Treść opublikowana przez adamjttk
-
Bezwartościowe jak BMW
Imho posiadanie 30 samochodow to juz hobby jak zbieranie butow, kolekcjonowanie dla samego kolekcjonowania (albo dla handlu). Cos ala ginekolog - widok ladnych cyckow juz go nie kreci bo jest przesyt, kleska urodzaju (a to zly stan ;P) Rozsadek konczy sie pewnie na 5,6 czy 7 autach - do roznorakich zadan - rodzinne, pakowne, weekendowe, torowe, daily, terenowe, na pokaz itp. Jak ktores sie nudzi - podmiana na kolejne. I wtedy ma to jakos rece i nogi (wg mnie). Trzymanie 30 aut dla siebie to raczej juz tylko zeby na nie patrzec w garazu (badz nimi handlowac) bo nie wierze ze nie ma jednego ulubionego ktorym jezdzi wiekszosc czasu :twisted: (to wszystko to tylko moje przypuszczenia, nie mam tego problemu wiec moge rownie dobrze gadac glupoty :) )
-
F20 LCI 118d M-pakiet - 1er na 20'
Matko przenajswietsza, ja sie zbieram 2 miesiace zeby auto poodkurzac w srodku a Ty je rozebrales na czesci i zlozyles z powrotem :shock: Ile czasu to wszystko zajelo, nie taniej&szybciej bylo kupic nowsze auto z mniejszym przebiegiem po prostu i wsiadac i jezdzic? Czy masz po prostu takie hobby?
-
F40 118i Manual M Sport 2021 Alpinweiss
Gratuluje auta (i fajnej wycieczki)! Jak nie kulasz sie 90% czasu w miejskich korkach to manual wcale nie jest taki zly w benzynowej 1-er, w F20 116i wspominam go calkiem dobrze po latach. Generalnie w 1-er wystarczy manual + m-pakiet + Harman Kardon - nic wiecej do szczescia w tym aucie tak naprawde nie trzeba (no moze poza ogrzewanymi siedzeniami jeszcze) :cool2: Pomysl o kolach 255 z tylu - jezdzi sie duzo przyjemniej, bardziej "sportowo" w porownaniu do 225. PS. Za te liczniki ktos w BMW powinien splonac w piekle, ciezko o cos mniej eleganckiego/estetycznego :duh: Ten motyw szesciokata powtorzyli teraz na kierownicy w nowej iX - "postep" w najgorszym mozliwym wydaniu :mad2:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Super, gratulacje!! :cool2: Napisz ku potomnosci (jezeli to nie tajemnica) jaki rabat % udalo Ci sie wynegocjowac u dealera - okolice 10% jak w przypadku zamowien na i4 czy lepiej? I co Cie sklonilo do kupienia iX3 a nie np hybrydy czy spalinowego X3? Okolice ~20kWh w mieszanym trybie przy spokojnej jezdzie to dobry rezultat, mialem podobnie w TM3 po 5000km tripie NO-PL-NO. W iX3 na mniejsze zuzycie energii mocno wplywa brak X-drive --> i40 40e (tez RWD) podejrzewam, ze bedzie mial mega duzy zasieg przy 80kWh baterii majac lepsza aerodynamike w porownaniu do iX3. Porob troche fotek z trasy i skrobnij jakas relacje tu na forum jak wrocisz - gdzie sie ladowales najczesciej, jak wygladaja ceny i dostepnosc ladowarek na codzien, jak wyglada w praktyce range anxiety etc :) Napisz tez mocne i slabe strony auta po dlugiej trasie :cool2: W Norwegii sprzedaz iX3 idzie slabiutko, MB EQC czy e-tronow sprzedaje sie 3-4x wiecej. Chyba nie jest najlepiej z dostepnoscia tego auta w Europie.
-
Szybkie pytania, szybkie odpowiedzi BMW 3 G20/21
1800 PLN brutto za wymiane oleju? Nawet jak na zwariowane ceny ASO wydaje sie to abstrakcyjna oferta, jestes pewny ze nie ma w tym jeszcze jakiegos przegladu czy cos? :norty:
-
BMW X5 45e
Super podsumowanie kolego Macallan :cool2: Tak jak pisalem wczesniej - najlepiej sie przejechac dieslem, benzyna, hybryda i pelnym elektrykiem i dopasowac rodzaj napedu do swoich konkretnych potrzeb, wybor napedu jeszcze nigdy nie byl tak szeroki. W przypadku kolegi Macallana, gdy wchodza w gre dlugie trasy liczone w tys km, elektryczne SUVy z ich zasiegami i infrastruktura ladowarek w PL sa poki co przypadkiem beznadziejnym niestety (w Europie jest juz troche lepiej) - tym bardziej etron ktory jest mocno pradozerny na trasie. Za to w miescie 70-80km "na pradzie" w 45e generuje juz calkiem ciekawe oszczednosci na codzien. Mozesz sie odniesc jeszcze do mojego poprzedniego posta, czy w 45e cos sie poprawilo w tym wzgledzie w porownaniu do 2016 330e? Czy moze nie masz zbyt czesto tego typu sytuacji bo rzadko kiedy masz rozladowana baterie? (w 330e elektryczny zasieg to bylo 20km wiec lipa zupelna) PS. I daj znac jak wyglada dynamika jazdy w trybie EV przy dosc slabym 113HP silniku elektrycznym oraz duzej masie w porownaniu do 3-er :think:
-
Bezwartościowe jak BMW
Doczytalem teraz o tym LFA. Z tego co rozumiem to nie o to chodzi ze nie chce/nie ma czasu jezdzic tym LFA, a o prozaiczna rzecz, ze jezeli to auto ma byc sprzedane za 10 lat 2x drozej (czy wiecej) niz kupil to stan licznika ma byc po prostu sladowy - ot typowa inwestycja dlugoterminowa/garage queen :twisted:
-
M340i M Performance Black Sapphire Metallic
25% to okolice 12.0V wiec zdziwienia nie ma jezeli jezdzisz krotkie odcinki ciagle od ponad roku. Na gwarancji oczywiscie nikt Ci tego nie wymieni bo niby na jakiej podstawie - akumulator nie jest uszkodzony przeciez tylko chronicznie niedoladowany. Podladuj go raz na kilka miesiecy albo sie wybierz w jakas dalsza wycieczke kilkaset km :cool2:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Dzieki za info, dzisiaj zmeczylem dopiero bo dosyc dlugi. Rzeczywiscie - ma bardzo pozytywne podejscie do auta, zupelnie jak ja - w sensie sa jakies minimalne niedorobki, nie wszystko jest idealne ale calosciowo - po prostu fajne, szybkie, nowoczesne auto z masa nowatorskich rozwiazan. Warto dodac ze on na codzien jezdzi 500-konnym CL63 i z tej perspektywy recenzuje, a tutaj testowal raptem posrednia wersje LR+, w Perf. osiagi i wrazenia z jazdy sa jeszcze o oczko wyzej bo jest szybsza i siedzi o 10mm nizej. Testowana wersja to 2019r, obecne modele maja mase dodatkowego wyposazenia jak podwojne szyby z przodu, elektryczny bagaznik, ladowarke indukcyjna, brak ochydnego piano black, pompa ciepla poprawiajaca mocno zasieg zima - duzo rzeczy usprawnili. Szczegolnie zwrocilem uwage na jego komentarze odnosnie wnetrza - bo duzo osob zarzuca ze jest be a mi zupelnie przypomina jakosciowo 3-er. Do tego w 3-er wszystko trzeszczalo przy najmniejszym dotyku (F30), w TM3 trzeszczenia zadnego w kabinie nie zaobserwowalem, wszystko solidne jak skala. Szczegolnie polecam przysluchac sie fragmentowi odnosnie ukladu kierowniczego i prowadzenia - do ktorego modelu BMW porownuje TM3 :twisted: "odejscie w pale sie nie miesci" "taka tesle 3 tez bym sobie kiedys kupil chetnie.. - po prostu jezdzilbym tym autem chociazby dla funu" elektryk + petrolhead + fun - dla wielu osob tutaj to jakies swietokradztwo :norty: PS. Kilka dni temu kolejny OTA update - dodali fajna gre, klasyczny shooter z lotu ptaka, czasy Amigi sie przypominaja Na youtube juz ktos widze z Polski testuje Za rogiem kolejny update ktory przerobi interfejs na ten z modelu Plaid oraz doda kilka nowych funkcji: - myjnia mode (brak irytujacego otwierania/zamykania auta przez CA, skladania/rozkladania lusterek etc) - on/off sciemnianie lusterek - platforma Disney+ etc etc Co bardzo mi sie podoba w Tesli, ze nieustannie tegie glowy w Kalifornii mysla jakby tu usprawnic interfejs uzytkownika, z miesiaca na miesiac to auto staje sie przyjemniejsze w uzytkowaniu i dostaje nowe funkcje :cool2:
-
BMW X5 45e
Ciekawa sprawa, az zerknalem do niemieckiego konfiguratora X5 bo bylem pewny ze hybryda 45e jest pewnie z 10% tansza (po doplatach) od analogicznych silnikow diesla/benzyny a te 10% off wystarczy zeby sterowac preferencjami kupujacych w salonie. A tu gucio - hybryda 45e po doplatach kosztuje ~74kE czyli podobnie co 40i czy 30d. Moze jeszcze sa jakies detale typu wieksza wartosc rezydualna przy leasingu (mniejsza rata miesieczna) badz oplaty drogowe/ubezpiecznie? Bo jezeli to takze nie to to jedynym logicznym wyjasnieniem jest juz tylko psychologiczny aspekt jazdy na pradzie i oszczedzania "100 euro" miesiecznie na benzynie. Albo zmienil sie tam totalnie "sentyment" w motoryzacji i benzyna/diesel jest zochydzana w mediach na kazdym kroku a promowany "prad" w postaci wlasnie hybryd.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Masz 100% racji, "Turbo S owner" :cool2: PS. Ten jego filmik z trollowania sprzedawcy Lambo/Bugatti tez jest niezly - "chce najszybsze co tu macie w salonie, kupie tego Chirona za 3.1M $ jak wyprzedzi (do Vmax) mojego Plaida" :twisted:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
I ten wlasciciel Taycana zamawiajacy jeszcze na torze Plaida, takie rzeczy tylko w USA :norty: Chyba szykuja sie kolejne fajne filmiki z toru sadzac po koncowce filmu :twisted:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Najtansza wersja TM3 jest SR+ za 200k PLN przed doplatami (173k PLN po doplatach). Jest RWD zamiast AWD, nie ma subwooferow i podgrzewanej kierownicy. Poza tym wyposazenie jak w LR+. Taka polityka producenta (~"full opcja") mi sie BARDZO podoba bo kupujac uzywana TM3 nie musze sie zastanawiac czy sa elektryczne fotele, czy jest nawigacja czy podgrzewane siedzenia czy jednak pierwszy wlasciciel byl dziwakiem i kupil wersje Performance ale np bez ogrzewanych czy elektrycznych siedzen (a takie przypadki np w 3-er zdarzaly sie nagminnie - topowe 335i ale np bez szyberdachu czy nawigacji - zreszta wystarczy spojrzec w galerie, tam skrajnosci jest az za duzo. Do tego nie ma problemu z niewiadoma utrata wartosci - ta jest zalezna jedynie od rocznika, przebiegu i stanu auta - w 3-er auta z tego samego rocznika, z tym samym przebiegiem i w tym samym stanie technicznym (i o tej samej mocy oczywiscie) potrafily sie roznic o 50k PLN bo wyposazenie dodatkowe to nierzadko polowa wartosci auta :duh: Ale to w końcu my o Tesli, czy o Leaf'ie? Piszesz o Kowalskim i jego G20, a nie o Kowalskim w Fabii. Leaf, żeby choć trochę nawiązać do współczesności trzeba wziąć w wersji za 142kpln, bo ta podstawa to żenujący golas. Poza tym, z uwagi na zasięg, to jest totalnie auto miejskie/podmiejskie. No ale to przeciez Ty zaczales z tymi "ponizej 100k PLN". TM3 to auto segmentu D, ile znasz aut spalinowych w salonie w tym segmencie ponizej 100k PLN? Za takie pieniadze ciezko dzisiaj kompaktowego Golfa przyzwoicie wyposazonego kupic. Octavie potrafia po 150k PLN kosztowac. Przepraszam, miałem nieaktualne informacje. Czyli w ciągu jednego roku doszła jedna stacja. Zobaczymy co przyniesie kolejny rok. Nie rozumiem Twojego toku myslenia - to mamy juz grudzien 2021 czy nadal jest lipiec? Pisales ze od roku nic nie pobudowali - sprostowalem. Teraz piszesz juz o 2022 :roll: Tak jak pisalem - Tesla ma wglad na biezaco do statusu zajetosci SC. Jezeli widza ze SC stoja przez 80-90% czasu puste to presji raczej nie ma na rozbudowe w naszym kraju. A stawiac stacje SC "na zas" nikt nie bedzie niestety bo mamy 2021 a nie 2012 (wtedy trzeba bylo zaczac rewolucje i budowac w krajach rokujacych "na zas") - teraz za tym musi isc sprzedaz samochodow bo na innych rynkach auta sprzedaja sie znakomicie wiec i tam infrastruktura buduje sie odpowiednio szybciej. Tak jak pisalem - otworzyl sie Lucmierz, w tym roku powinien dojsc Ostrow Mazowiecki, Brzeg na Slasku oraz kolejna Warszawa - to jest razem z 20 nowych stacji ladowania 150/250kW - jezeli mowisz ze to malo to popatrz gdzie jest konkurencja - ile ladowarek >150kW pobudowal VW (Ionity) czy GW?
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Z tego co widzę na stronie to brakuje jej w tej cenie wyposażenia - to jest cena za podstawę, każda dodatkowa rzecz z opcji jest do dopłaty (lakier, koła, wnętrze, autopiloty). To nie jest zadna podstawa a w pelni wyposazona wersja :duh: Inny kolor lakieru, biala tapicerka czy o cal wieksze kola to rzeczy estetyczne a nie wyposazenie dodatkowe :roll: FSD za 40k PLN to ponury zart producenta imho, pieniadze przepalone w piecu. Takich Kowalskich jest ok. 4 tys. rocznie - mało przeciętnie na tle blisko pół miliona aut sprzedawanych rocznie. Najbardziej popularne auta kosztują poniżej 100kpln. ID.3 z automatem, po doplatach, to ~115k PLN, Leaf jest jeszcze tanszy, przy duzo nizszej cenie za energie w porownaniu do benzyny, i braku wymiany oleju, klockow, swiec etc etc - nie wyglada to juz zle bym powiedzial. Nie wiem. Ale liczba Tesli w Polsce to blisko tysiąc i rośnie. Ostatni supercharger powstał bodajże rok temu. Ciężko zapchać coś czego nie ma :lol: Mocno rozmijasz sie z prawda, np SC w Lucmierzu (A1/A2) otworzyli 2 mies temu. Kolejne w Gdansku czy Ostrowie Mazowieckim bede otwarte do konca roku - na mapce na szaro. Jak sie Tesle zaczna u nas na dobre sprzedawac to bedzie to wygladalo jak u naszych sasiadow. A jak rzeczywiscie sie otworza na inne marki to podejrzewam produkcja i instalacja SC sie podwoi czy wrecz potroi i zgarna duza czesc rynku ladowarek DC na swiecie, pozyjemy zobaczymy. Czytalem, ze sa obecnie 2 fabryki ladowarek Tesli - w Nowym Jorku i w Szangchaju. Ta chinska, otwarta kilka mies. temu ma zdolnosc produkcyjna 10.000 sztuk rocznie - to bedzie absolutna dominacja/zalew na rynku szybkich ladowarek DC :shock: https://www.electrive.com/2021/02/04/tesla-launches-supercharger-production-in-shanghai/ PS. Nawet 100-letnia matka Marka Watsona wie co jest dobre :twisted: Chyba nie jest jednak tak zle z ta obsluga TM3 skoro tak starzy ludzie jakos potrafia sie przestawic na ten ascetyczny kokpit :cool2:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
I jeszcze 3 slowa o trasach w elektrykach - wrocilem w koncu do Norwegii, przez poltora tygodnia przejechalem TM3 ponad 5200km. Jechalem przez Norwegie, Danie, Niemcy, w PL zwiedzilem Torun, Lublin, Warszawe, Katowice, Lodz, Gdansk - slowem praktycznie cala Polska. Ludzie ktorzy mowia, ze elektrykiem nie da sie dzis jezdzic w trasy gadaja glupoty - mozna to robic juz bezproblemowo. Jedyne co sie zmienia jezdzac dzisiejszym EV to sposob podrozowania - trzeba jezdzic bardziej przepisowo (nie mozna dlugimi godzinami jechac bez przystanku np 180km/h) i co jakis czas (co 200-400km) zatrzymac sie na chwile na krotkie podladowanie 20-30min. Na autostradach jechalem przepisowe 140km/h, co w innych markach odpowiada licznikowemu ~145-150km/h (w Tesli wskazanie licznika = GPSowa predkosc) Na ekspresowkach 120 km/h, na krajowych 90-100km/h. Taki sposob podrozowania nie jest absolutnie klopotliwy - czlowiek jezdzi bezpieczniej, jest bardziej wypoczety po trasie bo nie musi ciagle wyprzedzac/przyspieszac/hamowac/podjezdzac pod zderzak innym autom. Srednie zuzycie z calej trasy, 5200km - wyszlo 20kWh/100km. Z racji gratisowych SC na 2021r koszt energii wyniosl mnie niecale 100 PLN za te 5200km (1 testowe ladowanie w sieci GW za 50 PLN i 2x ladowanie na Lotosie w Gdansku po 24 PLN bo nie ma tam jeszcze SC, bedzie pod koniec 2021r). Gdybym placil normalnie za SC (1,4 PLN/kWh) to koszt przejechania 5200km wynioslby okolo 1035kWh x 1,4 PLN = 1450 PLN (w rzeczywistosci odrobine mniej bo pierwsze ladowanie w trase jest jeszcze w domu za 60gr/kWh) Jezdzilem ta sama trase kilka razy w BMW F10 530d i F20 116i i srednie spalanie wynosilo ~8l/100km co przy srednich cenach benzyny ~6 PLN/l (w PL taniej, w DE drozej, w NO najdrozej) wyniosloby 52 x 8l x 6 PLN = 2500 PLN. Jazda Tesla ladujac sie TYLKO na SC jest nadal prawie o polowe tansza w porownaniu do tankowania benzyny. Jezeli ktos laduje sie najczesciej w domu - koszt energii to moze 20% ceny benzyny. Oczywiscie wszystko to to rozwazania troche akademickie bo ceny pradu/benzyny sie zmieniaja, takie dlugie trasy robi sie rzadko, a utrata wartosci aut po 200k PLN i tak jest najwieksza skladowa w calkowitych kosztach posiadania auta - tzn nie kupuje sie elektryka za 200 czy 300k PLN po to zeby zaoszczedzic 1000 PLN w trasie - nie zmienia to faktu, ze jazda elektrykiem ladujac sie TYLKO na szybkich stacjach DC, jest nadal sporo tansza od tankowania benzyny. Zdania nie zmieniam - siec SC to najwieksza zaleta marki, ladowanie jest PEWNE i BEZPROBLEMOWE - podjezdzasz, wsadzasz wtyczke, jedziesz dalej. Cos ala McDonalds w trasie - zawsze wiesz co jest w menu, ze dziala, ze nie dostaniesz sraczki, ze nie kosztuje nie wiadomo ile. Z innymi ladowarkami jest mnostwo problemow - Orlen mi nie dzialal "bo cos", ladowarka pod Energylandia nie dzialala bo nie chciala sie podpiac karta kredytowa do aplikacji mobilnej, ladowarka AC pod Auchan nie dzialala wogole (martwa) etc etc Siec SC masz pokazywana natywnie w aucie - navi podpowiada kiedy sie zatrzymac, ile bedzie % po doladowaniu, ile wystarczy sie naladowac zeby dojechac do kolejnej ladowarki - prostota tego wszystkiego poraza. Jazda innym elektrykiem = poleganie na zewnetrznych ladowarkach i zewnetrznych aplikacjach z ktorymi niestety poki co jest sporo problemow. Uwazam, ze EU powinna wymusic ladowarki z czytnikami kart kredytowych - zadnych apek i innych bzdur - przykladasz karte, placisz i ladujesz, inaczej to poki co nie dziala tak jak powinno. Ewentualnie jak w Lotosie - podchodzi pracownik i po zaplaceniu w kasie aktywuje ladowarke. Z siecia GW tez nie bylo problemow, wszystko dzialalo sprawnie, w prostocie i standaryzacji sila. Jadac z Ciechocinka do Szczecina chcialem przetestowac zuzycie paliwa po "krajowkach" - po naladowaniu sie do 99% na SC - jechalem 90-100 km/h, nie wyprzedzalem praktycznie ani razu (nie liczac pojedynczych przypadkow jak sie ktos wlokl niemilosiernie) - srednie zuzycie energii (13kWh/100km) czy raczej efektywnosc 4WD i 500KM auta powala - jest na poziomie najoszczedniejszych elektrykow na rynku - przejechalem 335km i mialem nadal 200 km zasiegu - realistycznie przejechalbym okolo 530-540km, w wersji LR+ z 18" kolami byloby to pewnie blizej 600km - niesamowite :shock: Pogoda byla ladna ~25C, klima ustawiona normalnie na auto 21C zeby nie bylo :norty: Ladowarki Lotosu w Gdansku (ryczaltowa oplata 24 PLN za sesje ladowania - wychodzi 30-35gr za 1kWh): (tyle ze wolne 50kW, wiec ladowanie trwa 1-1,5h wiec trzeba w miedzy czasie isc do centrum handlowego i zajac sie czyms innym). Dynamika TM3P w ruchu miejskim poraza, naciskajac mocniej pedal gazu wydaje sie, ze inne auta sa nieruchome, a to wszystko bez zadnego dramatu, bez pilowania silnika, praktycznie w absolutnej ciszy. Z wyjazdu jestem super zadowolony, EV to nowe rozdanie w motoryzacji. Jeszcze kilka lyzek dziegdziu w calej tej opowiesci: 1. Jak widzialem ilosc aut w Energylandii na parkingu to za 15-20 lat czekaja nas grube zmiany w infrastrukturze drogowej, ladowarek musi byc setki jak kiedys te wszystkie auta zmienia sie na elektryczne - dzisiaj wydaje sie to odlegle ale z drugiej strony, 30 lat temu jak wygladalo nasze zycie przed internetem czy smartphonami - z kasetami magnetofonowymi, z wizytami w banku, z prasa drukowana, z kasetami VHS, z encyklopedia PWN, telegazeta etc etc 2. TM3 BRAKUJE headupa - raz sluchalem za glosno muzyki i minalem zjazd do SC na autostradzie i musialem nadrobic 20km, wskazania nawigacji na ekranie glownym nie sa idealnie czytelne - w Warszawie czy Katowicach zona musiala mnie pilotowac bo bym kilka razy zle skrecil - to jest imho najwieksza bolaczka tego auta. 3. Skaja na siedzeniach przy 30C w Polsce rzeczywiscie sie lepi do plecow - nie zauwazylem tego nigdy w NO bo tutaj takie temperatury nie wystepuja :norty: Swietna bylaby czesc plecowa z alcantary badz wentylacja - tak pozostaje wentylowanie auta przed wejsciem a i tak nadal sie koszulka "lepi" do siedzenia.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Szczerze, to auto wydawało mi się za szybkie jak na to co prezentuje, czyli daily-wozidło, w odróżnieniu np. od iX3, które z kolei wydawało się za wolne jak na elektryka. Dlatego 80-90% osob kupujac model 3 wybiera wersje LR+ ktora ma 4,5s do setki, absolutnie wystarczajaco szybkie auto dla 99% ludzi na codzien. Ja wzialem Perf. bo doplata byla smiesznie niska (20k PLN) a jednak masz ladniejsze hamulce, carbonowa lotke, alu nakladki na pedaly no i 20" kola. No i jakos tak 3,5s do setki wydaje sie kuszace, chociazby dla samego faktu "miecia" mimo ze uzywa sie tego raz na ruski rok. W BMW przejscie z 4,5s na 3,5s to nierzadko ponad 100k PLN doplaty, w Tesli wydawalo sie to niejako "value" :twisted: Stalo sie to obowiazkowe dopiero niedawno, moja druga TM3 SR+ z Chin ma juz ten glosniczek zamontowany i rzeczywiscie sa jakies takie dziwne "elektroniczne" dzwieki przy wolnej jezdzie. Ciezko sie nie zgodzic, elektryki ogolnie nie sa sportowe, moze beda za kilka/kilkanascie lat jak technologia baterii dojrzeje. TM3 jednej petli na Nurburgringu nie przejedzie nawet. Chociaz z drugiej strony - co mozna powiedziec o nowej M440i GC - czy to jest auto sportowe/usportowione jeszcze przy 1900kg wagi?
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
A Teslą jeździ przeciętny Kowalski? Zresztą jak pisałem, jakby Kowalskiego było stać na Teslę to pod każdą ładowarką stałaby kolejka ludzi... Tesla model 3 LR+ kosztuje w Polsce 245k PLN, w pelni wyposazona. Z doplatami dla przedsiebiorcow finalna cena ma wyniesc 218k PLN (doplata 27k PLN). To jest cena przecietnie wyposazonej G20 330i a wiec mowiac o Kowalskim mialem na mysli Kowalskiego ktory idzie do salonu po 330i. Majac na mysli statystycznego polskiego Kowalskiego ogolnie to musielibysmy sie przeniesc do dzialu E46/E90, ale piszemy w dziale G20. Co do ladowarek - nie masz racji. Tesla ma bezposredni wglad online do swoich ladowarek na calym swiecie i jezeli jakas lokalizacja jest permanentnie zapchana to buduja zaraz obok kolejna stacje. W aucie czasem nawet wyskakuje komunikat - "stacja czesto uzywana, przestawiam ladowanie do max 80%, jak chcesz wiecej to zmien manualnie". Bierz pod uwage ze w PL sprzedaz Tesli dopiero ruszyla wiec logiczne jest ze stacji jest dopiero kilka sztuk - ladowalem sie w Polsce teraz kilkakrotnie na SC i ani razu nie byly ladowarki wszystkie zapchane, zawsze byla jakas dostepna. Tutaj masz np Radom: Gdy Tesli zaczna w PL sprzedawac wiecej - szybko pobuduja wiecej SC, zupelnie jak w Niemczech czy Norwegii. W Norwegii gdzie Tesli jest jak karaluchow zobacz jak wyglada dostepnosc SC w tej chwili wokol mojego domu: -------------------------------------- Ludzie musza w koncu zrozumiec - jak masz auto elektryczne to 90-95% ladowan odbywa sie w domu, na SC ladujesz sie jak jestes w jakiejs dlugiej trasie. Przy zasiegu wokol komina 500km potrzeba zajechania na jakikolwiek SC to bedzie raz na miesiac czy raz na kilka miesiecy. - mowie o typowym Kowalskim.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
U mnie bylo super, zlego slowa nie powiem. Po kilku minutach rozpedzil sie do rowno 50kW i tak do prawie samego konca ladowania. Obsluga uruchomila ladowarke w 30s. Naladowalem niecale 70kW w ~poltorej godziny ktore spedzilem w pobliskim centrum handlowym. 450km zasiegu za 24 PLN to chyba najtansze ladowanie w PL, chociaz nadal wolalbym SC w Gdansku przy obwodnicy :D
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Nie wiem jak Krakow ale Katowice czy Ciechocinek na SC to tak jak piszesz norwegia, dania, szwecja, austria, totalny mix aut z tego co widzialem. Wiekszosc pewnie Polacy z emigracji jak ja chociaz wczoraj na SC pod Lodzia byli akurat Austriacy rodowici. Ciekawe ilu z nich przesiadlo sie na Tesle bo BMW zaspalo z elektromobilnoscia ;) Info z Gdanska, tutaj SC nie ma, dopiero pod koniec roku pobuduja, naladowalem sie na Lotos Niebieski Szlak 50kW DC, ryczaltem 24PLN za ladowanie, przy prawie 70kWh wychodzi 30 groszy za 1kWh, taniej niz z gniazdka domowego :shock:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Amen a emocje nadają rzeczom wartość , tak po filozoficznemu :wink: Na obrone Tesli moge tylko powiedziec, ze jezeli chodzi o emocje motoryzacyjne, Slawomir ze swoim V12 ma zawieszona poprzeczke "troche" wyzej niz przecietny Kowalski :norty: @Slawomir, fajne spotkanie, zaluje tylko ze nie mialem troche wiecej czasu potestowac wloszczyzny na jakiejs drodze szybkiego ruchu, moze nastepnym razem :cool2:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
W Novotelu w Katowicach na parkingu hotelowym obok mojej druga TM3, tyle ze na szwedzkich blachach. I slupek Tauronu 22kW hotelowy. Nie wyglada to tak zle z tymi EV po Polsce, nawet dzisiaj da sie spokojnie smigac. Ps. Wpadaj dzis do Energylandii, potestujesz moja TM3P, tyle ze troche zawalona dobytkiem podroznym :norty:
-
Szybkie pytania, szybkie odpowiedzi BMW 3 G20/21
Wspolczuje, takie rzeczy potrafia niemilosiernie irytowac. Co gorsza elektroniki/softu w autach jest tylko wiecej i wiecej a wiec i tego typu problemow bedzie tylko przybywac. Dla mnie Spotify przede wszystkim to jest cos na co mocno zwracam uwage, to powinno byc w 2021 po prostu kuloodporne w aucie bo radia sie nie da sluchac a mp3 dogorywaja.
-
Szybkie pytania, szybkie odpowiedzi BMW 3 G20/21
Nie rozumiem, przeciez G20 ma podobno aktualizacje OTA, dlaczego musiales jechac do ASO?
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Daj Ci boze wiecej takich tygodni i tankowan! :cool2: Premier od 2018 roku nalozyl ten extra podatek na benzyne (ponad 500M PLN juz sie nazbieralo!) zeby teraz bylo na te doplaty 27k PLN do elektrykow! :cool2: Nowe elektryki to nowe referale, win-win, inni producenci powinni ten program referali skopiowac od Tesli zamiast np jak BMW probowac zmieniac wizerunek marki i dawac rabaty wybranym grupom zawodowym
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
4 przystanki po ~30 min, lacznie ~2h przerwy na trasie 1300 km. Wszystkie wzdluz trasy :cool2: Czy to duzo czy malo pozostawiam subiektywnej ocenie uzytkownikow forum. Dla mnie absolutny luzik, przyjechalem wypoczety. Piaty stop byl tuz przed granica niemiecko-polska, potrzebowalem nadprogramowo bo chcialem wczesniej troche potestowac legalnie mozliwosci 500 KM auta :) Co do oszczednosci - one sa malo wazne bo takie dlugie trasy robi sie sporadycznie i tak a w SC chodzi o komfort podrozowania na trasie ale jedni testuja to praktycznie i sie tymi informacjami dziela a drudzy (mowie konkretnie o Tobie) to teoretycy ktorym sie cos wydaje i bija piane/fantazjuja tzw specjalisci od wszystkiego (niczego) :norty: SC w Ciechocinku bardzo dobrze zlokalizowany, zrobilem porzadne zakupy w Intermarche oraz odwiedzilem toalete na Orlenie przy okazji zaopatrujac sie w prase motoryzacyjna :) SC w Radomiu jeszcze lepiej zlokalizowany, na parkingu Leclerka, porzadne zakupy i pizza :cool2: Reszty bzdur nie komentuje. Co do dziadowania to nie kaz mi wklejac znowu swoich "kulam sie po autostradzie 120 km/h jak jade za swoje", pamietaj slonik - na forum nic nie ginie :norty: :norty: