Skocz do zawartości

adamjttk

Zasłużeni forumowicze
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez adamjttk

  1. W Norwegii rozpoczela sie mozna powiedziec prawdziwa wojna cenowa na elektryki, cos pieknego. Wiekszosc dealerow ma zawalone stocki i oprocz DUZYCH przecen rzedu 10-30% oferuja praktycznie darmowe finansowanie przez pierwsze 3 lata kredytu. Stopy procentowe w NO sa obecnie na poziomie 4,5% (najwyzsze od 2 dekad) a mnostwo dealerow oferuje finansowanie dla Kowalskiego na poziomie 0,5-3% czyli w praktyce doplacaja do kazdej raty - Tesla (2%), Mazda (1%), Volvo i Polestar (0,5%!!), VW (3%) Chinczycy to juz w ogole odlatuja - MG4 - cena auta 100k PLN brutto, oprocentowanie kredytu 1%, rata miesieczna 900PLN bez wplaty wlasnej i przy kredycie na 10 lat lol MG4 ELECTRIC - Laastad Nastapil efekt snieznej kuli, Tesla zapoczatkowala piekna rewolucje w motoryzacji dekade temu, przy takich cenach aut elektrycznych obecnie i kosztach jazdy/serwisu nawet najwieksi przeciwnicy elektrykow beda je kupowac ^^ rotfl - na dole strony jeszcze pisza ze zestaw kol zimowych dodaja gratis do auta ^^ gwarancja na auto 7 lat/150k km Miejski szkrab z mikro zasiegiem 150-200km Mazda MX-30 - 80k PLN brutto, kredyt na 1% i rata miesieczna 750 PLN, bez wkladu wlasnego - rotfl, ludzie wiecej miesiecznie na benzyne potrafia wydac a tu nowe auto na gwarancji. 18" felgi, ACC - chyba sam sobie kupie na dojazdy do pracy 🤣 Mazda MX-30 - Laastad
  2. nowe FSD, ilosc detali poraza imho (!) EQS to porazka, w Norwegii roczne sztuki chodza po 250k PLN, wartosc rezydualna naprawde uprawia free fall. Jak dla mnie sedany EQE i EQS znikna tak szybko jak sie pojawily bo ta linia to niewypal --> design jest tragiczny (oble, nieksztaltne, nieproporcjonalne, brak ciekawych przetloczen i detali), w srodku jest bieda w porownaniu do S-klasy (oszczednosci zupelnie jak w BMW - pelno plastikow i brak prawdziwego premium, soft close, ogrzewane elementy wnetrza), nawet na audio pozydzili i topowy Burmester nie ma nic wspolnego z Burmestrem z S-klasy a jest 2x slabszy i jest identyczny z tym co wkladaja do C-klasy (!) co mozna sobie sprawdzic na stronie burmestra. Generalnie jak widze co robia niemieccy producenci premium (BMW, Audi, MB) to golym okiem widac identyczne zachowania i polityke 3 firm --> wszystko jest ugadane i zaplanowane na kilka lat do przodu --> scinamy topowe audio? nie ma problemu --> w jednym roku modelowym robia to wszystkie firmy na raz. Odpowiednie urzedy (uokik) powinny sie za to wziac bo to zwykle manipulowanie rynkiem. Swietna wiadomosc (mimo ze troche stary news :P), lubie EU z tego powodu --> upraszczaja wiele rzeczy na poziomie powyzej krajowych regulacji. apki do ladowania elektrykow to pomysl szatana, terminale platnicze powinny byc dostepne od 1. dnia ladowarek DC a rozmowy z konsultantem bo sie nie da "zatankowac" auta normalnie to jakas kosmiczna abberracja. Mam nadzieje ze szybko wyplenia januszowanie firm --> cos ala gowniany lightning ktorego apple sie trzymalo latami.
  3. Powiem Ci ze przeszlo mi to przez mysl z prostego powodu - TM3P jezdze juz 3,5 roku i najnormalniej w swiecie przydala by sie jakas odmiana mimo ze jestem z auta w 100% zadowolony! O lifcie nawet nie pomyslalem ale biorac pod uwage co sie stalo z i5 mysle ze to bedzie DUZY krok w tyl - usuna pewnie lasery, wywala obszycie kierownicy skorzane, CA z tylnych klamek, siatki, schowki, listwy, ambienty z tylu --> to bedzie rzez podejrzewam i nawet nie chce myslec jak daleko pojda oszczednosci. Obym sie mylil ale mam nienajlepsze przeczucia ^^ No i kolejna sprawa to oprocz WIELU wad i4 w porownaniu do TM3P --> nowa TM3P ma wazyc dokladnie tyle samo co stara (1850kg) a ma miec 650KM, ciezko bedzie przejsc kolo takich osiagow obojetnie 🤪 bo pewnie bedzie malym zapier*(**(czem. Tym bardziej ze poprawili mocno wyciszenie w kabinie, ogolnie auto sprawia duzo lepsze wrazenie "premium" w porownaniu do mojej wersji. Nadal nie poziom BMW oczywiscie jezeli chodzi o materialy i feeling ale jest duzo lepiej. Poprawili nawet takie glupoty jak dzwiek zamykanych drzwi. Zgoda, chociaz jak dla mnie oba auta to tragedia, moze blizej 60-tki mi sie zmieni 😉
  4. Obalasz mit ktorego nikt tu nie forsuje (ja przynajmniej nic takiego nie powiedzialem 🙂) Napisalem, ze BMW sporo obniza ceny w NO bo sprzedaz siadla, tyle. Reszte sobie dopowiedziales raczej. Podejrzewam, ze w PL szykuje sie podobna promocja bo Tesla sie tez juz zaczela rozpychac jak pokazywaly ostatnie statystyki. W NO TM3 LR kosztuje 510k NOK, wersja Perf. bedzie pewnie za 560k NOK (taka byla roznica przed liftem) a i4 M50 jest teraz za 600k porzadnie wyposazona, mysle ze takie ceny sa uczciwe, 7% doplaty za BMW --> i4 M50 ma headup, lasery i kilka bajerow ktorych nie ma TM3 jakby nie patrzec. I czujnik deszczu i czujniki USS jak to slonik ciagle akcentuje ^^ Nie chodzi o moje samopoczucie a Twoje odpowiedzi, doliczales 23% VAT kilka postow temu gdy Ci mowilem wyraznie ze cena 220k PLN to cena brutto, ostateczna do zaplacenia dla klienta. Rozmawianie o netto/brutto jest mylace w przypadku elektrykow bo rozne kraje stosuja rozne doplaty. Norwegia odpuszcza VAT do 500k NOK czyli realnie doplaca ~46k PLN. Polska daje dofinansowanie 27k PLN. Na koniec dnia trzeba po prostu patrzec ile ze swojej kieszeni wyklada Kowalski w salonie. Heh, co nie przeszkadza Ci pisac/wklejac ceny z otomoto po 400k PLN za i4 M50 jak mi wykladasz swoje argumenty, nie? 😉 Ale ogolnie sie zgadzamy, elektryki BMW sa na dzis w PL o te minimum 25-30% przeszacowane i warto o tym pamietac idac do salonu. Lubie takie artykuly, oby podkrecily troche FUD, jak spadnie ponizej 150$ to zaczynam dokupywanie akcji. Ten "gieldowy ekspert" to Per Lekander, zarzadza jakims podrzednym funduszem hedgingowym i zupelnym przypadkiem od 4 lat shortuje akcje Tesli ^^ Nawet nie chce myslec ile wtopil pieniedzy swoich klientow shortujac te akcje przez 2021-22r ^^ https://www.cnbc.com/2021/03/17/tesla-in-a-bubble-and-its-going-down-fund-manager-says.html Na ich stronie za to wiele artykulow o Toyocie i solid state battery ^^ Ech, z ciekawosci sprawdzilem ten jego fundusz - Global Clean Energy. Ma calkiem niezla stope zwrotu odkad zaczeli shortowac w 2021r akcje Tesli, @BMFun mysle ze to dobry wybor na emeryture pod palmami 😄
  5. Mowisz? Ja bym raczej powiedzial, ze od zawsze piszesz jak mala utrate wartosci maja iX3 czy i4 bo przeciez w cenniku w PL stoja tak wysoko. Ze ubezpieczalnie je tak wysoko wyceniaja. Ze klienci Tesli sa dymani bo ceny spadly. A jak Ci pokazuje realna wartosc elektrykow BMW sprzedawana w innych krajach to sie pieklisz ze polprawdy. Nie odrozniasz tez ceny brutto/netto od ulg podatkowych. Wiec teraz trzeba glosno pisac, z pozytkiem dla ewentualnych kupujacych, ze ceny elektrykow BMW takich jak np i4 czy iX3, ze wzgledu na stara architekture i uposledzona platforme beda teraz uprawiac freefall. Zarowno na rynku pierwotnym jak i wtornym. I kto kupi blisko cen katalogowych bedzie nabity w butelke na kwoty rzedu 100-150k PLN chwile po wyjezdzie za brame od dealera.
  6. @BMFun, o tym, ze w Norwegii od roku placi sie VAT od 500k NOK a wczesniej nie bylo go w ogole na auta elektryczne pisalem w tym watku 20 razy minimum wiec nie sciemniaj 🙂 Im drozsze auto powyzej 500k NOK tym wiecej VATu trzeba doplacic. W Polsce masz za to 27k PLN dofinansowania na elektryki (dofinansowuje rzad Polski) czego nie ma w NO, w przypadku aut za ~200-250k PLN roznice sa marginalne, tym bardziej jeszcze jak wezmiesz pod uwage rozna wartosc rezydualna aut (w PL wieksza). Kwota ktora widzisz na fakturze BMW jest kwota brutto, do zaplacenia przy kasie przez Kowalskiego i to kwestionowales przypominam. Co do Zipse i porownujac kwoty netto: - z NO za i4 M50 dostaje 220k PLN za bardzo dobrze wyposazone auto - z PL za i4 M50 dostaje 290k PLN za golasa (minus rabaty, plus wyposazenie wychodzi nadal okolice 300k) Widzisz roznice czy bedziesz dalej sie upieral przy swoim? Czy wg Ciebie i4 M50 w Norwegii jest sprzedawane ze strata (lol) czy w PL jest ordynarne strzyzenie frajerow obecnie? Proste pytanie do ktorego sie ustosunkuj prosze. Oferta jest niezla natomiast chetnych nadal brak, znaczy sie ze beda lepsze oferty czyt. BMW chcac nie chcac dolacza do wojny cenowej, podziekowac mozna Muskowi za to. PS. i4 M50 w NO w cenie 318i w mapakiecie w PL, to brzmi po prostu komicznie. Jak na moje kazda osoba ktora kupuje na dzis w PL elektryka BMW bez minimum 30% rabatu od nierealistycznej ceny katalogowej jest dymana bez mydla, inaczej tego okreslic sie nie da.
  7. Zeby nie bylo niejasnosci, dealer mi wlasnie wyslal na maila konfiguracje --> wersja "Premium Edition" z dolozonym audio HK jedynie Wyraznie zaznaczylem gdzie jest napisane ze cena zawiera 25% vatu. lasery i headup tak jak pisalem w cenie pakietu (tez podkreslone) Lacznie do zaplaty --> 615k NOK, jakies 227k PLN (audio +2k, dostawa +5k) Pomimo takich cen klientow praktycznie BRAK, sprzedalo sie w 2024r dokladnie 247 sztuki. Dla porownania - w tym czasie sprzedalo sie 4941 szt Tesla Model Y, 20x wiecej.. Standardowe klient glosuje portfelem. Ale zeby nie bylo - model 3 tez sie slabo sprzedaje, niecale 500szt w tym roku, pisalem wielokrotnie ze w NO sedany/liftbacki maja bardzo ciezko, rzadza SUVy/crossovery Dlatego mnie smieszy te wywyzszanie sie "premium" i te gadki Zipse jak to oni nie beda uczestniczyc w "wojnach cenowych". Lachy nie robia, moga sobie i pol banki zadac za 318i, rynek szybko zweryfikuje "value" i sprowadzi fantastow na ziemie. Slonikowe teksty o tych mitycznych "klientach premium" co nie robia cross-shoppingu pomiedzy roznymi markami to zart co najwyzej. Teksty BMFun jak probowal udowadniac jak to Tesle traca na wartosci (przez obnizki) a BMW ja trzyma? Kolejny zart Dzisiaj na norweskim otomoto jest 125szt i4 M50 na sprzedaz, praktycznie wszystkie sa o kilkadziesiat PLN drozsze (roczne, dwuletnie auta!!) od nowej i4 M50 prosto z salonu rotfl BMW i4 M50 - Biler til salgs | FINN Bil Tutaj pewnie tez zaraz jakies fikolki BMFun zacznie wymyslac, jak to bylo? "klienci nabici w butelke przez Tesle"? Co ma dzisiaj powiedziec te kilka tysiecy osob co kupilo i4 w NO przy takich obnizkach? Patrz Kriss na to jeszcze, teraz wiekszy prestiz na dzielni w NO jest jezdzic Octavia w 2 litrowym dieslu niz 500KM i4 ///M ^^
  8. slonik, co Ty chlopie masz z tym "bogactwem"? Jak Ty uwazasz, ze zarobieni 50-letni inzynierowie, jezdza Leafem czy e-Golfem (o rownowartosci ich ~1-2-tygodniowej pensji), z przymusu, bo na nic innego ich nie stac to ok, niech Ci bedzie 😉 BMFun - blaznisz sie i brniesz dalej w te bzdury nie potrafiac przyznac racji jak jakis najgorszy troll, serio Twoj poziom merytoryczny dyskusji siegnal juz dna. 220k PLN to kwota brutto Jezeli dla Ciebie wyposazenie "Fully Charged/Premium Edition) o ktorym pisalem to "golas" --> jestes pospolitym trollem lasery i headup sa na wyposazeniu w cenie 220k PLN brutto naglosnienie Harman Kardon --> dodatkowe 5500 NOK (2030 PLN) tapicerka skorzana Vernasca --> dodatkowe 14.400 NOK (5300 PLN) Tak pisze troll, ktory nie potrafi sie pogodzic z tym, ze sie dalej blazni brnac w zaparte i nie potrafi przyznac do bledu. Tak jak pisalem, cena brutto, jak dodamy bzdury "za golasa" --> czytaj troll Cena polska i4 M50 --> 362.500 PLN, brutto czyli 295k PLN netto --> za golasa Cena norweska i4 M50 --> 220k PLN brutto za auto doposazone "Premium Edition" Vat jest od kwoty 500k NOK, auto z promocji katalogowo jest po 731k NOK czyli VAT jest naliczony od (czy tez raczej zawarty w) 231k NOK (85k PLN) i wynosi ~17k PLN Reasumujac: norweskie, doposazone mocno i4 M50 kosztuje 203k PLN netto, 221k brutto polskie, golas i4 M50 kosztuje 295k PLN netto, 362k PLN brutto W PL jest pewnie z 15-20% upustu ktore sie wyda na wyposazenie ktore juz jest w wersji norweskiej "Premium Edition" Reasumujac - po pominieciu podatku VAT na dzisiaj i4 M50 w PL jest jakies ~50% drozsze niz w NO. I te 50% to jest "dymanko" by BMW jak sie dzisiaj kupuje iX3 czy i4 w PL, nawet z 15-20% upustem od cen katalogowych.
  9. Imho efekt nowosci, w samej malutkiej Norwegii sprzedalo sie w 22' 4000szt i4 M50 (wybrany samochodem roku w NO w 22'), w 23' 2000szt., w tym roku juz zainteresowanie minelo, sa ciekawsze auta w tej cenie. Jakby nie patrzec multum ludzi chcialo cos mocnego i elektrycznego od BMW (i nie kolejnego crossovera/suva ^^) To jest cos slonik czego nie zrozumiesz bo masz inna mentalnosc. Ty kupujesz 530i obowiazkowo w mpakiecie ale golasa albo ix1 totalnego golasa bo znaczek musi byc na pierwszym miejscu. A wiekszosc Norwegow ma znaczek/prestiz w powazaniu. Moj przelozony kupil tydzien temu 15 letniego Leafa do jezdzenia do pracy a z kolei jego przelozony jezdzi e-golfem 10-letnim. Obaj maja domy po kilka baniek i obaj maja kolejne domy w gorach za kolejne kilka baniek. Maja wywalone w motoryzacje czy tez wrecz niechec do obnoszenia sie autami (Jente). A z drugiej strony jakis 25 letni dzieciak na produkcji, zarabia pewnie polowe tego co ja kupil sobie rok temu Taycana Turbo. Mlodziez juz przejmuje europejskie wzorce. Meczacy jestes BMFun, nie potrafisz po prostu zaakceptowac tego co sie do Ciebie pisze i jakie linki Ci sie wkleja. Po prostu musi byc na Twoje, nie? Wiec jak dla przedszkolaka: wchodzisz na strone BMW Norwegia --> bmw.no 1. Wybierasz BMW i4 M50 --> cena katalogowa (golas) to 665.600 NOK (246k PLN) 2. Wybierasz promocyjna wersje "Premium Edition" ktora daje Ci -134.960 NOK obnizki (-50k PLN) 3. Wersja "Premium Edition" zawiera: - aktywny tempomat - ambienty - lasery - comfort access - head up - asystenci (parkowania, jazdy, kamery 360) - ladowanie bezprzewodowe - ogrzewanie kierownicy - przyciemnione szyby - elektryczny hak - lakier metalik dowolny 4. Finalna cena za tak wyposazone auto to 599.900 NOK (221k PLN) Dokladnie to samo masz dla iX3. Nie umiem Ci tego prosciej przekazac chlopie, zyj dalej w przeswiadczeniu ze te auta sa warte po 400k PLN, Zipse pewnie doklada ze swojej kieszeni zeby je w Norwegii sprzedawac po kosztach.
  10. Ale co mam udowadaniac, ceny sa jakie sa, mowie jak wyglada sytuacja w kraju gdzie jest prawdziwa konkurencja a sprzedaz po prostu nie idzie. W USA/Chinach jest podejrzewam podobnie, tylko w EU gola do kosci bo przeciez auta chinskie/amerykanskie to zadna konkurencja dla premium ^^ Bilia, Bavaria i Jæger to 3 najwiekszych dealerow BMW w Norwegii, maja taka sama kampanie promocyjna obecnie: BMW i4 M50 i iX3 w wersjach "Fully Charged Premium Edition" (bardzo bogata tak jak pisalem - ma duzo wiecej niz wspominalem) - 599.900 NOK co daje 221k PLN To jest tylko oficjalny bonus, zaloze sie ze u dealera utargujesz jeszcze wiecej -> jakies pierdoly, lepsze finansowanie albo i jescze kilka % upustu Kampanjer | Bavaria Norge i4 M50 Fully Charged | Jæger Sentrum (jaegersentrum.no) BMW i4 elbil - Få tilbud eller bestill prøvekjøring | Bilia Sa to wersje nowe, z biezacego rocznika, do zamowienia wg swojego widzimisie a nie z placu. TM3P nie sprzedalem nadal, do pracy czyms trzeba jezdzic, zanim sprzedam musze zamowic i odebrac najpierw nowe auto a TM3P nowej wciaz nie ma..
  11. BMFun, ja sie w sumie z Toba zgadzam. BMW nie nadaza ze sprzedaza i4 M50 w PL po 400k PLN zeby pozniej dotowac sprzedaz w NO po 220k PLN, brzmi legitnie. Norwegow zalala fala chinskich i amerykanskich elektrykow i trzeba udzial w rynku jakos ratowac jak sie klient nie poznal na prawdziwym premium. PS. Zeby nie bylo - imho 220k PLN to dobra i akceptowalna cena za i4 M50, nawet pomimo jego wielu wad o ktorych tu wielokrotnie rozmawialismy. Gdyby nie wychodzilo na dniach nowe TM3P to pewnie bym sie sam skusil.
  12. Wykresy - dlaczego bierzesz tylko ostatni rok? Bo pasuje pod teze? ^^ Moze wez ostatnie 5 lat albo 10 lat i daj znac jak wyglada stopa zwrotu w przypadku tych 3 firm? Sprzedaz - BMW, firma ze 100 letnia tradycja sprzedala w ciagu calego roku tyle elektrykow co amerykanska firma przez 1 kwartal, iscie bic poklony. Tym bardziej ze obie firmy zaczely wypuszczac swoje elektryki circa w tym samym czasie. Za 300k to na Ciebie czeka 100+ sztuk i4 M50 na placach dealerow w calej Polsce. Pies z kulawa noga nie chce tego kupowac w tej cenie. Nie zartuj sobie, przeciez to jest bron obosieczna. Jak wprowadza cla to na drugi dzien europejskie marki w Chinach dostana to samo. Takie BMW, VW i inne europejskie firmy sprzedaja na dzis wiekszosc swoich aut w Chinach, jakiekolwiek cla beda natychmiastowym gwozdziem do trumny a akcje beda uprawiac freefall, i nie mowie tu o 5% ^^ ------------------- https://elektrowoz.pl/auta/tesla-model-3-ludicrous-highland-performance-na-nowych-zdjeciach-sa-wloty-powietrza-z-boku-o-ktorych-tyle-mowilismy/ Tutaj sie szykuje maly rodzynek, 1850kg wagi, 650HP i <3s do setki. W NO powinno ~200k PLN kosztowac, jezdzi za 10PLN/100km i nie wymaga obowiazkowych przegladow w ASO "Przewaga technologiczna"
  13. Powiem Wam Panowie jak to wyglada na rynku norweskim, gdzie auta spalinowe sa juz w muzeum a konkurencja elektryczna jest silna i klienci glosuja portfelem. Cena brutto BMW i4 M50, doposazone pod korek (lasery, headup, hak, asystenci etc) wynosi 220k PLN, daja w cenie nawet zetaw kol zimowych (!) https://www.bilia.no/biler/bmw/bilmodeller/elbiler/bmw-i4/ Pomimo tego sprzedaz szoruje po dnie (a jest to najpopularniejszy model BMW!) - sprzedalo sie w Q1 243 sztuki. Wiecej sie sprzedalo takich tuzow jak BYD Tang czy Xpeng G9 (obydwa auta drozsze od i4 M50 jakby co) Dla przykladu BMW iX3 sprzedalo sie przez 1 kwartal zawrotne 50 sztuk (!), mniej niz BYD Atto 3, BYD HAN, MAXUS EUNIQ 6, BYD Tang, Xpeng G9 czy MG MG4. Zaloze sie ze nawet nie wiecie jak te auta wygladaja (ja tez nie) - a sprzedaja sie lepiej od BMW. Ot konkurencja robi swoja robote. Za to nalezy bardzo ladnie podziekowac Muskowi i Chinczykom. Jak tylko w PL/EU ludzie sie obudza i zaczna kupowac nie znaczek na masce a po prostu lepszy produkt to i4 M50 tez beda latac nowe u dealera po 220k PLN i dealer bedzie klientowi wlazil w du&* zeby tylko to auto sprzedac. "kurs akcji Tesli zanurkował" Patrze na gielde bo nie wiem czy juz do MOPSu sie nie wybierac czy do slonika pisac zeby konserwy zaczal przysylac a tam -5%, no kurs zanurkowal jak ta lala ^^ Akcje Tesli jak i wszystkich elektrykow sa w tym roku ewidentnie na cenzurowanym, moje portfolio jest na -15%, w perspektywie najblizszych 15 lat to tego dipa to nawet nie bedzie widac, oby spadly do ~150$ jeszcze na fali tego fudu to bedzie okazja do dodatkowych zakupow. Patrze na fundamenty i jak dla mnie zanim Tesli przestanie sie spinac wolumenowa sprzedaz EV to BMW czy VW zostana znacjonalizowane przez Olafa jako niemieckie dobra narodowe 😜
  14. Elektryki dla Kowalskiego (!) The i4 EV is now the cheapest lease in BMW's entire lineup | Electrek
  15. Akurat tutaj sie mocno nie zgadzam (doswiadczenia z Gdanska) Kilka lat temu pamietam uber to byla duzo wyzsza jakosc niz taxi, ich auta byly swieze, duzo wrecz nowych, kierowcy pelna kultura. Ostatnio zmniejszyli mocno wymagania, auta na uberze moga byc obecnie nawet 20-letnie i czesto takie sa - ostatnie kilkanascie moich przejazdow Uberem w Gdansku to rzechy niemilosierne, 15 letnie Fabie czy Priusy, tapicerka wytarta niemilosiernie, zawieszenie wybite ze plomby wypadaja, slowem bieda z nedza. Kierowcy czesto nie mowia po polsku i ledwo ogarniaja nawigacje w telefonie (czesto zdarza mi sie ich kierowac bo nie wiedza gdzie jechac pomimo nawigacji) https://www.uber.com/pl/pl/drive/requirements/vehicle-requirements/ Haha jak czytam te bzdury to mi sie na wymioty zbiera. Inzynierowie BMW sie nawrocili ^^ Tesla najpopularniejszym autem w Europie, Porsche robi od lat elektryczne Taycany a teraz wypuszcza Caymana elektrycznego a BMW doznalo olsnienia ze te elektryki jednak sa fajne i ze ludzie je kupuja i im nie przeszkadza dodatkowe 300kg 15cm nad podloga. Nowa TM3P bedzie miala 650 HP i 1850 kg, przeciez to na dzisiaj niczym sie nie rozni od spalinowych aut BMW jezeli chodzi o wage lol. Mysle ze zrobili ankiete dla posiadaczy wlascicieli ich M3. "Ile razy byl Pan na Nurburgringu swoja M3"? 9/10 odpowiedzialo "ani razu". 5 dodatkowo nie wiedzialo co to "Nurburgring". To troche jak z ich pytaniem wlascicieli 1-er czy wiedza czy jest FWD czy RWD i wiekszosc nie miala pojecia. Klient glosuje portfelem, jezeli Porsche moze sprzedawac elektryczne Caymany i jest na nie klient to tym bardziej bedzie klient na elektryczne M3. I jestem pewny ze duzo bardziej beda sie cieszyc z 2s do setki niz z czasu okrazenia na ringu czy tego ile zrobia kolek pod pelnym obciazeniem.
  16. Szef inzynierow w BMW juz zmadrzal w porownaniu do poprzedniego (Frohlicha) i ma "troche" inne zdanie niz slonik ktory od 4 lat przytacza tutaj mitycznego klienta na premium BMW ^^ https://www.bmwblog.com/2024/03/21/qa-with-bmw-rd-boss-we-will-build-the-best-handling-electric-cars-in-the-world/ Oliveira: With the current change in customer values and offer in the automobile market, who are your main competitors at the moment? Weber: The customer does not compare companies; he compares products directly. Which means the i4 will have to compete with a Tesla Model 3 and a petrol 3 Series will have to be better than a Toyota hybrid and superior enough to justify the price increase for a premium product. This means that everything becomes more complex for us in these new times. Warto przeczytac caly wywiad, BMW widze madrzeje, powoli ale madrze, to dobry prognostyk na przyszlosc. To co BMW robi ze swoimi modelami (obcinanie do kosci wszystkiego co sie da lacznie z filcem w kieszeniach czy CA w tylnych klamkach) jasno pokazuje jak ich klienci glosuja portfelem. ------------------------ BMW G60 COTY 2024 🤣 https://www.press.bmwgroup.com/poland/article/detail/T0440797PL/bmw-serii-5-zwycięża-w-konkursie-na-światowy-samochód-roku-2024
  17. Nie widzisz jednej rzeczy. Tesla produkuje poltora miliona elektrykow rocznie i na kazdym zarabia (bez serwisu), maja marze rzedu 10-15%, stabilny rozwoj, magazyny energii, siec ladowarek --> wszystko idzie w dobrym kierunku. Xiaomi --> CEO na prezentacji przyznal, ze kazdy jeden samochod bedzie poki co sprzedawany ze strata. Na dluzsza mete bedzie ciezko tak biznes prowadzic 😉 https://qz.com/china-xiaomi-su7-electric-vehicle-tesla-model-3-apple-1851371492 Spojrz na marze BYD, Nio etc --> tam wszystko poki co jest dotowane grubo i jada na stratach. Ok, moze za kilka lat taka taktyka przyniesie efekty jak u amazona np, a moze nie i pojda z torbami, pozyjemy zobaczymy. Na taxi w PL jezdzi to co najtansze w zakupie przede wszystkim i w eksploatacji pozniej. Czytaj Prius/Corolla 10 letnie, dodatkowo nierzadko ZAGAZOWANE (tak, zagazowana hybrydy) (!) Albo 20 letnie E-klasy ktore sa naprawiane trytytkami u Mietka w serwisie. Jak wyjedziesz poza PL to sytuacja wyglada juz troche inaczej Pycha kroczy przed upadkiem czesto. Top 20 sprzedawanych modeli w NO na dzis, sa tam 4 samochody europejskie (niemieckie). Cala reszta to Azja/Ameryka - 3 z USA, 5 z Japonii, 2 z Korei, 6 z Chin Ktos kto tego nie widzi, nie rozumie jest slepcem/glupcem imho. Norwegia jest dobrym przykladem bo jest w miare zamozna na tle Europy (wiec nie ma ccc) oraz pokazuje jakie sa preferencje klientow ktorzy decyduja sie na elektryki, ktore za kilka lat w Europie beda mialy juz miazdzaca wiekszosc sprzedazy. Czy ktos tam widzi jakiekolwiek Renault, Peugeot, Fiat, BMW, Mercedes, Dacia, Seat, Skoda --> trzeba byc SLEPYM zeby nie widziec w ktora strone to zmierza na dzis. I tak, za kilka lat bedzie tam prawdopodobnie tez Xiaomi w tym rankingu, u mnie jakies 2 dziewczyny w pracy jezdza elektrykami crossoverami Maxus, tydzien temu nie wiedzialem ze taka firma istnieje w ogole (!!) https://www.finn.no/car/used/ad.html?finnkode=345880075 Spojrzalem na statystyki sprzedazy --> "Maxus" sprzedal w 2024 w w NO polowe tego co sprzedala Skoda. Tutaj za 5 lat nie bedzie czego zbierac z europejskiej motoryzacji.
  18. Heh, slaby bait kolego. Toyota pierwszy raz od 20 lat sprzedaje w PL jedna jedyna wersje Priusa w wersji >200KM plug-in, przez ostatnie 20 lat byly oferowane wersje mild hybrid za polowe tej ceny. Znajdz mi na taksowce ta wersje pluginowa po 200k PLN, powodzenia ^^ PS. Porsche po Macanie wycofuje ze sprzedazy w Europie wersje spalinowe Caymana/Boxstera, od teraz beda tylko wersje elektryczne https://electrek.co/2024/03/28/porsche-retires-gas-powered-boxster-eu-ev-version-due/ https://www.autoexpress.co.uk/porsche/362724/brexit-benefit-porsche-boxster-and-cayman-axed-europe-survive-uk Powariowali w tym Porsche, przeciez elektrykow nikt nie kupuje, jawny sabotaz firmy, do rzekomego bana na auta spalinowe jeszcze 11 lat a przeciez maja przedluzyc slyszalem. Jawne dzialanie na szkode firmy, jeszcze beda przepraszac swoich klientow ktorzy pojda ze swoimi $ do konkurencji bo lubia brum-brum i 20l/100km ^^ Tymczasem Pan Chinczyk, ten od telefonow Xiaoimi ^^ https://elektrowoz.pl/auta/ceny-xiaomi-su-max-chinskie-porsche-taycan-od-299-900-yuanow-w-polsce-wychodzi-nam-251-000-zlotych/ https://elektrowoz.pl/auta/xiaomi-su7-cena-nizsza-niz-tesli-model-3-rwd-od-rownowartosci-118-700-zl-volkswagen-bmw-mercedes-znokautowani/ bateria 101 (~97?) kWh, 673 KM mocy, około 600 jednostek WLTP przyspieszenie 0-100 km/h w 2,78 sekundy, architektura 800 V Wszystkie auta wykorzystują odlewy w podwoziu, wszystkie posiadają autopiloty kontrolowane przez chipset Nvidia Orin, wszystkie zamówione w Chinach do 30 kwietnia 2024 roku będą oferowane z tapicerką ze skóry Nappa, chłodzonym schowkiem na napoje i zestawem audio premium kompatybilnym z Dolby Atmos wykorzystującym 25 głośników. Jeśli policzymy proporcjonalnie, cena Xiaomi SU7 Max w Polsce powinna wynieść nieco ponad 250 000 złotych. Jak to bylo - "czesc, giniemy" ^^
  19. W 2023r w Chinach 25% nowych aut to byly BEV (czyste elektryki, bez hybryd) (!) Powtorze - co czwarte auto kupione w salonie w Chinach bylo elektryczne, bez silnika spalinowego (!) Jak sobie poczytam komentarze tutaj sprzed 4 lat, ze tylko "bogata" Norwegie stac na takie fanaberie to sie troche czlowiek usmiecha jak wiele sie zmienilo przez te raptem 4 lata. https://insideevs.com/news/707264/china-plugin-car-sales-2023/
  20. Az sie milo takie posty czyta z tak dobrymi zdjeciami, swietna robota kolego, audio zalatwiles pierwsza klasa (!), dbasz o detale, gratki za swietne auto i poswiecony czas 👍
  21. Zaczyna sie skomlenie, proponuje podwyzki o kolejne 10%, takie i4 M50 jest warte spokojnie 400k PLN + przeciez (golas rzecz jasna!) 😛 Co tam madrego pan Zipse mowi: https://www.fleeteurope.com/en/new-energies/europe/features/bmw-vw-and-renault-speak-out-against-eus-co2-target?a=FJA05&t[0]=BMW&t[1]=Volkswagen Group&t[2]=Renault&curl=1 https://europe.autonews.com/environmentemissions/bmw-urges-review-tough-eu-co2-targets “We believe a comprehensive review of CO2 fleet legislation in the EU is essential” “By the end of 2025 the world will note that it’s not that easy,” “Something that’s not taken into account that it’s the free decision of millions of customers,” a tymczasem Tesla i Chinczycy nie narzekaja i robia swoje a wyniki sprzedazy mowia same za siebie. Pan Chinczyk mowi "sprawdzam" https://electrek.co/2024/03/25/byd-undercuts-tesla-model-3-with-its-new-electric-sedan/
  22. Idee rozumiem. A w praktyce - jak czesto miales taka sytuacje w ciagu ostatnich 10 lat? PS. Off grid to jest wtedy jak nie jestestes w ogole podpiety do energetyki a nie sytuacja awaryjna 😉 ----------- tak ogladam recenzje Volksvagena ID7, auto jakby nie patrzec niezbyt premium. I co ja tam widze: tylne siedzenia maja nie jedna kieszen a 3 (!) i obite sa z tylu skora zamiast twardego plastiku -z tylu mozna bez tunelu w tylnych drzwiach mozna dac swiatlo ambientowe i flokowane/z mikrofibry schowki zamiast golego plastiku - masaze w fotelach Jak to sie ma do limyzyny coby nie mowic PREMIUM G60? ^^
  23. Zobacz jak to wyglada u VW w praktyce. Myslisz ze w BMW bedzie inaczej? https://elektrowoz.pl/magazyny-energii/dwukierunkowe-ladowanie-w-volkswagenach-z-ograniczeniami-4-000-godzin-lub-10-000-kwh-i-koniec/
  24. Bedziesz mial z tego jakis praktyczny uzytek? Bo jak dla mnie to brzmi ladnie w teorii natomiast zastosowanie zerowe w praktyce.

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

Konto

Nawigacja

Szukaj

Szukaj

Skonfiguruj powiadomienia push w przeglądarce

Chrome (Android)
  1. Stuknij ikonę kłódki obok paska adresu.
  2. Stuknij Uprawnienia → Powiadomienia.
  3. Dostosuj swoje ustawienie.
Chrome (Komputer)
  1. Kliknij ikonę kłódki na pasku adresu.
  2. Wybierz Ustawienia witryny.
  3. Znajdź Powiadomienia i dostosuj swoje ustawienie.