Treść opublikowana przez adamjttk
-
Białe 318i M-Sport
Swietna fura, gratulacje :cool2:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Porownywanie pomodzonych, wybebeszonych aut do aut stockowych jest bez sensu :cool2: Moze ja sie zle wyrazam, moze Ty nadinterpretujesz, a wiec jeszcze raz: Tesla to byla i bedzie auto dla Kowalskiego, zupelnie jak BMW, nikt tego nie kwestionuje :roll: Ferrari to auto z plakatow, tak bylo i raczej tez bedzie - na produkty ekskluzywne o malym wolumenie sprzedazy zawsze bedzie zapotrzebowanie. Tam gdzie BMW czy Tesla konczy sie cenowo to Ferrari sie jeszcze nawet nie zaczyna :) Jedyne co pisze to to, ze szybkie EV na naszych oczach odzieraja supersportowe auta z eksluzywnych top osiagow, zarezerwowanych do tej pory dla aut po kilkaset tysiecy $. A bez ekskluzywnych super osiagow - super sportowe auta staja sie pomalu jedynie bizuteria motoryzacyjna, bo nie oszukujmy sie, ile razy przecietny uzytkownik Ferrari zawita swoim autem w zyciu na torze - raz? dwa razy? Jezeli dzisiaj Plaid to okolice 9,5s na cwiartke i sa to okolice szeroko pojetej granicy fizyki to wiadomym jest ze progress bedzie szedl w kierunku szybszego ladowania, mniejszej masy, wiekszego zasiegu - ile to potrwa - 5 lat? 10 lat? Pamietaj tez, ze egzotyk nie musi byc wcale spalinowy, Roadstera mowiles przytulilbys od reki - wazny jest "pretiz", maly wolumen etc etc Elektryczne Ferrari nie sadze zeby mialo problemy ze sprzedaza ^^ Dobrze, ze napisales "jeszcze" - wtedy 100% zgody. F1 przeciera szlaki, technologia EV raczkuje, dajmy jej kilka lat, zadziwi nas jeszcze nie raz :cool2:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Więc ja przypomnę inny argument, który wygodnie pomijasz - czy ta przypadkowa Tesla na przypadkowej drodze ma 100% naładowania, czy jednak przeciętnie będzie mieć 50% baterii? A czy wtedy jej osiągi z katalogu można znów, po raz kolejny, włożyć między bajki? ;) Nie twierdzę, że Tesla nie ma dobrych osiągów, ale porównanie do supercarów po prostu jest bez sensu, w 90% przypadków teoretycznie szybsza Tesla przegra. To raczej będzie szczęście, jeśli Tesli uda się osiągnąć deklarowane liczby. 1. Nie wiem jak bedzie w Plaid, w TMS Performance roznica pomiedzy 100% a 50% to bylo 0,2s - najblizsze dni nam powiedza jak to wyglada w nowym modelu. 2. Czy przecietny kierowca F. osiaga powtarzalne, katalogowe czasy w codziennej eksploatacji? Bawiles sie Vbox i mozesz rzucic troche swiatla na ten temat? Nie chcemy pominac tez tego aspektu :) 3. Sama rozmowa na ten temat, to ze musisz sie bronic argumentami o naladowaniu baterii zeby bronic honoru Ferrari jezeli chodzi o osiagi - juz jest wg mnie absurdem calej tej sytuacji (BEV/ICE) i tylko potwierdza postawiona wczesniej teze, ze czas dominacji ICE jezeli chodzi o osiagi sie skonczyl - 0-100 elektryki maja juz lepsze, 0-250 EV maja juz lepsze, V max >300km/h odhaczone, to wszystko w mniejszych pieniadzach i nieskonczenie wiekszej praktycznosci na codzien. Niewazne czy to Plaid czy inny Taycan. Argumentow ICE zaczyna po prostu brakowac a rzeczywistosc mozna sobie zaklinac jak sie chce :roll: Pozostana niekonczace sie przytyki o 200km/h do Chorwacji, o dzwiek silnika/wydechu etc - klasyczne "psy szczekaja, karawana idzie dalej" Przy tym tempie ewolucji EV za 5-6 lat nie bedzie czego zbierac z ICE, Ferrari i Porsche tez przesiada sie na elektromobilnosc, ktos kto tego nie akceptuje, oszukuje samego siebie. Mysle, ze przecietny kierowca F. nie niepokoi zbytnio sasiadow bo sa jednak odrobine oddaleni od garazu :> Bez doladowania pradem nie ma dzisiaj topowych osiagow i nawet Ferrari to bierze na klate, uzytkownicy forum BMW sa bardziej konserwatywni po prostu :D Ja akurat czekam odbiór nowego auta jeszcze 2-3tyg, ale już wiem, że co najmniej 2-3 znajomych kupiło i doszedłem do wniosku, że jakbym chciał kupić coś unikalnego, to by musiał być Passat w benzynie. Tego nikt nie kupuje :D Jest mnostwo unikalnych aut na rynku, niewazne jakich masz znajomych, wszystko rozbija sie zawsze o dutki :twisted:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Najpopularniejszym (najlepiej sprzedajacym sie) M w Polsce jest M2, w 2019r sprzedalo sie dokladnie 145 szt, w 2020r 153 szt :cool2: To sa oficjalne dane z BMW Polska (press group) Sam sobie odpowiadasz na pytanie czemu szybkie EV wypieraja w takim tempie szybkie ICE. To jest prosta matematyka kolego slonik - BMW M3 dzisiaj to 450k-500k PLN, po 3 latach laduje na otomoto za 250k PLN. TM3P kosztuje 270k PLN, jezdzi praktycznie za darmo a po 3 latach laduje na otomoto za 200k PLN. A ceramika, merino - coz, rynek weryfikuje wszystko :roll: Super, tylko zeby BMW moglo sie pochwalic sprzedaza swojego M3 musialbys je zamowic. A Ty zamowiles i4 M50. Dlaczego? Bo jest lepsze niz M3? Nie - dlatego, ze liczysz swoje dutki w kieszeni jak wiekszosc Kowalskich, smutna proza zycia :norty: PS. To jest dopiero profanacja, SF90 potrafi na samym pradzie przekulac sie 20km :twisted: http://2sleepylagoonter.info/sites/autocar.co.uk/files/6-ferrari-sf90-stradale-2020-fd-charging-port.jpg
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Ciekawy news - Audi od roku 2026 nie zamierza wypuszczac na rynek ani jednego nowego modelu spalinowego/hybrydy, tylko czyste elektryki. https://elektrowoz.pl/auta/audi-po-2026-roku-zadnych-nowych-modeli-spalinowych-oraz-hybryd-a3-i-a4-bez-bezposrednich-nastepcow/ https://www.spiegel.de/wirtschaft/unternehmen/audi-gibt-benzin-autos-noch-fuenf-jahre-a-ffe38da8-700d-424a-98b3-f8c3a690c610 Co ciekawe prezes jeszcze rok temu zarzekal sie na spotkaniu z akcjonariuszami, ze silniki spalinowe beda rozwijac przez kolejna dekade, ot jak szybko zmieniaja sie poglady jak konkurencja puka w okno :twisted: :norty:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
100% zgody Slawomir, tak jak pisalem to sa dwa zupelnie rozne auta, dla dwoch zupelnie roznych klientow. F. to auto z plakatow, cos do czego wzdychasz jako maly chlopiec i 99% ludzi bedzie wzdychac do konca zycia bo go nigdy nie kupia. Plaid to (bardzo) szybkie auto uzytkowe z nadal rozsadna cena i nieskonczenie wieksza praktycznoscia, tyle. Takie odpowiedzi sa niepotrzebne bo ja nie formuluje takich argumentow, ciagle powtarzam np przy zasiegu EV - chcesz dzis jechac 1000km bez siku - kup 320d, lepiej na tym wyjdziesz. Ja tam jestem w stanie wyobrazic sobie te wyimaginowane przedzialy predkosci. Jutro stojac na swiatlach w swoim SF90 na Armii Krajowej w Gdansku obok Plaida i koles bedzie Cie podjudzal do "scigania sie" a Ty majac fure za 3M spuscisz glowe i powiesz do zony/kochanki "eee tam, moze innym razem" - ja tu widze niezly trolling Muska :norty: I mysle, ze argument typu "ale za 15. razem bym na pewno wygral bo EV by spuchlo" malo pomoze w danej sytuacji :cool2: Pelna zgoda, tyle ze te auta maja wiecej kompromisow od EV na codzien i ich sprzedaz jest obecnie symboliczna, w PL rocznie M2, M3, M4 nie sprzedaje sie nawet w 300 egzemplarzach. Te auta to wymierajacy gatunek, klienci glosuja portfelem. Tesla dzis w PL sprzedaje wiecej kwartalnie. W PL. Nie zrozum mnie zle - ja sie z tego nie ciesze, to jest smutne ale ciezko obrazac sie na rzeczywistosc. PS. Czy ten Twoj kolega ma ksywe "krist"? Jezeli tak, to straszny malkontent jezeli chodzi o TM3, coraz dziwniejsze zdjecia wrzuca na elektrowoz :twisted:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Czytaj ze zrozumieniem dane techniczne. 2s to 60 mph i 1ft rollout i pewnie idealne warunki (pogoda, odpowiedni asfalt etc) Z rolki do 100kmh to 2,1-2,2s a bez rolki w normalnych warunkach ze stopu pewnie okolice ~2,4-2,5s co i tak jest abstrakcyjnym czasem. Ten czas ktory podales 2,74s to w 3 osoby w aucie no ale co tam, pohejtowac zawsze mozna :roll:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_fastest_production_cars_by_acceleration Strzelam, ze okolice 6,0s patrzac po wynikach na cwierc mili, niedlugo bedzie pewnie pelno wyscigow na youtube. Cwierc mili jest dobrym wyznacznikiem - SF90 ma 9,8s i predkosc ~250km/h a Plaid 9,3s i 245km/h. Pewnie na autostradzie, od ~170-180km/h Ferrari bedzie juz szybsze przy przyspieszaniu. Ludzie tylko zdaje sie nie dostrzegaja subtelnej roznicy - ten Plaid to 5/7 osobowy rodzinny sedan, auto do jezdzenia bez dramy do pracy czy wozenia dzieciakow do szkoly. 90% ludzi nie rozrozni tego auta od modelu S z 2013r. Kosztuje tez 1/3 tego co Ferrari. Na swiecie bedzie sie to sprzedawac w dziesiatkach tysiecy sztuk i kazdy zamozniejszy Kowalski nie bedzie musial miec oporow przed zakupem bo to auto moze byc zupelnym daily w przeciwienstwie do F. ktore jest skrajnie niepraktycznym, sportowym bolidem ktore ma obracac glowy przechodniow - 2 auta dla 2 zupelnie roznych klientow, laczy je tylko abstrakcyjne przyspieszenie. Natomiast to, ze wydajac 2,5 czy 3M PLN na auto, nie bedziesz mogl sie poscigac z jakas Tesla dla Kowalskiego bo dostaniesz srogie baty - jest totalnym absurdem i super sportowe auta czeka imho los Rolexow - zostana bizuteria motoryzacyjna dla tych, co chca pokazac innym ze maja odpowiednio duzo $ na koncie. Musk to troche troll w sumie :norty:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Ujmijmy to tak - w dobrych EV dzisiaj mozesz karcic innych na trasie pod warunkiem, ze trasa nie ma wiecej niz 200 km ;) W miescie mozesz karcic praktycznie kazdego :twisted: Co do M2 - samemu fajnie sie jezdzi ale z dzieciakami juz niekoniecznie chcialbym sie nim bujac z Wawy do Gda :twisted: Nie zartuj, inflacja robi swoje, teraz pierwsze lepsze doposazone EV kosztuje 200-250k PLN, lacznie ze Skoda Enyaq. I ludzie to kupuja na potege i wierz mi lub nie ale kazdy przelicza zuzycie energii vs spalanie paliwa, zupelnie jak tu na forum od dziesiecioleci - ludzie kupuja M340d po 300k PLN i chwala sie jazda o kropelce - to jest perwersyjne hobby i mamy to chyba w naturze bo nie widze innego wyjasnienia logicznego - auta traca na wartosci po 3-4k PLN miesiecznie ale ludzie sie ciesza zawsze z kazdej zaoszczedzonej stowy przy instrybutorze :norty: 100% zgody, ja oba auta bardzo chetnie bym widzial u siebie w garazu, kazde ma swoje plusy i minusy. Na dzis TM3 mi bardziej pasuje jako daily, jak dzieciaki podrosna pewnie chetnie do M sie przesiade czy dokupie poki jeszcze nie zakazali. Co do filmiku - widzisz, kolega slonik, zagorzaly hejter EV i przede wszystkim Tesli a jak sie zaczal interesowac tematem i wklejac filmiki porownawcze - to jest olbrzymia wartosc edukacyjna wg mnie i chociazby z tego powodu fajnie bylo zalozyc ten watek, a czy ludzie kupia Tesle czy inne M50 czy jednak wezma spalinowe M2 - niewazne, wazne ze bedzie to swiadoma decyzja :cool2: Hah, wyobrazam sobie, podejrzewam ze to takie samo hobby jak jazda o kropelce w M340d czy M550d, trzeba szanowac wszystkie "zboczenia" ;)
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Kazdy widzi to co chce widziec w takich filmikach :) 1. M2 jechalo autostrada ~150km/h w "eco", 2 tankowania w obie strony (~500PLN) Moglo rownie dobrze jechac 200km/h w "sport" i "skarcic" kilka Passatow czy innych E60 na drodze jezeli ktos lubi takie klimaty, wtedy 3 tankowania i 750 PLN ;) Czas przejazdu 3,5h, mozna zejsc do ~3h jak sie spieszy. 2. TM3 widac ewidentnie ze lepiej (szybciej) by na tym wyszla gdyby pojechala S7. Czas przejazdu ~3,5h bo nie musialaby sie wogole po drodze ladowac jadac przepisowe 120-130km/h. Ladowanie auta w Gdansku na Greenwayu na droge powrotna to ~150 PLN. Jak postawia ten SC w trojmiescie to ladowanie wyniesie 80 PLN. To, ze M2 bedac o 300kg lzejsza od TM3P i bedac RWD jest szybsza od 100-120km/h na drodze duzym zaskoczeniem nie jest, przy niskich predkosciach jest odwrotnie, cos za cos. Ja sie ciesze, ze sa w ogole elektryki ktore dzisiaj pozwalaja sie karnac z Wawy do Gdanska z "normalnymi" predkosciami w przyzwoitym czasie (w porownaniu do ICE) placac za energie na drodze nieduze relatywnie pieniadze w porownaniu do benzyny. Przy takich warunkach 320d i przelotowa 180km/h zawsze wygra, i nadal pol baku zostanie po dotarciu na miejsce - dla kazdego cos dobrego ;)
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Dla jednego 400km zasiegu zima w EV jest zenujace, dla drugiego 6s do setki w "biznesowym atlecie" za 300k PLN jest zenujace :cool2: Polecam Passata B4 1.9 TDI z 90l bakiem paliwa :norty:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Swietny filmik pokazujacy przewage technologiczna Tesli i TM3 :cool2: Jak jest zimno, pompa ciepla to kluczowy element w aucie jezeli chodzi o zasieg. I teraz na podstawie tego filmiku, ktory wrzuciles: 1. Polestar 2 mial zuzycie ~24kWh/100km (auto z pompa ciepla) 2. Obie TM3 mialy zuzycie ~20kWh/100km (auta bez pompy ciepla) Czyli Tesla w starszych modelach TM3 (bez pompy ciepla) ma ~20% efektywniejszy naped od Polestara 2 (z pompa ciepla). Jezeli wzialbys do porownania nowe modele TM3 (z pompa ciepla) to przejechalyby ~100km wiecej od P2 w tych temperaturach, czyli roznica efektywnosci napedu&nadwozia wynioslaby z 35-40%, to jest deklasacja :cool2: W norweskim tescie wyniki byly prawie identyczne jak w tym filmiku ktory wkleiles - czyli 20% roznicy stare TM3 do Polestara i prawie 50% roznicy przy nowych TM3 (2021, z pompa ciepla) PS. W trasie nie musisz sie ograniczac do min 20%, nic sie nie stanie jak okazjonalnie zjedziesz i do 3%, od tego jest dodatkowy bufor w baterii i 8 lat gwarancji. PS2. BMW i4 M50 jest jeszcze ciezsze od Polestara 2 (o ~100kg) wiec zimowy zasieg przy 120km/h wyjdzie podobnie ~300km (100-0%) wiec to auto realnie po naladowaniu na Ionity w trasie (80-10%) przejedzie zima ~200km i trzeba miec tego swiadomosc wybierajac ta wersje.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Slonik/Apocalypse, chcialem Wam podziekowac za te dlugie miesiace promowania zarowno EV jak i Tesli (swoimi stereotypami) :cool2: Fun Fact - tryby jazdy Tesli modelu S - "Ridiculous" i "Plaid" pochodza z parodii Gwiezdnych Wojen - "Spaceballs" Mela Brooksa z 1987r "They've gone into plaid" Film to istna kopalnia memow/gagow, jak ta z "przeczesac pustynie" :norty:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Artykul mowi wyraznie 30M EV, w tym 20M Tesli, natomiast Ty jak zwykle wklejasz cytaty wyjete z kontekstu i bronisz tych fikolkow jak "plywajacego" e-trona powyzej 200km/h :norty: Ahaha, i znowu te piekne fikolki logiczne - "samochody zelektryfikowane". Napisz prosto - BMW rosnie sprzedaz hybryd a nie zadnych EV. Hybryd z bateriami po 10kWh :norty: Sprzedaz BEV i3 w zeszlym roku spadla na swiecie o ponad 30% ale to juz tam takie nic nie znaczace szczegoly :twisted: Bmw iX3, ktore jest produkowane w Chinach ma byc eksportowane w swiat w 2021r w przerazajacej ilosci 12.000 szt. :duh: W USA tego dealerzy wogole nie chcieli, w Norwegii dealer mi maile wysyla, ze dostaja co miesiac kilkadziesiat szt, w sytuacji gdy taka TM3 sprzedaje sie tu po 100-200 szt dziennie to sa po prostu zarty ze strony BMW jezeli chodzi o elektromobilnosc. https://insideevs.com/news/453971/1600-bmw-ix3-europe-2020-12000-2021/
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Tam byla mowa o 20M ale czytanie ze zrozumieniem to nigdy nie byla Twoja mocna strona w tym watku :cool2: Bez roznicy - jak sie uda osiagnac 5-10M w ciagu dekady to bylaby historia na nie jeden hollywoodzki film :norty: Czytanie tego watku za kilka lat to bedzie prawdziwe "time capsule" :cool2:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
A plany na rozwoj ambitne :norty: https://cleantechnica.com/2021/02/28/will-tesla-hit-elons-20-million-vehicles-year-by-2030-target/ Kolega bardziej humanistyczny niz techniczny, zgadza sie? :) Nie zapomnij, ze jara blanty :norty:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Fun fact - maska w BMW iX wogole sie juz nie otwiera, dostepna jedynie dla serwisu :shock: "Zajrzec pod maske" w przypadku EV przechodzi do lamusa jak widac :twisted:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
1. Sprzedaz BMW 3-er generalnie pikuje w Europie, czasy E46 - ~350k sztuk rocznie, czasy E90 ~250k sztuk, F30 - 150k, obecne G20 to okolo ~120k sztuk rocznie. https://carsalesbase.com/europe-bmw-3-series/ 2. Sprzedaz BMW nie maleje a rosnie wiec wniosek chyba jeden - SUVy nie biora jencow a formula sedana dogorywa :evil: 3. W zeszlym roku w Europie sprzedalo sie ~85k sztuk TM3, z czego w Norwegii mniej niz 10% tego, co sugeruje, ze w wielu krajach w Europie TM3 sprzedaje sie podobnie/lepiej od 3-er - pewnie w Holandii, UK, Francji https://carsalesbase.com/europe-tesla-model-3/ W 2021r podejrzewam, ze TM3 przekoczy w Europie sprzedaz G20 ale to pozyjemy zobaczymy. Generalnie sprzedaz aut dzis to SUVy/crossovery i fabryka TMY w Berlinie bedzie kamieniem miliowym Tesli w Europie, jak ogarna niechlujny montaz, poprawia lakier to wykroja sobie olbrzymi kawalek tortu europejskiej motoryzacji imho. Proponuje takie przyciski montowac tez w pralkach, ludzka wyobraznia nie zna granic :norty:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
2016r, ludzie zapisuja sie na listy oczekujacych na Tesle model 3, BMW wypuszcza serie reklam "wait or drive" kpiacych z oczekujacych na Tesle i zachecajacych do kupowania hybryd 330e. Dzisiaj wszystkie reklamy sa juz oczywiscie przez BMW wykasowane ale w internecie nic nie ginie :norty: :norty: A i4 juz za rogiem, juz prawie, w 2022r :twisted:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Swietny filmik Sandy Munro pokazujacy jak wyglada "inzynieria" Forda w modelu Mach-e :shock: Jestem pewny, ze serwisy Forda beda mialy niedlugo rece pelne roboty :norty:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Poniekąd masz rację - im więcej masz aut, tym trudniej się znudzić jednym. Uważam jednak, że M2 w aktualnej gamie nuuuuuudnych beemek jest autem wybitnym i radość z jazdy tym jest genialna. U mnie w domu mam tylko 4 miejsca garażowe, więc rotuję samochody, ale kiedy M2 stoi u mnie to co najmniej raz w tygodniu bez celu odpalam, żeby zaliczyć jaki Salmopol czy choćby do Maca podjechać. Sporo zależy od tego jaką flotę chcesz zbudować, bo jeśli miałbym mieć tylko i wyłącznie 1 auto, to pewnie M3 lub M5, leasing 6 letni i zamieniać na nowy model jak tylko wyjdzie :D I to nawet nie wychodzi tak drogo wtedy. Jeśli jednak masz co najmniej 2 auta, jedno użytkowe, drugie głównie jeżdżone samotnie do pracy, to M2 genialnym wyborem, zresztą 2+2 też do niego wejdzie, a składane fotele powodują, że od biedy coś tam zapakujesz. Nie bylo tematu wtedy. Masz luksus >4 aut w domu to wtedy naturalnym jest trzymanie malego wariata jak M2 czy jakis Cayman zeby w weekend troche posmigac serpentynami. Ja jestem poki co ograniczony do 2szt (zarowno budzet jak i miejsce parkingowe) a wtedy chcac nie chcac sa kompromisy - przy moim wozeniu dzieciakow do szkoly/przedszkola codziennie rano w M2 kopaly by mnie po plecach w fotelikach, nie mowiac o gimnastyce przy skladaniu foteli :roll: Da sie oczywiscie ale to maly komfort pomimo calej sympatii do M2, trzeba czekac az sie czlowiek fotelikow pozbedzie. PS. Ile masz przejezdzone ta M2 przez te 5 lat? Jak wyglada usterkowosc, jakies wieksze problemy?
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
TMY (AWD) jest wydajniesza przy 120km/h od Kony (FWD) na 17" kolach przy 90km/h. To jest wersja P. z 21" kolami, w LR+ na 18" bedzie tylko lepiej. edit - teraz doczytalem ze ta Kone co Kriss wrzucal linki testowali przy zaledwie 5C wiec wyniki nie sa 1:1 bo TMY byla testowana przy 20C. Nie chce mi sie szukac innych danych, generalnie argument nadal ten sam - przy wysokich predkosciach widac duzo wyrazniej roznice pomiedzy roznymi producentami. Dla kogod kto kupuje auto do miasta - zadna roznica. Dla kogos kto jezdzi w trasy - fundamentalna roznica. PS. Polecam zapoznac sie z wynikami Hyundai Ioniq5 - tu jest dopiero dramat: https://elektrowoz.pl/testy/hyundai-ioniq-5-test-jazda-autostradowa-z-szybkoscia-130-km-h-warunki-zle-zuzycie-grube-30-kwh-100-km/
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Smigasz nia na codzien czy weekendowo tylko? Masz wiecej aut w garazu ode mnie, masz "odskocznie", moze dlatego? A moze po prostu nie mam racji i M2 jest tak dobre ze sie nie nudzi i po 5 latach :twisted: Nachyleniem wykresu nie jezdzisz na codzien :D i3s wazy ~pol tony mniej od TM3 wiec przy niskich predkosciach wykres bedzie bardziej plaski - nie neguje. Natomiast jezeli spojrzysz np na 120 km/h i widzisz 4x mniejszy zasieg od TM3 (przy jedynie 2x mniejszej baterii) - to znaczy, ze auto nadaje sie do predkosci 50-100km/h. Moral - porownujmy auta roznych producentow ale tych samych klas.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Nie mylisz sie i ja podobnie rozumuje. Wez tylko pod uwage 2 rzeczy: - polski rynek nie jest szczegolnie istotny dla producentow motoryzacyjnych jezeli chodzi o duze zmiany w motoryzacji - wiec lokalny mikroklimat (przekraczanie predkosci, duzo za duzo bezsensownych znakow drogowych czy slabe oznakowanie drog na ziemi poprzez remonty etc) nie bedzie mial duzego wplywu na to co sie dzieje z motoryzacja (autonomia czy ogolnie adaptacja EV) - to nasz problem w PL bedzie jak sie rozwija infrastruktura do ladowarek DC, jak sie rozwija infrastruktura wallboxow AC - jak sie nie przystosujemy to import uzywek ICE z Europy zachodniej jeszcze sie zwiekszy i bedziemy smigac dieslami kolejne 30 lat gdy w Europie tym juz do miast wogole nie wjedziesz czy ich u dealera nie kupisz - jezeli Tesla czy ktokolwiek inny nie forsuje EV, nie forsuje zmian w infotainment, autonomii czy innych rzeczach - status quo bedzie trwalo kolejne dziesiatki lat - dla wielu marek odcinanie kuponow od chlubnej przeszlosci jest idealnym scenariuszem, nie trzeba lozyc na R&D, wysilac sie - wystarczy przemodelowac swiatla czy zderzaki i sprzedawac odgrzewany kotlet kolejna generacje i kolejna i kolejna. 1. mowiac o "pucowaniu" mialem na mysli "chuchanie i dmuchanie" na auto w garazu - to nie byl przytyk i nie mialem nic zlego na mysli :cool2: 2. Z marzeniami motoryzacyjnymi jest jak z nowa dziewczyna w lozku - kazda po pewnym czasie powszednieje i sie nudzi chocby to byla Adriana Lima czy Pamela Anderson - ja sie autami po roku dwoch mega nudze i podswiadomie szukam czegos nowego i mysle ze wiekszosc ludzi ma tak samo - zycie jest za krotkie zeby jezdzic jednym i tym samym autem 15 lat - przez ostatnie lata testowalem 1-er, 3-er, 5-er, diesle, benzyny, hybrydy, EV - i TM3 poki co uwazam za rewelacyjny mix jakiejs tam sumy zalet/wad/kompromisow. Na tyle dobry zeby nie miec oporow przed posiadaniem 2 szt. Zaluje, ze i4 nie ma juz w ofercie bo potrzebuje drugiego auta i bym je wzial zamiast SR+, nie dlatego ze i4 jest lepsze od TM3 ale dlatego ze lubie roznorodnosc a do BMW mam slabosc od wielu lat. Przy wysokich predkosciach widac prawdziwa przewage technologiczna producentow. Przy miejskich predkosciach zasieg jest praktycznie wprost proporcjonalny do pojemnosci baterii - im szybciej za to - tym widac wieksze roznice pomiedzy producentami. Dla porownania: TM3 przy 150km/h zuzywa 23 kWh/100km co jest olbrzymia roznica w porownaniu do Kony, ktora jak widac nadaje sie jedynie do miast/tras podmiejskich a nie na autostrade.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Duzo osob pisze na forum jakie to problemy z elektrykami jak czlowiek zapomni naladowac przez noc auto a rano trzeba jechac gdzies dalej. Dzisiaj rano akurat musialem zrobic sobie tyci dalsza wycieczke (~150km), a mialem praktycznie pusta baterie. Odwiedzilem wiec superchargery 250kW po drodze - naladowalem przy zimnych bateriach w 15 min ~210km zasiegu - akurat tyle zeby starczylo na zalatwienie spraw, reszte juz sie naladuje pod domem (przez te 15 min ledwo co zdazylem sprawdzic poczte i rzucic okiem na wiadomosci sportowe) Duzo osob tez straszy jak to ladowarki DC beda wiecznie zapchane - w NO 70% sprzedazy aut osobowych dzis to BEV - na parkingu gdzie jest ~40 stanowisk do ladowania EV - bylem sam bo 95% ludzi laduje sie po prostu w domu, na ladowarkach DC czlowiek laduje sie tylko awaryjnie badz podczas dlugich tras. Pstryknalem kilka fotek coby co niektorzy mogli dac upust emocjom jaka ta TM3P jest odpychajaca - nie wiadomo czy bardziej na zewnatrz czy tez w srodku :lol: (niektorzy podobno wlasne dzieci musza na sile wpychac do auta bo same nie chca wchodzic bo taki obciach) :norty: