Skocz do zawartości

adamjttk

Zasłużeni forumowicze
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez adamjttk

  1. Mentalnie trzeba dojrzec do niektorych rzeczy ;) https://elektrowoz.pl/auta/mialem-cayenne-to-byla-skarbonka-w-tesli-model-3-lr-60-tys-km-30-miesiecy-serwisy-1-350-zl-netto-czytelnik/ PS. Slonik nie czytaj, to nie na Twoje nerwy i uporzadkowany swiat Premium ^^
  2. Apropo Twoich ~12k km rocznie. Mi w SR+ (naped RWD) akurat dzisiaj pokazalo zuzycie z ostatnich 1200 km (80% miasto, 20% drogi podmiejskie) - wyszlo niecale 13 kWh/100 km i lacznie 154 kWh zuzyte. Czyli na 12.000 km wyszloby ~1540 kWh. Doliczajac ~20% wieksze zuzycie przez polowe roku (zima) wyszloby ~14,5 kWh/100km i zuzyte ~1700 kWh. Jezeli ktos ma taryfe G12 to przy takich przebiegach rocznych mowimy o 500-550 PLN rocznie za jazde EV :norty: To 2x taniej niz bilet miesieczny na MZK w Gdansku :norty: W przypadku fotowoltaiki - wiadomo :cool2: PS. Pojawiaja sie tez pierwsze posty ludzi zawodowo wykorzystujacych TM3, tutaj czlowiek po 3 latach nakulal 400.000km :shock: Jezdzi jako kurier 540km dziennie po autostradzie 120km/h, laduje sie codziennie na SC, zima nawet dwukrotnie i po 3 latach bateria pokazuje dalej ponad 460km zasiegu :cool2: Poza smarowaniem zaciskow hamulcowych i czyszczeniu chlodnicy z lisci - zero problemow :cool2: Jezeli takie statystyki beda sie powtarzac to wartosc rezydualna auta bedzie bardzo wysoka. W Norwegii TM3 z 2019r sa sprzedawane za 80-90% wartosci katalogowej auta (37-45k euro, nowa 46k euro) https://www.finn.no/car/used/search.html?model=1.8078.2000501&page=4&sort=PRICE_ASC&wheel_drive=2&year_from=2019&year_to=2019
  3. Blad w obliczeniach, jedno zero za duzo. Zuzycie auta elektrycznego to 20kWh/100km a wiec rocznie przy 12k km okolice 2400 kWh :) Reasumujac - obecna instalacja pozwoli Ci na 2x wiecej km w EV niz teraz planujesz (wliczajac 20% frycowego dla dostawcy pradu). PS. Jezeli jezdzisz wiekszosc po miescie to spokojnie mozesz zalozyc 15-16kWh/100 km czyli 1800-1900 kWh rocznie.
  4. https://pl.linkfang.org/wiki/Prawo_nag%C5%82%C3%B3wk%C3%B3w_Betteridge%E2%80%99a FSD jest dodatkowo platny 40.000 PLN, jego dzialanie i ograniczenia sa wyraznie opisane w konfiguratorze podczas zakupu. A nie dziwi Cie na przyklad to, ze ludzie (Ty) kupuja auta firmy, ktorej ponad 50% pracownikow podczas II wojny swiatowej to byli wiezniowie z obozow koncentracyjnych montujacy silniki (tak, te skrzydelka na logo BMW) do samolotow, ktore bombardowaly potem m.in Polske? Kazda firma ma swoje za uszami, jedne mniej, inne bardziej, Musk przy takim BMW czy VW to matka Teresa :norty: https://www.bmwgroup.com/en/company/history/BMW-during-the-era-of-national-socialism.html https://www.warhistoryonline.com/war-articles/bmws-dark-history-in-ww2.html https://nypost.com/2016/03/07/bmw-admits-regret-over-using-nazi-slave-labor-during-wwii/
  5. Ciekawy artykul :cool2: Mi sie wydaje, ze transformacja na elektryki bedzie bardzo plynna. W Norwegii gdzie nie kupuje sie dzis nic innego niz EV, gdzie zachety na elektryki sa juz od dekady --> po drogach jezdzi ich lacznie dopiero ~10%, to dlugotrwaly i rozlozony w czasie proces. Reszta aut diesla/benzyny bedzie wygaszana pewnie przez kolejne 10-20 lat zanim po drogach beda jezdzic same EV. Ten artykul mowi o polskich realiach (46% wiecej pradu) za ile, 30 lat? Jezeli polaczyc to z tym, ze wiekszosc ludzi laduje auta w nocy, kiedy zapotrzebowanie krajowe na energie jest duzo mniejsze - powinno byc ok. Co nie zmienia faktu, ze nasza siec energetyczna potrzebuje modernizacji w najbliszych latach i pieniadze na to beda musialy sie znalezc. Spodobal mi sie ten fragment: "PSE szacują, że w naszym kraju do 2030 r. wzrośnie ono (zapotrzebowanie na energie) do 3,5 TWh, a do 2040 r. do 11,1 TWh rocznie, a więc będzie wynosić 5 proc. całkowitego krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną w tym czasie. Dla porównania same domowe instalacje fotowoltaiczne w Polsce produkują już dziś tyle energii elektrycznej, ile wystarczy do zasilenia floty aut elektrycznych oczekiwanej za 10 lat - mówi analityk portalu wysokienapięci.pl."
  6. Slawomir - jak Ci nie wstyd, co z planeta, co z przyszlymi pokoleniami? :norty: :norty: A tak na serio - problemem sa dziesiatki milionow smierdzacych diesli w miastach a nie kilkadziesiat/kilkaset tysiecy V12, ktore uzytkownicy w weekend zabieraja na krotka przejazdzke. Ci ludzie zaplacili grube "frycowe" przy zakupie takiego auta i jezeli firma dzieki temu frycowemu ma kase na bilansowanie zanieczyszczenia w inny sposob - niech nam V12 zyje jeszcze dlugo. Chociaz z tego co czytalem, BMW mowi otwarcie, ze dla V8 i V12 juz po prostu rynku nie ma, ostatni sprawiedliwi kupuja tego typu silniki w Chinach/na Srodkowym Wschodzie - te silniki nie wytrzymuja w praktyce konkurencji z hybrydowymi R6 ktore bez problemu osiagaja dzis po 500-600HP. https://www.carsales.com.au/editorial/details/future-bmw-v8s-and-v12s-in-doubt-122347/ Ja osobiscie uparcie powtarzam, ze 90% zalet elektryka dla kupujacego nie ma nic wspolnego z ekologia i delfinami, po przesiadce z EV do ICE - auto spalinowe wydaje sie "popsute".
  7. https://www.auk-kits.co.uk/en-gb/releases/269#gallery
  8. Polecam obejrzec 2 razy, zeby sie utrwalilo :cool2:
  9. Czyli co 10km wybetonowany plac z infrastruktura. No i jak ma to sie to do ekologii i ochrony srodowiska, bo niby w imie tego jest ped ku elektryfikacji motoryzacji? Co 10 min jazdy (nie co 10km) --> 120-130km/h to co ~20 km wychodzi parking z ladowarkami. Z wikipedii mozna wyczytac, ze w Niemczech jest obecnie 430szt MOP z pelna infrastruktura (stacja paliw, restauracja, toalety etc) - srednio co 60km. Oprocz tych 430 szt prawdziwych MOP, wzdluz tras szybkiego ruchu, jest takze ponad 1500 sztuk parkingow bez zaplecza gastro/stacja paliw. https://de.wikipedia.org/wiki/Autobahnrastst%C3%A4tte Jest wiec wiecej miejsca niz trzeba na postawienie tych ladowarek DC, bez betonowania :cool2: PS. W Polsce tez nie wyglada to zle, mamy 230 MOPow, gdyby na kazdym postawic 8-10 ladowarek - mielibysmy spokoj na kolejne 10 lat pewnie jezeli chodzi o EV Cos tam sie tez rusza czytam, szkoda tylko ze zalosne 50kW i raptem po 2szt. https://elektrowoz.pl/ladowarki/nowe-stacje-ladowania-na-mop-ach-przy-a1-a2-a4-s3-s7-i-s8-termin-uruchomienia-ii-polowa-2022/ A przeciez technologia ladowania rozwija sie obecnie w szalonym tempie, jezeli dzisiejszym EV trzeba sie na takiej stacji 200kW zatrzymac na 30-35 min (a niektore auta jak Taycan czy Ioniq 5 na 20 min) --> to przeciez za 10-15 lat te postoje skroca sie do 10 min spokojnie.
  10. Elektromobilnosc w Niemczech na powaznie (za 2 miliardy euro) :cool2: https://www.electrive.com/2021/08/23/deutschlandnetz-germany-to-tender-1000-fast-charging-parks/ - 1000 parkow ladowarek DC wzdluz glownych drog (miedzy 4-16 stanowisk kazda) - minimalna moc 200kW, moc nie moze byc wspoldzielona - max. cena ustawiona na sztywno na 2PLN/kWh (odpowiednik ceny benzyny na trasie) - obiowiazkowy terminal platniczy do karty kredytowej (a nie bzdurne karty RFID) - max 10 min jazdy pomiedzy ladowarkami (zeby nie bylo obaw o zasieg auta) - przewidziane kary dla producentow za niedzialajace ladowarki - stanowiska zadaszone z toaletami Krotko i na temat, tak jak byc powinno. Jezeli uda im sie to zrealizowac w ciagu 2-3 lat to pozegnamy auta spalinowe szybciej niz nam sie wydaje.
  11. Glowa do gory, jak to sie mowi - najwieksze pieknosci sa najbardziej kaprysne :D PS. Kiedys byla gadka o "puchnieciu" Tesli - w Plaid wzieli sobie chyba do serca - dragtimes podaje, ze przy 20% baterii setka jest po 2,5s a cwierc mili przejezdza w 9.9s (9.3s katalogowo) - co jest nadal lepszym czasem od Veyrona/911 TS 992/F488 czy Taycana Turbo S. Robi wrazenie :shock:
  12. Tip dla ludzi zamawiajacych BMW i4 M50 - nie wybierajcie w konfiguratorze kol z "ogumieniem Performance" Podwyzszaja zuzycie energii i zzeraja zasieg niemilosiernie. W przypadku normalnych kol 19" (245/40 przod i 255/40 tyl) zasieg wynosi 497km Te same felgi 19" ale z oponami "Performance" (te same 245/40 i 255/40) zasieg maleje o 40km i wynosi 457km Kola 20" z ogumieniem "Performance" (255/35 przod i 285/30 tyl) zasieg maleje juz o 81km u wynosi jedynie 416 km Nie wiem czym dokladnie sie charakteryzuja opony "Performance" (jedna strona wspomina, ze sa RSC ale to w sumie bez sensu by bylo) i jaki maja wplyw na osiagi/przyspieszenie. Wiem tylko, ze 80km zasiegu mniej to makabrycznie duzo na codzien i jakkolwiek "Performance" te opony by nie byly - nie warto z praktycznego punktu widzenia.
  13. adamjttk odpowiedział(a) na odpowiedź w temacie w Inne zagadnienia wokół BMW
    Patrzcie na to cudo. 9 lat, 53 tys km, 270 tys PLN Listopad 2012 to doslownie ostatni wypust tego modelu. Jak sie jezdzi rekraacyjnie 5-10k km rocznie to nie widze juz tu za bardzo mozliwosci do spadku ceny przy tym co sie dzieje teraz na rynku motoryzacyjnym. https://www.finn.no/car/used/ad.html?finnkode=229129569
  14. Napisal czlowiek, ktory podobno kilka tygodni temu zamowil i4 w salonie. Samozaoranie level expert badz afektywna dwubiegunowa :norty:
  15. Tyle gestego nie widzialem od dawna, ciezko to juz merytorycznie komentowac :norty: A teraz czas na fun fact, a wlasciwie 2 fun facty :cool2: Fun fact 1 BMW iX3 zadebiutowalo w Chinach niecaly rok temu. Przez ten rok czasu sprzedalo lacznie w Chinach 7480 sztuk. Tesla, ktorej "sprzedaż w Chinach się załamała" sprzedala w samym lipcu 8620 sztuk modelu 3/Y :norty: :norty: Praktycznie cala chinska produkcja poszla na eksport; sierpien i wrzesien --> prognoza na sprzedaz w Chinach 30.000/miesiecznie :cool2: https://www.tesmanian.com/blogs/tesmanian-blog/tesla-will-reach-about-30k-sales-in-china-in-august-and-september-believes-the-general-secretary-of-the-cpca Fun fact 2 BMW iX3 od swojej premiery w Chinach niecaly rok temu mialo juz 3 akcje przywolawcze - objete nimi sa wszystkie sprzedane do tej pory auta i wszystkie te akcje maja zwiazek z aktywnym bezpieczenstwem :shock: Akcje dotyczyly niedzialajacych tylnych pasow bezpieczenstwa (!), hamulcow (niedzialajacy prawidlowo ABS (!)) a najnowsza - bledow w oprogramowaniu. Co do obnizania ceny aut :twisted: :twisted: https://cnevpost.com/2021/01/28/bmw-slashes-price-of-ix3-electric-suv-by-10k-to-take-on-tesla-model-y-competition-in-china/ Dla ludzi bez klapek na oczach - polecam przeczytac jak wyglada sprzedaz i "renoma" BMW iX3 w Chinach (w USA tego auta wogole nie ma na rynku, dealerzy powiedzieli ze nie ma sensu wprowadzac ze wzgledu na Tesle) https://inf.news/en/auto/b1d0a3ca484a5b6998535469ff3a1654.html Kilka wymownych cytatow: "This new car that BMW has high hopes for is considered to be the key model for BMW's electrification. Only 637 units were sold in the month when it was launched, most of which were previously scheduled customers. Sales in the next few months also hovered around a thousand units, so BMW had to adjust its strategy and issued a notice at the end of January that the entire iX3 department dropped 70,000." (przypisek - obnizka ceny 70.000 juanow to okolo 10k euro) "Even worse, the wholesale volume of BMW iX3 is 7482 units, but the recalled volume this time is only 6,636 units, accounting for less than 90% of the entire wholesale sales. In other words, the so-called more than 7000 units sold, in the case of a big price cut and terminal discounts, there are more than a few hundred units that are likely to be in the dealer's warehouse and will not be sold at all." "The market response has been very bleak. The Model Y or even the ideal ONE with the same positioning has better sales than it at the same price. In other words, people would rather buy some new power models than electric BMWs." Polecam przeczytac calosc bo artykul ciekawy i celnie punktuje co zlego dzieje sie z marka jezeli chodzi o EV - sporo rzeczy poruszanych bylo tutaj na forum.
  16. Stary, ja naprawde nie wiem co w tym skomplikowanego zeby zrozumiec te dane. 1. z USA do Europy nie trafil zaden model Y - wszystkie sa importowane z Chin - to po pierwsze. 2. Spadek sprzedazy o 50% modelu 3 w USA wynika z tego, ze polowa mocy produkcyjnej poszla w model Y, ktory zaspokaja potrzeby lokalne (USA) - nie umiem tego prosciej napisac. 3. Spadek sprzedazy modelu 3 w Chinach wynika z tego, ze polowa mocy produkcyjnej poszla w model Y, ktory zaspokaja potrzeby lokalne (sporo mniejsze) i tymczasowo europejskie (sporo wieksze) - tez nie umiem tego prosciej napisac. W Europie VW wszedl z przytupem z ID.4 a wiec i Tesla zaczela sprowadzac tu model Y z Chin (mimo, ze wczesniej mowila ze w Europie beda te auta dopiero jak bedzie GigaBerlin otwarty - maja obsuwy ewidentnie)
  17. Ciekawa statystyka, mozesz dac link do zrodla? (bo Tesla nie podaje tych danych oficjalnie) Ale zdajesz sobie sprawe, ze z Chin doplynelo do Europy wlasnie kilkanascie(dziesiat) tysiecy szt. modelu Y bo wydawanie aut w Europie wlasnie sie zaczelo? I ze te auta trzeba bylo produkowac przez kilka mies. wlasnie kosztem modelu 3? W fabryce w Shanghaju obecnie produkuje sie wiecej szt. modelu Y (1000szt dziennie) niz modelu 3 (800szt dziennie) - nieoficjalne dane z fabryki. A Ty piszesz o 90% TM3 :roll: https://insideevs.com/news/528288/modely-production-tesla-giga-shanghai/ Pokaze Ci 3 ciekawe obrazki z Norwegii - liczba sprzedanych Tesli dziennie = liczba sprzedanych BMW iX3 miesiecznie Oczywiscie jest tak tylko wtedy gdy doplyna statki - stad budowa fabryki w Berlinie zeby byla ciaglosc sprzedazy. Dlatego z uporem maniaka powtarzam - BMW zaspalo niemilosiernie, Norwedzy kochaja BMW a kupuja obecnie Tesle bo BMW nie ma nic ciekawego EV w ofercie. W innych krajach dysproporcji takich nie ma oczywiscie, ale ilosc sprzedawanych TM3 w Europie ogolnie daje duzo do myslenia.
  18. "By 30,000 miles, the original Michelin Primacy MXM4 tires were shot. We often get twice as many miles on all-season tires" To moze nie tlumacz wiecej artykulow z angielskiego bo nie rozumiesz co tlumaczysz? :duh: Znowu - nie rozumiesz co linkujesz a co komentujesz. Wklejasz spadki sprzedazy modelu (TM3) a komentujesz spadki sprzedazy firmy. Gdybys poswiecil chociaz 5 min na zrozumienie co wklejasz/komentujesz zamiast hejtowac - zrozumialbys, ze firma majac 2 fabryki i fizyczna mozliwosc produkcji 800-900k aut rocznie lacznie - po wprowadzeniu crossovera model Y - bedzie musiala obnizyc produkcje modelu 3. Firma buduje na predce 2 kolejne fabryki zeby zwiekszyc przepustownosc z 1M na 2M bo nie nadazaja produkowac aut a Slonik pisze "makabryczne spadki" :norty:
  19. Na razie zgaduje ale podejrzewam, ze: - momentalnie 3x wiecej SC w Europie ze wzgledu na dotacje EU dla Tesli do ich punktow ladowania - oplaty dla nie-Tesli dwukrotnie czy trzykrotnie wyzsze niz dla aut Tesli (cos ala Ionity) - kazdy kto bedzie sie ladowal na SC bedzie musial miec aplikacje Tesli w telefonie i bedzie ogladal jej reklamy/powiadomienia jakie to Tesle sa zaje^&% :D (juz widze te szydercze obrazki reklamowe na smartphonie - "gdybys kupil TM3 to ladowalbys sie teraz 2x taniej" albo "oddaj swoje xxx do naszego dealera i odbierz nowa TMY to dostaniesz w zamian rok SC za free :norty: ) Slowem, przewiduje zmonopolizowanie czy tez duopol (wraz z Ionity) rynku szybkimi ladowarkami DC i nie wiem czy to bedzie dobre dla klientow w dlugiej perspektywie. Tesla majac wycene jaka ma bedzie mogla stosowac praktycznie ceny dumpingowe co wykosi konkurencje - patrz Netflix, Uber etc etc. Ciekawe czasy przed nami :norty:
  20. :cool2: Dzieki za konstruktywna krytyke! Nie uwazam sie za fanboja Tesli, moj entuzjazm do tego auta wynika z alternatywy BMW na czas zakupu auta - pisalem o tym wielokrotnie - BMW i3 oraz hybryda 330e. Moje poglady na TM3 skonfrontuje z i4 jak w koncu wyjdzie, pisalem to tez wielokrotnie, posiadanie 2 identycznych aut TM3 nie jest dla mnie wymarzona sytuacja, lubie roznorodnosc ale sytuacja na rynku jest jaka jest. Co do rzeczy ktore juz widze (roznica w osiagach, zasiegu, masie etc - ciezko nie komentowac, czy czyni mnie to hejterem BMW czy fanbojem Tesli? Przywolywanie cyferek z tabelki?) Co mi sie nie podoba w TM3 - nigdy nie krylem, brak HU, brak skorzanej kierownicy, brak laserow, brak agresywniejszego wygladu. Nie ma aut idealnych, sa kompromisy. Co do FS i rentownosci Tesli - moze mnie zle zrozumiales wiec pozwol, ze wytlumacze o co mi chodzilo. TM3P Tesla zaproponowala mi na kredyt 0,25%, TM3 SR+ na 1,25% - finansowanie zewnetrze, dotowane przez Tesle (tak jak darmowe SC na rok). Dzieki optymalizacji produkcji i wysokim marzom Tesli na TM3 - producent obnizyl cene auta o 20.000 PLN z dnia na dzien dodajac rownoczesnie za darmo(!) - pompe ciepla, akustyczne szyby, elektryczne otwieranie bagaznika, podwojna ladowarke indukcyjna do tel., pakiet "shadow line", ogrzewanie kierownicy (jedyna zmiana na jaka sie nie zalapalem, wyszla 1Q pozniej). W ramach liftingu powiekszyl tez baterie o 5kWh (~30 km zasiegu). To wszystko za free. Reasumujac - producent zamiast dopisac sobie w tabelce "zyski" w raporcie kwartalnym (w sekcji automotive oraz finance) - zwiekszyl atrakcyjnosc auta dla kupujacego. I dla odmiany - kiedy ostatnio widziales taka akcje w BMW? Bo ja raczej widze usuwanie HDD, oslon plastikowych z reflektorow, bak paliwa 40l etc etc - zupelna odwrotnosc tego co robi Tesla. Zeby nie placic za connected drive i zrobic hotspot z SIM telefonu trzeba wykupic "ladowanie bezprzewodowe" za 2300 PLN - to nie jest personalizacja i premium wbrew temu co niektorzy tu sadza a "krojenie" klienta - ladowarka indukcyjna w G20 nie dziala tak jak nalezy do tego :duh: Jezeli juz cos dochodzi np VC czy elektryczne siedzenia w 340i - to kwota bazowa idzie analogicznie do gory. Stad wynika moj entuzjazm w Tesli w temacie finansowania i ogolnego podejscia do klienta, jezeli odbierasz to jako "fanbojstwo" to mamy po prostu rozne definicje tego slowa :roll: Z prozaicznej przyczyny - braku wolnej gotowki na inwestycje. Ostatnie 2 lata to 2 nieplanowane nieruchomosci ktore mialy po prostu priorytet. Jezeli sledzisz watek od poczatku - wiesz kiedy go zaczalem (styczen 2020) i wiesz jaka wtedy byla wycena Tesli - podpowiem 10x krotnie mniejsza niz teraz. Natomiast inwestowanie to 10-ta rzecz na liscie o ktorej tu rozmawiamy, praktycznie offtop. Teraz zamiast skupiac sie na wycenie czy przyszlosci Tesli - zaczynam patrzec na BMW, watek nazywa sie "Quo Vadis BMW" w sumie :roll: I po tym co mowi zarzad firmy - a mianowicie Neue Klasse 2025 (czy wodor), a do tego czasu olewamy tak naprawde elektromobilnosc - sklania mnie ku pochyleniu sie po pieniadze z gieldy bo BMW wg mnie popelnia kardynalny blad. Moja opinia, nikogo nie namawiam i nie namawialem do postawienia na to chocby 1$. Forum jest od wymiany opinii przeciez. Jezeli przez moje czarnowidztwo n/t kierunku rozwoju firmy jestem jej hejterem czy tez fanbojem Tesli - ok, kazdy ma prawo do swojego zdania. Nie, nie zaryzykowalbym. Nikt rozsadny nie wrzuca 50% swoich oszczednosci w zadna pojedyncza inwestycje imho. Za stary jestem na odrabianie kapitalu w razie "w". Nie mam z tym zadnego problemu, obalanie stereotypow jest calkiem zabawne. Ciezko brac w sumie na powaznie czlowieka ktory pisze publicznie, ze opony w Tesli wystarczaja na 2x krocej niz w innych autach czy ze jego testowany e-tron "plywa" powyzej 200km/h gdy auto ma limiter na 200km/h :duh: Czasem tylko wychodzi mu sloma z butow, wycieczki osobiste etc i wtedy robi sie zenujaco w sumie. Biore krytyke na klate ale musisz tez pamietac, ze ja nie jestem suchym portalem informacyjnym. Od tego jest elektrowoz.pl czy inne spidersweby :norty: Odrobine subiektywnosci czy "emocji" zawsze znajdziesz w moich wypowiedziach, to forum w koncu i kazdy ma jakies tam swoje zdanie czy delikatne preferencje. Ciesze sie i nie mam z tym zadnego problemu :cool2: Jestem wiekszym fanem elektrykow ogolnie niz samej Tesli i jakikolwiek (no prawie jakikolwiek )EV to dobry pomysl (jezeli sie zna ich ograniczenia i je akceptuje). A to czy wybierzesz TM3 czy iX3 to sprawa drugorzedna. Gdybys wybral np Leafa czy ID.3 to bym odradzal rekoma i nogami :norty: 100% zgody, jak na auto miejskie znika najwieksza wada iX3 a mianowicie niska efektywnosc nadwozia przy autostradowych predkosciach i brak dedykowanych SC. Jako auto miejskie/podmiejskie jest super wyborem, czekanie na lifting to oczywiscie mus :cool2:
  21. Ciekawy artykul, podsumowanie Slonika to oczywiscie "samo geste", ale to nic nowego przeciez w tym watku :norty: Wiedzac, ze artykulow nikt nie czyta podsumuje to obrazkiem z tego artykulu, wnioski kazdy wyciagnie sam :cool2: Rzeczywiscie prawie to samo, benzyna za 65k km (8l/100km) to 30.000 PLN Prad (17kWh/100km) to 7000 PLN, w taryfie G12 to 3500 PLN. Zakladajac ~20% ladowan na SC (reszta w domu) wyjdzie odpowiednio 8500 PLN badz 4300 PLN w G12. 4300 PLN a 30.000 PLN - nie widze w praktyce roznicy :norty: Opony Tesli zuzyly sie po 48.000km, w BMW wiadomo, wytrzymuja srednio 96.000 km :norty: Cena to 45 PLN/mies po gratisowym roku. Daje mapy googla (te ze zdjeciami), dostep do Netflixa i informacje o korkach. Jak ktos nie chce placic - moze korzystac z hotspotu telefonu np do streamingu Spotify (Netflix i mapy ze zdjeciami sa dostepne tylko przez SIM auta) Mapy Googla (te bez zdjec) oczywiscie dzialaja w trybie offline. Connected Drive Proffesional w G20 to z tego co pamietam 1500 PLN w cenniku i ~500 PLN rocznie wiec wychodzi na to samo. Przerabiane, spadek pojemnosci to okolice 5% po pierwszym roku, pozniej srednio 1% na kazde ~40k km Ja do moich nie mam zadnych zastrzezen, ale pewnie mam po prostu szczescie :) 370km to zasieg 100-0% przy ~130-135 km/h Jadac 200km/h pradu starczy na max 150 km, warto to miec na uwadze przy zakupie auta :norty: Rzeczywiscie, po nacisnieciu przycisku na manetce wycieraczki uruchamiaja sie jednokrotnie a w lewym dolnym rogu ekranu pojawia sie automatycznie menu jezeli chce sie cokolwiek zmienic. Nie do ogarniecia :norty:
  22. :cool2: Mozesz uscislic bo nie wiem czy dobrze Cie zrozumialem? Siostra nie przyjechala Tesla, nawet nie ma Tesli a jedynie opowiada "historie" mieszkancow Oslo, tak? W zeszlym roku na swiecie sprzedalo sie 2 miliony aut elektrycznych (BEV, nie licze PHEV). W 2021r sprzeda sie pomiedzy 4-4,5 miliona BEV. Tesli nie mozesz na dzis w ogole porownywac do BMW bo BMW nie ma w salonie konkurenta ani dla modelu 3, ani dla modelu S, jest maly SUV (RWD) i miejski szkrab i3. Ciezko porownywac firmy z ktorych jedna ma atrakcyjny produkt w cenniku, druga nie ma tego produktu w ogole :roll: Serwisy? - czy myslisz, ze jak pojedziesz ze swoim BMW i3 do serwisu np w Siedlcach to cokolwiek tam naprawia? Temat przerabiany z wieloma markami na elektrowozie - jakikolwiek problem z EV - autoryzacje maja 2-3 serwisy w calej Polsce. Powiem Ci lepszy zart - jak odwieziesz swoje BMW i3 na lawecie do najblizszego salonu BMW, to z wielkim prawdopodobienstwem nawet go od Ciebie nie odbiora tlumaczac sie brakiem autoryzacji do napraw elektrykow :) Zeby nie bylo - opony wymienia, plyn do spryskiwaczy naleja, wycieraczki nowe tez zamontuja :cool2: Spytaj moderatora tego forum, kolegi Randalla czy tez mial tyle szczescia co Ty ze swoja nowa 3-er. Z tego co pamietam, z powodu jakiejs pierdoly czekal na odbior auta z ASO ~miesiac. Z mojej strony (nieadekwatnej, bo Norwegia) moge powiedziec tak - mialem w ciagu roku 3 "przygody" z TM3: 1. Uszkodzony boczek drzwi - przyjechal serwis mobilny pod moj dom, wymienil na podjezdzie w ~pol godziny. 2. Jakas akcja przywolawcza na czujniki temp. w klimatyzacji - zadzwonili, zaproponowali termin, wymienili w jedno popoludnie, oddalem auto o 8.00 rano, do odbioru o 14.00 3. Szkoda parkingowa, do naprawy zderzak - trwalo to tydzien (naprawa, malowanie), na auto zastepcze dali fatalna Toyote Rav hybryde W Polsce sytuacja z Tesla jest skrajnie inna oczywiscie poki co bo serwis mechaniczny jest tylko w Wawie a lakiernicze sa bodajze raptem 3 czy 4 sztuki. 100% zgody :cool2: Elektryki absolutnie nie sa dla wszystkich, na dzis maja nadal sporo kompromisow, glownym jest szybka i dluga jazda autostrada (wymaga wiecej stopow i odrobine planowania). Z ta niezawodnoscia w BMW troche sie rozpedziles bo auta BMW jezeli chodzi o niezawodnosc nie roznia sie niczym od Forda, VW czy innej Skody. Za to prestiz - 100% zgody rowniez :cool2: Co do marnowania czasu - widzisz, ja mam odmienne zdanie, ale to pewnie dlatego, ze jezdze EV w praktyce. Ja tez szanuje swoj czas dlatego ciesze sie, ze laduje auto w domu i nie musze co tydzien jezdzic na stacje benzynowa. Ciesze sie, ze nie musze co roku jezdzic do serwisu i wymieniac olej, klocki hamulcowe, nie musze sie martwic lancuchem rozrzadu, wtryskiwaczami i dzisiatka innych bzdur ktore bardzo chetnie maja w zwyczaju "klekac" w najmniej oczekiwanym momencie. Z placeniem wiecej nie mam problemu, rzeczy dobre kosztuja - tak bylo i bedzie zawsze. Tylko widzisz - dla jednego premium to konfiguracja auta, akcje promocyjne, dobra kawa, ladne recepcjonistki - i ok, nie ma w tym nic zlego. Dla mnie premium to sa tez inne aspekty - w sumie bardzo latwe do zdefiniowania. Premium to wszystko to co w normalnym aucie - tyle, ze w kazdym (prawie kazdym) aspekcie lepsze (za doplata) - tzn szybsze, ladniejsze, z lepszych materialow, nowoczesniejsze, lepiej wyposazone, bardziej intuicyjne i przyjemne w uzytkowaniu. I teraz jak patrze - "nie-premium" Tesla ma 30.000 szt swoich ekskluzywnych ladowarek DC 150-250kW na calym swiecie, no w BMW ich nie ma, trzeba jezdzic na Greenway 50kW. 4-letnia TM3P rozpedzi sie do setki w 3,5s, premium i4 M50 z 2022 (ktorego poki co nie ma, watek juz zaraz 2 lata bedzie mial) podobno ma robic setke w 4s TM3P przejedzie 500km po drodze, BMW juz teraz mowi ze przejedzie 400-450km a ladowanie na DC bedzie wolniejsze. Waga? No 400kg ciezsze bedzie. Obsluga glosowa po polsku - znajac zycie pewnie nie bedzie nadal. Ladowarka indukcyjna - no nie dziala w sumie teraz w 3-er, moze w i4 poprawia :/ (w TM3 sa 2szt, w TMS sa juz 4 szt.) OTA? Czesto jest pustym sloganem bo zadnych usprawnien nie widac Infotainment? Dzisiaj bylem na wycieczce w Bergen - mielismy 2 promy po drodze, 2x po 20 min czekania - dzieciaki w jedna strone graly na padach od PS4 w wyscigowke, w druga strone ogladaly jakas bajke Minecrafta na Netflixie - niby nic, niby bajery - ale czemu w nie-premium sa a w premium nie ma - nie powinno byc odwrotnie? :roll: Nie zrozum mnie zle - jak widze Passata za 200k PLN i 5-er za 300-400 tys PLN to premium widac w kazdym calu tego auta, w kazdym aspekcie jest lepsze. Z elektrykami juz nie jest tak czarno-bialo bo BMW zaczyna sie bronic materialami i "prestizem" a duzo porownan przegrywa - i to jest problem bo premium nie powinno byc wolniejsze, miec mniejszy zasieg, wolniejsze ladowanie, miec gorszy soft etc etc W strone i4 zerkam ciagle bo TM3 tez ma swoje wady - chcialbym miec bardzo head up, wolalbym kierownice z prawdziwej skory, podobaja mi sie swiatla laserowe czy agresywniejszy wyglad - tyle ze ile mozna czekac zanim BMW sie obudzi i dostrzeze, ze ludzie kupuja juz EV milionami, ze to nie pora na spanie w tym temacie i wypuszczanie generycznych, odgrzewanych produktow. PS. Zdjecia z parkingu w centrum Bergen z dzisiejszej wycieczki - ten budynek moglby byc rownie dobrze salonem Tesli - bylo ich tam kilkadziesiat jak nie kilkaset sztuk. Po powrocie, obok mojego auta stal kolejny model 3, obok model S a obok niego Taycan Turbo.
  23. Samo geste jak w TVP1 ;) Premium 3er od 124k dla "bogatszego Europejczyka" a najtansze TM3 za 200k dla Kowalskiego. Upusty w premium po 15-20%, u "Skody" nie dadza nawet zlotowki. "Nie chcemy sprzedawac za duzo bo przestaniemy byc premium, dlatego wprowadzimy na rynek FWD i 3 cylindry" Dzial marketingu w BMW zasluguje na podwyzke ;)
  24. Jeszcze 2 lata temu liczono, ze kazdy sprzedany model 3 to bodajze 11.000$ straty. Zysk producenta na tym modelu rosnie obecnie z kwartalu na kwartal, dokladnych danych poszukam jutro bo dzis juz brak sil. Ostatni rok to covid, nie patrz ani w BMW ani w Tesli bo wyniki finansowe sa zdeformowane. Napisalem, ze astronomiczna wycena jest spowodowana wolumenem sprzedazy ktory w Tesli jest nadal znikomy. BMW od dekady obija 2-2,5M aut i wydaje sie to dla niego poki co granica. Tesla co roku zwieksza sprzedaz o ~50%, dzisiaj jest to 1M aut rocznie, za rok moze to byc 1,5-2,0M aut a za 5-10 lat moze to byc rownie dobrze 10M aut. Dzisiaj sie to wydaje smieszne ale na chwile obecna bardziej martwilbym sie losem BMW niz Tesli bo czytam sobie te raporty i czytam, staram byc na biezaco z newsami i nie wyglada to dobrze po prostu dla BMW. Neue Klasse to 2025, do tego czasu ICE, hybrydy i "compliance cars". W 2025 Tesla moze miec 2x wieksza sprzedaz od BMW (albo rownie dobrze zbankrutowac, zalezy z kim sie rozmawia :D Zebys sie nie zdziwil, zakup dostarczy contentu na kolejne 100 stron watku :norty:
  25. Widzisz, teraz gdybym byl zlosliwy to ja moglbym Cie zaczac lapac za slowka - tutaj pokazujesz marze brutto (gross margin), a jeszcze post wyzej pisales o marzy zysku brutto (gross profit margin) :twisted: Tak czy inaczej, 20% marza brutto nie mowi zupelnie NIC w kontekscie rozwazan n/t tego ile BMW zarabia srednio na jednym samochodzie (a od tego sie zaczela cala rozmowa). Same koszta sprzedazy i administracyjne grupy to ponad 4 miliardy dolarow, z tego 3+ przypada na automotive :roll: Spoko, tylko rozmowa sie zaczela od tego ile poszczegolni producenci zarabiaja na swoich autach. Mowilismy o BMW (szkoda tak w ogole ze wyniki Rollsa sa niepublikowane, mysle, ze BMW nie trzyma go w grupie z sentymentu ;P) Tak samo jak mowiac o Audi nie wrzucamy do jednego kubla Seata czy Bentleya ;) To już jest jakiś hit hejterstwa :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: BMW FS konkuruje na wolnym rynku z innymi dostarczycielami usług finansowych, kredytów i leasingów. Klient zawsze może wziać leasing od BMW FS lub od PKO BP, więc nazywanie tego krojeniem klienta to jakiś absurd. Idąc tym tokiem myślenia producent powinien mieć jak najmniejsze zyski, bo im większy zysk tym bardziej został okrojony klient :lol: Zaden hejt, zwykle spostrzezenie. To, ze producent aut czerpie 25% swoich zyskow z kredytow/leasingow jest dla mnie niewiarygodne. Jak przyjdzie czas np na i4 to bede wiedzial zeby omijac FS szerokim lukiem bo jest to strzyzenie owiec brutalnie mowiac.

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

Konto

Nawigacja

Szukaj

Szukaj

Skonfiguruj powiadomienia push w przeglądarce

Chrome (Android)
  1. Stuknij ikonę kłódki obok paska adresu.
  2. Stuknij Uprawnienia → Powiadomienia.
  3. Dostosuj swoje ustawienie.
Chrome (Komputer)
  1. Kliknij ikonę kłódki na pasku adresu.
  2. Wybierz Ustawienia witryny.
  3. Znajdź Powiadomienia i dostosuj swoje ustawienie.