Skocz do zawartości

Wymiana opon


Serek3005

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zona dzisiaj przyjechala do domu na lapciu 🙈

Opony raczej nie da sie skleic gdyz podejrzewam ze jest wysypana!

Czy moge wymienic dwie opony z przodu na nowe ? A tylnie zostawic stare ?? Jeszce maja okolo 7mm. Czy musze wymieniac caly komplet ?? Jak to jest z tym .x drivem ??  Moj rozmiar opo  to 275/35/22 przod 

I 315/30/22 tyl 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, mariuszcom napisał(a):

To żart?

Nie. Biadolenie kogoś, kto nie ma pojęcia o czym mówi.

 

X-drive, jak wszystkie inne elektroniczne systemy sterowania napędem 4x4 - bo to nie stały napęd - bada zachowanie każdego koła. Mając różne grubości bieżnika, auto cały czas będzie wyliczało uślizgi.

BMW w zaleceniach dopuszcza maksymalną różnicę bieżnika na kołach 2mm. Przy jednoosiowym napędzie, dopuszczalna jest zamiana kół przód-tył, z zastrzeżeniem że te z większym bieżnikiem muszą iść na tył.

 

Także dla tych co piszą o "uszkodzeniu x-drive" i wymianą kompletu, pamiętajcie, że to dotyczy również nieuszkodzonych opon, wystarczy że jedna opona będzie miała 2mm różnicy bieżnika 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.08.2023 o 19:31, Serek3005 napisał(a):

Czy moge wymienic dwie opony z przodu na nowe ? A tylnie zostawic stare ?? Jeszce maja okolo 7mm. Czy musze wymieniac caly komplet ?? 

Oczywiście, że możesz wymienić tylko 2 opony.

Akurat 7 mm bieżnika to chyba letnie opony jako nowe mają🤔

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • Zasłużeni forumowicze
W dniu 18.08.2023 o 19:31, Serek3005 napisał(a):

Witam

Zona dzisiaj przyjechala do domu na lapciu 🙈

Opony raczej nie da sie skleic gdyz podejrzewam ze jest wysypana!

Czy moge wymienic dwie opony z przodu na nowe ? A tylnie zostawic stare ?? Jeszce maja okolo 7mm. Czy musze wymieniac caly komplet ?? Jak to jest z tym .x drivem ??  Moj rozmiar opo  to 275/35/22 przod 

I 315/30/22 tyl 

wymieniłbym przy biezniku 7mm dwie z przodu tylko

male-bmw-2.png
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

ja dzisiaj miałem wkręta w oponie, przy okazji wymiany oleju mi go wyciągnęli i zakołkowali oponę. Twierdzą, że do różnicy 1,5mm mogę wymienić jedną oponę, nie trzeba nawet wymienić pary.

teraz dylemat, czy jeździć na "zakołkowanej" oponie, z równym bieżnikiem, czy skorzystać z ubezpieczenia kół i zapłacić 25% ceny co jest równe 600zł i założyć nową oponę, obecnie pozostałem mają 7mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz, bo straszą nas tą różnicą 1mm.

Rożnica fizycznego rozmiaru pomiędzy fabrycznymi 275/35/22 a 315/30/22 to 3,5mm. Więc między osiami już jest różnica. Więc przemawia do mnie idea trzymania identycznych opon na osi, ewentualnie na obu osiach przy tym samym rozmiarze opon (jak w Audi), ale przy różnych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, BigCactus napisał(a):

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz, bo straszą nas tą różnicą 1mm.

Rożnica fizycznego rozmiaru pomiędzy fabrycznymi 275/35/22 a 315/30/22 to 3,5mm. Więc między osiami już jest różnica. Więc przemawia do mnie idea trzymania identycznych opon na osi, ewentualnie na obu osiach przy tym samym rozmiarze opon (jak w Audi), ale przy różnych?

Celna uwaga, pomiędzy tymi rozmiarami jest właśnie taka różnica - więc ktoś nas robi w trąbę. Rozumiem, że przy sztywnym połączeniu mostów ma to znaczenie, np. u mnie w Navarze nie dałoby się jechać nawet na wprost po asfalcie przy dużej różnicy obwodu, ale x-drive to inna historia - to jest sterowane elektronicznie sprzęgło wielotarczowe, które na każdym zakręcie ma do czynienia z różnicą obrotów pomiędzy kołami, więc to niejako jego normalny tryb pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.12.2023 o 20:55, BigCactus napisał(a):

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz, bo straszą nas tą różnicą 1mm.

Rożnica fizycznego rozmiaru pomiędzy fabrycznymi 275/35/22 a 315/30/22 to 3,5mm. Więc między osiami już jest różnica. Więc przemawia do mnie idea trzymania identycznych opon na osi, ewentualnie na obu osiach przy tym samym rozmiarze opon (jak w Audi), ale przy różnych?

ale to opony z homologacją czy bez? Czy dane z prostych internetowych kalkulatorów?
Kalkulatory nie uwzględniają np: naciągów na felgach i różnicy pomiędzy producentami

Jak postawisz koło siebie opony różnych producentów w tym samym rozmiarze to szybko zobaczysz jakie potrafią być różnice. Największą różnice zaobserwowałem pomiędzy continental premium contact 6 i goodyear ultragrip 9 - ponad 1cm różnicy na średnicy - przy tym samym rozmiarze, na tej samej feldze, oba komplety nowe.

Homologacja przy ogumieniu mieszanym to nic innego jak zapewnienie tej samej średnicy na linii produkcyjnej i po założeniu na felgę, dobraniu odpowiedniego ciśnienia bardzo zbliżony obwód. Niektóre opony z homologacją mają dodatkowo więcej mieszanek niż takie same opony bez homologacji. 

tu porównanie

 

Samochody które były złe jak były nowe, odradzają się w Polsce jako używane BMW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.12.2023 o 19:46, _holek napisał(a):

Jeżeli kupujesz całe koła u nich to przez 2 lata wymieniają Ci za darmo w przypadku uszkodzenia. Dlatego czasami lepiej kupić u dealera zamiast 500 zł taniej na allegro 😉

A te 75% myślisz, że mi typ z allegro dopłaca?
100% masz w pierwszym roku, w drugim 75, w trzecim 50% i chodzi o jadną oponę.

opona w bmw kosztuje 2400 na oponiarskich portalach 1500. Za wymianę płacisz z własnej kieszeni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.