Skocz do zawartości

Doposażenie w HAK


bapko

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...
W teorii dla każdej. Jak bym montował oryginalny hak bmw jako doposażenie, to musiałby dokupić też wentylator. Producenci typu westfalia czy brink też piszą o tym, że użytkownik ma sprawdzić czy nie trzeba dokupić wentylatora. Sporo zależy od tego, co będziesz wozić na haku. Jak rowery to dasz radę bez, jak dwie klacze rasy arabskiej to będzie ci potrzebny wentylator.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylator wymienia się, bo skrzynia i silnik dostają mocniej po tyłku przy ciąganiu przyczep kempingowych, albo innych ciężkich rzeczy. Jak w ASO zakładasz hak nieelektryczny, bez wymiany wentylatora, to podpisujesz papier, ze nie będziesz używał samochodu do ciągania ciężkich przyczep. Więc dla przewozu rowerów wystarczy zwykły hak, jeśli chodzi o skuter to tu już nie wiem ile wazy taka przyczepka ze skuterem :p

Jak będzie wozić dwie klacze rasy arabskiej to będzie na luzie go stać na elektryczny hak z wymiana wentylatora :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Koledzy mam pytanie odnośnie dokładnego haka aftermarketowego - np. westfalia, drink, itp.

Jak się zachowują u Was pdc, kamery cofania, asystenci parkowania przy podpięciu haka.

U mnie jest tak, że tylne pdc pokazuje znaczek haka i nie sygnalizuje przeszkód kolorowymi elementami na obrazie z kamer, ale niestety piszczy...

Jak jest u Was ? Napiszcie też jakiej firmy macie taki hak i jaką wiązkę/moduł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Może ktoś się podzielić fotką gdzie jest umieszczony przycisk

do oryginalnego fabrycznego haka elektrycznego.

Mam założony elektryczny używany i oryginalny przycisk jest założony w skrzynce

z bezpiecznikami z prawej strony .

Żeby się do niego dostać muszę wyciągnąć klapkę .

Nie wiem czy tak ma być czy montujący poszedł po najmniejszej linii oporu .

Dodam iż wszystko było w komplecie , czyli hak , wiązka , moduł , przycisk.

W F15 miałem na wierzchu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Panowie,


Ktoś używa bagażnika na rower montowanego na hak i ma asystenta jazdy profesional ? Jechałem dzisiaj z mała przyczepka i system mnie poinformował ze jeden z czujników jest niedostępny i system nie może być aktywowany. Czy podobnie jest z uchwytem na rower ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale chyba jest przecież tak, że część z asystentów jest dezaktywowana automatycznie przy wykryciu podpięcia przyczepy - przynajmniej w fabrycznym haku...

 

Tak właśnie jest ale jestem ciekawy jak wyglada sprawa przy podpięcia platformy na rower. Chciałem kupić ale jeśli wtedy mam ograniczone systemy to się mocno zastanowię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wszystkich asystentów. Jak mam założony bagażnik na hak to dezaktywowane jest utrzymanie samochodu w pasie ruchu. Tempomat adaptacyjny normalnie.

A tak w ogóle to nie ma nic lepszego na rowery jak bagażnik na hak. Ja często wożę cztery sztuki i nie wyobrażam sobie ładować tego na dach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

witam

 

Fabryka w zasadzie nie przewidziała możliwości doposażenia w elektrycznie wysuwany hak. Tylko wersja z demontowaną kulą.
:duh:


BMW G30 / G31 / G32 / G11 / G12 ..... wentylator nalezy wymienic tylko w pojazdach z silnikiem B57 oraz B58 :D


https://www.motor-talk.de/forum/aktion/Attachment.html?attachmentId=778190


rjqmzejo.jpg

Pozdrawiam Andrzej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Panowie podłączam się do tematu. Mam G30 530E 2019 do której nie przewidziano haka. Mam uchwyt na rowery THULE na hak. Chciałbym ak dolozyc. Np oryginał elektryczny np. Z Alledrogo ale pytanie czy do Hybrydy się da? Wiadomix że przyczep ciągać nie będę. Jak ktoś ma doswiadczenie w tej wersji auta to proszę o pomoc i jakieś info.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Panowie podłączam się do tematu. Mam G30 530E 2019 do której nie przewidziano haka. Mam uchwyt na rowery THULE na hak. Chciałbym ak dolozyc. Np oryginał elektryczny np. Z Alledrogo ale pytanie czy do Hybrydy się da? Wiadomix że przyczep ciągać nie będę. Jak ktoś ma doswiadczenie w tej wersji auta to proszę o pomoc i jakieś info.

Do F04 nie przewidziano opcji dołożenia haka, ale dołożony hak z F01 działa bez problemu do takiego samego rozwiązania jak u Ciebie.

Chcąc wozić tylko rowery myślę, że nie musisz się obawiać dołożenia haka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super. Panowie dzięki za info. Zaczynam szukać Hak-a w oryginale. Mam zaprzyjaźnioną firmę w Bełchatowie, to dołożą i będę mógł z rodzinką na rowery śmigać. To ważne info, że mogę dołożyć mimo akku nad tylną osią. Bałem się o konflikty. Zamienniki można już za 1 500 pln zakupić z demontowaną główką, ale myślę, że jeżeli elektryczny oryginalny spasuje, to nie ma się co zastanawiać. Oryginał po demoncie i sprawa załatwiona. Z drugiej strony zastanawiam się czemu fabrycznie nie przewidziano haka do tego samochodu np z zastrzeżeniem, że np. do rowerów i osprzętu a nie do przyczep?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

W poprzednim aucie też nie miałem haka, a potrzebowałem przewozić rowery;


kupiłem uchwyt seasucker na 3 rowery - rewelacyjne rozwiązanie, łatwy i szybki montaż, zajmuje niewiele miejsca, możesz go używać do różnych samochodów.


przetestowałem swój, 3 rowery, ponad 1000km, prędkość autostradowa 140km/h,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do was pytanie, też planuje doposażyć swoje g30 w hak elektryczny. Znalazłem używane haki wraz z modułami na znanych portalach w cenie ok 1-1,5 tys zł.


Poradzi ktoś jakie numery wiązek potrzebuję do niego i czy w 530ix trzeba wymieniać skrzynkę bezpieczników i przewód plusowy aku?


Dodatkowo, czy trzeba jakoś kodować doposażenie w hak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja główny akumulator i dystrybutor napiec mam w bagażniku z tylu.


[edit]

Czy ktoś z osób montujących hak poza ASO ciągnął ten dodatkowy przewód plusowy pod maskę ? Wentylatora nie zamierzam wymieniać.

Hak będę wykorzystywać głownie do platformy rowerowej i ewentualnie malej przyczepki (takie jak maja np w OBI) ale to krótkie trasy aby coś sporadycznie przewieść.



Przejrzałem załączonego tu pdf "Removable Trailer Tow Hitch Retrofit" i mam parę pytań:

- LIN module power distributor -> jak to sprawdzić czy mam w aucie ? Jak nie to pod jakim numerem bmw tego szukać ?

- potrzebuje zakupić: Retrofit wiring harness (A), Bus interface retrofit wiring harness (G)(H), kabel łączący gniazdo 13 pin na haku z modułem AAG ® - pomoże ktoś z numerkami pod jakimi to można kupić?

- czy o czymś zapomniałem ?

-czy wspomniana adaptacje o której piszą z ISTA/P da się zrobić w E-sys ?



Kostki ze schematu mam przy haku i module, wiec w ostateczności na podstawie schematu z pdf dałoby się to odbudować wiazki, ale wolałbym zakupić oryginały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Kabel plusowy należy wymienić z powodu wentylatora, chyba, że mamy w wyposażeniu opcje "przygotowanie pod hak", bodajże 8SL, wtedy mamy już solidniejszy główny plus.


Kodowanie wykonasz bez problemu przy pomocy Esys.

Ewentualną adaptację haka(trzeba zaadaptować pełny ruch) zrobisz istą diagnostyczną, a najczęściej idzie ręcznie(wystarczy trzymać przycisk aż kontrolka przestanie migać i zapali się na zielono.



Co do skrzynki bezpieczników w bagażniku to sprawdź jaką masz na niej literkę. Przy haku wymagana jest wersja High(znaczek H prawie na środku skrzynki). Obecnie możesz mieć skrzynkę Basic(literka B) lub Medium(literka M)


Sterownik skrzynki(taka biała kosteczka w jej rogu, to właśnie sterownik LIN skrzynki) jak szukałem po numerach dla wersji z hakiem, to wychodzi sterownik Medium, a nie HIGH(pomagam koledze składać G11, którą przy okazji doposażył w hak)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.