Skocz do zawartości

Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc


adamjttk

Rekomendowane odpowiedzi

  • Zasłużeni forumowicze

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Zamiast-podatku-spalinowego-doplaty-do-elektrykow-z-KPO-Jest-deklaracja-ministra-8738557.html

"Zamiast podatku od posiadania aut spalinowych - nowe dopłaty do elektryków z KPO"

""Nie będzie podatku od samochodów spalinowych. Przyjmujemy zupełnie inną logikę, logikę dopłat, czyli logikę zachęty, a nie logikę kary. Dopłat dla tych, którzy zechcą kupić samochody elektryczne" - wskazała Pełczyńska-Nałęcz. "Przeznaczamy na to 1,5 mld zł z grantu. To będą środki na trzydziestotysięczne dopłaty, jako bazowe, dla samochodów nie tych z najwyższej półki, tylko tych ze średniej półki" - wyjaśniła, doprecyzowując, że jeżeli ktoś będzie mniej zamożny będzie mógł liczyć na "trochę więcej", jeżeli samochód będzie złomowany, będzie można zyskać "jeszcze trochę więcej".

"Dokładnie jak będzie wyglądał program dopłat nad tym już opracuje ministerstwo klimatu (Ministerstwo Klimatu i Środowiska) i na pewno jeszcze w tym roku cały ten program ruszy" - podkreśliła Pełczyńska-Nałęcz. "

"Sprzedaż najdroższych modeli BMW pikuje do góry" - słonik40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.04.2024 o 19:40, adamjttk napisał(a):

 "Przeznaczamy na to 1,5 mld zł z grantu. To będą środki na trzydziestotysięczne dopłaty, jako bazowe, dla samochodów nie tych z najwyższej półki, tylko tych ze średniej półki" 

To teraz pytanie czy Tesla to średnia półka czy jednak premium 😜

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
2 godziny temu, Ratm napisał(a):

To teraz pytanie czy Tesla to średnia półka czy jednak premium 😜

Raczej wniosek jest taki że marki premium wraz z rozwijającą się wojną cenową, schodzą powoli do średniej półki, gdzie od dawna ściera sie Tesla z Toyota i BYD 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Aktualny program to 27k dopłaty i limit na cenę w zależności od stawki VAT 225, 249 lub 270k, czyli samochody ze średniej półki. Tesla od roku się już na program łapie, nawet najmocniejsza wersja tm3. To co jest przedstawione to lzapewne lekka modyfikacja aktualnego programu, może będzie bardziej skierowany dla prywatnych nabywców a nie tylko przedsiębiorców chociaż to mały procent nabywców nowych samochodów w Polsce. Imho nic szczególnego w tym programie nie ma. Lepiej jakby te pieniądze poszły w rozwój infrastruktury i taniego ładowania dla osób które nie posiadają własnego gniazdka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Na pewno cześć osób prywatnych skorzysta, bo dzisiaj jest poniżej 19 tys dopłaty, a jak będzie 30 tys to już co niektórzy zamiast kupować kilkuletnie używane spalinowe to kupi nowego elektryka.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

@Kriss33czy jak ktoś kupuje używane auto za 30-50k to dorzuci 150 do nowego? Really? Ale jakby co to uważam że prywatne osoby też powinny mieć możliwość taka sama co przedsiebiercy bo przeciętna osoba pracująca na b2b niewiele się różni od człowieka na etacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Oczywiście,  że nie. Napisałem o kilkuletnich mając na myśli kwoty blisko 100 tys. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Opublikowano (edytowane)
2 godziny temu, Rufio napisał(a):

Wziąłem zastępczego elektryka.

Ładowanie z gniazdka 230V. Jest moc 😉

6km/godzinę. 20240504_133636.thumb.jpg.4a54c4c177194717cca29eda687d22ba.jpg

Masz w ustawieniach auta gdzies ustawione podejrzewam ~1kW ladowanie max.

Nawet 10A gniazdo to 2,3kW to jest ~15km zasiegu/godzine odzyskane.

 

PS. Nowe FSD Tesli miazdzy realizmem i tym co widzi/analizuje

439922787_997213178869679_83992629618170

 

BMW jest jakies 30 lat wstecz

2021_bmw_ix3_test_Drive_00.jpg

Edytowane przez adamjttk

"Sprzedaż najdroższych modeli BMW pikuje do góry" - słonik40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

@adamjttkplan 50% przyrostu rok rocznej sprzedaży oraz do 20 milionów rocznie w 2030 roku nie wypalił a zamiast wzrostów są spadki więc zaczyna się grzanie tematu zastępczego przez tesla fan boyów? Ostatnio wpadł mi w ręce jakiś artykuł z USA i ANI JEDEN stan nie dostał żadnego zapytania o approval przez teslę o legalizację fsd także to wszystko to jest pic na wodę fotomontaż a do tego przez brak radaru, czy też chociażby czujnika deszczu albo czujników pojemnościowych na kierownicy to bieda z nędzą. Tak się zastanawiam jeśli ze czy biorąc pod uwagę tegoroczne spadki sprzedaży i olbrzymie cięcia wydatków nie spodziewać się kolejnych obniżek? Tesla 3 pod koniec roku za 150k? 😀👍

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
2 godziny temu, słonik40 napisał(a):

@adamjttkTesla 3 pod koniec roku za 150k? 😀👍

Moze byc jak mowisz, TM3 za 150k a BMW wjedzie na bialym koniu i podwyzszy cene za i4M50 na ~400k PLN.

W koncu to premium, ludzie i tak beda kupowac i sprzedaz bedzie "pikowala do gory" 😄

W Norwegii TM3wersja RWD kosztuje 387k NOK czyli 143k PLN ^^

PS. Polecam poczytac amerykanskie fora i4 co ludzie pisza po premierze nowej TM3P, mozna sie zasmucic jak sie jest fanem BMW

Za rok podobno wejdzie dokoksowana wersja i4 M60 z silnikiem z i5

"Sprzedaż najdroższych modeli BMW pikuje do góry" - słonik40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

I4 to już wiekowe auto a neue classe kroczy dużymi krokami. Przyjdzie większa bateria, większy zasięg oraz 800v więc cena też może się utrzymać chociaż jak dla mnie mogła by spaść. Tak z innej beczki to Oglądałem dziś przez przypadek ex30 i powiem tak, fenomenalnie podoba mi się to auto. Do pełni częścią brakuje mi otwieranego szyberdachu a tak to bardzo fajny szkrab do poruszania się po mieście. 
 

mam też okazję podziwiać przez ostatnie dni taki wynalazek jak byd dolphin i za każdym razem jak na to auto patrzę nie jestem w stanie zrozumieć jak elona model 3 może być tak brzydki a w tym samym czasie Chińczycy są w stanie wypuścić na rynek naprawdę ciekawy stylistycznie samochód.

@Kriss33 czy kupię model 3 jak będzie po 150k? Nie wiem, lubię bawić się motoryzacją a po głowie chodzą mi dziesiątki samochodów a wiele z nich nie są elektryczne 😀

@adamjttk czy zamówiłeś już nowego performera czy jednak coś cały czas cię do niego zniechęca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

i4 to wiekowe auto? Na rynku jest ile, 2 lata? 2,5? Wlasnie wchodzi lifting przeciez, w konfiguratorze powinien byc lada chwila.

Nie wiem jak to bedzie wygladac jak wyjdzie Neue Classe - beda rownoczesnie oferowane czy ki grzyb, pozyjemy zobaczymy.

Generalnie ludzie (czy tez raczej fani BMW) wg mnie beda zaszokowani Neue Classe bo to bedzie zupelnie inny samochod od 3-er --> to bedzie pelna ASCEZA, zupelnie jak TM3, mnostwo rzeczy z recyklingu, duzy tablet w srodku, zero przyciskow etc (imho na plus ale fani nie beda zachwyceni)

Mam tylko nadzieje, ze za asceza pojdzie kilkaset kg mniej wagi, lepsze prowadzenie, lepsze osiagi i efektywnosc.

------

Nowej TM3 Performance nie zamowilem bo w Norwegii jest o ~20k PLN drozsza w porownaniu z innymi krajami (netto/netto), Tesla Norge rznie glupa.

Doplata pomiedzy LR a Perf. praktycznie we wszystkich krajach jest w okolicach ~20k PLN a w Norwegii sobie zycza ~40k PLN.

Nie zamierzam przeplacac bo znajac zycie dostosuja ceny za chwile i bede bez sensu 10% wartosci rezydualnej w plecy od razu po zakupie. Tym bardziej ze jej jeszcze nie testowalem a Tesla dalej nie udostepnila danych technicznych (100-200, cwiartka etc)

 

-----

recenzja Baka G60 BMW 520d --> KONIECZNIE obejrzec. Jak ja sie wypowiadam w podobnym tonie to wylewa sie na mnie fala hejtu. Moze ktos Baka poslucha co mowi o nowej 5-er, takiego grillowania juz dawno nie widzialem, cos pieknego 😄

 

 

"Sprzedaż najdroższych modeli BMW pikuje do góry" - słonik40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Opublikowano (edytowane)

Oglądałem CyberTruck na żywo. Auto robi niesamowite wrażenie. Dzięki futurystycznym kształtom i materiałom, jest efekt wow. Nawet u tych (a może przede wszystkim u tych), co nie interesują się motoryzacją. Ten efekt wow powoduje automatyczne zainteresowanie marką, bo skoro firma robi coś takiego, to musi być spoko i TM S/3/X/Y pewnie też są fajne. W mojej opinii to jest główna zaletą tego auta, bo poza USA jest ono z oczywistych względów nie sprzedawalne w ilościach większych niż kolekcjonerskie. Nawet jak na amerykańskie drogi, wydaje się ogromny.

Stylistycznie trzeba przyznać, że fajnie wygląda większość elementom auta i wizualnie sprawia nawet wrażenie premium, za to spasowanie to jakaś tragedia. Być może ta stal nierdzewna to się bardziej nadaje do produkcji rakiet. Nie jest dobrze spasowana i palcuje się jak piano black. Ciekawe czy będzie się jeszcze rysować.

image.thumb.png.66cd90a67c9109338ea27287dae3e6e4.png


image.thumb.jpeg.0700a9d183323b0f6d017f3187f215fa.jpeg

image.thumb.jpeg.c3ebf40d42666639e50da595d347fce4.jpeg

image.thumb.jpeg.606b2f51caeaf55396bf5a2f14c85f2a.jpeg

Ku uciesze Adama - Tesla kopiuje BMW i5 i nie dokłada progów w drzwiach 😉

image.thumb.jpeg.09fee10c5aa920939927719abbaa9372.jpeg

A teraz spasowanie:

image.thumb.jpeg.f0d68fe3cc07bbde916b3bb4beb34c34.jpeg
 

image.thumb.jpeg.f244dedec0bf9d1988f15a60a9912b63.jpeg
 

image.thumb.png.0dd6911a998b249369aca92b179c9620.png
 

Ktoś zamawia? 😉

Edytowane przez BMFun
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Opublikowano (edytowane)

Produkt typowo amerykanski, w EU to raczej ciekawostka pozostanie 🙂

Tesla ma ta zalete, w przeciwienstwie do BMW w dzisiejszych czasach, ze jest po prostu modna i wyznacza trendy w motoryzacji.

W takim Cybertrucku chce sie obecnie pokazac kazdy aktor, kazdy celebryta, influencer etc bo to jest modne, dobrze sie kojarzy, wywoluje "kliki".

Dobrze to ujales bo ten efekt wow to reklama pozostalych produktow Tesli a za tym idzie konkretna sprzedaz.

W tym kontekscie BMW to firma dojrzala, skostniala, zeby nie powiedziec zdziadziala niestety - wtorne iteracje 2 litrowych diesli od dekad nie robia juz na nikim wrazenia niestety.

Ma to oczywiscie swoje zalety na ktore Tesla bedzie musiala jeszcze pracowac wiele lat.

 

Co do spasowania - nie martwilbym sie za bardzo, ogarna produkcje i za kilka miesiecy powinno juz byc wszystko tip-top.

To samo bylo kiedys z TM3, poczatkowe modele to byl jeden wielki dramat a jak juz zaczeli je klepac w setkach tysiecy egzemplarzy to bylo juz ok.

 

Edytowane przez adamjttk

"Sprzedaż najdroższych modeli BMW pikuje do góry" - słonik40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Widok był dość przygnębiający dla fana BMW, bo ten showroom Tesli w ogromnym centrum handlowym przyciągał mnóstwo zainteresowanych, a oglądanie CyberTruck było limitowane do kilku minut. W tym samym czasie w głównym holu nieopodal stało nowe BMW i7, a przy nim żadnych zainteresowanych. A na dodatek, na wystawie showroomu Tesli stał robot Optimus w czapce 🙂 

Taki show technologiczny i designerski wokół marki działa, bo nawet moja żona stwierdziła sama że w sumie to mogłaby nawet jeździć taką Teslą Y 😉 Pomimo że zawsze powtarza że bardzo lubi iX3 i nie chciałaby zmieniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Z tego co widziałem na forach kilka cybertruckow właśnie płynie do Polski jako prywatny import. Podobno czas oczekiwania nie jest wcale długi i to jest bardzo ciekawe bo niby było tyle preorder ów ale czyżby ludzie się wycofali? Produkcja i sprzedaż w każdym razie szoruje na razie po dnie a już z pół roku minęło od rozpoczęcia produkcji. 
 

@BMFun może to jest takie auto jak multipla, że każdy chce chętnie zoobaxzyc jako ciewastke ale mało kto chce kupić? 😀

 

@adamjttk z tymi gwiazdami w cyberruck to się tak nie rozpędzaj bo chodzą spekulacje że to była część kampanii marketingowej. Tyle ludzi zaniosło do tesli w zębach pieniądze w postaci akcji więc chyba mają co przepalac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
11 godzin temu, słonik40 napisał(a):

@BMFun może to jest takie auto jak multipla, że każdy chce chętnie zoobaxzyc jako ciewastke ale mało kto chce kupić? 😀

Faktycznie może tak być 🙂 chociaż Multipla trochę mniej innowacyjna technologicznie była w momencie premiery jeśli dobrze kojarzę 😉

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

https://www.motortrend.com/reviews/2024-tesla-cybertruck-vs-rivian-r1t-vs-ford-f-150-lightning-comparison-test-review/

rzeczywisxie dużo tych nowosci technologicznych:

-instalacja 48 volt (pare ładnych lat stosowana min przez BMW)

- skrętne tylne koła (oj chyba mam to w Mercedesie, na rynku już pewnie z 10 lat)

- steer by wire (też już to w wielu markach widziałem)

- karoseria ze stali. Noc cóż kiedyś były trabanty z plastikową karoseria. Jak się nie ma nic ciekawego do zaoferowania to trzeba pójść w jakiś absurd i użycie materiału który się średnio w danym zastosowaniu sprawdza jest doskonałym przykładem.

 

natomiast oddać trzeba, że cybetruxk na pewno mocno się wyróżnia wizualnie i mi np się podoba, kupiłbym na pewno to auto ze względu tylko i wyłącznie na wygląd bo cała reszta jest niestety przeciętna. No i auto spóźnione gdzieś o 5 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Lubię motoryzację, trochę się nią interesuje oraz jako inżynier lubię nowinki technologiczne. Jeśli widzę że w cybetruck jako nowości wymienia się systemy stosowane w motoryzacji niektóre od dekad no to zachwytu delikatnie mówiąc brak. Karoseria pomimo że bardzo ciekawa wizualnie nie jest ani praktyczna ani bezpieczna. Jak dla mnie to typowy show car pod publiczkę. Zresztą nie jestem jedyny bo recenzje też są niezbyt pochlebne a sprzedaż też nie idzie tak jak planowana. Elon coś mówił o 250-500 tysiącach sztuk rocznie, na razie sprzedał niecałe 4 tysiące przez pół roku…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.