Treść opublikowana przez adamjttk
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
sloniku, nie podniecaj sie tak, to tylko samochody, dzis sa, jutro ich nie ma, nikt sie z tym na cale zycie nie zeni przeciez 😜 Hybryde F30 330e mialem moze rok czasu, e-Golfa kilka miesiecy, TM3 SR+ znowu niecaly rok, jak mi i4 bedzie mocno wadzic to je sprzedam jeszcze przed koncem roku i chetnie wroce do nowej TM3P czy czegos zupelnie innego. W miedzy czasie bede mial za to mozliwosc z pierwszej reki potestowac ta premium technologia BMW AD 2024, @BMFun tyle np opowiadal tutaj o szyfrowaniu UWB i o tym jak BMW martwi sie o bezpieczenstwo i dba o klientow - teraz juz wiem z pierwszej reki jak bardzo dba, rownie dobrze jak wiedza ze w PL sie kradnie auta z CA na gameboya to moze powinni tez zrezygnowac z CA? 🤣 PS. EQE na kierownicy ma te haptyczne gowno i gladziki, jak Ty to nazywasz wygodniejszym rozwiazaniem od rolek to wypada mi sie tylko usmiechnac pod nosem ^^
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
6-7 letnie M2, dokladnie takie jak Twoja, sa dzis w NO drozsze niz nowki i4 M50 i nie podejrzewam zeby za 5-10 lat sytuacja jakos znaczaco sie zmienila. Zadbane E90 z V8 sprzed 15 lat kosztuje tyle co roczne-2 letnie i4 M50 w NO 2,5 tonowy sedan w segmencie D z zalozenia ciezko zeby byl "fajny", niewazne ile tam sie KM upcha. Mi ogolnie ciezko sklasyfikowac i4 M50, ani to auto do zabawy (za duze, za ciezkie), ani na dalsze trasy (slaby zasieg, tragicznie malo miejsca z tylu i w bagazniku). Use case to chyba takie wlasnie ladne wozidlo do pracy coby w miare komfortowo jezdzic i przycisnac od czasu do czasu spod swiatel. Zeby nie bylo ze tylko narzekam - zawsze wybral bym tego elektryka przed kazdym Volvo, Polestarem, Nissanem czy innym EQE ^^
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Pewnie masz racje, ja sie na tym nie znam - ja jestem totalnym laikiem --> wsiadam do auta i "ma wszystko grac". W Tesli mimo mnostwa funkcji wszystko jest bardzo przejrzyste i logiczne po kilku h uzytkowania --> widac ze duzo ludzi pracowalo nad tym zeby bylo to proste, intuicyjne, przyjazne. I oni ta intuicyjnosc poprawiaja z miesiaca na miesiac, z kwartalu na kwartal, tam nadrzedna idea auta jest "prostota" --> wsiadasz, wszystko sie automatycznie laczy, dostosowuje, ustawia --> raz zaprogramowane a pozniej wsiadasz i wysiadasz. Ja patrze empirycznie np. chce wylaczyc te glupie dzwieki w i4 --> klikam, klikam, przeklikuje, straszny chaos w tym menu, oczy krwawia. Czemu nie mozna adaptive drive "B" wlaczyc raz a dobrze, po kiego wala musze ta wajcha klikac za kazdym razem dwukrotnie? Auto hill, auto park --> przeciez te rzeczy mozna bylo wrzucic do menu, klikam raz i zapominam o tej funkcji do konca zycia. Panel swiatel z lewej? Przeciez 99% ludzkosci wlacza "auto" i nigdy tego nie dotyka, po co tam 5 przyciskow trzymac, do czego to komu potrzebne? etc etc W Tesli jak klikam w menu --> to nie ma tam praktycznie nic co moglbym z reku na sercu powiedziec "zrobilbym to lepiej, to nie jest niepotrzebne, to powinno byc tam a nie tu" Nawet jak nie znam jakichs skrotow/przyciskow/funkcji to z reguly sa dokladnie tam gdzie byc powinny i dzialaja tak jak powinny, intuicyjnie. W i4 od strzalu zmienilbym 30 rzeczy w GUI 😕 Auta sa teraz strasznie skomplikowane, maja setki roznych funkcji, GUI/infotainment to NADRZEDNA rzecz obecnie w autach, baterie sa wszedzie podobne, osiagi podobne, hardware podobny, mechanika podobna, to soft/gui jest teraz krolem, Niemcy imho beda mieli z tym duzy problem a auta np francuskie to juz w ogole dramat, jak ogladalem co sie dzieje np w Megane czy tym maly Peugeocie to klekajcie narody co za syf. Wyprobuje car playa bo nawet nie mialem go czasu jeszcze zainstalowac, bawilem sie poki co infotainmentem BMW tylko.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Dzieki za wszystkie gratulacje! Krotko i rzeczowo: Nie, nie jest "fajne" (po 3,5 roku z TM3P). Jest po prostu "ok" Do poziomu "fajnosci" TM3P brakuje temu autu bardzo duzo, do fajnosci Twojej M2 brakuje jeszcze duzo wiecej. Auto kupione rozumem a nie sercem, na koniec dnia tak jak pisalem wielokrotnie, to jest nowe, >500-konne BMW, bogato wyposazone, z AWD za ~220k PLN. Klasyczne ccc i ciezko sie nie pochylic nad taka oferta (tym bardziej dla fana marki!) W tej cenie moglem przymknac oko (i to zrobilem) na wiele niedorobek, niedoskonalosci czy dziadowania producenta (o ktorych pisalem tu wielokrotnie), nie zaplacilbym duzo wiecej za to auto szczerze mowiac bo jest takim "polsrodkiem", na chwile obecna bardzo dobrze wycenionym w NO po prostu. W telegraficznym skrocie bo to tylko luzne refleksje po kilku godzinach: Zaczne od pozytywow zeby znowu wszyscy na mnie nie fukali: 1. Auto jest ladniejsze (z przodu i tylu) od TM3 --> platforma spalinowa, tyle w temacie. Nowa platforma elektryczna nie bedzie miala tej zalety. Poki co jest agresywne i "napakowane", ma sporo przetloczen, dluga maske etc 2. Preferuje szyberdach otwierany od panoramy, te kilka dni w roku w NO milo jest fizycznie otworzyc okno dachowe w ladna pogode, w TM3 sie nie da. W Neue Klasse tez juz sie nie bedzie dalo niestety, szkoda. 3. Lubie fizyczne przyciski zamykania i otwierania drzwi 4. BMW ma wiecej doswiadczenia w montowaniu aut, wiele detali (jakies uszczelki, przetloczenia, maskownice, szczeliny --> drobnica) sprawia lepsze wrazenie i jest to fakt, Tesla sie poprawia ale jest nadal poziom nizej. 5. Komfort resorowania na 19" jest wyzszy od 20" w TM3P czy 21" w TMYP, ladniej wybiera nierownosci, dziury, jest tez cichsze troche od mojej TM3P, chociaz zupelnie bez szalu szczerze mowiac, jest chyba gorzej wyciszona od przedliftu. 6. Ma elektryczny hak, jest to bardziej premium od montowania tego badziewia samemu (wczoraj pod TMYP sie "kladlem" zeby zamontowac hak np, malo to dostojne) 7. head up. Pisalem sto razy, jego brak to najwieksza wada Tesli dla mnie. Licznik przed kierownica jest do niczego niepotrzebny ale headup to mus have imho w nowoczesnych autach. 8. auto jest zrywne i mocne, wiadomo 500KM wiec ciezko zeby bylo inaczej 9. Promien skretu nie byl tragiczny tak jak myslalem, te kilkadziesiat cm wiecej od TM3P nie czuc tak bardzo na ulicy poki co. 10. Tradycyjne kierunkowskazy, w nowej TM3 nie ma i jak dla mnie to jest troche lipa, da sie przezyc ale wolalbym tradycyjne. 11. Te lampy tylne sa bardzo ladne w nocy, w Tesli jest "taniej" bez dwoch zdan. I tak szczerze mowiac tyle z zalet, niczym wiecej mnie nie porwalo jakos po TM3P Wad za to ma dziesiatki jak sie jezdzilo wczesniej TM3, niektore wsciekle irytuja, z niektorych sie czlowiek smieje bo BMW mu sie kojarzy z premium a nie dziadowaniem, ktore czuc doslownie na kazdym kroku (a w nowszych BMW np G60 jest przeciez jeszcze gorzej). Lista chaotyczna, bez priorytetow 1. Musze znowu nosic kluczyki. Nie ma UWB wiec trzeba przykladac telefon do klamki a pozniej go klasc w ladowarce QI ktora jest skitrana w jakiejs wnece, to jest nie do pomyslenia w 2024r, kwas na calego, dla kogos kto uzywal Tesli od lat to jest sredniowiecze wiec mozna powiedziec nie ma opcji bezkluczykowej. 2. Infotainment jest do ZAORANIA. Ktos kto uzywal/uzywa infotainmentu Tesli robi wielkie oczy. Po prostu odechciewa sie cokolwiek tam klikac. Jest nielogiczny, CHAOTYCZNY, wyskakuja okienka z lewej, z prawej, z dolu, z gory, ilosc podmenu przytlacza, to trzeba po prostu wszystko wyrzucic do smieci i napisac od nowa. Chyba ze maja juz w du**& bo google/apple przejma soft. I-drive jest jak kosc ogonowa. Powtorze - infotainment Tesli jest 2 klasy wyzej, jest skonczonym, dopracowanym produktem, to cos w BMW to jest jakis zlep roznych funkcji, pokazywanych rozna czcionka, roznymi kolorami, znalezenie czegokolwiek w tym to katorga. Apple/Google to zaoraja. 3. Auto nie ma frunka, bagaznik maly - to jest auto dla 2 doroslych i 2 dzieci i warto byc tego swiadomym, z tylu miejsca jest jak w Golfie a jednoczesnie wazy prawie 2400kg wiec jezdzi sie tym dostojnie jak czolgiem. Wneka w bagazniku gdzie w TM3 chowa sie tam caly Bjorn (super uzyteczna sprawa) w BMW zapchana subwooferem a w reszczie miejsca miesci sie kabel type 2 jedynie. 4. Obraz z kamery gorszy od TM3 5. KIEROWNICA - najwieksze rozczarowanie. Ona jest chyba ze styropianu 😞 Wazy tyle co piorko, jakbym ja mocniej scisnal to bym ja polamal w rekach chyba. Masywne, ciezkie kierownice z E90 czy serii F, co tu sie stalo? Ten tandetny plastik pomalowany na srebrny kolor dopelnia dziela zniszczenia, tak tandetnej kierownicy nie bylo nawet w tej "sportowej" Toyocie ktora mialem niedawno z wypozyczalni, nie przejaskrawiam ani troche, BMW co ty robisz??? Skora mila w dotyku jedynie. 6. Uklad kierowniczy, feeling na kierownicy - nie ma, sztuczne i nijakie, moglbym rownie dobrze jezdzic Renault, bez roznicy, TM3P to przy tym aucie gokart. 7. Ilosc tandety, zaslepek i twardego plastiku w kabinie to jeden wielki wstyd dla marki. Nie bede pisal ze to poziom Dacii etc ale po prostu nie przystoi, nie z tym kojarzy mi sie marka BMW. Zaslepki na przyciski od otwierania/zamykania auta po stronie pasazera (wspolna czesc z rynkeim brytyjskim?) Te same zaslepki od pamieci fotela kierowcy po stronie pasazera? Naprawde? Miejsce na lokiec z przodu i z tylu w drzwiach jak porownac to z tylu jak sie dotknie to to jest chinski plastik obklejony skaja, jak sie popuka to echo jak w kosciele. Schowek z przodu --> nie da sie zrobic z tandetniejszego materialu, to juz jakosc segmentu B, w e-Golfie mialem 2x bardziej ekskluzywny. Schowek na monety po stronie kierowcy -- teraz jest plastikowa dziura, zabrali siatki z tylu na fotelach, moje dzieciki tam trzymaly awsze ipady/telefony, teraz to wyglada jak w E90 gdy ktos pozydzil 1000PLN na opcje "schowki" w cenniku. Generalnie w wielu miejscach auto przypomina plastikowa skorupe ktora jest (badz nie jest) obita skaja, to nie ma nic wspolnego z premium, ladnie wyglada jedynie na zdjeciu z daleka. 8. Szyberdach sie przestal otwierac do konca, otwiera sie do 2/3 9. Fotele twardsze i mniej komfortowe niz w TM3 za to podoba mi sie ze sa z wielu kawalkow materialu zlozone wiec nie bedzie problemu odgniecen i powinny duzo lepiej wygladac po kilkudziesieciu tys km, ogolnie fotele mi sie wizualnie podobaja bardziej niz w TM3, komfort tylko szwankuje. 10. QC w porownaniu do Tesli - nie jest lepiej - w moim egzemparzu porty USB z tylu wystawaly 1cm z tunelu (docisnalem sam) a z podsufitki wystaje jakis fredzel materialowy z klejem i bede musial z tym jechac do ASO bo nie da sie tego wcisnac z powrotem, troche przypal, nie wiem jak tego nie zauwazylem przy odbiorze Nawet nie chce mi sie wiecej wad pisac, takich dupereli jest dziesiatki, przy TM3 to to auto wyglada jak jakis niedopracowany przejsciowy model pomiedzy spalina a elektrykiem, ani to premium ani to Ford, auto ma kilka smaczkow z premium natomiast osiagi jakie oferuje sa w Kia, Tesla czy Hyundai, wyposazenie jakie oferuje jest w popularnych markach rowniez, z premium to jak na moje ma tylko kilka rzeczy, reszta nie wyroznia sie na dzis juz niczym, wyglada to troche tak jakby BMW samo nie wiedzialo czy chce byc marka premium czy byc ladniejszym Volksvagenem. Codo artykulu ktory wrzucil Jacek - ja sie pod tymi stwierdzeniami podpisuje rekami i nogami "BMW, Volkswagen i Mercedes-Benz stają się eleganckimi opakowaniami dla oprogramowania Apple i Google." "opracować własne oprogramowanie dla samochodów, albo zostać zdegradowanym do "giętarki do blachy" dla amerykańskich firm technologicznych." "W przeciwnym razie, zdaniem Diessa, firma stanie się niczym więcej niż dostawcą sprzętu, co skutkowałoby stale malejącymi przychodami, ponieważ w przyszłości coraz więcej dochodów będzie uzyskiwanych z oprogramowania."
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Zamowione 6 czerwca, odebrane 7 sierpnia czyli po 2 miesiacach, BMW zaczyna gonic Tesle jezeli chodzi o szybkosc dostaw elektrykow ^^
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
720k NOK gdy TM3P chodzi po 535k NOK czyli 35% wiecej. Ale moim zdaniem to auto trzeba porownywac do TMYP bardziej bo to crossover/suv/napompowany hatchback a wtedy przepasc miedzy osiagami sie jeszcze powieksza. Co do "swietne" ja bym polemizowal --> tzn osiagi ma rewelacyjne i tu nie ma zadnych kompromisow. Natomiast srodek, infotainment, pierdoly w codziennym uzytkowaniu --> mocno srednie, mi sie duuuzo rzeczy w Ioniqu nie podobalo i sam bym tego auta nie kupil, bylo w wielu miejscach mocno irytujace. Ale osiagi top notch, to ze to Hyundai to czapki z glow. Mnie to w ogole nie dziwi, Tesla ma tyle samo zagorzalych fanow co i hejterow ale dziwnym trafem praktycznie kazdy kto zdecyduje sie na zakup nie moze sie tych aut pozniej nachwalic. Ja o TM3P moge mowic praktycznie w samych superlatywach, rewelacyjne auto, a po lifcie wyeliminowali praktycznie wiekszosc bolaczek na ktore ludzie narzekali.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Mega slabo wyglada ta nowa europejska TM3P jezeli chodzi o osiagi na 2024/25r Tu powinien byc porzadny kill przy tej wadze a jest klops 😞 A Hyundaiowi naleza sie slowa uznania, duzo dobrego o tym aucie slyszalem (wersji N)
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
To nie jest trasa 1500km, to sa 2 trasy po 750km a po dniach patrzac to 3 trasy w sumie ^^ Daj srednie zuzycie energii z tych 55k km i bedzie wszystko wiadomo
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Jak im Tesla troche dupe popodgryza to beda oddawali po 220-230k PLN i beda calowac po rekach ze ktos bierze. Do premiery Neue Klasse jeszcze daleko a sprzedaz elektrykow musi rosnac z kwartalu na kwartal, mamy ewidentnie rynek klienta obecnie
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Ja wszystko rozumiem, niemieckie elektryczne premium za katalogowo pol miliona zlotych. I w praktyce 20-25 min pitstop na hotdoga co 150-200km, czyli co 2h jazdy z predkoscia 80-90km/h (albo co 1,5h jazdy z predkoscia 120-130 km/h) To jest ta magiczna przewaga Ionity nad SC i "AMG" nad Tesla? 😄 Powiem Ci szczerze, ze lepsze czasy mialem TM3 SR+ z 55kWh bateria ktore w PL kosztuje po doplatach 175k PLN TO EQE to jest bulwarowka a nie pelnoprawne auto, Ty kolegi Jacek nie zrozumiesz za Chiny bo zyjesz w innym swiecie, robiac 55k km w poltora roku juz sie nie dziwie ze znasz wszystkich wlascicieli Tesli z ladowarek DC czy masz obczajone restauracje w ktorych sie przysypia podczas ladowania , pochwal sie ile hotdogow pozarles przez te poltora roku 😄
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
No wlasnie slonik wkleil zdjecia jak to sie laduje swoim SUV premium AMG na Ionity ^^ 20.10 --> 15 min na stacji DC 21.40 (poltorej godziny jazdy, 140km przejechane) --> 20 minut na stacji DC 0.00 (2h i 20 min jazdy, 200km przejechane) --> 25 min na stacji DC Reasumujac - 3 ladowania i rowno godzina przy hotdogach zeby przejechac 350 km ze srednia predkoscia 85-90km/h rotfl 😄 Smiem twierdzic, ze w rzeczywistosci przejechalby te 1500km ladujac sie 7-10 razy w zaleznosci od umiejscowienia ladowarek po drodze i ich szybkosci. W TMS bylyby 3-4 stopy. Technologicznie (mowie o BEV) to te EQE to jest Tesla sprzed 10 lat, ladne ambienty i duzo znaczkow "AMG" tego nie zmienia bo osiagow tam tez zadnych nie ma, lepsze sa w autach po 220k PLN 😆 @Jac3kBMW widze po ostatnich postach ze dotarlo na jakim poziomie rozmawia sie z kolega @słonik40, wybacz mu, on ma duze uczulenie na marke Tesla, napisal tu w tym watku wiecej postow ode mnie juz, w co drugim jest plucie na Tesle/Muska etc, chlop ma powazne problemy ze soba ^^
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
@słonik40 nie wiesz zupelnie jak wyglada rynek norweski, mowie bez zlosliwosci. Jezeli jutro odbiore to auto to pojutrze moge je sprzedac w kilka dni za 10-15k PLN wiecej od tego co zaplacilem dealerowi. Norwedzy to zamozny narod, nikomu sie nie chce czekac miesiecy na auto i odkupuja _nowosci_ od reki przeplacajac kilka zlotych. To auto jest skonfigurowane jak TM3 --> wszystkie opcje sa juz w zestawie od dealera (ROTFL, mowilem ze BMW bedzie robic dokladnie to samo co Tesla juz kilka lat temu), dolozylem HK i szyberdach jedynie ktore doklada i tak 90% kupujacych i4 M50, te auto na norweskim allegro roznia sie kolorem nadwozia i tapicerki obecnie, niczym wiecej. A przepraszam, jeszcze dekorem na desce rozdzielczej - 90% to domyslne aluminium, czasem ktos wybiera carbon badz drewno. Kola zimowe --> powiedzialem dealerowi ze jestem wkur&&* tym faktem ze niecaly tydzien po zamowieniu BMW doklada za free zimowki to dealer dorzucil zestaw od siebie za doplate szalonych 4k PLN i to jest rzeczywiscie moja strata. Tu tez sie ujawnia jakze duza roznica pomiedzy Tesla/BMW - jak Tesla ceny obniza to kupujacego obowiazuje nizsza cena przy odbiorze auta, jak Tesla podwyzsza ceny - to odwrotnie, kupujacego obowiazuje cena z dnia zamowienia. Klient zawsze wychodzi zadowolony i "gora". Jak dzien przed odbiorem auta Tesla dodaje np gratisowe kilometry na SC czy inne duperele --> kupujacy je dostaje pomimo tego ze przy zamawianiu nie bylo o tym mowy. W BMW o takim wychodzeniu naprzeciwko klienta mozna sobie tylko pomarzyc, jak sie dowiedzialem o kolach zimowych dodawanych za free przez BMW Norwegia (nie przez dealera!) to powiedzialem dealerowi zeby po prostu zrobil cancel zamowienia i zamowil drugi raz, minelo od zamowienia raptem niecaly tydzien. Dealer sie tylko usmiechnal i powiedzial ze moge zrobic cancel jak zaplace 20k PLN kary za zerwanie umowy. Swietny fundament na dlugoletnia wspolprace ^^ Rotfl, obsluga klienta w BMW a Tesli to duzy plus dla Tesli a nie dla BMW wbrew temu co tu pisza forumowi eksperci, w Tesli zadnych kar nie ma za zerwanie umowy, nie kupisz Ty to jutro kupi to auto ktos inny.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Ja nie musze nikogo przekonywac do swoich zakupow, opowiadam o nich z kurtuazji i czesto z detalami, cyferkami argumentuje, troche na za duzo sobie pozwalasz kolego z tymi komentarzami imho. Mozesz na to spojrzec tak - Arnie mial w zyciu dziesiatki modelek a gdzies tam jednak seksil i zaciazyl pokojowke w ktoryms momencie zycia ^^ TM3 to auto elektryczne nieporownywalnie lepsze praktycznie pod KAZDYM wzgledem od i4 co absolutnie nie przeszkadza mi kupic i4 po 3 Teslach, nie mam z tym zadnego problemu, dla przypomnienia ja jestem wielkim fanem BMW (wbrew pozorom ^^), siedze tu na forum i pisze regularnie od 10 lat, to ze marka sie okrutnie stoczyla ostatnio nic nie zmienia, jestem optymista, mam nadzieje ze sie ogarna i wroca w koncu na wlasciwe tory. Nie zainwestuje dolara w ich akcje widzac co firma wyrabia obecnie ale nie przeszkadza mi to w lubieniu marki tak czy inaczej. Czy Ty myslisz ze mnie interesuje opinia jakiegos 95 letniego dziadka na lozu smierci? Powazny jestes? Jego firma zarzadza tysiacami miliardow $, przelozenie jego inwestycji na moje inwestycje jest zupelnie bez sensu, nie ten poziom ryzyka, nie ten horyzon czasowy, nie ten rynek, absolutnie niepowazne porownanie/argument. Docinki pomine, nie mam sil na zapasy w blocie. Porownywanie BMW do Coca-Coli jest znowu niepowazne, Cola nie ma i nie bedzie miec powaznej konkurencji bo jej sprzedaz nie zalezy od technologii, jedzie na historii i reklamie i sentymencie, jest znana w kazdym zakatku swiata. Jezeli sie jutro hop-cola pojawi o identycznym smaku ale 20% tansza to nie wplynie to w zaden sposob na jej sprzedaz. BMW to firma ktora dzisiaj jest a za 10 lat moze podzielic los jakiejs Alfy Romeo bo jezeli technologicznie nie dowozi i konkurencja za mniej daje wiecej to klienci glosuja portfelem i ich tort na wielu rynkach maleje i maleje. Masz mi za zle ze siedze na forum? Lubie marke, mialem wiele jej aut, wtf? Zdradze CI tajemnice - wielu ludziom doradzam zakup elektrykow BMW. Im wiecej osob je kupi tym czytelniejszy znak dla firmy zeby zajeli sie nimi na powaznie a nie wodorem, hybrydami czy innymi dieslami. A im wiecej firma bedzie inwestowac w elektryki tym wieksza szansa ze predzej czy pozniej znajde cos ciekawego w ofercie firmy dla siebie. I nie, nie pisze o i4 ktore kupuje po dampingowej cenie, na mnie firma nie zarobi pewnie zlamanego grosza, podejrzewam ze doplacaja mi do tego i4 byleby tylko nie wypasc zupelnie z rynku norweskiego. 220k PLN za w pelni wyposazone 500 konne BMW to dobra oferta, nawet sporo wad i niedociagniec tego auta tego nie zmieni, klasyczne ccc i ciesze sie ze BMW zrozumialo gdzie cennikowo jest miejsce i4 w porownaniu do TM3. Nie obraz sie ale Twoja opinia o moich inwestycjach mnie zupelnie nie interesuje. To co uwazasz ze jest w cenie, kto ile kupil i inne rzeczy ktore Ci sie wydaja ze sa prawdziwe - c'mon.. Wlasnie dlatego nie interesuje mnie Twoja opinia 🙂 Czy wg Ciebie pe nvidii na poziomie 60-80 jest czynnikiem dla ktorego ludzie kupuja ich akcje? I Ty mnie pouczasz o excelach. Nie obraz sie, inwestuj w to na co masz ochote, nie mam z tym zadnego problemu, jak dla mnie nie musimy rozmawiac o akcjach zupelnie, temat sie zaczal chyba od tego ze kapitalizacja Tesli rosla jak na drozdzach kilka lat temu, miala dawno peknac wydmuszka a firma nie wiedziec czemu nadal warta 10 czy 15x wiecej od BMW pomimo poteznych modeli i5 M60, nowej M5, smialej wizji hydrogenowych aut etc etc 😉 Jakie kwiatki? Czy Ty sie w ogole zastanawiasz co wklejasz? Wkleiles mi screen, ze pol roku temu jakis uzytkownik Tesli zalogowal sie (4x? jakis bug/error) na plugshare na jakiejs stacji. W kraju ktory ma 80 milionow mieszkancow i milion elektrykow. Czy Ty jestes powazny? To sa te Twoje zelazne argumenty?
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
slonik, jakis ChatGPT Ci te posty pisze czy piszesz je na telefonie jadac 180km/h po autostradzie do Ionity? Wez chlopie edytuj to ze wzgledu na jakis minimalny szacunek do czytajacych 😉
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Moge pisac do znudzenia, i4 to odpowiednik TM3 SR+ dla mnie, emocje jak na grzybach, kupione (z pelna swiadomoscia WIELU wad i niedorobek o ktorych tu pisalem wielokrotnie) z zamyslem sprzedania w ciagu kilku-kilkunastu miesiecy jak tylko znajde ciekawsze auto. Kosztuje grosze, doslownie (tansze od 330e czy 320i w NO), utrata wartosci powinna byc mala, jest praktycznie w pelni wyposazone w podstawie tutaj, trzeba tylko bylo dorzucic HK i szyberdach i kliknac "buy". Nawet te rabaty firmowe niesprawiedliwe 8% zniesli w BMW wiec nie mialem kaca moralnego ze bez sensu przeplacam w porownaniu do innych. Po prostu na dzis, po 3 Teslach, nie widze za bardzo elektryka ktoregobardzo chcialbym kupic, podoba mi sie nowy Taycan Turbo ale cena jest absurdalna (2x Plaid), utrata wartosci bedzie monstrualna (nie stac mnie stracic tyle $ na aucie w ciagu kilku lat) i mocno sie zastanawialem czy nie kupic 3 latka z topowym audio w cenie niewiele wiekszej od i4 m50. Poki co wygralo nowe i4, jak bedzie bardzo zle to jeszcze w tym roku wymienie na starego Taycana ktorych ceny po prostu daly takiego nura na rynku aut uzywanych ze nie wiadomo czy sie smiac czy plakac. I dlatego smiejesz sie z akcji Tesli regularnie co kilka miesiecy tutaj za kazdym razem jak daja nura po 10-20% gdy ja pisalem wyraznie o horyzoncie minimum 10 lat? ^^ Te 42EUR to juz po oplaceniu 19% podatku czy mowimy jednak o zwrocie realnym z dywidendy rzedu nie 51% a 41% po DEKADZIE? Niezly deal, 4% rocznie odjac inflacja. Czyli tak jak mowilem ---> realne ZERO. Rownie dobrze mogles kupic troche uncjowek i olac temat. Albo za 50$ jak bedzie musial sprzedac jak kurs byl na tych poziomach jeszcze 4 lata temu i bedzie po wielu latach inwestycji realnie po doliczeniu inflacji z 50% pod woda. Nieprawdaz? 😉 A to podobno Tesla jest spolka "niestabilna" bo wzrostowa ale jak kursem spolki "stabilnej" miota jak szatan po 50-100% to juz niedobra o tym mowic 😉 Poki co wole muskowe dziwne zachowania niz ryzyko betonowego zarzadu ktory po 10 latach rewolucji BEV bredzi cos ciagle o wodorze 😉 Spodziewam sie, ze za 10 lat to Tesla a nie VW czy Toyota bedzie sprzedawac 10 milionow aut rocznie. W roznych segmentach. A wtedy ich wycene widze x3-4 od tego co jest dzisiaj EASY. To nie chodzi o obietnice a to co Tesla robi juz dzis i jaka ma wizje na jutro. Obiecywala rewolucje w motoryzacji i dowiozla. Wszystko im sie slimaczy ale predzej czy pozniej dowoza - czy to gigaberlin, czy to najpopularniejsze auto swiata TMY, czy to cybertrucka, czy to autonomie, czy ciezarowki. I roadstera kiedys dowioza czy robotaxi. Po tym co dowoza, po zakupie ich 3 aut - tak, o wiele bezpieczniej czuje sie z akcjami tej firmy a nie z akcjami betonowego BMW ktory w 2024r pokazuje 2,5 tonowe hybrydowe M5, przeciez to jest auto mem na dzis. Widzisz lokalne polskie piekielko gdzie elektrykow na dzis jest tyle co kot naplakal. Pojezdzij po Europie i niczego ponad SC nie bedziesz potrzebowal. W US potrzebowales plugshare jezdzac TMY?
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Model S to topowy elektryk jakby nie patrzec, ma zasieg wltp >700km, osiagi rzedu ~3s do setki, topowy soft, topowy hardware wiec z tym ze jest zacofany w zyciu sie nie zgodze, to sa herezje imho. To ze buda jest stara to jest fakt ale wyglada nadal rewelacyjnie bo byla wielokrotnie odswiezana, jakos nikt na 911 nie narzeka ze wyglada od wielu generacji bardzo podobnie 😉 Tylko pytanie czy to kwota za S jest za wysoka czy za 3 za niska. Imho to drugie --> dla "95%" ludzi model 3 spelnia zalozenia auta rodzinnego, bardzo szybki, zmieszcza sie jako tako 4 osoby, pojemny bagaznik, zasieg niewiele mniejszy od S, ma rowniez niewiele mniej featuresow od modelu S (licznik, pneumatyka etc). A kosztuje prawie 2x mniej wiec jest zdecydowanie lepszym value. I kanibalizuje zupelnie model S. Ale porownujac model S z odpowiednikami innych marek cena sie broni i jest zupelnie adekwatna np jakims 550e czy i5 M60. Ja jestem wielkim fanem wszystkiego ciekawego co wymyslaja inne firmy a czego nie ma Tesla - czy to 800V, czy to skrzynie 2 biegowe w Taycanie, czy to bajeranckie headupy czy reflektory - im wiecej tym lepiej, wojna technologiczna zawsze rodzi postep z pozytkiem dla klientow ktorzy beda glosowac portfelem. Tylko czesc z tych rzeczy ma taka sama wartosc jak ten obsmiewany "dog mode" czy Netflix - za 800V nie doplacilbym w mojej TMY czy i4 nawet 1k PLN bo realna korzysc z tego bylaby dla mnie ZADNA. Wez powiedz koledze Jackowi, ze 800V to gamechanger jak on do Chorwacji jadac swoja TMS sie laduje 2 razy lacznie przez 40 minut. Ile zaoszczedzilby z ta technologia, 5 minut zycia raz w roku czy raz na dwa lata? c'mon.. Tutaj bezwzglednie sie zgadzam, ze Macan w porownaniu do TMY jest polke wyzej i jest prawdziwym "premium" a nie takim podrabiancem premium jak jakies padakowate iX3 czy inny GLC. Wieksza bateria i zasieg od modelu Y, lepsze osiagi (!), lepsze featuresy (tylna skretna os chociazby, headup, 800V, lepsze audio, lepsze wyciszenie), prawdziwa personalizacja - lista jest dluuuga. Za tym oczywiscie idzie odpowiednia cena ale tym wlasnie sie charakteryzuje premium wiec absolutnie uzasadniona.
-
G20 LCI2 2025
Tak, zostawiasz auto normalnie na parkingu pod lotniskiem w miejscu przeznaczonym do ladowania aut elektrycznych. Dla przykladu w Gdansku na lotnisku jest 7 duzych parkingow i na 5-ciu z nich sa miejsca z ladowarkami do aut elektrycznych. "Na parkingach P1, P3, P4, P6, P7 znajdują się miejsca do ładowania samochodów elektrycznych." https://www.airport.gdansk.pl/informacje-dla-pasazerow/parking/plan-parkingu-p10.html https://www.airport.gdansk.pl/lotnisko/aktualnosci/ladowanie-aut-elektrycznych-na-lotniskowych-parkingach-n2226.html Auto mozesz sobie naladowac przez swoja apke do ilu % chcesz, nie zaleca sie natomiast pozostawiac auta elektrycznego naladowanego na 100% na dluzszy czas (wiele dni) wiec wiekszosc ludzi laduje na codzien do 80-90% Jak zaplacisz odpowiednio to pewnie zabiora do samolotu Twoje auto, nie jestem na tyle bogaty i nie praktykowalem nigdy, jak sprawdzisz to napisz na forum.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Zaczna od punktu 4. I4 to nie jest auto na trasy, to po pierwsze. Po prostu. Z tylu miejsca jest mniej niz w aucie kompaktowym typu VW Golf, klaustrofobia i dyskomfort. Brak frunka a bagaznik jest tez bardzo sredniej wielkosci jezeli mowimy o jakimkolwiek dalszym wypadzie w 4 osoby. Co do infrastruktury - w Tesli wsiadasz i jedziesz. Po prostu mozesz wpisac w nawigacji "Rzym" - tysiac, dwa czy trzy tysiace kilometrow i po prostu jedziesz i sie sluchasz navi ktora prowadzi bezblednie za raczke od SC do SC. Robilem tak juz dziesiatki razy. Kazda lokalizacja SC to ladowarki 150/250kW, kazda lokalizacja to 10-20 ladowarek, sa zawsze dostepne, zawsze dzialaja. Jadac i4 i sie kulajac po jakichs szemranych pojedynczych ladowarkach roznych szemranych producentow to by byl jeden wielki stres czego nie lubie w podrozy. Nawet Ionity potrafia miec raptem 4 slupki do ladowania co jest czystym idiotyzmem. Jest tysiac relacji na YT ludzi ktorzy probowali takich eskapad i relacja jest zawsze podobna --> MB czy BMW czy co tam --> fajny elektryk ale w podroz sie nie nadaje, lepiej Tesla. Zmienia sie to oczywiscie, jest duzo lepiej niz kilka lat temu ale to nadal nie to, jeszcze kilka lat poczekamy az huby z ladowarkami beda pospolite i pozdroz bedzie przypominac auta spalinowe, do tego czasu preferuje Tesle jako auto w trasy. Co do punktu 1 - tak jak pisalem, zadziwiajace jak szybko zmienila Ci sie narracja apropo elektrykow, jezdzenia dlugich tras, ladowania sie i "hotdogow" na stacjach, nie przepalania kasy na paliwie. Ilez to sie tu plules jak to sie elektryki nie nadaja w trasy a tu prosze, 55k km w poltora roku a po miescie podobno robisz kilka km dziennie --> wiec mam rozumiec wszystko wyjezdzone w krotszych/dluzszych trasach. Jak to sie stalo? Czyli jednak elektryki nadaja sie w te trasy nawet i w PL? Ze obnizenie predkosci przelotowej o 10 czy 20 km/h nie jest jednak takim strasznym poswieceniem? Czy zadza oszczedzania i liczenia zlotowek sprawila ze placzesz kazdego dnia robiac trasy swoim elektrykiem ale w imie 20, 30 czy 50k PLN zaciskasz zeby, skazujesz sie na meki i cierpienie i trzepiesz te kilometry jednak? 😄 😄 To poswiecenie jest tak straszne ze kolejny elektryk juz zamowiony ^^ Ja to wszystko rozumiem, smieszy mnie tylko Twoj upor do przyznawania rzeczy oczywistych, nie meczylbym Cie tak bardzo gdybys nie byl tu takim anty-EV trollem przez tyle lat. Nagle sie okazuje ze mozna sie ladowac przy okazji w Ikei, ze mozna na lotnisku, ze mozna pod hotelem czy na stoku. A kiedys byla gadka pamietam o tym, ze Twoja roboczogodzina taka cenna, ze tankujesz w 3 min i lecisz 180 km/h bo to komfort bo zona z kolacja czeka, ze sie nie bedziesz upadlal zeby szukac ladowarek za grosiki, heh, smiac sie z tego tylko teraz chce. Mnie stac na paliwo, lalem je cale zycie do samochodow i nie narzekalem. Odkad kupilem elektryki nic sie nie zmienilo --> nadal mnie na to paliwo stac. Zmienilo mi sie jednak myslenie --> jezeli to nie jest jakas sportowa zabawka majaca dawac frajde a nie sluzyc jako transport (nie wiem, jakies Ferrari, M2, 911 czy cos w tym stylu gdzie liczy sie analogowosc, zapach, halas, historia et etc) --> to odkad kupilem i uzytkuje elektryki --> lanie paliwa i przepalanie np 10l/100km jest dla mnie jakims absurdem. Po co mam przepalac ruska/norweska czy jakas arabska rope i puszczac z dymem 60 PLN na kazde 100km jak moge jezdzic za 10 czy 20 PLN i korzystac z odnawialnej, czystej energii z wiatru czy slonca? Majac wlasna fotowoltaike na dachu to juz w ogole nie ma gadania. Nie wiem czy inni tak maja ale dla mnie po kilku latach z elektrykami samochody o napedzie spalinowym sa jakas abstrakcja, jakas glupia sciezka w ktora poszla kiedys motoryzacja, cos co juz dawno temu powinno trafic na smietnik historii (poza nielicznymi wyjatkami cos jak plyty winylowe). Jezeli mam dzisiaj do wyboru --> przepalac rocznie ekstra 20k PLN za smierdzaca benzyne a tracic te same 20k PLN za np wieksza utrate wartosci elektryka --> dla mnie wybor jest oczywisty. To nie chodzi tez juz o cene kWh czy litra benzyny a o brak kaca moralnego jezdzac elektrykiem, brak tego niesmaku w ustach ze sie truje innych jakims smierdzacym dieslem z jakimis DPF, GPF, ad blue, katalizatorami, filtrami i bog wie jakimi jeszcze wynalazkami zeby zamaskowac absolutny bezsens napedu spalinowego. Mysle, ze nie jestem sam w moim mysleniu bo miazdzaca wiekszosc ludzi probujac elektryka do spaliny juz nie wraca, i bez znaczenia jest czy jest to auto za 100k PLN czy 500k PLN. Sam jestes tego dobrym przykladem, jestem na 95% pewny ze taki BMFun tak samo pozegna X5M bez zalu i kolejnym autem bedzie iX M60 czy cos w tym stylu. Cholera, moze sie i doczekam ze Kriss sprzeda swoje M2 i kupi jakiegos elektrycznego Caymana, pozyjemy zobaczymy ^^
-
G20 LCI2 2025
Kolego, jezeli to Twoj szczery rachunek sumienia to jestes idealnym kandydatem na elektryka, jezdzisz praktycznie w 100% w trybie elektrycznym i ladowarek DC na dobra sprawe w ogole nie potrzebujesz, masz sie tez gdzie ladowac pod domem, masz fotowoltaike. Problemem jest imho tylko strach przed nowym. To ze raz na kilka tygodni bedziesz sie musial zatrzymac podladowac gdzies w trasie jest pestka w porownaniu do wielu zalet elektryka nad hybryda. Przerabialem 330e, przerabialem elektryki i jezeli ktos nie smiga duzo i szybko i czesto po autostradach to jak dla mnie sens hybrydy w obliczu jej wielu wad jest maly. W praktyce to wyglada tak, ze wiekszosc (jezeli nie wszystkie juz) lotniska maja dziesiatki ladowarek AC na parkingach. Na czas lotu zostawiasz auto podlaczone do gniazdka, po powrocie masz auto naladowane na 90% gotowe do dalszej jazdy tuz po przylocie. Ale na koniec zeby nie bylo - nie namawiam, kazdy musi sobie sam przemyslec co mu najlepiej pasuje wg jego potrzeb, nigdy chyba nie bylo takiego wyboru napedow jak dzis - diesel, benzyna, gaz, wodor, hybrydy miekkie, hybrydy plugin, elektryki --> od wyboru glowa boli, kazdy sobie znajdzie cos co mu pasuje ^^
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Jeszcze 2 lata temu podrozujac 180km/h po autostradach swoja 530i pouczales absolutnie wszystkich kierowcow elektrykow jacy to oni byli glupi kupujac elektryki, dzisiaj juz tylko pouczasz kierowcow Tesli widze, jest postep! 😄 Ja powiem szczerze jak widze czlowieka w restauracji przy laptopie to nie posadzam go o bycie kierowca Tesli (wtf? 😄 nie mam takich dziwnych skojarzen) ale widze ze masz juz grube omamy/schizy, niedlugo jak bedziesz otwieral lodowke to bedziesz kierowce Tesli widzial ^^ Juz 55k km elektrykiem zrobiles? Wow, robi wrazenie. Wyglada na to, ze jest dokladnie tak jak pisalem lata temu ---> kupujesz elektryka, podrozujesz wiecej i chetniej. Bo taniej i wygodniej, czlowiek robi trasy bardziej zrelaksowany poprzez wymuszone postoje i mniejsza predkosc przelotowa, nie trzeba byc ciagle 100% skoncentrowany jak sie jedzie dlugie godziny z wysoka predkoscia. No i bezpieczniej w dlugim horyzoncie. Za obleganie ladowarki AC daje minusa bo to najzwyklejsza wiocha, zostaw AC dla hybryd czy "biedy" w Zoe czy innych Teslach, jezdzac premium "AMG" nie wypada sie ladowac za grosiki po 1,08 PLN/kWh, no ale to juz stan umyslu, jak te obajtkowe znizki po kilka groszy na litrze benzyny za ktorymi latales na Orlenie ^^ Co do nieswiadomych uzytkownikow Greenwaya - ciekawa antylogika, czyli majac Tesle i dostep do ekskluzywnej sieci SC jestes w gorszej sytuacji od uzytkownikow nie-Tesli ktorzy nie maja dostepu do tej sieci ale maja jedna karte do innych ladowarek od dealera? Do innych ladowarek, z ktorych uzytkownik Tesli, jak nie potrafi ogarnac apki w telefonie, moze sobie wyrobic karte RFID (GW, Orlen)? Powiem szczerze - arcyciekawa "logika" i podziwiam przekonanie o swojej racji 😄 Ja z ciekawych "scenek" spod ladowarek EV w PL moge przytoczyc jedna - gdzies w okolicach Slupska czy Koszalina podjezdzam pod ladowarke pod jakims Lidlem (GW) a tam poirytowana pani (jak sie okazalo Polka z niemieckim mezem) w MB EQE albo EQS sedanie -->nie potrafila uruchomic ladowania, ciagle jakis error wyskakiwal. Zadzwonila na infolinie i z 15 minut probowala z infolinia zainicjowac ladowanie (nie udalo sie ostatecznie bo bylo cos nie halo z ladowarka). Co mi zapadlo w pamiec --> otoz owa pani tak zjeb&^* bogu ducha winna kobiete na infolinii ze mi uszy po prostu zwiedly --> nazwyzywala ja od najgorszych, upodlala jak to jej czas jest cenny a babka na infolini jest beznadziejna, ze "ona placi to wymaga", ze nie ma czasu, ze to ma dzialac a nie ja denerwowac, ze na infolinii pracuja bezmyslni debile etc etc. Totalna patologia. Probowalem jej wczesniej kilka minut pomoc ale po tej scence wsiadlem do auta i pojechalem zazenowany dalej.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Nie bedzie, ~rok temu zaczely same chodzic do/z szkoly. To powiedziawszy tunel srodkowy z tylu w elektryku jest tak jak mowilem tutaj wielokrotnie - DZIADOWANIEM producenta na dedykowanej platformie. Na gieldzie widze na bogato, sprzedaz aut podobno rosnie a akcje jak kamien w wode, @BMFun co tu sie stalo, Ty jestes specem od akcji, opowiedz jak tam Twoja inwestycja. Dla ciekawskich - akcje BMW sa dzisiaj warte dokladnie tyle co DEKADE temu, jak ktos kupil w 2014r to jest dzis "na zero". Dywidenda podejrzewam nawet nie pokryla realnej inflacji przez te 10 lat. Jezeli jutro BMW tak jak Intel powie, ze wstrzymuje dywidende to akcje z dnia na dzien poleca jak u Intela o 30% i przywitamy 50$ Swietna, perspektywistyczna firma z genialnym zarzadem i wizja przyszlosci, nie zaspala nic a nic 😄 Ronda bede pokonywal tak jak autem o masie 2,5 tony przystalo, dostojnie, inaczej sie zreszta nie da. Dodawanie literki "M" do tego auta (czy tez 20-30 literek na calym aucie 🤣) jest tak smutne/zalosne ze nie wiadomo czy sie smiac czy plakac. Chociaz po premierze nowej "M5" poprzeczka zostala zawieszona sporo wyzej i i4 M50 nie jest juz prymusem w klasie ^^ Do Polski sie tym autem nie wybieram, nie jestem masochista, bedzie jezdzic do/z pracy przez kilka-kilkanascie miesiecy zanim pojdzie w swiat a ja znajde jakies ciekawsze/bardziej angazujace auto. W Norwegii juz sie lift pojawil u dealerow, mam nadzieje ze uda sie odebrac moje w przyszlym tygodniu bo rowno za tydzien jade na wakacje i nie bede mogl odebrac wtedy auta az do konca sierpnia. https://www.finn.no/car/used/ad.html?finnkode=363716614 PS. Jeszcze apropo tego Mylisz bardzo pojecia. Uzytkownicy Tesli (chociaz fakt ze bardziej mowie o ogolnie Europie a nie Polsce!) maja totalnie w du*&e plugshare i "oceny i opinie" bo korzystaja z tysiecy dedykowanych ladowarek SC, ktore nie wymagaja ani ocen, ani opinii, ani zdjec bo sa idealne i po prostu zaje&^&%^. Zawsze dzialaja, zawsze jest ich duzo, nigdy nie sa zajete, offline etc poza jakimis tam ultra rzadkimi momentami typu jakies oblegane swieta etc. Korzystalem kilkadziesiat razy i za kazdym razem ocena i opinia bylaby - 5/5, wszystko tak jak powinno byc. Cos co wg mnie juz dawno powienienes zrozumiec skoro przejechales kilka tysiecy km TMY w USA.
-
G20 LCI2 2025
3-er elektryczne w EU nie ma, za to jest w Chinach 😉 Chciec a moc to dwie rozne rzeczy. Na dzisiaj hybrydy to male elektryki, maja baterie po 20-30kWh i laduje sie je z gniazdka AC/DC tak samo jak elektryki. Jezeli jakies zakazy (wjazdu/ladowania etc) beda dotyczyly elektrykow to myslisz nie beda dotyczyc takich hybryd plugin? Logicznie nie ma to zadnego sensu, jak zabronia wjazdu/ladowania elektrykow to bedzie tyczylo sie to dokladnie tak samo hybryd plugin. Zgadzam sie w sumie dlatego napisalem zeby tylko rozwazyc realne potrzeby, jak ktos sie nie ma gdzie ladowac czy jezdzi dalekie trasy to elektryk odpada poki co. Chociaz z drugiej strony powiem szczerze nie kupilbym 330e jakbym sie nie mial gdzie w domu ladowac bo to neguje sens zakupu tego auta, lepiej wtedy kupic mild hybryde.
-
G20 LCI2 2025
i4 e35 ma zasieg 4x wiekszy na pradzie i kosztuje o 7k PLN mniej od 330e a osiagi te same 😉 Do tego nie trzeba wymieniac oleju, filtrow, klockow hamulcowych, nie ma turbo laga i inne takie tam zalety. Nie zebym strasznie namawial na elektryki ale warto zrobic rachunek sumienia czy elektryk nie bedzie lepszym wyborem od hybrydy przy danym stylu jazdy (jak ktos glownie robi krotsze trasy/jezdzi najczesciej po miescie)
-
G20 LCI2 2025
w szmatach podstawowe w m-pakiecie
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
@Randall agreed W przyszlym tygodniu odbieram juz i4 po lifcie, wlasnie jedzie do mojego dealera z Oslo 👍