Treść opublikowana przez adamjttk
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Ciekawy, wywazony post :cool2: A to sie dzieje na naszych oczach, bedzie sie tylko intensyfikowalo z miesiaca na miesiac - przeczytajcie dokladnie ponizszy artykul z zeszlego tygodnia: https://finance.yahoo.com/news/brussels-region-ban-diesel-cars-103907531.html Ile czasu zajmie zanim taki Paryz czy Londyn pojda w takie same deklaracje? Za dwa-trzy lata podejrzewam wiekszosc duzych miast w Europie zrobi podobne zapowiedzi zeby mentalnie przygotowac ludzi na nieuchronna transformacje. A jak nie zakaza wprost to zrobia to samo co w Oslo - kazdorazowy przejazd w godzinach szczytu autem spalinowym przez centrum - 5 czy 10 euro. Parkowanie - kilkukrotnie drozsze niz EV. Po roku-dwoch wymiekna najwieksi twardziele - temat przerabiany w Norwegii dawno temu. Mozesz zarabiac i 50k PLN miesiecznie - jak bedziesz widzial, ze za kazdy Twoj wjazd do centrum autem spalinowym wylatuje Ci bezsensownie z portfela 10 PLN czy 20 PLN - pojdziesz do salonu po elektryka bo sasiad juz ma i nie placi tych 10-20 PLN - taka mamy po prostu nature. Ja to widze tak: 1. W Polsce we wlasnych domach, gdzie mozna sie ladowac bezproblemowo, mieszka ~50% ludzi. 2. W blokach z halami garazowymi czy porzadnymi parkingami, ktore mozna przystosowac praktycznie od reki do gniazd ladowania (10-16A) - kolejne 10-15%? 3. Czyli realny problem z ladowaniem EV noca jest dzisiaj dla 1/3 spoleczenstwa. Albo inaczej - juz dzisiaj 2/3 spoleczenstwa w naszym kraju moglaby spokojnie jezdzic elektrykami. W rzeczywistosci problem z ladowaniem EV bedzie dotyczyl zapewne duzo mniej osob bo do czasu zanim Ci ludzie kupia EV (sredni wiek pojazdu w PL to 14 lat?) minie kilkanascie lat, a wtedy zasiegi beda pewnie po 700-800km wiec temat wlasnego wallboxa nie bedzie tak palacy. Nie zapominajmy o ladowarkach w pracy, w biurach, magazynach, stoczniach, fabrykach - beda powstawac jak grzyby po deszczu. Nie zapominajmy tez, ze od tego roku kazdy nowy blok, czy remontowany - ma obowiazek montowac ladowarki na parkingu (nie wazne czy parking na zewnatrz czy w hali garazowej) I teraz krotko o motoryzacji w PL, ktora jak wiemy stoi importem aut uzywanych z Europy Zachodniej (milion szt. rocznie?) 1. Statystyczny Niemiec bedzie kupowal auta spalinowe jeszcze 5-10 lat zanim znikna z salonow w Niemczech - mamy rok 2026-2031 2. Statystyczny Niemiec bedzie tym autem jezdzil kolejne 10 lat zanim sprzeda (jak nie zakaza oczywiscie) - mamy rok 2036-2041 3. 10-letnie auto jest sprowadzane do Polski i zyje kolejne ~10 lat - mamy rok 2046-2051. Reasumujac - dostep do importu tanich, uzywanych aut spalinowych dla Kowalskiego w Polsce teoretycznie bedzie przez kolejne 15-20 lat. I kolejne 10 lat uzywania. Wiec smutna prawda jest taka, ze kto nie bedzie mial mozliwosci sie ladowac w bloku czy w pracy (1/3 czy 1/4 spoleczenstwa) - bedzie pewnie jeszcze przez wiele lat jezdzic spalinowkami, bulic po kilkaset PLN miesiecznie za benzyne, bulic za wymiany oleju, rozrzadow, wtryskow, dwumas czy innych uszczelek pod glowica. Natomiast nie bedzie to w zaden sposob przeszkadzalo elektryfikowac sie pozostalej 2/3 spoleczenstwa. Odwazne stwierdzenie jak na kogos, kto ma kolege, ktory majac w garazu F80 - kupil juz TM3P :twisted: Na forum elektrowozu w samym tylko dziale TM3 jest prawie 5000 komentarzy - setki ludzi jezdza juz w PL Teslami, zobacz ile dzien w dzien pojawia sie filmikow na yt z Teslami w PL. Ba - ludzie kupuje elektryczne Skody i VW po 200k PLN, elektromobilnosc wciaga (moze po prostu petrolheadow z forum BMW mniej?) Takich artykulow tez bedzie tylko wiecej: (i zanim slonik zacznie komentowac - "eee, to przeciez tylko kilkaset szt kwartalnie" - nie licza sie liczby bezwzgledne, liczy sie dynamika zmian z kwartalu na kwartal. PS. Zobaczcie na mapke trojmiasta i ladowarki dla elektrykow - infrastruktura rosnie z miesiaca na miesiac :shock:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Zmienie na "labedzi spiew", musze uwazniej dobierac slowa bo ludzie sie widze obrazaja/za bardzo biora do siebie a ja nie mam nic zlego na mysli :cool2: Co do wyborow motoryzacyjnych - zgadzam sie z Toba w 100%, kazdy jezdzi tym co lubi, co mu pasuje, od 100 stron to powtarzam. Tutaj sobie tylko dyskutujemy bo to forum przeciez, nikt nikomu nic na sile nie wciska :cool2:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Ciezko sie z Toba nie zgodzic w wielu kwestiach ale troche mylnie interpretujesz watek wydaje mi sie. To nie jest watek "Czy elektryki/Tesla to najlepsze auta na swiecie, dajace wiecej funu od M2 i innego Caymana" Albo "Szukam jednego idealnego auta - i dlaczego wybralem TM3 zamiast BMW M2" Watek mowi jasno 1.BMW 2. Norwegia 3.Elektromobilnosc. Od pierwszej strony pisalem jasno -> w Norwegii elektromobilnosc to fakt dokonany, od dekady jestem entuzjasta BMW -> ide do salonu -> dostepne jest tylko i3. I jako entuzjasta marki probowalem kupic elektromobilnosc by BMW -> wzialem hybryde 330e, ktora sprzedalem po 10 mies bo w porownaniu do EV jest ulomnym samochodem/technologia (dla mnie, w NO). I przesiadlem sie do konkurencji z braku alternatywy. Stad ciagle pisze ze dla mnie (jak i wiekszosci ludzi w Norwegii, Holandii i kilku innych krajach) - BMW "zaspalo". Minelo poltora roku i BMW tak jak bylo w czarnej dupie z elektrykami tak jest nadal - wydali zalosna konwersje starego X3 na EV, za pol roku doloza konwersje 4-er i szkaradnego SUVa za >100kE (dobrze, ze chociaz na dedykowanej platformie). Ok, lepiej niz nic ale to sa nadal pozorowane dzialania. Te auta beda sie sprzedawac na alibi. A w miedzyczasie, przez te poltora roku Tesla zostala najbardziej wartosciowa firma motoryzacyjna na swiecie, wypuscili 7 osobowego sedana z przysp. 2,5s do setki, prawie skonczyli budowac europejska fabryke nowego modelu Y czy osiagna w tym roku produkcje 0,8 miliona elektrykow rocznie - to jest wiecej niz produkuje Volvo. Grupa VW zakasala rekawy i tez sie ogarnela - wypuscili pelno elektrykow w roznych wersjach, sa rodzinne, sa hatchbacki, sa Taycany - dla kazdego cos dobrego. Azjaci sie ogarneli - Kia/Hyundai sypia nowosciami na lewo i prawo, zrobili swietny design, wprowadzaja lawinowo najnowsze technologie jak 800V czy V2L. I ok, mozesz mowic co mnie interesuje mala Norwegia, jestesmy w PL przeciez, tu sie jezdzi 200km/h etc etc Mozesz mi wierzyc lub nie - ale elektromobilnosc wchodzi do Europy z buta i nie bierze jencow - zobacz jakie sa obecnie premiery, wejdz na strony producentow, poczytaj co mowia prezesi, popatrz na statystyki sprzedazy i dynamike zmian - ICE umiera na naszych oczach i wszelkie biadolenie o zasieg czy o puchniecie czy jezdzenie 200km/h po autostradach czy o dusze motoryzacyjna brum-brum jest labedzim spiewem juz tylko. Rozumiem, ze ciezko sie to czyta bo za oknem nie ma elektrykow na ulicy i wszyscy koledzy kupuja ciagle 330i czy inne 320d ale na Titanicu tez orkiestra grala do konca :roll:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Dobrze sie to zapowiada, 260.000km i zero problemow, zero serwisowania poza wymiana opon. Klocki hamulcowe nie wymienione ani razu, one pedal driving :cool2:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
:cool2: Niektorzy bronia swojego jak niepodleglosci, a na koniec dnia jest tak jak piszesz - to tylko auto, dzis kupisz, za 2-3 lata idziesz po cos innego jak juz nie pasuje. M2 daje wiecej frajdy od TM3? - no daje. G30 ma lepsze komfortowe fotele od TM3 i jest przyjemniejsze/szybsze w trasie przy autostradowych predkosciach? - no jest. G20 ma headup czy swietne laserowe swiatla czego nie ma w TM3? - oczywista sprawa. Kazdy ma jakis tam swoj zbior konkretnych wymagan i kupuje to co mu pasuje - mnie niejako do Tesli przymusilo samo BMW bo w ofercie EV oprocz szkaradnego i3 i przestarzalego iX3 - nie ma NIC na 2021 a naped elektryczny byl podstawowym wymaganiem bo w Norwegii innych aut (nowych) juz sie po prostu nie kupuje. A to, ze w TM3P dzieciaki moga tak sie bawic na parkingu pod spozywczakiem czekajac na rodzicow to dla mnie malutka wartosc dodana (powiedzmy na 15. miejscu na liscie priorytetow) - zawsze bylem gadzeciarzem :) Z drugiej strony - rozumiem w 100% osoby ktore maja takie ficzery totalnie w **** bo np nie maja dzieci czy juz sa dorosle :norty:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Tansze od Octavii :norty: https://www.finn.no/car/used/ad.html?finnkode=221661471 Mi TM3P zastepuje hybryde BMW 330e i do tego auta w tym watku zawsze je porownywalem. A to, ze w niektorych warunkach TM3P jest sporo szybsze od M3 czy innej M2 - snu z powiek mi nie spedza (ani chyba zadnemu uzytkownikowi Tesli) :cool2: Proponuje jeszcze potestowac udzwig cebuli w bagazniku, na pewno wygrasz bo elektryki maja slaba ladownosc :cool2: Smigaj chlopie ta swoja dostojna kolumbryna chocby i 250 km/h po polskich autostradach, duzo szerokosci zycze! Jedyne co Ci moge powiedziec na pewno to to, ze w piatek 9 lipca bede do Polski wjezdzal :) Nawet nie jestem pewny czy w kierunku Gdanska bede jechal czy tez moze najpierw w Twoje rejony (Energylandia!) W Gdansku spedzimy weekend 9-11 lipiec albo tydzien pozniej 16-18, ciezko mi sie dokladniej okreslic :roll: Juz sie boje jakim spaghetti potworem przyjedziesz, miej sie na bacznosci przed gold diggers :D :twisted: PS. Tak teraz patrze na ta Energylandie i widze, ze dla elektrykow sa miejsca VIP przed samym wejsciem glownym, podoba mi sie to wspieranie elektromobilnosci w Polsce :norty:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
A w garazu 5-er R4 wolniejsze od Passata 2.0 TSI :cool2: Za to na forum 2 miliony postow, spec od wszystkiego - emek, elektrykow, Diora, Taycana etc etc :norty: Ten watek kolego slonik bez Twoich stereotypow nie bylby taki sam :)
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Zdaj mala relacje ku potomnosci - jak sie sprawuje M2 na takich dlugich trasach przy wyzszych predkosciach? Dzwiek wydechu nie meczy na dluzsza mete? Jak wygladaja w praktyce srednie predkosci po Polsce na autostradach w okresie wakacyjnym? Czy przy normalnym natezeniu ruchu jest duzo szans na dynamiczna jazde >180km/h? Ja za 2 tyg tez zrobie 1200km w TM3, aplikacja pokazuje ~12h jazdy +2h na doladowania (srednio po 15-20min kazde) Na wysokosci Koszalina zrobie dodatkowy pitstop coby nie bylo stresu. Zobaczymy jak to wyjdzie w praktyce :twisted: PS. Dzisiaj zrobilem mini trase nowa TM3 (RWD, bateria 50kWh) ~100km po norweskich podmiejskich drogach - zero wyprzedzania, przepisowe ~70-80km/h, piekna pogoda. To jest niesamowite jakie te auta sa oszczedne, zuzylem 12kWh na te 100 km :shock: Przy spokojnej jezdzie i ladnej pogodzie zasieg wersji SR+ to troche ponad 400km. Jezeli BMW i4 RWD (80kWh) bedzie mialo podobne zuzycie - to kulajac sie z takimi predkosciami latem 600km nie bedzie zadnym problemem.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Sa juz wyniki draggy dla Plaida, 6,4s do 200km/h :shock:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
W warunkach "bojowych" czasy bywają różne... Ale R8 dziś "ukarane". Pewnie nie przestał płakać i myśli o samobójstwie. Żałosny poziom małego człowieczka. Niepotrzebnie obrazasz innych ludzi na forum, lepiej Ci od tego przy weekendzie? :roll: Plakac nie plakal ale pewnie nastepny raz sie zastanowi przed "sciganiem" sie z inna Tesla bo bedzie wiedzial ze moze dostac znowu baty i troche obciach jednak. I ogolnie poki co w Tesli podoba mi sie ta narracja "szybkich samochodow" - mozesz rownie dobrze siedziec w najnowszym Lambo a jak obok na swiatlach pojawi sie model S - nigdy nie bedziesz pewny do konca czy to jakas najtansza popierdolka z 2013r czy nowy Plaid - i chec do sciagania sie juz nie taka wielka :norty: Stad pewnie obsesja Muska jest walka o kazde 0,1s - Tesle kojarzone sa domyslnie z "bardzo szybkimi" elektrykami :cool2:
-
BMW X5 45e
I dlatego nowe SF90 Stradale jest hybryda plugin bo poprzednie Ferrari byly zbyt dobre :norty:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Troche nie wiem czy sie z Toba zgodzic czy zaprzeczyc, bardziej sklaniam sie ku temu drugiemu ;) SUV jest zlym przykladem bo w tej samej cenie nie ma osiagow 911, zgoda? TM3 LR+ ma osiagi M2 (0-100, 1/4 mili) pomimo nizszej ceny a wiekszej praktycznosci Nie nazwalbym TM3 w Polsce samochodem wybitnie praktycznym - na trasie przy 140km/h nie przejedziesz 400km, auto nie wystepuje jako kombi, ma 1 serwis na caly kraj etc etc I mimo to, chwile po premierze PL, sprzedaje sie nadzwyczaj dobrze. Cos jednak ludzi ciagnie do niego. SRT Demon w specyfikacji ma 2,3s do 60mph i ten wynik jest tez do osiagniecia tylko na dragstripie, auto tez nie ma klatki bezpieczenstwa a jest ponizej 10s i Dodge jeszcze sie tym chwali, ze jest zbanowany przez NHRA :twisted: Co do rollout i Tesli - wlasnie zerknalem z ciekawosci na oficjalna strone Tesli i 1ft rollout jest odjety zarowno w modelu 3 jak i modelu Plaid. Na amerykanskiej stronie Plaid podaja 0-60mph 1.99s (bez 1ft rollout) Na niemieckiej stronie Plaid podaja 0-100kmh 2,1s (bez 1ft follout) Tesla model 3/model Plaid maja wyniki podawane w taki sam sposob. Co do klamania - nie przyznam Ci racji bo w jakichs tam fantastyczno-laboratoryjnych warunkach te 1.99s sa w stanie osiagnac (musi to byc przeciez w jakis sposob certyfikowane bo pozwami by puscili ta firme z torbami). A to, ze te 1.99s jest tak samo realne jak oficjalne spalanie 1,9l/100km mojej bylej hybrydy F30 330e, coz :roll: To powiedziawszy - podtrzymuje, ze dla Kowalskiego w "normalny dzien" na "normalnej" drodze bedzie to 2,5s* (*) Slonik sie przejedzie w deszczu w trybie "chill" i bedzie tu mowil o oficjalnych 3,5s :norty:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Kriss, widze ze ostatnio z tonu w miare obiektywnego przelaczyles sie na zlosliwosci, zupelnie niepotrzebnie :cool2: Popatrz na to z tej strony - w dziale "M" naszego forum pojawia sie jeden post na tydzien, praktycznie pustynia. Sam majac M2 przesiadujesz/udzielasz sie w watku EV, niedawno pyknelo tu ponad 150 stron, widac ze temat wzbudza duzo emocji, pozytywne, negatywne ale wzbudza. I teraz troche kontrowersyjny temat dla Ciebie - wiedzac, ze w Polsce, kraju skrajnie nieprzyjaznym elektrykom, sprzedaje sie rocznie raptem okolo 150 sztuk M2 (2019, 2020) a Tesli modelu 3 sprzeda sie w tym roku pewnie okolice 1000szt (tylko w Q1 sprzedalo sie w PL ~250szt) - nie pomyslales czasem, ze M2 wcale nie jest az tak atrakcyjnym autem dla innych jak Ci sie wydaje? Cena raczej nie jest jakims czynnikiem decydujacym bo TM3LR+ kosztuje ~250k PLN a TM3P ~270k PLN czyli podobne pieniadze do M2. I z jakiegos powodu, nawet ludzi w PL ciagnie do szybkich elektrykow bardziej niz do takich swietnych fun carow jak M2. Oszczednosci na paliwie (domena EV) raczej nie sa czynnikiem decydujacym przy aucie za 250-300k PLN, to juz ustalilismy. Moze jednak te latanie 200km/h po autostradach i karanie Passatow i innych E60 nie wzbudza az tak wielu emocji w innych uzytkownikach jak przelom w motoryzacji jaki zafundowaly nam elektryki czy sama Tesla? Nie odbieraj tego postu jako ataku na M2 czy na swoja osobe bo nie mam tego na mysli, staram sie przedstawic Ci inny punkt widzenia na motoryzacyjne wybory. PS. Az z ciekawosci sprawdzilem - model LR+ (ten za 250k PLN) ma bardzo podobne osiagi do M2 (4,4s do setki i identyczne 12,7s na cwiartke), szybkie auto :shock: PS2. Z ostatniej chwili - wyglada na to ze czesc autostrad A1 i A4 jest gratisowa pilotazowo dla elektrykow, powinno byc wiecej takich akcji, swietna promocja elektromobilnosci :cool2: I tak i nie bym powiedzial. 1. 1.99s brzmi 100 razy lepiej niz 2.0s, Musk to w polowie showman i nie dziwie mu sie, ze zapieral sie nogami i rekami zeby dojsc do takich wynikow (chocby "laboratoryjnych") - to sie po prostu sprzedaje w dzisiejszym swiecie a Tesla leci na "hypie" bardziej niz jakakolwiek inna znana mi firma. 2. O 1ft rollout czy 60mph nie mozna sie zzymac, w USA to standard a Tesla to amerykanska firma - w Polskiej specyfikacji masz 2,1s i * ze z 1ft rollout 3. Nalezy przyjmowac ze przyspieszenie Plaida dla Kowalskiego to 2,5s (+0,2s 60mph-->100kmh, +0,2s na rolke i 0,1s na zawsze nie-idealne warunki (pogoda, opony, stan drogi etc) 4. Bierz pod uwage, ze roznica 0,1s w okolicach 2s a w okolicach 8s na setke to dwie rozne wartosci - przy takich przyspieszeniach kazda minimalna pierdola ma 10x krotnie wiekszy wplyw na niedokladnosc/oszukiwanie pomiaru
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
To auto z tego co czytam wazy ~1300kg, nawet nie chce myslec jak to sie musi prowadzic przy 500HP :shock: edit. z paliwem, plynami i kierowca (EU) ~1550kg
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Przeklejam z elektrowozu, kolega Randalla, ten od szarej TM3P wrzucil troche wynikow z draggy. BMW M3 F80, Tesla TM3P i McLaren 540C - ten sam kierowca, dzien, droga. Wstydu dla Tesli przy tak doborowym towarzystwie nie ma :cool2:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
My tu pitu pitu a ja wlasnie odebralem moja nowa TM3 :cool2: Tym razem czarna zeby byl kontrast do bialej Perf. Auto kupione do typowego kulania sie praca-dom-zakupy wiec bede musial te cherlawe osiagi jakos przezyc (5,5s do setki, najwolniejsza Tesla na rynku :cool2: ) Bedzie za to minimalnie wiecej funu z racji RWD. Jest to model chinski, na szybko widac, ze jest duzo lepiej poskladany/spasowany niz te z USA - szpary w karoserii idealnie rowne, wszystko ladnie zlicowane (szyby/lampy/uszczelki etc etc) Wspominam o tym dlatego ze mnostwo osob marudzi na montaz amerykanski, w fabryce w Berlinie pewnie bedzie juz po europejsku. Czarny kolor (jak czysty) swietnie wyglada, duzo agresywniej niz bialy imho. Tesla z kwartalu na kwartal widac ze sie reorganizuje, usprawnia procesy technologiczne i podnosi jakosc, daje nowe dodatki - ten model ma juz drewniane (fornirowe) wstawki w drzwiach sprawiajace ze auto wyglada jeszcze o pol oczka bardziej premium, zamontowali te glosniczki zewnetrzne dzieki ktorym mozna puszczac melodyjki/piardy i inne bzdury na zewnatrz auta, zauwazylem ze np raczka od podnoszenia maty bagaznika w srodku zmienila sie z materialowej w pseudo skorzana etc etc - drobne rzeczy ale widac progress. W Norwegii to auto bije wszelkie rekordy sprzedazy, dziennie rejestruje sie tu tego 100-200szt. Cena jak na to co dostajemy (klasa D, praktycznie pelne wyposazenie, infrastruktura SC) jest smiesznie niska - 160k PLN (+lakier i hak) = 170k PLN. Finansowanie dla Kowalskiego jest subsydiowane przez Tesle, oprocentowanie kredytu to 1,5% (przez pierwsze 3 lata, pozniej chyba 2,5%) Wartosc rezydualna tych aut jest makabrycznie wysoka, a uzytkowanie praktycznie darmowe (100-150 PLN miesiecznie za prad), nie ma nawet obowiazkowych przegladow serwisowych u dealera. Gwarancja na auto 5 lat, na baterie 8 lat. Kola w standardzie 18", opony 235/45 to Michelin Pilot Sport 4, chyba najlepsze na rynku :cool2: Na kolach sa pomontowane takie zdejmowalne nakladki, zwiekszaja zasieg o kilka %, pewnie je zdejme. Wizualizacja na komputerze jak sie jedzie - np motocyklisty przed nami czy swiatel na drodze (zielone, czerwone etc) nie przestaje zadziwiac nawet po pol roku. Az z ciekawosci sprawdzilem - BMW podstawowa 3-er sprzedaje na 16'' :norty: :norty: Powtorze raz jeszcze - wg mnie BMW przespalo bardzo mocno zmiane trendu na rynku i beda placic za to przez wiele lat.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
3 krotkie, ciekawe artykuly niezwiazane z motoryzacja dla opornych/krotkowzrocznych, warto poczytac :cool2: - W 1975 r. jako pierwsi wprowadzili na rynek aparat cyfrowy. – W 1976 r. Kodak posiadał 90% rynku filmów oraz 85% rynku aparatów fotograficznych w USA. – Nim ogłosili bankructwo, byli obecni na rynku 131 lat. – Między 1928 r. a 2009 r. każdy film nagrodzony Oskarem był nagrany na filmie marki Kodak. – Pod koniec lat 80-tych zatrudnienie w Kodaku sięga 144 000 pracowników. – W XX wieku inżynierom Kodaka przyznano w Stanach Zjednoczonych prawie 20 tysięcy patentów. https://shopa.eu/blog/2018/02/12/historia-upadku-firmy-kodak/ https://www.benchmark.pl/aktualnosci/aparaty-analogowe-z-rynku-znikaja-kolejne-ikoniczne-konstrukcje.html https://www.fotopolis.pl/newsy-sprzetowe/branza/34500-w-ciagu-10-lat-rynek-aparatow-fotograficznych-skurczyl-sie-o-97 To zdjecie akurat z Supechargera - Lucmierz, pod Lodzia, przy A2 :cool2: Troche dziwne, myslalem ze cala trase przelatuje sie lajtem 180-200km/h :D
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Przedwczoraj na konferencji prezes Audi Markus Duesmann powtorzyl to co wklejalem kilka stron wczesniej - Audi po 2026r nie bedzie juz wprowadzac na rynek zadnych nowych silnikow spalinowych natomiast do 2033r zakonczy wszelka produkcje silnikow spalinowych i bedzie produkowac juz jedynie elektryki. Nie musze chyba tlumaczyc nikomu co sie bedzie dzialo z wartosciami rezydualnymi aut w leasingach czy na rynku wtornym gdy wszyscy dookola beda wiedziec ze silniki spalinowe czeka za kilka lat definitywny koniec. Osobiscie jestem przekonany, ze te zmiany beda zachodzic duzo szybciej w EU, pies z kulawa noga nie bedzie chcial w salonie diesla juz za kilka lat wiedzac jak promowane sa EV i jaka jest nagonka na ICE. W Norwegii temat juz przerobiony. https://www.carmag.co.za/news/official-audi-ditch-combustion-engines-2033/ https://www.chasingcars.com.au/news/car-industry/audi-to-kill-off-ice-engines-by-2033-will-launch-new-last-combustion-car-in-2025/
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
O panie, co ja czytam (i mowia, ze to ja odlatuje w wypowiedziach) :norty: A ja bym powiedzial, ze istnieje i ma sie coraz lepiej :cool2: Jak postawia ten SC w Gdansku to praktycznie bedzie mozna juz spokojnie jezdzic po calej PL 130km/h po autostradach ladujac sie jedynie na SC 1,3PLN/kWh (najtansze DC w PL) Dla przypomnienia - najwolniejsze SC to 150kW, te nowsze maja juz 250kW - Taycany i inne iX3 laduja sie w polskiej trasie najczesciej na Greenwayach ~40kW, nierzadko w kolejce za Renault Zoe i z pomoca pani z infolinii bo zblokowana wtyczka czy niedzialajaca ladowarka to smutna codziennosc (ale nie w Tesli :cool2:). (w Tesli infolinia moze byc sobie zajeta bo SC sie nie zacinaja i nie sa nagminnie "out of order" jak to u konkurencji :)) Jak wyglada infrastruktura ladowarek Tesli w innych krajach gdzie sprzedaz ich aut ruszyla z kopyta - mozna sobie zerknac. Jak ktos jezdzi czesciej poza granice Polski - warto to miec na uwadze :cool2: Siec Superchargerow i serwisow autoryzowanych Tesli po otwarciu fabryki w Berlinie bedzie rosnac jeszcze szybciej - zarowno w Europie jak i w Polsce :cool2: /koniec reklamy :norty: / Ja na ladowarkach DC Tesli bylem moze z 5 razy do tej pory mimo ze mam je 15 min od domu i mam darmowe ladowanie w 2021r, glownie z nudow zeby jakas fotke tu czy na elektrowoz wstawic. Jak masz elektryka - ladujesz go 99% czasu w domu. Nie masz ladowarki dla swojego EV w domu/hali garazowej? - nie kupuj EV (jak mieszkasz w Polsce) bo bedziesz rozczarowany. Da przypomnienia (co 20 stron zeby zapadlo w pamiec) - przecietny Kowalski wedlug GUS przejezdza ponizej 30km dziennie. Wliczajac w to coroczne wycieczki do Chorwacji jest to nadal ponizej 40km dziennie. Kolega slonik moze zaklinac rzeczywistosc ile chce a w statystykach jego auta jest to co u wiekszosci Kowalskich - sredni dytans 40 km dziennie i srednia predkosc 50km/h. Jezeli ktos "zyje" na autostradach i jego predkosci przelotowe to 160-180km/h - nie kupuj EV a juz bron panie boze nie kupuj SUVa EV, to sa auta o aerodynamice kiosku Ruchu. Kriss, bede Ci to wbijal do glowy do skutku - ludzi jezdzacych regularnie po autostradach w Polsce ze srednimi predkosciami w okolicach 180km/h jest <1% ogolu polskich kierowcow. I tak, zgadzam sie z Toba - Ci ludzie beda wtedy z zasiegu EV na autostradzie niezadowoleni. Pozostanie im albo trzymac sie auta spalinowego, albo zmienic przyzwyczajenia albo miec dwa auta w garazu (EV/ICE). Dla przypomnienia jak to wyglada w Europie (aha - mandaty w PL sa tez najtansze w Europie co jest jedynym powodem tutaj tej absurdalnej dyskusji - za jezdzenie 200km/h po ekspresowce/autostradzie 90 euro mandatu :norty: :norty: - przecietny Hans jak placi to daje stowke i pewnie mowi do policjanta "reszty nie trzeba" :lol: ) Smiertelnosc w PL na drogach od 2018r znowu rosnie (prawie 3000 trupow rocznie, pewnie ze 2-3x tyle kalek bez rak i nog) a za jazde 200km/h po ekspresowce placi sie mandat o rownowartosci zatankowania Passata do pelna na Orlenie :shock: - chcialem przewiezc sofe na dzialke przyczepka a tu haka sie nie da zamowic w cenniku, bez sensu - rano Burka sasiadow budzi jak odjezdzam, bez sensu - kierownica nie jest sterowana elektrycznie, co? w premium za 500k PLN? bez sensu - po miescie pali 12l a Fabia sasiada bierze tylko 6l, bez sensu - babcia jak ja wiozlem do kosciola powiedziala ze telepie ja na studzienkach, bez sensu mozna tak do rana wymyslac takie glupoty :roll: Z usmiechem na zakonczenie do slonika: 1. Czy BMW iX3 przy 190km/h jest wrazliwe na podmuchy wiatru na autostradzie, czy trzeba walczyc z kierownica czy w miare stabilnie? (imho dolozenie 500kg baterii w podlodze musi pozytywnie wplywac na niestabilnosc nadwozia przy duzych predkosciach co upatruje jako zalete EV nad G30 :cool2: ) 2. Czy przy Vmax "plywa" jak e-tron? 3. Co sadzisz o "dzwiekach M-Performance"? :cool2:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Wg artykulow wersja elektryczna ma byc zbudowana na chinskiej wersji "long", zeby pomiescic wiecej baterii. 12cm dluzsza od standardowej G20, w sumie 483cm dlugosci, sporo jak na segment D (1cm mniej od E60 :)) Moze dzieki temu nie musieliby podnosic nadwozia jak w i4 :think:
-
Zlot Gdańsk - połowa lipca
Bede na 90% sobota/niedziela 10/11 lipiec w Gdansku :cool2: Na dzisiaj ciezko mi precyzyjniej sie okreslic, plany wakacyjne jeszcze nie do konca skrystalizowane.
-
Bezwartościowe jak BMW
fifty/fifty? :) Natomiast wkladanie kilkadziesiat k PLN znienacka zeby auto w ogole dalej jezdzilo jest slabe. Juz nie mowiac o "braku zaufania" do auta po takiej operacji bo z tylu glowy by mi ciagle pukalo kiedy sie znowu wykrzaczy w najmniej odpowiednim momencie. Z drugiej strony - w PL i tak jest luz bo mechanikow ktorzy sie podejma naprawy czy czesci uzywanych zamiennych jest pelno. W takiej NO wyjscia bylyby dwa - albo oddac do ASO i wymienic wszystko jak bog przykazal placac grubo ponad >100k PLN (sam silnik prawie 90k) albo laweta i auto do Polski i tam naprawa, co deprecjonuje wartosc auta makabrycznie po takim przeszczepie w PL. Tak czy inaczej - bieda bez gwarancji i troche loteria.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Bede musial z jakims power-bankiem przyjechac bo jak sie kilka osob bedzie chcialo karnac i kazda potestowac przyspieszenie to spuchnie w 10 minut i bede musial szydere przez kolejne 20 stron znosic :norty: :norty:
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
GMike, nie zartuj, moje majty sa zluzowane na maxa, nasze forum BMW troche wieje nuda ostatnimi czasy, a w temacie EV tyle kontrowersji, nowosci i contentu ze kazdy znajdzie cos dla siebie, nawet jak czasami jest troche kontrowersyjnie :norty: Co do spotu - ja Ciebie pamietam, kilka lat temu bylem na projekcie w Gdansku i pamietam ze podbijales cos ("fajny kolor" czy cos w tym stylu) na parkingu jakiejs biedry na Morenie - wracalem z zakupami do mojej jedynki estoril blue a ty akurat miales zaparkowane obok 4-er tez w estoril blue :cool2: Glupio mi pozniej bylo bo moje 1-er nie bylo myte od miesiaca i bylo na takich smiesznych 16" felgach z wielosezonami bo letnie zostaly w Norwegii a Twoje 4-er wypucowane bylo jak na komunie :norty: Sympatyczny z Ciebie chlopak :cool2: PS. Za 3 tyg bede moja Perf. w Gdansku i wpadne znowu na Morene do kumpla - dam znac, pokazesz motorownie B58 a ja dam sie karnac smiesznym elektrykiem ^^
-
G20 320i Sportline - Mediterranean Blue
Swietne auto, gratulacje :cool2: Dobrze, ze wziales m-pakietowa kierownice, duzo przyjemniejsza na codzien w porownaniu do sportowej. Jedyne co mi sie nie podoba to felgi, wygladaja okropnie chinsko i nie pasuja zupelnie do szykownego wygladu G20 (moze na zywo jest lepiej?)