Skocz do zawartości

[e90] Jaki olej?


virek_kk

Rekomendowane odpowiedzi

Motul xcess 5w40 :) spadnie ci o 2 litry mw na tysiak. Jak zyskasz wiecej wymien sruby przy pokrywie glowicy jezeli nie byly wymieniane od 4 do 5 lat.

Moja La Bunia



DO E9x :

oslona konsoli centralnej Performance OEM Carbon przed liftem - 725 zl



Wszystkie przedmioty aktualnie w galeri. Wysylka od 26/01/17. 15 dni na zwrot bez podowania przyczyn w nienaruszonym stanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Rivasi!

 

Uszczelka pokrywy i śruby świeżynki - 4 tysie mają.

 

Jeśli mogę dopytać - czemu Motul XCess a nie Millers EE? Podobno dobrze sobie radzi w autach z apytetem na olej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Motul da ci ten sam efekt jak chodzi o mniejsze zuzycie jezeli akurat ma to u ciebie zastosowanie a parametry ma lepsze.

Moja La Bunia



DO E9x :

oslona konsoli centralnej Performance OEM Carbon przed liftem - 725 zl



Wszystkie przedmioty aktualnie w galeri. Wysylka od 26/01/17. 15 dni na zwrot bez podowania przyczyn w nienaruszonym stanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jak olej bedzie najlepszy do N53B30 272KM, przelot 120tys., dziennie robione okolo 180km z czego 80% autostrada 20% miasto? Zawsze lalem Motula do moich BMW. W specyfikacji na stonie Motula jest zalecany:

X-CESS 5W40;

X-CLEAN 5W30 lub 5W40;

X-MAX 0W40

 

Poprzedni wlasciciel oddawal auto do serwisu i nie do konca wie co bylo lane; chce zrobic plukanke i wlac ktoregos Motula. Tylko nie wiem ktory bedzie najlepszy:/ Co sadzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jaki olej polecacie zalać do F30 320d 2012r przebieg 54 tys? przy ostatniej wymianie zalalem castrola edge 5w30 czyli 10 tys temu i teraz będzie moja druga wymiana jak posiadam auto i chciałem zmienić na jakiś lepszy olej, myślałem o AMSOIL EUROPEAN CAR FORMULA (AEL) 5W30? Chyba że jest jeszcze coś lepszego :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E90 - 150KM - 2005r. - 156tys. przebiegu - 99% jazdy po mieście

Wcześniej był wlany jakiś 10w40

Jaki polecicie mi teraz? Myślałem nad jakimś Motulem bo dobre opinie słyszałem i wyczytałem, tylko jaki dokładnie to mojej E90 najlepiej?

 

8100 X-CLEAN+ 5W-30 Będzie dobry?

Moje BMW E90 :) http://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic.php?f=158&t=293073


Sprzedam: -Komplet opon zimowych 205/55/16 - 150zł - do negocjacji!

-2 Opony letnie Dunlop Sport Maxx RT 245/40/17 - 400zł - do negocjacji!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie 80 tylko 78 :)

I nie każdemu może się chcieć czytać wszystkie strony może?

A poza tym ktoś kto się wypowiadał i używał danego oleju może zmienił zdanie bo jednak był słaby jakościowo?

Albo ktoś kto ma taki sam silnik może się wypowiedzieć i zaoszczędzić czasu na szukanie?

Więc jeśli masz zamiar narzekać to mogłeś nie pisać nic :)

Moje BMW E90 :) http://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic.php?f=158&t=293073


Sprzedam: -Komplet opon zimowych 205/55/16 - 150zł - do negocjacji!

-2 Opony letnie Dunlop Sport Maxx RT 245/40/17 - 400zł - do negocjacji!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E90 - 150KM - 2005r. - 156tys. przebiegu - 99% jazdy po mieście

Wcześniej był wlany jakiś 10w40

Jaki polecicie mi teraz? Myślałem nad jakimś Motulem bo dobre opinie słyszałem i wyczytałem, tylko jaki dokładnie to mojej E90 najlepiej?

 

8100 X-CLEAN+ 5W-30 Będzie dobry?

 

lałem wcześniej 5w-30 ale teraz przerzucam się na 5w-40, gęstszy olej powinno być lepsze smarowanie przy wyższej temperaturze. Jesli chodzi o producentów to Motull, Valvorine, Castrol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, 5w30 w optymalnej temperaturze cos około 100 stopni ma średnio 9% gęstości natomiast 5w40 ma około 14% gęstości można to sprawdzić na stronach producenta. Następny olej 5w50 ma znowu około 18% gęstości. Z tego co się orientuje 0,5,10, odpowiada za temperature w której mozna uzywać oleju, natomiast 30, 40, 50 to gęstość oleju.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyfry poprzedzające "W" (W: Winter = Zima), oznaczają płynność w niskiej temperaturze.

Cyfry znajdujące się po "-", oznaczają lepkość w wysokiej temperaturze

Edytowane przez Kolbax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5w40 gestrzy ?

 

Wysłane z mojego SM-N910F przy użyciu Tapatalka

tak 5w40 jest gęstszy w optymalnej temperaturze silnika od 5w30

Dodam coś od siebie. W ub roku zmieniłem olej z 5w30 na 5w40 i zimą zauważyłem, że na tym oleju mam wyższe spalanie niż na 5w30 w takich samych warunkach zimowych, przy takim samym stylu jazdy. Rożnica wynosi ok 0,5-0,7l/100km. Myślę, że jest to związane właśnie z większą gęstością w temperaturze roboczej. Na 5w30 były mniejsze opory pracy silnika w dochodzeniu oraz po osiągnięciu jego temperatury roboczej. Latem nie zauważyłem zbytniej różnicy w spalaniu. Jeśli się mylę, to sprostujcie.

-------------------

Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że jest inne podłoże tak wysokiego wzrostu spalania. 0.7 to różnica 10% w skali całego auta. Obecnie w olejach w tej samej kategorii walczy się o 1-2% w stosunku do konkurencji, a w Twoim przypadku zmiana z 5W30 na 5W40 oznaczałaby wzrost strat tarcia o blisko kilkadziesiąt procent.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że jest inne podłoże tak wysokiego wzrostu spalania. 0.7 to różnica 10% w skali całego auta. Obecnie w olejach w tej samej kategorii walczy się o 1-2% w stosunku do konkurencji, a w Twoim przypadku zmiana z 5W30 na 5W40 oznaczałaby wzrost strat tarcia o blisko kilkadziesiąt procent.

Nie ma innej przyczyny, auto jest w dobrej kondycji. Temperatury pracy silnika takie same, opony zeszłoroczne. Parametry pracy silnika bz. Jedną rzecz zauważyłem - na każdym, w tym na 6-tym biegu, przy max wciśnięciu pedału przyspieszenia, ekonomizer dochodzi do 20l, latem tego nie było, na 6-tym biegu dochodził do ok 17l.

-------------------

Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.