Treść opublikowana przez adamjttk
-
Nowe M5 G90
Ech gdzie sie podzialy te piekne czasy - kupujesz ///M --> nie bierz szyberdachu, zaoszczedzisz 20kg na dachu auta, w najgorszym miejscu. Wez dodatki karbonowe ktore obniza mase. Fotele kubelkowe urwa 10kg. Felgi kute kolejne kilka kg. A tu [BAD] BMW na bialym koniu --> +500 kilo 😄 Realnie, jak ktos jest np "puszysty", to mozna w ciagu kilku miesiecy zrzucic ~20kg, wtedy bedzie juz tylko +480kg ^^ A na powaznie - silniki spalinowe nie maja juz jak konkurowac moca z elektrykami, robienie z aut sportowych/usportowionych 2,5 tonowych hybryd plugin jest slepa uliczka. Nawet nie chce myslec o kosztach serwisowania tego V8 + calego osprzetu zwiazanego z napedem elektrycznym po okresie gwarancji, posty tu na forum za 5-10 lat beda epickie.
-
Nowe M5 G90
Tradycja, mozna sie juz przyzwyczaic w sumie, 2,5 tonowe ///M 😉 Niektorzy na forum to sobie nawet chwala taka mase --> lepsze wyciszenie, lepsze poczucie "premium" etc 😉
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
- Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
BMFun, to nie jest szufladkowanie a zdrowy rozsadek. Ponad 5m limuzyna segmentu E to nie jest typowo miejskie auto chocbys nie wiem jak mocno tupal nogami. Mozna z niego oczywiscie korzystac glownie w miescie jak ktos sie uprze, rownie dobrze mozna jezdzic po miescie V-klasa jak sie uprzesz, co nie znaczy ze do tego jest auto przeznaczone i wykorzystywane przez wiekszosc osob. Sa tam jakies definicje klas samochodow https://pl.wikipedia.org/wiki/Klasa_samochodu i przy segmencie E stoi: "klasa wyższa-średnia (segment E, ang. executive cars) – duże, komfortowe i bogato wyposażone samochody, których celem jest nie tylko użytkowanie przez rodziny, ale także jako reprezentacyjne limuzyny dla firm. Technika i wyposażenie w nich zawarte pozwala na długie podróże - a dane techniczne czołowych wersji mogą nierzadko konkurować nawet z typowymi samochodami sportowymi" Czy technika pozawala i5 na dlugie podroze? 😉 No coz, taka sama "technika" jest w VW ID.3 (80kWh) 2 segmenty nizej, po limuzynie premium spodziewalbym sie "odrobine" lepszej techniki ^^ PS. I zeby nie bylo ze wplatuje znowu Tesle w te przepychanki - BMW iX moim skromnym zdaniem jest 2 rzedy wielkosci lepszym wyborem od i5 na dzisiaj bo po miescie jest wygodniejszy do wsiadania/wysiadania, wygodniejszy do wozenia dzieciakow z tylu, wygodniejszy jezeli chodzi o bagaznik, a na trasy krotsze i dluzsze ma +100kWh baterie. Juz nie wspominajac o tym, ze mozna go doposazyc w wiele opcji "premium" typowych dla segmentu E w przeciwienstwie do i5.- Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Bez przesady! Jak wyjezdzamy z domu w dluga podroz to mamy te 100% czesto naladowane. Im gestsza siec SC/Ionity etc to tez mozna sobie juz planowac przedzial 10-0% Co do ladowania - w takim Taycanie naladowanie baterii do 95% zajmuje ~40min a nieraz mi sie zdarzalo jadac w jakas dluzsza trase zatrzymac sie na ~godzine w jakiejsc restauracji i ladowac sie do pelnych 100%. Ten Taycan wyglada ultra dobrze jezeli chodzi o podrozowanie po autostradach przy predkosci ~140km/h Wyjezdzasz z domu ze 100% i robisz ~400km, ladujesz sie ~20min do 80% i przejezdzasz ~300km, ladujesz sie znowu ~20min i kolejne 300km i dojezdzasz do mety. Lacznie zrobione 1000km z 2 przerwami po 20min., tu juz nie ma praktycznie zadnej roznicy pomiedzy spalinowymi. Jak na moje to technologia jezeli chodzi o ladowanie i baterie moglaby sie zatrzymac w tym miejscu ---> 1000km trasa 140km/h z 2 postojami po 20 min wystarczy komfortowo dla 99,9% ludzi imho. "Nowy Taycan (bateria 97 kWh netto) w ruchu miejskim spokojnie przejedzie 600 km, a na drogach lokalnych możemy przekroczyć 700 km. Zużycie na poziomie 15 kWh/100 km nie jest niczym nadzwyczajnym przy spokojnej jeździe podmiejskiej." W takim przypadku ciezko tu mowic o takim elektryku jako o 2-gim/3-cim aucie w domu do jezdzenia dookola komina. Robi wrazenie.- Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Jak juz wiekszosc aut sie bedzie sprzedawala elektrycznych w PL to bedzie podobnie jak w Norwegii: - nowka i4 M50 (dobrze doposazona) 600k NOK - uzywane, 7 letnie M2 - 680k NOK ^^ https://www.finn.no/car/used/ad.html?finnkode=350086048 https://www.finn.no/car/used/ad.html?finnkode=353864179 Takze dbaj o nie bo na wartosci juz raczej nie straci!- Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
To juz wiem czemu tak bardzo lubie Tesle a marudze na BMW --> bo ja na te rzeczy w sumie ktore wymieniles najbardziej zwracam uwage ^^ Moze jeszcze bym dodal na koncu "samopoczucie" w kabinie - pozycja w fotelu + ogolny "sportowy" feeling z ktorych BMW zawsze slynelo. W BMW osiagi vs "value" (i mowiac o value nie mam na mysli samej ceny auta a cena+wartosc rezydualna+serwis+eksploatacja) jest na dzis w porownaniu do Tesli obecnie tragiczne, w PL to juz w ogole. Prowadzenie i UI (w tym rowniez przede wszystkim GUI) w BMW BARDZO sie pogorszyly na przestrzeni ostatniej dekady - kazde auto jest z generacji na generacje ciezsze i ciezsze, gorzej sie prowadzi, GUI i UI sa albo archaiczne albo archaiczne i dodatkowo nieprzemyslane. Na to wszystko jeszcze dokladaja sie wszedobylskie oszczednosci i ciagle uklony w strone chinskiego klienta (biznesowo zrozumiale ale irytujace tak czy inaczej). I nie zrozum mnie zle - nadal wole najgorsze, najtansze i najwolniejsze BMW od kazdego VW czy Renault, firma nadal ma "to cos" co przyciaga - ale BMW musi ewidentnie poprawic swoja gre - nowe platformy, nowe GUI, ograniczyc dziadowanie (naprawde nie wypada), zoptymalizowac produkcje/zaklady zeby value bylo lepsze. Generalnie jezeli chodzi o przedostatni post to musze powiedziec ze zgadzam sie praktycznie ze wszystkim co powiedziales, nuda troche ^^- Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Imho argumenty strasznie naciagany. 1. Ford T czy VW Garbus nigdy nie aspirowaly do bycia top pod wzgledem osiagow czy wyposazenia. Zarowno TM3P jak i Plaid nie maja praktycznie zadnych odpowiednikow w swoich segmentach jezeli chodzi o osiagi i efektywnosc napedu. Pojawiaja sie jakies przebisniegi, najczesciej w abstrakcyjnych cenach typu x2, x3 czy x10 typu Taycany, egzotyczne Lucidy czy Koenigsegi. TM3P nie ma zadnej konkurencji tak naprawde jezeli chodzi o BEV. Marki typowo premium ktore zawsze gorowaly osiagami przecieraja oczy ze zdumienia jedynie i probuja cos na szybko rzucac na rynek, ulepy spalinowo-elektryczne pokroju i4 czy Polestara 2. 2. Kolory nadwozia - producent moze miec i 1000 kolorow tylko po co jezeli na dzisiaj 6 najczesciej wybieranych kolorow aut stanowi 94% sprzedazy. Najpopularniejsze kolory aut • AutoCentrum.pl Tesla doskonale sobie z tego zdaje sprawe - oferuja wszystkie 6 kolorow czyli pokrywaja 94% zapotrzebowania rynku. Pozostale 6%? Chcesz auto pomaranczowe czy sraczkowate? --> nie ma problemu, w kazdym miescie jest 10 zakladow ktore Ci okleja auto na kolor jaki Ci sie zamarzy. Tesla dodatkowo idzie ludziom na reke bo w GUI mozesz sobie wybrac kolor swojego samochodu jaki tylko zechcesz --> wlasnie dla uzytkownikow ktorzy sie zdecyduja na oklejenie auta. Co do karaluchow - czy masz tez takie myslenie jak idziesz np ze swoim Iphonem ktory kupuje kazdy Twoj sasiad czy kolega z pracy? Czujesz odraze ze 90% Iphonow jest czarna badz biala? ^^ Nie zartuj, BMFun wielokrotnie pisall ze jedynym powodem dla ktorego jezdzi iX3 a nie TMY jest cena, ktora w momencie zakupu byla po prostu nizsza. Gdyby w momencie zakupu oba auta byly tak samo wycenione to jezdzilby i chwalilby dzis Tesle 😉 Mnie to cieszy bo jak BMW sprzedaje swoje elektryki to wiedza ze musza sie na nich tez skupic i robic je coraz lepsze a mozna tez dodatkowo tutaj na forum podyskutowac przynajmniej 😆 ------ pierwsze mody do nowej 5-er juz sie pojawiaja ^^- Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
bez kitu, strasznie smutne czasy nastaly - za 245k PLN brutto mozna sobie kupic ultra nowoczesne auto, wyposazone pod korek w multum opcji ktorych nie znajdziesz nawet w odpowiednikach premium, ktore robi cwiartke szybciej niz M3C AD 2024 za 2x wiecej $,a na codzien jezdzi bezemisyjnie i cichutko za 10-20 PLN/100km. No tragiczne czasy dla motoryzacji nastaly 🤣- Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Tak, dokladnie tak. BMW klepie mnostwo modeli i opcje/funkcje/soft w aucie sa zalezne od montowanego hardware a w przypadku i4 M50 LCI ten hardware jest po prostu stary, wziety z auta przed liftem wiec tak jak pisalem post wczesniej --> to auto jest przestarzale technologicznie juz w dniu "premiery" czy tez raczej liftu. Lift jest jedynie po to by podbic sprzedaz - przemodeluja zderzaki/grille, dadza inne reflektory z przodu/tylu, dodadza jakas tapicerke czy lakier (czyli rzeczy TANIE i latwe w zaimplementowaniu w fabryce na tasmie montazowej) i tyle, ani osiagi, ani efektywnosc napedu, ani hardware nie sa w zaden sposob modyfikowane. Gorzej - przy liftach obecnie jest kastrowane mnostwo opcji dodatkowych zeby uproscic i przyspieszyc produkcje, ot "teslowatosc" --> w i4 LCI nie ma juz deski rozdzielczej (gory) w naturalnej skorze do wyboru, dol deski rozdzielczej nie ma zadnej skory juz (ani naturalnej ani sztucznej), wykastrowano skore z airbaga, maly schowek kolo kierowcy, siatki z siedzen, ambienty sa mocno zredukowane, wykastrowano oswietlenie schowkow, oswietlenie auta pod spodem, nie ma otwierania bagaznika noga juz i MNOSTWO drobnych detali o ktorych recenzenci nie maja pojecia bo sie trzeba przypatrywac i wiedziec czego szukac. W i4 jest soft 8.5 i o 9.0 mozesz zapomniec. Czip UWB (tzw "Digital Key Plus") jest niedostepny, zamiast niego masz NFC w klamce kierowcy i mozesz sobie kazdorazowo wyciagac telefon i przykladac do klamki co jest oczywiscie czystym idiotyzmem czy tez raczej funkcja awaryjna. Na codzien pozostaje noszenie kluczyka w kieszeni i korzystanie z CA ktore pewnie dlatego jest we wszystkich 4 klamkach nadal. Zeby bylo smieszniej, nowe BMW 1-er za 150k PLN a nie jak i4 M50 za 350k PLN ma nowsza platforme i OS 9.0 i chip UWB juz jest dostepny przy opcji CA --> to jest dopiero heca. I na takim przykladzie jasno widac, ze to nie ma nic wspolnego z pozycjonowaniem danego modelu/cennikiem a zwyklymi ograniczeniami technologicznymi na tasmie montazowej --> ot po prostu marka/fabryki sa skostniale i odporne na szybkie zmiany technologiczne/produkcyjne--> w grubym przeciwienstwie do Tesli. Wspominam o tym dlatego ze byla niekonczaca sie gadka n/t soft close czy masazy czy B&W w i5 --> to ze ich tam nie ma nie wynika z tego ze segment nie zasluguje, wynika z tego, ze TANIEJ dla BMW na chwile obecna jest tych opcji nie oferowac i nie zaburzac linii produkcyjnych, z ktorych ma zjezdzac jak najwiecej i jak najszybciej jak najbardziej podobnych do siebie egzemplarzy. Jak unowoczesnia fabryki i sie troche ogarna to jestem pewny ze te opcje wroca bo tak jak BMFun pisal - na pewno firma chce na nich zarabiac bo to opcje wysokomarzowe na ktorych zarabia sie najwiecej. Ale dzisiaj trzeba skalowac produkcje bo Tesla cisnie i na tym skupia sie przede wszystkim marka (i dobrze). Apropo softu i service packow (SP), za zagranicznymi forami - wspolczesne BMW maja 3 wersje -> 15, 18 i 21 "I think the main reason i4 doesn't have Digital Key+ is that i4 is based on SP18 where iX, i7 and i5 are all based on SP21. When G2x was developed SP18 was the latest and greatest available and actually it was revolutionary at the time that you could use your phone as a key at all." "SP18 vehicles have the full functionality required to access all available features in the new iDrive unit. SP15 vehicles are missing the following features; • Remote Software Upgrade • Intelligent Functions – automate my habits, predictive preconditioning (learns your habits such as temperature settings and sets accordingly) • In-Car Experiences – caring car (‘Hey BMW I am tired), experience modes (‘Hey BMW, relax me’) • Voice Activated Climate Control (‘Hey BMW I am cold’) • Digital Key • Drive Recorder" "I think what you have on the 23 is Service Pack 18 though, not even 21. The most recent one is 23, which only 2024MY X7 is getting. Service pack generally is the sum of a given release for the main hardware and modules in a vehicle managed my the ECU/PCM and headunits. Usually the service pack gets upgraded from generation to another or LCI. There has been new features released in the past 1-2 years (new steering wheel, interior camera, App features, Highway assist, upgraded modules, AR headunits, faster processing time, exterior camera recording features, etc) that the 2019-22 and 23 LCI X7s are not getting because they all run on the same older service pack released came on 2019 X7 (this service pack tech was designed in 2017). The newer 2024 X7s are getting the new and most recent service pack, and hence some of the new features are compatible (if BMW decides later to add them via software change or hardware retrofit), and some new features in the futures can be made available, and for now some of the current available features were already made available to it (such as highway-assist, AR in the main driver headunit, etc). ID8.5 and ID9 is still a matter of debate, but it's one of those other gray areas around service packs too. Keep in mind that there is a difference between BMW deciding to push something to everyone, versus the applicability of the vehicle SP with the features themselves"- Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
I pomimo 3 pytan nadal sie nie dowiedzialem co Ci sie "wysypalo" z aktualizacja 🙃 Nie mowisz prawdy, mam Ci przytoczyc Twoje wlasne cytaty jak pisalem prosto z mostu co mi sie podoba/nie podoba np w i4, ix czy TMS? Mowiles cos w stylu "oo, nie spodziewalem sie ze bedziesz na tyle obiektywny etc" - teraz juz nie pamietasz tylko sama krytyke nagle widzisz jak brakuje argumentow 🙂 Wylozylem Ci czarno na bialym apropo bolaczek OTA w poscie wyzej. Do niczego sie nie odniosles. NICZEGO 👍🤣 Do jakich opinii/faktow masz zastrzezenia? Konkrety kolezko. Do faktow rzadko kiedy sie juz odnosisz badz je bagatelizujesz/pomijasz ("po co komu 3s do setki, 2,5t wagi nikt nie zauwaza przeciez" etc etc 🤣) bo cyferki/twarde dane sie ciezko neguje, nie? Opinie subiektywne starasz sie zawsze umniejszac jak typowy fanboj BMW co ostatnimi czasami jest juz troche meczace przyznaje ale to forum BMW w koncu wiec hej, nie narzekam. Co do mojej historii jazd - testowalem wiekszosc tego co mnie interesuje (spalinowe, hybrydowe i elektryczne) i co mnie nie odrzuca ze stajni BMW, wbrew pozorom wyboru wielkiego nie ma, jest kilka aut w nieskonczonych iteracjach ktore sie niczym szczegolnym od siebie nie roznia, ot jak to w wolumenowej marce ktora bardzo stara sie przekonac klienta ze jest wciaz premium pomimo koldry ktora jest ewidentnie krotsza i krotsza. Km? Za kierownica na pewno mniej niz 3k 👍 Z jednym natomiast sie zgadzam, mam braki w sofcie takie apropo codziennego uzytkowania bo na jazdach testowych duzo rzeczy sie nie wylapie badz nie chce sie parowac telefonu, przeklikiwac przez niekonczace sie podmenu --> tu sie posilkuje YT badz radami kolegow z forum jak czegos nie wiem. I tez jest to jeden z powodow dlaczego tez zamowilem i4, bedzie mozna wylapac ciekawe/irytujace drobne rozwiazania ktore sie pojawily w nowym sofcie (chociaz nie najnowszym np w 1-er montuja juz OS 9.0, no ale to nie Tesla, OTA nie pomoze przeciez na nowy soft w i4 ktorego jeszcze nie ma nawet na ulicach, jest STARY juz w momencie sprzedazy, brawo BMW, OTA pelna geba! Chociaz kto wie, moze i UWB doloza przez ota, nie? ^^ Bylo, nudne sie robi to juz. Czy od mojej jazdy testowej bateria mu urosnie? Osiagi/efektywnosc sie poprawia? Wykastrowane opcje magicznie wroca? Twarde plastiki zamienia sie w cos przyjemnego? Czy moze Bowers zrobi sie grozniejszy? 😄 Wsiadlem na minute doslownie do tego auta, pazdzierz gorszy niz sobie wyobrazalem, wstyd dla marki i plucie biznesowemu klientowi w twarz. Szkoda mi bylo pol godziny zycia na jazde tym potworkiem 🤪 Skads znam ta tacke na 2 telefony, zaden wstyd kopiowac od producentow ktorzy rozkminiaja lepiej takie rzeczy 🤣 Co prawda rozmawiamy o premium, wiec indukcyjna jest tylko ta po lewej (QI kosztuje na alibabie co najmniej 1 dolara) ale co tam. Czy mnie oczy nie myla i uchwyty na napoje sa 3cm od tacki z telefonami? 😄 Dobrze ze Iphony sa wodoodporne bo po pierwszym mocniejszym hamowaniu bedzie tam bajorko prawdopodobnie 🤪- Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Reczywiscie sie czepiam bo sie po prostu zakreciles, lejesz duzo wody bo to Twoja dzialka IT a piszesz po prostu od czapy. "download" do pobrania --> to juz w ogole jakies maslo maslane ala potworki typu cukrowac cukrem. download znaczy pobierac jezeli to czasownik albo proces pobierania jezeli mowimy o rzeczowniku, obie wersje sa poprawne, mozesz miec co najwyzej jakis "content" do pobrania a nie zaden "download" do pobrania --> co Wy tam macie za slangi w swoim lokalnym IT to juz ma male znaczenie, na budowie podaja sobie "tubajfora" nie znaczy ze ma to jakikolwiek sens. Jest proces pobierania danych (samoistny w OTA Tesli przy wifi) i proces instalacji tegoz (za zezwoleniem uzytkownika). Dlatego sie dopytywalem co Ty tam probowales "osobiscie wgrac" bo to nie ma zadnego sensu co napisales powtarzam po raz trzeci. Komentujac reszte Twojego lania wody apropo OTA: 1. To ze znajdziesz jakies jednostkowe przypadki ze sie proces samej instalacji wyklada (pierwsze widze, pewnie rownie czeste jak odpadajace kola) dowodzi absolutnie NICZEGO bo ja nie o tym pisze. Ja pisze, ze w BMW NAGMINNYM jest, ze a) OTA nie dziala juz przy minimalnie niedoladowanym akumulatorze co jest rechotem technologicznym gdy masz obecnie uklad mikro-hybrydy czy hybrydy plugin praktycznie w kazdym aucie, juz nie mowiac o BEV (ot zwykle zacofanie technologiczne o ktorym pisalem setki razy) b) po co sa czeste aktualizacje i co daja uuzytkownikom nie masz pojecia bo nie masz Tesli, pozyczyles na dzien dwa, korzystales z kierownicy i pedalow gazu/hamulca i tyle, nie masz pojecia o sofcie, o GUI etc c) soft w Tesli zawiaduje wszystkim, poprzez OTA producent ma wplyw na osiagi, na zawieszenie, uklad kierowniczy, hamulcowy czy sam proces ladowania --> niejednokrotnie byly rozne poprawki poprawiajace osiagi, poprawiajace efektywnosc jazdy czy ladowania, proces dostepu do SC gdy w miedzy czasie OTA w BMW to POZORANCTWO --> tak jakbys przykleil sobie telefon do roweru i zaktualizowal soft w telefonie. Masz doswiadczenie w IT, lubisz motoryzacje i wstyd mi ze musze Ci takie rzeczy tlumaczyc - pytalem sie Ciebie co BMW poprawilo poprzez OTA w swoich autach --> potrafi wgrac mape nowsza po roku, cos jeszcze ciekawego? Dodac jakis kolor ambientu? Napisz rzeczowo bez lania wody jakie updaty dostales i co zmienily w Twoich BMW. d) to ze OTA jest standardem w telefonie czy konsoli do gier a nie jest w BMW jest tylko potwierdzeniem ze technologicznie BMW jest 10 lat za amerykanska konkurencja. Ale spoko --> w innych markach np VW jest jeszczegorzej jezeli Cie to pocieszy. 2. Apropo ostatniego posta i kolejnego lania wody - opowiadaj mi jeszcze ile trwa proces instalacji poprawek w Tesli i czego nie rozumiem, troche mi poprawisz humor ^^ W tej wypozyczonej Tesli "osobiscie probowales update wgrac" i klops, wysypalo sie 😄 😄 1. Nie mam i nie zamierzam miec nic wspolnego z BMW FS wtf? 2. Okleiny "m-sport" czy inne krysztalki ktore sie da zostaly/zostana usuniete/nie zamowione --> np musialem zrezygnowac z czerwonych zaciskow hamulcowych ktore sie ladnie komponuja z czarnym lakierem/tapicerka tylko dlatego ze sa w przymusowym zestawie z wiesniackimi kolorowymi pasami bezpieczenstwa - taka to personalizacja w BMW 🤮 3. Ile razy mozna pisac, po 3 Teslach daj na chwile wrocic do ulubionej marki, te i4 to nie jest Tipo, ma 20 roznych wielkich i malych wad w porownaniu do TM3 ale ma tez swoje zalety o ktorych tez pisalem nie raz, to ze sprzedaja je za pol darmo w NO bo sprzedaz BMW jest taka swietna tez mi nie przeszkadza nic a nic (ccc).- Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Cytuje Twoje wypowiedzi: Wiec sie pytam po raz kolejny - co Ty probowales wgrac, jezeli jeszcze raz Ci powtarzam, ze gdy Tesla jest podlaczona do wifi to sama sobie sciaga update'y a Twoja rola jest jedynie zezwolenie na ich instalacje? I co Ci sie tam "wysypywalo"? ^^ Napisz po prostu ze sie zakreciles i piszesz od rzeczy i dam Ci spokoj, nie pograzaj sie kolego 🙂- Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Co Ty stary opowiadasz? ^^ Jak mozna probowac wgrac jakies updaty do Tesli jak ona sama sobie sciaga jak jest podlaczona do wifi a Twoja rola konczy sie na kliknieciu "yes" w apce w dogodnym dla Ciebie momencie? 😉 Co do OTA - mozesz wklejac na co masz ochote (o odpadajacych dachach i kierownicach tez wiele sie naczytalem tu ^^), ja od prawie 4 lat mialem dziesiatki update'ow w 3 moich Teslach i wiem z czym to sie je Co do OTA BMW mamy na naszym forum kilka watkow, przytocze Ci cytat ktory najlepiej oddaje technologie: <kurtyna> Tymczasem w Tesli, ktora od 5 lat stoi w miejscu i sie nie rozwija - osiagi nowej TM3P na oponach calorocznych rotfl No i jeszcze ciekawy screen z tego filmiku co byl wklejany tu - wydajnosc napedow na dzisiaj - i5 RWD vs TM3 AWD - co tu komentowac w sumie PS. Skarpet ///M nie komentuje bo za gesty content juz jak dla mnie, chyba Ci sie okres ze slonikiem zzsynchronizowal ^^- Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Inne mnie nie interesuja, nie uczeszczam na tor No ida, ida - juz 5-ty raz o tym piszesz, tak - za 2 mies bede jezdzil i4, mial slonik wypominac a na razie robisz to tylko Ty 🤪 Jakbym mial takie wymowki stosowac to rownie dobrze mozesz powiedziec ze Plaid bazuje na budzie sprzed +10 lat. A Tesla model 3 miala premiere 7 lat temu. A jednak nie przeszkadza to Tesli modernizowac swoich aut z miesiaca na miesiac - poprawiaja osiagi, poprawiaja komfort, dodaja rozne opcje, unowoczesniaja hardware, GUI etc etc Co poprawilo wg Ciebie BMW w i4 przy okazji liftu oprocz wyciecia kilku opcji? Swiatla laserowe z tylu, kolejny gadzet z alibaby, na tyle stac marke po 3 latach na rynku z tym modelem. Nic, absolutnie nic wiecej. Wiec nie widze powodu (oprocz niezaradnosci technologiczno-produkcyjnej badz zwyklego DZIADOWANIA) dlaczego i4 po lifcie nie mialoby miec UWB. A nie ma. Ot po prostu skostniala firma z typowo niemieckim betonem w managemencie. 1. Mieszasz jad z dosadna krytyka, ja naprawde uwielbiam BMW, nie moja wina ze sie firma troche po prostu stacza dosadnie mowiac. 2. Jezeli wezmiesz warunki brzegowe --> elektryk + frajda z jazdy masz nadal bardzo maly wybor na rynku, mimo tego ze tu sobie od 4 lat juz gadamy. SUVy odpadaja od razu bo to zart a nie frajda z jazdy. 5m+ auta typu i5 tez nie ma w nich frajdy praktycznie zadnej, to sa pontony a nie sprytne auta. Co zostaje tak naprawde? TM3P, i4 M50 (naciagane bo blizej mu juz do 5-er niz 3-er), jakis Polestar 2 czyli jeszcze duzo gorzej od BMW no i powoli jakies chinczyki typu BYD etc Taycan jeszcze gdzies tu sie krzata ale to juz zupelnie inna polka cenowa no i jednak segment wyzej tez gdzie ja preferuje auta wrecz segmentu C. Audi nadal nie ma nic w segmencie C/D, MB to samo, lipa zupelna pomimo uplywu lat. 3. Kupno i4 M50 w tej cenie/opcjach nie jest zadnym ryzykiem, najwyzej sprzedam po roku jak bedzie bardzo zle i wroce do TM3P, gdyby byla pelna personalizacja zamiast duzego pakietu opcji dodatkowych i 30% utraty wartosci po roku to bym sie nie zdecydowal bo imho nie warto. A tak jak Ci wspominalem bardzo chetnie porownam w szczegolach BMW OS 8.5, interakcje roznych pierdol w kabinie, wszelkie glupoty ktore BMW ciagnie z serii na serie. No i pozytywne rzeczy tak samo - wszystko co bedzie na plus w stosunku do TM3 tez chetnie sobie porownam.- Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
ok, klepmy wszystkie auta z 8s do setki i Vmax 160km/h - dla 99% ludzi to wiecej niz potrzebne przeciez. Powtorze po raz setny - odkad Tesla zmonopolizowala tania moc i topowe osiagi to nagle fanboje BMW zaczeli deprecjonowac osiagi i zaczeli sie skupiac na wyciszeniu i jedrnosci zawieszenia, bo to przeciez najwazniejsze cechy z ktorych slynela zawsze marka BMW i na podstawie ktorych zbudowala swoja tozsamosc przez ostatnie 100 lat 😄 😄 Uwazam, ze 260km/h to wiecej niz 225km/h a 10,9s to mniej niz 11,6s. Nie uwazam, zeby marka popularna i tansza powinna oferowac wiecej/lepiej jezeli chodzi o osiagi niz marka rzekomo "premium", utozsamiana ze sportowymi osiagami. Do tego gdy fanboje krzycza, ze technologia jest sprzed 5 lat gdy to sa osiagi nowej M3C za 2x wiecej pieniedzy. BMW i4 LCI AD 2024 nie ma Digital Key Plus. Ma Digital Key bez chipu UWB. Takie to "premium" w porownaniu do plebejskiej TM3 sprzed 6 czy 7 lat. Mnie "chalupniczo"/"nie-chalupniczo" nie interesuje - ma dzialac. W BMW nie dziala, w Tesli dziala. Jestes naprawde zaslepionym fanem BMW, podziwiam Cie w sumie 🙂 TM3 majac premiere 6-7 lat temu jest nadal technologicznie o lata swietlne przed BMW i4 M50 ktore wlasnie ma swoj lift. Tesla jest warta 10x tyle co BMW bo ma topowa technologie BEV, bo ludzie wybieraja jej produkty mimo Twojego zaklinania rzeczywistosci, bo firmy pokroju BMW oferuja produkty ktore sa dinozaurami juz w dniu premiery. Meczy mnie powoli nasza dyskusja BMFun, kilka lat temu mozna bylo argumentowac/przekonywac, dzisiaj to juz trzeba byc ultra fanbojem zeby bronic "technologii" czy "jakosci" BMW jezeli chodzi o BEV, jaki jest kon kazdy widzi - wiekszosc modeli na dzisiaj jedyne czym moze konkurowac to cena ktora rowna do poziomu Tesli, brutalne ale prawdziwe. Wybrales iX3 bo bylo tansze od TMY, ja obecnie wybralem i4 po 3 Teslach bo bylem odrobine znudzony teslami a cena i4 = cena TM3P. Jakby chcieli 10-20% wiecej od TM3P to bym wysmial to auto bo nie przedstawia na dzis po prostu zadnego value poza TM3P zeby zadac za nie wiecej $ Ot zycie zweryfikowalo produkty BMW jako towar "premium". Do tego jeszcze sie odniose. Z watku obok na naszym forum Tak wyglada w praktyce OTA by BMW Ciekawy jestem czy przy zakupie auta deler BMW dodaje CTEK'a bo ewidentnie jest niezbedny do prawidlowego funkcjonowania aktualizacji OTA 🤣 W Tesli jakos nie ma takich problemow. Apropo CTEK i aku - kiedys o tym gadalismy. W kazdej wspolczesnej Tesli jest akumulator niskonapieciowy litowo-jonowy, waga niecale 4 kg. W BMW wiadomo, technologia premium to akumulator kwasowo olowiowy, 15kg zywej wagi. Te extra 11kg wiadomo, wplywa tez wg co niektorych na np wyciszenie auta ^^ Nie to co ta zacofana technologicznie Tesla co nie aktualizuje swoich aut od premiery. W BMW pamietam ktos wrzucal info, ze lekkie i nowoczesne litowo-jonowe aku jest montowane w M3 np, coz i4 M50 widac jest polke nizej i 2,4 tony nikomu nie przeszkadzaja.- Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Jeszcze raz Ci napisze bo widze nie dociera. TM3P / i4 M50 --> oba auta segment D, premiery w 2024, najnowoczesniejsze co ma dana firma na DZIS. V max 260km/h --> V max 225km/h cwiartka 10,9s --> 11,6s dedykowana platforma BEV --> platforma ICE (frunk, tunel, elektryczne wszystko vs mechaniczne etc) 1850kg --> 2400kg auto otwierasz telefonem --> telefon przykladasz do przedniej klamki albo targasz kluczyk topowe GUI --> przedpotopowe GUI / AA/CP OTA --> pozorowane OTA FSD --> asystent utrzymania na pasie i adaptacyjny tempomat I trzeba miec tego wszystkiego swiadomosc wybierajac i4. Piszac, ze Tesla ma technologie sprzed 5 lat osmieszasz sie. Sa firmy ktore robia to na dzis lepiej w segmencie D --> np Porsche z nowym Macanem, ale robia to lepiej w autach o praktycznie zerowym wolumenie, w cenie x2-x3 Napisz do typa od filmiku zeby powtorzyl test jak sciagnie plastikowa nakladke na felgi, wtedy pogadamy o kolejnym filmiku i kolejnych wynikach. Ktos wkleil filmik, opisalismy wyniki. Te nakladki to nie zadne NASA, BMW/Porsche etc przeciez stosuja identyczne triki zeby zmniejszyc opor powietrza/zawirowania. Kola 19" to teraz "balony"? ok ^^- Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
wybierz jedno z tych zdan bo zaprzeczasz sam sobie Amerykansko/chinskie TM3P ma Vmax 262km/h Niemieckie topowe na 2024r BMW i4 M50 ma Vmax 225 km/h a i5 M60 Vmax 230 km/h - niemieckie "M" auta z kraju ktory ma jako jedyny na swiecie autobahny bez limitow predkosci --> czujesz rechot losu? Jak juz odbiore swoje i4 M50 to dzieki Bjornowi wiem zeby nie kozaczyc na autostradzie bo sie ze wstydu spale jak nie bede mogl wyprzedzic 2 litrowego Mercedesa w dieslu 🤣🤣 34.30 - fani BMW niech nie ogladaja bo sie mozna w kompleksy wpedzic W nowej TM3P jest nowy, mocniejszy silnik na tylnej osi PDC bez USS dziala IDEALNIE w mojej TMYP, w slepej probie nie odroznilbys od TM3P z USS. Poczatkowo byly problemy z softem, ogarneli (jak praktycznie zawsze to robia) i tyle, mozesz narzekac dalej a za kilka lat BMW jak zwykle skopiuje pomysl jak z 10 innymi rzeczami Kierunkowskazow nie komentuje bo za malo testowalem ale chyba sie zgadzam, zly pomysl imho, irytowaly na rondach Nowa TM3P nie jezdzilem, mowisz z doswiadczenia? Co do TM3 LR --> widac ludzie glosuja portfelem za komfortem zamiast gokartowosci (mi to sie akurat nie podoba ale jestem pewnie w sporej mniejszosci) Zaslepia Cie juz z tej zolci 😉 Wyciszanie samochodu (zachowujac dotychczasowa mase) czy usprawnianie foteli zeby lepiej trzymaly z boku to kopiowanie innych producentow? Ja bym powiedzial ze raczej sluchanie narzekan klientow i reagowanie na te narzekania - chcialbym zeby BMW tak sluchalo swoich klientow.. Wentylacja siedzen? Ludzie narzekali ze sie tylek klei latem na skaji, Tesla dodala te opcje gratis, w miedzy czasie w BMW w i4 ta opcje usunieto zupelnie z konfiguratora. Ot premium ktore skrecilo w zla strone 😄 Amortyzatory regulowane nie pasuja do narracji to szydercze "wow". Oj BMFun, klasyczne pies szczeka a karawana idzie dalej, praktycznie kazdy jeden recenzent chwali usprawnienia TM3, ze zachowalo mase, ze bardziej "premium", ze cichsze, ze wydajniejsze, ze zachowalo cene a Ty psioczysz zeby sie lepiej poczuc 🙂 Chociaz kto wie, moze i recenzenci podkupieni, klienci zaslepieni, akcjonariusze to sekta, co ja tam wiem 👍- Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Nowa TM3P robi cwiartke w 10,9s, BMW i5 "M60" AD 2024, segment wyzej i 250k PLN wiecej robi cwiartke w 11,6s. Nowa TM3 LR AWD przejezdza 566km a i5 RWD z 10% wieksza bateria przejezdza 477km. To jest TECHNOLOGIA, nie gowniane swiatelka LED z alibaby, nie cyganskie grille, nie galwanizowany plastik czy chinskie 5-kolorowe felgi czy sto znaczkow ///M Dopoki tego nie zrozumiesz to nigdy sie tu na forum nie zgodzimy. haha, dzieki za inspiracje 🤣 "sheer driving pleasure" --> "maskownice tez sa plastikowe"- Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Odnosze sie do pogrubionego fragmentu bo jest najbardziej niedorzeczny i ja nic takiego co insynuujesz nigdy nie powiedzialem. BMW i5 nie jest gorszy o 20-30% tylko od Tesli modelu S (jezeli chodzi o zasieg w tym przypadku). O te same 20-30% lepszy zasieg (wieksza baterie) oferuje Mercedes EQE, Porsche Taycan, Audi Q6 e-tron, Lucid Air, Tesla model S --> slowem KAZDY samochod w segmencie E w 2024r. Kazdy oprocz BMW. I tak, to jest plucie w twarz klientowi oferujac taki segment E w 2024 za takie pieniadze. Jakby je sprzedawali po 200k PLN moznaby to auto traktowac ostatecznie jako jakies 518d czy cos w tym stylu, jakiegos kastrata dla waskiej grupy odbiorcow. Jakby je zaczeli sprzedawac 5 latemu to moznaby jakos przebolec, ze chca doczekac do nowej platformy etc. Ale wypuscic takie auto w 2024r gdy konkurencja pokazuje co pokazuje? Kupujac to auto kupujesz technologie sprzed 5 lat i to mi sie gryzie z "premium". Technologicznie to skansen a nie premium. To ze napchasz do srodka fotele Merino czy aluminiowe maskownice z szumnym napisem Bowers&Wilkins czy dasz podswietlany grill ze Skody nie sprawi, ze to auto bedzie premium w prawdziwym tego slowa znaczeniu (przynajmniej dla mnie bo oczywiscie kazda osoba co jezdzi Golfem powie ze i5 to creme de la creme motoryzacji i skoro to BMW to kosztuje milion i jest ultra premium). A to ze tam podziadowali CA w tylnych klamkach czy siatki w fotelach czy listwy progowe wykastrowali to juz klient nie zauwazy w salonie bo pierwsze co mu sie rzuci w oczy to oczoje&*ne paski LED i krysztalki zamiast galki biegow, sto znaczkow ///M bo to przeciez najwazniejsze obecnie w BMW (w sumie nie tylko w BMW ale w calej obecnie niemieckiej motoryzacji). PS. To jest moje subiektywne zdanie, nie musisz sie z nim absolutnie zgadzac, wg podrecznika i5 to 100% premium jakby co co juz niejednokrotnie ustalilismy tu na forum ^^ Fantastyczna wiadomosc, elektryki beda tansze (zupelnie jak fotowoltaika) i coraz szybciej przebijac sie do mainstreamu, odpadnie podstawowy czynnik ktory zniechecal ludzi do zakupu --> wysoki prog wejscia- Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Generalnie zgoda gdybysmy rozmawiali o np Volvo - limiter na 180 km/h, wszystkie silniki R4, zawieszenie ponton i heja. Ale mowimy o podobno marce premium - a marka premium powinna sie charakteryzowac tym, ze robimy wszystko tak samo dobrze co marki popularne + jeszcze troche lepiej, te ekstra 10-20% jezeli chodzi o osiagi, o materialy, o wyposazenie etc A o czym tu rozmawiac jak najszybsze i5 M60 jest wolniejsze od najwolniejszego modelu S chociazby, roznica na cwiartke to 0,7s czyli wiecznosc. A mowimy o wersji LR, a gdzie tam Plaid? Jak ma 20-30% mniej zasiegu? Ja rozumiem ze mozna lubic "fit&finish" ale premium to cale spektrum plusow a nie tylko "gdzies tam da sie znalezc cos lepszego w kabinie czy w zawieszeniu czy w dywanie swietlnym", c'mon.. No ale przeciez w druga strone to tez dziala. W modelu X masz np fantazyjne falkonowe drzwi ktore sie same otwieraja, masz osiagi czy wydajnosc o ktorych mozesz tylko pomarzyc w X5, masz jakies frunki, duzo bardziej zaawansowana autonomie, GUI czy OTA ktore sa lata swietlne przed BMW etc. etc. Metka ma jakies tam znaczenie w sensie w koncu siedze tu na forum od 10 lat. Tylko wez tez pod uwage fakt, ze cenowo w Norwegii to i4 M50 jest w tej samej lidze co Polestar 2 czy TM3P (czyli tam gdzie powinno byc od poczatku) wiec wybacz ale po 3 Teslach w ciagu ostatnich 3-4 latach mam chyba prawo na mala odskocznie 😜 Auto po prostu jest wycenione adekwatnie do mozliwosci wiec zakup jest sensowny, nawet jakbym mial tym autem jezdzic tylko rok czy dwa. Dzieki braku personalizacji nie musze sie tez martwic, ze utrata wartosci bedzie rzedu 30% po roku jak to bylo prawie zawsze w przypadku dobrze wyposazonych BMW. Apropo serca - emocji przy odbiorze bedzie tyle co na grzybobraniu badz przy odbiorze TM3 SR+ --> ani osiagow, ani wyposazenia ani jakiejs wielkiej jakosci w tym aucie nie widze po TM3P. Co z tego ze mozesz sobie skonfigurowac Merino przy zakupie jak jednoczesnie musisz ustawiac manualnie kierownice jak w jakims Golfie czy przykladac telefon do klamki (ROTFL!) zeby otworzyc auto rano? Ot zwykla odskocznia od swietnych elektrykow ktore robi Tesla, mam tyle odwagi zeby to napisac wprost. Jak w Neue Klasse mi zamkna gebe bo bedzie wszystko ah i oh to tez nie bede mial problemu napisac ze "Tesla sie skonczyla" 👍 Chociaz poki co na gieldzie zapowiadanego krachu nadal nie widac, BMW tez chyba po dywidendzie wraca na rejony w ktorych sie porusza od dekady czy dwoch..- Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Mnie ta wypowiedz jako fana marki i "ultimate driving machine" czy "sheer driving pleasure" troche smuci powiem szczerze. Listwy, kolory, felgi - oto czym sie stalo dla uzytkownikow BMW 😞 Dodalbym do tego jeszcze od siebie fantazyjne ambienty, fantazyjne podswietlane grille i sto znaczkow ///M, w kazdym kur&^ mozliwym do wyobrazenia miejscu, to ze auto ma 10s do setki w niczym absolutnie nie przeszkadza. A to, ze elektryczna TM3P po liftingu wazy dokladnie tyle co spalinowa M3C i robi cwiartke w te same 10.9s kosztujac przy tym polowe mniej to dyskusji na ten temat nie ma. Smutne to troche. A nawet bardzo. Moze czas na nowe slogany po prostu --> "ultimate LGBT car" albo "sheer sporty m-look" - cos w ten desen..- Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Z ciekawostek moge powiedziec, ze BMW Norwegia w zeszly piatek zorganizowala kolejna promocje na elektryki (sprzedaz musi byc porywajaca) i do wszystkich modeli dodaje zupelnie za free zestaw kol zimowych, w przypadku i4 M50 to jest Double Spoke 18" 853 z oponami Continental Viking Contact 7 w cenie katalogowej w PL 12.600 PLN Ja jako ze zamowilem auto cale poltora tygodnia temu juz sie na promocje nie zalapalem, no coz, jakze inna polityka firmy od Tesli ktora w przypadku wzrostu ceny - honoruje nizsza cene z zamowienia a w przypadku obnizki ceny - daje klientowi nowa, nizsza cene bez pytania nawet, po prostu koryguje fakture sama z siebie. Wszystkie bonusy last minute typu darmowe ladowanie przez rok etc --> to samo, Tesla dodaje bez pytania nawet. Dodatkowo - z ciekawosci wyslalem w weekend zapytanie o moja konfiguracje do dealera z Oslo, wyslal mi oferte z tymi kolami zimowymi i dodatkowym 8k PLN rabatu od ceny mojego dealera (grubo doposazona i4 M50 rocznik modelowy 2025 za ~225k PLN, w cenie jest osobny zestaw kol zimowych) --> jak wspomnialem o tym mojemu dealerowi ze taka polityka jest slaba jak dziela klientow na tych ktorym dadza i nie dadza zimowki za free gdy zamowienia poszly w odstepie tygodnia --> to powiedzial ze zawsze moge zerwac umowe i zamowic od nowa z tymi kolami zimowymi za free, oplata manipulacyjna za zerwanie zamowienia po tygodniu to jedyne 8% wartosci auta ^^ (w Tesli jak sie rozmyslisz ostatniego dnia przed odbiorem to przepada zadatek w kwocie niecalego 1000 PLN) Reasumujac --> w dzisiejszych czasach trzeba byc bardzo duzym fanem marki BMW zeby nie isc do Tesli, jak ktos mi powie, ze w salonie BMW jest usluga "premium" bo jest kawa czy dzagi na recepcji to moge tylko parsknac smiechem, takie moje zdanie 🤣- Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Fundamentalnie sie nie zgadzamy (nie ma w tym nic zlego oczywiscie) Jezeli ktos kupuje >5m limuzyne premium segmentu E konkretnie do jazdy po miescie, wiedzac ze w trasie to auto jest GORSZE od popularnej konkurencji nawet z segmentu nizej, ok, jego sprawa, jego pieniadze. Dla mnie osobiscie to nie jest absolutnie przeznaczenie tego samochodu i tej klasy. Miejskie uliczki, ciasne miejsca parkingowe to slabe otoczenie dla takiego mastodonta z takimi wymiarami i z takim promieniem skretu. CALA, ale to doslownie CALA konkurencja w tym segmencie oferuje baterie i odpowiednio zasiegi o te minimum ~20% wieksze od i5 - w imie tego, ze placisz wiecej za wyzszy segment wiec oczekujesz wiecej od takiego BYDA czy Polestara czy ID.3 za ~200k PLN. To sie rozumie samo przez sie. Osiagi w porownaniu do konkurencji tragiczne, dziadowanie na materialach w srodku wrecz skandaliczne jak na marke i segment E, zasieg w trasie zenujacy, design kontrowersyjny bardzo delikatnie to ujmujac --> to powiedz mi gdzie tu jest jakikolwiek sens, jakakolwiek logika kupowania tego auta? Jakie ono ma wciaz zalety? Znaczek na masce? Wyciszenie czy tez to mityczne zawieszenie? Pomijam najbardziej zatwardzialych, najbardziej hardcorowych fanow BMW (chociaz i tu wiekszosc pewnie wymieknie i wybierze konkurencje badz SUVa iX), ten model auta jest trupem juz w momencie premiery. Zadziwia mnie ze go bronisz gdy nawet wiekszosc oplaconych recenzentow uprawia kreatywna gimnastyke zeby powiedziec o tym aucie cokolwiek pozytywnego. W Norwegii byl podobny przypadek - Audi e-tron 50 z premiera w 2019r. Duze ladne auto premium, w srodku swietne materialy bez dziadowania (w przeciwienstwie do i5) - mial tylko jedna wade - baterie 75kWh i zasieg WLTP na poziomie ~300km. 3-latki chodza obecnie po ~100-110k PLN, utrata wartosci gargantuiczna. Z i5 bedzie na moje za 3 lata bardzo podobnie - ludzie ktorzy sie na to auto skusza beda przeklinac BMW bo standardem za 3 lata bedzie pewnie juz cos kolo 120kWh i rynek wtorny je odpowiednio wyceni bardzo szybko.- Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
@BMFun, zakladam ze nieswiadomie wprowadzasz w blad wiec prostuje z delikatna sugestia na bardziej rzeczowe wypowiedzi i sprawdzaniem faktow przed pisaniem postow. 1. Polestar 2, TM3 i BYD Seal to auta segmentu D, maja duzo mniejsze baterie i sa nierzadko o polowe tansze od segmentu E 2. Taycan, EQE i i5 to auta segmentu E. 3. Pogrubiony tekst to zwykla nieprawda - TM3 LR ma WLTP 678km, TMS ma zasieg WLTP 723km, o 45km wiecej. 4. Moje szybkie wnioski sa troche inne: a) BMW ma najbardziej PRZEKLAMANY zasieg (deklarowany vs rzeczywisty), a raczej ex aequo najgorszy wraz z Polestarem b) BMW i5, bedac z zalozenia prawdziwa komfortowa limuzyna na trasy (segment E) ma zasieg GORSZY od wszystkich kompaktowych limuzyn segmentu D za ~200k PLN (!), w przypadku TM3 LR to jest 90km mniej zasiegu (!) co jest KURIOZUM i zwyklym PLUCIEM KLIENTOWI W TWARZ biorac pod uwage cene/segment produktow czy mowienie o marce "premium" <gruby facepalm>. Bronienie w jakikolwiek sposob tego produktu to jest fanbojstwo najwyzszych lotow, ciezko to inaczej okreslic. c) gdyby TMS byla w tym tescie to roznica pomiedzy TMS a i5 wyniosla by ~150km czyli jakies ~28% i to jest realnie na dzis technologia ktora prezentuje marka premium BMW w porownaniu do marki niepremium Tesla ^^ d) nie ogladalem dokladnie filmiku - czy w tescie jest i5 w wersji RWD czy i5 M50 AWD bo jezeli RWD to porownywanie tych aut jest w ogole niepowazne i jest jednym wielkim wstydem dla produktu BMW i5. Pisalem o tym wielokrotnie, kto sie da naciac na to auto bedzie przeklinal marke dlugie lata. edit - o panie, wlasnie zobaczylem, ze i5 jest w wersji RWD, o lol, czyli gorsze osiagi od TM3 LR, naped RWD zamiast AWD i 20% mniejszy zasieg przy ~10% wiekszej baterii, no ale za to kilkaset kg wiecej wagi i pewnie ze 150-200k PLN drozej --> piekne podsumowanie "premium". Ale zgadzam sie z jednym - jak ktos preferuje jazde dookola domu w tej 5m limuzynie to hej, czemu nie, 😉 na bank bardziej komfortowo niz w Tesli edit 2 - zeby byc sprawiedliwym - i5 ma sporo zalet w porownaniu do plebejskiej Tesli za 225k PLN --> jest z tylu pokazny tunel dzieki temu zakupy nie lataja a dzieci sa bardziej wygimnastykowane, nie ma frunka --> dzieki temu nie ma dylematow gdzie wlozyc zakupy/bagaze, klamki wewnatrz czy klapka ladowania sa mechaniczne a nie elektryczne dzieki czemu mamy okazje do spalania wiekszej ilosci kalorii i ogolnie bycia w lepszej kondycji, wykastrowano siatki czy schowki wiec nie ma dylematow czy brac czy nie brac jakies duperele na podroz i jeszcze mnostwo innych o ktorych zapomnialem 😉 - Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Powiadomienie o plikach cookie
Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.