Skocz do zawartości

adamjttk

Zasłużeni forumowicze
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez adamjttk

  1. 1. Wskaz w tym raporcie BMW gdzie jest pokazana/do wyliczenia marza "H1 2021 to ponad 20%" To jest podstawa do dalszej rozmowy bo wyglada mi na to, ze mieszasz rekordowy Q2 z H1 (a co dopiero mowic o calym 2021 :roll:) 2. "EBIT margin" czyli "Marza zysku netto" czy ROS jest powszechnym standardem w branzy. To ile producenci zarabiaja na swoich autach jest klarownie wyliczane jako zysk operacyjny (EBIT)/ilosc sprzedanych aut Linkowalem artykul o tym mowiacy kilka postow powyzej, podejrzewam, ze nie zerknales nawet a probujesz lapac mnie za slowka. "Dudenhoffer tells CNBC Make It that he determined the average $80,000 profit by taking annual revenue and EBIT (earnings before interest and tax) for the first half-year reports of 2018 and dividing it by the number of sold cars. “Then we arrive at the average price of a car or average EBIT profit per car." W BMW w 2021r bedzie pewnie w okolicach ~8%, po polroczu jest to niecale 13%. 3. Mowilismy o zarobku na samochodach BMW a nie w calej grupie BMW - laczenie tych danych z wynikami sprzedazy Mini czy Rollsa czy wciskaniu FS jest bez zadnego sensu bo BMW moze jutro rownie dobrze zaczac handlowac tez jablkami :duh: 5. "Gross Profit Margin" to marza zysku brutto, jedna z 5(?) roznych marz, i nie wiem czemu ja przywolujesz w tym przypadku gdy standardem przy porownywaniu raportow finansowych jest EBIT margin /ROS. Dla przykladu z pierwszej lepszej prezentacji BMW dla inwestorow: 6. Co do dalszego lapania za slowka typu netto/operacyjny czy EBITm/ROS etc - mysle, ze nie jest to miejsce na takie debaty i szkoda by bylo zasmiecac watek. Na koniec jescze ciekawostka - 1/4 zyskow BMW pochodzi z Financial Services, krojenie klienta level expert :shock: :shock: Jest takie powiedzenie, pasuje jak ulal do sytuacji - "Przyczepilo sie gow&^ do okretu i krzyczy - plyniemy!" :norty:
  2. Nieprawda, marża Grupy BMW według najnowszego sprawozdania za H1 2021 to ponad 20%, zaś dla działu samochodowego to ponad 18%. Nie lubie jak mi sie zarzuca nieprawde i poswiecilem godzine na przestudiowanie raportu. Wklejam najciekawsze kaski, polecam sie zapoznac! Marza I polrocze (dzial samochodowy) - 13% Przewidywana marza na caly 2021r (dzial samochodowy) - 7-9% Marza za 2020 - 2,7% (~930 euro na kazde sprzedane auto!) Marza za 2019 - 4,9% Marza za 2018 - 7,2% Marza za 2017 - 9,2% lata 2010-2017 to przedzial ~8-10% Polecam wszystkim przeczytac tez zaznaczone fragmenty: - dlaczego ten rok jest rekordowy pod wzgledem sprzedazy - o gwaltownym wzroscie EV w ogolnej sprzedazy - ktore modele sie najlepiej sprzedaja i czy w tym segmencie jest konkurencja EV (TM3/TMY) - dlaczego modele elektryczne zle wplywaja na marze w BMW - co sie zlego dzieje z kapitalizacja BMW Nie, BMW wcale nie zaspalo z elektromobilnoscia :norty: :duh:
  3. Najpopularniejsza siec ladowarek DC w Polsce - GreenWay Od poczatku roku wzrost zuzycia energii ze 100 na 300MWh, cos tam z ta elektromobilnoscia sie w PL zaczyna dziac :cool2:
  4. Wiesz coś więcej o tych marżach? Mi w pamięci utkwiło, że BMW ma jakieś "małe", Tesla ma kilka razy większe (więc tym bardziej dziwi lusterko z odpadającym lakierem), a co z Porsche/Ferrari? Mają jeszcze wyższe marże od Tesli? Opracowan jest mnostwo i sie roznia w zaleznosci od roku, tu masz przykladowe: https://www.cnbc.com/2018/08/17/profit-ferrari-makes-per-car.html https://www.motorauthority.com/news/1118130_ferrari-makes-80k-profit-per-car-reportedly-beats-entire-industry https://www.bloomberg.com/news/articles/2017-03-20/the-porsche-premium-revs-up-to-17-250 W skrocie: - Ferrari/Porsche maja marze 25-30% na kazdym sprzedanym aucie - 80k $ w przypadku Ferrari :shock: i ~17k $ Porsche (Porsche ma srednio auta 3x tansze od Ferrari ale wolumen o wiele wiekszy) - BMW/Audi/MB - maja marze w okolicach 5-7% Tesla w modelu 3/Y ma marze rzedu 25-30% obecnie stad pewnie astronomiczna wycena biorac pod uwage obecny wolumen sprzedazy. A przeciez plany sa niesamowite - za rok/dwa podwoic sprzedaz i wprowadzic jeszcze tanszy model ktory zaleje tansze rynki. Ciekawe by bylo porownanie ile BMW zarabia na sprzedazy aut a ile na ich serwisowaniu, kilka dni temu wyszedl raport za pierwsza polowe roku, jak bede mial chwile to przeanalizuje. Z ciekawosci tylko sprawdzilem sprzedaz BEV przez BMW - w zeszlym roku to bylo ~25k sztuk, w tym roku to bedzie ~70k sztuk przy ~800-900k sztuk Tesli. Za rok-dwa beda olbrzymie przetasowania na rynku, okropnie jestem ciekawy jak sie przyjma modele iX i przede wszystkim i4, jakie bedzie zainteresowanie, jaka bedzie podaz ze wzgledu na dostepnosc baterii.
  5. Slawomir zasmakowal juz za duzo w ciezszej lidze (Porsche/Ferrari) stad imho niewlasciwie stawia poprzeczke/punkt odniesienia bo to nie jest juz towarzystwo dla BMW :> Inna klientela, bardziej wymagajaca, inny wolumen sprzedazy, inne ceny i przede wszystkim inne marze. Starsze auta tez ciezko porownywac bo byly robione wg innych ideii, ekologia nie miala wtedy duzego wplywu na R&D czy produkcje, auta byly robione "na lata", mialy byc solidne i niezawodne. Dzisiaj trend w motoryzacji jest zupelnie inny - wszystko ma byc ekologiczne, nie musi byc zbytnio trwale, ma sie dac latwo recyklingowac a trudno naprawiac. Ten trend nie tyczy sie tylko motoryzacji - sprzet AGD, elektronika, wszedzie to samo. PS. Ja sie osobiscie ciesze ze Tesle nie rdzewieja (odpukac), wtedy to by bylo dopiero uzywanie na forach ^^
  6. https://www.otomoto.pl/oferta/bmw-i4-m50-ID6E05qt.html#0671e45784 https://www.otomoto.pl/oferta/bmw-elektro-edycja-bmw-m-cars-i4-m50-reflektory-laserowe-krakow-ID6DZ39m.html#0671e45784
  7. Musisz miec mocno wyczulony "prog bolu" na detale albo egzemplarz kolegi byl pechowy (a QC w Tesli ma niskie standardy skoro pozwala wyjezdzac takim autom z fabryki). Pokazywalem moja TM3P w PL chyba z 10-15 osobom, rozmawialismy o lakierze i niechlujnym montazu Tesli i na "pierwszy rzut oka" nikt nie potrafil wskazac jakichkolwiek wad, bylo odwrotnie - teksty typu: "naczytalem sie tyle ze odpadaja kierownice i dachy, ze szpary w karoserii sa na 1cm a to jest normalny samochod". W mojej bialej TM3 jedyna wada ktora zaobserwowalem jest lewa tylna lampa - plastiki w niej nie licuja miedzy soba o ~2mm moze, trzeba dokrecic od srodka mocowanie, 1 srubke - oczywiscie mam to w nosie bo imho nikt nigdy tego niezauwazy jezeli nie pokazesz palcem i w niczym to nie przeszkadza na codzien. W czarnej TM3 z Chin nie jestem w stanie wskazac ani jednego uchybienia jezeli chodzi o spasowanie czy wady lakiernicze mimo ze szczegolowo ogladalem bo na elektrowozie jest caly watek o "skandalicznej jakosci" :norty: Nie zachwalam dlatego bo sam kupilem dwie - gdyby bylo jak piszesz to powiedzialbym tu prosto - "jakosc wykonania jest nieakceptowalna, oczy bola od patrzenia, jak tylko wyjdzie i4 to zamieniam bo roznica w cenie jest praktycznie zadna". Ale bylaby to zwykla nieprawda i nie mialem nawet 3s zastanowienia przed pojsciem do salonu po druga sztuke :roll: Zreszta zobacz statystyki na temat zadowolenia klientow z zakupu TM3 - miazdzaca przewaga ludzi mowi, ze uwielbiaja to auto, raczej ciezko posadzac kilkaset tysiecy osob o zbiorowe haluny i sekciarskie fanbojstwo. Ten facet co zalozyl watek o "skandalicznej jakosci TM3" na forum elektrowozu pisal pozniej, ze sie przymierza do TMS teraz :norty: :duh: Bo to normalny samochod, z normalna cena (konkurencja w tym segmencie jest sporo drozsza), z nieziemskim przyspieszeniem. Swietne podsumowanie :) Ja bym jeszcze dodal dedykowane superchargery oraz swietny soft i infotainment (nie kazde auto pociagnie Wiedzmina czy Cyberpunk, w MB EQS jest np dodatkowo platny Tetris, oczywiscie jak najpierw wykupisz "MBUX Hyperscreen" za 37k PLN :norty:). Hmm, zgadzam sie w 100% z Dougiem, TMS to segment E, konkurent BMW 5-er, nawet wikipedia go tak klasyfikuje. Limuzyny w segmencie F jak 7-er czy inna S-klasa to zupelnie rozne auta, na bogato i z niezrownanym komfortem, inny klient.
  8. Kolega juz sprostowal ta "banke" wiec odniose sie do reszty. Zgadzam sie z Toba - Tesla jest niechlujna w produkcji i jest to fakt powszechnie znany. Modele z Chin sa duzo lepszej jakosci, z USA sa "takie se". Mam nadzieje, ze te z Berlina beda juz mialy jakosc europejska. Klamki mu przyjedzie serwis mobilny do domu i wymienia na nowe, z mikro wadami lakieru trzeba sie pogodzic (albo nie). Zauwaz konkluzje filmiku DeMuro: “The Plaid is truly fantastic, and it’s quite possibly the best all-around car ever made” I teraz pytanie - czy to kolejny juz n-ty fanboy Tesli czy moze jednak te niedoskonalosci lakieru w co ktoryms aucie nie sa az tak wazne w zyciu codziennym? Ja jestem w stanie z takimi "niedoskonalosciami" zyc - jedna szybsza przejazdzka po niemieckich autostradach i auto ma dziesiatki malych odpryskow na zderzaku, jak zyc? :twisted:
  9. Fajny link :cool2: Frozen Portimao ladny, ale cena 15k PLN troche zaporowa dla Kowalskiego. Co do prowadzenia i4 M50 - ja chce przetestowac samemu bo masa auta 2,3 tony to juz nie przelewki. Okropnie tez jestem ciekawy ukladu kierowniczego - czy bedzie podobny do G20 (nie ma tragedii) czy bardziej ala F30 (slabiutko). Fotele z tego co widze na filmiku auto bilda byly jakies sportowe z zintegrowanym zaglowkiem - co ciekawe w cenniku ich nie ma. Na innych filmikach zaglowek jest normalnie regulowany, fotele sa standardowe. W cenniku nie ma tez tapicerki Nappy, jest tylko skaja albo vernasca - moze sie to zmieni im blizej do faktycznej produkcji auta. Zwrocilem uwage na stan tej E28, klekajcie narody - wyglada jakby wczoraj wyjechala z salonu :shock: Tak, po miescie naped elektryczny jest mega dynamiczny, ja jak w lipcu jezdzilem po Gdansku to wydawalo mi sie, ze inne samochody sa nieruchome, jakby jechaly w spowolnionym tempie. A najfajniejsze (dla mnie) bylo to, ze ta cala dynamika jest praktycznie bezglosna, ze mozesz jezdzic "ostro" a nie robisz dookola "zamieszania", ludzie sie nie odwracaja za toba z politowaniem patrzac kto tak "piluje" auto na drodze.
  10. Jest niestety :/ A to jest konkretna niewygoda - pal licho piatego pasazera ale chodzi o sytuacje gdy parkujesz przy ulicy i wtedy jak nie ma tunelu dzieciaki moga duzo latwiej wysiasc od strony chodnika. To samo z zakupami czy jakimis torbami - przy plaskiej podlodze mozna tam umiescic sporo rzeczy. Do tego wyglada, ze w srodku jest zupelnie pusty, na tym przekroju nic tam nie widac :roll:
  11. Juz nawet New York Times pisze, ze BMW zaspalo z elektromobilnoscia :duh: https://www.nytimes.com/2021/08/10/business/bmw-electric-car.html "BMW exemplifies the difficult calculations that established carmakers must make as the industry shifts to electric power. It takes four or five years to design a new car, to equip a factory to build it and to organize a network of suppliers. Auto executives have to make billion-dollar bets based on their best estimates of what car buyers will want half a decade from now, and of what kind of technology will be available." Dwa ciekawe fragmenty: 1. baterie - gdy wszyscy duzi producenci buduja juz swoje fabryki baterii (Tesla, VW, MB), BMW postanowilo jedynie kupowac je od zewnetrznych dostawcow typu Northvolt czy CATL. I jeszcze mowi ze "czelendzujemy dostawcow baterii (chodzi o specyfikacje), inaczej bysmy dostali produkt z polki" :duh: :duh: 2. BMW przyznaje otwarcie, ze do 2025r strategia jest taka, ze EV beda jedynie jako "compliance cars", budowane na platformie spalinowej - na platormie CLAR iX nie powstana inne modele. Nie musze pisac co to oznacza - malo miejsca w srodku, tunel przez dlugosc auta, brak frunka, gruba nadwaga ergo gorsze osiagi i zasieg w porownaniu do konkurencji. Bardzo slabo to imho wyglada dla entuzjastow marki ktorzy beda chcieli sie przesiasc do BMW EV, zaczyna mnie troche korcic zagrac na spadek akcji :roll: Ogladam tez prezentacje Auto Bilda i4 - prezenter z tego co rozumiem ma 195 cm wzrostu czyli sporo - natomiast ilosc miejsca w srodku wyglada mega slabo :shock: - z przodu zintegrowany zaglowek kierowcy konczy sie na jego szyji (to juz chyba jest wrecz niebezpieczne przy jakimkolwiek wypadku), natomiast z tylu pozycja siedzaca to juz zart (ulozenie ud na tylnej kanapie i wychodzenie z auta --> klamka, widac dobrze w 8.20)
  12. Skonczy sie jak z "Arrinera" - tylko skala "troche" wieksza i "odrobine" wiecej pieniedzy zostanie zdefraudowane. Polecam przeczytac artukul z 2018r :duh: http://4kolkainietylko.pl/2018/05/arrinera-to-sciema-juz-oficjalnie/ i jeszcze oficjalne zamkniecie tematu sprzed kilku dni: https://autokult.pl/42087,arrinera-hussarya-przechodzi-do-historii-jest-wizytowka-polskiej-motoryzacji
  13. Swietna wiadomosc, wlasnie doczytalem :cool2: Niezrozumiale dla mnie jest tylko to pomijanie rynku polskiego :evil: No i odrobine szkode ze na ta natywna aplikacje zalapia sie auta od 2019/20, mysle ze duzo by ich nie kosztowalo zeby objac ta apka serie F rowniez.
  14. Tak wyglada 270k PLN przy 1M PLN, kazdy musi wiedziec gdzie jego miejsce :twisted: Taycan/e-tron GT sa slicznymi autami :cool2:
  15. Pokazujesz mi gwarancje producenta na potwierdzenie faktu, ze faktyczna degradacja baterii po 10 latach to bedzie 30%? Napisales: Wiec powtarzam - wklej jakies statystyczne dane na potwierdzenie tych tez skoro nie przyjmujesz do wiadomosci oficjalnych danych opublikowanych przez Tesle. Piszesz od rzeczy :roll: Daj jeden link chociaz pokazujacy, ze degradacja baterii nabiera tempa z czasem. Jest dokladnie odwrotnie, degradacja baterii jest najwieksza przez pierwsze pol roku - potrafi dojsc do ~5%, a potem sie wyplaszcza i spada o ~1% co ~40k km. Jest na ten temat pelno opracowan, danych statystycznych, watkow na forach z konkretnymi egzemplarzami etc etc Pisales o TM3 Nylanda i tym, ze po 2 latach bateria ulegla degradacji 8%. W filmie ponizej Nyland pokazuje, ze odkupil swoj 8 letni model S z przebiegiem 350.000km. Degradacja baterii w tym aucie wynosi 13%. Po 8 latach i 350k km. I to jest starozytny model, jeden z pierwszych masowo produkowanych elektrykow przez firme. Od tego czasu sa duzo lepsze baterie, lepszy BMS. Sprawdz sobie tez po ile takie 8 letnie modele chodza w sprzedazy: https://www.finn.no/car/used/search.html?model=1.8078.2000138&sort=PUBLISHED_DESC&year_from=2013&year_to=2013 W Norwegii to sa widelki 110-150k PLN (bez VAT), po doliczeniu 23% mialbys 140-180k PLN na innych rynkach . I teraz porownaj sobie te wartosci rezydualne z 8-letnia BMW 5-er :norty: Nyland sprzedal 2 letnie auto z przebiegiem 90k km. Gwarancja na auta osobowe w Norwegii to 5 lat. Gwarancja Tesli na baterie to 8 lat i 160k km. BMW i4 bedzie wygladalo lepiej bo jest na platformie spalinowej, platforma EV wymusza inne proporcje i ksztalty o czym BMW w i4 M50 bolesnie sie przekona jak zasieg zima na autostradzie przy tej aerodynamice i wadze bedzie ze 100km mniejszy od TM3. Jak dla mnie tragedii absolutnie nie ma i auto prezentuje sie zdecydowanie nowoczesnie.
  16. Jak mozna publicznie pisac takie glupoty? :duh: :norty: Masz jakies statystyki/dane na te "duze prawdopodobienstwo"? Hmm, na podstawie miliona elektrykow na drogach ktore zaczely jedzic juz od 2013r? Masz pewnie lepsze dane, wrzuc jakies ciekawe statystyki o tych 8 letnich Teslach z 70% bateria. PS. 70% z 500km to 350km. 350km zasiegu w 8 letnim aucie za grosze - popyt bedzie ogromny. Stad budowa fabryki w Berlinie, jak ruszy za kilka mies. zobaczymy prawdziwy popyt Europejczykow na Tesle. Powiem jedno, jezeli Tesla zwiekszy w miare bezproblemowo wolumen sprzedazy z 1M na 2M --> niemiecka motoryzacja ma zdrowo przes^%$%. Swietna wiadomosc :cool2: Im wiecej elektrykow na rynku, tym wieksza konkurencja, nizsze ceny i lepsze produkty :cool2: :cool2: :cool2: Np dzieki premierze VW ID.3 w Norwegii moja SR+ potaniala o 20k PLN z dnia na dzien, dzieki premierze Taycana mamy Tesle Plaid etc etc Mentalnosc w demoludach zakorzeniona mocno, zlote zeby te klimaty :) Dla ludzi o takich potrzebach BMW robi wlasnie 318i/518d w m-pakiecie, daje ~15 znaczkow "M3" na aucie, wklada 2 rury wydechowe, montuje ASD, 20" kola etc etc Wydajesz tyle co na doposazona Octavie, a sasiadowi gul skacze "skad wzial na to pieniazki" :D
  17. Pozary elektrykow sie klikaja, nie oszukujmy sie. Pozary Tesli - klikaja sie jeszcze 10x bardziej i sa opisywane przez doslownie kazdy portal motoryzacyjny na swiecie. Czesto z "szokujacymi" tytulami :norty: Nie ma czegos takiego jak lut szczescia przy takiej skali, jest tylko statystyka. Ciekawy jestem na ile realnie na te statystyki ma wplyw OTA i stale monitorowanie BMS przez firme. W sensie - baterie nie psuja sie z dnia na dzien, na pewno poprzedzaja to jakies zmiany fizyczno-chemiczne w ogniwach. Skoro Tesla ma wglad we wszystkie czujniki auta na biezaco - sa spokojnie w stanie ustawic alarmy na niepokojacych wartosciach granicznych. Podobna akcja byla z tymi bateriami w modelu S85D - degradacja baterii postepowala zbyt szybko, cyk aktualizacja i max. ladowanie na SC ograniczone o kilkadziesiat %. A za kilka lat po kilkaset $ zadoscuczynienia dla procesujacych sie uzytkownikow. Ale niebezpieczenstwo recall/wymiany baterii zazegnane w zarodku.
  18. Fajne :cool2: Dopracowane na tyle, ze nie powoduje blednych akcji jak sie rozmawia, gestykuluje z przodu?
  19. Piano black to rak wspolczesnej motoryzacji, rysuje sie od samego patrzenia. W salonie wyglada slicznie, w praktyce - dramat. Aktywny tempomat sprawdza sie swietnie w 2 przypadkach: - autostrady poza Polska gdzie ludzie potrafia jezdzic w bardziej cywilizowany sposob i nie wjezdzaja przy 130-140km/h przed sama maske - korki w wielkim miescie gdzie toczysz sie kilka km/h przez dlugi czas Gesty to rzeczywiscie bzdura, trzymajac rece na kierownicy ergonomiczniej jest robic to przyciskami. Moze sie przydadza za x lat jak auta beda autonomiczne i nie bedziemy trzymac juz rak na kierownicy :think:
  20. M340d to prawie klasyka gatunku patrzac w ktora to strone wszystko zmierza. - nie ma R3 - nie ma FWD - nie ma kuriozalnego grilla - nie ma szesciokatnej kierownicy - nie ma vege "skory" - nie jest SUVo-crossoverem - ma fizyczna galke "vol" - ma konfigurowalne przyciski 1-8 - klima na fizycznych przyciskach Za 10 lat bedziemy takie auta wspominac z rozrzewnieniem :norty:
  21. Rzeczywiscie niczego - w jednej firmie flauta od 8 lat, w drugiej 200x krotny wzrost :duh: Powiem Ci czego na pewno jest wyznacznikiem - tego, ze Tesla pstryknela palcami w zeszlym roku, hokus pokus "zwiekszamy kapital" - cyk i 12 miliardow dolarow zywej gotowki jest na koncie. Inwestorzy sie zabijali o akcje, wykupili je w jeden dzien. A taka kasa zapewnia finansowanie na kolejne 3-4 fabryki, czyli kolejne 1,5-2,0M Tesli rok w rok. https://www.teslarati.com/tesla-12-billion-capital-raise-2020-giga-texas-fully-funded/ I nie widzisz korelacji z "all-in" w EV przez ta firme? Z wypuszczeniem z 10 modeli EV przez ostatni rok-poltora? Moze to zasluga dieselgate i 40 miliardow $ strat, ze wycena sie podwoila od zeszlego roku? Norwegia to jedynie przyklad gdzie sie sprzedaje duzo EV/osobe - nie patrz na ilosc tylko na stosunek sprzedazy aut o podobnej cenie, na preferencje klientow! Jezeli Hyundai w 2 mies sprzedaje prawie tyle samo EV co BMW przez 8 mies, gdy oba auta kosztuja podobne pieniadze - to co Ci to mowi? Co do wiekszej skali - spojrz na ta tabelke - sprzedaz EV rosnie jak na drozdzach, kazdy kwartal to kolejne rekordy - nie w 2025, nie za 10 lat - teraz, dzis. Nawet w Polsce smiem zauwazyc, ze zaczyna to wygladac coraz lepiej, cos drgnelo. FC Barcelona tez tak myslala, dlatego wczorajszy mecz musialem ogladac bez Messiego bo nie bylo ich juz stac na jego pensje. Jak to sie mowi - "jak przychodzi odplyw to widac kto plywal bez gaci" :norty:
  22. Jest rok 2012/13. Herbert Diess, owczesny czlonek zarzadu BMW odpowiadajacy za rozwoj firmy wypuszcza na rynek elektryczne BMW i3 - rewolucyjny EV (produkowany do dzis, 8 lat pozniej). Firma BMW ma kapitalizacje rynkowa 65 miliardow dolarow. W miedzy czasie malutka firma z Kalifornii pokazuje Tesle model S - duzego, drogiego sedana EV. Firma Tesla ma kapitalizacje 3 miliardy dolarow. Jest rok 2021 Herbert Diess, rok po premierze i3 (2014r), odchodzi z BMW do VW, obecnie jest prezesem zarzadu grupy VW, grupy ktora zaraz po Tesli wypuszcza obecnie najwieksza ilosc EV na swiecie. Firma BMW ma kapitalizacje rynkowa 64 miliardy dolarow, po 8 latach bez zmian, totalna stagnacja. PS. grupa VW od 2013 do 2021 podwoila swoja wartosc 80-->160 miliardow $, z czego praktycznie wszystko to zeszly rok, gdy weszli "all-in" w EV i powiedzieli, ze staraja sie dogonic Tesle bo walcza obecnie o przetrwanie, zeby nie skonczyc jak Nokia. https://europe.autonews.com/automakers/vw-ceo-diess-warns-employees-we-dont-want-end-nokia W miedzyczasie Tesla konczy budowac swoja 4ta fabryke EV ktora pozwoli jej w przyszlym roku na sprzedaz 1,5-2,0M elektrykow. Kapitalizacja Tesli to 710 miliardow dolarow, ponad 10x wiecej od BMW. BMW po wypuszczeniu i3 w 2013r, do 2020r nie wypuscila ani jednego modelu EV wiecej na rynek ("ludzie ich nie chca" mowi szef R&D BMW). Tesla poszla za ciosem i stawiam dolary przeciwko orzechom, ze w ciagu 24-30 miesiecy firma ta bedzie produkowac wiecej aut od BMW, na 4-5 krotnie wiekszej marzy na kazdym jednym aucie. To, ze Tesla ma juz 25.000 szt. wlasnych superszybkich ladowarek DC i tylko przyspieszaja ich produkcje, udoskonalanie i montaz na calym swiecie, tez oczywiscie nie jest zadnym problemem dla BMW. A za rogiem FSD, z ktorego tez wszyscy sie smieja, a za kilka lat bedzie zgrzytanie zebow jak bedzie standardem w branzy. Nie, BMW zupelnie nic nie przespalo. Odpowiem cyferkami. BMW od poczatku roku (8 mies) sprzedalo 1300szt modelu iX3 w Norwegii. Hyundai od lipca sprzedaje swojego Ioniq 5, w niecale 2 miesiace sprzedal juz 1050szt. Cenowo oba auta dzieli ~10-15% czyli tyle co nic, gdzie BMW jest przeciez marka premium :shock: Powiedzialbym, ze Hyundaiowi idzie calkiem niezle ze zrywaniem wizerunku kiepskiego auta. I mimo, ze to nie jest moj swiat (testowalem w ta sobote), to ludzie glosuja portfelem bo technologicznie odjezdza BMW na 3 dlugosci - 5s do setki, AWD, 800V instalacja dajaca ladowanie 10-80% w 18 min :roll: Gdyby BMW poszlo za ciosem i3 w 2013r i wypuszczalo kolejne dobre elektryki pokroju BMW 3-er EV, dzisiaj moglo by byc 5x krotnie bardziej wartosciowa firma na gieldzie. Ale zaglosowali za R3, za quad turbo diesel, za FWD, za wodorowym X5, za kuriozalnymi grillami etc etc I przede wszystkim zaglosowali za milionami silnikow 2.0 diesel, ktore juz dzis wiadomo, ze za max. 10 lat skoncza swoj marny zywot. Slowem - chca sie nachapac poki jeszcze moga, oddajac w miedzyczasie R&D w EV innym, bo dzisiaj nawet taki Hyundai technologicznie zawstydza BMW w elektromobilnosci. Z tymi finansami to sie nie rozpedzaj - BMW ma prawie 100 miliardow euro dlugu, maja puste kieszenie a nie finanse na rozwoj elektromobilnosci. Dzisiaj kasa firmy leci nadal w promowanie diesla i coraz bardziej w hybrydy bo tutaj nie trzeba zadnych wiekszych inwestycji ani zadnego R&D, jest tylko odcinanie kuponow.
  23. Z tymi plonacymi bateriami to troche "urban legend", masz jakies statystyki na poparcie? (nie mowie o medialnych "newsach" z pudelka a jakies konkretne dane - ile szt. etc) Bo ja np moge przytoczyc: a) Tesla twierdzi, ze pozary w ich autach zdarzaja sie 11x rzadziej niz w innych autach (1 pozar na 205 milionow mil w Tesli vs 1 pozar na 19 milionow mil srednia w USA) - moga oczywiscie klamac chociaz mysle ze przy hypie na ich auta wyszloby to na swiatlo dzienne w 2 dni a fala procesow sadowych przez udzialowcow by ich pograzyla w mgnieniu oka. b) recall na milion BMW w USA z 2017r po tym jak splonelo ponad 40 BMW w ciagu 5 lat z powodu wadliwej instalacji elektrycznej i grzejnikow w systemie AC. https://www.autosafety.org/bmw-recalls-1-million-vehicles-fire-risk/ c) recall na wszystkie hybrydy BMW wyprodukowane w 2020r, splonely 3 sztuki w ciagu jednego tygodnia (!) https://www.autocar.co.uk/car-news/new-cars/bmw-recalls-all-plug-hybrid-models-due-battery-fire-risk Jak dla mnie 10% znikajacej baterii po 300k km to jest mistrzostwo swiata i generalnie zamyka temat jezeli chodzi o marudzenie "po 5 latach zostaje 50% baterii" 300.000km to dla prywatnych ludzi czesto dekada jezdzenia. Bateria w dobrym stanie przezyje w praktyce samochod w ktorym jest zainstalowana. Apropo tych "lepszych" - wrzuc prosze linki, chetnie poczytam, mam nadzieje ze to reprezentatywna grupa jezdzacych aut a nie jakies laboratoria w Chinach ;) wszyscy to robią. Tylko że to coś normalnego... To tak jakby się chwalić z tego że się oddycha... Tak, masz oczywiscie racje. Moje zdumienie wynika pewnie z faktu, ze sledze poczynania Tesli troche dokladniej niz innych producentow. Natomiast fakt, ze stawiaja teraz fabryki od zera w ciagu ~roku i te fabryki wytwarzaja 0,5M aut jest dla mnie czyms niesamowitym. Nawet nie chce myslec jak intensywna jest taka budowa i stojaca za nia inzynieria wszystkich dyscyplin i jak duze know-how firma obecnie zdobywa przy tych przedsiewzieciach. O jakiej jakosci konkretnie mowisz - zwiazanej z technologia EV czy ogolna/mechaniczna? Bo znowu mozna przytoczyc przyklad akcji przywolawczej na wszystkie hybrydy BMW z 2020r. Firma zalecala nie ladowac aut kablem (hybrydy plugin ;P), nie uzywac trybu sportowego, nie uzywac manetek czy parkowac na zewnatrz - do czasu zakonczenia akcji serwisowej bo inaczej istnialo realne ryzyko spalenia sobie domu/garazu :twisted: Tu juz troche poleciales :) W sensie Tesla sie nie rozwija? :) Takiego Plaida kupili w sklepie z Plaidami czy podkupili Rimaca ktory im to ogarnal? ;) Hybrydy sa swietne! Kazdy kto pojezdzi chwile w trybie elektrycznym i sie oswoi z nowa technologia - bedzie po chwili chcial sie przesiasc na czystego elektryka a wiec jako material dydaktyczny super (aperitif?) :cool2: U mnie pod domem juz spalinowcow/hybryd nie ma zadnych, sa dwa EV i nie wyobrazam sobie powrotu do kopciuchow tak jak nie wyobrazam sobie obecnie ogladania TV na telewizorze kineskopowym :)
  24. Fantastyczny, latwo przyswajalny (wykresy, kolory, proste tlumaczenie) raport Tesli dlaczego firma jest w 2021r tam gdzie jest i dlaczego robi dobrze to co robi. Obowiazkowa lektura dla ludzi ktorzy interesuja sie motoryzacja od strony technicznej, producenta a nie tylko od strony kierowcy. https://www.tesla.com/ns_videos/2020-tesla-impact-report.pdf Tlumaczy i porusza wiele watkow ktore przewijaja sie tu nagminnie na forum: - degradacja baterii po 300.000km (~10%) - jak usprawniaja budowe kolejnych fabryk (!) - recykling baterii i jego powody (skad najczeciej trafiaja do recyklingu baterie) - sprzedaz EV Tesla vs reszta swiata - warto zerknac gdzie jest dzis BMW i czy "zaspalo" w tym temacie - i zobaczyc dynamike wzrostu ( :roll: ) - porownanie TM3 do 3-er -->TCO - SC - 7000 nowych stacji tylko w zeszlym roku!) i srednioroczne pokonywane dystanse - status sieci SC i jak czesto sa offline - ilosc wypadkow vs tradycyjne auta - ilosc pozarow vs tradycyjne auta - duzo watkow klimatycznych, kulturowych etc Co bardzo mi sie podoba --> firma ma konkretny plan na siebie, swoja smiala wizje transportu na drogach i konsekwentnie go realizuje malymi krokami. Polecam!
  25. Ja tylko tak wtrace jedna rzecz ktora zaobserwowalem na autostradach w PL (i tylko w PL) i mam szczera nadzieje Kriss, ze Ciebie to nie dotyczy. 1. Jak jest pusta autostrada (noc, swieta etc) - jedz sobie i 300 km/h, mam to w nosie. Ale: Typowa scenka z polskiej autostrady - prawy pas sznur ciezarowek o predkosci 90km/h, po horyzont. Lewy pas - sznur osobowek jadacych 120-140km/h wyprzedzajacych (powoli, ale jednak) ciezarowki. Tez po horyzont. Dojezdzam do ostatniej osobowki na lewym pasie, utrzymujac bezpieczny odstep (nie wiem, 2-3 dlugosci samochodu) i cierpliwie czekam na swoja kolej bo wiem ze to zbiorowe wyprzedzanie bedzie trwalo kilka minut. I wtedy TYPOWA sytuacja - nadjezdza 180-200km/h (najczesciej BMW badz Audi) pod sam zderzak mojego auta (mowie o doslownie 2m odleglosci), hamuje gwaltownie przed samym moim autem - i wsciekle mruga swiatlami bujajac sie w miedzyczasie od lewej do prawe krawedzi oceniajac jak moc magicznie zapier&^%^ dalej. I niewazne ze przed nim jest 30 osobowek na lewym pasie wyprzedzajacych ciezarowki - "wypier&&^ mi z mojego pasa", co lepsi delikwenci probuja wyprzedzac z prawej i wbic sie w moj bezpieczny odstep od poprzedzajacego auta. Zabieralbym prawko takim malpom od reki, jak widze wyraznie we wstecznym lusterku malpia gebe klnaca w swoim aucie ze nie ma jak dalej zapier&^%*& 200km/h bo sa po prostu korki, to korci mnie czasem po prostu nacisnac na hamulec i zrobic delikwentowi gonga. Nie cierpie takiego skur&^%^& drogowego i w zadnym innym kraju nie spotkalem sie z takim dzikim zachowaniem. Mam nadzieje, ze podniosa te mandaty 3xkrotnie a najlepiej po prostu by bylo zrobic odcinkowy pomiar predkosci na dlugosci calej autostrady - jakby jeden pacan z drugim wiedzial, ze nie ma sensu jechac 200 km/h bo trzeba bedzie pozniej stac pod bramkami i tak albo lyknac mandat - ruch na autostradach uplynnilby sie niemilosiernie.

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

Konto

Nawigacja

Szukaj

Szukaj

Skonfiguruj powiadomienia push w przeglądarce

Chrome (Android)
  1. Stuknij ikonę kłódki obok paska adresu.
  2. Stuknij Uprawnienia → Powiadomienia.
  3. Dostosuj swoje ustawienie.
Chrome (Komputer)
  1. Kliknij ikonę kłódki na pasku adresu.
  2. Wybierz Ustawienia witryny.
  3. Znajdź Powiadomienia i dostosuj swoje ustawienie.