Skocz do zawartości

Ściąga w koleinach. Czy zmieniać felgi z 17" na 16 ??


kris_tian

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad zmianą felg w mojej trójce. Miałem założone felgi 8x17" z ET 46 i na nich letnie opony 225/45. Po równej drodze bez kolein jest super. Gorzej sprawa wygląda gdy zaczynają się koleiny. Wtedy ciężko utrzymać auto na drodze a przy większych prędkościach robi się niebezpiecznie bo auto "myszkuje". Dodam, że obecnie na zimowych kołach 195/65/R15 wszystko jest ok.

 

Opony na letnie felgi chyba są optymalne do tej szerokości. Zastanawiam się czy gdybym założył felgi z mniejszym ET np. 40 lub mniejszym, to rozstaw kół powinien się chyba zwiększyć. Im mniejsze ET tym felga jest bardziej odsadzona od piasty. Czy jednak się mylę ??

 

Pomogłoby to coś ?

 

Czy może wina leży po stronie zbyt szerokich opon ??

 

Zmieniłoby się coś gdybym założył 215/50/R17 na felge 7x17 z ET 40-35 ??

 

 

Jestem też skłonny zmienić rozmiar na 16" i założyć 205/55 bynajmniej tak radził mi wulkanizator ale to już w ostateczności. Czy ET 40 wynosi tyle samo w feldze 17" co w 16" ??

Edytowane przez kris_tian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ja 2 sezony jezdziłem na 205/55/16 i było super , teraz zmieniłem w marcu na 225x45x17 i musze przyznać że na prostej drodze jest OK ale jak już są koleiny / wiadomo że więcej jest takich dróg u nas / to już obie ręce na sterach :mrgreen: zaczyna mnie to wkurzać bo nie ma tego komfortu w prowadzeniu jaki miałem na 205x55x16 :mad2:

Co do ET to będzie bardziej schowana ale to prawie jak oryginał więc te kilka mm na strone to niewiele

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej miałem 195/65/15 (zimówki) i było super, teraz mam 225/40/18 i czuć sporą różnice, ale nie aż tak żeby było to uciążliwe. Na prostej idzie jak po szynach, natomiast w koleinach wiadomo, trzeba sie pilnować. Jestem ze Śląska, kolebki dziur i kolein... :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja miałem zimówki 195/60R15 i powiem ci ze nie byłem zadowolony z nich ponieważ były trochę za niskie i musiałem uważać bo parę razy przytarłem wjeżdżając na krawężnik albo na większych nierównościach, teraz założyłem letnie nowe 205/50R17 i jest bardzo dobrze komfort jazdy sie poprawił i nic sie nie dzieje w koleinach ładnie sie prowadzi, może masz już zużyte oponki i dlatego cię nosi na koleinach??

BMW-Banditen Motor Wagen


INSTRUKCJA E46

http://www.wupload.com/file/194077137/Instrukcja_BMW_E46_PL.pdf

Komunikaty kompa niem-angielsko-polskie

http://www.wupload.com/file/194069634/komuinikaty_bmw.txt



----------------------------------------------------------------------------------------------

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam e46 1,9 założyłem ostatnio felgi 8,5x18 z oponami 225/40 używanymi w idealnym stanie i samochodem praktycznie nie dało się jechać w koleinach. Zmieniliśmy opony na inne w tym samym rozmiarze i wszystko jest ok. Jest to u mnie już któryś przypadek z kolei. Jeżeli zawieszenie jest ok to jest to tylko wina opon.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerabiałem też już ten temat w mojej poprzedniej E36 Compact. Jak ją kupiłem to od razu założyłem do niej felgi 8x17 z oponami 215/45 i niestety w koleinach było kiepsko. Mimo że ślicznie na tych kółkach wyglądała, to jednak sprzedałem je i kupiłem oryginalne felgi BMW 7x16 wraz z oponami 205/55 i powiem że od tego czasu zupełnie inna jazda, wręcz idealna!! Teraz w Kombi też mam założone felgi 7x16 z oponami 205/55, i jeżdzi się super. Co prawda czasami przychodzi mi chęć na zmiane chociaż na kółka 7x17 z oponami 205/50, ale chyba dam sobie spokój i poczekam aż będziemy mieli w Polsce lepsze drogi!!

Pozdrawiam.

BMW i tylko BMW!!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bmw -3 najlepiej sie trzyma na naszych drogach na 15...16 felgi jeszcze ujdzie...17 to juz nosi niesamowicie :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że jeździłem wcześniej Omegą B na tych samych oponach i felgach tej samej szerokości i nawet w koleinach auto płynęło. Omega ma szerszy rozstaw kół i chyba tu tkwi przyczyna.

 

Teraz pytanie odnośnie mniejszego ET. Bo nie wiem czy dobrze rozumiem. Obecnie mam ET 46, więc jeżeli założę ET 40 to felga będzie bardziej odsunięta na zewnątrz a co za tym idzie zwiększy się rozstaw kół :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz pytanie odnośnie mniejszego ET. Bo nie wiem czy dobrze rozumiem. Obecnie mam ET 46, więc jeżeli założę ET 40 to felga będzie bardziej odsunięta na zewnątrz a co za tym idzie zwiększy się rozstaw kół :?:

 

Dokładnie, felga o 6mm wysunie się z nadkola, to nie wiele. ET 3'er to ok 35, więc możesz zastosować (przy ET40) jeszcze dystans 5mm i też będzie ok, a rozstaw Ci się zwiększy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warto zmienić szerokość felgi z 8x17 na 7x17 :?:

 

Jakie opony szerokość/profil mogę założyć na oba rozmiary w przedziale 205-215 :?: Najlepiej z jak najwyższym profilem.

 

Miałem opony kierunkowe i musze przyznać, że do cichych nie należą. Czy asymetryczne są pod tym względem lepszym rozwiązaniem :?:

 

Czy przy zmniejszeniu ET z 46 do 40-35 w połączeniu z węższą oponą zmieniłoby się coś na plus :?:

 

Może lepiej nie kombinować i założyć od razu 16" z oponą 205/55(60) :roll:

 

Liczę na waszą pomoc :modlitwa:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz założyć m.in:

205/50/17

205/55/16

225/50/16

 

Ja na feldze 7x16 mam opony 225/50/16.

Niby felga ciut za wąska, ale porównywałem moje opony z kolegi 225 i moje są nawet 1,5cm weższe niż jego. Także mimo tego samego rozmiaru szerokość opony zależy również od producenta (a może i od modelu) opony.

 

Sprawdź też ciśnienie w oponach.

Na początku też trochę mnie nosiło, obwiniałem szerokość 225, dopompowałem tył do zalecanych 2,4bara i jest dużo lepiej.

E46 320d 175 PS@365Nm ...by Rogalotti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

załóż 17 , np. taki wzór:

 

http://www.allegro.pl/item334823633_oryginal_bmw_e46_17_c.html

 

 

bardzo fajnie wygląda wg mnie;

 

szerokość 7 cali i do tego opona 205/50/17 - naprawdę dobry zestaw do e46 - miałem dokładnie taka konfiguracje na zimę ( felgi i opony) i byłem b. zadowolony;

było:


e46 328 Ci

e46 320D

e90 330i

e92 330i

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

ja też się dołącze do tematu.

 

Na zimę mam 16'' alu a na lato 225/45-17

 

Jeśli chodzi o koleiny to problem jest tak jak koledzy pisali w wysokości profilu opony ale i w kwestii samej opony tzn. firmy itp

 

miałem założone fuldy i nie dało się jechać szybciej niż 90km/h

zmieniłem je na michelin pilot a obecnie na continentala contact sport II

i jest o niebo lepiej.

Polega to na tym że te oponki są twardsze a fuldy i tego typu z niższej półki są miękkie i zawsze będą pływały po koleinach.

 

Jeśli masz taką możliwość to kup sobie na przód Continentala lub michelina

używane za parę groszy i się przekonaj sam.

 

Dodam jeszcze że w zawieszeniu musi być 0% luzów aby jeździło się idealnie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadzam sie do e46 na lato 205/50/17 i jzada jest przyjemna, wczesniej miałem 225 i 245tył ale niestety koleiny były sporym problemem zmieniłem felgi na 7" i jestem zadowolony straciłem na wyglądzie ale z trakcji nie straciłem za wiele i polecam takie oponki felgi kupiłem ori 7/17 et 47
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Hmm, co to w/g was może być: http://www.allegro.pl/item334041723_17_bmw_m5_alufelgi_oryginalne_komplet.html

 

oryginały w takiej cenie? prostowane, regenerowane? podróby?

 

Pozdro.

IMO te felgi były regenerowane. Widać na niech od strony gdzie jest opona że felgi są używane. Natomiast na samej feldze z zewnątrz ani śladu. Do tego brakuje znaczków M. Ale i tak 1800 jeżeli są proste to dobra cena.

Wojtek

Brot Mit Wurst
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • Zasłużeni forumowicze
Podstawowym problemem jest to w jakiej technologi wykonana jest opona. Opony typu ROF do jazdy bez powietrza mają znacznie utwardzone i pogrubione ścianki boczne przez co są bardzo twarde. Oczywiście opony nawet niskoprofilowe ale standardowe nie mają tej wady, a zatem komfort jazdy jest zdecydowanie wyższy. Wg mnie póki co na polskie drogi optymalny jest profil 50 i bez technologi ROF, ale pozostaje problem zapasu, bo w E90 nie ma na niego miejsca. Jak koledzy radzą sobie z tym problemem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w kwietniu założylem na felgi 17 cali szerokość 7,5 cala opony 215/45/17 i poki co jezdzi sie dobrze, w koleinach nie jest tak strasznie, praktycznie nie odczuwalne jest zarzucanie czy cos w tym stylu a dodam ze na podlaskich drogach nie brakuje kolein i roznych dziur :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.