Treść opublikowana przez adamjttk
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Tutaj opinia prawdziwego fachowca a nie podkupionego recenzenta, sa tez nawiazania do Toyoty (pozdrawiam @BMFun ;P) oraz siekiery, dluta i mlotka 😄
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
W Norwegii poprawa osiagow powyzej 100km/h jest zupelnie papierowa, nikt tego nie zauwazy czy nie skorzysta i zgadzam sie z Toba w 100% ze poboczne rzeczy jak zawieszenie adaptacyjne, lepsze fotele czy wyciszenie beda bardziej przyciagac (jezeli nie popsuli prowadzenia przynajmniej bo jak bedzie podobnie "nijako" do nowej LR to lipa zupelna) W Polsce mysle te 3-3,5s roznicy w przedziale 100-200km/h jednak sie przyda na autostradach, bedzie ewidentnie zauwazalne bo w modelu przed liftem to powyzej 100km/h czy jechales wersja LR czy Perf. to roznicy nie bylo zbytniej. Generalnie auto jak na swoja cene bardzo szybkie ale mam troche niedosytu, spodziewalem sie wiecej fajerwerkow jezeli chodzi o osiagi i ta mityczna przewage technologiczna a tu troche spoczecie na laurach. Auta spalinowe w ciagu ostatnich kilku lat mocno poprawily osiagi - M3 (cwiartka z 12s na 11s z F80 na G80) czy 911 4S (to samo, cwiartka z 12s na 11s pomiedzy 991 i 992) juz nie mowiac o Turbo ktore zeszlo do 10s w nowej generacji. Biorac pod uwage, ze Ioniq 5n mialo premiere ~pol roku temu a i4 M50 100-200km/h przyspiesza szybciej o 0,2 czy 0,3s od starej TM3P to rzeczywiscie ma sens to co piszesz ^^ Nowa TM3P 100-200km/h jest szybsza od i4 M50 o 3s, to nie jest przepasc, to sa 2 przepasci. Kolejna sprawa --> i4 M50 ma lift wlasnie teraz, wiesz moze jakie poczynili postepy w sprawie osiagow? Jak nie wiesz to Ci zacytuje: "The 2025 BMW i4 M50 Gets Sharper Look" "The 2025 BMW i5 M50 marches into production with no performance changes to report" 2025 BMW i4 M50 Facelift vs. Pre-Facelift – Photo Comparison (bmwblog.com) 2025 BMW i4 M50 - Overview & Specs (bmwblog.com)
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Ba, do tego to sa bardzo wszechstronne auta ^^ https://www.finn.no/car/used/ad.html?finnkode=329762423
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Kwestia troche "ambicji" Tesli i "przewagi technologicznej" BEV nad ICE o ktorej zawsze tu pisalem. Moim skromnym zdaniem TM3P powinna byc o 10-15k$ drozsza ale jednak powinno jej skapnac wiecej technologii&osiagow z Plaida, wtedy by nie bylo zadnych watpliwosci. Trzeba przyznac ze G80 Comp. to naprawde kawal szybkiego auta, tym bardziej ze mialo premiere 3 lata temu. PS. Emocje/"fajnosc" etc to kwestie subiektywne, cyferki sa uniwersalne i tego sie lepiej imho trzymac jak mowimy o autach Performance/usportowionych
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Sa w koncu pierwsze testy wydajnosci nowej TM3P Jak na moje - slodko-gorzkie bo przyznam sie, ze spodziewalem sie wiecej 😄 W skrocie - do ~200km/h nowa TM3P jest tak samo szybka jak G80 Competition AWD, powyzej M3 nadal odjezdza Gorzko bo myslalem ze bedzie jednak szybsza, tym bardziej, ze M3 mialo premiere juz 3 lata temu Slodko - bo kosztuje 245k PLN w porownaniu do ~500k PLN za M3 wiec dla ludzi ktorzy szukaja przede wszystkim osiagow za zaplacone $ jest lepiej niz ok BMW i4 M50 - cwiartka 11,6s; 0-130mph 16,2s; 60-130mph 12,9s stara TM3P - cwiartka 11,5s; 0-130mph 16,2s; 60-130mph 13,1s nowa TM3P - cwiartka 11,0s; 0-130mph 12,7s; 60-130mph 9,7s BMW G80 Comp. AWD - cwiartka 11,0s; 0-130mph 12,3s; 60-130mph 9,5s w skrocie - zbili 3-3,5s od 100-200km/h w porownaniu do starej wersji
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Ja mysle, ze rynek OD DAWNA jest gotowy na Neue Classe! Niech zrobia podobne, lekkie, nowoczesne auta jak TM3/TMY, dodadza wszystko to czego czlowiek oczekuje od premium a na co narzeka w Tesli (a troche tego jest przeciez), dadza swoja marze bo jest mnostwo ludzi ktorzy chca doplacic za jakosciowy i dopracowany produkt o dobrej renomie przeciez. Nie musza isc droga Skody zeby firma zwiekszala wartosc i akcjonariusze byli zadowoleni. Tak jak piszesz - gdy wprowadzali na rynek SAV to byli pionierami i pociagneli przez 2 dekady trendy w segmencie, nie widze przeciwskazan zeby z elektrykami nie moglo byc podobnie.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Bo duzo ludzi zyje przeszloscia i stereotypami. Kiedys jak kupowales BMW to kupowales z dobrodziejstwem inwentarza - naped na tyl gdy konkurencja miala na przod, swietne silniki R6 gdy konkurencja miala R4/V6, swietne skrzynie biegow, cudowne prowadzenie, topowe osiagi, idealny rozklad masy, nowinki technologiczne, agresywny design, swietne i przyjazne GUI, prestiz. Dzisiaj jak kupujesz BMW (przynajmniej elektryki) to naped sie niczym nie wyroznia, silniki i osiagi gorsze niz u Tesli/Kii czy Hyundaia, baterie chinskie jak u kazdego innego producenta, prowadzenie fatalne bo auta sa tluste jak swinie, design jak u Skody bo szefem designu jest facet ze Skody do tego robiony pod chinskie gusta typu ostentacyjnosc czy swiecace grille, GUI tragiczne i nieprzyjazne, nowinki technologiczne ma czesto lepsze konkurencja. Placisz w sumie juz tylko za przywiazanie do marki bo wiele produktow jak np ix3, i4, iX jest tragicznie zapozniona technologicznie. Nadal sa dobre materialy i dbalosc o detale (chociaz marka usilnie pracuje nad oszczednosciami gdzie sie da), nadal jest sporo prestizu, przynajmniej wsrod ludzi mniej ogarnietych technologicznie ktorzy kojarza marke nadal ze sportem, osiagami i wysoka cena. Ja nadal uwazam ze marka sie grubo pogubila przez ostatnie lata, zrobila sie masowka sprzedajaca 2x wiecej aut od Skody, jakosc i filozofia marki mocno podupadly, jest wyciskanie ostatnich sokow z legendy ///M co najwyzej i uczepienie sie peletonu zeby go nie zgubic, duzo wiekszy fokus na zadowalanie akcjonariuszy zamiast klientow, tak jakby firme przejeli ksiegowi a nie entuzjasci tego co reprezentowalo soba BMW. Wyznaczania trendow, odwagi, przelamywania konwenansow w tej marce nie ma juz od dawna.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
A pozniej najwiekszy hejter elektrykow co tu plul 4 lata w watku na ta technologie zamawia swojego 3-go elektryka. To jest wlasnie to przyslowiowe "glosowanie portfelem" sloniku. Wiec mozesz dalej fantazjowac sobie o V8, o M3 a na koniec dnia ksiegowy w firmie motoryzacyjnej Twoje pieniadze w excelu sumuje w kolumnie "elektryk" i dlatego mamy coraz wiecej w sprzedazy elektrykow a wielbiciele V8 i innych M3 snuja opowiesci na forum "kiedys to bylo" Tak, juz to przerabialismy - Toyota Prius w Polsce zaczyna sie od 200k PLN a na taxi same Priusy, Polska to bardzo bogaty kraj 😉 PS. W NO nowa RAV4 kosztuje tyle co iX 40, znaczy sie niechybnie juz klasa premium 😉
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Ciekawy artykul, dzieki, dzieki niemu sie np dowiedzialem ze rowno 20 lat temu gdy najpopularniejszym autem w NO byla Toyota Avensis to w PL byl to Fiat Panda 👍 Co do popularnosci Tesli dzis - Norwegia nie jest zadnym wyjatkiem jezeli zapomniales, najpopularniejsze auto w Norwegii jest rowniez najpopularniejszym autem na swiecie. Nie wiem czemu ludzie sie nie rzucili na BMW iX3 zamiast na ta beznadziejna TMY, zbiorowa halucynacja, nie doceniaja potegi prawdziwego premium i 20 znaczkow ///M 😞 Nie Kriss, to tylko BMFun wrzuca oferty z 50% wplata poczatkowa dla pani na kasie ktora przypadkiem ma tez wlasna dzialalnosc ^^ Eksperci go nienawidza, jak sie wplaci 80% wartosci poczatkowej auta to rata bedzie ponizej 1000 PLN, M3 dla kazdego ^^ Biorac pod uwage, ze M3 jest takim sukcesem ze samo BMW juz mowi ze nastepca bedzie elektrykiem to nie jestem pewny ^^ Co prawda ban na ICE w EU dopiero za kilkanascie lat ale BMW jest po prostu "eco friendly" dlatego kasuja dekade szybciej spalinowa ikone, nie? Cholerka, moze jeszcze nie wszystko stracone, moze i V12 powroci, klienci robili preordery na lata do przodu taki to byl hit
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Ja sie z Toba slonik zgadzam Do czasu premiery elektrykow Norwedzy musieli sie zadowolic Peugeotami 308 bo nie bylo pieniedzy na auta "lepszej klasy" a po rewolucji BEV w koncu moga jezdzic premium (elektrycznym bo elektrycznym ale premium --> i nie mam oczywiscie na mysli Tesli bron boze 😛) Co do silnikow tez sie zgadzam --> 316i R3 bylo na rynek skandynawski a w Polsce w tamtym czasie jezdzily same tluste R6 Koniec internetu na dzis 🙂
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
slonik, umowmy sie - ja nie pisze, ze w NO jest kraina mlekiem i miodem plynaca wbrew temu co sugerujesz, kazdy kraj ma swoje za uszami, rozmawialismy o sile nabywczej pensji i o cenach aut, daje Ci konkretne cyferki poparte linkami ktorych negowanie jest po prostu GLUPIE. Piszac, ze "pisze bzdury" osmieszasz sie jedynie --> jezeli z czyms sie nie zgadzasz to napisz konkretnie gdzie napisalem bzdure bo poki co to Ty piszesz bzdury o benzynie za 10 PLN, o tym co widziales dekade temu jak byles w NO czy co slyszales od szwagra czy wujka kolezanki tesciowej. To tak jakbym ja pisal dzis, ze w PL srednia pensja to 1300 PLN netto a prezydentem jest Kwasniewski a do tego wszyscy jezdza Fiatami 125p ^^ Co do uciekania z kraju na emeryture --> drozyzna to jedno (absolutnie jej nie neguje) a surowa pogoda to drugie, tez nie zamierzam na emeryturze siedziec w NO jezeli moge w Hiszpanii, gdzie 3/4 roku jest +20C 😆 Mieszkam/pracuje w Norwegii od prawie 20 lat, nie pamietam kiedy ostatni raz widzialem Peugeota 308, wszedzie tylko Tesle i e-trony, moze w jakims lokalnym getcie pracowales? Ale jak Ci to poprawi humor to nie ma sprawy, jest mega drogo w NO, czlowiek ledwo wiaze koniec z koncem, niedlugo Norwedzy beda na saksy do PL przyjezdzac zeby na wymarzonego Peugeota 308 zarobic 😉
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
1. Ciagle pijesz do tej pseudo "zamoznosci" Norwegow, strasznie Cie widze piecze. Zadna "pani na kasie" raczej nie bedzie jezdzic nowa M3 w zadnym kraju, to oczywiste. Roznica jest taka, ze jak "pani na kasie" w NO jest swirem motoryzacyjnym to sobie ta M3 kupi na kredyt jak sie uprze i bedzie ~polowe pensji wydawala na raty za to auto. W PL ta pani musialaby na raty wydawac 2 cale pensje. Tyle n/t dostepnosci aut w obu krajach i sile nabywczej pensji, zrozum ta prosta rzecz bo sie osmieszasz drazac ciagle ten sam temat. 2. Apropo roznic w cenach BEV i "tylko i wyłącznie przez sterujące wyborami Norwegów państwo poprzez dopłacanie do elektryków ulgami podatkowymi." - nie masz racji. W Norwegii tanie auta (do niecalych 200k PLN) sa zwolnione z podatku VAT. Tylko ze jak porownasz ceny netto wielu samochodow w NO i w PL np i4 M50, TM3 LR etc etc to w Norwegii ceny netto sa nadal DUZO nizsze niz ceny netto tych samych aut w PL. Inaczej - producenci motoryzacyjni dostaja do swojej kieszeni duzo wiecej pieniedzy za kazdego sprzedanego elektryka w Polsce w porownaniu do Norwegii. Tutaj w gre wchodzi przede wszystkim konkurencja i walka o klienta na dojrzalym rynku. 3. Litr benzyny w Norwegii kosztuje obecnie 22 NOK to jest ~8,1 PLN. W PL 6,5 PLN czyli w NO ~25% wiecej. Porownujac do sil nabywczych pensji to nadal niewielka roznica. Reasumujac - panstwo oczywiscie steruje w duzym stopniu wyborami obywateli, sa zachety, sa kary etc zeby elektromobilnosc pedzila na pelnej. Nie zmienia to jednak faktu, ze jak ktos nie ma ochoty na elektryka i lubi brum-brum to nie ma zadnych przeciwskazan zeby tym brum-brum sobie jezdzil. To ze ludzie wybieraja masowo elektryki a nie auta spalinowe swiadczy jednak o tym, ze ludziom jednak te elektryki nie przeszkadzaja (wrecz przeciwnie) i bez zalu zostawiaja auta spalinowe na smietnisku historii tam gdzie ich miejsce. Gdybym nie patrzyl realistycznie na koszty (w porownaniu do potrzeb) to masz oczywiscie racje. Tylko ze wtedy M3 jest daleko poza podium i tak 😉 Zreszta nie da sie nie patrzec na koszty w 99% przypadkow, nie mow, ze kupiles TMY SR zamiast Perf. "bo chciales" 😉
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Kriss, odpowiem Ci tak --> nikt w Norwegii nie jest "wykluczony" z fajnych aut aut spalinowych, to jest mit czy tez rozpowszechniane tutaj wielokrotnie klamstwo. To raczej auta elektryczne sa po prostu nieprzyzwoicie tanie i 99/100 osob je wybiera bo zdrowy rozsadek bierze gore (mentalnosc nie wyrozniania sie/nie zwracania na siebie uwagi autami tez swoje robi). Dam Ci przyklad: BMW M3 Comp. AWD - cena w PL - 490k PLN, cena w NO 1,5M NOK (554k PLN). To auto jest w NO drozsze o 13% gdzie sila nabywcza przecietnej pensji w NO jest wyzsza o ile w porownaniu do PL? 100%? 150%? Przecietnemu Norwegowi jest duzo latwiej kupic sobie spalinowe M3 niz przecietnemu Polakowi, pisalem o tym wielokrotnie. Tyle ze: BMW i4 M50 - cena w PL - 362k PLN, cena w NO 665k NOK (245k PLN) (pomijam juz nawet grube i stale promocje, pisze o katalogowej cenie). To auto jest w NO tansze o 48% niz w PL. Czyli reasumujac i przeliczajac "na kilogramy" --> w PL zeby kupic M3 to musisz do i4 M50 doplacic 35% W NO zeby kupic M3 to musisz do i4 M50 doplacic 125% a w rzeczywistosci ~150% bo na BEV sa ciagle promocje (grube upusty, darmowe finansowanie etc) Stad o spalinowej M3 malo kto w ogole mysli jezeli w podobnych pieniadzach (1,5M NOK) mozna sobie np kupic auta typu Porsche Macan Turbo (1,2M NOK) czy MB EQS 580 (1,55M NOK) czy Audi e-tron GT RS (1,6M) ktore w PL czy DE kosztuja 600-700k PLN i sa obiektywnie patrzac "polke wyzej" niz M3. Znakomita wiekszosc ludzi oczywiscie wybiera popularne elektryki typu TM3/TMY/ID4/etron etc bo te auta kosztuja po prostu grosze w porownaniu do zarobkow czyli 10-15 srednich pensji, to tak jakbys w PL mial nowe Tesle po 50-70k PLN sprzedawane.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Poliftowe Taycany sa sztos, osiagi kosmiczne, zasieg duzo wiekszy od wersji przed liftem. Ale co z tego jak nowka Turbo z salonu kosztuje od 800k PLN a doposazone 3-4 letnie uzywki z mikro przebiegami chodza po ~300-350k PLN, taka utrata wartosci zabija, to nie na moja kieszen. Co do wrazen z jazdy pomiedzy i4 a Taycanem - nie odczules extra 12cm roznicy w rozstawie osi chociazby? Sa tez 10cm szersze, powinno to sie prowadzic duzo stabilniej od i4 czy TM3 przy wyzszych predkosciach.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Roznica jest taka, ze slonik plul na elektryki i fotowoltaike z gory do dolu przez 2-3 lata w tym watku, smial sie z oszczednosci, z technologii, z papierowych osiagow, z przewag technologicznych - slowem ze wszystkiego. Zeby na koncu wyladowac z 2 elektrykami i panelami na dzialce i jedyne co mu zostalo teraz to plucie na Tesle 😉 Ja od poczatku mowilem ze i4 M50 ma sporo zalet w porownaniu do TM3P (i rownie sporo wad), przy cenie 220k PLN mozna jednak przymknac na wiele z nich oko bo to cena jak za 318i czy 320d. Klasyczne ccc. Bo Ty mi nie wierzysz jak ja Ci tu 100x pisze ze jestem wielkim fanem BMW, duzo wiekszym niz Tesli, po co mialbym tu siedziec od dekady na tym forum, zeby Ci nerwy psuc? 😜 Nie przeszkadza mi to jednak wysmiewac czy szydzic jak sie marce nalezy (a nalezy sie czesto poki co jesli chodzi o BEV). I4 M50 moglbym bez problemu jezdzic przez rok czy dwa po 4 latach jazdy Teslami ot chocby ze zwyklej checi roznorodnosci/odmiany, przymknal bym oko na wady czy irytujace rzeczy a skupial sie na zaletach. Duzo nizsza cena nadal mnie jakos wielce nie zacheca do zakupu ale tez nie odpycha, te 220k PLN przedstawia chyba realna wartosc tego auta jak na 2024r. Tyle ze nie wywoluje to auto we mnie zadnych emocji jak chociazby jeszcze 3 lata temu, ot zwykle wozidlo, odgrzany kotlet, troche nuda (poza zwykla odmiana od jezdzenia TM3) Zgadzam sie po czesci z Toba (pomimo ze mocno uogolniasz), ten watek ponizej ma prawie 300 stron a tam dalej czasu oficjalnego na cwiartke nie ma i to troche martwi 😕 https://teslamotorsclub.com/tmc/threads/model-3-highland-performance-plaid-speculation-car-announced-04-23-2024.310731/page-272 Nowa TM3P wyglada tez troche jak odgrzewany kotlet - osiagi prawie identyczne jak stara (liczylem na wiecej szczerze mowiac), zasieg sie nie poprawil, troche lepsze wyciszenie i zawieszenie, lepsze fotele, gorsze kierunkowskazy --> ot bardzo subtelny makeup, poprawili to na co najbardziej ludzie narzekali w starej TM3P w sumie. Na pewno duza zaleta auta jest cena, 245k PLN w PL i 200k PLN w NO jak za auto ktore robi cwiartke w <11,0s (estymacje z innego forum, do potwierdzenia w ciagu tygodnia jak sie zaczna odbiory) czyli tyle co M3 comp AWD za pol banki jest na pewno nobilitujace. Motyli w brzuchu nie mam dlatego tez zerkam troche na Taycany/e-trona RS tyle ze to segment E juz a ja wole auta mniejsze i zwinniejsze. Irytuje mnie ze nie ma nowej TM3P nadal do jazd probnych, mialbym juz wyrobione zdanie a tak limbo.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
BMFun, zapewniam Cie ze forumowicze nie maja wielkiego wplywu na moje decyzje zakupowe 😜 Przeczytaj uwaznie moje 2 posty n/t BMW i4 M50 ktore tu napisalem 2,5 roku temu - wyjasniaja dosc dokladnie moje zdanie n/t tego auta Od tego czasu w sumie nic sie nie zmienilo oprocz tego, ze mamy juz 2024r a i4 M50 kosztuje w NO 220k PLN w pelni wyposazona (czyli calkiem rozsadnie zwazywszy na to co oferuje i czego nie oferuje w porownaniu do konkurencji)
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Teoretycznie masz racje W praktyce wszystko sie rozbija o lokalna konkurencje i udzial w rynku - dopoki BMW sprzedaje i4 M50 za 360k PLN a VW ID3 za 200k PLN to Tesla ma brutalnie mowiac wbite bo i tak oferuja ~najlepsze value i udzial w polskim rynku rosnie nawet przy obecnych cenach. W Norwegii jest obecnie wojna totalna jezeli chodzi o elektryki - sa makabrycznie poprzeceniane, kredyty 1% dotowane przez producentow bo trzeba stanac na glowie zeby przyciagnac kupca do salonu. Tym bardziej ze rynek jest juz mocno nasycony elektrykami, Chinczycy wchodza z buta wciaz z nowymi markami i cenami dumpingowymi a przy rekordowo wysokich stopach procentowych i ogolnej drozyznie ludzie nie maja tez problemu potrzymac dluzej swoje obecne kilku letnie auto. Stad jest po prostu jakas abberracja obecnie i desperacja producentow wrecz. Ile ten nowy LR za 162k PLN moze stracic w ciagu 3 lat? 20%? 30%? Przeciez te auta nie beda taniec w nieskonczonosc, tym bardziej przy takiej inflacji. To auto ma 680km zasiegu WLTP, 4 sek do setki i naped 4x4 ^^ Zaczna drukowac $, scinac stopy procentowe to wajcha sie przekreci w druga strone, ludzie sie rzuca do sklepow i wszystko momentalnie zacznie drozec, lacznie z elektrykami. Mam metlik w glowie powiem szczerze, brak wersji Perf. do jazd probnych nie pomaga (beda dopiero za miesiac), i4 M50 poza smieszna cena jak na 500KM BMW mnie w ogole nie kreci, bylo srednio ciekawe juz 3 lata temu a dzis to juz dinozaur. Chodzi mi po glowie troche tez Taycan Turbo i e-tron GT RS (uzywane) --> zawsze to by byla jakas odmiana - 2-3 letnie egzemplarze nadal na gwarancji producenta sprzedaja za <40% ceny nowego, to tez dobry deal imho, jednak polka wyzej niz TM3/i4 szczegolnie ze Taycany maja czesto Burmestera tego topowego high-end
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
W Norwegii dzisiaj spore obnizki TM3 (8% SR i 10% LR i Perf.), chyba sie ogarneli ze nie powinni zdzierac wiecej niz w innych krajach i zareagowali na b. dobra oferte BMW i4 M50 (220k PLN) ktore po obnizkach zanotowalo spore zainteresowanie --> mnostwo ich ostatnio widac na ulicach. Nowe ceny TM3 troche szokuja jak sie przeliczy na zlotowki 🤣 Auta nie wymagaja zadnego serwisu w ASO i sa na 5 letniej gwarancji producenta lol TM3 SR --> 130k PLN TM3 LR --> 162k PLN TM3 Perf. --> 196k PLN
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
To sie rozumie samo przez sie (przynajmniej dla ludzi w miare rozsadnych) Dlatego pisalem, ze trzeba miec swira na punkcie motoryzacji bo za duzo sprzataczek jezdzacych Porsche nie widzisz przeciez, niewazne w jakim kraju ^^ Jest jakis tam odsetek ludzi, najczesciej relatywnie mlodych, jak ten chlopak u mnie w pracy i zwariowanych na tyle zeby przeznaczac duza czesc swojej pensji na marzenia (moze mieszka z mama, moze poza Taycanem nie ma wydatkow (bo siedzi caly dzien w robocie po 10h ;P), nie wnikam, nie moja sprawa) Natomiast niezaprzeczalnym faktem jest, ze w wielu krajach (nie tylko Norwegii) mozna pracowac "na mopie" i za polowe wyplaty jezdzic nowym Porsche, gdzie w PL nawet i cala pensja przy podstawowych kwalifikacjach nie starczy na rate --> o tym byla dyskusja czemu w PL ludzie wciaz preferuja auta 10 letnie a nie nowe z salonu. Ot sila nabywcza pensji w pigulce. I Kowalskiemu i Bjornowi i Helmutowi zostaje np 30% pensji na zachcianki ale te 30% jest czyms zupelnie innym dla pensji 5k PLN, czym innym dla 10k PLN a czyms zupelnie innym dla 20k PLN. Co czlowiek to inna historia, jeden ma dzieci, inny nie ma, jeden ma dom z 2M kredytu, inny mieszka w podarowanym mieszkaniu po rodzicach, jeden na wakacje lata na Karaiby a drugi spedza je na dzialce. Same zarobki to tylko jedna ze zmiennych a marzenia motoryzacyjna kazdy ma podobne ^^ A tak na serio - powiem Ci szczerze, na chwile obecna zastanowilbym sie powaznie nad zakupem elektrycznego Macana --> nie wiem jak w PL ale w NO elektryczne Porsche (szczegolnie Turbo/Turbo S) maja GARGANTUICZNA utrate wartosci. Dla przykladu --> nowe Porsche Taycan Turbo kosztuje (gole) na chwile obecna 1.900k NOK, doposazone to bedzie 2,2-2,3M. 4 letnie, z mikro przebiegami rzedu 30-40k km chodza juz po 800-850k NOK, to jest za 30-35% nowego 😕 Bruktbil til salgs: Porsche Taycan - 2020 - Svart - 693 Hk - Sedan | FINN.no Bruktbil til salgs: Porsche Taycan - 2020 - Grå - 693 Hk - Sedan | FINN.no Nie wiem jak tam z rabatami w Porsche, moze tez w przypadku SUVow jest lepiej z utrata wartosci ale ogolnie mega slabo to wyglada, zdecydowanie lepiej wyglada to w przypadku 911 czy nawet Panamery.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
https://www.tabletowo.pl/samochody-elektryczne-ile-sztuk-w-polsce-04-2024/ "Samochodów osobowych w pełni elektrycznych (BEV) jest w Polsce więcej niż hybryd plug-in (PHEV) – 57958 vs. 53817 sztuk."
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
BMFun, nie wiem co teraz probujemy udowodnic bo zgubilem watek 🙂 Srednia pensja netto w PL to 1,5k euro (srednia, mediana jeszcze nizsza), w wiekszosci krajow Europy Zachodniej to >3k euro. Ceny samochodow sa circa podobne wszedzie. Ameryki nie odkrywamy przeciez,przecietny Kowalski We Francji, Niemczech czy Norwegii jest w stanie miesiecznie z pensji dolozyc kilkaset euro i jezdzic nowym autem w kredycie. W Polsce Kowalski jezdzi autem 10 letnim nie dlatego ze lubi a dlatego ze nie ma po oplaceniu kosztow stalych tych kilkuset euro na zbyciu na takie glupoty/fanaberie jak nowy samochod. Stad wiekszosc aut to auta firmowe, ktore na siebie zarabiaja. Druga strona medalu oczywiscie to majatek, wiekszosc Polakow nie ma zadnego majatku tzn 80-90% Polakow ich jedyny majatek to mieszkanie za 300-400k PLN w ktorym mieszkaja, w wiekszosci krajow zachodnich majatek byl juz akumulowany wiele pokolen wiec latwiej o takie zbytki jak nowe auto na kredyt. To co slonik pisze to glupoty w najczystszej postaci, pisze o jakichs rolnikach co maja 10 milionow bo wystarczy miec 100ha ziemi. I zarabiaja 10k PLN miesiecznie a przeciez sa milionerami. A na pytanie skad te 100ha - no bo przeciez "inwestowali". Moje dzieci maja podobna logike - skad sie biora pieniadze? z bankomatu w scianie. Jeden prosty trik jak byc bogatym, eksperci go nienawidza ^^ Co do sily nabywczej w Polsce zgadzam sie z Toba w 100% - poprawia sie z roku na rok i niemilosiernie gonimy "zachod", wejscie do UE bylo ogromna szansa z ktorej skorzystalismy w 110%, dodac do tego narodowy rozsadek, pracowitosc i brak oglupienia roznymi ideami i przeklada sie to na coraz mniejsza roznice w porownaniu do bogatszych sasiadow. Jeszcze ze 2-3 dekady i nie bedzie widac zadnych roznic jezeli chodzi o Kowalskiego. Jezdzenie 10 letnimi samochodami w miedzy czasie to imho mala cena. Nie jest bardzo duzym wyddatkiem dla nikogo. Tlumaczylem to sto razy. Na nowego elektryka prosto z salonu "stac" w Norwegii kazdego kto pracuje, mowie doslownie. Pani na kasie w spozywczaku czy pani sprzataczka zarabiaja te 30.000 NOK netto miesiecznie, nie da sie mniej na caly etat. Nowe auto w salonie w kredycie (ktore rozdaja na lewo i prawo na 1% obecnie) kosztuje 2500-3000 NOK/mies, to jest mniej niz 10% pensji netto. To tak jakbys przelozyl na polskie realia - zarabiasz na etacie 3000 PLN netto miesiecznie a rata za nowego elektryka z salonu to 250-300 PLN/mies. Tu masz odpowiednik Golfa (chinskie MG 4) - zasieg 350km, calkiem dobrze wyposazone, na 5 letniej gwarancji producenta. Rata miesieczna - 2450 NOK, kredyt na 10 lat, bez wkladu wlasnego. To jest 8% pensji netto "sprzataczki". https://kvernelandbilhaugesund.no/bil/mg4/ Dlatego sprzedaje sie tego na peczki - to auto jest na 9. miejscu w rankingu sprzedazy. Te 2500 NOK to sa w rzeczywistosci 2-3 wyjscia do spozywczaka, zycie w NO jest calkiem drogie uslugi etc ale nowe auta (elektryki) sa sprzedawane za grosze relatywnie do zarobkow patrzac. Dlatego tez jak ktos ma swira na punkcie motoryzacji i jest w stanie wydawac duzy % swojej pensji na auto to moze jezdzic tak naprawde czym chce - taki nowy Macan za niecaly milion koron w kredycie po uszy to nadal bedzie ~35% pensji netto sprzataczki. Oczywiscie trzeba byc swirem zeby podejmowac takie decyzje finansowe ale jak wiemy swirow na swiecie nie brakuje (w Norwegii rowniez ;P)
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Takie madrosci to ja lubie. Statystycy to uwielbiaja 😄 https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/jakie-oszczednosci-maja-polacy-porownujemy-z-innymi-krajami/6t7hve8 "stopa oszczędności gospodarstw domowych, pokazująca, jaki procent dochodu do dyspozycji pozostaje po zaspokojeniu potrzeb konsumpcyjnych, na koniec 2021 r. wyniosła zaledwie 2,8 proc. Była na najniższym poziomie od co najmniej 2009 r. "Na tle pozostałych krajów Unii Europejskiej byliśmy najmniej oszczędzającym narodem" — wskazują eksperci PFR.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Tak i nie. Ciezko zaprzeczyc temu, ze to co dzieje sie w NO apropo elektromobilnosci wyprzedza reszte Europy o kilka lat czy Polske powiedzmy o dekade. Udzial elektrykow nie rosnie w EU? Tesla nie stala sie synonimem BEV jak to bylo w NO juz wiele lat temu? Auta spalinowe sie koncza, czy to benzyna czy diesel czy hybrydy, ich udzial w rynku maleje kosztem BEV. Mozna to negowac, nie lubic tego ale tak jest i ciezko dyskutowac z faktami. Jezeli uwazasz ze marki europejskie, takie Renault czy Fiat czy MB czy BMW nagle sie ockna i zaczna zwiekszac swoj udzial kosztem amerykancow, chinczykow czy koreanczykow - ok, Twoja sprawa, takie rzeczy sie szybko weryfikuje z roku na rok. Ja uwazam, ze trend sie bedzie poglebial tylko i jeszcze niejedna europejska firma motoryzacyjna w ciagu najblizszej dekady zostanie wykupiona przez Chinczykow, bedziemy mieli takie europejskie Volvo na pocieszenie 😉 no tak, bo Audi e-tron czy BMW iX to nie sa auta z wyzszej polki ^^ Jaki % rolnikow w Polsce ma majatek netto kilka milionow dolarow? Jak Ci mityczni rolnicy z majatkiem kilka milionow $ do tego majatku doszli zarabiajac 10k PLN miesiecznie (kupowali bitcoiny dekade temu czy akcje nvidii? ^^)
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Kriss, europejskiej motoryzacji juz nie ma, to co widzisz na drogach (te Peugeoty, Skody, Ople, Fiaty, Renault, VW, BMW, Audi) to sa dinozaury, za 10-20 lat beda egzotykami na ulicach. Ja wiem, ze ciezko w to uwierzyc patrzac dzisiaj przez okno i te rzeczy trwaja latami ale tu naprawde nie trzeba duzo wyobrazni zeby nie widziec co sie dzieje w szerszej perspektywie. 5 lat temu ludzie nie widzieli aut elektrycznych przez okno bo wszedzie byly diesle. Dzisiaj diesli juz praktycznie nie ma, dekada wystarczyla zeby diesel odszedl w zapomnienie. Norwegia na tle Europy jest dosyc zamoznym krajem, stc ich by doplacic 10 czy 20% do europejskiej marki w ramach patriotyzmu gospodarczego - zerknij na liste 25 najlepiej sprzedajacych sie modeli samochodow. Na czerwono zaznaczylem europejskie modele - jest ich 8 sztuk, 30% 30% - a tak nprawde nie mamy jeszcze praktycznie w ogole inwazji chinskiej motoryzacji. Widzisz tam gdzies Opla jakiegos? Fiata? Renault? Peugeota? Mercedesa? Seata? To co obecnie widzisz na drogach w PL? Ja widze za to amerykanskie Tesle i Fordy (3szt), japonskie Hondy, Toyoty, Nissany i Mazdy (6szt), koreanskie Hyundaie/Kie (2 szt) i chinskie Volvo, Polestary, Bydy, Mg, Xpengi (7szt) Jak chcesz to moge wrocic do tej listy za rok --> bedzie tam tylko wiecej aut chinskich, beda BYDy, Maxusy, Nio i pewnie Xiaomi ^^ Myslisz ze w takiej Polsce bedzie inaczej jak elektrykow bedzie tylko przybywac?
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Zdjecie wziete z: https://www.bmwblog.com/2024/05/14/bmw-eu-tariffs-chinese-evs-shooting-yourself-in-the-foot/ To jest koncept BMW i Vision Circular https://www.bmw.com/en/magazine/sustainability/circular-lab/vision-circular.html Teraz sobie pomysl jak zle jest koncepcyjnie w BMW, ze fani sie pytaja czy ich nowe projekty to nie fotomontaz 😉 PS. Wczoraj zerknalem na recenzje nowej Skody Octavia - segment C i ja naprawde przestaje rozumiec motoryzacje, to auto kosztuje 1/3 tego co nowa 5-er a ma np. - schowek na okulary, schowki na monety ktore zostaly wykastrowane w BMW - fotele z tylu sa cale obite (eko)skora a nie jedna wielka polac twardego plastiku - kieszenie w fotelach, 2 sztuki wrecz - listwy progowe aluminiowe, do tego grawerowane w 3d - filc w schowkach w drzwiach zamiast ordynarnego twardego plastiku - uchwyt w tylnej kanapie ladnie chowa miejsce na kubki zamiast ordynarnych dziur na wierzchu - pod maska wyciszenie, nad reflektorami plastikowe zaslepki a nie gola elektronika i cle inne mnostwo detali z ktorych zostala wykastrowana limuzyna G60 segmentu E (!) O co tu chodzi, w BMW jest tak zle z marzami ze trzeba takie rzeczy kastrowac w segmencie E czy Skoda jeszcze nie dostala memo ze te rzeczy juz sa niemodne i niepotrzebne kupujacemu?