowa cena 960k PLN no i utrata wartosci kosmiczna, 5-6 latki po 300-350k PLN chodza
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
I to jest wlasnie clue problemu uzytkownikow aut spalinowych. Trzeba doplacic absurdalnie duzo za mocny silnik spalinowy, pogodzic sie z DUZO wyzszym spalaniem na codzien nawet jak sie nie wykorzystuje osiagow a na to wszystko duzo drozszym regularnym serwisem i naprawami, a jak wszyscy wiemy naprawde mocne silniki benzynowe i bezawaryjnosc to w BMW antonim. A w elektryku 500KM jest niewiele drozsze od 200KM, zuzycie energii jest praktycznie identyczne na codzien a serwis w tej samej cenie, no moze opony wieksze trzeba kupowac. I jezeli ktos od czasu do czasu jedynie lubi sobie depnac czy po prostu miec zapas mocy pod prawa noga --> to w elektryku nie ma zadnego problemu kupic sobie mocne, naprawde mocne auto. A jezdzac spalina 99% uzytkownikow moze sobie conajwyzej o mocnych usportowionych autach powzdychac w nocy przed snem bo value po prostu nijak sie nie spina dla przecietnego Kowalskiego. Ot przewaga technologiczna. I tyle kolego, mozesz sobie tlumaczyc swoje wybory, robic podsmiechujki a na koniec dnia kupujac elektryka mozesz sobie po prostu pofolgowac jak masz na to ochote. Polecam jak zawsze jazde testowa szybkim EV, mozna sie milo zaskoczyc (nawet jak wiekszosc zycia spedzasz w korkach) Swietne argumenty w watku i analogie, pogratulowac 🙂 Jezeli juz staczamy sie na taki poziom merytoryczny to moze zaczniemy przytaczac przyklady z czym ludziom sie kojarzy marka BMW i jej kierowcy? Zaczniemy wklejac memy z BMW i na ich podstawie cos tu udowadniac? Bo wiesz co przecietny czlowiek sadzi o uzytkowniku BMW? Ale co sie dowartosciowales to Twoje, jezdzisz winem za 1000$ ^^ Takie rzeczy ciezko tlumaczyc ludziom, jak tutaj nawet taki BMFun co ma elektryka nie jest w stanie przyjac do wiadomosci, ze przecietny uzytkownik TM3 czy TMY ma srednie zuzycie energii sporo ponizej 20kWh/100km, bedzie Ci do konca swiata i dzien dluzej przekonywal ze to nie moze byc prawda, ale jak to, przeciez zima zuzycie wynosi 40kWh, przeciez 100 PLN/100km jak sie ladujesz na Greenwayu, ze to ze tamto, nie wiem jak trzeba byc odklejonym od rzeczywistosci zeby wklejac sto razy te same hipotetyczne kWh i PLN i wyliczenia jak na koniec dnia czlowiek mu pokazuje zdjecie sredniego zuzycia i tlumaczy 50x raz ze znakomita wiekszosc ladowan jest z domu za orzeszki czy z fotowoltaiki ale nie, nie dociera i tak ^^
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Uzytkownikom podstawowych silnikow pozostaja tylko takie komentarze 😉 Natomiast gdyby doplata pomiedzy 320i a M3 wynosila 50k PLN (tak jak w Tesli) a nie 280k PLN (tak jak w BMW) to mysle, ze wtedy by byla inna spiewka u kolegi ^^
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Ech sloniku, gdyby jeszcze to co piszesz bylo prawda. No ale nie, niestety nie jest. Walka o ulamki sekund byla od zawsze w autach sportowych i bedzie do konca swiata i dzien dluzej. Myslisz ze w nowej SF90 zamontowali hybryde plugin zeby "feeling" poprawic? 😄 Kazde kolejne 911 czy Ferrari jest i musi byc szybsze i mocniejsze od poprzedniego, myslisz ze kupujacy sie feelingiem kieruja przy zakupie? 😉 To dopiero teraz, w dobie elektrykow, nagle sie okazuje ze moc i szybkosc na drodze nagle przestaly miec znaczenie ^^
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Dokladnie 😉 To tylko pokazuje jak daleko zaszla Tesla (!) ze sie ja w ogole porownuje do takich marek-ikon motoryzacji. Dzisiaj na Nurburgringu Plaid sie sciga na sekundy z Porsche Turbo S a na kresce z Ferrari czy Lambo a fani BMW zyja przeszloscia i porownuja ta marke do Toyoty bo przeciez w ich autach sa ambienty i bardziej komfortowe zawieszenie czy wyciszenie ^^ Tak z ciekawosci - BMFun, slonik --> poszukajcie zacnego contentu, jak i4 M50 czy i5 M60 sie sprawuja na torze, wrzuccie jakies dobre dane, posmiejemy sie razem 🙂
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Ja tam np widze jedna wyrazna ktora powinien rowniez zauwazyc kady PRAWDZIWY fan BMW i "ultimate driving machine" czy "sheer driving pleasure" 1,8 tony vs 2,3 tony 😉 Jakbym chcial jezdzic autem o masie 2,3 tony to bym sie wozil 7-er z V12 w longu ^^ A dla zobrazowania ile to jest 500kg extra --> wsadz do jakiejs 4-er dodatkowo (oprocz kierowcy) 6 doroslych mezczyzn, kazdy o wadze 85kg, i zobacz jak to wplynie na dynamike jazdy ^^ PS. Co do Cybertrucka - mnie to auto zupelnie nie interesuje, nawet nie wiem jaka tam technologie upchali. Wiem jedno, kupujac to auto nie mozesz byc introwertykiem bo przez nastepne 5 lat gdziekolwiek to auto sie nie pojawi (poza USA) - ludzie beda sobie robic z nim zdjecia i sobie pokazywac palcami. I pewnie to jest glownym powodem jego designu, ma byc wizytowka nowoczesnej firmy o ktorej sie ciagle mowi, kojarzyc sie z nowoczesnoscia, nieszablonowoscia, przelamywaniem stereotypow etc. Cos czym BMW bylo jeszcze kilkanascie, 20 lat temu zanim zrobilo sie zdziadziala firma robiaca wtorne produkty i oszukujac w miedzyczasie na emisjach spalin zupelnie jak VW. Zreszta, masz dzieciaki tak jak ja, spytaj z czym im sie kojarzy BMW a z czym Tesla. To one beda za 10 lat kupowac samochody 😉
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Zadziwiajace jak ta marka sie rozwinela przez ostatnie lata. Mozna lubic/nie lubic Tesli ale elektryk w segmencie D ktory robi setke w 3 sekundy, w pelnym wyposazeniu za 245k PLN to naprawde zaje&*&*^ deal imho. Jak sie Tesla Norge ogarnie w koncu z cena to zamowie sobie dokladnie takiego - czarny metalik z bialymi fotelami, bedzie odmiana od bialego z czarnymi fotelami ^^ Fajnie ze dali te grube lacze na tyl 275mm, na pewno bedzie to czuc na kierownicy.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Od lat to jest dostepne w Garminach lol Move IQ Garmin: funkcje i możliwości | blog eAzymut.pl
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Sloniku, napisales dlugi post ale opisales firme Apple, nie Iphona 15 Pro tak jak prosilem. Streszcze to tak --> ufasz marce Apple (renoma(!)) wiec kupujesz ich nowy produkt mimo ze niczym sie nie rozni ani od poprzednika (14 Pro) ani od konkurencji (np GalaxyS) I to samo jest juz z Tesla --> ta firma ma taka renome obecnie w swiecie elektrykow, ze jak pomyslisz "elektryk", to podswiadomie przychodzi na mysl "Tesla". Dlatego Cybertruck nie musi byc przelomowy, kupujacy (chetny na pickupa elektrycznego) wie ze bedzie mial topowe osiagi, topowy zasieg, swietne GUI a jak do tego dodasz hype (kosmiczny wyglad, kuloodporny, ze stali nierdzewnej, bedzie jezdzil po Marsie (rotfl ^^)) to masz kolejke chetnych). Jak sie komus nie podoba idzie po Forda F150 elektrycznego, po Riviana -> wybor jest, klient standardowo zaglosuje portfelem. PS. Widze, ze pomalu narracja sie zmienia na forum, jakos juz nikt nie chce komentowac jakosci BMW na przykladzie G60 w recenzji od Baka, nikt nie pisze o zaletach i4 M50 za 360k PLN (golas) wobec nowej TM3P za 245k PLN etc etc 😉
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Odpowiem z przekora. Jak wszyscy wiemy Apple jest jedna z najbardziej wartosciowych firm na swiecie a ich Iphony generuja lwia czesc zyskow firmy. Wymien prosze nowinki technologiczne Iphona 15 Pro w porownaniu do konkurencji oraz do poprzedniego modelu oraz napisz jakie plyna z tego korzysci.
-
Nowa 5 G60/G61
Opisales z grubsza filozofie BMW za ostatnie x lat. Napis/metka/kolory sa wazniejsze niz to co w srodku, niz osiagi, niz prowadzenie, niz masa, niz materialy etc Policz ile masz znaczkow ///M w 520i w m-pakiecie, 25? 30? To czemu sie dziwic ze "Bowers&Wilkins" za 3k PLN? A ze gra jak stary HK? Wazne ze zaslepki prawilne. Taki to Bowers jak i ///M Klientom to nie przeszkadza, malo tego - podoba sie. Gdyby tak nie bylo to i polityka firmy by byla inna. PS. Ceny transakcyjne spadna bardzo szybko z racji konkurencji. Chociaz z drugiej strony nie sa zle i tak - tuz po premierze G30 testowalem 4-cylindrowe dopakowane po sufit 530i to dealer spiewal 380k PLN. A to bylo 2017/18, od tego czasu mamy ~50% inflacji i ta 530i powinna mocno doposazona kosztowac dzis katalogowo ~570k PLN. W tej cenie pies z kulawa noga nie kupi 5-er wiec niestety chcac nie chcac klient zaplaci za to po prostu spadkiem jakosci (gdzie sie da).
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Recenzentem? Prosze Cie, nie doceniasz slonika. Ja bym go prezesem Tesli zrobil, wie wszystko najlepiej, zna sie na wszystkim najlepiej, az dziwne ze technologii rakiet Spacex nie komentuje 😄
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Produkt typowo amerykanski, w EU to raczej ciekawostka pozostanie 🙂 Tesla ma ta zalete, w przeciwienstwie do BMW w dzisiejszych czasach, ze jest po prostu modna i wyznacza trendy w motoryzacji. W takim Cybertrucku chce sie obecnie pokazac kazdy aktor, kazdy celebryta, influencer etc bo to jest modne, dobrze sie kojarzy, wywoluje "kliki". Dobrze to ujales bo ten efekt wow to reklama pozostalych produktow Tesli a za tym idzie konkretna sprzedaz. W tym kontekscie BMW to firma dojrzala, skostniala, zeby nie powiedziec zdziadziala niestety - wtorne iteracje 2 litrowych diesli od dekad nie robia juz na nikim wrazenia niestety. Ma to oczywiscie swoje zalety na ktore Tesla bedzie musiala jeszcze pracowac wiele lat. Co do spasowania - nie martwilbym sie za bardzo, ogarna produkcje i za kilka miesiecy powinno juz byc wszystko tip-top. To samo bylo kiedys z TM3, poczatkowe modele to byl jeden wielki dramat a jak juz zaczeli je klepac w setkach tysiecy egzemplarzy to bylo juz ok.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
i4 to wiekowe auto? Na rynku jest ile, 2 lata? 2,5? Wlasnie wchodzi lifting przeciez, w konfiguratorze powinien byc lada chwila. Nie wiem jak to bedzie wygladac jak wyjdzie Neue Classe - beda rownoczesnie oferowane czy ki grzyb, pozyjemy zobaczymy. Generalnie ludzie (czy tez raczej fani BMW) wg mnie beda zaszokowani Neue Classe bo to bedzie zupelnie inny samochod od 3-er --> to bedzie pelna ASCEZA, zupelnie jak TM3, mnostwo rzeczy z recyklingu, duzy tablet w srodku, zero przyciskow etc (imho na plus ale fani nie beda zachwyceni) Mam tylko nadzieje, ze za asceza pojdzie kilkaset kg mniej wagi, lepsze prowadzenie, lepsze osiagi i efektywnosc. ------ Nowej TM3 Performance nie zamowilem bo w Norwegii jest o ~20k PLN drozsza w porownaniu z innymi krajami (netto/netto), Tesla Norge rznie glupa. Doplata pomiedzy LR a Perf. praktycznie we wszystkich krajach jest w okolicach ~20k PLN a w Norwegii sobie zycza ~40k PLN. Nie zamierzam przeplacac bo znajac zycie dostosuja ceny za chwile i bede bez sensu 10% wartosci rezydualnej w plecy od razu po zakupie. Tym bardziej ze jej jeszcze nie testowalem a Tesla dalej nie udostepnila danych technicznych (100-200, cwiartka etc) ----- recenzja Baka G60 BMW 520d --> KONIECZNIE obejrzec. Jak ja sie wypowiadam w podobnym tonie to wylewa sie na mnie fala hejtu. Moze ktos Baka poslucha co mowi o nowej 5-er, takiego grillowania juz dawno nie widzialem, cos pieknego 😄
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Moze byc jak mowisz, TM3 za 150k a BMW wjedzie na bialym koniu i podwyzszy cene za i4M50 na ~400k PLN. W koncu to premium, ludzie i tak beda kupowac i sprzedaz bedzie "pikowala do gory" 😄 W Norwegii TM3wersja RWD kosztuje 387k NOK czyli 143k PLN ^^ PS. Polecam poczytac amerykanskie fora i4 co ludzie pisza po premierze nowej TM3P, mozna sie zasmucic jak sie jest fanem BMW Za rok podobno wejdzie dokoksowana wersja i4 M60 z silnikiem z i5
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Masz w ustawieniach auta gdzies ustawione podejrzewam ~1kW ladowanie max. Nawet 10A gniazdo to 2,3kW to jest ~15km zasiegu/godzine odzyskane. PS. Nowe FSD Tesli miazdzy realizmem i tym co widzi/analizuje BMW jest jakies 30 lat wstecz
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Zamiast-podatku-spalinowego-doplaty-do-elektrykow-z-KPO-Jest-deklaracja-ministra-8738557.html "Zamiast podatku od posiadania aut spalinowych - nowe dopłaty do elektryków z KPO" ""Nie będzie podatku od samochodów spalinowych. Przyjmujemy zupełnie inną logikę, logikę dopłat, czyli logikę zachęty, a nie logikę kary. Dopłat dla tych, którzy zechcą kupić samochody elektryczne" - wskazała Pełczyńska-Nałęcz. "Przeznaczamy na to 1,5 mld zł z grantu. To będą środki na trzydziestotysięczne dopłaty, jako bazowe, dla samochodów nie tych z najwyższej półki, tylko tych ze średniej półki" - wyjaśniła, doprecyzowując, że jeżeli ktoś będzie mniej zamożny będzie mógł liczyć na "trochę więcej", jeżeli samochód będzie złomowany, będzie można zyskać "jeszcze trochę więcej". "Dokładnie jak będzie wyglądał program dopłat nad tym już opracuje ministerstwo klimatu (Ministerstwo Klimatu i Środowiska) i na pewno jeszcze w tym roku cały ten program ruszy" - podkreśliła Pełczyńska-Nałęcz. "
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Ja nic nikomu nie doradzam sloniku. Prostuje tylko Twoje urojenia. Ty jedziesz po autostradzie i jak Cie jakas Tesla wyprzedza to WIESZ dlaczego to robi, ze ktos sie boi ze mu Ionity zajmiesz. A ja Ci po prostu uswiadamiam, ze zajetosc Ionity to nie jest jakas tajemnica dla nikogo wiec Twoje urojenia sa tylko Twoimi urojeniami po prostu ^^ Naprawde zaczynam myslec ze masz jakas Teslofobie ^^
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Pisesz o Plaidzie czy firmie Tesla ogolnie? Bo przypominam, ze model Y to najczesciej kupowane auto na swiecie obecnie, bez wzgledu na naped rotl. Pisze tu od stu lat --> ludzie glosuja portfelem. Masz jakas Teslofobie od siedzenia w tym watku ^^ Czy Ty myslisz ze zajetosc Ionity to jakas tajemna wiedza dostepna jedynie w Twoim aucie? 😄 Wpisz "ionity Polska" w google i bedziesz mial zajetosc konkretnych ladowarek pokazana w pierwszym linku. Hint --> wlasciciele Tesli tez maja (i potrafia korzystac) z map googla 🤣 Wiec nie wiem skad Ty wymyslasz/dopowiadasz sobie te bzdury rotfl