Skocz do zawartości

adamjttk

Zasłużeni forumowicze
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez adamjttk

  1. adamjttk odpowiedział(a) na Powelt temat w G22-23, G26
    To jest porno dla lubiacych motoryzacje. To auto wyglada jak zywcem wyciagniete z Mad Maxa :modlitwa:
  2. To sobie kolego musisz dobrze przemyslec przed zakupem. Pamietaj, ze w EV zasieg to praktycznie najwazniejszy parametr auta decydujacy czy jest komfortowo na codzien czy nie, nie tapicerka czy ambienty, mowie to od 100 stron :) A wersja M50 wydaje sie miec zasieg mniejszy o ~80km od wersji 40 - to sporo w codziennym uzytkowaniu. Mi by to nie przeszkadzalo ale to jak pisalem wczesniej - dla mnie to by bylo auto nr 2 do jezdzenia do pracy/po miescie bo wszedzie dalej TM3P bedzie lepiej ze wzgledu na wiekszy zasieg, lepsze osiagi i przede wszystkim super chargery. Tyle, ze z drugiej strony - wydasz na wersje i4 40 ponad 250 tys PLN, a to auto bedzie mialo prawie 6s do setki, bedzie wolniejsze od kazdej, nawet najwolniejszej TM3 na drodze, nie liczac polowy aut ICE. Mnie by to troche bolalo ale to juz zalezy kto, jak i gdzie jezdzi oczywiscie. Na obrone BMW - ix3 ma calkiem dobry zasieg biorac pod uwage nie najlepsza aerodynamike (wazy podobnie do i4 M50, tyle ze RWD)
  3. Nie wiem dokladnie jak to w PL wyglada z utrata wartosci ale w NO to co sie dzieje z cenami i utrata wartosci M3/M4 to sa cuda na kiju po prostu. Nowe M3/M4 kosztuje ~1,5M koron Auta z 2017-2018 kosztuja ~0,8M koron Sama utrata wartosci po 3-4 latach to wiecej niz kosztuje i4 M50 w salonie. I ja nigdy nie twierdzilem inaczej - to nie na moja kieszen ani nie na moje nerwy :) W PL sa duze rabaty, odliczenia podatkowe, jest VAT na EV wiec sytuacja pewnie wyglada zgola inaczej. W NO jezeli ktos nie jezdzi co tydzien na tor (do czego EV sie nie nadaja a M3 wrecz przeciwnie) to auta pokroju M3/M4 nie maja racji bytu zbyt duzej i po prostu znikaja z rynku.
  4. Ok, w takim razie cofam co powiedzialem na temat rabatow :cool2: Jutro z ciekawosci skleje swoja konfiguracje i przesle dealerowi zeby wyslal jakas dobra oferte. Porownamy :> Nie zartuj, skoro ja musialem przez 100 stron znosic przytyki apropo EV i Tesli to teraz trzeba bedzie potrollowac troche slonika. Na poczatek moze nam powiedziec czy puchnie przy 250km/h no i czy komendy glosowe sa w koncu po polsku :norty: Troche plansz z danymi o i4 za strona elektrowozu i na szybko kilka spostrzezen: - opony na i4 M50 to Pirelli P Zero, takie jak w LCI TM3P i nie maja podejscia do stosowanych do niedawna Pilot Sport 4S - ciekawe jak bedzie przy odbiorze :think: - swietnie ze sie pozbyli jajek w klamkach, te w 4-er wygladaja tragicznie :roll: - super, ze progi sa z czarnego plastiku - w TM3 schodzi tam podobno lakier od kamieni i bedzie jakis recall niby - port ladowania jest z prawej strony auta gdy w hybrydach 330e jest z lewej - troche wkur&^%^ jak ktos ma w garazu/na podjezdzie zamontowany juz wallbox i przesiada sie z hybrydy BMW (w TM3 tez mam z lewej) - wbrew pozorom spory problem bo kabel w wallboxie BMW ma tylko 5m zamiast 7,5m jak w innych wallboxach - krzywa ladowania podobna do TM3 a nie e-trona- tzn szybko rosnie do max i rownie szybko spada - lepiej bedzie sie ladowac czesciej na trasie 10-60% niz do ~80% bo ostatnie minuty ladowania beda juz mizerne
  5. Gratuluje, swietna decyzja :cool2: Jak piszesz ze rabaty ok - pisz smialo co ugrales? Co do wersji 700HP w i4 - zycze nam wszystkim zeby nie byly to bajki i zeby wyszla jak najszybciej bo wyscig zbrojen jest zawsze z pozytkiem dla klienta. Prosze tu na forum podziekowac Muskowi - bo gdyby nie jego TM3P to bys dzisiaj zamowil w BMW dupe blada a nie i4 M50 :norty: Jak wezmiesz pod uwage utrate wartosci i benzyne wyjdzie DUUUZO wiecej. Amen, tak jak piszesz :cool2: Licze na to, ze bedziemy mieli w tym watku jeszcze duzo podobnych wpisow, elektryki naprawde sa fajne :cool2: Musze Cie zmartwic, w mojej TM3P mam gratisowe ladowanie na SC przez caly 2021r, pisalem o tym kilka razy :) Wbrew pozorom - mi naprawde tottolotto czy ktos bierze BMW czy Tesle - obie firmy maja swoje mocne/slabe strony. Sam pewnie tez zamowie i4 - z BMW jest jak z zona po 10 latach zwiazku - motyli w brzuchu juz nie ma ale stara milosc nie rdzewieje :D
  6. O rabatach na jakiekolwiek i4 mysle, ze mozesz zapomniec przez nastepny rok, ssanie na to auto bedzie w Europie potezne. i4 M50 dobrze wyposazone (super charged) to 350k-360k PLN, TM3P to 280k PLN - obie ceny wg mnie calkiem dobre jak na mozliwosci - zalezy czy ktos bardziej idzie w osiagi czy bardziej w otoczke premium. Z serwisami bym sie nie rozpedzal :twisted: Tzn filtr, wycieraczki i kola wymienia Ci wszedzie. Jak cokolwiek kleknie zwiazanego z napedem EV (pewnie mala szansa) - podejrzewam, ze beda slac do 2-3 serwisow w PL max, BMW ZK Motors w Kielcach powie "panie, my tylko olej wymieniamy" :twisted: Prawdziwymi minusem imho jest: - waga o 400kg wieksza od TM3P - prawie metr wiekszy promien zawracania od TM3 - brak instalacji 800V (ladowanie 10-80% w 18min a nie 35min ) bo popularna konkurencja EV AD 2021 juz to ma (Hyundai, Kia), w TM3 tego nie ma tez ale to auto jest na rynku juz od 3-4 lat ale to bedziemy wiedziec dopiero jak beda pierwsze prawdziwe testy tego auta a nie belkot PR'owy. Vmax w dzisiejszych EV to i tak tylko na pokaz bo realistycznie bez znaczenia. i4 wyglada lepiej niz Tesla i jest to fakt, nie ma o czym dyskutowac, wiadomo. Natomiast za dedykowana platforma nie kryje sie tylko brak przedniego bagaznika, to ze auto jest sporo ciezsze, ze bedzie mialo bezsensowny tunel z tylu, ze bedzie mialo zasieg o ~10-15% mniejszy, ze pomimo tego, ze jest o 10cm dluzsze bedzie mialo mniejszy rozstaw osi i mniej miejsca w srodku - to wszystko sa niestety wady wspoldzielonej platformy :roll: Zobaczysz jak swinia niebo :norty: Takie osiagi w segmencie D u BMW to zobaczysz dopiero na dedykowanej platformie ktora bedzie dobrze jak sie pojawi w 2025-26. Nie zartuj, dolozylem raptem 20k PLN z LR do Perf. 70k to sie doklada z wersji SR+ ktora jest RWD, ma 50kWh baterie zamiast 80kWh, ma gorsze wyposazenie etc. Ja mieszkam w Norwegii, mi to az tak bardzo 4s czy 6s nie robi, mam juz jedno szybkie auto wiec do kulania sie 15 min do pracy 4s do setki nie jest top1 priorytet, chociaz kto wie, plany sie szybko zmieniaja :twisted: PS. Nie wiem czy w Norwegii sie gdzies nie walneli z cennikiem ale roznica pomiedzy najbogatsza wersja (SC) i4 40 a i4 M50 to 5k PLN :norty: Tutaj pewnie 95% ludzi wybierze x-drive ktory jest dostepny jedynie w i4 M50 :twisted: Swoja droga to kuriozum ale w Norwegii i4 M50 jest tansze w zakupie od 320d :norty: :norty:
  7. Realne auto to bedzie za tydzien Plaid, nieco ponad 2s do setki i 9,5s na cwiartke za akceptowalne pieniadze dla zamozniejszego Kowalskiego. Rimaci to nie sa auta seryjne, to mala manufaktura ktora wyprodukuje podobno 150 szt, te auta sa w cenie ~10 mln PLN + dodatki wiec nie ma tu wogole o czym dyskutowac bo to auta egzotyczne jak Koenigsegg. Czesc ich technologii wykorzysta Porsche bo sa ich wspolwlascicielami. Mi ten dragrace pokazal tylko jedno - czas silnikow spalinowych po prostu sie skonczyl jezeli chodzi o osiagi, idzie nowe, tak jak kiedys pisalem jak w Zygzaku Macqueenie - trzeba wiedziec kiedy zejsc ze sceny :twisted: Tesla widac, ze ma na punkcie osiagow bzika i nie pozwoli sobie w kasze dmuchac - prawdziwy wyscig zbrojen :twisted: BMW z tego co widze po i4 kwestie topowych osiagow odpuszcza, skupia sie bardziej na otoczce premium i "feelingu" BMW - jak to ladnie Slawomir okresla M-arketing - stad dla mnie lepszym wyborem bedzie chyba wersja e40 w mpakiecie zeby cieszylo oko przy kulaniu sie po miescie bo na trasie TM3P bedzie wydajniejsza, szybsza i przede wszystkim ma powszechne i tanie SC ktore sa podstawa podrozowania dzis.. Jezeli chodzi o konkurencje w segmencie "osiagi" do TM3P - Porsche mysli o modelu Cajun, ale to dopiero za 2-3 lata pewnie. https://www.auto123.com/en/news/porsche-cajun-electric-model-considered-rumour/68173/
  8. taycan/etron gt to mastodonty o wadze 2,4 tony i do frajdy z jazdy TM3P im lata swietlne, to nie ta klasa samochodow wogole :roll: Od milego pana z BMW PL: "Na start dostępne są dwa modele: BMW i4 eDrive40 - od 245 200 PLN. BMW i4 M50 - od 289 900 PLN" Doposazona wersja M50 w PL bedzie podchodzila pod 400k PLN, w NO jest taniej o VAT :twisted: Cennik pl bedzie jeszcze dzisiaj uaktualniony na stronie bmw.pl Slonik, nie poznaje kolegi, ale co z 200km/h po autostradzie, co z parkowaniem na lotniskach? Co z wypadami weekendowymi do Sopotu? :norty: PS. BMW i4 bedzie mialo zawieszenie pneumatyczne z tylu - powinno byc bardziej komfortowo od TM3P :cool2: https://www.press.bmwgroup.com/global/article/detail/T0333329EN/the-first-ever-bmw-i4 Dealer BMW u mnie w Norwegii przywital premiere i4 doslownie ze lzami w oczach, salon swieci pustkami tutaj bez dobrych EV w ofercie :norty:
  9. W Norwegii jest juz oficjalny cennik, tak jak myslalem srednio +20% ceny TM3. Imho tragedii nie ma bo jest Dakota(Vernasca), jest head up, jest elektryczny hak i sa lasery - tych rzeczy w TM3 nie ma. Do tego wiadomo - spasowanie i ogolnie quality bedzie lepsze z pewnoscia od Tesli. Technologicznie jednak BMW zupelnie nie dojezdza na impreze - srednia wersja (40) ma 5,7s do setki i 190km/h vmax - to jest gorzej od najtanszej i najwolniejszej TM3 SR+. To ta wersja najwolniejsza (35) bedzie pewnie miala 7-8s do setki, tu juz jest troche wstyd imho patrzac na innych popularnych producentow (Kia, Hyundai etc) Topowa wersja M50 z max wyposazeniem (Super Charged) kosztuje w Norwegii 660k NOK (~310k PLN) wiec absolutnie dobra cena i z pewnoscia bedzie sie sprzedawala swietnie. Co mnie natomiast mega smuci - wersja M50 wazy 2290kg, - to auto bedzie o 400kg ciezsze od TM3P - to nie ma prawa sie dobrze prowadzic niestety :evil: Stad tez osiagi sa jakie sa - raptem ~3,9s do setki przy az 540 HP. Nappa/Merino w cenniku niedostepne tak jak podejrzewalem. Mam mala zagwozdke - czy anulowac zamowienie SR+ i zamowic juz teraz i4 czy wziac teraz druga Tesle i poczekac na jazde testowa i4 pod koniec roku :think: Gwoli ścisłości: 27 koni więcej od Tesli (ludzie jej mierzą na dyno 513) Jak porównywać dane oficjalne, to z oficjalnymi. Przecież M3 też na dyno wypluwa kilkadziesiąt koni więcej, niż BMW podaje w swoich materiałach, więc na tej zasadzie i4M na dyno może dobić do 580 i więcej. Tesla nie podaje oficjalnych danych HP dla TM3P. Jest tylko przyspieszenie i Vmax. Co do i4 - na prezentacji pracownik powiedzial "almost 544 HP" wiec 580 Hp bym sie nie spodziewal chociaz pozyjemy zobaczymy, jeszcze sporo czasu do odbioru fizycznych aut
  10. + https://www.motorbiscuit.com/tesla-roadster-rocket-propelled-spacex-package-could-be-hydrogen-fueled/ Juz widze te tlumaczenie w USA: - Panie wladzo, to nie ja odpalilem te pedniki rakietowe, to autopilot :norty: Apropo i4, nie wiem czemu BMW tak zwleka z premiera, wyglada na to, ze i4 w srodku to praktycznie 1:1 z 4-er "And here it is - our very first, fully electric BMW M model" 540 HP Jutro podobno cennik bedzie :twisted:
  11. Pamietaj, ze to dopiero poczatek problemow. Do listy trzeba jeszcze dodac: - odpadajace kierownice - odpadajace dachy - odpadajace zderzaki podczas deszczu - niedzialajace wycieraczki - autopilot ktory chce nas zabic Co bardziej wrazliwi moga tez dodac ze Musk nie poparl BLM w firmie oraz palil jointa w radiu :norty: Za 3-4 lata jak wartosc TM3 spadnie z 250k PLN na 30-40k PLN bedzie mozna kupic ewentualnie do wozenia ziemniakow na dzialke czy cos w tym stylu :norty:
  12. :D Dlatego tak wazne jest projektowanie EV na dedykowanej platformie. Takie szczegoly pojedynczo nic nie znacza oczywiscie, natomiast jak sie ich zbierze 20 - decyduja czesto o zakupie danego auta.
  13. Ja chcialem sie zapytac slonika ile z tych punktow ma jego G30 ale bedzie, ze znowu sie czepiam ;) Apropo M2 - sa regulowane zaglowki jak w 3-er czy sa te nieregulowane z 1-er? Te nieregulowane byly imho slabe, glowa wisiala w powietrzu zamiast na zaglowku u mnie i musialem dokupywac specjalnie zaglowek w mojej 1-er. Bagaznik z przodu jest swietny na rzeczy rzadziej uzywane - kable do ladowania z przejsciowkami, jakies srodki czystosci etc etc Akurat TM3 ma to swietnie rozwiazane - jest pelen CA z telefonu, jak lapiesz za klamke to auto sie otwiera, po wejsciu wrzucasz jedynie biegi na "drive" i jedziesz. Po dojechaniu wrzucasz "park" i wychodzisz po prostu z auta. Karta to opcja awaryjna, nieuzywana na codzien (rozladowany, zagubiony tel. np) Kluczyk jest do dokupienia jako akcesorium, praktycznie nikt nie kupuje bo to anachronizm w 2021r. Nie wiem, moze uzytkownik nie aktualizuje auta? Ja mam u siebie mapy z 2021. Natomiast to na pewno nie jest tak, ze sa one aktualizowane co tydzien czy miesiac bo to by bylo przeciez bez sensu.
  14. Zeby nie bylo, ze Tesla to tylko ach i och i pisze same peany na temat tego auta, tutaj jest watek uzytkownika ktory kupil model 3 i jest OGROMNIE zdegustowany jakoscia. Widac ewidentnie, ze producent poki co idzie w "ilosc" a nie "jakosc" i ma jeszcze mnostwo do poprawy jezeli chodzi o powtarzalna, seryjna produkcje. Warto o tym wiedziec decydujac sie na model 3! https://forum.elektrowoz.pl/threads/skandaliczna-jakosc-samochodu.720/
  15. Polityka firmy jest wywrocona do gory nogami w porownaniu do tradycyjnych producentow. Podejrzewam, ze podparcie ledzwiowe nie jest nawet wyszczegolnione w liscie wyposazenia auta wiec o zadnych rabatach nie ma mowy :norty: "Chcesz - bierzesz, nie chcesz - nie ma sprawy, sprzedamy komu innemu" Czasem zyskujesz - dostajesz za free ogrzewana kierownice czy automatyczny bagaznik, a czasem tracisz - jak z lumbarem. Prawie jak kinder-jajo :norty: Dzial PR firmy juz nie istnieje, wyjasnienia sa przez tweetera ^^ Kto to wogole kupuje? ^^
  16. Mamy w Polsce w koncu wodor! https://elektrowoz.pl/ladowarki/pierwsza-stacja-tankowania-wodoru-w-polsce-na-lubinowej-4-w-warszawie-polsat-dzis-wielkie-otwarcie-tylko-u-nas/ Pierwsza w Polsce stacja tankowania wodoru obsługuje do 2 samochodów na pół godziny, 3-4 na godzinę. Samo tankowanie jest szybkie, przebiega podobnie do tankowania gazu LPG. Zbiorniki Toyoty Mirai II mieszczą 5,6 kilograma gazu. Gorzej jest później, relacjonuje nasz informator: stacja potrzebuje około 20 minut przerwy na wyrównanie ciśnień. Zdarza się również, że pistolet przymarza do samochodu. Najtańsza wersja Toyoty Mirai II (wariant Prestige) kosztuje 300 tysięcy złotych. Samochód wyposażony jest w 1 silnik napędzający tylne koła o mocy 135 kW (185 KM). Auto waży 2,1 tony i przyspiesza do 100 km/h w 9,2 sekundy. Auto ma 575-647 kilometrów zasięgu na jednym tankowaniu (dane EPA). Choć model należy do segmentu E, wygodnie przejadą nim tylko cztery osoby ze względu na wysoki tunel środkowy z tyłu. :cool2:
  17. osobiście nienawidzę Lexus m.in z tego powodu że wymagają co 15tyś przegląd gwarancyjny - czyli w moim przypadku 2 razy w roku i 2 miliony zł , fakt ich łazienki są fantastyczne i maja jedno razowe prawdziwe mini ręczniki z haftem lexus ale bez przesady :duh: Prawdziwy klient premium zostawia jeszcze 10% napiwku w serwisie :norty:
  18. 100% zgody, wiadomo, znajac zycie takie przypadki zdarzaja sie sporadycznie. Jakis praktykant bez nadzoru sie trafil czy ktos po prostu mial gorszy dzien i myslal o niebieskich migdalach. Tak tylko mi sie przypomnialo jak o tych wahaczach napisales ;) Z kolei z hybryda 330e ten sam dealer po serwisie olejowym wyslal mi fakture na 4k PLN :duh: (auto na BSI 5 lat/100k km) Dzwonie i mowie - auto ma aktywne BSI, mam to w umowie, jest do sprawdzenia przeciez po VIN tez. Koles zarzekal sie na grob matki ze BSI jest aktywne tylko do 60kkm (ja mialem 63kkm) i mam zaplacic i tyle. Uzeranie sie z salonem trwalo z tydzien, na koniec napisal - "wyrzuc fakture do kosza", ani przepraszam ani pocaluj mnie w &^%^. Posmak "premium" BMW pozostal fatalny i to chyba mniej wiecej w tym czasie cos mi zaczelo chodzic po glowie, ze kasa za przeglad olejowy hybrydy to 2 miesieczne raty za TM3P, ktora tych przegladow wogole nie potrzebuje :roll: Generalnie wiem, ze to zalezy od salonu, od konkretnego opiekuna klienta etc etc - ale poki co (odpukac) spotkania z serwisem Tesli sa dla mnie bardziej "premium" - zglaszanie problemow jest przez mobilna apke (nie trzeba dzwonic, uzerac sie z rejestracja, prosic sie o odpowiedz na maila), jest dostepny mobilny serwis z ktorego juz korzystalem i zdal egzamin na 5+, sa w &^%^ uprzejmi i nie maja przede wszystkim kija w du*&^ jak to czesto bywa w ASO BMW.
  19. Na chlopski rozum - w przypadku braku przegladow w ASO - najlepszym rozwiazaniem wydaje sie sprawdzanie zawieszenia w warsztacie np przy wymianie kol letnie/zimowe. 15 min ekstra i wiesz na czym stoisz :cool2: PS. Przeglady ASO tez nie zawsze sa gwarantem dobrego stanu technicznego auta. 5 lat temu jak jeszcze jezdzilem F20 - podczas przegladu u dealera (BSI) serwisant ASO powiedzial mi, ze mam do wymiany zuzyta nienaturalnie opone. I zebym zrobil po wymianie geometrie bo ewidentnie jest cos nie halo ze zbieznoscia. Jak pojechalem z nowymi oponami do niezaleznego warsztatu zeby je wymienili - to facet po zobaczeniu auta na kanale zrobil facepalm i powiedzial, ze wahacz jest pekniety. Kumasz? Mechanik w ASO BMW norweskim na przegladzie technicznym nie zauwazyl peknietego wahacza :duh: https://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic.php?f=163&t=300762 http://images78.fotosik.pl/651/9b7b531be6ecbbb8.jpg
  20. Nie tyle przeglad (dealerski), co badanie techniczne pierwsze jest po 4 latach. W TM3 nie ma wogole przegladow technicznych ASO Tesla, filtry kabinowe, wycieraczki to samoobsluga DIY. W NO sa jedynie panstwowe badania techniczne -> pierwsze po 4 latach od nowosci, pozniej co 2 lata. W PL z tego co rozumiem 1. badanie techniczne auta jest po 3 latach, 2. po 2 latach a kazde kolejne juz co roku. Mi to sie podoba bo w EV jest duzo mniej rzeczy ktore moga sie popsuc/ktore trzeba kontrolowac w porownaniu do ICE. Co nie zmienia faktu, ze np. stan zawieszenia warto sprawdzic co jakis czas, EV sa ciezsze od ICE wiec amortyzatory, wahacze, tuleje - to wszystko warto kontrolowac. Klocki hamulcowe/tarcze praktycznie sie nie zuzywaja (hamujemy silnikiem odzyskujac energie) natomiast po kilku latach i tak trzeba je najczesciej wymienic bo rdza robi swoje (przynajmniej w NO gdzie czesto pada deszcz). PS. Z tego co czytam po forach EV - elektryki ogolnie sa dosyc niezawodne w porownaniu do ICE - przypadkow, ze auto sie "rozkraczy" na drodze jest malo. Glownym problemem jest akumulator 12V ktory potrafi sie rozladowac w niektorych markach i je unieruchomic. W TM3 jest on doladowywany z glownej baterii ale byly przypadki jakichs problemow tez. Mistrzem niezawodnosci wydaje sie BMW i3 - to auto praktycznie bezproblemowe, jest naprawde malo historii o wpadkach tego modelu - mam nadzieje, ze przelozy sie to na niezawodnosc i4 :cool2:
  21. Juz sa nawet oficjalnie: https://www.press.bmwgroup.com/global/photo/detail/P90422900/BMW-i4-Interieur Zaskoczen wielkich nie ma, jest schludnie i nowoczesnie jednoczesnie, wyglada duzo lepiej niz w C-klasie - olbrzymi plus za aluminowy knob "VOL" :cool2:
  22. Klientow na elektryczne BMW jest garstka? Stary wybacz ale fundamentalnie sie z Toba nie zgadzam :roll: Klientow na elektryczne BMW jest garstka bo oferta elektrycznych BMW na dzisiaj to dno i 2 m mulu. Gdyby BMW mialo w ofercie odpowiednik TM3 to sprzedawaloby go dzisiaj w 2021r w setkach tysiecy egzemplarzy. Przeczytaj chociazby sam naglowek tego artykulu i odpowiedz sobie sam na postawiona teze o garstce klientow. Przypominam - i4 to EV "na szybko", wzieli nadwozie 4-er, wstawili baterie i heja ha na rynek. Prawdziwa platforma EV pojawi sie za kilka lat pewnie w tym segmencie dopiero. https://www.fleetnews.co.uk/news/manufacturer-news/2021/03/19/bmw-i4-to-launch-three-months-early-as-brand-accelerates-ev-strategy PS. W tym tygodniu w Warszawie zaczynaja sie dostawy TM3 - sprzeda sie pewnie kilkaset szt. aut po 250-280k PLN z osiagami 3,5-4,5s do setki. Jak myslisz, kupujacy przesiadaja sie z Octavii za 100k PLN czy raczej M340i czy innego M2? :twisted:
  23. Moze byc tak jak mowisz, ale Tesla to nie tylko dzikie przyspieszenie i SC. Powiem wiecej - akurat te 2 rzeczy w Norwegii sa malo wazne (surowe ograniczenia predkosci i powszechne ladowarki) a jednak TM3 sprzedaje sie jak swieze buleczki. Wydajnosc zespolu napedowego jest topowa - 500km zasiegu przy spokojnej jezdzie nie stanowi problemu, wysmiewany autopilot jest poki co najbardziej zaawansowany - pokaz inne marki ktore probuja z niemalymi sukcesami nawigowac po miescie czy analizowac sygnalizacje uliczna, skrecac na krzyzowce etc. Zobacz na OTA - inne marki jak VW, BMW czy Porsche maja z tym ogromne problemy. Jezeli chodzi o baterie - gdy inne marki kopiuja to co Tesla wprowadzila prawie dekade temu - ta dzisiaj mowi juz o bateriach strukturalnych ktore pod koniec roku maja byc juz montowane w modelu Y dajac jeszcze wieksze zasiegi i jeszcze tansza produkcje. Procesy technologiczne - model Y bedzie robiony z 2 duzych odlewow, ma to byc tansze i szybsze w produkcji. Kolejna rzecza o ktorej sie malo mowi to marze. Tesla ma srednia ponad 20% marzy na aucie gdy inni producenci ledwo wychodza na 0 czy wrecz niektorzy mowia oficjalnie ze doplacaja bo wolumen jest maly ale i tak to robia bo jest to tansze niz placenie kar za emisje. Kolejna rzecza sa dlugi - firmy jak BMW czy VW maja 100-200 miliardow euro dlugu co musi byc kula u nogi jezeli chodzi o fundusze przeznaczane na R&D, do tego musza ciagle lozyc na technologie ICE ktore chcac nie chcac sa skazane na wymarcie. To sprawia, ze Tesla wyrywa wciaz do przodu jezli chodzi o inzynierie czy procesy technologiczne a konkurencja jest wciaz skazana na podazanie i kopiowanie rozwiazan. I czasem w jakims aspekcie doskakuja na chwile (jak np Taycan z osiagami) by po pol roku znowu zostac odstawionym na 2 dlugosci. Poczytaj sobie newsy ze swiatka EV - praktycznie wszystko co nowe, nieszablonowe wychodzi dzis od Tesli. Albo zadaj sobie pytanie - co takie firmy jak VW czy BMW oferuja na dzis innowacyjnego jezeli chodzi o EV? Jedna rzecz ktora maja, zaimplementowali a ktorej nie ma konkurencja? Dla mnie rozne male rozwiazania technologiczne by Tesla sa swietne - nawet glupie otwieranie drzwi od srodka przyciskiem czy brak przycisku start/stop - to sa wszystko male rzeczy skladajace sie na odbior calego samochodu. Tak jak dekade temu ludzie szydzili z duzego tabletu w modelu S - zobacz ze dzis praktycznie wszystkie marki to implementuja. Za tydzien wyjdzie model S bez dzwigni zmiany biegow - zobaczysz, ze za kilka lat bedzie to standardem w branzy. Ze ty sie chlopie nie wstydzisz publicznie pisac takich rzeczy :duh: :norty:
  24. Suvy to nie moja bajka zupelnie, chodzilo mi o i4 bardziej niz o iX mowiac, ze BMW zaspalo. A to ze Tesla jezdze dopiero kilka miesiecy wynika z przywiazania do BMW - probowalem im dac szanse z 330e (prawie rok czasu), sprzedalem w okolicach 37 strony tego watku :norty: Nie wiem jak w innych krajach ale moge powiedziec co jest nie tak z tymi autami w NO. model S - auto zaniedbane ostatnie lata przez Tesle az do teraz (bedzie na dniach lifting porzadny), od ~2 lat sie gadalo o tym liftingu wiec ludzie sie bali wydawac duzo kasy na "stara wersje", nie ma haka, jak np model 3, co w Norwegii jest obowiazkiem, jak za tyle kasy bylo mocno do tylu technologicznie w porownaniu do TM3 - predkosc ladowania na SC slaba, srodek tracil myszka juz (pionowy ekran, brak ladowarki tel etc) model X - te same zarzuty co S (ale za to ma hak), a do tego drzwi "falcon" sa nieporozumieniem, zbyt awaryjne. Do tego auto sporo drozsze od e-trona gdzie e-tron ma ladniejsze materialy w srodku i ogolnie jest "solidniejszym" autem a to ze ma lipne osiagi czy jest pradozerny nikogo to w NO nie obchodzi ^^ Za chwile bedzie model Y berlinski - to auto bedzie sie imho sprzedawalo duzo lepiej niz model 3 bo ma fukcjonalniejsza bryle a do tego powinno miec "europejska" jakosc (pozyjemy zobaczymy :norty: )
  25. O stary, zycze nam wszystkim zeby tak bylo :twisted: Ja bym obstawial okolice 90-100k PLN po 6-7 latach patrzac po obecnej utracie wartosci EV w Norwegii. Jestem pewny, ze bedzie olbrzymim sukcesem w NO. Norwedzy kochaja Suvy, kochaja BMW a to auto doposazone, w wariancie z mniejsza bateria, bedzie w cenie X3 2.0 diesel :norty: BMW moze sobie jedynie pluc w brode, ze nie wypuscili tego auta 4-5 lat temu, dzisiaj by rozdawali karty w Europie jezeli chodzi o EV a ja pewnie smigal bym elektryczna bmka zamiast tu smecic na forum od poltora roku :norty:

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

Konto

Nawigacja

Szukaj

Szukaj

Skonfiguruj powiadomienia push w przeglądarce

Chrome (Android)
  1. Stuknij ikonę kłódki obok paska adresu.
  2. Stuknij Uprawnienia → Powiadomienia.
  3. Dostosuj swoje ustawienie.
Chrome (Komputer)
  1. Kliknij ikonę kłódki na pasku adresu.
  2. Wybierz Ustawienia witryny.
  3. Znajdź Powiadomienia i dostosuj swoje ustawienie.